David11 Afgestudeerd musicus PoKd9n a niet gauw zonder werk 1 Geloogd Massief Eiken 99?° IVO:leerling in middelpunt Meubelfabriek Oisterwijk 149?° «WBSJWSWK EtófeE? termeulen termeulen termeulen de Meubelmakers uit het zuiden des lands DE HAVENLOODS - DONDERDAG 3 FEBRUARI 1977 ALGEMEEN Hij komt altijd van pas. Dus waarom zou u 'm nu niet kopen? Deze handige pas- spiegel van 30x94 cm is voor zien van plakstrips en kan dus meteen probleemloos bevestigd worden. Voor de meeneemprijs van Van f 17,95 1 voor De Cliff Richard Fanclub heeft voor vrijdag 4 februari a.s. een fan-dans avond georganiseerd in sociëteit Areopagus" aan de Mauritsweg 20 te Rotterdam. Aan deze avond, waarop iedereen die met de fanclub kennis wil maken van harte welkom is, wordt medewerking verleend door de Rotter damse popformatie „Me and My Sha- IJzersterk... Axminster tapijt (acrilan) van 400 cm breed. Het loopt niet snel plat dus ook geschikt voor kamers waar veel gelopen wordt. In 4 fraaie kleurstellingen met prachtig bloemdessin: groen, bordeaux.goud en beige. De school aan de Pie ter de Hoochweg ziet er ouddegelijk, maar kaal nog speciale cursussen waaraan de leer- en solospel, als in het feilloos van blad en bar ongezellig uit. Een gebouw waarop de knagende tand des tijds linëen dienen deel te nemen. Zo volgt spelen. zich met wellust geworpen heeft en dat er daardoor niet uitziet als ?lke leerlinglessen in het uitvoeren van wie voor het muziekonderwijs kiest, een plaats waar ions muzikaal talent elesenheid kriiet te eroeien en °arokmuziek en. d? e"ste' en maar pen instrumentale lessen wil ge- toning een compositie-opdracht van een piaais waar jong muziKMl talent üeiegenneia Krijgt te groeien en tweede jaars. zich onder leiding van ven, kan de opleiding schoolmuziek regering. Op dit moment studeren te rijpen. Toch ontvangen dagelijks rond de 400 leerlingen onderwijs u—D tot het winnen van een prijs. Dit is de z.g. "prijs voor compositie". Wie deze onderscheiding behaalt, krijgt als be loning een compositie-opdracht van de Hartsuiker verdiepen in heden- volgen die op B-niveau ligt. Met dit di- op dit Rotterdams Conservatorium en uit niets valt op te maken dat daagse composities. De meeste studen- ploma op zak kan men zich muziekpe- jonge mensen die de bedoeling hebben zij zich daarbij door hun omgeving belemmerd voelen. Wat is een ten staan hier erg positief tegenover, dagoog noemen en als zodanig verbon- om later als componist hun brood te zegt de heer Porcelijn, maar ze hebben den worden aan b.v. een (middelbare) verdienen. Een toekomst-ideaal dat er tevens vaak moeilijkheden mee school als muziekdocent. doordat het aantal te kiezen strumenten zo groot is, een ruime scheidenheid aan opleidingen binnen Prix d' excellence •en afrondend examen aan het eind wii de schoolperiode, kunnen bijzon- verschil- der talentvolle leerlingen die het U.M. conservatorium eigenlijk en hoe kan iemand voor kunstenaar leren, a ,aar. ,11CC zijn vragen die niet alleen gesteld kunnen worden door mensen die voord'ook, mndat'hunw^ het muziekonderwijs niet van dichtbij kennen, maar ook door jonge- daarop totaal niet is gericht. ren die bij de keuze van een toekomstig beroep, hun sterke liefde voor muziek willen laten meespelen. David Porcelijk, adjunct-direc teur van het Rotterdams Conservatorium, stelt dat zijn school aller- heTRX^amrConse^dfrium^öok eerst een plaats is waar mensen met een dergelijke muzikale bagage heeft de leerling nog keuze uit verschil- wclkom zijn. Op een conservatorium worden de leerlingen opgeleid lende eindexamenniveau's. De meest diploma behaald hebben, worden voor een pedagogische taak, of voor het solistendom en soms gaan - •«- - cenodied om gedurende een nog t beide aspekten hand in hand. Lang niet iedereen die aspiratie in de richting van uitvoerend musicus heeft, kan op deze school worden toegelaten. Porcelijn zegt daarover "De drempel is Wie voor een opleiding aan een conser- vrij hoog. De eisen op het gebied van vatorium kiest, kan er verzekerd van de muzikale vaardigheid worden steeds zijn dat hij een periode van hard stu- den wanneer zij b.v. aan een muziek- violisten of zangers. Dat het hier ech- meer opgeschroefd en die ontwikkeling deren tegemoet gaat. Het lesprogram- school les gaan geven, beter betaald ter om een mogelijkheid voor uiterst gaat steeds verder. Trouwens, dat is ma is namelijk behoorlijk uitgebreid, dan wie een A-opleiding heeft gevolgd, begaafden gaat, blijkt we! uit het feit eigenlijk wel goed ook, want tenslotte In de allereerste plaats a leer- De opleiding die te verge- moet je, je hele leven met dit vak je jjng lessen wolgen in het hoofdvak dat lijken valt met het vroegere solisten brood verdienen. Per jaar studeren aan het Rotterdams Conservatorium zo'n 40 mensen af. Ondanks de toenemende werkloos heid, is er voor deze mensen wel em plooi te vinden, mist ze bereid zijn in het begin hun eisen niet te hoog te stellen.Porcelijn "Het is heel eige naardig gesteld mét de werkgelegen heid voor beroepsmusici. Mensen die als pedagoog willen gaan werken zijn zo aan de slag. Soms hebben oudere jaarsstudenten trouwens op school al een paar leerlingen die zij les geven. Wie in een orkest wil werken heeft meestal ook geen moeilijkheden. (Je moet natuurlijk niet direct naar het Concertgebouworkest willen, maar ge noegen nemen met een plaats in een provinciaal orkest.) 'roege Hij ot zij gekozen fteett. Dat kan be- diploma-is die voor U.M. uitvoerend halve een bepaald instrument, ook musicus. Dit is een opleiding voor Voor leerlingen met het vermogen hun zang of ritmiek zijn. Daarnaast dient extra begaafde studenten die examen muzikale fantasie in klanken om te z.g. bij-instrument te moeten doen in zowel ensemblespel zetten, bestaat ook een mogelijkheid elke student kiezen, dat (behalve wanneer men a) piano of orgel speelt) een toetsinstru ment moet zijn, omdat men daarmee in staat is een leerling te begeleiden ui" (ietS wat anders voor b.v. een slag- de werkgelegen- werker 0f zanger erg moeilijk zal zijn.) «ie pnRpn ip Yoor elke student is daarnaast ook de koorklas verplicht of hij nu mooi kan zingen of niet, omdat dit gezamenlijk muziek maken als een heel belangrij ke bijdrage tot de muzikale vorming wordt gezien. Verder zijn er de alge mene theoretische vakken als sol fège (oefening van het gehoor), alge mene muziekleer, muziekanalyse en muziekgeschiedenis. Vanaf het vierde jaar; de totale opleiding duurt vijf jaar- komen daar typische onderwijsvakken als pedagogiek, methodiek en psycho logie bij. Bespelers van strijk- of blaas instrumenten moeten daarnaast ook lessen in orkestspel volgen, waarbij de blazers nog over een eigen ensemble beschikken, waaraan tevens amateur- Het probleem ligt bij de solisten. Voor hen is er te weinig werk, behalve na tuurlijk wanneer zij tot de uitzonder lijk begaafden behoren. Het trieste feit doet zich echter voor dat de meeste mensen het conservatorium binnen- ut^I11RNC1I stappen in de hoop het door middel music'i'meêwe'rken deze opleiding tol solist te kunnen brengen. Voor verreweg de meesten zal dat echter niet haalbaar zijn, omdat zij of in muzikaal opzicht, of qua in stelling niet aan de eisen voldoen. Daarnaast zijn er jongens en meisjes die eigenlijk geen flauw idee hebben wat ze na hun opleiding precies willen doen. Ze willen alleen maar ontzettend graag met muziek bezig zijn Om tot een conservatorium te worden toegelaten moeten de leerlingen i allereerste plaats een grote liefde en al een aanzienlijke kennis van de muziek bezitten. Iemand die louter alleen voor zijn plezier wat muzikale kennis wil opdoen, maar niet door een "heilig moeten" gedreven wordt,maakt weinig kans. Het conservatorium levert nameniijk vakmensen af, die dus geko zen hebben voor het beroep van musi- Om te worden toegelaten moet men minstend 17 jaar zijn, een goede spel techniek en ritmisch gevoel hebben en het HAVO-diploma bezitten. Van deze laatste eis kan echter in bijzondere ge vallen worden afgeweken. Naast deze verplichte vakken zijn t ïlÊÊÊÈË niet eenvoudig te verwezenlijken valt. Een eveneens zeer zware opleiding is die voor dirigent. David Porcelijn, die zelf orkestdirectie doceert zegt daar over "Wie een amateur orkest of koor wil gaan leiden, kan hier een z.g. prak tijkdiploma halen. Moeilijker wordt het wanneer iemand dirigent van een beroepskoor of orkest wil worden. De opleiding daarvoor is bijzonder zwaar, vooral ook omdat hierbij niet alleen muzikale, maar ook persoonlijke, ka rakterologische aspecten eehi grote rol spelen. De laatste zeven jaar is bij ons niemand in deze richting afgestu deerd" Het onderwijs, en zeker ook het muzi kale, bevindt zich in onrustig vaarwa ter. Nieuwe plannen worden uitge dacht moderne systemen toegepast, maar nog steeds ligt het ministerie van onderwijs een stapje achter op de reali teit van het schoolgebeuren. Porcelijn: "We zijn ons aan het ontwikkelen in een nieuwe richting. Dat gaat vanzelf, omdat het hele muziekleven anders is geworden. Kijk nu b.v. eens naar de ontwikkeling van het slagwerk. Dat is de laatste jaren zo enorm uitgebreid. Het borrelt al jaren in het onderwijs en dat is maar goed ook. De leerlingen zijn anders geworden en het type docenten eveneens. We bar sten uit het jasje, dat we van het mini sterie gekregen hebben. Zo zouden we hier graag een volwaar dige opleiding voor lichte muziek heb ben. Er is namelijk een schreeuwende behoefte aan vakbekwame musici voor het lichtere werk". En denk ook eens aan de invloed van de electronica op het muziekleven. We willen hier graag een opleiding electronisch orgel gaan beginnen, maar de problemen waarmee je dan te maken krijgt! Iemand die in die richting afstudeert zou namelijk zoveel van zijn instrument moeten we ten, dat hij naast kunstenaar óók elec- trotechnicus zou moeten worden... Nee, het muziekonderwijs is bepaald geen statisch gebeuren méér". Een extra bed- is nooit weg.Als er logees komen, kunt u dit handige vouwbed met matras en zwenkwieltjes altijd wel ge bruiken. Afm. 80x190 cm. Drempel David Porcelijn, die naast zijn adjunct- directeurschap, ook de praktijk van het lesgeven kent getuige zijn lessen in orkestdirectie en stijlinterpretatie, zegt daarover "Die drempel van minstens HAVO als vooropleiding is neergelegd door het ministerie omdat wij-evenals de overige 12 Nederlandse conserva toria, de status hebben van hoger be roepsonderwijs. Nu kun je rustig stel len dat intellectuele begaafdheid niet altijd parallel loopt met artisticiteit en daarom is er bij het kunstonderwijs een uitweg geschapen. Wanneer hier iemand komt met een MAVO-opleiding (minder kan eenvou dig n>et omdat men anders de lessen beslist niet zou kunnen volgen) en hij heeft onmiskenbaar muzikaal talent, dan laten wij hem testen op zijn ont wikkeling en geschiktheid om ons on derwijs te volgen. Is de uitslag positief, dan nemen wij hem aan. Is daarentegen, wat in de praktijk veel vaker voorkomt, de schoolopleiding wel voldoende, maar het muzikale peil nog niet, dan bestaat de moge lijkheid een voorbereidende cursus te volgen. Deze voorbereiding is duidelijk gericht op het instrument en wordt zo veel mogelijk aangepast aan de speciale moeilijkheden en vaardigheden van fel- ke leerling. Aan het eind van deze een jarige cursus doet men weer een exa men en dan wordt opnieuw bekeken of we een kandidaat kunnen toelaten" Individueel Voortgezet Onderwijs, afgekort: IVO. Een weinig beken- laatste leerjaar. Vanzelfsprekend is het het IVO-Diploma, werden vervolgens de naam, die -voorzover ze al bekendheid geniet- vaak onjuist wordt onderwijs ook hier, net als aan de HU- toegelaten tot enige andere scholen uitgelegd en met misverstanden is omgeven. Toch is de IVO-school, degardisschool, afgestemd op de indi- voor voortgezet onderwijs, waarmee waarvan Rotterdam er drie kent, helemaal niet zo'n vreemde eend In school voor IVO aan de Hamnierstraat. 'n 1958 werd een nieuwe stap onder- de voortgezet onderwijs-bijt. In zekere zin is ze vergelijkbaar met de MA VO-school: het eindresul- Deze school, onderdeel taat is ongeveer gelijk, maar het belangrijke verschil ligt in de en al veel langer bestaand scholen- methode waarmee leerkrachten en leerlingen daarnaar toe werken. comP,ex' werd opgericht Het onderwijs aan de IVO-school is gericht op de persoonlijke kwali- zalfde'school1 verhuizen" n groot nomen. De stichting werd toen omge- .,w.v,.w. de „Vereniging van IVO-scho- ,.r o'68. Met len", die een verzamelplaats werd voor het volgend schooljaar scholen van deze richting; ze dienden - - - iu, uc JU,™, verhuizen naar één van doelstellingen en reglementen, waar- teiten en het individuele tempo van de leerlingen. Uitdrukkingen als de gebouwen van het voormalige Citv onder goedkeuring van het eigen leer plan van de school door de vereniging was begrepen, te onderschrijven. De strakke organisatie van de vereniging moeilijk te rijmen met het vrij- goed samenspel" en verantwoorde vooruitgang" zijn dan ook niet College aan de Walenburgerweg. vreemd aan het IVO. Het woord.eindexamen is er daarentegen wel vreemd aan, want een van buiten af opgelegde toets (wat een eind- examen feitelijk is) past geenszins bij het individueel onderwijs dat zó verscheiden is als kwaliteiten en ontwikkeling van de leerlingen ver- wordt""'gegund' om cwn m ue iook ,7, - - -„ schillen. Anders gezegd: een eenmalige proef, die voor alle leerlingen door hen zelf) aangegeven richting in3 ,?en °Pvolger in de „IVO-Ver- -die iedere leerling voorzich in de loop te ontwikkelen. Bijzondere nadruk ligt emgmg waann aan democratische van verschillende leerjaren heeft bereikt, niet goed opmeten. Het daarbij op die vakken, waarin gebruik de drie IVO- bijzonder uitgebreid, waar- - de leerlingen keus en kans z«inige karakter van het individueel und om zich in de (óók onderwijs. Daarom kreeg de vereniging zelf) aangegeven richting JnE»enw°" gelijk is, kan de vorderingen, die iedere leerling voorzich in de loop te ontwikkelen. Bijzondere nadruk ligt 'a van verschillende leerjaren heeft bereikt, niet goed opmeten. Het Janïdivfduèfe bekwaamheden voo'roï is toe8ekend- Van de 32~IVO-schoïen uniforme eindexamen is derhalve wezensvreemd aan het Individueel staan- uitdrukking in woord en be nemen er 27 deel aan dit overleg; de Voortgezet Onderwijs. weging, tekenen, muziek, handenar- *ij£ overige waartoe ook de Vrije beid, dansen en ballet. ,Scho°! aan de Vredenhofweg (in Kra- uciu, uaiiscii en uauei. Het merendeel van de, in totaal 32, oudste van de drie. Deze neutrale De nadruk op sociale ontwikkeling ün8enl behoort, leiden een eigen leven. Nederlandse IVO-scholen kent niette min toch het eindexamen in één of andere vorm. Daarbij moet onmiddel lijk worden gezegd, dat die scholen afwijzend (blijven) staan tegenover het examen, of dat nu in één of ver schillende periodes wordt afgenomen. Maar: ze móeten wel, om binnen de bepalingen van de Wet op het Voortge- zet Onderwijs te blijven, dus „voor de onderwijs dómliekend hT wet" mee te tellen. school wijst het eindexamen af, kan betekent natuurlijk niet, dat „traditio- De grote strijd om een volwaardige dat doen omdat de kwaliteit van het nele" vakken als talen, wiskunde en ge- plaats binnen het onderwijsbestel is onderwijs alom bekend is. schiedenis worden verwaarloosd. Maar nog altijd niet gestreden. Ook al heeft ook daar staat het persoonlijk-gerichte het er vaak op geleken, de officiële er- het Aan de Rotterdamse IVO-school is het groepsverband' 315 kenning van het IVO-diploma ,s er nog nel c.IVO-vlag hoog bovenaan. altijd niet. Noodgedwongen hebben de lingen in diens ontwikkeling te kunnen begeleiden Op karaktervorming, het leren bepalen en uitdrukken van eigen meningen ligt het bijzondere accent Daarom ook wordt aan de mentor, de begeleider, een gewichtige plaats gege- Voor toelating van een aspirant-leer ling tot de school zijn zowel de per soonlijke resultaten in het basisonder wijs als het advies van het schoolhoofd van belang. Het Individueel Voortgezet Onderwijs gaat niet voorbij aan de problemen waarmee de bijzondere school te kam pen heeft: inpassing van het persoon lijk onderwijs binnen de mogelijkhe den van een algemeen leerplan, en het zelfstandig bepalen van het leerpro gramma door de leerling. Mede daarom worden de mogelijkheden van het IVO onderzocht in het project „SWIVO' School werkplan IVO), waaraan ook instituten voor psychologie en pedago gie medewerking verlenen. Het onder zoek zal een antwoord moeten geven op de vraag: hoe kan een toetsing die géén eindexamen is, worden inge bouwd in het IVO, waarmee de lang verbeide gelijkstelling met het Ma VO- 4 diploma zal zijn bereikt. Tot op heden zijn pogingen IVO om wettelijke erkenning te ver- sfste}fm van repetities proefwer- krijgen, zonder dat aan de dwingende uitmondend in het eindexamen, exameneis voldaan hoeft te worden, nagenoeg mislukt. Nieuwe ontwikke lingen, geinspireerd door de gezamen lijke IVO-scholen, lijken wel succes wordt afgerond. Met het (bevredigend) te gaan opleveren. En tot het moment, waarop het IVO gelijke rechten zal ge nieten als het MAVO, is het Indivi- afleggen leerling zich - met gebruikmaking zijn persoonlijke bekwaamheid IVO-vlag hoog bovenaan. maar tegelijk enig middel om de aan sluiting met andere vormen van voort gezet onderwijs tot stand te brengen. dueel Voortgezet Onderwijs er in de e'8en tempo- voldoende te hebben be- praktijk geen haar mihdér om. kwaamd r- Drie scholen. aantal i eindproeven is voldoende voor het be- Drie scholen beknopt overzicht. Maar één zaak eindproef toont de is in al die jaren een belangrijke drijf- an veer geweest; de strijd om erkenning. ir\ Al in 1933 is daartoe de kiem gelegd. te- De door onderwijsvoortrekker Kees ploma, terwijl de derde een diploma het betreffende vak. Een Boeke in 1926 gestichte Werkplaats verstrekt dat van precies dezelfde gunstig afgelegde Kindergemeenschap in Bilthoven legde waarde is. De Rotterdamse IVO- zeven jaaf jater yas^ dat njet jiet exa_ school kent overigens nog een diplo- halen van het IVO-h Diploma, dat men maar maandelijkse proeven de ma: het IVO A-certificaat, dat k^,. praktisch dezelfde waarde bezit als het toets zouden zijn voor de vorderingen worden behaald door een aantal MA VO 4-Diploma, Voor het juiste onderscheid moet de gemeentelijke School voorop worden gezet, dat de drie MA VO aan de Ploegstraat. Dezi Rotterdamse scholen voor IVO onder- '67 opgerichte school leidt, evenals de het MULÖ-êxamen als wettelijké eind- ling nogal verschillen, niet alleen in hierna genoemde Hildegardis-IVO toets in te voeren. achtergrond, maar ook in onderwijs- school, op tot het MAVO-Diploma. In 1938 ging de stichting „Het IVO-Di- kundig eindpunt, de afsluiting van de De leerlingen leggen hét eindexam, school. De drie scholen zijn: 1 de Rotterdamse IVO-school aan Noorderhave.nkade, opgericht in'64 en februarij, mei en augustus in het leerlingen, die in het bezit van de leerlingen. Twee scholen volg- proeven zonder eindproef af te IVO/ den al spoedig Boeke's voorbeeld, leggen. haakten even snel weer af door Het onderwijs aan de IVO-school verloopt wat anders dan aan een „ge wone" school voor voortgezet onder- In het IVO-systeem heeft de Binnenkort beginnen aan de drie Rotterdamse scholen voor IVO de inschrijvingen van nieuwe leerlin gen. De Rotterdamse IVO-school aan de Noorderhavenkade 162, tel. 010- 652687, houdt een voorlich tingsavond op dinsdag 8 februari. De inschrijving, die niet aan be paalde dag is gebonden, is nu al open. De rooms-katholieke Hildegar- dis-IVO schrijft aan het huidige gebouw, Hammerstraat 25, tel. 010- 657438 nieuwe leerlingen in op de volgende dagen: op zater dag 5 en 12 februari van 9.30 tot 12 uur, alsmede op maandag 7, woensdag 9 en vrijdag 11 febru ari van 19 tot 21 uur. In het nieuwe leerjaar wordt het onder wijs gegeven aan de Walenburger weg 35. Aan de gemeentelijke School voor IVO aan de Ploegstraat 28, tel. 010- 858024, begint de inschrijving vrijdag 4 februari; ook op zaterdag 5 en maandag 7 fe bruari kunnen nieuwe leerlingen worden aangemeld. Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen gemaakt'in eigen werkplaatsen verkoop uitsluitend in eigen toonzalen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 018914670. Ma t/m za 9-18 uur, vrijdagavond tot 21 l

De Havenloods | 1977 | | pagina 13