K Amateurfotografen spelen 75 jaar met film en licht SELECTIES -13.95 li aijassS as TA ter meuren Neerslachtigheid bij vallende bladeren 269.8° cJADAMSOPi_ termeulen Expositie in Hillegersberg iiSÜI Oecumenisch Onze Vader termeulen 75jaar de juiste lijn óteen tjee keilt termeulen DE HAVENLOODS - DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 ALGEMEEN Erg voordelig... zijn deze flanellen heren pyjama's in diverse kleuren en dessins Ze hebben een uitste kende pasvorm. Maten 50 t/m 58. Nu met maar liefst z gulden korting. van f 19,95 voor I Het getuigt van een vooruitziende blik als in 1901 een paar Rotter- onbegrijpelijke toeren uithaalden, damse amateurfotografen op een zoldertje aan de Leuvehaven een (R)otterdam "pnchlen Deze eerste hobbyisten werden voor inallo- tedag 75 jaar geleden, organiseren de zestig leden van 1 tot en met 19 dtjember ten versleten, die in het volslagen duister tovenarij bedreven, chemi- een expositie van hun beste eigen werk in het Oude Raadhuis van Hillegersberg cahën mengden en met de camera obscura allerlei voor menigeen aan de Kerkstraat 10. Fotograferen is een soort toveren. Sommigen noemen het schrijven met licht, anderen benaderen het als een bijzondere kunstvorm. Hoe dan ook, sinds de Kodaks op de snapshotmarkt mikten, nam de fotografie een enorme vlucht en anno 1976 worden er alleen al in Nederland tientallen miljoenen filmpjes per jaar volgeschoten. Dan te bedenken dat de Franse steendruk ker Niépce pas in 1826 de eerste licht gevoelige verbindingen ontdekte, dat Daguerre dertien jaar later deze vin ding in iets bruikbaars omzette en dat George Eastman pas in 1888 de eerste handcamera voor gebruik van rolfilms introduceerde. De fotografie is dus piepjong, maar de Amateur Fotografen Vereeniging Rotterdam is tegelijkertijd stokoud, bijna zo oud als die fotogra fie zelf. Niet dat deze club uit een groepje hoogbejaarde foto-fanatici bestaat, want niet alleen in dat opzicht is de AFVR met haar tijd meegegaan, zo blijkt op één van de wekelijkse bij eenkomsten die we in het zaaltje van het kerkgebouw aan de Boezemweg 166 meemaken. Daar bespreken de jonge en oudere foto-enthousiasten ie dere donderdag eikaars werk, kiezen de foto van de maand, houden lezin gen, wisselen ervaringen uit en organi seren foto-trips. Dat allemaal omdat zij wat beters willen dan het gemiddelde vakantiekiekje. Zij leren „spelen" met film en licht. Een gemêleerd gezelschap; de notaris, de huisvrouw, de onderwijzer en de wagenvoerder van de spoorwegen, zij allen hebben één hobby gemeenfoto graferen, of het nu regent of vriest, er wel of geen licht is. De één maakt dia's, de ander legt zich toe op kleur, maar het merendeel houdt het bij zwart-wit. Voorkeurformaat 30x40 centimeter. Leren zien Voorwaarde om lid te zijn, is behalve het betalen van 50 gulden contributie per jaar, het de beschikking hebben over een eigen donkere kamer, waar je zelf je filmpjes ontwikkelt en de af drukken vervaardigt. Van Camera Obscura totInstamatic", hadden we eerst boven dit artikeltje willen zettenmaar hoewel een derge lijke kop de veelbewogen geschiedenis van de AFVR omspant, dekt zij de la ding niet. Want van het „druk op de knop en wij doen de rest" willen deze fotoamateurs niets weten. Onze leden doen alles zoveel mogelijk zelf", telt voorzitter H. Hoogstad, die weke lijks de produkten van de leden opbou wend aan elkaar praat. „Niet dat wij geen leden hebben die werken met een eenvoudige camera, want ook daarmee kan je prima platen maken, maar de techniek staat bij ons op het tweede plan. Kijken, kijken en nog eens kij- M!!ic ken, daar gaat het om. Terwijl je door de lens kijkt moet zich her veeld van de foto in je geest vormèn. De foto- Na twaalf jaar intensief overleg is er «.wil oecumenische tekst van het „Onze Vader". De Raad van Kerken in Ne derland heeft de tekst dezer dagen kunnen vaststellen, nadat de kerken en de bijbelorganisaties zich uitvoerig daarover gebogen hadden. Er ligt nu een verzoek aan de kerken van de Raad van contact en overleg betreffende de Bijbel en de Raad van Kerken om te bevorderen dat deze tekst in eerste instantie in gemeen schappelijke bijeenkomsten wordt ge bruikt. Het is goed om te memoreren dat al in 1964 door het Nederlands Bijbel genootschap en de Katholieke Bijbel stichting een gemeenschappelijke tekst werd opgesteld. Pas in een later sta dium werd het overleg daarover ver breed tot de kerken als zodanig. Het is begrijpelijk dat zeer zorgvuldig aan de gemeenschappelijke tekst is ge werkt; het Onze Vader speelt nu een maal een belangrijke rol in het gebeds leven van personen, gezinnen, kerken en verenigingen. Een factor van breed overleg was bij voorbeeld dat het slot van het Onze Vader wél in de protéstantse maar niet in de katholieke liturgie was opgeno men. Ook over de keuze tussen de woorden „verzoeking" en „bekoring" werd veel gesproken. „Onze Vader die in de hemel zijt, Uw naam worde geheiligd, Uw koninkrijk kome. Uw wil geschiede, op aarde zoals in de hemel. Geef ons heden ons dagelijks brood. En vergeef ons onze schuld, zoals ook wij onze schuldenaars vergeven. En leid ons niet in verzoekeing, maar verlos ons van de boze. Want van U is het koninkrijk en de kracht en de heerlijkheid in eeuwig heid. Mooi en sterk... :r dessm! Door «wvauieit ideaal voor ,w. ,.w.<ken waar veel gelopen wordt. Met schuimrubberrug dus makkelijk zelf te leggen. Breedte 400 cm. Kleuren: groen, beige of goud. Nu per meter graaf zelf en niet zijn apparatuur - is het belangrijkste element in de kunst van het fotograferen. Onze leden leren zien, een keus maken uit wat zich voordoet", aldus de heer Hoogstad. Oorlogsgeweld De amateurfotografenvereniging, aan gesloten bij de Bond van Nederlandse Amateur Fotografen Verenigingen, heeft in haar 75-jarig bestaan vele vooraanstaande fotografen naar voren gebracht. Om maar één naam te noe men: Bersenbrugge. De AFVR be schikt ook over een iegen bibliotheek met vele naslagwerken waarover de heer P. Goedvolk de scepter zwaait. Met 60 jaar oudste lid L.D. Immink (84 jr.), weet zich nog goed de begin tijd in het clublokaal aan de Leuveha ven 85 te herinneren, toen nog «werd gewerkt met glazen platen en zelf aan gemaakte chemicaliën, een heel secuur karweitje. „Als één van de eerste deed ik aan kleur", vertelt de bejaarde maar nog steeds enthousiaste amateurfotograaf, die er prat op gaat dat de conditie van zijn platen van toen, nog steeds prima mag worden genoemd. In het oorlogs geweld ging het onderkomen van de vereniging in de vlammen ten onder en sindsdien doen de leden het „natte werk" in de doka thuis. door MARCO VAN MILAAN Een hoogtepunt in het leven vi AFVR vormt de jaarlijkse tentoonstel ling, gewoonlijk omstreeks de kerstda gen, maar dit jaar in verband met het jubileum verschoven naar de eerste drie weken van december. Deze expo sitie in het Oude Raadhuis van Hille gersberg, aan de Kerklaan 10, is dins dag, woensdag en donderdag van 16 tot 19 uur en vrijdag, zaterdag en zon dag van 13 tot 19 uur geopend. De of ficiële opening vindt 1 december om 17 uur plaats. Dan worden tevens de prijswinnaars bekend gemaakt. De gang is gratis. De AFVR-leden doen ook regelmatig mee aan wedstrijden, zowel nationaal als internationaal. Prijzen worden er regelmatig verdiend. Niet zo verwon derlijk want het verdient bewondering wat deze amateurfotografen met hun kleine zwarte kastje en in de doka weten te bereiken. Kennismaken Nieuwe leden zijn bij de AFVR van harte welkom. Misschien dat u opkijkt tegen het inrichten van een donkere kamer het kan ook in een kast, keu ken of op zolder - maar dat is niet zo'n kostbare of ingewikkelde zaak. Duizenden worden door de geheimzin nige bekoring van de fotografie aange trokken, maar velen vallen spoedig weer af, ontmoedigd door mislukkin gen. Bij de AFVR weten ze wat door zetten is en daarvan gaat een enorme stimulans uit. Welke camera u hebt is niet zo belangrijk. Alle camera's zijn in principe gelijk: een lichtdicht kastje, voorin een lens, achterin een „gevoeli ge laag". Het pure gemak waarmee we vandaag de dag een plaatje kunnen ma ken leidt menigmaal tot een rampza lig resultaat. We moeten blijven beden ken, dat er uit een foto precies zoveel komt als we er zelf instoppen en nie mand heeft ooit nog de volledige mo gelijkheden van het medium benaderd. De amaterufotografenvereniging Rot terdam helpt u op weg, iedere donder dagavond (aanvang 20 uur) in de kel derzaal van het kerkgebouw aan de Boezemweg 166. Verenigingssecretaris G.F.G. Seeder, Schepenstraat 5a, tel. 65.47.25 is graag bereid alles te vertel len over de „geheimen" van de foto grafie en zijn vereniging. Deze beha met Calais-kant uit de serie 'Femmes' van Déwé kan ook gedragen worden met de bandjes rond de hals. Kleuren: wit en beige l Prijs f natuurlijk bij C[oppers C0RSETTERIE SPECIALISTEN Spuistraat 36 - Den Haag Ketelstraat 1 - Arnhem Met Andere Woorden De namen van negen kledingstuk ken waren via „andere woorden" op te sporen in de puzzel van vorige week. Dit zijn ze: tuniek, ulster, hansop, toga, trui, vest, demi, pantalon en samaar. Drie van de vele juiste oplossingen ho noreren we met een postcheque. Een prijs gaat naar: mevr. C.M. Maarseveen-Bakker, Van de Fuykstraat 30, Brielle; mej. A.G. Vogelezang, Prinses Beatrixstraat 16, Krimpen a/d IJssel; - L.T. Zevenbergen, Laan van Moerkerken 63, Mijnsheerenland. iH 't Regende heel de dag 't Regende zó hard Dat ik besloot mijn boekenkast op te ruimen Leesvoer op een rij over van alles Ook over de liefde En hoe ze elkaar op 't end van 't liedje krijgen. Anno 1920 ging dat zó! Ik lees voor: „Liefste, vroeg hij, wilt ge voor eeuwig de mijne zijn Ze drukte haar neusje in de - ruigte van zijn winterjas, die naar tabak rook en lispelde ja -, terwijl ze lichtelijk te-beven stond. maar, bid ik U, laat mij nu gaan - want zo ik niet om 10 uur thuis ben De zon stond bijna aan de kim ert wierp een gouden gloed over de hei. 1 Twee mensenkinderen repten zich, hand in hand.... Anno 1950 ging 't zo! Ik lees „Ze draaide alleen 't grote licht en gaf haar ja-woord nog voor hij erom vroeg. - Ze trok hem naar zich toe. Hij voelde de zachte naaktheid van haar huid Anno 1975 ging hetnee, dat lees ik U niet voor 't Zou kunnen wezen dat de krant 't niet drukken wil. Toch ga ik niet zedemeesteren. Elke tijd heeft zijn eigen gezicht. Panta Rei. Alles stroomt Alles is in voortdurende veran dering. 't Zou best eens kunnen wezen dat over 50 jaar De meisjes weer onder zeven sluiers gebukt gaan Dat een handkusje al een hele verovering is Dat huwelijksaanzoeken in tweevoud Bij de nestor van de familie moeten worden ingediend I Met een bewijs van goed gedrag en een gezondheidsverklaring. Ben je dan uit..... j Leen de Zwart Al uw sieraden bij elkaar... jn dit luxe bijouteriedoosje. Het is van een mooie kwaliteit kunst leder, geheel met fluweel gevoerd en het heeft een apart ringenvak en een handig spiegeltje in het deksel. Afm. ca. 12x12x4 cm. Kleuren donkerrood of zwar«.. Van f 6,95 voor q I brengt een origineel gezinsboek voor de december maand: Veel mensen hebben het. De bladeren vallen en ze worden neerslachtig. Het zien van de aftakeling in de natuur grijpt hen aan en doet hen denken aan allerlei nare dingen. Het wil niet meer. Heeft het leven wel zin, als alles toch bruin wordt en in verrotting eindigt Mag een mens stemmingen hebben? Misschien een vreemde vraag, toch een vraag die hierbij past. De vraag doet vreemd aan omdat we de gedachte hebben dat een mens tegen zijn stemmingen niet veel kan doen. Een stemming overvalt je. Je bent er niet op verdacht en ineens heeft het je te pakken. Je gaat nog vrolijk en wel de deur uit en even later ben je de prooi van allerlei droefgeestige gedachten. Even nog vind je het fan tastisch kleurenspel van de herfst boeiend, maar dan is het als of de kleuren uitvallen, het wordt een zwart-wit beeld en de treurnis doet intrede in je hart. 't Merkwaardige is dat we meer van herfst-stemming spreken dan van lente-stemming terwijl de lente toch ook een nog al spectaculaire verandering van de aanblik de natuur te zien geeft. En wat te denken van de zomer? Ik denk dat die beide ons levensgevoel een eind tegemoet komen. We willen leven en 't liefst met een beetje vreugde en tevredenheid. De lente komt ons te hulp en de zomer geeft ons verder geen zorgen. A lies gaat goed. Maar dan ineens beginnen de bladeren te verkleuren en dan is het mis. De natuur wordt ons een beetje vijandig. De bood schap van veld en bos is een andere dan die waaraan we ge wend waren. Ze spraken van leven en toekomst en ineens spreken ze van ondergang en van dood. Nu is natuurlijk niet iedereen vatbaar voor zulke dingen. Ik denk dat er ook veel mensen die 't juist heerlijk vinden als de bladeren gaan vallen. De winter met al z 'n gezelligheid kondigt zich aan. Ze spoeden zich door de dikke bruine lagen blad heen naar huis, trekken de deur achter zich dicht en genieten van geborgenheid en veiligheid. Laat de winden maar waaien en laat 't buiten maar doodgaan, hier binnen brandt de kachel. is de lamp aan en zijn we bij elkaar. Zo kan 't natuurlijk ook. Het hangt er misschien maar vanaf wat voor een mens ie bent. 't Kan ook samenhangen met je leeftijd of met bepaalde om standigheden waarin je leeft. Maar hierover zijn veel mensen het eens: zo'n stemming komt over je. Je doet er niet veel tegen. Een andere vraag is: in hoeverre laat je je dan beheersen door die gevoelens? Heb je er last van? Word je er door geremd of laat je je zelfs verleiden om kribbig te worden, je gevoel voor verhoudingen te verliezen, zodat je bij allerlei kleine dingen meteen opvliegt en daardoor anderen onrecht doet? In Indonesië spraken ze vroeger van de tropenkolder die de mensen aangreep in de tijd van de kentering, 't Is de vraag of je stemming dan goed is. Zeker is in ieder geval dat je dan in een vaarwater komt waar je weer uit moet. Want zo'n stemming leidt nergens toe. Wanneer mijn naaste de dupe wordt van mijn buien en stemmingen ben ik bezig klein onrecht te doen dat ik in de wereld in 't groot zo heldhaftig veroordeel. En tenslotte ben je er zelf ook nog. Stemmingen kunnen een mens verder brengen. Hoe dodelijk bepaalde gevoelens ook kunnen zijn - ik denk aan wat Sartre vroeger schreef over de walging - er zijn een heleboel gevoelens die een mens goed kunnen doen. Hem ertoe brengen even afstand te nemen, van zijn leven en het te bekijken. En de herfststemming dan? 't Is maar wat je er mee doet en wat je allemaal binnenlaat in je hart. Karl Barth noemde de treurigheid een groot kwaad. We hebben, vanuit een bepaalde hoek bekeken, niet zoveel recht om treurig te zijn. Er is ons door het evangelie een toekomst geopend. Ik ben me bewust dat zoiets zich geduldig op 't papier laat zetten. Er izt ook veel meer aan vast. De Heer zag de treurigen en zei: „Kijk, dat zijn nou mensen die op weg zijn naar het Koninkrijk". Dat is na tuurlijk een andere treurigheid. En zo komt ons denken over die dingen dan op gang en hopelijk verder. Visserman. MAAK JE EIGEN KERSTWERELD Met dit boek. een schaar, lijm en vier rietjes, maak je zelf de mooiste kerstversiering, van platen uit dit Doek! Schep zelf je eigen kerstwereldje met Deense poppen op een Deens plein, met Franse poppen in klederdracht, met achtergronden uit wel twaalf landen. Knip,vouw en plak een kostelijke, eigen sfeer bij elkaar. EEN BOEK VOOR HET HELE GEZIN. Vol verhalen en feestelijke verrassingen voor de decembermaand. GRATIS: Een kalender met twaalf prachtige tekeningen voor iedere maand. Uitgever Gaade, paperback op groot formaat (23x29,5 cm). 112 blz.. geheel in kleur. 14.95, na 25-12-76 19.90. Uitgerust opstaan... ciaar\fS het goed8 be9ir\van een dag. dat kan alleen als u P eun echt goede matras- Gun uzelf de luxe v zo n stevige springbox.waar u jarenlang plezier van heeft Met deze aanbieding bespaart u vele quldens Maat 80x190 cm van f 439,-- voor Olga hoofdborden vanaf f 132,50. Gireer 14,95 op postgironummer 311287 t.n.v. Ster Selecties-Amsterdam onder vermelding van Kerstwereld, en u krijgt dit prachtige boek om gaand toegestuurd.

De Havenloods | 1976 | | pagina 11