VENLOODS wm SHchling Maatschappelijk werk na lange voorbereiding van start Geloogd Massief Eiken JAMIN Gommunislen manipuleren met belangen bewoners Meubelfabriek M Oisterwijk editie p SCHIEDAM Alle relatie problemen komen aan de orde termeulen WK-kaarten voor maar 98 lezers! sa™ 5433.77 1 'ECHTSCHEIDINGEN, WOONPROBLEMEN EN SCHULDSANERING' Spreekuren Hans van Kleef in „Voorwaarts": Geen onderzoek naar oorzaak rassenrellen SLAAPKAMERS DONDERDAG 10 FEBRUARI 1977 26e JAARGANG NO. 6 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 „Hjd voor School is per sé niet alleen voor werkende moeders" +C „NBB houdt gegevens achter" Victorie voor de Broekpolder Wat moet je nu SCHIEDAM Na ruim zes jaar voorbereiding is de Stichting Maatschappelijk Werk een feit. „In het aigemeen maatschappe lijk werk", zo formuleert domi nee M.C. Baart, voorzitter van deze nieuwe stichting, „probeer je mensen te helpen die moeilijk heden hebben in hun relaties met de omgeving. Alle relatie-proble men komen in het maatschappe lijk werk aan de orde: tussen man en vrouw, ouders en kinde ren, op het werk; op alle moge lijke manieren. Je probeert de mensen te helpen die problemen zelf op te lossen. Het kernwoord in het maatschappelijk werk is relaties". Een lichtje... naast de deur, voor visite en de late thuiskomers. Sfeervolle, zwart gemoffelde buitenlantaarn met am berkleurige plexiruitjes en porce- leinen fitting voor lampen tot 60 Watt. Afm. 30x20 rm. Van f 21,95 voor Naar schaatstitelstrijd Deze krant is erin geslaagd'be slag te leggen op precies 98 kaarten voor het wereldkam pioenschap schaatsen voor heren, komend weekeinde in Heerenveen. De verkoop vindt plaats op ons hoofdkantoor aan de Prins Hendrikkade 14 in Rotterdam en op onze bij kantoren in Vlaardingen (Hoogstraat 122) en Krimpen a.d. IJssel (Weteringsingel 2). Telefonisch bestellen is niet mogelijk. De kosten bedragen 75 gulden. Voor dit geld krijgt u een toe gangskaart én vervoer naar Friesland voor beide dagen. De reis wordt gemaakt per tou ringcar. De beide bussen ver trekken zaterdag- en zondag morgen vanaf de parkeerplaats achter het Groothandelsge bouw, bij het Centraal Station in Rotterdam. De vertrektijd is voor beide dagen voorlopig vastgesteld op 10.30 uur. De mogelijkheid is echter zeer wel aanwezig dat het aanvangstijd- stip van het schaatsevenement op verzoek van de NOS wordt vervroegd. Beginnen de wed strijden bijvoorbeeld niet om 14 uur, zoals gepland, maar een uur eerder, dan vertrekken de bussen dus niet om 10.30 maar om 9.30 uur. Wij raden u aan de berichten daarom in de dagbladen nauwgezet te vol gen. De Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam is het resultaat van fusiebe spreking tussen een viertal particuliere instellingen en de gemeente Schiedam. De eerste besprekingen vonden al in 1969 plaats. In 1971 werd een studie commissie ingesteld die als opdracht kreeg voorstellen voor samenwerking te doen. Ongeveer tegelijkertijd kwam een brief van de staatssecretaris van CRM waarin hij schreef dat ingaande „Door die brief werd een fusie urgent", aldus dominee Baart. „Een van de grootste hobbels was ot de particulieren samen zouden gaan wer ken met de gemeente. Daar zat ieder een wat tegen aan te hikken. Schiedam is één van de heel weinige gemeenten waar de gemeente partner is in zo'n stichting. Bij particuliere instellingen bestaat huiver voor teveel overheids bemoeienis. Ik ben zelf erg blij dat deze vorm tot stand is gekomen. Het is een stuk gezondmaking van het werk. Juist door deelname van de ge meente wordt versnippering voor komen." Overzichtelijk - In de dienstverlenende sector is een tedens merkbaar tot schaalvergroting. Schuilt daarin niet het gevaar dat super-organisaties onstaan? Baart: „Het blijft een overzichtelijk ge heel. Het gevaar bestaat dat als je iets groter maakt, je het burocratischer maakt. Dat een stuk nauw contact dat er was, verloren zou kunnen gaan. Een van de voordelen bij ons is dat we fusie erg lang hebben doorgesproken. Het had een technisch bureau kunnen wor den dat niet meer gevoed wordt door Echt iets voor meneer Jamin. Smeerkaas bij de ontbijtbiskwie. doosje smeerkaas ontbijtbiskwie 5 pakjes 2r501J79 Op is op. A Zeven u/eken lang een andere supervoordelig dubbelaanbieding bij Jamin. L 6e weck Niet duur-wel heerlijk. Medewerkers van de SMW: „Helpen bij het oplossen van de problemen" staan er over het werk bij veel men- en tijd voor. Je hebt veel mensen met blijft liggen." Wat wij best zouden sen misverstanden. Baart: „Een van de dezelfde problemen. Het zou best willen", voegt Hanny Rennen daar- grootste moeilijkheden is dat een groot mogelijk zijn de mensen met aan toe, „is meer samenwerking niet gedeelte van de mensen denkt dat je dezelfde problemen in één groep te huisartsen, vrijwilligers en clubhuizen. bjj het maatschappelijk werk terecht een levenda gemeenschap. Het was een 'komt als ie wat armlastig bent. Een Maar zulk soort dingen Maar dat z, koud kunstje geweest met elkaar bin nen een half jaar iets van de grond te tillen. Dan waren er natuurlijk moei lijk gekomen. We hebben er langer de tijd voor genomen. Een heleboel moeilijkheden moesten doorleefd wor den. De werkers weken al een paar jaar samen. Ik geloof dat een fusieproces tijd nodig heeft, want er zijn mensen bij betrokken. Als die mensen in de knel waren geraakt, was de kwaliteit van de hulpverlening achteruit gegaan. Een nadeel is dat grotere instellingen ook wel duurder zijn. Maar daar staan enorme voordelen tegenover; Er wordt meer gericht gewerkt, er komen min der doublures voor, geen van de wer kers hoeft meer alleen te zwemmen. De kwaliteit van het aanbod gaat erop vooruit. Maar alles bij elkaar genomen is het een moeizame geschiedenis geweest." veelvoorkomende schappelijk werk soort mensen. Natuurlijk kunnen relaties vertroebeld worden doordat je geen centen hebt. Gelukkig is de materiële hulp, bij voorbeeld bijstand, en de immateriële hulp zoals maatschappelijk werk, ont koppeld. Als mijn huwelijk bij voor beeld is vastgelopen heb ik een neutra le derde persoon nodig die helpt de zaak weer in het reine te brengen. Het misverstand dat het maatschappelijk werk voor de armen is, werkt heel lang door. Het is ontstaan doordat in het verleden de armenzorg en bij de sötiale dienst de bijstandsaanvragen invalspoort waren." Niets nieuws -Wat betekent de vacaturestop voor de praktijk van het werk? Baart: „In dit werk moet je heel inten sief met mensen bezig zijn en naar Op 3 december 1975 was de nieuwe mensen luisteren." Het gebeurt op het stichting officieel een feit. In het jaar ogenblik", aldus Monique van Roos- ahoy-rott a Goeie hoop malen, één der sociaal werksters, „dat mensen pas komen als ze goed in de ellende zitten. Preventief werken is er überhaupt niet bij. Je kunt niet nieuws ontwikkelen, daar is geen mankracht daarop werd bij het Ministerie kenning en subsidie gevraagd. In november betrok de stichting een eigen onderkomen aan de Broersveld en per 1 januari 1977 werd zij officieel erkend door het Ministerie. Het bestuur bestaat uit vertegenwoordigers van de vier particuliere organisaties, twee werkers, wethouder Collé en een ambtelijk adviseur van de gemeente. De Stichting heeft zes maatschappelijk Het bureau van de Stichting Maat werkers in dienst en voert momenteel schappelijk Werk Schiedam is gevestigd besprekingen met het Ministerie dit aan de Broersveld 142. Elke werkdag aantal uit te breiden tot negen. Hier- kan men er van negen tot tien uur te- voor moet in verband met de vacatu- recht. Daarnaast worden de reeds be- restop die door de staatssecretaris is staande spreekuren in de wijken voort- afgekondigd, toestemming worden ge- gezet: vraagd. „Ik gelóóf wel dat daar Oost, Wattstraat 47b, telefoon 268948 zicht op is, ik heb goeie hoop", zegt (mevrouw Hensen), dinsdag en donder- dommee Baart. „Bij de richtlijnen dag van negen tof tien uur. wordt' vooral gekeken naar achter- West. Mesdaglaan 6a, telefoon 263722 stand en of het een gebied betreft (mevrouw Snoek), maandag en vrijdag speciale problematiek. De bevol- van negen en dinsdag van vijf tot zes king van Schiedam is sterk vergrijst, uur. Er is eert oude binnenstad met een Groenoord, Kruisgebouw Bachplein, stuk woonproblematiek. Het gemid- telefoon'706177, dinsdag van tien tot deld inkomen is het laagst van de elf uur. Randstad". Nieuwland, dienstencentrum de Vier Molens, telefoon 705500 (mevrouw Armlastig Hensen), dinsdag van twee tot drie Met het Maatschappelijk Werk komen Vanzelfsprekend kan men ook het mensen in aanraking via het spreek- bureau aan de Broersveld bellen om artsen, pastores en natuurlijk een afspraak te maken. Telefoon via mond-op-mondreclame. Toch be- 731033 of 731485. Echtscheidingen, woonproble men tussen ouders en ouders en kinderen: dat zijn de belangrijk ste zaken waar de maatschappe lijk werkers en wefksters in de praktijk mee te maken krijgen. Mevrouw G. Hensen begon haar loopbaan twintig jaar geleden als parochie werkster. „Een kind van mijn broer dacht dat ik de kerk moest schoonmaken", vertelt ze. .„De hulpverlening is in de loop van de tijd wel veranderd. Vroe ger zaten we meer op de materië le toer. Voor materiële proble men zijn nu andere kanalen ge vonden, bijvoorbeeld de AOW" Monique van Roosmalen: „Bar moe- t een zoon van drieëntwintig dochter van zestien kwam bij zijn ze geholpen, maar toch anders dan de moeder aanvankelijk verwachtte" Hanny Rennen: „Er zijn vierduizend woningzoekenden in Schiedam. Er is tekort aan goedkope woningen. Voor al gescheiden mannen en met name vrouwen en kinderen vallen uit de boot". „Ik heb het meegemaakt" aldus Monique, „dat ik een moeder met kinderen een paar maanden op een hotelkamer moest onderbrengen, omdat ze zich pas als woningzoekende kon alten inschrijven op de datum waarop de echtscheiding werd uitge sproken". Afbetaling Schuldsanering is ook een zaak waar de werkers noal eens mee te maken krijgen. Dominee Baart: „De aanbiedingen zijn vaak zo verleidelijk". Hanny Rennen: „Bij schuldsanering Met de zoon waren nooit moeilijkhe- Het is nodig dat er een goede volks den geweest, maar de dochter wilde kredietbank komt, waar geld tegen een meer alternatief leven. Wij konden niet lage rente kan worden geleend" de dochter op het spoor van de moe- Monique van Roosmalen: „Het belang- der brengen. We konden wel begrip rijkste is dat de mensen zelf op een elkaar kweken door een aantal andere rr gesprekken. Daardoor kreeg de doch ter wat meer vrijheid en hield ze wat tneer rekening met de normen en waarden van haar moeder. Uiteindelijk r met geld willen omgaan Je kunt tegenwoordig alles op afbeta ling kopen. Als ze zelf niet inzien dat het anders moet, dan lukt schuldsane ring niet". brief van de bewonersvereniging het college van wethouders ervan be tichtte de huren onnodig op te drijven. Volgens Van Kleef is wat Dettmeyer Van Peyvelde zegt Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. de Meubelmakers uit het zuiden des lands d 109 op de Manifestatie Binnenhuis van 18 t/m 27 februari SCHIEDAM - De CPN krijgt er aardig van langs in het onlangs waarin uitgekomen januari-nummer van Sf^de hur, de Voorwaarts, het blad van de PvdA Schiedam. Volgens Hans van Kleef belazeren de commu- demagogische nonsens leugens", nisten de huurders, terwijl Hans Naar aanleiding van Van Puyvelde's Bakker vindt dat wethouder opmerking „Huisbazen steken al jaren- BaKKer vinat aat wetnouaer gigantische kapitalen in hun zak" Colle volgend jaar maar beter vraagt Van Kleef zich af waarom de niet kan terug komen in een Rotterdamse huisbazen zo blij waren nieuw college. Voorts besteedt hun bezit aan de gemeente te kunnen de Voorwaarts aandacht aan cur- verkopen. Hij wijst erop dat alle huur- j. verhogingen van meer dan zeven pro- sussen voor jeudige werklozen in cent ^eld moeten worden bijFde de dertiger jaren onder de titel Huuradviescommissie. Dit in reactie „Schiedam: haantje de voorste", op Van Puyvelde's bewering dat de wet jaarlijks huurverhogingen geen controle organen kent. Hans van Kleef, PvdA-bestuurslid en „Het is altijd dezelfde met de commu- voorzitter van bewonersvereniging nisten", aldus Van Kleef. „De commu- Schiedam-Centrum, reageert in de rust Dettmeyer is tegen huurverhoging Voorwaarts op een vraaggesprek dat omdat een groot gedeelte van de fa de Havenloods had met Jan Dettmeyer brieken heeft moeten sluiten. Aan de en Armand van Puyvelde van bewo- ene kant zijn ze tegen fabrieken omdat nersvereniging Schiedam-Zuid. Dat ge- die overlast (kunnen) veroorzaken en sprek vond plaats naar aanleiding van aan de andere kant als die fabrieken sluiten, dan is het land weer te klein". Tot slot wijst Van Kleef er in zijn artikel „keihard" op, dat de commu nisten in de bewonersvereniging manipuleren met de belangen van de bewoners. Volgens hem moet „het CPN gezwel", verwijderd worden. Werklozen Harry Fransen schrijft in de Voor waarts over Dr. W.J. Smit, gemeente lijk inspecteur van het onderwijs in 1936. Hij citeert uit een brief aan het gemeentebestuur van Smit. „De Schie- damse overheid kan trots zijn op alles wat in het afgelopen cursusjaar voor de werkloze ingezetene is gedaan. Het geld van de gemeenschap is goed be steed." Fransen schrijft dat al die werklozencursussen( 1935/1936: twee duizend achthonderdvijftien cursisten) toen zo'n tachtigduizend gulden kostten. „Maar", aldus Fransen, „die centjes waren heel duur en ze kwamen toevallig wel op tafel. En nou?" Collé Hans Bakker, PvdA-bestuurslid, geeft in zijn rubriek „de blauwe maandag avond" CPN-wethouder Eef Collé er aardig van langs. „Het trieste falen van deze wethouder draagt", aldus Bakker, „in het oosten (woonwagenkamp) en in het westen (integratie GG en GD). Om maar niet te spreken van het baarmoederhalskankeronderzoek." Volgens Hans Bakker toont Collé ge brek aan beleidsvisie en dient hij in een volgend college -de volgende gemeente raadsverkiezing is in 1978- niet terug te komen. „Als de woonwagenkamp problematiek", schrijft Hans Bakker, „niet snel wordt doorbroken, als de dan dient ook Collé niet gespaard te integratie van de GG en GD'en nog worden. Dat doet men de eigen wet- langer zo stuntelig wordt behandeld, houders immers ook niet?" Eef Collé met sparen... kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers jd volgens oud recept eigen originele modellen ge- eigen werkplaatsen verkoop uitsluitend in eigen toon- jmr Hariantle ongekende service 9ratis thuisbezorgd SCHIEDAM - Minister Van Doorn kenning wordt voorbereid. Nog nage- van CRM acht een onderzoek naar de gaan wordt of een uitgebreider onder- oorzaak van de Schiedamse rassenrel- zoek naar spanningen tussen Nederlan- j len van augustus van te weinig beteke- ders en in Nederland wonende vreem- nis om tot concrete beleidsmaatregelen delingen nodig is. Het departement van te komen. Dat schrijft de Minister in CRM is van plan om in samenwerking antwoord op vragen van het lid van de met Justitie en Binnenlandse Zaken na Tweede Kamer H. Molleman. De mi- te gaan of er mogelijkheden zijn die nister sluit niet uit dat herhaling moge- spanningen zo tijdig mogelijk te Ujk is en schrijft wel dat een terreinver- achterhaleii en op te vangen. wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebqyw. Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010 12.64.61.

De Havenloods | 1977 | | pagina 1