Sociaal raadsman: 'Tot over m'n oren in 't werk' OGB Schiedam aan lage kant Personeelsverloop hoog bij gemeente-ziekenhuis I Verkeerd verbonden Eef Colle kan vertrouwen niet winnen van woonwagenbewoners Stop verslechtering gemeenschapsvoorzieningen" termeul Angst voordure woningbouw Sociaal cultureel werk: meer nodig dan er is DE HAVENLOODS - DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 47-573 SCHIEDAM - Stop verslech tering gemeenschapsvoorzie ningen. Onder dat motto or ganiseert het Schiedams co mité tegen bezuinigingen op de collectieve voorzieningen een informatieavond op dins dag 23 november in gebouw Irene. Het breed samengestel de actiecomité is ontstaan naar aanleiding van het voor nemen van de regering tot 1980 ongeveer vijfentwin tig miljard gulden te bezuini gen op de collectieve en soci ale voorzieningen. Door deze bezuinigingen zullen alle be volkingsgroepen worden ge troffen, maar de „zwakkeren in onze maatschappij" het meest, aldus het actiecomi té. waar de problemen op het voor- zieningenvlak groter zijn dan el ders in het land. Men moet hier bij denken aan het relatief groot aantal bejaarden, het lage inko men per inwoner, het grote per centage werklozen, het grote aan tal mensen dat van een bijstands- of WW V-uitkering moet leven en de achterstand die in de loop der jaren is ontstaan op het gebied van het welzijnswerk, buurt- en club huiswerk, onderwijs en andere voorzieningen. Instandhouding en uitbreiding van de welzijnsvoor- ziéningen en sociale uitkeringen „Op andere posten zoals defensie", zegt Hanny Rennen, maatschappe lijk werkster, „wordt naar ver houding juist veel meer uitgege ven". „Gezinsverzorg, welzijnswerk en woningbouw worden harder aan gepakt dan defensie", aldus Ar- mand van Puyvelde van de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid. „Bezuinigingen akkoord", is de mening van sociaal raadsman Hans Suyling, „maar niet op die groepen die nooit van de welvaart geproefd hebben. Waar ga je bezuinigen? Niet op de so ciale voorzieningen". Behalve met Hanny Rennen, Armand van Puy velde en Hans Suyling spraken we ook nog met Rien de Bruijn, werkbegeleiden bij de federatie voor sociaal-cultureel werk en samenlevingsopbouw. Zij zetten de bezuinigingsmaat regelen eens op een rijtje; teza men vormen deze verhalen een triest relaas. Altijd gezellig.. Kaarsen brengen sfeer in huis. Daarom deze geweldige aanbie ding grote kaarsen, ca. 30 cm lang en 3 cm dik met een lange J"J diverse kleuren „Wanneer loopt het in de soep"? Sociaal raadsman Hans Suyling: „Ik zit tot over mijn oren in het werk. Ik zit constant op de wip wanneer loopt het in de soep? Dus blijf je maar doordraaien. Het is vrij intensief werk. Wil ik goed functioneren dan moet ik meedoen met overlegsituaties. Er zjjn ook vragen: wil je eens wat over je werk vertellen. Ik moet mijn gezicht laten zien, ik kan niet zeggen: daar heb ik geen tijd voor. Ik gil daar om al niet van de daken dat de raads man dan en dan zit. Ik zit 's avonds al vol. Voor mij is de kans kleiner dat er een tweede raadsman bijkomt en dat zou hard nodig zijn". - In het kader van de werkloosheids bestrijding wordt het begrip pas sende arbeid verruimd. Hans Suyling: „Passende arbeid werkt op mij als een rode doek op een stier. Men kan zo bezuinigen op uitkeringen. Als je veel diploma's hebt, kun je mak kelijker weigeren vloeren te schrobben. Is iemand jaren timmerman geweest in de bouw en heeft hij geen maar centrale verwarming werd gewei- ertoe komen om iets bij te verdienen, diploma's dan is zo iemand makkelij- gerd. Zij had een uitkering algemene Dan zeg ik: ie hebt gelijk! Wat maken ker inzetbaar. De neiging bestaat ook bijstandswet. Zij had toevallig het wij ons druk over mensen die honderd de uitkeringen te ontkoppelen van het kappersdiploma en ging bijwerken. Is gulden bijverdienen? Allerlei andere minimumloon. Dat gebeurt niet één, dat nu misbruik? Er zijn mensen die mensen schuiven met veel grotere twee, drie, maar die stemmen hoor je. hun huis niet meer uitdurven of 's och- bedragen". Ij ben daar enorm tegen gekeerd", tends juist wel hun huis uitgaan om Veel mensen gillen van de daken, maar de indruk te wekken dat men dat er zo veel misbruik gemaakt wordt werk heeft. Ik ken een man die met van sociale voorzieningen. zijn ziel onder de arm loopt en maar gaat vissen. Na de uitlating van De MISBRUIK Gaay Fortman over misbruik heb ik mensen jankend op mijn spreekuur ge- Hans Suyling: „Ik constateer geen mis- Maatschappelijk werk:vacaturestop Hanny Rennen is als maatschappelijk bruik. Ik heb een geval meegemaakt Rien de Bruijn: „Het is allemaal buiten werkster in dienst van de gemeente van een vrouw en twee kinderen. De proporties en zo ontstellend hypo- »'n matrassen rotten door het vocht weg, criet! Je moet kijken hoe die mensen di£d ze vacaturestop afgekon- Armand van Puyvelde: Armand van Puyvelde is bestuurslid van de bewonersvereniging Schiedam- Zuid. „Vijfduizend woningen in Schie- dam-noord", zegt hij. „Waar moet dat naar toe? Er zijn huren te verwachten die aboninabel zijn. Het aantal woning wetwoningen wordt verminderd met tien procent. Twintig procent van de sociale woningbouw wordt niet meer gesubsidieerd. Door een nieuwe berekening van de kostprijs zijn de aanvangshuren van goedkope huizen met twintig tot veertig procent „Bij de gezinsverzorging komt in ieder gestegen. geval een x-aantal particulieren hulpen Dat js afschuwelijk. Het Ministerie op straat te staan zegt sociaal raads- eryan d vierhonderd gulden man Hans Suyling. „De regeling by- normaie huur is Bii de eoedkoDe drage kosten huishoudelijke hulp gaat woningbouw worden de hufen opgPc_ er per l januari uit. Ook voor de stich- s„hmJL ,k hph fln„, vonr Gezinsverzorging: geen tijd meer voor een praatje 1 januari uit. uok voor oe sneu- schroefd. Ik heb angst voor dure 5? woningbouw in Schiedam Noord; Wat betreft renoveren: negenduizend woningen volgens het Ministerie in 1977. Er wordt op gegokt dat parti- „Dat is een landelijke maatregel. De komende drie jaar moeten honderd plaatsen worden ingeleverd bijvoor beeld door natuurlijke afvloeing. Er zijn geruchten dat de staadssecreta- ris aan tweehonderdvijftig tot drie honderd plaatsen denkt". In Schiedam bestaat sinds kort dt Stichting Algemeen Maatschappelijk Werk. Vanuit het particulier initia tief zijn hieraan drie maatschappelijk werksters verbonden en via de ge meente nog eens twee. „Vijf op een bevolking van achtenzeventigduizend, dat is naar verhouding ontzettend wei nig. Schiedam is een achtergebleven gebied. Je kunt momenteel niets op vullen. Met negen of tien plaatsen zou je een beetje redelijke zitten, ook om dat het laatste jaar een taakuitbrei ding heeft plaatsgevonden", aldus Hanny Rennen. Eindelijk het is er, dat rode tafel model. Naast de grammofoon staat de telefoon. Dat rijmt en ik ben eindelijk in verbinding met de wereld. Inderdaad. Om de haver klap begint het ding te rinkelen. „Met Han van der Horst". „Met H... Kan ik mijn wagen langsbrengen voor 'n manke ment?" „U spreekt niet met een garage. U bent verkeerd verbonden". „Dat kan helemaal niet. Ik heb goed in de gele gids gekeken". „Ik zal even voor u in het tele foonboek zoeken". „Ik heb toch goed gekeken. Dat nummer klopt". Ik zucht. Deze is vasthoudend. Die past de wereld aan bij zijn eigen fantasie. Ik gooi het over een an dere boeg. „Meneer, reparaties doen we niet meer aan. Als uw wagen kapot gaat, dan koopt u gewoon een nieuwe". „U geeft toch service?" „Service, wat. We leven niet meer voor de oorlog. Reparaties zijn uit de tijd. Als een gloeilamp bij u doorslaat, gaat u hem toch ook niet laten maken bij Geveke". „Hou op met die grapjes, geef me de chef". „Ik ben de chef. Wou u een rode of een witte wagen?" „Ik wil helemaal geen wagen. Mijn ruitenwissers zijn stuk". „Ziet u wel, een nieuwe wagen. Ze bouwen die dingen tegenwoordig in segmenten. We kunnen alleen de hele carosserie vervangen. Kunt u net zo goed een hele nieuwe ne men". „Probeert u mij soms te bedonde ren". „Meneer, zeur nbu niet. Ik zit hier niet om vliegen te vangen. Ik zit hier om auto's te verkopen". „U denkt zeker, dat ik gek ben. U zult hier meer van horen. Ik kom zelf". Klik. Bij sommige mensen moet je de raarste trucs uithalen. Mijn excu ses overigens aan het garagebedrijf dat deze vasthoudende klant aan de deur kreeg. Het was echt de enige manier om hem kwijt te ra ken. Intussen is het wpl een ramp, als je telefoonnummer slechts een cijfer met dat van een groot bedrijf ver schilt. Ik heb al heel wat keertjes de juiste gegevens gedicteerd. Ge lukkig zijn de meeste Schiedam mers verstandige mensen. Achter af geloof ik overigens, dat het al lemaal onze eigen schuld is, de schuit» van mij en mijn collega's. Zo'n man kijkt in het telefoon boek, denkt dat hij goed gekeken heeft en gaat ervan uit, dat wat ge drukt staat, ook klopt. Nou ik kan u wel vertellen, het is allemaal on zin. Vooral de Stadskroniek. We zien er betrouwbaar uit, maar pas op. niet onbeperkt personeel kunnen nemen. En wat erbij komt: de mensen moeten maar zien waar ze hulp m, c[ WUIUl BCgulil ual paru. vandaan halen. Daardoor krijg je rot- culieren huisbazeif gaan renoveren. situades. Zo n sfeer is ook niet bevor- Gezien de ervaringen gaat dat met delyk voor de hulp „In Rotterdam gebeuren. De invoering van de gedoog- geldt per 1 oktober een clien enstop Ucht bjj renovatie huurop_ Er wordt elders al selectief te werk drijving. Het afbreken van de huur- gegaan vullen^ Armand van Puy- subsjdje bad vorig jaar tot gevolg dat de laagste huren twintig procent i stuk omhooggingen". Bij de gezinsverzorging komen een aantal particuliere hulpen op straat te staan vullen Armand vefde an Hanny Rennen aan Hans Suyling: „Er ontstaat onrust bij de cliënten, waardoor de vertrouwensrelatie de mist dreigt in te FORS SNIJDEN gaan. Door het personeelsverloop ont staat een stukje onrust. Je hebt „Bij de gezondheidszorg wordt ervan hetzelfde gezien bij de sociale werk- uitgegaan", zegt Armand van Puyvel- voorziening". „Het wordt steeds meer j;at er minder verpleegd wordt in dat je voor praatjes geen tijd meer inrichtingen en ziekenhuizen en dat hebt en dat je gelijk moet gaan schoon- meer mensen thuis verzorgd worden, maken", vult Hanny Rennen aan. Er wordt fors gesneden in de eerste- lijnsgezondheidszorg, in inrichtingen, gezinszorg, nejaardentehuizen en wijk verpleging. Met andere woorden: „ik zie overal afbraak". De preventieve hulp holt sterk achteruit. Het kanker- in astmafonds en de hartstichting krijgen minder. Er is sprake van een nullijn in de gezondsheidsvoorlichting. Bij de ziekenhuizen wordt het aantal ziekenhuisbedden verminderd. De druk op instellingen wordt groter om dat je minder thuishulp kunt bieden. Dat gaar neerkomen op burenhulp. De kruisverenigingen zijn daarom de laatste tijd radicaler en venijnoger geworden. Uitbreiding groen MAASSLUIS - De groenvoorziening bii het bejaardencentrum „De Schut sluis" aan de Richard Hollaan wordt uitgebreid. Daartoe wordt onder be paalde voorwaarden aan het bestuur van de Schutsluis aan de bestaande groenvoorziening grenzende grond in gebruik gegeven. Door deze uitbreiding gaan 13 parkeerplaatsen verloren. In dien deze later elders moeten worden aangelegd, geschiedt dat voor rekening van de Schutsluis. Rien de Bruijn is nog niet zo lang clubhuizen zich gaan bezighouden werk begeleider bij de federatie voor met peuterspeelzalen, sociaal-cultureel werk en samenle- Daar zijn herhaalde malen cultureel vingsopbouw. „Er is geen vacature- werkers voor beschikbaar gesteld. Al stop voor clubhuiswerk", zegt hij. de peuterspeelzalen van het ciub- „Staatssecretaris Meijer heeft bijna en buurthuiswerk krijgen geen cent. vuistregels afgekondigd. Volgens de Ze zitten de kosten van het eigen beschikking mankracht en middelen werk af te knibbelen. Dat moet inge- moet zodra een vacature ontstaat, haald worden. Uitbreiding van het deze worden gemeld. Bij de gemeente werk wordt niet toegestaan. Er is een moet binnen een week onder andere grote behoefte aan clubhuiswerk in .een functie omschrijving en compleet Schiedam. De verhouding is heel erg werkplan liggen. De gemeente heeft scheef. lk ben tegen afremming van twee maanden de tijd deze gegevens de groei", te bestuderen. Dan gaan de gegevens naar CRM. Daarna adverteren en sol liciteren. Reken maar op een half jaar voor de vervulling van een vacature. De beschikking is geen bezuinigings maatregel; het toevalling ongewilde bijeffect is bezuiniging", dat laatste merkt hij ironisch op. SCHIEDAM - De bewoners van het venweg kan binnen anderhalf jaar klaar hielden ze de wethouder vorige week woonwagencentrum aan de Schiekade zijn, het andere centrum pas over vijf voor. "Wij hebben er genoeg van. Of hebben nog steeds weinig vertrouwen jaar. Ook is het mogelijk dat een deel het kamp verbouwen of naar de Bui- in wethouder Eef Collé van Sociale Za- op het huidige centrum blijft. Een tenhavenweg. Waarom rekt U het? ken en Volksgezondheid. Dat bleek uitbreiding en reconstructie van het Er zijn drie woonwagens die zonder vorige week woensdag tijdens de gelijk- kamp aan de Schiekade is inmiddels als water en w.c. zitten. Wat gaat daarmee namige raadscommissievergadering, te kostbaar van de hand gewezen. In- gebeuren middels zien de bewoners met lede Het enige dat Collé de bewoners kon ogen de winter tegemoet. Als er niet T fipct voorhouden, was: "Geef me de tijd heel gauw wat gebeurt, zullen de water- afspraken die gemaakt zijn, uit te wer- leidingen bevriezen wat alle gevolgen "Ik houd mijn hart vast als de vorst- ken. De dienst gemeentewerken kijkt dien. Ook hebben de gammele periode intreedt", zei PvdA-raadslid naar noodmaatregelen. Er zijn bespre- schuurtjes, waarin douches zijn aange- Jo Ouwens-Muller. "Er is geen andere kingen aan de gang, er zijn een aantal bracht, geen verwarming, zodat dou- mogelijkheid dan zoveel mogelijk te perspectieven. chen bepaald geen pretje is. De bewo- doen aan reconstructie van het kamp" ners worden trouwens ongeduldig. Sinds vorig jaar wordt er al gewerkt aan plannenmakerij -tot begin septem- spreking komt en nog een bespreking. ber met de gedachte dat reconstructie "Ik begin het ook in en in triest te vin- mogelijk was-, maar er gebeurt totaal den antwoordde Collé. "Geef me de De commissieleden bogen zich vorige week over het discussiestuk dat Collé twee vergaderingen eerder had toege zegd. Wethouder Collé stelt hierin voor het kamp te verplaatsen naar de Buiten- niets. "Waarom moet het zo lang du- tijd om de zaak uit te werken." Hi] havenweg en de Eendrachtstraat. Het ren?", vragen de bewoners zich ver- zei op 22 november weer woonwagencentrum aan de Buitenlui- twijfeld af. "U bent aan het schaken", kamp te komen. „Ik vind dat er in Schiedam veel meer nodig is dan er is. De accommodaties zijn door de bank genomen in Schie dam slecht. Met het personeel Zitten we flink fout. De laatste jaren zijn de SCHIEDAM - Vorige week kwam december een vereenvoudigde de gemeentebegroting 1977 uit. vorm, de zogeheten populaire be- Een werkstuk dat slechts weinig groting. verschijnen. Te' hopen inwoners van Schiedam onder valt dat dit werkje wat minder cij- ogen zullen krijgen. Wel zal begin fers dan vorig jaar bevat en voor de leek wat aantrekkelijker is om vergrijsde bevolking heeft en vrjj veel norm van zeven procent vastgesteld, bijstandstrekkers en werklozen krijgt Wethouder Scheeres verwacht dat vqor onze stad zeven ton extra van het Rijk. die drie procent extra wel toestemming ji. - - Ook krijgt Schiedam een uitkering van zal worden verkregen. Een sprong in inwoners van^ Schiedam tonder valt dat dit werkje wat minder CIJ- drie ton voor tien man extra bij de so- het duister evenals de bijdrage aan Rijn- SCHIEDAM - Het gemeente-zie- maand april; in de maand juli had het kenhuis heeft vorig jaar met een gemeenteziekenhuis het minst aantal personeelsverloop van dertig pro- patiënten. Interessant is te zien dat de ,e maken gehad. Da. biijk. uit het onlangs verschenen jaar- men en op woensdag, vrijdag en zater- verslag over 1975. Per 31 decern- dag vertrekken. De meeste patiënten ber waren driehonderdvijfenze- kwamen uit Schiedam en Vlaardingen, waaronder honderdzeven leerling- verpleegkundigen. Vrij normaal in de ziekenhuiswereld", aldus reageert adjunct-directeur A.J. Baks op de vraag of een dergelijk ver- et erg hoog is. „Het ver' nelijk bij de verpleeg! de huishoudelijke behandelingen door de medische en para-medische afdelingen nam in 1975 beduidend toe, zo blijkt uit het jaarver slag. De Stichting Samenwerkende Schie- damse en Vlaardingse ziekenhuizen gen die aan de oprichting ten grondslag vertoonde. Op 31 december 1975 wa- het klinisch chemisch laboratorium ren tweehonderdnegentien van de drie- voor de Schiedamse ziekenhuizen t Het gemeenteziekenhuis jaar ervoor. De grootste piek lag in de ciale dienst. Het betreft hier een inci- mond die door de wethouder op f 7,42 dentele uitkering die dit jaar voor het per inwoner is geraamd, maar door eerst werd gegeven en waarvan onzeker Rijnmond op f 8,99 is vastgesteld. De is of die na 1977 ook terugkomt. Ten- wethouder gaat er hierbij vanuit dat Zoals wij vorige week al meldden, zijn slotte.krijgt Schiedam een extra uitke- Gedeputeerde Staten met dat laatste de voornaamste consequenties van de ring van 1,4 miljoen ten behoeve van bedrag niet akkoord zullen gaan. begroting dat de onroerend-goedbelas- de werkgelegenheid. Daartegenover Concluderend moeten we stellen dat ting met. twintig procent omhooggaat staat de post onvoorzien, waarvan in- wethouder Scheeres een goed stuk werk en alle andere belastingen en tarieven middels al weer drie ton is afgesrfoept heeft afgeleverd - dat hij een slimme met tien procent. Ook de gemeenteraad voor de aankoop van een kantoorpand financiële vogel is wisten we al na zijn zal daar in haar vergaderingen van 13, aan de 's Gravenlandseweg. Deze post poging ook OGB over rijkseigendom- 14, 15, 17 en 20 december moeilijk is een stuk hoger dan vroeger. men te heffen - maar dat de begroting omheen kunnen. Het gemeentebestuur Scheeres: „Nieuwe dingen moet je uit toch een aantal onzekere factoren be- heeft namelijk vorig jaar een boze brief de post onvoorzien betalen. Vroeger vat. En de forse verhoging van de OGB was dje ongeveer op de helft van het blijft voor de gewone man vervelend. het dubbele van vo- i'n 1,2 miljoen gul- open te slaan. van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land gehad over het grote tekort dat de jaar leeg. Hij is n vorige begroting ontsierde. Dit keer rig jaar". Er zit n heeft wethouder Reinier Scheeres van den in die beschikbaar is voor wat de financiën kans gezier. dat begrotingste kort beperkt te houden tot ongeveer negenhonderdduizend gulden. Hij ver dient hiervoor zeker een pluimpje, niet alleen omdat de algemene uitkering uit het gemeentefonds verlaagd is in ver band met het zogenaamde één-procents Vraagtekens ten bij de begroting enige beleid van de regering, maarook omdat vraagtekens gezet worden. In de eerste voor het eerst de salariskosten op een plaats natuurlijk de vrij forse verhoging andere r begroot zijn. Normaal van de OGB. Wethouder Scheeresvoert zou geweest zijn de salarissen in 1977 te begroten op het salarispeil per 1 ja nuari 1976. „Wat het volgend jaar zou moeten worden, wist je niet", aldus de wethouder. „Dat was een onbevredi- als verdediging aan dat Schiedam met zijn onroerend-goedbelasting lager zit dan welke andere gemeente in Neder land. „We zijn erg laag begonnen"Tzegt hij. „Dat zijn we nu aan het inhalen. gende methode. We hebben nu geraamd Het is goed te beargumenteren dat het op half 1977. Dat betekende dat we de klap in één keer moesten inhalen en nu een procent of zeventien hoger zitten". Meevallers Aan de andere kant staan wel meeval lers. De gemeente krijgt een aparte uit kering uit het gemeentefonds in ver band met de sociale structuur van Schiedam. Omdat Schiedam een sterk nodig is. Het alternatief is dat je met het rode potlood in de begroting moet schrappen". Er is geen speld tussen een dergelijke redenering te krijgen, maar de gewonen man wordt inmiddels wel geconfronteerd met een aanzienlijke lastenverzwaring. In de tweede plaats gokt de wethouder erop dat de belastingen en tarieven met tien procent omhoog gaan. Nu heeft de regering hiervoor een maximum- Begroting 1977 ligt ter inzage SCHIEDAM - De gemeenteraad van Schiedam zal de Begroting voor 1977 in behandeling nemen op maandag 13 december, dinsdag 14 december, woensdag 15 december, vrijdag 17 de cember en maandag 20 december. Voor belangstellenden ligt de Gemeen te-begroting 1977 ter inzage op de ge meentesecretarie afdeling Financiën in het Stadskantoor op de le etage, doch ook bij de Centrale van de Ge meenschappelijke Openbare Biblio theek aan de Lange Haven 131 en bij de filialen van de bibliotheek. De Begroting 1977 is ook verkrijgbaar bij de secretarie-afdeling Financiën. Een complete set van drie boeken kost f 40,-. Dit zijn de „Begroting van In komsten en uitgaven", de „Begroting van de takken van dienst" en de „Nöta inzake de aanbieding van de begro ting". Deze Aanbiedingsnota is-ook af zonderlijk verkrijgbaar voor f 10,-.

De Havenloods | 1976 | | pagina 7