VENLOODS Geen vrijwillige bijdrage voor onderzoek baarmoederhalskanker Gezonden vieren carnaval jvoor de gehandicapten Verkeersdrempels in L.Costerstraat ^6.48 u\te°r°P?.;s In De Havenloods van 27 januari: licht op het voortgezet onderwijs CPN wethouder Eef Collé fel aangevallen door PvdA opruiming Jeugduitwisseling V/OOOfTJ^2 Waalstraat heringericht SLAAPKAMERS Fruitcocktail bij het ijs. Blik fruitcocktail 3£9Q QQT liter roomijs 2 pakken 5r7ö 4.19 DONDERDAG 20 JANUARI 1977 26e JAARGANG NO. 3 HOOFDKANTOOR PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 editie P SCHIEDAM SCHIEDAM - Voor het onder zoek naar baarmoederhalskanker bij vrouwen van vijfendertig tot vijfenvijftig jaar wordt geen vrij willige bijdrage gevraagd. Dat be sloot de gemeenteraad afgelopen maandagavond unaniem na een debat waarbij CPN-wethouder Eef Collé gevoelig onderuit werd gehaald door de PvdA. De fractie probeerde toen dit poli tieke spelletje mee te spelen, maar kreeg daarbij geen steun van de VVD. Inzet van het debat was het bevol kingsonderzoek naar baarmoeder halskanker onder vrouwen van vijf endertig tot vijfenvijftig jaar. Dat onderzoek gaat volgende maand van start in Schiedam waarbij dit jaar éénderde van de op te roepen groep vrouwen aan de beurt komt. De overige vrouwen komen volgend jaar willige bijdrage „een zwaarwegend punt" en diende vervolgens een voorstel in die bijdrage te laten ver vallen. Wethouder Collé bleek daar geen beiwaar tegen te hebben even min als zijn collega-wethouder Scheeres van financiën. In eerste instantie had de VVD bij monde van mevrouw De Jong geen bezwaar tegen een vrijwillige bijdrage en hield het CDA zich op de vlakte. Pas in tweede instantie diende mevrouw Hellwig een wijzigingsvoorstel in om tegelijkertijd de Tuberova onder zoeken gratis te maken. „Het ene on derzoek gratis, dan ook het andere", aldus verwoordde haar partijgenoot Rosman het. Dokter Ruurd v.d. Veer (PvdA) vond dat je beide onderzoeken niet mocht vergelijken. Hij wees op de lage drem pel van de Tuberova onderzoeken met opkomstpercentage dat boven de moeilijker. Er is ons erg veel a den met één persoon. Voor die laat ste oplossing koos de PvdA. Verhuls- donk sprak van „chantage" en beticht te links ervan haar invloed uit te willen breiden zonder de verkiezingsuitslag af te wachten. Hij vond dat de PvdA een plaats moest inruimen voor de PPR. Ook Taverne (CDA) was niet gelukkig met de uitbreiding van de commissie. Haar fractie wasevenwel in meerderheid akkoord met uitbreiding waarbij zij er van uitging dat er thans twee fracties (PvdA én PPR) bestaan. „Mocht de sa menwerking niet worden verbroken dan moet het voorstel de commissei uit te breiden worden ingetrokken", aldus mevrouw Taverne. Hans v.d. Wilk erkende dat de samenwerking niet meer ,je van dat" is en dat een herbezinning noodzakelijk is. Maar de noodzaak de samenwerking ook formeel te verbre ken, nu hij toegang kreeg tot de com missie, was volgens hem niet meer aan wezig. Of dat inderdaad gebeurt hangt Hans van der Wilk in commissie.^ans af van^de^dA-ledenvergadering rige vrouwen komen volgend jaar spervuur van vragen Cp wethouder gen de drempelvrees te verlagen", al- had verklaard dat zijn fractie geen be- het jaar daarop aan de beurt. Jo £,f CoUé z„ sprak haar teleurstei. dus v.d. Veer. Zoals bekend, hebben zwaar had tegen het gratis maken Ouwens-Muller (PvdA) richtte een o .d. Veer en Jo Ouwens al eerder (te- het onderzoek onderzoek over drie jaar, de centrale vergeefs) geprobeerd het onderzoek in niet het wijzigings- rrouw Hellwig zou de kaarten wel Tegen uitbreiding van de commissie stemden uiteindelijk alleen dè VVD en drie leden van het CDA. handen van de Schiedamse vroedvrou- wen te krijgen. Dit is niet gelukt. Ook schud. Het CD A-smcn dement werd gerzaken en niet door tuberova, de hebben zij ervoor gepleit het onderzoek verworpen, waarna het CDA zich vrijwillige bijdrage van drie gulden vijf- in de wijken te doen plaatsvinden. Ook evenals de rest van de raad uitsprak tig en het ontbreken van een goede dat is niet gelukt: het onderzoek wordt J'.oorK.l?®t vervallen van de vrijwil lige bijdrage. cent) zei ze: „Zeventig procent een veel te laag percentage om te kun nen spreken van een geslaagd onder zoek. Daarom moeten zoveel moge lijk drempels worden weggenomen." Haar kritiek op Collé betrof vooral dat hij verkeerde verwachtingen had gewekt. Over de voorlichting zei ze dat die alleen bestaat uit oproepkaart en een uiterst summiere bijsluiter. Zwaarwegend Gerard Verhulsdonk.chantage.Mevrouw Ouwens noemde de vrij- Nadat VVD-fractieleider Verhulsdonk Uitbreiding Het begin van de raadsvergadering le verde een laatste schermutseling op, ontstaan door Hans van der Wilks (PPR) vertrek als wethouder. Zoals bekend doet v.d. Wilk sindsdien niet meer mee aan het gezamenlijk frac- tieberaad van PvdA en PPR, alhoewel de samenwerking tussen beide partij en nog steeds formeel bestaat. Vorige maand had v.d. Wilk al een zetel wil len hebben in de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening. Ditmaal stond dezelfde vraag teT discussie. Deze kon op twee manieren worden opgelost: De PvdA had één van haar zetels in de commissie kunnen geven aan de PPR of de commissie kon uitgebreid wor- Eef Colléonderuit gehaald.... SCHIEDAM - Belangstellen- Motto van carnaval in Schiedam dit jaar den voor de carnavalsoptocht yL. kunnen tot 1 februari opge ven bij de heer P. Dries, tel. 159433 (tot zes uur) en 's avonds 700123. De kosten variëren van vijfenzeventig tot tweehonderd gulden. Verenigingen, scholen, indivi- duelen en dergelijke nemen gratis deel. Nog geen twee gulden... betaald u nu voor deze L.P.'s met hits van heden en verleden. Een greep uit het repertoire: Stand by your man. Roll over lay down. Never can say good-bye. The bump, Dinge dong. Loving you. Achtergrondmuziek met de Westminster Silver Strings. Nu zo'n prachtige L.P. voor slechts SCHIEDAM - De Schiedamse inmiddels opgelopen tot vierhonderd carnavalsvereniging de Rietzeilers vijftig. Deeerste carnavalsoptocht viert dit jaar het Boeren-en Prin- SeTden s£' mét senbal (toegansprijzen resp. wagens. Een jaar later ken dat de stad vier dagen voor de Prins ber. Dat is inmiddels al weer achter de is. Die sleutel is overigens eigendom rug. Vervolgens het Boerenbal op 5 vond in 1975 plaats. È$n optocht op van de vereniging en wordt na het car- februari waarbij iedereen wordt geacht zo'n tien naval niet teruggegeven. Dan vervolgt in boerenkiel te verschijnen. En dan het aantal de optocht zijn weg door de stad via het Prinsenbal op 19 februari waar f7,50 en f 12,50 in dienstencen- wagens gegroeid tot veertig. Volgens Singel en Schiedam-Oost richting Park- men verkleed dient te verschijnen. Wie trum, is, aldus een folder van de secretaris J. Wolthuis (Griffer in het weg. In totaal zal daar drieëneenhalf het mooist of het meest origineel ge- Raad voor het Bejaardenwerk, carnavalsjargon) heeft de optocht een ander karakter dan in het zuiden van e gemoeid zijn. mens en zij die hulp behoeven. Het centrum hoort vrij toeganke lijk te zijn. Op 5 en 19 februari vieren de Rietzeilers er carnaval. Is er nu niet sprake van een on eigenlijk gebruik van het Dien stencentrum, vroegen we aan mevrouw J. Poll-Schut, voorzit ter van de Raad voor het Bejaar denwerk, „Deze zaak wordt in het bestuur besproken", ant- wordt ze kortaf. „Er is volgende maand wat meer over bekend." Het is voor Rietzeilers te hopen dat de Raad voor het Bejaarden- werk snel reageert, want geschik- Residentie te zalen liggen - nu zaal Irene in grijpend verbouwd wordt - in Schiedam niet voor het oprapen. kleed is, maakt kans op een prijsje. Ook het meest originele paar valt in n Resi- de prijzen. Op 22 februari, zeven we- optocht," zegt hij „Het is daar meer dentie heeft. Dat wordt café-restaurant ken voor Pasen, zijn de feestelijkhe- bedoeld voor de ouder wordende ^^nze optocht is'een recl^ Nieuw is dit jaar dat de Prins carnavaleske optocht. Ik ben eer- de Amstelbron verleden jaar in Deurne geweest. Daar gevel wordt versierd nieuw station gebouwd, maar pen de Koemarkt. De den voorbij. De Rietzeilers markeren dat eind met de verbranding van de lampions, terwijl een groot bord carnavalspop op de Koemarkt op dins- JJ dagavond 22 februari om 12 uur. daarop een groot toilet en een paar zijn Raad van Elf diverse bezoeken in OnQedwOnQSn mfnwn Hip ervoor stonden te de s':a<l afleeeen. Tussen 12 en 22 fe- 3 „Carnaval is een ongedwongen feest" zegt Griffier Wolthuis. „Je komt de zaal binnen en de mensen zijn gelijk in vorm. Ze kunnen de hele avond doen wat ze willen. Ze kunnen de he le boel eens vergeten. Misschien een schrijving sluit pas op 1 februari, zodat waaruit de Rietzeilers zijn ontstaan. de optocht wellicht groter zal zijn. Daarom gaan de baten van de diverse paar piisjes mee°r pakken dan nor- Om één uur start het feest op het evenementen naar de gehandicapten. maal, da's helemaal niet erg" Bach plein. „Naar alle gehandicapten van Schie dam", aldus Griffier Wolthuis. „Ons motto is: gezonden vieren carnaval voor de gehandicapten." De Schiedamse Gemeenschap heeft gisteravond gedebatteerd over de toekomst van de Jeugd uitwisseling. Zij wil die een wat meer sociaal-cultureel tintje geven. Dit stukje wordt echter voor de vergadering geschreven en hoewel er een zekere bevrediging ligt in het verslëan van toekomstige gebeurtenissen, zullen we ons daar toch maar niet aan wagen. Voor 't zelfde geld ligt straks de hele stichtingsraad met de Aziatische griep te bed en gaat het feest niet door. Nu ik een nette driekamer flat bewoon, zijn dejken in mijn reputatie ongewenst. Toch brengt de SG de jeugduitwis seling op het goeie moment in de publiciteit. Half Schiedam zit gebogen over de reisgidsen en zeker een tiende wordt door hef tige twisten verscheurd. Zoon en dochter - vóóral dochter - wil na het eindexamen eens alléén op vakantie. Moeder schildert de vre selijkste visioenen. Haar dochter gesleept aan boord van een Liba nese coaster door gewetenloze handelaars in blanke slavinnen. Zoon zuchtend tussen de ratten en de spinnekoppen in een Spaan se cel. Zo'n hok waar heer Bom mel altijd door commissaris Bulle Bas in wordt gezet Januari is geen tijd voor ruzie. De goede voornemens zijn net ge maakt, wét een maand voor ver zoening en compromis. Ik sugge reer de jeugduitwisseling. Dat is nu een uitstekende vakantie voor jongeren die echt iets van een vreemd land willen leren. Je komt daar in Joegoslavië, Frankrijk of Duitsland terecht tussen nieuws gierigen leeftijdsgenoten die nooit bigotte ouders blijken te bezitten. De partnersteden zorgen voor een interessant programma - en dat belooft interessanter te worden nu het sociaal-culturele voorop staat - en je leert verdorie je vreemde talen spreken. Ik weet dat uit er varing. Toen ik trots mijn eind diploma thuisbracht, tastte, tastte vader in de beurs en zond mij als beloning naar Esslingen. Ik heb daar een hoop vrienden gemaakt. Ik heb daar véél geleerd. Niet al leen over het land, maar ook over de manier waarop je met mensen om moet gaan. Esslingen bleek een prachtige stad, mijn gastou ders - zo noemden de Duitsers dat - bleken een uitstekende pot op tafel te zetten en ze hadden wat te vertellen. Pa Stöckel - zo heette de gastheer - was een eigen zinnige muziekleraar die zijn flat vol boxen had gezet en schilder achtige taal uitsloeg, wanneer hem in zijn wormstekige Opel geen voorrang werd verleend. Pa Abate in Italië bleek aktief in de plaat selijke politiek en stelde mijn op de hoogte van de dingen die de burgemeester in zijn feesttoespra- ken verzweeg. Ik van mijn kant leerde hem, dat de Zuidafrikaners boeren waren en geen bowééri zoals hij meende. En feesten kon den ze in het buitenland ook Dat SG-plan - ze zullen het wel aangenomen hebben, nu u dit leest - verdient dus alle steun. Nog één ding: wie aan zo'n jeugduit wisseling meedoet, moet zo'n vakantie even alleen in principe plannen. Het is nog niet helemaal geregeld, het is maar een principe uitspraak van dat sociaal-culturele en met de centen schijnt het ook nog niet geregeld te zijn. Houd de zaak dus in gedachten en wacht tot de SG met meer publiciteit komt. De Stadskroniek zal er tegen die. tijd niet over zwijgen Dat is een belofte. Han van der Horst. VLAARDINGEN - In het parkeerme- Nieuwlandstraat, moet dit weggedeelte terplan voor het centrum van Vlaar- in afwachting van de verhandeling par- dingen is een beperkte "reconstructie keermeterplan- reeds worden heringe- van een gedeelte van de Waalstraat op- richt. Hierbij zal de zuidelijke rijbaan genomen. In overleg met de commissie als trottoir worden ingericht waarin voor verkeer en vervoer is evenwel be- een zevental parkeerkommen wordt sloten de behandeling van dit par- aangebracht, De Noordelijke rijbaan keermeterplan uit te stellen tot dat van de Waalstraat zal voor het rijver- meer gegevns voorhanden zijn en de keer bestemd blijven, studie omtrent een parkeergarage is af gerond. Gezien de huidige onoverzichtelijke si tuatie op het gedeelte van de Waal straat, tussen de Paterstraat en de overhandigt Burgemeester Lems de tepunten. De presentatie van de Prins De Schiedamse carnavalsvereniging de Rietzeilers werd op 1 november 1971 opgericht. De heer G. Bannenberg werd de eerste Prins Carnaval met als toevoeging Geraldo I. Hij is het vijf jaar gebleven. In november 1976 werd oud-wethouder Cor Bolmers tot Prins Carnaval uitgeroepen. Ongelukkiger wijs zal Bolmers dit jaar niet in functie kunnen treden, want hij heeft hernia. De carnavalsvereniging zoekt dan ook momenteel naar een geschikte vervan ger. Carnavalesk sleutel van de stad aan de Prins ten te- r elf op 11 novem- keer in de Laurens Costerstraat o SCHIEDAM Zoals wij reeds eerder gelijk te maken succes gehad. Deze melden, heeft de aktie gestart door week hebben de bewoners de definitie twee bewoonsters om doorgaand ver- ve plannen in de bus gehad en vermoe delijk starten volgende week de werk zaamheden. In de Laurens Costerstraat komen vier verkeersdrempels, terwijl deze straat tussen Archimedesstraat en Coperni- cusstraat wordt onderbroken door een speelgebied op trottoirhoogte met aan beide zijden hekken en vervangende parkeerplaatsen. In de Archimedes straat komen twee verkeersdrempels. Echt iets voor meneer Jamin. Ata Op is op. Begin 1977 met f 19,77 voordeel. Zeven weken lang een andere supervoordelige a - dubbelaanbieding bij I A I Jamin. I 1 1 1 Niet duur-wel heerlijk. Ruimte bij 'Animo' SCHIEDAM - Bij de Christelijke gym nastiekvereniging Animo is er tijdens de cluburen nog ruim plaats voor mensen, die hun lichamelijke conditie wat willen opvijzelen. De lessen wor den gegeven in de turnzaal van de Kon Julianaschool aan de Vlaardingseweg in Kethel, in de turnzaal aan de Peter van Anrooylaan en in de zaal aan het Bachplein. Voor inlichtingen kan men terecht bij: de heer W.T. de Gids (tel. 010-709247) en bij mevr. L. Kegel (tel. 010-340116). Engelsen zoeken werk in Nederland SCHIEDAM - Er is een toenemende belangstelling merkbaar van Engelsen die in Nederland werk zoeken, zij achten de situatie hier kennelijk gunstiger dan in het eigen land. Overigens is er een kleine toename van werkloze Turken te bespeuren, de plaatsingsmogelijkheden worden voor hen, volgens het Gewestelijk Arbeids bureau Nieuwe Waterweg Noord, kleiner. De werkloosheid nam voor het cverige in de maand december wel met totaal 110 af.

De Havenloods | 1977 | | pagina 1