HAVENLOODS 'Bezieling is weggeëbt in van behoudzucht' Noletziekenhuis vervangt keuken Geloogd Massief Eiken I E x- Antwoorden college weinig geïnspireerd Meubelfabriek U Oisterwijk 1 Bij nieuwe uitgaven ook j dekkingsmiddelen aangeven' 'le Ver koper' SCHIEDAM Hans van der Wilk tijdens algemene beschouwingen: A SLAAPKAMERS droog en lekker 'warm'winkelen? zuidplein <Q> gezellig mV 9'»l«n 6 vanURK DONDERDAG 16 DECEMBER 1976 - 25e JAARGANG no 97 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 editie p NVSH wipt landelijk bestuur Inspraakprocedure raakt weer achterop „Bovenberg Krijgt rode kaart" „De Stijl" in Weeshuis ■jc G.van der Linden in ontwikkelingshulp Bovenhondeshow in Teerstoof Joop de Jong ..alternatieven Weer meer woningzoekenden SCHIEDAM - Het aantal woning zoekenden is in de maand november met honderdvier toegenomen, aldus wordt gemeld door het bureau huis vesting, Korte Haven 27. Op 31 okto ber stonden 4553 woningzoekenden ingeschreven; dat aantal bedroeg op 30 november 4657. In de maand november is in driënzestig gevallen een vergunning verstrekt voor het betrekken van een woning eigen dom van de gemeente of van een wo ningbouwvereniging. Drie geholpenen kwamen niet uit Schiedam, terwijl van de Schiedammers twaalf mensen wer den geholpen die niet waren inge schreven. Het totaal aantal Schiedamse wo ningzoekenden valt als volgt onder te verdelen: voldoende gehuisvest 1763; onvoldoende gehuisvest 348; aanstaan de echtparen 299; inwonend gehuwd 115; zelfstandig wonenden en bejaar den met urgentieverklaring 620; bejaarden, alleenstaanden en overigen 656. Van de niet Schiedamse wo ningzoekenden waren 324 inwonend, 521 zelfstandig wonend en 11 overi gen. Het bureau huisvesting kreeg in de maand november 1204 bezoekers. SCHIEDAM - Afgelopen maan dag werd tijdens de algemene be schouwingen in het Stadskantoor de balans opgemaakt van het be leid dat het kollege het afgelopen jaar heeft gevoerd. Tot groot scheeps vuurwerk kwam het daarbij niet; overheersend was een soort lusteloosheid bij alle partijen. PvdA-fraktieleider Joop de Jong ging in op de macht van een gemeentebestuur en hoe die moet worden gebruikt. Het CDA kwam bij monde van raadslid P. Poot met weinig vragen en enkele wensen. De CPN gaf de regering de schuld van de wanhopige fi nanciële situatie van de gemeen ten, terwijl VVD-fraktieleider Verhulsdonk moeheid en versla genheid bij het kollege konsta- teerde. PPRer Hans v.d. Wilk vond dat van de inspiratie waar mee twee jaar geleden begonnen was nog maar weinig over was. Hij sprak van „bestuurlijk kon- formisme en behoudzucht". In een vrij algemeen verhaal ging Joop de Jong in op de macht van een ge meentebestuur. Volgens hem is die macht (de mogelijkheden die het ge meentebestuur heeft een eigen gezicht te laten zien) gering. „Vele voor de mensen heel belangrijke zaken laten zich niet door ons leiden", zei hij, wij zend op werkgelegenheid, woon- en leefmilieu en gezondheidsvoorzienin gen. Van zeer groot belang noemde hij daarentegen beslissingen op het gebied van de ruimtelijke ordening en een deel van de welzijnssektor: „Daar hebben we als gemeentebestuur een wezenlijke zeggenschap over." Voorts vroeg hij zich af of de raadsle den wel voldoende worden betrokken bij het tot stand komen van besluiten. Hij vond dat raadsvoorstellen best ver gezeld konden worden door alterna tieven. Ook pleitte hij voor het verklei nen van de afstand tussen bevolking en bestuur. Aan het eind van zijn betoog legde Joop de Jong het kollege een lijstje van achttien zaken voor die naar zijn me ning nog tijdens de resterende zittings periode van deze raad bereikt moet worden. Negatief Het CDA haalde de PvdA onderuit door te wijzen op een motie uit 1975 waarin de raad als hoofdpunten van het beleid aangaf: woning-en wijkver- betering, sociale woningbouw, gevari eerder werkgelegenheidspatroon en realisatie van wijkwelzijnscentra. „Wat is nu het resultaat van uw motie?", vroeg Poot aan Joop de Jong, „die door de gehele raad gesteund werd'? Het antwoord moet naar onze mening bijzonder negatief uitvallen." Poot noemde tijdens zijn betoog twee CDA-wensen: de uitvoering van het binnenstadsplan en de woningbouw in Noord. Ook maakte hij zich zorgen over het feit dat in korte tijd zesdui zend Schiedammers de stad verlaten hebben. VVD-fraktieleider Verhulsdonk zocht het, zoals gebruikelijk, weer in fraaie volzinnen. „We kunnen in de achter uitkijkspiegel zien wat er gebeurd is en wat zien we dan?", vroeg hij, „één grote puinhoop". Waaruit die puin hoop dan wel precies bestond, maakte hij overigens niet duidelijk. Hij gaf het kollege pluimpjes voor de woning bouwplannen in Schiedam-Noord, groenvoorzieningen in de oude wijken, leefstraten en woonerven. Daarbij pleitte hij ervoor dat de bescherming van het zwakke verkeer (voetganger en fietser) nooit ten koste moet gaan van de veilige, snelle doorstroming van het sterke verkeer. Zijn „gifkastje", zoals Verhulsdonk het uitdrukte, bestond uit kritiek op het beleid met betrek king tot de integratie van de Schie damse ziekenhuizen, inspraak, winkel centrum Zwaluwlaan, integratie GG en GD en schoolbuitenhuis. Voorts vroeg hij opening van zaken over de binnen stad. Op de tocht - Hand van der Wilk ...geen bezieling... CPN'er Aad de Wolf noemde' de finan ciële positie van onze stad bedenke lijk. Hij konstateerde dat door de be volking geuite verlangens op het gebied van werkgelegenheid, goede woningen, een goede woonomgeving en allerlei welzijnsvoorzieningen lelijk op de tocht komen te staan. Meer taken en minder geld, was volgens De Wolf de situatie waarin de gemeentèn komen te verkeren. Hij vond dat de gemeente druk op Den Haag moet uitoefenen „voor meer poen". De Wolf miste ten aanzien van de werkgelegenheid een duidelijke visie. Hij maakte het kollege komplimenten voor de voortvarend heid die wordt betracht bij de uitbrei ding van Schiedam-Noord. Wel sprak hij zijn verontrusting uit over de stads vernieuwing. „De tekenen zijn onrustbarend", zei PPR'er Hans v.d. Wilk, wijzend op Schiedam-Noord, stadsvernieuwing, binnenstad en metro- of sneltramroute door de binnenstad. Volgens Van der Wilk was de verande ringsbereidheid die de bestuurders in 1974 nog bezielde weggeëbd „in een zee van bestuurlijk konformisme en behoudzucht". Hij vreesde dat in Conflicten Hij vreesde dat de stadsvernieuwing ge paard zal gaan met grote konflikten met bewoners en met veel kaalslag. Ook was hij bang dat de binnenstad grootschalig wordt aangepakt en dat er een ruineuze oplossing wordt gekozen in de vorm van een metro-pf sneltram- route. „Het klinkt wellicht allemaal nogal negatief", aldus besloot Van der Wilk zijn betoog, „maar het probleem is dat ik nauwelijks iets anders heb om gewag van te maken." SCHIEDAM - Dezelfde matheid die kenmerkend was voor afgelopen maandag, was aanwezig bij de ant woorden van het college die dinsdagavond werden gegeven. Terugkijkend op twee avonden begrotingsbehandeling moet dan ook geconstateerd worden, dat het élan er zowel bij de linkse partijen als bij de oppositiepartijen een beet je uit lijkt te zijn. Alleen wethouder Posthoorn (onderwijs) deed in zijn antwoord concrete toezeggingen over zijn beleidsterrein. Wethouder Zijdeveld (stadsontwikkeling) vertelde niets nieuws, terwijl wet houder Scheeres (financiën) inging op werkgelegenheid en grondbeleid. Ook het betoog van wethouder Collé (sociale zaken) was nauwe lijks geïnspireerd Scheeres hield een voorzichtig plei dooi voor een soort senioren-con vent dat alle sectoren zou kunnen bestrijken. Hij vond het niet wen selijk bij besluiten allerlei alterna tieven te betrekken, omdat daar door de besluitvorming wordt ver troebeld. Hij wilde pas over het gronduitgiftebeleid praten nadat er een inventarisatie van de plaatse lijke situatie was gemaakt. Over werkgelegenheid en het aantrekken van bedrijven zei hij: „De afdeling grondbedrijf is bepaald niet passief, ze gaan de boer op." Wethouder Posthoorn beloofde in de loop van het volgend jaar met een aantal beleidsnota's te zullen komen. Hij verwachtte dat de zaak met betrekking tot het Prove niershuis, waar een gegadigde is voor het openen van een restaurant in het achterhuis, gaat lopen. Ook was hij optimistisch over de ont wikkelingen met betrekking tot een toekomstig overdekt zwem bad in Schiedam-Noord, nieuwe gymnastieklokalen en de uitbrei ding van sporthal Margriet. Hij zei te verwachten dat de verbouwing in juli/augustus van start zal gaan. Inmiddels lijkt de zoveelste politie ke rel te zijn geboren. Inzet is ex- wethouder Hans van der Wilk (PPR) die in de raadscommissie voor de Ruimtelijke Ordening wil. Hij speelt met de gedachte een initiatiefvoorstel in te dienen. Dit voorstel is mede ondertekend door Nikolaj Dielemans en Yvonne Siljee (beide PvdA). De PvdA-frac- tie, waarin tegenstanders van Van der Wilks entree in die commissie, besloot maandagavond dit onder werp tot volgende maand uit te stel len. Het is vrijwel zeker dat Van der Wilk nog deze week zijn voorstel indient. De uitslag zal dan grotendeels afhangen van het stem gedrag van Dielemans en Siljee. Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar.».. 12jaar garantie. de Meubelmakers uit het zuiden des lands Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891 -4670. Ma t/m za 9-18 uur. vrijdag- avond tot 21 uur. koopavonden ma. 20, di. 21 en do. 23 december zijn wij geopend tot 21.00 uur eerste kwaliteit eikehout •goed uitgewerkt in eigen droog- kamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Scheeres in Voorwaarts: SCHIEDAM - „Ik hoop dat de raad het goede gebruik van de Tweede Kamer om bij het voor stellen van nieuwe uitgaven ook meteen „dekkingsmiddelen" aan te wijzen nog eens overneemt". Dat schrijft wethouder Scheeres (financiën) in het onlangs uitge komen decembernummer van de Voorwaarts, het blad van de PvdA Schiedam. Scheeres vertelt wat over de gemeente begroting en legt bijvoorbeeld uit dat de uitgaven voor zwembaden gezocht vestigingen, vraagt een of verkoper met ervaring, die een fili- I kantoor Thurledeweg 91, Spaanse I Polder. Rotterdam, tel. 010 -37.41.66. I Na 19.00 uur tel. 01857 - 1460. i PLAN VOOR DE BRANDERS- BUURT SCHIEDAM Op initiatief van een paar bewoners uit de Werkgroep Oude Sluis heeft een aankomend stedebouw- kundige een plan gemaakt voor het ge bied tussen Oude Sluis, Dam en Raam. Dit plan wordt ondersteund door vrij wel alle bewoners en bedrijven in en om dit gebied. De tekeningen zijn op 8 december aan wethouder Zijdeveld (Stadsontwikkeling) aangeboden, terwijl er op 4 januari een gesprek over volgt. Volgens het plan moet de gemeente de nog aanwezige krotten opruimen en de huizenrij aan de zuidoost-kant van de Prinsensteeg in takt brengen. Voorts moet gebruik worden gemaakt van oude klinkers en keitjes en zouden de Platanen die volgend jaar vrijkomen bij de Maasdijk een plaatsje kunnen krijgen in het plangebied. Volgens de bewoners moet het gebied tussen Oude Sluis, Dam en Raam een gebied worden voor iedereen met een rustig pleintje. moeten worden in het hoofdstuk dat een jarenlange wens in vervulling In het plan zijn dertig parkeerplaatsen „volksgezondheid" en niet bij „sport is gegaan". geprojecteerd, terwijl alle bedrijven be en recreatie". „De reden hiervoor is," mmreikbaar blijven, aldus Scheeres, „dat de overheid des tijds niet met het oog op de recreatie zwembaden ging exploiteren (er was meer dan genoeg buitenwater in ons land), maar juist in het belang van de volksgezondheid: het aanwezige bui tenwater werd zo vuil, dat zwemmen hierin niet langer verantwoord was". Scheeres noemt twee drijfveren waar om een begroting wordt opgesteld: in de eerste plaats is het opstellen ervan een wettelijke verplichting, in de tweede plaats biedt de begroting een totaal-overzicht van de gemeente lijke activiteiten. Hierdoor is het mo gelijk de zaken tegenover elkaar af te wegen en zo prioriteiten te stellen. Wens Annie Smolders legt in de Voorwaarts uit waarom zij naar de moeder-mavo gaat. „Om een wens uit mijn kinder jaren te vervullen", schrijft zij. Zij vertelt hoe ze in 1934 van de lagere school kwam en geen vervolgonderwijs kon volgen omdat haar ouders dat niet konden betalen. „Was dat wel het ge val geweest", aldus Annie Smolders, „dan was het nog de vraag geweest of ik wel verder had mogen leren. Want als ik nou een jongen was geweest, die moet tenslotte later de kost verdienen. En nu is het zover. Ik ben nu 56 jaar en eindelijk kan ik nu doen wat ik ja ren gewild had. Ik ben erg blij dat dit onderwijs er gekomen is en je jezelf, kunt verrijken met kennis. Ik ben blij De krotten in de Frinsensteeg worden opgeruimd. SCHIEDAM - Rond de 20 de cember gaat de centrale keuken van het Noletziekenhuis, na in grijpend verbouwd te zijn (kos ten negen ton), weer open. Ver volgens gaat men langzaam aan van start met een nieuw systeem van voedseldistributie dat uniek voor Nederland genoemd mag worden. De directie van het Nolet verwacht dat het perso neel na zes a acht weken volko men vertrouwd zal zijn met dit nieuwe systeem. Hiermede zal tevens na drie maanden een eind komen aan het noodgedwongen gebruik ma ken van diepvriesmaaltijden. Vooral over de dieetmaaltijden kwamen nogal wat klachten bin nen. Directeur-geneesheer C.J.M. Vlootman spreekt van een mijlpaal. Hij zegt dat het oude systeem verouderd was, omdat de patiënten niet voldoende konden kiezen. Als gevolg hiervan moest dan ook nogal eens voedsel worden weggegooid. In het oude sys teem werd het eten centraal ge kookt en in grotere hoeveelheden over de verschillende afdelingen verdeeld. De verpleging zorgde daar voor de verdeling van het voedsel over de patiënten en nam ook de afwas voor haar rekening. Uit patiënten enquêtes is gebleken dat vijfennegentig procent van de patiënten het afgelopen jaar te vreden was over de kwaliteit van de maaltijden. Van de dieetpatiënten was vijfenzeventig procent dat. Toch ontstond zo'n anderhalf jaar geleden de noodzaak dit systeem ter discussie te stellen. De keuken was na vijfentwintig jaar intensief gebruikt te zijn, versleten. De noodzaak voor een betere service en een betere dieetbe- waking was daarnaast één van de rede nen voor de staf zich te bezinnen op een beter systeem. Tenslotte bleek uit onderzoekingen dat het oude systeem ontzettend arbeidsintensief was en om gerekend tweeëntwintig mensen, waar van tien verpleegkundigen, full-time bezig hield. Lopende band Het nieuwe systeem is minder arbeids intensief. In de centrale keuken worden vier munu's en twee dieeetme- nu's gekookt en op speciale borden ge schept. Zelfs wanneer er drie kwartier ligt tussen opscheppen en serveren, zijn de maaltijden nog warm genoeg, In de keuken is een diëtiste aanwezig om de dieeetmaaltijden, zo'n veertig procent van het totaal aantal maal tijden, te controleren. De maaltijden worden op een lopen de band samengesteld en op plateaus winkelcentrum zuidplein 140 winkels - boutiques - warenhuizen parkeergarages - café s - restaurants in wagens gezet. In elk wagentje is ruimte voor zesendertig plateaus. Vanuit de keuken vinden de maaltijden vervolgens hun weg naar de ruim driehonderd patiënten. In de keuken staan behalve de bekende grote kookketels ook twee grote koelcellen en een diepvriescel. Er is een aparte dieetkeuken en een spoelkeuken. Keuze Toen de keukenstudiecommissie anderhalf jaar geleden aan het werk ging, is de mogelijkheid bekeken de voedseldistributie in combinatie met het Gemeenteziekenhuis op te zetten. Dit bleek onmogelijk vanwege het ont breken van een vlakke verbinding tussen beide ziekenhuizen. Wel is eventueel een combinatie in de toe komst mogelijk. De studiecommissie heeft diverse ziekenhuizen bezocht, onder andere in Duitsland, en ver schillende systemen bekeken. Een tweetal mogelijkheden, diepvries en zelf koken gecombineerd met invrie zen en opwarmen, werd verworpen. Gekozen werd voor een systeem van vers voedsel met blik- en diepvries componenten. Het systeem om met een menukaart te werken werd verwor pen omdat daarmee niet gegarandeerd was dat iedere patiënt een gebalanceer de maaltijd zou krijgen. Uiteindelijk werd daarom voor een systeem geko zen waarbij iedere patiënt een keuze heeft uit een beperkt aantal mogelijk heden. „Het gevolg daarvan is", aldus direc teur Vlootman, „datje bijzonder goe de menu's kunt maken. Iedere dag krijgt de patiënt de keuze uit vier menu's en de dieetpatiënten uit twee menu's. Hij moet opgeven wat en hoeveel hij wil hebben en speciale wensen, ook als men geen dieet heeft. Het systeem brengt wel mee dat de verpleging moet overleggen met de pa tiënten. Het vereist erg veel omscho ling. We hebben nu acht bijeenkom sten voor het personeel gehad." Stickers In de praktijk betekent één en ander dat de verpleger of verpleegster langs komt met een maaltijdkaart en een voorraad verschillende de stickers. Op de kaart wo^dt met een sticker het dieet aangegeven, de hoeveelheid (variërend van niks tot normaal of anderhalf), wel of geen soep en/of toespijs en de menukeus. Elke dag wordt zo een nieuwe warme-maal- tijdkaart samengesteld. De broodmaal tijd-kaarten zijn permanent omdat in de praktijk is gebleken dat mensen in hun broodmaaltijden minder va riatie brengen. Niettemin kan de sa menstelling van deze maaltijd, indien gewenst, ook veranderd worden. Bij deze maaltijden is er weer een keuze uit verschillende soorten beleg, dran ken, broodsoorten enz. De vier warme maaltijden variëren behalve in samen stelling tegelijkertijd van zwaar tot licht verteerbaar. Naast dit registratiesysteem heeft de keukenstudiecommissie ook veel aan dacht besteed aan de keuze van be stek en serviesgoed. Bijzonder uitge kiend zijn de kop en schotel die gemakkehjk onder een hoek van vijf enveertig graden kunnen worden ge houden. Zelfs wanneer de patiënt fors trilt met het kopje, gaat er niets over- •heen. Het schoteltje is kleiner dan een normale schotel waardoor het gemak kelijker in de hand ligt. Bij de borden is speciale aandacht geschonken aan de isolatie. Het bord is van een dik soort porcelein, de deksel die er overheen gaat, is dubbelwandig. De schaal die over een broodbordje wordt gezet, heeft als voornaamste eigenschap dat het brood er langer onder vers blijft. De soepkom heeft een dusdanige vorm dat de soep er niet gemakkelijk over heen klotst. De directie van het Noletziekenhuis verwacht dat dit systeem besparingen oplevert waardoor weer beter voedsel kan worden geleverd. In een Duits zie kenhuis dat met dit systeem werkt, wordt zelfs forel geserveerd. In ieder geval is het uniek voor Nederland. Vlootman: „Het is alleen in werking in Zuid-Duitsland. Wij zijn er toch wel een beetje trots op." Piano's voor Cherny (nieuw) Ui45?* 2.195.- CHERNY (nieuw) MM? 2.795.- ILindberg* XSSS? 2.995.- Schimmel* mm? 3.175.- Rich. WEBER(nw) «W? 3.245.- Yamaha* mm? 3.235.* Sauter (nieuw) 5445? 3.570- Geyer* M23- 3.620.- Rosier* mm? 3.360.. BECHNER (nieuw) MM? 3.725.- Steinway&Sons* IMH8.450.- IRMBACH 'ïiST' 54W? 4.175.- Aug. Förster* M55? 3.340.- ITCHAIKA '"w"!*' 6495? 5.190.- Vleugels Steinway SonsM-SOO^l 5.900.- Estonia (nieuw) 25.900.- 19.250.- Bechstein* 21.000-13.900.- Bechner (nieuw) 12.175- 9.995.- Blüthner* 21.900- 16.900.- GrOtrianS,einweg"-000-17.900.- Yamaha* 11.170- 9.200.- Bösendorfer* 29.500- 19.000.- Ibach* 19.500- 14.900.- Westersingel 42, tel. 1010)363500 Dagelijks geopend van 917.30 uur; Vrijdag koopavond van 19-21 uur. Europa's grootste in in vleugels en piano's. Gratis thuisbezorging. 5 jaar garantie. door geheet Nederland.

De Havenloods | 1976 | | pagina 1