Bewoners Slachthuisbuurt bezichtigen proefwoningen 12* Bewoners in het algemeen tevreden over containers ,2.63] JAMIN voortgezet onderwijs uite^opa editep SCHIEDAM Aantal mensen voelt niets voor renovatie Weer omzetstijging Co-op Nieuwe Waterweg termeulen SLAAPKAMERS Jeugdsoos in 'tNieuwelant- Ontsmetten moet vaker gebeuren Thee bij de bonbons. 2 pakken thee a 40 zakjes ^96 2.38 belgische bonbons 250 gram 4.00 2.95 VttvlNTTE VOORPRET OR Cursussen SHV GEEN KRANT? Bel 132489 DONDERDAG 3 FEBRUARI 1977 26e JAARGANG NO. 5 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 opnieuw aandacht voor het SCHIEDAM Tussen 7 en 25 fe bruari kunnen de bewoners van de Slachthuisbuurt met eigen ogen zien wat het resultaat is van al het breekwerk in veertien huizen in de Geert Reindersstraat. De bedoe ling van het maken van de proef woningen is de bewoners te laten zien wat er zoal verbeterd kan worden. Als alle bewoners de proefportieken hebben bezichtigd, kan de renovatie van de overige woningen van start gaan. Volgens de heer H.J. Geeratz van bewon- nersvereniging Schiedam-West gaat een aantal mensen niet akkoord met renovatie van hun woningen. „Verschillende mensen hebben mij een tijdje geleden al gezegd dat ze er niet uit gaan", aldus Geeratz. „Ze willen er blijven wonen. Ze zijn tegen renovatie vanwege de kosten. Sommigen hebben hun huis al opgeknapt. Ze vinden hun huis mooi: er hoeft niets meer aan gedaan te worden". De renovatie van de woningen in de Slachthuisbuurt en de verbetering van de woonomgeving heeft een lange voor geschiedenis. Al in juli 1974 signaleerde bewonersvereniging Schiedam-West klachten over te kleine brievenbussen en het zware verkeer van en naar het Slachthuis. Op 25 september werd een hoorzitting georganiseerd in wijkcen trum Nieuwland. Inmiddels had een enquête van de bewonersverening ook klachten over de keukens, houten schu ren, douches, verlichting en speelgele- SCHIEDAM CO-OP Nieuwe Water weg te Schiedam heeft ook in 1976 zijn omzet, met een gelijk aantal win kels, zien vermeerderen. De totale omzet bedroeg meer dan 34 miljoen. Het levensmiddelenbedrijf kwam met een stijging van 12 pet. goed uit de bus. In de kassa's van de slijterijen kwam 21 pet. meer terecht dan in Partij... Ie keus Aabe kinderdekens,waar niets aan mankeert van 100% wol of 100%dralon. Keuze uit uni,ge ruit of gedessineerd en de kleuren oranje,bleu,lila.geel.groen of rood. Ze zijn er in twee verschillende maten,nl.voor de wieg en de kinder- wagen(75x100 cm) van f 34,50 v 1975. De zaken in duurzame gebruiks artikelen deelden in de algemen terug- houdenheid van de consument en konden hun omzet niet handhaven. In het laatst van 1976 is echter reeds een verbetering ingetreden. AI met al kwam de totale omzet 12 pet. of 3 1/2 miljoen hoger uit. In 1973 werden de meelfabrieken en bakkerijen van Co-op door de KSH overgenomen. De zes overgebleven on afhankelijke Co-op's zouden zonder centrale organisatie niet lang meer maken, was de algemene conclusie, Nu in 1977 kunnen we constateren, dat de overgenomen bakkerijen door de K.S.H. zijn gelikwideerd en de Edah inklusief de voormalige Co-op winkels, door V D werd overgenomen. De zelfstandig gebleven Schiedamse Co-op Nieuwe Waterweg hoop dit jaar een omzet van 38 miljoen te bereiken. In vergelijking tot aan 1973 voorafgaande jaar betekent dit een verdubbeling van de omzet in vijf jaar. Rekening houdend met het door het C.B.S. berekende indexcijfer voor voeding van 137 en een totale bevol kingsafname in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis van 3 pet. in dezelfde tijd, blijft er een werkelijke stijging over van 54 pet. Het personeelsbestand ver meerde van 220 in 1972 tot 290 in 1977, inklusief part-timers. SCHIEDAM - Zaterdagmiddag speelt het poppentheater van I rancine Abbing en, Theo Terra het stuk „Kapers op Pinkste reiland" in het Zoldertheater in de Teer- stoof 12. Aanvang 14.30 uur. genheid aan het licht gebracht. Voorts tochtte het in de huizen, terwijl de vloe ren ook niet al te best waren. Ontoereikend De slachthuisbuurt telt honderdzesen twintig „witte" en zesennegentig „bruine" huizen die vlak na de Tweede Wereldoorlog zijn gebouwd. Bij de bouw van de witte huizen is gebruik gemaakt van stenen uit het puin van het gebom bardeerde Rotterdam. Er is vers hout ge bruikt, terwijl de vloerbalken te ver uit elkaar liggen. Normaal is zestig centime ter; bjj deze huizen liggen ze zeventig a tachtig centimeter uit elkaar. ..L r waren veel klachten", aldus J.J.S. de Kievith van de bewonersvereniging. ,,De ge meente kon die klachten niet verhelpen. De onderhoudspot was ontoereikend. Het onderhoud was in verhouding te duur, omdat de woningen slecht wa ren". „Er was geen repareren aan", al dus Geeratz die als vertegenwoordiger van de bewonersvereniging in het pro jectteam de renovatie besprekingen vanaf het begin heeft meegemaakt. In dat projectteam zitten voorts vertegen woordigers van de woningdienst, ge meentewerken, de Kreek en bewoners. Als eerste werden de straten aangepakt en kreeg het Slachthuis een nieuwe ver binding, langs de wijk in plaats van er doorheen, met de Vlaardingerdijk. Geeratz: „De woonomgeving werd het eerst aangepakt, omdat de straten een halve meter tot zeventig centimeter ver zakt waren. Ook waren de mensen niet tevreden met het zware verkeer van het Slachthuis. Ze zaten in hun huis te tril len. Het voorstel van de bewoners en het projectteam was een achteringang te ma ken. Volgens de gemeente kon dat niet. Toen heeft de gemeente een verbinding gemaakt vanaf de Vlaardingerdijk. Het Slachthuis krijgt een nieuwe poort, maar die is er nog niet. Die komt pas als het hele kruispunt veranderd is". Eigenaardig Inmiddels werd door het projectteam gewerkt aan verbeteringsplannen voor de woning. Uit een enquête bleek dat de bewoners een algehele renovatie te duur vonden. Een huurverhoging van dertig a veertig gulden vond men acceptabel. „Er was een grote weerstand tegen huurver hoging", verteit Geeratz. „Het is eige naardig dat de gemeente veel mensen heeft laten verhuizen. Ontzettend veel mensen die weg wilden konden weg". „Iedereen die ingeschreven stond als woningzoekende kreeg een huis aange boden", voegt John de Kievith daaraan toe. „Anders had het nooit kunnen ge beuren dat twintig procent verhuisd is. Er wonen geen mensen meer die toen wilden verhuizen". Natuurlijk bleek al snel dat de huurver hoging na renovatie, veel hoger uitkwam dan het bedrag waatop de bewoners ge hoopt hadden. Geeratz: „Ik ben er ontzettend kwaad over dat achterstallig onderhoud en re paraties in de nieuwe huur worden door berekend. Volgens mij is vijftig procent achterstallig onderhoud. De huurverho ging wordt achtentachtig tot honderd- negentiengulden. Die 'zou tot de helft beperkt kunnen worden als extra subsi die wordt aangevraagdDie mogelijkheid bestaat en er is grote kans dat dat wordt toegestaan". Gek Grappig genoeg was de gemeente niet op de hoogte, van de mogelijkheid extra subsidie aan te vragen bij staatssecretaris Schgefer. De bewoneisvereniging kwam hier bij toeval achter door het antwoord van "PvdA Tweede-Kamerlid Hans Kom brink op vragen over de gedoogplicht van huurders bij renovatie. Normaal be draagt de huurverhoging na renovatie twee a drie procent van het investerings- bedrag.Kombrink wees er in zijn brief op dat die verhoging lager kan zijn in die gevallen waarin het aandeel van achter stallig qnderhoud in de kosten groter is dan normaal. Dat "moet dan aan de staatssecretaris gevraagd worden. John de Kievith: „Het is te gek om los te lopen dat de gemeente kennelijk niet op de hoogte was van die subsidiemoge lijkheid. De zaak is nu in studie. De be wonersvereniging heeft bij de Provincia le Directie van het Ministerie van Volks huisvesting geklaagd dat die regeling niet is toegepast". Handvol Als alle bewoners de proefwoningen hebben bezichtigd, kan de renovatie van start gaan. wandmeubelen. bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw. Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010 12.64.61. VLAARDINGEN - In het wijkcen trum 't Nieuwelant, GoUdsesingel 87a, start een nieuw opgezette jeugdsoos op donderdag 3 februari van 19,00 tot 21.30 uur. Na een begin-programma kunnen de kinderen zelf een program ma samenstellen in samenwerking met de begeleiders. Deze soos is éénmaal in de week (donderdagavond) en kost één gulden per avond. ten f 57.000) en één minimumpakket (f42.000) samengesteld. In de proef woningen waarvan zes bewoond waren, wordt het maximumpakkét uitgevoerd. Volgens informatieblad 10 van het pro jectteam bleek in overleg met de bewo ners van de proefwoningen dat de mees ten het maximumpakket wilden. John de Kievith verdenkt de gemeente ervan het minimumpakket met opzet niet uit te voeren. „Mijn grootste bezwaar is dat je te weinig waar voor je geld krijgt. In het minimumpakket zitten tien dingen, zoals zand aanvulling onder de vloer. Dat noemen ze een verbetering. Een echte verbetering noem ik alleen de nieuwe aanrecht en kastjes en een rijtje tegels in de keuken", aldus De Kievith. Het goedkoopste pakket is haast helemaal niets. En dat kost veertig duizend gul den", zegt Geeratz. Model-huurcontcact De bewonersvereniging concentreertzich momenteel op twee zaken. In de "eerste plaats wil de vereniging dat de gemeente het nieuwe huurcontract van de Consu mentenbond gaat gebruiken. Dat con tract bevat niet alleen de plichten van de huurder, zoals gebruikelijk, maar om schrijft ook de plichten van de verhuur der. In de tweede plaats vindt de vereni ging de nieuwe huur te hoog worden. Of er een kleinere huurverhoging uit de bus komt rollen, hangt evenwel uitsluitend af van de vraag of de Slachthuisbuurt in aanmerking komt voor een extra subsi die. De bewoners kunnen deze maand de proefwoningen uitgebreid bekijken. Een aantal 'heeft al tijdens het wekelijks spreekuur op maandagavond in de infor matiewoning laten weten binnen de wijk te willen verhuizen. „De meeste mensen komen op het spreekuur", aldus Gee ratz, „om te vragen of ze van woning kunnen ruilen. Ze willen van een boven woning naar een benedenwoning of van de bruine naar de witte huizen. De witte huizen zijn iets gerieflijker". Het moet mogelijk zijn aan die wensen gehoor te geventenslotte staan er meer dan dertig huizen leeg in de Slachthuisbuurt. DICK VAN DER LUGT eP\er <y scholengemeenschap voorde detailhandel scholen voor LEAO 4 DETAILHANDELSONDERWIJS 4,5 en 7 februari inschrijving van nieuwe leerlingen Rotterdam, RECHTER Maasoever Jeruzalemstraat 7 tel. 522863 Graaf Florisstraat 58 tel. 765451 diploma's waar nog werk in zit SCHIEDAM - De meerderheid van de bewoners in de Gorzen die hun huisvuil in een container deponeren is tevreden met deze manier van huisvuil ophalen. Wel wil men een aantal verbeteringen aangebracht zien. Een groot aan tal mensen vindt dat sommige containers in de weg staan en be ter moet worden „aangekleed". Voorts vindt men dat de contai ners tenminste tweemaal per week moeten worden geleegd en ontsmet. Ook is men van mening dat de containers worden ge bruikt door mensen voor wie ze niet zijn bedoeld. Dat alles blijkt uit de resultaten van een onderzoek, dat vorig jaar mei gehouden werd. Omdat de uitwerking van de gegevens lan ger duurde dan werd verwacht, zijn de resultaten pas nu bekend gemaakt. De voorgeschiedenis van dit container- onderzoek gaat terug tot het najaar op. Drieënzestig procent vindt dat dit ontsmetten te weinig gebeurt, terwijl zeventig procent vindt dat de contai ners tweemaal per week moeten wor den ontsmet. Omdat dit momenteel al twee keer per week wordt gedaan, ne men de bewoners blijkbaar aan dat ontsmetting een totale reiniging van de containers betekent. Voorts meent ne gentig procent van de ondervraagden dat de containers worden gebruikt door mensen voor wie ze niet bedoeld Op 7 februari wordt een informatie bijeenkomst over het container onder zoek gehouden in de school aan de Zwartewaalsestraat. Wethouder Collé en de heer Griffioen zullen op deze avond die om acht uur begint, aanwe zig zijn om de resultaten van het on derzoek uit te leggen en vragen te be antwoorden. Echt iets voor meneer Jamin. Zeven weken lang een andere supervoordelige dubbelaanbieding bij Alleen Samen 7j^ F- QQ Op is op. J? Niet duur-wel heerlijk. van 1973. Toen bésloot de gemeente raad in enkele straten van Schiedam- Zuid bij wijze van proef huisvuilcontai- ners te plaatsen Nadat ruim anderhalf jaar ervaring was opgedaan, organi seerde de bewonersvereniging Schie- dam-Zuid naar aanleiding van klachten een openbare vergadering. Op deze ver gadering werd besloten na te gaan hoe de ervaringen van de bewoners waren met het gebruik van de containers. Het onderzoek werd uitgevoerd in de periode mei-juni 1976. De bewoners van de IJsselmondestraat, Poortugaal- scstraat, Nieuwe Maasstraat, Numans- dorpsestraat, Rijnstraat, Havendijk en een gedeelte van de Lekstraat kregen een enquête formulier met dertig vra gen. Van de vijfhonderdzestig uitgezet te formulieren kwamen vierhonderd twaalf ingevuld terug. De enquête kwam tot stand door samenwerking va van de werkgroep Milieu van de bewo nersvereniging met de stafafdeling so ciografie van gemeentewerken. De be- drijfsgemeenschap Schiemond ver werkte de gegevens en nam de typogra fische vormgeving voor haar rekening. Verbeferingen Het ophalen van huisvuil met contai ners stemt tot tevredenheid. Wanneer men zou kunnen kiezen voor dit systeem of de oude manier met vuilnis zakken blijkt dat vijfenzestig procent kiest voor het container-systeem en slechts vijfentwintig procent voor het systeem met vuilniszakken. Wel wil men een aantal verbeteringen. Deze betreffen de plaatskeuze en aankleding van de containers, legen en ontsmetten en het gebruik ervan. Van de onder vraagden zegt 43 procent dat de con tainers overal of op sommige plaatsen in de weg staan. Met name de contai ners in de Nieuwe Maasstraat staan niet goed. Ook zijn in deze straat meer klachten dan elders in de wijk over stankoverlast en het aantal legingen. Wat betreft de aankleding van de con tainers vindt vijfenzestig procent de aankleding aan de Havendijk redelijk of goed. Onfsm effen Tweeënzeventig procent van de onder- vraagden vindt dat de containers veel meer dan twee keer per week moeten - worden geleegd. De vragen over ont- 'an "e containers in de Maasstraat wordt volgens de bewoners nog smetten leverden een tegenstrijdigheid al eens een oneigenlijk gebruik gemaakt. riirrMrcitATiE 2SJAN.T/M6FEB. 4Ht*>ttUMS mituiïah SCHIEDAM - De Stichting Huishou- lijke Voorlichting organiseert de komende maanden weer een fors aantal cursussen waarvoor belangstel lenden zich thans kunnen laten in schrijven. Dat zijn de cursussen naaien, koken, bloemschikken, creatief hand werken, stoelen bekleden, gast/gast vrouw/gastheer, wandkleden, poppen maken, gymnastiek, uiterlijke verzor ging, afslanken en macramé. Het kan toor van de stichting, Korte Dam 5, is dinsdags tot en met vrijdags geopend van half tien tot twaalf uur. Telefoon 264781. 's Avonds kan men zich opgeven via nummer 263633 tussen half zes en half zeven. De Havenloods is, zo blijkt ons telkenmale, een veelgelezen blad. Hoewel wij uiteraard streven naar èen optimale bezorging in heel ons verspreidingsgebied, komt het voor dat de krant op een enkle punt niet of niet op tijd wordt bezorgd. Hebt u klachten, dan kunt u zich wenden tot het lezers-servicenum mer: 010- 13.24.89 van 8.30 tot 17.30 Uur. Wij zullen er dan voor zorgen dat u de Havenloods zo spoedig mogelijk in de bus krijgt.

De Havenloods | 1977 | | pagina 1