DE ^HAVENLOODS Raad akkoord met hoger parkeertarief Baarmoederhalska nker in vijf jaar uitroeien plato Therese Steinmetz vrolijk op haar best Schiedam-centrum houdtspreekuur Nieuw programma Liselore Gerritsen OBLIO KINDERMODE Kwartje per kwartier ter meuken SLAAPKAMERS Bevolkingsonderzoek in Schiedam Br j im» DONDERDAG 25 NOVEMBER 1976 25e JAARGANG NO. 91 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 editie p SCHIEDAM Streekmuseum horecabedrijven Jan Anderson beperken. geopend. verborgen Gesprek over Centrum heeft van Maasland. SCHIEDAM - Afgelopen maan dag vonden tijdens de gemeente raadsvergadering de voorhoede gevechten plaats van de begro tingsbehandeling. De oppositie partijen CDA en VVD deden een vergeefse poging het college van Burgemeester en Wethouders een beentje te lichten bij het voorstel de onroerende-goedbelasting met twintig procent te verhogen. De drinkwatertarieven brachten tra ditiegetrouw de CPN in het geweer, overigens ook tevergeefs. Deze twee onderwerpen zorgden maandag met een forse verhoging van de parkeertarieven voor het enige vuurwerk tijdens de raads vergadering. Zoals bekend betalen de woonwagen bewoners sinds oktober van het vorig jaar hun staangeld niet meer, totdat er een bevredigende oplossing uit de bus komt. Wethouder Collé zei niet Spotgoedkoop is deze moderne wand- of plafondspot. Licht waar u maar wilt. Deze kunststoffen spot is geheel verstelbaar. Kom pleet met 75 Watt reflektor- lamp. Doorsnede spot p" Kleur zwart. Nu slechts Joop de Jong: begroting maakt uitge knepen indruk voornemens te zijn op korte termijn maatregelen te nemen gezien de lopende besprekingen. Wel zei hij dat de gemeente niet van plan is de inmid dels ontstane schuld voor haar reke ning te nemen..Zijn opmerking dat hij vandaag (maandag red.) nog een vruchtbare bespreking op het kamp had gehad, ontlokte aan Van Tilborg de schampere opmerking: „De zoveel ste vruchtbare bespreking. Ik word daar wel een beetje wanhopig van." Theoretisch Het voorstel van het college de rend-goedbelasting met twintig pro cent te verhogen in verband met de dekking van het begrotingstekort viel de oppositiepartijen rauw op de maag. „Dit voorstel aanhouden, eerst de uit gaven behandelen", aldus vertolkte mevrouw Taverne (CDA) hun gevoe lens. Wethouder Scheeres (financiën) was er in principe ook een voorstander van een dergelijk voorstel tegelijk met de begroting te behandelen. Hij wees evenwel op een circulaire van de staats secretaris waarin gemeenten wordt ge vraagd belastingvoorstellen tijdig in te dienen. „Respijt tot december krijgen we per sé niet. Ik wil een tekort van anderhalf miljoen niet voor mijn reke ning nemen", dreigde Scheeres. Taver ne vond de gevolgde gang van zaken een „onjuiste procedure", terwijl PvdA-fractieleider Joop de Jong pro beerde olie op het water te gooien door zijn voorstel nu technisch ak koord te gaan en eventueel in decem ber tijdens de begrotingsbehandeling het voorstel terug te nemen of verder gaande bezuinigingen in de begroting aan te nemen. Hij sprak van „een theo retische mogelijkheid" omdat naar zijn mening de begroting „een uitgeknepen indruk maakte". Het CDA kwam na fractieberaad met een compromis. ,.Wi zijn voor de verhoging van de OGB, maar dan volgend jaar geen verhoging van de watertarieven", zei Poels (CDA). „Dat is kopperverkoop", aldus Verhulsdonk (VVD), „dat is misbruik van de OGB-heffing." Bij stemming bleek alleen de VVS tegen verhoging van de OGB te zijn. Helemaal zoek „De CPN heeft ernstige bezwaren tegen de forse stijging van de waterta rieven. Dat is een lastenverzwaring voor werkende mensen, terwijl de pro gressie in de tarieven helemaal zoek is", betoogde Aad de Wolf (CPN). Hij diende een eigen voorstel in, onder steund door PPR'er Hans v.d.Wilk om de grootverbruikers meer te laten beta len dan de kleinverbruikers. „Wij moe ten met onze tarieven niet te ver uit de pas lopen met omliggende gemeenten" zei Joop de Jong daarentegen. Het wijzigingsvoorstel van De Wolf werd dan ook verworpen met slechts de stemmen van CPN en PPR voor. Het collegevoorstel de watertarieven vast te stellen op f.1,55 per kubieke meter bij een vastrecht van f.42.- werd ver volgens aangenomen met alleen de twee stemmen van de CPN tegen. Ove rigens is over dit tarief nog helemaal niet het laatste woord gezegd, omdat het college naar een kostendekkend tarief streeft. En voor 1976 verwacht het drinkwaterbedrijf een verlies van circa achthonderdduizend gulden te lijden. Voor 1977 wordt het verhes geschat op circa vijfhonderdduizend gulden. Het college is dan ook van plan de raad nadere voorstellen te doen, wanneer recentere gegevens bekend zijn. Gortig De CPN was ook tegen een verhoging van het tarief van parkeermeters. Het college wilde dat overigens in eerste instantie niet wijzigen, maar PvdA- der Linden: Naar de Filip- raadslid Siljee stelde voor automobi listen voortaan een kwartje per kwar tier te laten betalen (thans een kwartje per halfuur). „Een kwartier is rijkelijk kort" zei Aad de Wolf. „Een verdubbe ling van dit tarief vind ik te gortig." De raad evenals het college stemde met twintig stemmen voor en vijftien tegen voor een kwartje per kwartier. De CDA was tegen vanwege de kosten ver bonden aan het ombouwen van de me ters, terwijl de VVD verdeeld was. Overigens was wethouders Scheeres van financiën er niet zeker van of het genomen besluit zal worden goedge keurd, omdat de regering over het al gemeen belastingen en tarieven met niet meer dan zeven procent wil laten stijgen. Aan het eind van de vergadering nam burgemeester Lems afscheid van PvdA-raadslid Geert van der Linden die volgende maand naar de Filippij nen vertrekt als ontwikkelingswerkers voor de Verenigde Naties. Zijn opvolg- Olyslager-Kramer. SCHIEDAM „Nico is enorm. Ewoud is enorm. Rein is enorm. Wij nodigen u uit naar een zangeres te komen luisteren en wel één van het zuiverste water". Wie deze woorden leest, bekruipt onwillekeurig de gedachten dat de artiesten van het muzikaal theaterprogramma „Opus één plus drie" weinig last van bescheidenheid hebben. Boven staande zinnetjes zijn een willekeurige greep uit het programma van Thérèse Steinmetz" tour de chant, waarmee ze het afgelopen week end in zoldertheater In de Teerstoof optrad. Mijn verwachtingen waren, na het le zen van die opgeklopte taal, nogal hoog gespannen bij het betreden van het zoldertheater. Maar al spoedig bleek dat de tekst meer weg had van een advertentie waarmee één of ander product moest worden aangepraat, dat van een zuivere weergave van „Opus één plus drie". De eerste teleurstelling kwam al bij het zien van de driekwart lege zaal. Ook de liedjes die door Thérèse werden gezongen, veranderden dat beeld niet. Vooropgesteld: Thérèse kan uitste kend zingen. Ze beschikt over een mooie stem met voldoende volume, ze articuleert uitstekend en heeft een goe de mimiek. Wat dat betreft plukt ze nog steeds de vruchten van haar con servatoriumopleiding waar ze een on derscheiding kreeeg voor solistische eigenschappen. Ook haar begeleidings trio mag er wezen: drie musici die goed op elkaar ingespeeld waren en kwaliteit afleverden. Gepofijst Thérèse kwam eigenlijk alleen overtui gend over in een drietal liedjes die ze vlak voor de pauze zong. Vrolijke, lichtvoetige en ongecompliceerde lied jes die ze best charmant bracht. Maar bjj alle wat zwaardere nummers viel ze grandioos door de mand. Ze wist niet te overtuigen en maakte een gepolijste n gemaakte indruk. Zo'n nummer als „Rutger" van Ramses Shaffy over een alcoholist zong ze alsof ze zelf nog nooit te diep in het glaasje heeft geke ken. Ook „Adieu Pappa" van Jaques Brei in de uitstekende vertaling van Ernst van Altena werd door Thérèse goed verprutst. In Brel's uitvoering wordt in dat liedje een beklemmende spanning opgebouwd, maar bij Thérèse was dat alles weinig te merken. Thérè se kan zich maar beter bij het wat lich tere genre houden; zingt ze trieste lied jes, dan komt ze bijna pathetisch over. De drie begeleidende musici, Nico van der Linden Jr. op piano, Ewoud Zel- denrust op drums en fluit en Rein Schipper op basgitaar leverden fraai werk. Ze speelden Thérèse allerminst van het podium af en waagden zich zelfs aan Blue Rondo a la Turque, een nummer van Dave Brubeck dat door zijn verschillende maatsoorten erg moeilijk is en door de musici een tikje slordig maar toch acceptabel gebracht werd. Beter was de vertolking van Spain van Chick Corea. De enige disso nant was Nico zelf die de maniertjes die hij ook bij Honoloeloe ten beste geeft, nog steeds niet heeft afgeleerd. Best leuk een enkele keer, maar als je zijn stemmetjes en houdinkjes eerder gezien hebt, erg vervelend. Ook zijn parodie op Drs. P. kon beter. Concluderend halen we de woorden van de zangeres zelf aan. Ze zong in haar laatste liedje terecht: „Nico en Rein houden van eenvoud, daarom hebben we geen tekst". Daar had de maker van het programmaboekje ook wel eens aan mogen denken. vast gesteld: Maandag 29 november met vrijdag 3 december tot negen u Kerstverkoop vindt plaats van dinsdag 21 tot en met donderdag 23 december tot negen uur. wandmeubelert, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66. R'dam. Tel. 010 12.64.61. SCHIEDAM - Bewonersvereniging Schiedam-centrum houdt sinds afgelo pen maandag haar wekelijks spreekuur van zeven tot acht uur in De Kreek aan de Lange Haven 92. Het spreekuur staat open voor alle bewoners van het centrum die problemen, klachten of ideeën hebben met betrekking tot hun woon- en leefsituatie. Het onderdak aan de Lange Haven is evenals het winkeltje waar de bewo nersvereniging tot 1 november spreek uur hield, een tijdelijk onderkomen. De vereniging wacht namelijk nog steeds op antwoord van wethouder Zijdeveld (Ruimtelijke Ordening) op haar verzoek om in aanmerking te ko men voor een eigen ruimte in het ka der van de bedrijfsruimteregeling. De vereniging wijst er daarbij op dat verge lijkbare verzoeken van Stichting Len tefeest en de Onderwijswinkel al zijn afgewikkeld. Via bedrijfsruimterege ling kunnen leegstaande pandjes in de binnenstad worden verhuurd zonder dat de huurders huurbescherming ge nieten. De verhuizing van het spreekuur is een gevolg van het contract dat de Onder wijswinkel met de gemeente heeft ge sloten. Hierin staat onder andere dat de Onderwijswinkel haar ruimte aan de Hoogstraat niet in gebruik aan anderen mag geven. ZIE ADVERTENTIE ELDERS IN DEZE KRANT SCHIEDAM - „Baarmoeder halskanker is een ziekte die wij in vijf jaar helemaal kunnen uitroei en. Eén op de tweehonderd vrouwen heeft duidelijke kanker cellen en gaat binnen vijf jaar dood. Wordt de ziekte op tijd ontdekt, dan is een vrij kleine operatie voldoende en is men er voorgoed van af." Deze woor den werden vorige week woens dag gesproken door dokter Ruurd v.d. Veer tijdens een bij eenkomst van de Rooie Vrouwen van de PvdA. Dokter v.d. Veer wond er geen doekjes om in zijn uiteenzetting over het bevol kingsonderzoek onder vrouwen van vijfendertig tot vijftig jaar, dat volgend jaar januari in Schie dam zal worden gehouden. Hij vertelde dat zijn grootste zorg i: dat een groot aantal vrouwen niet zal meedoen aan het onder zoek, omdat ze zich schamen en bang zijn dat het onderzoek pijn zal doen. „Je bent volledig te ge nezen", hield hij vorige week de Rooie Vrouwen voor. „Het on derzoek geeft honderd procent zekerheid. Zijn de resultaten ne gatief dan heeft men absolute ze kerheid. Zijn de resultaten posi tief (m.a.w. worden er kanker cellen gevonden, red.), dan een operatie honderd procent afdoend." „Baarmoederhalskankeronderzoek doen we al acht jaar. Het is een fout van de huisartsen dat zij het niet zelf zijn gaan doen. Ze doen het nog steeds niet. Meer dan de helft van de Schie- damse huisartsen weigert dit onder zoek te doen. Het onderzoek is van enorm belang: één op de tweehonderd vrouwen heeft baarmoederhalskanker. Wij kunnen de ziekte ontdekken in het stadium dat men geen enkele klacht heeft. Wij zijn al jaren in staat het te behandelen en honderd procent goed te krijgen." Vertrouwen In januari gaat het bevolkingsonder zoek in Schiedam van start als onder deel van het proefdistrict Rotterdam. Via Tuberova worden vrouwen tussen de vijfendertig en vijftig jaar uitgeno digd zich te laten onderzoeken door een speciaal onderzoeksteam. Belang rijkste kritiekpunt van Van der Veer en gemeenteraadslid Jo Ouwens-Muller is dat er geen sprake is van een ver trouwensrelatie tussen onderzoeker en onderzochte. „Wij geloven niet dat een groot aantal vrouwen dat neemt", aldus dokter V.d.Veer. „Ik doe dit on derzoek al jaren en heb een opkomst percentage van vijfennegentig procent. In Ommoord in de groepspraktijk heeft men slechts een opkomstpercen tage van tachtig procent. Wij geloven dat het opkomstpercentage in Schie dam zestig procent zal zijn. Dat bete-' kent dat vier op de tien vrouwen niet komt. Ik ben er persoonlijk van over tuigd dat wjj geen stap verder komen met oproepen en kranteartikelen. Je moet er van vrouw tot vrouw over praten. Dat wil zeggen dat een groep vrouwen die daartoe bereid is avond aan avond andere vrouwen moet pro beren ervan te overtuigen dat het onderzoek geen grote ingreep is. Het kost anderhalve minuut per patiënt. Maar hoe krijgen wij de mensen zover dat ze naar dit onderzoek gaai.? On wetendheid zal velen ertoe bewegen niet te gaan. Ik ben bang voor een laag opkomstpercentage in Schiedam-Oost. Ik maak mij daar ernstige zorgen over. Dit hele onderzoek had in handen van de Schiedamse vroedvrouwen moeten worden gegeven. Dat gevecht hebben Jo en ik verloren; wij moeten ons nu aanpassen aan het team. Wij zullen ons er in ieder geval tegen verzetten dat een vrijwillige bijdrage van één gul den vijftig wordt gevraagd. Wij zoeken in Schiedam naar wegen het opkomst percentage op te vijzelen." Grootbelang „Het gaat om tienduizend vrouwen". Vrijdag en zaterdag 26 en 27 novem ber treedt Liselore Gerritsen op in het Zoldertheater in de Teerstoof met haar klein koncert 2. Na het suksesvolle programma „Een klein Koncert 1" brengen Liselore Gerritsen en de haar begeleidende musici, Laurens van Rooyen en Leo Wijnkamp het tweede programma „Heb je ons gezien". Onder regie van Herman van Veen is dit programma tot stand gekomen en enkele weken geleden beleefde het de première, waar enthousiaste kritieken JePugd8?eehgie, liefde en dood zijn the- £^£1'mST"8 dC mU; ma's die voor Liselore een onuitnutte- *ot£ ™fe™*len een ""egrerend Liselore de muzikale begeleiding maar de mu- ma's die voor Liselore een onuitputte- vin de totaliteit6 lijke bron zijn voor een steeds nieuwe- Aanvanp ?i nn vaak humoristische benadering in dr g U tekst, vorm en inhoud. Liselore Gerritsen, voor het eerst ii het Zoldertheater in de Teerstoof te beluisteren, heeft nagenoeg al haar tek sten zelf geschreven, met modulerende overgangen gesproken tekst naar ge zongen tektst. Geestig zijn haar tek sten meermalen, vol humor en spitse ironie, die een enkele maal voert naar wrange spot en sarkasme. De uitste kende musici zorgen niet alleen voor zei Van der Veer. ,,In Groenoord zitten drie artsen die het onderzoek al jaren doen. U heeft er recht op dat het elke twee jaar op kosten van het zie kenfond gedaan wordt." Van der Veer ging kort in op mogelijke oorzaken baarmoederhalskanker. Hij zei dat twee groepen vrouwen meer kans hebben deze ziekte te krijgen: de vrouwen die op jonge leeftijd ge slachtsgemeenschap hebben en zij die meer dan één partner hebben. Alhoe wel V.d. Veer toegaf dat de werkelijke reden onbekend is, wordt er een ver band gelegd met de besnijdenis. In Ca nada bij voorbeeld en in Joodse gemeenschappen komt de ziekte nau welijks voor. „De onbesneden man", aldus V.d. Veer, „speelt een duidelijke rol bij het ontstaan van baarmoeder halskanker." Voorts vertelde hij in zijn parktijk in vier jaar tjjds vier gevallen ontdekt te hebben. Dokter V.d. Veer toonde zich bereid instructie te geven aan dames die an dere vrouwen willen overtuigen van het belang van het onderzoek. Hij heeft hiervoor twee avonden nodig. „Het is een eenmalig bevolkingsonder zoek en het is van ontzettend groot be lang." Met deze klemmende woorden besloot Van der Veer zijn uiteenzet ting. De Schiedamse Rooie Vrouwen beslo ten woensdag aan V.d. Veer's oproep gehoor te geven om te proberen de opkomst in Schiedam zo groot moge lijk te doen zijn. Zij roepen daarom an dere vrouwengroeperingen op contact met hen op te nemen om de organisa tie van een grootscheepse campagne op te zetten. Men kan hiervoor contact opnemen met Truus Verweij-De Graaf, Nassaulaan 51b, tel. 260847. Thérèse Steinmetz DEZE WEEK o.a. KC AND THE SUNSHINE That's the way3 no DAVID GATES .4.90 6.90 WATER 1e Ip LOVE OACAPO BREAD Best of II6.90 STANLEY CLARK Schocklays11,90 WINGS At the speed of sound 10.90 PLATENZAAK HOOGSTRAAT 81 t.o. de Afrol Vlaardingen tel. 713559 Het is geen kunst om Sint te zijn SCHIEDAM - Van 27 november tot 6 december organiseert het stedelijk museum voor de vijfde maal een sinterklaas-verkoop tentoonstelling van grafiek, keramiek, schilderijtjes, sieraden en wandkleden, waarvan de prijzen variëren van vijf tot vierhon derd gulden. De aankoop kan direct worden meegenomen. Op de eerste dag van deze manifesta tie, zaterdag 27 november, wordt de bezoekers een consumptie aangebo den. Tussen 14 en 17 uur is er muziek door de keyhole jazzmen. LAAT U WEER IN SINT NICOLAAS GELOVEN 2 HALEN-1 BETALEN 3 HALEN 2 BETALEN nappa jassen, nappa jacks, winterjassen, pantalons, skipakken, skilaarzen. OOK IN ONS FILIAAL OBLIOKINDERMODE Coolsingei 60, wacht u deze St. Nicolaas surprises. Geen spreekuur sociaal raadsman SCHIEDAM- De sociaal raadsman te Schiedam, de heer J.H. Suyling, houdt, zoals bekend, spreekuur op dinsdag morgen van 9 - 11 uur in het Kruisge- bouw in Schiedam-Noord en op vrij dagmorgen van 9 - 12 uur en eveneens op dinsdagavond van 18.30 - 19.30 uur aan het Broersveld 140. Aangezien de laatste maanden veel mensen een be roep op de raadsman hebben gedaan, heeft hij op dit moment veel lopende zaken af te handelen. Daarom heeft de Begeleidingscommis sie in overleg met de raadsman beslo ten in de maand december 1976 geen spreekuur te houden. Het laatste spreekuur vóór die maand december zal dus zijn op dinsdag 30 november a.s. in het Kruisgebouw en het eerste spreekuur zal weer zijn op dinsdag 4 januari 1977 eveneens in het Kruisge bouw.

De Havenloods | 1976 | | pagina 1