W HAVENLOODS 'Vaak weinig kennis over onder wij s-mogelij kheden' 'Contact school-ouders eerste vereiste' "sJi Wie krijgt er een studietoelage? Staatssecretaris De Jong O. en nu 169.75 Erunott Staatssecretaris De Jong: LOGOPEDIST(E) Jfc \k Drs. De Jong brede ervaring in onderwijs DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 JANUARI 1977 Aan deze bijlage werkten mee: «Carin van Wijnen •Corrie van Haasteren •E.J.Mathies Marco van Milaan Theo Mellenbergh. De keuze van de "volgende"schuol is meer dan een routine-beslissing. Voor de betrokken kinderen en hun ouders of verzorgers gaat het om een wezenlijk besluit en daarom is het vanzelfsprekend dat aan de voorbereiding van deze schoolkeuze grote aandacht geschonken wordt. Juist in deze tijd wordt door heel velen in Nederland gewikt en gewogen naar welke school de kinderen na de lagere school zullen gaan. Het gaat hierbij om, zoals de laatste Onderwijskrant het noemt, een "kruispunt"in het onderwijs. In deze editie van ons blad en in die van volgende week donderdag) zult u het nodige kunnen aantreffen dat een bijdrage kan zijn tot de gedachten- vorming over de keuze. Deze keuze is, daarover zullen velen het eens zijn, des te ingewikkelder omdat het voortgezet onderwijs een complex geheel is. Tal an rnense.i die zich op de keuze Speciale aanbieding grote zaanlander Fraaie noten houten uitvoering, 8-daags lopendsolide uurwerk met slagwerk, volledige garantie. van 245.- Koopavonden geopend oriënteren dreigen door de bomen (van de vele voortgezet-onderwijsmogelijk- heden) het bos niet meer te zien. Ge lukkig doet het ministerie van onder wijs en wetenschappen al het mogelij ke aan voorlichting. We noemden de onderwijskrant al, maar er zijn nog veel méér interessante publikaties die bijdragen aan de "bewegwijzering". En verder doen de onderwijsinstellingen zelf ook veel aan voorlichting. We hadden dezer dagen over allerlei zaken die het voortgezet onderwijs ra ken een gesprek met staatssecretaris drs. K. de Jong Ozn, die in 1975 Dr.A. Veerman opvolgde die toen om ge zondheidsredenen aftrad. De heer De Jong is al jarenlang vertrouwd met het onderwijs, hij was onder meer lange tijd rector van een lyceum, resp. een scholengemeenschap en tevens was hij geruime tijd voorzitter van de Algeme ne Vereniging van Schoolleiders. Om dat hij goed thuis was op het terrein dat hem in het bijzonder werd toege wezen (voortgezet onderwijs en scho lenbouw) had hij niet zoveel moeite met het feit dat hij - midden in de ka binetsperiode- in een rijdende trein moest stappen. Spoedig na zijn optreden in Den Haag werd al duidelijk dat hij snel ingewerkt was. Een belangrijk punt bij zijn be noeming was ook dat de heer De Jong zich kon vinden in de beleidslijn van het huidige kabinet met betrekking tot het onderwijs, waarin, zoals bekend, ontwikkeling en vernieuwing een cen trale plaats innemen. Het zou verleide lijk zijn om in dit artikel daarop nader in te gaan, maar dat is niet mogelijk; er is trouwens al heel veel geschreven over, onder me^r, de befaamde Con touren nota. Juist deze week wordt over deze materie in de Tweede Kamer gesproken naar aanleiding van de be groting voor 1977 van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Voorlichting Pen van de naar onze mening belang rijkste opmerkingen van de staatssecre taris in het gesprek dat we met hem hadden betrof de voorlichting. "In ons beleid wordt met voorrang aandacht besteed aan ontwikkelingen en ver nieuwingen die de opheffing of verbe tering van achterstandssituaties ten doel hebben, "schrijven de bewindslie den van O. en W. in hun memorie van toelichting bij de begroting-1977. Me de in dit verband zegt staatssecretaris De Jong: "Met de z.g. achterstandssi tuatie heeft óók te maken dat er vaak te weinig kennis is over de mogelijkhe den. Voorlichting is ontzettend be langrijk. Die kan niet alléén van ons departement komen, ook de scholen moeten er bovenop zitten. Ik vind het erg belangrijk dat de school probeert een goed contact te krijgen met de ou ders verzorgersbijvoorbeeld door bezoek aan huis. Dat dón tact met de ouders is een wezenlijke zaak Gebouwen Een probleem waarmee nogal wat ste den kampen is dat er in de binnenste den door z.g."leegloop" schoolgebou wen vrijkomen."Zo'n leegloop kan ook tijdelijk zijn,"zegt de heer De Jong,"omdat er renovatie kan plaats vinden waardoor er na gnige tijd als het ware een nieuwe bevolking in de wijk komt." Maar als er sprake is van vrijkomen van schoolgebouwen in binnensteden wordt vaak gepoogd daarin bepaalde vormen van onderwijs te huisvesten die door een geografisch brede kring be zocht worden, je zou bijvoorbeeld 'kunnen denken aan de z.g. moeder mavo's, "aldus de staatssecretaris, dje van de gelegenheid'gebruik maakt om heftig te ontkennen dat op het depar tement onvoldoende aandacht voor deze naar zijn mening belangrijke in stellingen zou bestaan."We zijn bezig de zaak formeel zo rond te krijgen dat de nodige voorzieningen voor dergelij ke instellingen kunnen komen. Ze pas sen trouwens in dit kabinetsbeleid en ik stel het erg op prijs dat de moeder mavo's zoveel enthousiasme oproepen. Men houdt er van pionieren en dat wordt door ons erg op prijs gesteld." Men zegt wel eens dat lu i niveau van het voortgezet onderwin legenwoordig lager zou liggen dan dat ran "rroeger" Staatssecretaris De Jong benadrukt in een reactie hierop dat vergelijkingen moeilijk te trekken zijn. "Een Havo is bepaald niet gemakkelijk te vergelijken met de vroegere HBS en een Mavo niet met de vroegere Mulo." Niveau Het bezoek aan scholen van Voortgezet onderwijs is enorm sterk toegenomen behalve dat aan het lager beroepson derwijs), een gevolg van de externe democratisering. Met name leeft bij zeer velen de wens dat kinderen het VWO (voorbereidend wetenschappelijk onderwijs) volgen, omdat dit voor de carrière van het kind het beste zou zijn. Men moet echter oppassen dat de druk op het kind niet te groot wordt, in de eerste plaats gaat het erom dat het kind gelukkig is, ook op school. Vol gens de staatssecretaris is het niveau per vak bij het VWO bepaald niet lager dan dat bij de vroegere HBS of het gymnasium. In zeker opzicht zou ie voor bijvoorbeeld wat betreft de talen zelfs van een verbetering kunnen spre ken, denk aan de spreekvaardigheid. Maar nogmaals; er zijn zóveel verschil len dat een vergelijking met vroeger nauwelijks mogelijks is. In elk geval kan gesteld worden dat het niveau van het examen, voorzover het de over- heidseisen betreft, in de vakken kei hard is. "Het diploma moet waardevast zijn,"zegt de i Hij betreurt het dat de belangstelling voor (het bezoek aan) het lager be roepsonderwijs achteruitgehold is. Bij het LBO gebeuren erg goede dingen, er is ook een verantwoorde plaats inge- je worden klaargemaakt, ruimd voor algemene vorming. Mede omdat de beroepen erg in ontwikke- Volgens de staatssecretaris, ling zijn moet telkens herscholing klachten van werkgevers ov X De westerse samenleving maakt op het ogenblik rumoerige tijden door. Bij arbeiders in bedrijvenbij leden van aktiegroepen en wijk- organen, bij mensen die tot de zogenaamde „achtergestelde groepen" behoren, overal komen gevoelens van onvrede naar voren met be staande situaties en strukturen. (Mede)zeggenschap en medeverant woordelijkheid van arbeider, burger, zijn zaken die volop in de be langstelling staan. Het onderwijs, waar de mens van morgen mede gedormd wordt, kan daarbij uiteraard niet buiten schot blijven. Veel leerkrachten en ouders zullen dan ook wellicht de indruk hebben dat de school van een rustig bergmeertje veranderd is in een oceaan bij windkracht tien. Terwijl voor radikale onderwijshervormers de situatie misschien meer weg heeft van een storm in een glas water. Gedurende de leerplichtige leeftijd van uw kind is het onderwijs in principe gratis. Ieder jaar wordt dan ook een gigantisch bedrag door de overheid aan onderwijs uitgegeven. Van elke gulden ver dwijnt wel 30 cent in die pot Toch blijven er voor de ouders al tijd kosten aan het onderwijs ver bonden. Boeken moeten worden gekocht of gehuurd, schriften, pennen, handenarbeidbenodigd- heden moeten worden aangeschaft er moet een bijdrage worden be taald aan schoolfonds en ouder commissie. In sommige gevallen kunt u voor deze kosten in aanmerking komen voor een tegemoetkoming in de studiekosten. Wanneer het jaarin komen van de ouders over 1975 de f 14.000,- niet te boven gaat (dit bedrag wordt ieder jaar op nieuw bekeken). Wanneer u denkt dat u voor een toelage in aanmer king komt kunt u vanaf januari bij alle scholen voor voortgezet on derwijs een Aanvraagformulier A met toelichting krijgen. Dit moet liefst voor 1 februari, maar uiter lijk bij het begin van het nieuwe schooljaar, worden opgestuurd naar het ministerie van onderwijs en wetenschappen in Groningen. Na ongeveer drie maanden ont vangt u dan formulier B, dat u ook weer zo snel mogelijk inge vuld moet terugsturen. Tussen augustus en december hoort u of u de toelage krijgt of niet. Als uw aanvraag wordt afgewezen, kunt u aan de gemeente waar u woont nog een verzoek om een studietoelage richten. Voorwaarde daarvoor is wel, dat de ouders vóór 1 augustus 1976 in die ge meente woonden. Deze aanvraag kunt u tot 15 oktober indienen bij de afdeling onderwijs van uw gemeente. Verder zijn er nog opleidingen waarvoor rijk en gemeente geen bijdragen leveren. In dat geval is het mogelijk om een provinciale studietoelage aan te vragen. For mulieren hiervoor zijn van febru ari tot oktober verkrijgbaar bij de Afdeling Onderwijs van Rotter dam, Westblaak 87. Mocht u nu al deze informatie over soorten toelagen en manier van aanvragen nog problemen hebben, belt u dan even met de secretarie-afdeling Onderwijs. Jeugdzaken en Vormingswerk, Westblaak 87 kamer 201. U kunt er elke dinsdag-, woensdag- en donderdagmiddag van twee tot vier terecht. Het telefoonnummer is 010-14.84.22. toestel 242. Daar zal men u graag alle inlichtingen verstrekken. Van welk standpunt je het ook be kijkt, er kan niet ontkend worden dat er veel verandert. In de onzekere situa tie die daardoor ontstaat mag van de overheid verwacht worden dat er ruim aandacht besteed wordt aan begelei ding. Niet in de laatste plaats van de leerkrachten, die immers nog in een totaal andere onderwijssituatie zijn opgeleid, maar die toch dat nieuwe onderwijs zullen moeten geven. Van daar dat we staatssekretaris De Jong, die speciaal belast is met onder meer het voortgezet onderwijs, een aantal vragen hebben voorgelegd die betrek king hebben op deze onderwijskundi ge begeleiding. Op onze vraag wie nu in de praktijk voor die begeleiding zorgt, vertelt de heer De Jong; ,,Er wordt op dat ge bied erg veel door de scholen' zelf gedaan. De organisatie van een school voor voortgezet onderwijs is ook wat flexibeler dan die van een basisschool. De docenten hebben taakuren, die voor een deel aan de be geleiding gewijd kunnen worden. Ver der zijn er de landelijke pedagogische centra die, als erom gevraagd wordt, steun en informatie geven. de „kansarme" groepen komen, extra mankracht ter beschikking wordt ge steld. Wordt iets dergelijks ook voor het voortgezet onderwijs overwogen? „Ik moet zeggen dat ik het op zich wel een aantrekkelijk idee vind. Voorlopig zijn we daar echter nog niet aan toe. We willen eerst afwachten wat de er varingen en resultaten bij het basis onderwijs zijn. Op het ogenblik wordt aan 1700 basisscholen deze ondersteu ning verleend. In principe voor een periode van drie jaar. Na deze drie jaar zal bekeken moeten worden wat het effekt geweest is. Bovendien ligt de situatie bij het voort gezet onderwijs wat anders. We hebben het er al over gehad, deze scholen zijn flexibeler dan een basisschool. Bij studielessen en Nederlands en door middel van de taakuren van een docent kunnen leerlingen met een achterstand makkelijker geholpen worden. Eigen kring Daarnaast is er regelmatig overleg tus sen de schoolleiding van de verschillen de scholen in een gebied als bijvoor beeld Rotterdam. In eerste instantie zoekt men de oplossingen toch in de eigen kring. Vaak zijn de problemen GEMEENTE MAASLAND Burgemeester en wethouders van Maasland roepen sollicitanten op voor de betrekking van voor 14 lesuren per week aan scholen voor basisonderwijs. Salariëring overeenkomstig de rijksregeling. Ook zij die dit jaar aan het examen deelnemen worden verzocht hun sollicitatie te richten aan Burgemees ter en Wethouders van Maasland, binnen 14 dagen na het verschijnen van dit blad. Tijdens taakuren kunnen leer lingen met een achterstand wor den bijgewerkt. ook niet landelijk, maar gebonden aan een bepaalde stad of streek. Ik heb wel de indruk dat vanuit het lager be roepsonderwijs de vraag om begelei ding sjerker is dan bij' het algemeen voortgezet onderwijs." De schooladviesdiensten in ons land blijken zich vooral te richten op het kleuter- en basisonderwijs. „Van de 44 schooladviesdiensten in Nederland zijn er slechts 17 enigszins betrokken bij het voortgezet onderwijs", aldus de staatssekretaris. Hij is overigens van mening dat de onderwijskundige bege leiding niet alleen ten goede mag ko men van experimenten als de midden school. Ook voor ontwikkelingen bin nen het bestaande schoolsysteem moet ruimte zijn. Als voorbeeld noemt hij het Rottcr- dunse brugklasprojekt. Daar wordt bekeken hoe binnen een scholenge meenschap gewerkt kan worden aan differentiatie van de leerstof en uit stel van de opleidingskeuze. ..Ook hier is een aantal mensen uit het plaatse lijke onderwijs bezig. Het ministerie zorgt voor de financiën en de facili- Contact Wat ook heel duidelijk met deze achterstandsituatie te maken heeft is het feit dat veel ouders niet weten wat de mogelijkheden van een bepaalde op leiding zijn. Vaak is dit de grootste handicap. De voorlichtingsdienst van het departement doet hier veel aan. Er zijn al allerlei boekjes met informatie te krijgen. Het zou goed zijn als de scholen ervoor zouden kunnen zorgen dat zoveel mogelijk ouders deze boek jes ook krijgen. Een eerste vereiste vind ik een goed kontakt tussen school en ouders. Eigenlijk zouden alle ouders eenmaal per jaar bezoek moeten krij gen van de klasseleraar. Dan komen ze ook vaker en gemotiveerder naar ouderavonden in de school. Op de vraag wat er gedaan wordt voor anderstalige leerlingen is het antwoord kort: zij kunnen een afwijkend vak kenpakket samenstellen. Aan een methode Nederlands voor anderstali gen voor het voortgezet onderwijs wordt vanuit het ministerie niet ge werkt. A l met al toch wel een duidelijk beeld. Veel wordt overgelaten aan het initia tief en de daadkracht van afzonderlijke scholen en gemeenten. Misschien niet geheel ten onrechte, want per slot van rekening kunnen mensen die in het onderwijs werken het beste de proble men aangeven en beoordelen waar de grenzen van het mogelijke A.U *scli ooiadviesdiensten rich ten zich vooral op het basisonder wijs bestaat aan wat meer stimulans. Ver moe/ijk en ieder steuntje de rug is daarbij meegenomen. ROTTERDAM EN Z'N POUTIE Tentoonstelling over het werk van het inse juy (A Vanaf 21 januari t/m 13 februari '77 n«ï Dagelijks f^ïvan 9-17 uur. BLIJDORP DIERGAARDE BLIJDORP j^Elke woensdagmiddag concert Jy politieharmonie "Hermandad"** Stimulering het basisonderwijs kennen ;nwoordig de zogenaamde stimi nngsleerkrachten. Dat wil zeggen uai nenstad kan tijdelijk Zijner op scholen waar veel leerlingen uit sjsP scholengemeenschap voorde detailhandel scholen voor LEAO en DETAILHANDELSONDERWIJS 4,5 en 7 februari inschrijving van nieuwe leerlingen Rotterdam,RECHTER Maasoever Jeruzalemstraat 7 tel. 522863 Graaf Florisstraat 58 tel. 765451 diploma's waar nog werk in zit veau van het daarvóór genoten onder wijs af. Hij betreurt dat klachten van werkgevers hierover opvallend vaak richting overheid gaan."Denk maar eens aan bijzondere scholen:in de be sturen zitten veel mensen uit het be drijfsleven. En die besturen bepalen voor een goed deel wat er op de scho len gebeurt." Samenwerking In een aantal gemeenten zijn in de af gelopen jaren samenwerkingsscholen opgericht. Dat zijn scholen waarin, om het heel globaal aan te geven, openbaat en bijzonaer onderwijs samenwerken Die scholen zijn onder meer in enkele groeikernen, zoals Zoetermeer, opge richt waar men "alle hens aan dek' riep om zo snel mogelijk een school te kunnen stichten. Staatssecretaris De Jong hierover: "In ons land bestaan nu rond 30 van dergelijke scholen van voortgezet onderwijs, dat is plm. procent van het totaal. Hun aantal neemt niet sterk toe, de overheid neemt met betrekking hiertoe vanzelf sprekend een neutrale houding in. Ik heb de indruk dat de samenwerkings scholen die er zijn het redelijk goed doen. Staatssecretaris drs. K. de Jong Ozn., met wie wij dezer dagen een gesprek hadden, werd op 27 februa ri 1926 in Drachten geboren. Na de diploma's HBS B en Gymnasium A (staatsexamen) behaald te hebben studeerde hij geschiedenis aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Toen hij het doctoraal examen deed waren zijn bijvakken Nederlands en muziek. In 1953 werd hij leraar aan het Christelijk Lyceum in Dokkum en zeven jaar later werd hij benoemd tot rector van het Christe lijk Lyceum in Goes. In 1972 werd hij rector van het Farelcollege in Amersfoort. Per 1 september 1975 werd de heer De Jong benoemd tot staatssecreta ris van Onderwijs en Wetenschap pen. Hij behoort tot de A.R. partij. Het is mogelijk dat hij straks, na de verkiezirigen, naar het Farelcol lege in Amersfoort terugkeert, maar het is óók mogelijk dat hij opnieuw bewindsman wordt. Dat hangt van allerlei factoren af, waaronder de politieke én de personele samenstel ling van het nieuwe kabinet. De heer De Jong (,,lk ben al jaren lang intensief bezig met de ont wikkeling van het voortgezet onder wijs, met name met een samenhan gend systeem van onderwijsvoor zieningen; daarbij hebben de leer lingen belang.") kwam al in 1958 voor het eerst op het departement in Den Haag. Ook als voorzitter van de Algemene Vereniging van Schoolleiders had hij uiteraard veel met het departement te maken. Staatssecretaris De Jong is een fer vent muziekliefhebber. Al geruime tijd is hij organist van één van de ge reformeerde kerken in Amersfoort. Hij heeft deze functie behouden toen hij bewindsman werd. Binnen kort is hij voor de radio te beluiste ren als organist in een kerkdienst. Hij speelde orgel in een uitzbnding van de tv-rubriek Haagsche Kringen en ook op bijeenkomsten van zijn partij pleegt hij nogal eens het kla vier te bespelen. Staatssecretaris De Jong staat be kend als een goed spreker en in Den H8ag worden in het parlement en op het departement'zijn déskundta- he;d en betrokkenheid alom gepre- 4

De Havenloods | 1977 | | pagina 1