HAVENLOODS Schiedam ziet meer in betere busverbindingen WESÏMHIM I J kontaktlenzen SCHIEDAM COMMENTAAR Kerstfeest Commissie voelt niets voor sneltrein MASSIEF EIKEN MEUBELEN Bedrijfssluiting dreigt in de metaal mm SLAAPKAMERS LUSTRUM KINDERKERSTZANG DONDERDAG 23 DECEMBER 1976 25e JAARGANG NO. 99 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 editie p -K Leger des Heils doet meer dan op straat spelen en bij de kerstpot staan. Kerstmis zou feest van herkenning kunnen zijn. +C Koekjes voor in de kerstboom. „Voetbal trekt me niet aan." ER zijn mensen die vinden dat je maar op twee manieren over het kerstfeest kunt schrijven: roman tisch óf realistisch. Al naar men geaard is kan men zo'n verhaal be amen of verafschuwen. We zouden ditmaal ook in deze kolom een keuze uit de beide be naderingen kunnen maken. In het ene geval zouden we kunnen schrijven dat we met kerst ons maar helemaal moeten wijden aan de romantiek (kerstboom, kaars jes, lekker eten), met daarbij het verhaal over het kindje in de krib be en de herdertjes-bij-nachte. De rest moeten we dan maar even ver geten. Maandag de 27ste is er weer een dag, nietwaar? En dan zien we wel verder... In het andere geval zou een boete- preek op z'n plaats zijn: tegen de opgetuigde kerstboom, tegen het lekker eten. Geen kerststollen, al leen maar denken aan de keiharde realiteit van deze wereld. Geen poespas dus! We zijn zo vrij beide zienswijzen te verwerpen. Kerst is een heerlijk feest waarvan we écht mogen ge nieten. Mét kerstboom, kaarsjes en kerstbrood. We kunnen ons best voorstellen dat zoveel mensen blij zijn met dé versiering van onze winkelstraten en de grote kerst boom-met-lichtjes op onze pleinen in stad en dorp. Geen kwaad woord daarover, vooral als we denken aan de kinderen, die op deze dagen zo intens kunnen genieten. En wat is het fijn dat in menige stad en dorp sinds een aantal jaren kerstherbergen openstaan om de kerstsfeer te delen met mensen die het feest in zo'n kring willen mee vieren, zodat de viering van het kerstfeest niet wordt gemonopoli seerd door mensen die dit feest in familiekring kunnen beleven. Maar met dgt alléén komen we er toch niet, want het wordt inder daad maandag 27 december. En velen zullen het met ons eens zijn ve zeggen dat de Boodschap van kerst niet alleen voor 25 en 26 december geldt. Kerst is voor ons in de eerste plaats het feest van de solidariteit, het feest van Gods Zoon die mét ons mens wilde zijn en dat mens-zijn intens beleefde. En voor anderen is kerst het feest van het licht, dat ook niet op 27 december wordt gedoofd. Kerst kan vooral een fijn feest mét uitstraling naar de rest van het jaar - worden als we het niet isoleren. Ook op deze dagen is er verschrikkelijk veel ellende in de wereld en in onze eigen stad of dorp. De kerstboodschap is groots gaat onze eigen kleine kring te boven, maar beroert ook deze kleine kring. Daar kunnen we onderuit. Daarom doen we er goed aan in onze, naar we hopen gezellige, eigen kring niet net te doen alsof r op deze dagen jlleen maar voor onszelf zijn. ve het echt viéren wordt kerst naar onze mening geen gezapig feest van alléén-maar-consumeren. Indachtig de solidariteitsbood- schap van kerst zouden we in het gezin, de familie, de kerstherberg, ook kunnen bezien wat we met kerst en zijn Boodschap deze da gen en de rest van het jaar doén. Dan hebben we maandag 27 de cember geen kater-of-iets-derge lijks, maar zijn we echt gei'nspi- reerd, ook om anderen in onze welvaart te laten meedelen. 'ensen graag jedereen een fijn, zo mogelijk gezellig, en zinvol kerstfeest toe! E.J.M. keer stemming een aantal voorwaarden v SCHIEDAM - Geen sneltram in Schiedam. Tot die conclusie is de raadscommissie voor de ruimte lijke ordening onlangs in een be sloten vergadering gekomen naar aanleiding van het rapport van de werkgroep metro/sneltramstu dies. Hierbij is de commissie er van uitgegaan dat een sneltram- lijn niet ondergronds wordt aan gelegd. De commissie ziet meer in een verbetering van het spoor weg- en busnet en het aanleggen van een tunnel onder de spoorlijn SneltrSfTI naar Hoek van Holland ter hoog- Rotterdam heeft voorkeur te van de Nieuwe Damlaan. gemeenteraad van Rotterdam in apnl rons worden negentig meter lang en (ten noorden van Woudhoek-Zuid) naar de grens met de gemeente Vlaar- dingen. lijke metrolijn (oost-west) wordt al met de brede groeven van de rails, langer gewerkt. De Minister van Ver- De werkgroep heeft in Schiedam Ongeschikt Waterstaat heeft aan zijn in- zestal tracés bekeken en geeft de voor bonden. Hij wil weten of de lijn kan Rotterdamsedijk, ondergronds worden doorgetrokken naar Schiedam en Vlaardingen en de Minister wil dat het materieel aansluit bij het bestaande materieel en inpasbaar is in het gebied van Schiedam, Vlaardingen en Capelle. Twee andere mogelijkheden zijn: Rot- dat loopt vanaf de geen mogelijkheden zijn materiaal T ii via Schiedam op doelmatige wijze in te passen. Hierbij is de commissie ervan uitgegaan dat de door de minister ge vraagde inpasbaarheid inpassen op straatniveau betekent. De commissie heeft geen uitspraak gedaan over het gedeeltelijk ondergronds maken van de sneltramlijn en heeft vier suggesties ge daan: een zeer hoogwaardig plaatselijk De besloten vergadering waarvan de Belangrijk verschil is dat resultaten eerst nu werden bekend ge- zijn stroom zowel via derde rail als maakt, hield zich bezig met het rap- 1 dingen, Schiedam, Rotterdam en Ca- een afscheiding. De terdamsedijk, Broersvest, Van Haaren- laan, Nieuwe Damlaan of Rotterdam sedijk, Nieuwe Haven, Nieuwe Dam- voor het laan. Beide tracés worden verkeers- en en regionaal busnet in goede relatie met het landelijk NS-net, een verbete- ring van het regionale NS-net (bij voor- sneltram zijn ook een drietal routes bekeken, beeld meer haltestoppen en doortrek- ail als via waarvan de volgende twee geschikt ge- ken lijn Hoek van Holland-Rotterdam bovenleiding kan afnemen. Een noemd worden: Nieuwe Damlaan via tot Dordrecht), het plaatselijk bussy- de Churchillweg en Bachplein naar de steem een goede verbinding geven met Brederoweg of vanaf de Nieuwe Dam- het eventuele Rotterdamse systeem sneltram type T. Dat is een rijtuig dat stedebouwkundig ongeschikt nagenoeg gelijk is aan een metrorijtuig, noemd. Voor het vervolg van de lijn lumsnelheid laan via de Churchillweg en de eertijds het ongelijkvloers maken van de krui- pelle a/cHBJssel. Zoals bekend heeft de bedraagt zeventig kilometer. De per- voor een metrolijn gereserveerde boog sing Nieuwe Damlaan met de NS-lijn. VOOR Rechtstreeks uit handen uan de meubelmaker, dan heeft u voor gewone prijzen wel heel wat anders in uw huis. Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. Kon. Wilhelminahaven z.g. Nieuwe Haven N.Z. 27 VLAARDINGEN Tel. 010- 343006 VLAARDINGEN De werkloosheid aan vakbekwame krachten. Zo staat is in de maand november toegenomen er tegenover het aanbod van perso- met 75 mannen en 24 vrouwen ter- neel in de metaal wel vraag open, maar wijl de vraag nagenoeg op hetzelfde leeftijd en onvoldoende vakbekwaam- peil bleef. Hoewel de stijging van de heid gaan hier steeds zwaarder wegen, werkloosheid minder groot was dan Ten opzichte van de metaal kan nog seizoenmatig gebruikelijk, voltrekt opgemerkt worden, dat er naast de deze zich op een veel hoger niveau en werkloosheid ook nog sprake is van er moet worden verwacht dat een aanzienlijke werktijdsverkorting en daling voorlopig niet kan worden tege- weinig winstgevende orders. gezien. In het algepieen is e GEVARIEERD PROGRAMMA KERST-INN SCHIEDAM - Op 25 en 26 december organiseert de Stichting Open Huis de Kerst-lnn in dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan. Beide kerstdagen is het dienstencentrum geo pend van half twaalf s ochtends tot elf uur s avonds. In de kerstnacht is het open van half elf s avonds tot 2 Het programma voor de beide kerstda gen is bijna rond. Op eerste kerstdag komt het bejaardenkoor „Samen zin gen" en de tenor Aat van Steenoven met operette- en kerstliederen en er worden films voor de jeugd vertoond. s Avonds vanaf acht uur zijn er twee programma's: in de foyer wordt een gevarieerd programma geboden met di verse amateurartisten terwijl in de gro te zaal de speelfilm „Dr. Doolittle" wordt vertoond. Op de tweede kerstdag komt het koor van de Heilige Hartkerk uit Rotterdam en worden er wederom films vertoond. De organisatie is nog bezig een muziek groep te contracteren, 's Avoncis wordt er gedanst. In de foyer door de oude ren onder begeleiding van „De Rotter dammers", in de discotheek door de jongeren. Andere activiteiten zijn een creatieve hoek, grabbelton, leeshoek en op beide dagen een kerstdiner. In de huiskamer wordt een kerstverhaal verteld, er staat piano en er liggen spelletjes. De ge hele dag zullen op diverse plaatsen in het gebouw brood en soep verkrijgbaar zijn. SCHIEDAM - In verband met Kerstmis en Oudjaar zal de vrijdagse weekmarkt op het Broersveld op 24 december en 31 de cember reeds om 6.00 uur beëindigd wor- VLAARDINGEN De inwoners van 'het bejaardentehuis De Meerpaal heb ben deze week 200 kerstrozen en kerst- en nieuwjaarskaarten van de be zoekers van discotheek Het Packhuys aan de Kon. Wilhelminahaven ontvan gen. Via de actie van Ferrie Hoefnagels hebben de Packhuysmensen de bejaar den in de Meerpaal ook een geluidsin stallatie cadeau gedaan. Mededeling In verband met de feest dagen zal de Havenloods volgende week donderdag (30 december) niet ver schijnen. Onze kantoren zijn de vrijdagen 24 en 31 december vanaf 13.00 uur gesloten. Directie unicon b.v wetenschappelijk instituut voor kontaktlenzen aangesloten bij de A.N.V.C. SCHIEDAMSEWEG 73 VLAARDINGEN TEL.: 010 -346374 Steenstraat 16, Leiden, tel. 071-141166 Schoutenhoek 158 Zoetermeer.tel 079-319300 dagelijks geopend vraag UNICON HEEFT ALLEEN KONTAKTLENZEN mtormat.e Er is meer OOG voor uw Q0G e" de juiste K0NTAKTLENS zelfs de vraag of er bedrijfssluitingen kunnen worden vermeden. De recessie is hier weliswaar later inge zet dan in overig Nederland, ftiaar zou ook wel eens langer kunnen doordruk ken. Bij de metaal is duidelijk sprake van een structurele teruggang, waarbij het waarschijnlijk Js dat het aantal te bezetten arbeidsplaatsen het vroeger niveau niet meer zal bereiken. De petrochemische industrie zal wel vernieuwen, maar in principe niet meer uitbreiden (meer kraakinstallaties i.v.m. overschot stookolie). Bij de jeugd werken de verhoogde jeugdlonen en de krappe winsten in midden- en kleinbedrijf samen als plaatsingsbelemmerende faktoren. Ook voor de part-time werkende vrouwen ziet de toekomst er weinig hoopvol uit. Ilfll I cl een tunnel onder de spoorlijn Schiedam-Hoek Holland ter hoogte van de Nieuwe Straten in west worden ingericht als woonerven SCHIEDAM - De gemeente wil in overleg met de bewonersvereniging Schiedam-West en de bewoners een nijeuw inrichtingsplan samenstellen voor een deel van de J.A. Alberdingk Thijmstraat, Filips van Bourgondië- straat, Jacob van Lennepstraat en de Tollensstraat. De bewoners van deze straten hebben inmiddels een informa tiekrant in de bus gehad en een vragen lijst ingevuld. Ook is een bewoners- werkgroep gevormd uit vertegenwoor digers van de bewonersvereniging, de gemeente en bewoners. Deze werk groep zal de enquêteresultaten be gin januari bespreken en uitwerken. Diezelfde maand komt er een infor matiebijeenkomst die moet resulteren in een definitief plan. De genoemde straten worden ingericht als „woonerf". Dat betekent dat de verkeersfunctie ondergeschikt wordt gemaakt aan de verblijfsfunctie. In september 1976 zijn er wettelijke maatregelen ten aanzien van wooner ven genomen. Voetgangers mogen in een „woonerf" overal lopen en heb ben voorrang op het overige verkeer Auto's, brommers en fietsers moeten stapvoets rijden en mogen voetgangers en kinderen niet hinderen. Maar de voetgangers en kinderen mogen de auto's ook niet tegenhouden of onno dig belemmeren. Parkeren zal alleen in de daarvoor bestemde vakken mogen. Op andere plaatsen is het verboden te parkeren. Het belangrijkste verschil echter met de verkeersregels die buiten een „woonerf' gelden, is dat in een „woonerf" rechts verkeer voorrang heeft. Dit geldt dus ook voor de fietser en bromfietser. Het is niet de bedoeling het aantal par keerplaatsen te verminderen. Ook zal de straat bereikbaar moeten blijven voor ambulance, politie, brandweer en vuilniswagen. De veranderingen die in het straatbeeld worden aangebracht zijn ondermeer het versmallen van de rijbaan (ongeveer twee meter tachtig), het verschuiven van de rijstrook, drem pels en vernauwingen, open speelvak- ken voor kinderen, groenvakken bloembakken en stallingplaatsen voor fietsen en bromfietsen. Ook komen de trottoirs op gelijke hoogte te liggen als het rijgedeelte. Wie zich wil opgeven voor de bewonerswerkgroep, kan terecht bij J. de Kievith, Vlaardingerdijk 151a tel. 263059 of bij J.J. Donkers, Emmastraat 1, tel. 260500, toestel 343. wandmeubelen, bankstellen enz. Neigens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010 12.64.61 In Quibus MUZIEK OM MOEDELOOS TE WORDEN SCHIEDAM - Simplisme in de muziek, van het Roti Twee achtereenvolgende quibus-avon- collectief dat teg den bewezen dat onder een dergelijke succes vanuit de J noemer nog zeer verschillende presta- Maasbruggen opei ties geleverd kunnen. Wist vorige week achtiger is het dat deze op de Free-Jazz de Schiedamse Blues- groep Summerbreeze beproefde Jimi Hendrix- of Alvin Lee- recept in zeker opzicht creatief musiceren, Hard Rock- georienteerde club, waar men zich zo volgens het sterk maakt voor „noodzakelijke strukturen in de muziek" en „collec tieve improvisatie" een dergelijke jl. zondagavond de formatie kan opleveren. De muziek „Waves from Hiatus" t i Waves from Hiatus is gehore brachten was eigenlijk niet eens komen vrijblijvend, vereist geen expressief. capaciteiten en veriangt van de musici slechts volledige overgave aan het door Hoewel ook Sömmerbreeze voor de hen niet v«anderbare ritme, volstrekt serieuze luisteraar niet te pruimen was, werd er toch geluisterd, op elkaar ingespeeld, naar climaxen De geëngageerde, politieke opvatting ondanks de van geïmproviseerde muziek (vgl. de bescheiden ritme-sectie, het enthou siasme van de gebroeders-gitaristen Willigen aanstekelijk. Anders was met Waves from Hiatus. Met Volharding, Willem Breuker-collectief) heeft hier dus plaats gemaakt voor liet dit „Do your own tiling, man" van het Vondelpark, eind 60-er jaren. Maar werden aangebracht, bracht men vervolgens de overdonderende Rock spelpatronen gebruikte, zodat hij na twee minuten alleen nog maar in herhalingen kon vallen (en dat met-nog een hele avond te gaan). Het lage regis ter klonk zwak, de toonvorming onge varieerd (slechts een neutraal, John Handy-achtig geluid, geen zijwegen naar de snerpende Parker-sound of de fluelen Desmond-toon), de techniek slecht (geen chromatiek, vaak slechts 5 tonen van het octaaf gebruiken om „moeilijke" vingerzettingen te vermij den) en een afschuwelijk geforceerd vibrato, zoals dat van André Moss die per strekkende meter zijn onbestemde deunen voor de Tros pleegt te produ ceren. De combinatie met de onbe heerste begeleiding deed denken aan een Cobra schilderij in de kleuren roze, lila en pastel-blauw. Hoewel de muziek van de groep ten onrechte als „jazz" werd gestempeld, stamt de formatie toch uit de kringen Geslaagde actie voor slachtoffers aardbeving SCHIEDAM De opbrengst van de huis aan huis collecte ten bate van de slachtoffers van de aardbeving in Turkije bedraagt f 16.287,36. Dit be drag is inmiddels overgemaakt op de giro van het Rode Kruis. De organi satoren van deze bliksemactie zijn bij zonder verheugd over de grootte van het bedrag. kransjes je eet", zei hij. „Het gaat om werk. Vooral van dat laatste koor viel iets heel anders. Het gaat om het licht het „Zeg eens herder" in een ritmische in de wereld. Kerstfeest is het feest van bewerking van René Fons op. Het Le- het licht. Christus is het licht van God ger des Heils combo „New Life" bracht in de werels. Het kind van het kerst- een tweetal eigen composities, terwijl feest brengt ons de vrede, het is de tenor Aat van Stpenoven „Herders, heb baas van dood en leven. Het is pas echt je t wel verstaan" uit de bekende bun kerstfeest gis er bij jezelf van binnen del „Alles wordt nieuw" van Hanna een lichtje gaat branden." Lam en Wim ter Burg zong. SCHIEDAM - De kinderkerstzang in de Grote Kerk beleefde dit jaar zijn eerste lustrum. Afgelopen zondag wa ren nagenoeg alle plaatsen van de kerk bezet toen burgemeester Lems met een kort welkomstwoord de bijeenkomst opende. Hij gaf de kinderen de raad om rekening met elkaar te houden om op die manier vrede te maken. „Van middag zullen wij ons haast als engelen voelen", aldus de burgemeester. „La ten we dat fijne gevoel meenemen en Vervolgens werd een uiterst afwisselend LICHT er veel aan terugdenken, ook in het le- boeiend en logisch opgebouwd pro- In zijn slotwoord dankte Gerard van ven van alledag." gramma afgewerkt, dat uit samenzang den Berg de medewerkers en gaf hij de bestond en diverse koren en artiesten organisatoren een speciale pluim voor Gerard van den Berg was weer aanwezig voor het voetlicht bracht. Het Martie- het feit dat ze de samenzang nu al weer om tussen alle liederen het kerstverhaal nerkoor onder leiding van Rob Poels vijfmaal hebben georganiseerd. Tegen te vertellen. „Het gaat er niet om hoe en The Creedsingers onder leiding van de kinderen zei hij: „Neem het licht groot de kerstboom is of hoeveel kerst- Jan Scholte zorgden voor fraai zang- hiervandaan mee naar huis." Kom voor je droomkleding even naar Dream vanaf 98PO kri/gbsar bi/ FOXTROT Lijnbaan 102 DARLING Lijnbaan 53 WOMAN Lijnbaan 42 VAMP Zwart janstraat Peppelweg. Pan winkelcentrum zuidplein

De Havenloods | 1976 | | pagina 1