DE 0 HAVENLOODS Kerst- In n voor het gehele gezin Misbruik sociale voorzieningen op grote schaal is uitgesloten Staatssecretaris Mertens bij opening arbeidsbureau SLAAPKAMERS Aardbeving in Oost- Turkije, bliksemactie voor slachtoffers termeulen droog en lekker 'warm'winkelen? zuidplein gezellig VERS VLEES Victoria Super Show DONDERDAG 9 DECEMBER 1976 25e JAARGANG NO. 95 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 editie D SCHIEDAM editie p SCHIEDAM 3^" „Wegwijzer 1976 maandag m Vlaardingen ■ff Leen Admiraal mist kritiek. if. Veel lof voor VOS-cursus in Schiedam. VLAARDINGEN- SCHIEDAM „De bereidheid van werklozen werk te aanvaarden is groot. Mis bruik van sociale voorzieningen op grote schaal is uitgesloten. Er is daarom geen aanleiding de criteria voor de toetsing van het begrip passende arbeid te veran deren. Verstrakking is niet nodig, de criteria zijn voldoende strin gent." Deze geruststellende woorden werden afgelopen maandag gesproken door staats secretaris P.J.J. Mertens (sociale zaken) tijdens de opening van het nieuwe gebouw van het Geweste lijk Arbeidsbereau Nieuwe Water weg Noord in Groenoord. In de aula van de Hargahof voerde hij het woord in plaats van Minister Boers- ma die wegens ziekte verhinderd was te komen. Na toespraken van burge meester Lems, de vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel Ir. Bart Wilton en de directeur van het GAB Drs. H.J. Harberts werden de talloze genodigden bij de deur van het arbeids bureau geconfronteerd met een aantal demonstranten die een levensgroot spandoek droegen met de tekst „stop bezuinigingen op gemeenschapsvoor zieningen". De officiële openingshan deling bestond uit het wegschuiven van een historisch geveltje met daarop de woorden „Gemeentelijke Arbeidsbeurs 1902". In zijn openingsrede, beluisterd door vele genodigden jvaaronder de burge meesters van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, zei de staatssecretaris dat de arbeidsmarktsituatie in het Nieuwe Waterweg Noord gebied ongunstig af steekt tegenover de rest van Neder land. „Het niveau steekt daarentegen gunstig af, hoewel een ongunstige trend zich aftekent", aldus Mertens. Hij illustreerde dat met de volgende percentages: werkloosheid in dit gebied 2,9 procent, heel Zuid-Holland 4,1 procent en Nederland 5,6 procent. Afweging Over het verband tussen werkgelegen heid en milieu-eisen zei de staatssecre taris dat een juiste afweging van belan gen centraal in de aandacht komt. Hij pleitte voor een „grote waakzaamheid bij verwezelijking van milieudoelstel lingen tegen de achtergrond van de werkgelegenheid. Die werkgelcgen- heidsdoelstelling zou een grotere prio riteit moeten hebben, die leidt tot een geleidelijkheid voor milieudoelstellin gen." Over de scheepsbouw zei de staatssecretaris dat de regering van me ning is dat die bedrijfstak gehandhaafd moet blijven. Wijzend op de bestaande overcapaciteit in de scheepsbouw, noemde Mertens de perspectieven op de wat langere termijn niet zo gunstig. „Het GAB vervult een nuttige func tie", met die woorden besloot hij zijn openingsrede, „want een actieve be middeling is nodig. Het arbeidsbereau beschikt thans meer dan vroeger over gespecialiseerde mankracht* en instru- nenten om haar dienstverlening te iffectueren." Beter Burgemeester Lems vertelde iets over de geschiedenis van de arbeidsbemid deling die aanvankelijk plaats vond in kroegen en in 1902 in de Arbeidsbeurs startte. In 1916 werd deze beurs een distrietsbeurs, terwijl de arbeidsbe middeling op 1 mei 1941 in handen van de Overheid kwam. „De arbeids situatie tussen 1902 en nu is ingrijpend gewijzigd, maar er zijn nog steeds de- vergeleken met het Vlaardingse ge- zelfde zorgen", aldus Lems. Directeur bouw, tijdelijk is. Voorts vroeg hij om Harberts van het GAB hield een warm meer bemiddelaars. Ir. Bart Wilton, pleidooi voor nieuwbouw binnen vier vice-voorzitter van de Kamer van SCHIEDAM - In de week van 13 tot en met 18 december wordt in Schie dam een bliksemactie gevoerd voor de slachtoffers van de aardbeving in Oost- Turkije. Collectanten vanaf zestien jaar die aan de actie willen meewerken, worden verzocht zich in verbinding te stellen met de organisatoren. „Schiedam heeft deze zomer met schaamte de rellen meegemaakt", zegt Elly van Schijndel van de overleggroep ABC-cursussen„Die hebben aan veel van onze Turkse stadsgenoten schade en leed toegebracht. We hebben iets goed te maken. In deze december maand bereidt heel Nederland zich op feesten voor. We geven elkaar ca deautjes, we eten veel, we drinken wat. Kortom: we hebben het goed. Onze gedachten gaan nu even uit naar de slachtoffers van de aardbeving in Oost-Turkije. Het Islamitisch offer feest zal daar twee weken geleden wei nig vreugde hebben gebracht. Veel families zijn door het verlies van een of meer familieleden in diepe rouw gedompeld. Er zijn veel gewonden nog meer daklozen. De ellende van 1 dakloos zijn bij temperaturen van t tot achttien graden onder nul is nauwelijks nog voor te stellen." BLIKSEMACTIE Vanuit de wijk- en bewonersverenigin gen, vrouwenorganisaties, kerken en politieke partijen hebben een aantal mensen de koppen bij elkaar gestoken en besloten een bliksemactie te voeren. Aanvankelijk was het de bedoeling kle ding te verzamelen, maar hieraan blijkt aldus een mededeling van de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers, geen behoefte meer te zijn. Wel heeft de Turkse Rode Halve Maan, de zuster organisatie van het Nederlandse Rode Kruis, laten weten tenten, bloed en medicijnen hard nodig te hebben. De organisatoren van de actie in Schie dam hebben daarom besloten een collecte te organiseren. Men wil over dag met bussen en 's avonds met inte kenlijsten zoveel mogelijk huis aan huis in zoveel mogelijk wijken rond gaan. Op zaterdag wil men in de binnenstad en op andere drukke punten een straatcollecte houden. Een en ander gaat plaats vinden in de week van 13 tot en met 18 december met uitzondering van koopavond (16 de cember). Voor de collecte heeft het ge meentebestuur inmiddels vergunning verleend. „Wij willen", aldus Elly van Schijndel, „met de collecte ook graag die mensen bereiken die niet aan gireren zijn toegekomen en misschien maar kleine bedragen kunnen missen. Maar vele kleintjes maken één groot en wij zullen graag een groot bedrag overma ken op giro 777 van het Rode Kruis." Collectanten vanaf zestien jaar die één of meer dagen of uren beschikbaar hebben, kunnen zich opgeven bij: Bijdorp/Kethel: Eiso Blaauw, Schiet baanstraat 2, tel. 706648. West: Hetty de Kievith, Vlaardingerdijk 151a, tel. 263059. Centrum: Leo Derijeke, Lan ge Haven 90, tel. 730237. Nieuwland: Aad van der Tang, van Oldenbarne- veldstraat 8, 706709. Oost: Annie Smolders-Koers, S. Stevinstraat 22, tel. 260944. Zuid: Janny Wessling, Beyer- landsestraat 31b, tel. 269786. Groenoord: Mevr. H. Hopman-v.d. Berg, Sibeliusplein 92, tel. 711154. Bij geen gehoor op bovenstaande adressenElly van Schijndel, Bart Ver- hallenplcin 48, tel. 700964. ren reparatie en off-shore de klad is gekomen. „Dat is naar voor de werven en de toeleveringsbedrijven", aldus Wilton. „Een kwart van het aantal werklozen in dit district komt uit de metaal." Maar hij toonde zich optimistisch: „De tijden worden be ter. Dan zal er een grote vraag zijn naar hoog-gckwalificeerde mensen. Daarom is om- en bijscholing een heel belangrij ke taak van het arbeidsbereau." Fraai 1 Na al deze toespraken begaven de aan wezigen zich vervolgens naar buiten om staatssecretaris Mertens een histo risch geveltje te zien wegschuiven, waarmee het nieuwe onderkomen van het GAB officieel geopend was. Daarna was iedereen in de gelegenheid met eigen ogen het fraaie interieur van het nieuwe arbeidsbereau te bewonde ren. Een kantoor dat behalve de ar beidsbemiddeling ook de vacaturebank en een leeshoek bevat, en onderdak biedt aan een tweetal beroepskeuze adviseurs. Onze eigen wethouder van sociale zaken en volksgezondheid Collé zal dat alles een andere dag moeten be kijken, want hij vertrok al tijdens de toespraak van Mertens. Qok onze bur gemeester, in tegenstelling tot zijn col lega's van Vlaardingen en Maassluis, was niet meer van de partij. Nylon taoijt... van een degelijke kwaliteit.Het is zo sterk dat het zelfs voor trappen geschikt is. Een zeer dicht gezet eh laag lusweefsel dat platlopen voorkomt. Met schuimrubber rug dus makkelijk zelf te leggen. In 5 mooie kleuren: groen,beige.lichtbruin, donkerbruin of cognac. Breedte 400 cm.Nu per meter slechts Burgemeester ontsteekt feestverlichting SCHIEDAM - Ook dit jaar biedt de directie van Sandvik-Nederland B.V. in Schiedam de gemeente een op de terreinen van het concern in Zweden gekapte „kerstboom" aan. De boom werd begin deze week op het koemarktplein geplaaatst en van lampjes voorzien. Op donderdagavond 9 december om zeven uur zullen burgemeester Lems en de heer Nellen, directeur van Sandvik, deze feestver lichting ontsteken. De Harmonie vereniging „Harpe Davids" is bereid- gevonden één en ander muzikaal te omlijsten. Stepinstepuit laat zich niet bedonderen SCHIEDAM - Vrijdag 10 en zaterdag 11 december - aanvang 21.00 uur - zal Kabaret Stepinstepuit optreden in het Zoldertheater in de Teerstoof, Nieuw- straat 12, Schiedam, met het nieuwe programma „Als de lading maar gedekt is". Zoals de titel al aangeeft is dit een programma dat gaat over mensen die de kluit belazeren door met een mooie vlag een stinkende lading te dekken. De muziek van dit programma is weer gecomponeerd door Aart van den Berg. De teksten zijn van Klaas de Vries, de ze keer echter met brijdragen van Hans Dorrestijn (Don Quishocking, Strate- maker-op-zee-show, Herman van Veen). „Als de lading maar gedekt is" is het zevende theaterprogramma van Stepin stepuit. Aanvang 21.00 uur. winkelcentrum zuidplein 140 winkels - boutique? - warenhuizen parkeergarages - cafés - restaurants Bezoekers van het Arbeidsbureau kun nen in de vakaturebak zien of er een baan van hun gading bij is. Wij leveren u voor uw diepvries 1e kwaliteit gratis thuisbezorgen afname 15 kg. Bezorgdagen: maandag, dinsdag en woensdag. Bestellingen en prijsopgave: FA. SCHEPERS SCHIEDAM - liet eerste team van de schaakvereniging "Schiedam" won met 6 1/2-3 1/2 van Charlois/Europoort 6. Winstpartijen waren er voor Huizer, Vrij land, Brand, Den Lyl Sr. en Piek. Door deze winst bleef dit tiental zijn plaats in de top van het klassement behouden. Ook de overi ge teams van "Schiedam" behalen goede re sultaten: het tweede tot en met vijfde team en namelijk twee van de drie wedstrij- VLAARDINGEN - De pupillen van Fortu- na vieren vanavond (donderdag 9 december) een enigszins verlate Sinterklaas in de recrea tiezaal aan de Marathonweg. Het begint alle maal om half zevft,;i-n eindigt om half tien. met spectaculaire Mercedes-Benz presentatie 9-10-11 december Exclusief voor Nederland presenteert Victoria een uniek "show-panel", dat zichtbaar maakt waaraan elke Merce des-Benz z'n economie, comfort en dy- Rj namiek te danken heeft. Spectaculair. J Dèt brengt u in de stemming voor de pre- I sentatie van het komplete Mercedes- I Benz-programma. 'n Proefrit maken is j mogelijk. Verder op de show: jonge Ster- I occasions van diverse merken. Kom naar het Mercedes-Benz-Centrum m op de showdagen van 9-18 uur, en op I vrijdagavond. SCHIEDAM - Op 25 en 26 de cember organiseert de stichting Open Huis de inmiddels traditio neel geworden Kerst-Inn. Dit jaar is er sprake van een jubileum om dat het dienstencentrum de Vier Molens voor de vijfde maal tijdens de kerstdagen geopend is. De voorbereidingen voor de Kerst-Inn zijn al in volle gang; liet bedrijfs leven is aangeschreven, liet pro gramma voor de beide kerstdagen krijgt langzamerhand vorm en de eerste vrijwillige medewerkers (sters) hebben zich al aangemeld. De stichting Open Huis, opgericht in april 1972, komt voort uit de eerste Kerst-Inn die door de Hervormde Vrouwen Dienst werd georganiseerd. Die allereerste Kerst-Inn in 1971 sloeg aan: hadden de organisatoren op drie honderd bezoekers gerekend, er kwa men er drieduizend. Naar aanleiding van opmerkingen in het gastenboek werd besloten een stichting op te richten omdat „de bejaarden en jeugd verzorgd worden, maar voor de leeftijdsgroep daartussen niets gedaan wordt", aldus de eerste voorzitter mevr. L.C. Bot-Don Eveneens naar aanleiding van opmer kingen in het gastenboek werd beslo ten eenmaal per maand een open-huis avond op vrijdag te organiseren. Deze avonden zijn nog steeds een groot suc ces. Daarnaast verzorgt de stichting te zamen met dienstencentrum Nivon en Schiedamse Gemeenschap om de twee weken de Vrij Entree middagen op zondag. dag komt het Ambrosius jeugdorkest en s avonds is er voor (je jeugd een discotheek en voor de wat minder jeug digen een dansavond met levende mu ziek. Wat de overige programmaonder delen betreft, kon de stichting vorige week nog geen mededelingen doen. In ieder geval wordt het kerstdiner een warme maaltijd en geen Brabantse kof fiemaaltijd zoals vorig jaar. Vanaf 15 december zijn kaarten voor he( diner a f 10,- verkrijgbaar in het dienstencen trum. De maaltijd wordt op eerste en tweede kerstdag geserveerd tussen zes uur en half acht. Dit jaar wordt speciale aandacht besteed aan de versiering van het gebouw. Uit de nabespreking van de Kerst-Inn van vorig jaar is namelijk gebleken dat gas ten en medewerkers het gebouw toen wat „kaal" vonden. „Wij gaan nu gro tere stukken ophangen", aldus de voor zitter. „Een meisjesclub onder leiding van Joke Ilmer begint maandag voor de kerst te versieren. Buiten komt er een verlichte kerstster aan de vlagge- mast en in de stad hangen we bordjes op aan de lantaarnpalen". Het samenstellen van het programma en het aantrekken van vrijwilligers kost dit jaar meer moeite dan andere jaren. „We hebben de indruk dat de mensen die altijd hielpen, nu zeggen: sorry, we kunnen niet", aldus VanWattum. „Het wordt steeds moeilijker en dit jaar he lemaal in verband met het feit dat de kerst op zaterdag en zondag valt. Ook mensen die optreden verwachten er geld voor. Ze vragen allemaal vijfen twintig of vijftig gulden." Het stich tingsbestuur heeft ondermeer Barba ra en Bas gepolst, maar die vroegen no- tabene zeshonderd gulden voor een optreden van twintig minuten. Ook de Schiedamse clubhuizen hebben nog niets van zich laten horen over hun .•dewerking aan de creatieve hoek. Nodig „Het organiseren van de Kerst-Inn blijkt nodig", zegt de heer Van Wat- turn. „Er zijn zoveel mensen die geen gelegenheid hebben de kerst in gezin of met familie te vieren. Maar men kan ook met het gezin naar de Kerst-Inn komen. Voor veel mensen is het moei lijk die dagen door te brengen, vooral als het weer wat lelijk is. Zulk soort dagen zijn er altijd veel ruzies. Voor veel mensen zijn het vreselijke dagen. Al het verdriet van het afgelopen jaar komt dan op hen af en men is op zich zelf geworpen. Maar er komen ook mensen naar de Kerst-Inn die zich he lemaal niet eenzaam voelen en de Kerst- Inn gewoon gezellig vinden „De sfeer is er altijd goed en gezellig", zegt me vrouw M. van Mansum, secretaris van de stichting. „De politie heeft gezegd dat er minder baldadigheid is op de straat, omdat er bij ons van alles te doen is voor de jongelui. Dat scheelt een heel stuk." Wie belangstelling heeft medewerking te verlenen aan de Kerst-Inn 1976 wordt verzocht contact op te nemen met de coördinator mevrouw J. van Keimpema, telefoon 26.22.63 of met mevrouw Van Mansum, telefoon 26.36.33. De openingstijden van de Kerst-Inn zijn: kerstnacht van half elf tot twee uur de beide kerstdagen van half twaalf tot elf uur. Alhoewel de Kerst-Inn door de gemeente wordt ge subsidieerd, zijn giften niettemin wel kom in verband met de vele onkosten Het gironummer is 3097960. Programma ,De vijfde Kerst-Inn biedt een pro gramma waarin iedereen van acht maanden tot tachtig jaar iets kan vin den. De activiteiten zijn verspreid over het gehele gebouw", zegt de tegen woordige voorzitter de heer J. van Wat- tum. Zo komt er weer een creatieve hoek voor jong en oud en er worden diverse films vertoond. In de huiskamer liggen spelletjes, er staat een piano en iemand komt een kerstverhaal vertel len. Op diverse plaatsen in het gebouw worden barretjes ingericht. De gehele dag zullen broodjes en soep verkrijg baar zijn. Voor de kinderen is er voorts een grabbelton en een hoek met tijd schriften. Voor de allerjongsten (kin deren tot vier jaar) komt er een crèche. Het programma omvat op de eerste kerstdag een optreden van het bejaar- denkoor „Samen zingen" en op de tweede kerstdag een optreden van het koor van de Heilige Hartkerk uit Oud- Mathenesse. Ook op tweede kerst- De vier molens De Kerst-Inn speelt zich afin dienste,

De Havenloods | 1976 | | pagina 1