HAVENLOODS a Plannen wijkcentrum Noord krijgen vorm 'Schoolraad moet proberen oude fouten niet te maken' m jamin Schiedam Oost niet tevreden over gemeente HART! KjRÏiïïfX Jfnnittglf op binnenhuis Nesquik bij de kokosmakaronen. bus Nesquik 3^6 2.39 kokosmakaronen A 2 pakken 3.00 2.19 M6 4.58 STERREN PARARE SLAAPKAMERS DONDERDAG 17 FEBRUARI 1977 26e JAARGANG NO. 7 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 editie p SCHIEDAM •ft Dolf de Vries in De Teerstoof Collé kan weinig aan misbruik containers doen •jf Tekort aan arbiters blijft groot •ff Zekerheid over snelle uitbreiding Margriethal SCHIEDAM - Volgende week don derdag 24 februari organiseert de werkgroep wijkcentrum Schiedam- noord de eerste van een serie open avonden waarop de bewoners van Schiedam-Noord kunnen zien hoever de werkgroep met haar plannen voor een wijkcentrum aan de Zwaluwen laan gevorderd is. Maquettes, foto's en plattegronden zullen één en ander illustreren. Tijdens deze avonden zal de onlangs verschenen discussienota over het wijkcentrum worden toege licht en kunnen de bewoners hun mening geven. De werkgroep wijkcentrum Schie- dam-Noord bestaat sinds begin 1975. Een belangrijk keerpunt in de voor bereidingen die aanvankelijk moei zaam verliepen, was het verschijnen van een draaiboek in oktober van het afgelopen jaar,. In dat draaiboek legde de gemeente vast welke procedure gevolgd gaat worden. Ook betekende het draaiboek een erkenning van de werkgroep door de gemeente. De werkgroep heeft inmiddels de be staande accommodaties in Schiedam Noord geïnvesteerd en een enquête gehouden onder verenigingen en organisaties die in Noord actief zijn. Men is nagegaan hoe de verenigingen de huidige ruimten beoordelen en welke wensen er voor de toekomst zjjn. De resultaten van beide onder zoeken zijn neergelegd in een discus sienota waarin de doelstellingen van de wekgroep worden uiteengezet. Ook wordt er in deze nota een korte schets van de wijk gegeven en bevat de nota een programma van wensen voor wijkcentrum en buurtvoor zieningen. „We hebben bewust niet een behoeftepeiling onder alle be woners van Noord gehouden", zegt Gerda Wevers van de werkgroep, „omdat de bewoners nog niet weten, wat een wijkcentrum kan in houden. We hebben het idee dat er op deze manier meer uitkomt". „Het verloop van de open avonden is", aldus Anneke de Jong, voorzitter van de werkgroep, „dat de bewoners de plannen kunnen bekijken. Daarna wordt de discussienota toegelicht en is er tot een uur of tien discussie". De wijkbewoners zijn zeer tevreden c plein SCHIEDAM - Bewonersvereni ging Schiedam-Oost heeft het het afgelopen jaar zwaar te ver duren gehad. Alhoewel inmid dels in de vacatures van pen ningmeester en assistent-pen ningmeester is voorzien, heeft de bewonersvereniging geen secretaris, terwijl de werkgroe pen verkeersveiligheid, spelen en groen en huren en wonen het zonder coördinatoren moeten doen. Dat blijkt uit de onlangs verschenen ledenbrief. In de le.denbrief wordt een opsom ming gegeven van zaken waar het be stuur zich mee heeft beziggehouden. Zo heeft de bewonersvereniging tesa- men met het Singelkwartier een ver tegenwoordiger naar de begeleidings commissie van de Sociaal Raadsman afgevaardigd. Ook neemt de ver eniging met twee leden deel aan het bestuur van de stichting Schiedamse Werkgeversinstituut ten behoeve van opbouwwerk. Het doel van deze stichting is te fungeren als juridisch werkgever van een aantal aan te stel len opbouwwerkers in de oude wij ken van Schiedam. Ook is de bewo nersvereniging vertegenwoordigd in de bouwcommissie die bezig is plannen te ontwikkelen in verband met de verhuizing van buurtcentrum Oost. Prachtig de herinrichting van het Van 't Hoff- Minder tevreden is hij over diverse gemeentelijke diensten. „Wij zijn over hun houding zeer verontwaar digd", schrijft hij. „De vereniging krijgt helemaal geen informatie meer door over op handen zijnde verande ringen in de wijk. Ook een schrifte lijk verzoek heeft tot nu toe niets uitgehaald". Van der Heuvel wijst er op dat er daardoor een stuk koste loze ervaring die in de vereniging aanwezig is, ongebruikt blijft. Ook vindt hij dat de door de gemeente thans gevolgde methode in de hand werkt, dat de mensen een belangstel ling hebben die bij de hoek van de straat ophoudt. „Wij proberen", al dus v.d. Heuvel, „zoveel mogelijk bewoners van onze wijk te betrekken bij het totaal gebeuren en de totaal planning in en voor onze wijk". Acties De ledenbrief kondigt diverse acties aan: Een opiniepeiling over de ver nieuwingen in de omgeving Galilei- straat, een actie om verkeersobstakels in straten die heringericht zijn, beter zichtbaar te maken en een actie voor het verkrijgen van een betere verlich ting en een veiliger verkeerssituatie in de prof. Kamerlingh Onneslaan. Tenslotte besteedt de ledenbrief aan dacht aan het wekelijks spreekuur. Dat wordt nog steeds op maandag avond van half acht tot half negen gehouden in het pandje Franklin- straat 1. In november 1976 heeft de werkgroep een gesprek gehad met de PTT en de bibliotheek. Hierbij was een afgevaardigde van het kruisge- bouw als toehoorder aanwezig. De PTT is van plan een gebouw voor loket- en besteldienst te bouwen, terwijl de bibliotheek een gebouw voor heel Schiedam-Noord wil. „Een zeer bevredigende vergadering", aldus Anneke de Jong. „We hebben onze ideeën over de verweving van func ties op tafel gelegd. Op die basis filosofie is niet afwijzend gereageerd. Wij willen de verschillende functies van het wijkcentrum zoveel mogelijk in elkaar laten overvloeien om op die manier een goed functionerend centrum te maken. De PTT en biblio theek hebben in april hun program ma van eisen gereed. Daar streven wij. ook naar. De plannen kunnen dan ge lijktijdig ontwikkeld worden". Gemis De werkgroep maakt een scherp onderscheid tussen het toekomstige wijkcentrum en voorzieningen op buurt-niveau, dus op bescheiden schaal. Het wijkontmoetingscentrum krijgt een functie voor Groenoord, Kethel en Tuindorp, aldus de plannen van de werkgroep. „Wij vinden", aldus Anneke de Jong, „dat Woudhoek/Spaland dat dade lijk twintigduizend inwoners krijgt, groot genoeg wordt voor een eigen wijkcentrum". Voor het wijkcentrum denkt de werkgroep ondermeer aan zaken als kinderdagverblijf, biblio theek, muziekschool, creatieve cur sussen en een kleine zaal voor sport en toneel. „Wij hebben geconsta teerd", zeggen Anneke de Jong en Gerda Wevers, „dat er geen enkele ruimte in Schiedam-Noord is die je zo eens kunt binnenlopen. Land- vreugd wordt ook verhuurd. Van het Trefcentrum, de Ark, de Rank en het Schephuis maken verschillende organisaties gebruik. De kerken en wijkverenigingen hebben wat clubs. De Heyermansflat heeft een speci fieke functie voor bejaarden. Dat alles vinden wij een gemis in deze wijk. Wij pleiten er daarom voor de bestaande accommodaties om te bouwen tot buurthuizen. Of om bivoorbeeld het oude Raadhuis in Kethel zo'n functie te geven. Een buurthuis dat de hele dag open is en waar je hobbyclubs en bijvoor beeld een peuterspeelzaal hebt. Voor de jeugd van vijftien tot twintig jaar is er alleen tijdens het weekend dé disco in Landvreugd. In de nota pleiten wij er voor Landvreugd meer de functie van open jongeren centrum te geven. Schetsontwerp Op 24 februari presenteer de werk groep voor de eerste maal de resul taten van twee jaar werk aan de be volking. Dat gebeurt in diensten- Het wijkcentrum moet aanslujfen bij het kruisgebouw. centrum de Woudhoek in de Heyer mansflat. Op 1 maart is de werk groep in de Ark en op 3 maart in boerderij Landvreugd. Deze week worden folders huis-aan- huis verspreid, verschijnt er een op roep in Noorder Accoo'rden, gaan er honderdvijftig uitnodiginjgen naar organisaties en verenigingen en worden er affiches opgehangen. „Bij een aantal verenigingen hebben we een goede ingang", zegt Anneke de Jong, „maar het is de vraag of we veel bewoners die niet georganiseerd zijn, gaan bereiken". De inmiddels klaargekomen inventa risatie en enquête vormen met de wensen van de werkgroep en de resultaten van de drie open avonden de 'bouwstenen voor het programma van eisen. Dat wordt een vrij gede tailleerd overzicht van het aantal vierkante meters dat nodig is voor de verschillende activiteiten en welke ruimten voor meer dan één activi teit gebruikt kunnen worden. Het is de bedoeling van de werkgroep eind april het programma van eisen aan de bevolking voor te leggen. Na overleg met de PTT en de biblio theek kan de architect een schets ontwerp maken. En op basis daarvan kan vervolgens subsidie bij het Minis terie van CRM worden aangevraagd. Onmisbaar Al met al een hoop werk voor een werkgroep van zo'n vijftien mensen. „Het was geen sinecure", aldus An neke de Jong, „om in je vrije tijd zo'n inventraisatie en enquête te maken. We hebben hulp gehad van de Stichting Ruimte van het Bouw centrum. Die heeft erg veel ervaring SCHIEDAM - Onlangs is de ge meenschappelijke schoolraad, na een aantal jaren op non- actief te hebben gestaan, weer van start gegaan. De raad be staat uit ouders, onderwijzend personeel en vertegenwoordi gers van de vakverenigingen. Taak van de schoolraad is ondermeer de bloei van het openbaar onderwijs in Schie dam te bevorderen en het Colle ge van burgemeester en wet houders over een aantal onder wijszaken advies te geven. Adviesorganen hebben langzaam maar zeker erkenning gevonden in de wet. De Lager-onderwijswet ging voorop met als eerste de oudercom missie in 1920, in 1938 gevolgd door .de ouderraad en in 1964 door de schoolraad. De Wet op het voortgezet onderwijs bracht in 1968 de moge lijkheid van een gemeenschappelijke ouder- of schoolraad. Pas vorig jaar werd het bijzonder onderwijs ver plicht oudercommissies in te stel len. Volgens de wet heeft de schoolraad een viertal taken. De schoolraad be- vodert de bloei van het openbaar onderwijs in de gemeente, staat de gemeenschappelijke belangen van de scholen voor bij de gemeente, geeft informatie aan de gemeenteraad, B W en de inspectie en wordt door B W gehoord over aantal zaken. Die zjjn bij het lager onderwijs de In de ledenbrief noemt voorzitter Lex v.d. Heuvel de speelplaats op het Van 't Hoffplein ..een prachtig stuk werk, waar we terecht als wijk trots op mogen zijn". Zoals bekend heeft de bewonersvereniging ruim twee jaar aangedrongen op een verbetering van dit plein en hiervoor plannen ge maakt. De bewonersvereniging is van plan de opening van de speelplaats niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Ook over de her-inrichting van de omgeving Stationsstraat is v.d. Heuvel tevreden. Symphonie orkest zoekt musici SCHIEDAM - De Schiedamse Mu ziekschool zoekt musici, die willen meewerken aan een orgelconcert van Handel en de Pastoral Messe van An ton Diabelli. Het geheel staat onder leiding van Hans Hierck. Het concert vindt plaats op 13 maart in Den Haag. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot: Mevrouw Matla, Oostsingel 44 in Schiedam. 2 Tel. 261805. voordrachten tot benoeming van hoofden van scholen, het per leerling beschikbaar te stellen bedrag, de leer plannen en de organisatie en uitbrei ding van het lager onderwijs. Bij het voortgezet onderwijs wordt de schoolraad door B W gehoord over de voorziening in de behoefte aan ge meentelijk onderwijs. Het geldt hier uiteraard een wettelijk minimum en niets verhindert de gemeente in meer gevallen de schoolraad in te schake len. Braakliggend Ook in Schiedam werd nadat in 1964 een schoolraad wettelijk verplicht ge steld was, zo'n orgaan ingesteld. In die periode had de raad een zeer actieve voorzitter en een dagelijks be stuur dat uitsluitend uit ouders be stond. De raad functioneerde daar door uitstekend. Ook het feit dat het onderwijs als het ware een braaklig gend terrein vormde en de schoolraad iets nieuws was, heeft hier ongetwij feld toe bijgedragen. Die eerste schoolraad hield zich ondermeer be zig met de uitbreiding van scholen in Groenoord, sexuele voorlichting, ver schaffen van televisie-toestellen en leerplanontwikkeling. De heer AJ. Tigges. was aanvankelijk als hoofd van de Thorbeckeschool en later als gemeentelijk onderwijsconsulent ver bonden aan de schoolraad. „Over sexuele voorlichting is destijds een uitvoeringe discussie geweest", ver telt hij. „Ik ben uitgenodigd door de schoolraad te demonsteren hoe op onze school sexuele voo. lichting werd gegeven. Er is een vrij intensieve discussie geweest over de Vraag wat je wel of niet moest vertellen. Wat be treft die leerplanontwikkeling zaten wij in een werkgroep met andere ge meenten en onder andere de Univer siteit van Utrecht om een raamleer plan op te stellen. Dat was een vrij ambitieus plan. Het is volledig de mist ingegaan tot grote teleurstelling van het onderwijsveld". Op 1 november 1971 vergaderde de gemeenschappelijke schoolraad voor de eerste maal. Volgens Tigges lagen de belangen van het kleuter en lager onderwijs aan de ene kant en het voortgezet onderwijs aan de andere kant destijds wijd uiteen. „Het gemeenschappelijke lag in de bloei van het onderwijs", zegt hij. „Als je de taken en bevoegdheden bekijkt, dan waren er weinig gemeen schappelijke zaken. Daardoor ont stond er een gesprek aan gezamelijke onderwerpen. Detailpunten als schrikkeldraad rond de scholen wer den hoofdzaken." De gemeenschap pelijke schoolraad stelde een huis houdelijk reglement voor oudercom missies op, maar bloedde tenslotte dood toen het dagelijks bestuur steeds vaker van samenstelling wijzigde en de opkomst tijdens ver gaderingen voortdurend kleiner werd. Vanaf 1974 functioneerde de ge meenschappelijke schoolraad niet meer. Het jaar daarop stelde de toenmalige wethouder van onderwijs, mevrouw Visbeen-Stroman, een werkgroep in die op 30 september 1975 een voor- lichtings- en discussieavond in het Stadskantoor organiseerde. Op die avond werd de werkgroep uitgebreid met een aantal leden. De werkgroep hield zich vervolgens met een drie tal zaken bezig: het herzien van het huishoudelijk reglement, het opstel len van een taakomschrijving voor de schoolraad en het opstellen ven een voorlopige begroting. De resultaten hiervan werden vastgesteld in een eindrapport dat in januari 1976 ver scheen. Op 3 februari 1977 vergaderde de ge meenschappelijk schoolraad voor de eerste maal. „Een uitstekende ver gadering", aldus Tigges. „Er was veel enthousiasme en veel belangstelling van oudercommissies." De gemeenschappelijke schoolraad zal thans moeten proberen niet weer dezelfde fouten als in de periode 1971 tot 1974 te maken. Voorlopig liggen er een aantal belangrijke zaken. Zo zal de Onderwijsbegelei dingsdienst Nieuwe Waterweg Noord een belangrijk discussiepunt zijn. Andere zaken waarmee de schoolraad zich zal bezighouden zijn ondermeer scholenbouw in Woudbroek/Span- land en het opknappen van oude schoolgebouwen. Ook zal de school raad bij de benoeming van school leiders een rol spelen. Bescheiden weliswaar, omdat wat dit 'punt be treft het advies van onderwijzers en oucercommissies doorslaggevend is. Vertrouwen Broeke: „Je kunt geen garantie ge ven, maar je moet wel rekening hou den met een stuk inzet en bereidheid van de leden van de schoolraad. Ik heb het volle vertrouwen in hun me dewerking. De mogelijkheden naar de onderwijzers en ouders toe zijn wat uitgebreid. Daardoor kan een stuk betrokkenheid van de achterban ontstaan. Een nieuwigheid is dat we vrij fros op de begroting staan. De vorige schoolraad kreeg maar een paar honderd gulden. De werkgroep heeft gevraagd om een full-time kracht. Die is er door de wethouder afgevoerd, maar hij staat nog steeds op ons wensenlijstje. De integratie van het kleuter en lager onderwijs en ouderparticipatie zullen dit jaar zeker onze aandacht krijgen." - Het bijzonder onderwijs is niet ver- tegewoordigd in de gemeenschappe lijke schoolraad. Hoe ziet Broeke de relatie tussen bijzonder en openbaar onderwijs? Broeke: „Ik ben persoonlijk voor openbaar onderwijs. Ik ben niet voor een schoolstrijd, omdat iedereen recht heeft op goed onderwijs. De primaire taak van de gemeenschappe lijke schoolraad is de bloei van het opehbaar onderwijs. Maar dat sluit niet uit dat je op een goede basis kunt samenwerken met het bij zonder onderwijs." met dit soort programma's. De advi seur van de stichting is onmisbaar geweest voor onze groep. We hebben tot nu toe goede contacten met wet houder Collé, Hij zal onze belangen zeer bepleiten bij CRM". Gerda Wevers: „CRM geeft een hogere subsidie als het wijkontmoe tingscentrum een gemeenschappelijke hal heeft waar ook PTT, bibliotheek en VVV hun wachtruimten hebben. Als ze zowel vanaf de straatkant als vanaf de gemeenschappelijke ruimte bereikbaar zijn. Dat onder steunt erg onze ideeën over ver wevenheid van functies". PPR en PvdA niet langer samen SCHIEDAM - Het bestuur van de PvdA-Schiedam en de kerngroep van de PPR vinden het niet langer zinvol de samenwerkingsovereenkomst tus sen beide partijen voort te zetten. Beide partijen blijven wel achter het zogenaamde samenwerkingsprogram ma staan. De beslissing om de samenwerkings overeenkomst te verbreken dient formeel door de ledenvergaderingen van PvdA en PPR genomen te wor den. De PvdA houdt haar ledenver gadering op 23 februari, terwijl de PPR gisteren bijeen kwam. Overigens zullen er wel regelmatig besprekingen blijven plaatsvinden tussen het PvdA-bestuur en de PPR- kerngroep om het samenwerkings programma in samenwerking met de CPN zoveel mogelijk uit te voeren. Zaterdag 19 maart.Hou vrij die nacht! Schrijft op. Leg 't vast. Knoop het in je oren of in je zakdoek Verzet alles wat je maar iedereen in Ahoy' voor de "Nacht van het Hart", een nacht vol topamusement ten bate van de Nederlandse Hartstichting. voorpagina van hel programmaboekje prijsbc palend zijn. 2. Een loterij waarvoor tijdens de "Nacht" 35.000 loten a f I.- worden verkocht. Prijs: een schitterende Opel Kadett ter waarde van ±f 9800.-. Beschikbaar gesteld door General Motors Continental S.A. Nederland. Voorverkoop aan de kassa van Ahoy' bij de bekende Ahoy' voorverkoopadressen, de dag en huis-aan-huisbladen in Rotterdam en bij alle VVV's in Nederland. Prijzen:f 12.50 15.- 20.- 25.- 30.- 35.- 40.- en 50.-. Wie het eerst koopt heeft de beste plaats!

De Havenloods | 1977 | | pagina 1