Ook in Schiedam veel lof voor VOS-Cursus ti „Er moet eigenlijk een MOS komen" LIEVER AUTO DAN BOOM VOOR DEUR Plan voor Midden Delfland leeft sterk bij agrariërs Italiaans realisme van Johannes Lura Renovatie Indische buurt aanbesteed Bevolking neemt af Onderhoud Proveniershuis kost veel geld mn Visserijmuseum koopt film van Bert Haanstra Onderrichts conferentie van Baha'is Nieuwe schenking uit ouvre Jan van Heel DE HAVENLOODS - DONDERDAG 9 DECEMBER 1976 50-575 SCHIEDAM - Onlangs werd in club huis Sint Joris Doele de eerste VOS- cursus afgesloten. De negentien deel neemsters praatten met elkaar over verontreiniging, opvoeding en gemeen teraad. Vijfmaal werd een docent uit genodigd een bepaald onderwerp in hier geleerd hebt, over op mijn kinderen en echtgenoot. Oh. daar heb je ma weer met de VOS leiden. De besprekingen vonden voorts zeiden ze wel eens. Ze lachten erom de vraag of de cursus erin geslaagd was plaats in de vorm van discussies in klei- maar ze vonden het wel leuk. Er hen te helpen bij het inzicht krijgen ne groepjes of met alle deelneemsters moet eigenlijk een MOS komen in de eigen situatie en het versterken tezamen. Zes kinderen van cursisten Ook andere deelneemsters waren pc van zelfvertrouwen. „Het was gewei- werden wekelijks toevertrouwd aan de tief over de veranderingen die ze dig",zei één der cursisten en verwoord- zorgen van een tweetal dames, de daarmee de gevoelens van alle cur sisten. Beter praten De VOS-cursus (Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving) ontstond drie Tijdens posi- de omgang met bijvoorbeeld de echt- brengen wei een beetje angstig gemaakt"- zei een der deelneemsters en de ochtend met burgemeester Lems, die een wat afstandelijke indruk maakte en best dieper op een aantal zaken had mogen ingaan. Aan het eind van de nabespreking kre gen de dames van de crèche een bloemetje en kreeg een lid genoot hadden ervaren. „Ik kan beter bereidingswerkgroep een plantje. Op i nabespreking afgelopen jaar geleden in Noord-Holland. Door dinsdag werden de ervaringen, opge- beter met mijn man praten de Culturele Raad van Noord-Holland werd een vormingsplan gemaakt, dat ervan uitging dat tijdens een twaalftal daan tijdens de cursus die drie maan den in beslag heeft genomen, op een rijtje gezet. Een kleine greep uit de bijeenkomsten van twee uur de deel- vele opmerkingen die hierbij gemaakt wérken neemsters zelf konden bepalen welke onderwerpen ter sprake zouden ko- cursus gekomen. Het was erg prettig mijnen. Ik ervaar' deze cursus daarom n mensen te leren als een soort aanloop, niet als een com- mening luisteren. Ik kan veel komsten te bespreken en te békijken voor manier wordt doorgegaan werden: Zonder prekering te willen „J 6VllItlIvl, ual llccl ïtcl lllcuscl, worden, ben ik godzijdank op de VOS- proberen je zelfvertrouwen te onder- De deelneemsters zagen de toekomst Een wens die bij de meeste cursisten met gemengde gevoelens tegemoet. ,Na deze cursus moet je echt door- jezelf', aldus een aantal. duidelijk leeft: „Wij zagen allemaal op tegen hej einde", aldus isbegeleidsters. ,Ik heb gemerkt dat heel veel mensen Dinsdagmorgen' 11 januari 1977 start de volgende VOS-cursus. Ook deze r contact te hebben leiding. De onderwerpen die in Schie- kennen. Als huisvrouw zat ik altijd in pleet iets. daarvoor varen de drie dam o.a. ter sprake kwamen lagen op een heel klein wereldje. Ik vond het maanden tekort. De VOS is erg veel- «i i Mj| J~* J L"i 1 zijdig. Je nieuwsgierigheid is gewekt 'Schiedam zingt' in de Grote Kerk SCHIEDAM Nu al weer voor het vijfde jaar organiseert het comité Schiedam zingt een samenzang in de Grote of St. Janskerk. Om 17.00 uur is er een Kinderkerstzang. Om 20.00 uur kunnen de ouderen hun gezang laten horen. Tijdens de officiële uitreiking van .de grammofoonplaat Schiedam Zingt aan burgemeester Drs.A.J. Lems op 3 sep tember, heeft het comité tijdens de presentatie van zijn nieuwe naam, reeds meegedeeld dat ook de opzet van deze jaarlijks, terugkerende gebeurte nis een nieuwe vorm zoukrijgen. Het Comité Schiedam zingt, bestaan de uit de heren Dolf van Lieshout, Jan van Lieshout, Jan Meulendijk en sinds maart '76 hieraan toegevoegd Dhr.Kees Leeuwestein, heeft het afge lopen jaar alles in het werk gesteld een juiste formule hiervoor te vinden. De organisatie vorig jaar is volgens de vele reacties voor iedereen tot volle te vredenheid verlopen. Zeker voor wat betreft het verstrekken van gratis toe gangskaarten voor 2 bijeenkomsten, die verkrijgbaar waren in alle wijken van Schiedam, waardoor chaotische toestanden en teleurstellingen, zoals in het verleden, konden worden voorko men. Dit systeem heeft voortreffelijk SCHIEDAM - Het aantal inwo ners van Schiedam is in de maand oktober afgenomen met honderd twaalf. In deze maand keerden 371 Schiedammers hun stad de rug toe, terwijl 245 mensen zich in Schiedam vestigden. Negenenzestig babies wer den geboren en vijfenvijftig mensen stierven. In de maand oktober werden vierenvijftig huwelijken voltrokken, terwijl veertien huwelijken door schei ding werden ontbonden. In zesentwin tig gevallen kwam één van beide huwe lijkspartners. of kwamen beide, niet uit Schiedam. Aansluitend aan het hu welijk vestigden zesentwintig paren zich in Schiedam in een eigen woning, één paar ging inwonen bij ouders ter wijl zeventwintig paren hun heil bui ten onze stad zochten. Binnen de gemeente werd door vier honderdelf personen verhuisd. Het be trof hier honderdacht gezinnen en zesennegentig alleenstaanden. De cij fers over verhuizing naar plaatsen bui ten Schiedam laten zien dat vooral Rotterdam, Vlaardingen en Brabant populair waren. Daartegenover staat weer dat nieuwe Schiedammers vooral uit Rotterdam, Vlaardingen en Delft kwamen. Het aantal inwoners van Schiedam bedroeg op 31 oktober als gevolg van al deze verschuivingen 77.219. gewerkt. Beide bijeenkomsten konden ruim 2000 mensen zonder gedrang de Grote Kerk betreden. Kaarten zijn gratis verkrijgbaar bij di verse sigarenwinkels en bij de spaar bank Anno 1820. wordt weer gegeven in clubhuis Sint Joris Doele, Doeleplein 1 te Schie dam. De cursusbegeleidsters zijn: Ma rian van Beers, Annie Renskers en j. Truus Verweij. Het cursusgeld maar je kon eigenlijk nergens dtep op bedraagt f.35,- inclusief kinderop- ingaan- vang. De cursus wordt elke dinsdag- VertrOUWen morgen van kwart over negen tot kwart over elf gegeven. „Het is belangrijk, dat je merkt dat je Belangstellenden kunnen een folder, niet alleen staat en dat anderen er ook tevens aanmeldingsformulier aanvra- mee bezig zijn. Vanaf de eerste och tend was er al een stuK vertrouwen" aldus de deelneemsters. gen bij Truus Verweij-De Graaff. Nas- saulaan 51b, Schiedam, tel. 260847, of bij Annette in 't Veld-Vorst, Grieg- milieuverontreiniging -„dat heeft mij der toegestuurd. Bewoners Zuidlandsestraat: SCHIEDAM - Slechts twee bewoners van de Zuidlandsestraat in de Gorzen willen een boom voor hun huis. Tien Gemeentewerken hield bewoners hebben liever geen boom; dooi voor de positieve zeven willen de auto voor de deur heb- ben. Dat blijkt uit een door gemeente- jtwerking van bomen op het milieu. Daarbij wees ge meentewerken erop dat de boom een werken gehouden enquête. Afgelopen zuurstofproducent is dinsdag presenteerde gemeentewerken Dat is erg belangrijk omdat in i formatie-bijeenkomst stadsgebied zonder bomen zich tien- maal zoveel stofdeeltjes in de lucht be vinden als in een park in hetzelfde ge bied. Ook wees gemeentewerken erop haar plannen. Bedoeling is de Zuid landsestraat in te richten als een woon erf, waarin wonen, spelen, wandelen en naar school gaan centraal staan, dat de boom bij fel zonlicht schaduw- Voorts wil gemeentewerken paal en perk stellen aan het gebruik maken van de straat als sluiproute vanaf de Groe- werking geeft, terwijl er buiten het groeiseizoen van november tot april geen extra lichtverlies voor de wonin gen te verwachten is. SCHIEDAM - De brief van de Bond Heemschut, waarin deze het gemeente bestuur attendeert op de slechte staat van onderhoud van het Proveniershuis, wordt door het college van Burgemees ter en Wethouders negatief en ongenu anceerd genoemd. Dat blijkt uit het antwoord van B. en W. dat vorige week de deur uitging. Het college wijst erop dat er in de afge lopen tien jaar e.en bedrag van twee honderdtienduizend gulden werd uit-» gegeven voor het onderhoud van het Proveniershuis. Het zwaartepunt lag hierbij, aldus het college, vooral op het wind- en waterdicht houden, alsmede op het voorkomen van verval. Volgens het college kan de huidige onderhouds- toestand van het voorhuis goed ge noemd worden, terwijl de vleugels zich in een redelijke staat bevinden. „Een uitzondering hierop vormt echter het - thans leegstaande - achterhuis, waarin door de jeugd regelmatig ver nielingen worden aangericht. Momen teel worden diverse mogelijkheden on derzocht om het achterhuis een be stemming te geven", aldus de brief van B. en W. Het college schrijft dat de plannen voor restauratie pas dan uitge voerd zullen worden als Rijk en Pro vincie in de kosten bijspringen. Van ernstige verwaarlozing en wegrotten, zoals de Bond Heemschut in juli schreef, is volgens het college geen sprake VLAARDINGEN - Op dinsdag 14 de cember houdt de VDV een korte ledenver gadering in liet clubgebouw aan de Emma- straat. Het voornaamste agendapunt is de organisatie van de Vlaardingsc damkam pioenschappen 1977 in drie klassen. De be doeling is, dat met deze titelstrijd op dins dag 4 januari 1977 wordt gestart. Na de le denvergadering is er een sncldam toernooi. rS Het inspraak-projekt Delfland, Protesteren tegen een Rijksweg 19 die dat enige maanden geleden van er vo°t een groot deel al ligt heeft .w o.i. weinig zin, men moet dit in een start ging met een aantal voor- eerder stadium doen. Met name denk in hierbij aam de geplande Rijksweg 24, die op Rijksweg 19 moet gaan aan sluiten". waarbij men baas op eigen grond blijft kunnen volgens de agrariërs ook levensvatbaar zijn. lichtings-tentoonstellingen in de betrokken gemeenten, heeft middels zijn vervolg gekregen. In Burgemeester v.d. Brink sprak tevens "rd" 1Ml! T?,£! Vf»rcr-Eiillonrir» Dplflanrlrlnrnon pn H>- hnnn nit Hat Hp v„rc/-hill»nH„ h,»- heeft geklonken Zijn al twee verschillende Delflanddorpen steden zijn discussie en voor lichtingsavonden gehouden, waarbij wensen, knelpunten en Beheersrecht ideeën naar voren kwamen. Het de hoop uit dat de verschillende be langen en deelplannen elkaar niet veel zullen doorkruisen. Uif de verwschillende vergaderingen in is opvallend, maar niet onlogisch, Midden-Delfland valt al te proeven J wat de boeren wél en niet willen. Het „beheersrecht", wat onder meer inhoudt dat er vóór 21 juni niet meer De functie van „landschapbewaarder' dat zowel in Vlaardingen, Schie dam, Schipluiden en nu ook in Maasland, tijdens deze bijeen- niag worden gemaaid wordt door de komsten de direkt betrokkenen, boeren afgewezen maar staat wél in t.w. de boeren en tuinders, het het vaandel van de natuurbeschermers. De door het Ministerie geklonken zijn dingen naar voren gekomen. Wie kan blijven en wie moet verdwijnen is een vraag die hoog blijkt te zitten en waar over men snel duidelijkheid wil hebben. Dat de boeren de vrijheid wil len hebben om hun bedrijf uit te oefe nen op de wijze die hen goeddunkt is een tweede duideliik punt. dat de glimmende of wirgekalkte kas sen en warenhuizen een ontsierend element vormen in het landschap. Camouflage met boomgroepen en oplossing Boeren en tuinders, gespitst op vrij ondernemerschap en rendabele be drijfsvoering laten hun stem horen. Het is hun goed recht. De inspraak procedure inzake Midden-Delfland werd echter ook voor de andere „gebruikers" van dit gebied in leven geroepen. Het valt te hopen dat ook zij van dit „recht van spreken" gebruik zullen maken. j De heer A.J. Voortman, lid van de al dan niet gesubsidieerd is iets waar Tweede Kamer voor de P.v.d.A. en voorlopig geen boodschap aan voorzitter van de bijzondere commissie Voor Midden-Delfland, houdt vanavond in „De Hoornbloem" in Den heeft. sterkst verteeenwoordiod ziin "Cl™7in'e va" LanuBOUW u vanavond in „De Hoornbloem" in Den sierKsr vertegenwoordigd zijn. gepropageerde levensvatbare „twee- De glastuinbouw blijkt een hoofd- Hoorn een inleiding over dit gebied. Het plan Midden Delfland waar de Jnans'h.edrijven" van 4(J a 45 ha. stuk apart. De vraag in hoeverre de Aan de orde komen punten als: recrea- Broelfpolder VIaardfneeninrniddels (waarb'J men tot een ploegendienst, tuinders zelf verantwoordelijk zijn tiebehoeften, de invloed op de agra- bij hoort, maar llvl planlickebaart (Vlaardingen/Maassluis) merendeel der boeren verworpen en de Kerkpolder (Delft) aan zijn toe- Eénmansbedrijven van 20 a 25 ha., SCHIEDAM - De in Italië wonende duidelijk realistische inslag, een ware Duitse kuntschilder Johannes R.O. meester in het schetsen op papier met Lura exposeert tot 1 januari in de behulp van slechts enkele lijnen. Noordmolen, Noordvest 38. De openingstijden zijn van maandag Lura heeft een grote afwisseling in zijn tot en met vrijdag: 1 2.00-22.00 uur en onderwerpen; hij is een artiest met een zaterdag van 16.00 tot 23.00 uur. VLAARDINGEN Het gemeente- Gezien het specialistische karakter v woningen waren al verbeterd. De plan nen zijn ontworpen door het architec tenbureau J.van Pelt uit Vlaardingen. Het hoogste bedrag ingeschreven bedroeg f 6.800.000,- was afkomstig van de bouw- en ai nemingsmaatschappij Delf- en Schie- mingsbedrijven uitgenodigd, ervaring met renovatiewerk hebben. Ter begeleiding van het renovatiewerk is, op grond van1 de nota Organisatie werd Stadsvernieuwing, een projectgroep 1 -ingesteld, waarin ambtenaren, de architect, de opbouwwerker en drie bewoners zijn vertegenwoordigd land uit Vlaardingen. De laagste Ook de omgeving van de huizen zal inschrijving, f 6.190.200,-, kwam van worden verbeterd. Dit wordt uitge- bedragen zijn exclusief B.T.W. de renovatiebedragen. Het Visserij- bovendien op de overige dagen van de en de week, op dezelfde tijd. Gewoontege- zal het museum op de Eerste VLAARDINGEN - museum heeft de film zes was niet meer" aangekocht. Deze film over de inpoldering van de Kerstdag en Nieuwjaarsdag Zuiderzee werd door Bert Haanstra in publiek gesloten zijn. 1955 gemaakt. Deze nieuwe kleuren film zal in de maand december als „film van de maand worden vertoond. In het Visserijmuseum zijn opnamen net publiek gemaakt van de costuumientoonstel- ling ten behoeve van een uitzending t-, °P de televisie in de rubriek toeris- De voors ellmgen worden gegeven op tische tips", verzorgd door het'Natio- de gebruikelijke tijden: iedere zondag- naal Bureau voor Toerisme Vermoe- woensdag - en zaterdagmiddag, 15.30 delijke uitzenddatum: 9 of 16 decem- uur. Tijdens de schoolkerstvakantie ber. VLAARDINGEN - Woensdag 15 december is er een bijeenkomst met bewoners van de Babberspolder en het college van B. en W. in het wijkcentrum 't Nieuwelant, Goudse- singel 87a. Inlichtingen kan men ver krijgen bij het Wijkcentrum, tel. 349978. Met de bewoners van het Centrum zal het college op"woensdag 22 december een samenkomst hebben in het wijkcentrum De Haven, Weeshuisplein 18. gevoegd, blijkt de agrariërs die en werken tot nu toe het meest te spreken. Tijdens de voorlichtingsavond in Maas land stelde de vertegenwoordiger van de Provinciale Raad voor de Ruimte lijke Ordening: „De Stem van het ge bied moet doorklinken bij de plannen makers. De Provincie gaf de kans om de toekomst zelf te bepalen, laten we die kans aangrijpen". De heer van Adrichem die een gloedvol en zeer gefundeerd betoog gaf over het ont staan en de ontwikkeling van dit ge bied wees op de historische waarde en schoonheid van de verschillende cul tuur- en natuurmonumenten. „Landschap is niet alleen de som maar ook de ordening van de elementen", vatte hij samen. Alert Burgemeester v.d. Brink vertolkte de mening van het Gemeentebestuur toen hij stelde dat men Midden Delfland in de eerste plaats als agrarisch gebied stand dient te houden. „Uitruilen a bepaalde kavels zal soms nodig blijken maar dit moet kunnen zonder ruilverkaveling die door hogerhand wordt opgelegd. Agrariërs die nood gedwongen moeten verdwijnen dienen vervangende gronden toegewezen te kijgen, b.v. in de IJsselmeerpolders. Vanaf 1970 is vanuit de Gemeente al gepleit voor het terugdringen van de (massale) recreatie. De begrenzing van de Maaslanase woningbouw is in middels bepaald. Willen we Midden Delfland als grone zóne bewaren dan zullen we alert en attent moeten zijn waar het de plannen betreft. nUt "en k?mfaK wor2en 00k door_het is nog niet duidelijk beantwoord. Wel de inrichting en de ontsluiting van' men zuiver oppervlaktewater dit gebied, Rijksweg 19 en de belangen raakt men ervan doordrongen van de omliggende steden. „Midden Delfland dient in de eerste plaats als agragrisch gebied in stand te worden gehouden". VLAARDINGEN Leerlingen van de Vluardingse Ballet Akademie geven op 17 december hun jaarlijkse uitvoering in de Stadsgehoorzaal. Voor deze keer heeft men de "Notenkraker" van Tchaikóvsky gekozen, een stuk oor het eerst in 1892 opgevoerd werd in Sint Petersburg. Aanvang 20.00 VLAARDINGEN - Zondag 12 de cember is er een regionale Baha'i onder richts conferentie in de Oude Lijn baan, Baanstraat 4. De samenkomst begint om 10 uur. De inleiding zal worden gehouden door de Heer L. van Veenendaal. Ook zal er een film over onderrichtsactiviteiten in het Amazone gebied in Brazilië vertoond worden. Het gaat volgens hen niet alleen om hen niet alleen om het verstandelijk erkennen van de menselijke rechten, maar meer om het besef dat men deze rechten moet ontlenen aan de waarde van het individu als mens. Om te kunnen voldoen aan de eisen, die MAASSLUIS - De stichting De Tover bal heeft een andere huisvesting gekre gen. Het adres is voortaan Lange Boonestraat 33. door de tijd gesteld worden aan de waarde en die van de medemens mens, moet de mens zich vaq de eigen- bewust worden, aldus de Baha'is. MAASSLUIS - Ook dit jaar staat de Kersttentoonstelling in het Gemeentemu- seum van Maassluis in het teken van de Haagse schilder Jan van Heel. Zijn echtge- Heel heeft recentelijk een groot aantal schilderijen van Het betreft dertig werken, waarvan de oudste dateert uit 1939 en de jongste van dit jaar. Volgens conservator Jan Rohn geeft de tentoonstelling een volledig beeld van Van Heel in de tussenliggende periode. Deze ontwikkeling is overigens ook uitgebreid beschreven in het boekje over Van Heel dat het gemeentebestuur uit erkentelijkheid voor eerdere schenkingen van de schilder zelf heeft laten schrijven door de kunstcriticus Dolf Welling. De ten toonstelling duurt tot 9 januari 1977.

De Havenloods | 1976 | | pagina 6