VENLOODS Stemming in woonwagenkamp tot onder nulpunt gedaald Buurtcentrum Oost krijgt ander pand Geloogd Massief Eiken WIJZIGING VAN WOONWAGENWET tÉiïïm Meer parkeerruimte bij bad Groenoord Meubelfabriek Oisterwijk SCHIEDAM 'Colle hield ons twee jaar zoet, er is niets gebeurd' Carnaval uitbundig gevierd Poppentheater SLAAPKAMERS JAMIN oiteu10?2 Raad snel door agenda heen t jjjuningtj op binnenhuis DONDERDAG 24 FEBRUARI 1977 26e JAARGANG NO. 8 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 editie p et een De verwarmingselementen in de schuurtjes vreten stroom Onlangs heeft de Tweede Kamer een wijziging van de Woonwagenwet van 1968 met algemene stemmenaange- nomen. Kernpunt van die wijziging is dat iedere gemeente haar eigen woon wagencentrum dient in te richten. Wel kan een aantal gemeenten, bij wijze van uitzondering, gezamenlijk een kamp in stand houden. Al bestaande regelingen, zoals het woonwagenschap Westland, zullen opnieuw ter goed- keruing moeten worden voorgelegd. Bovendien aanvaardde de Kamer een wijzigingsvoorstel waardoor nu alle provincies verplicht kunnen worden een provinciaal woonwagenplan op te Met deze wetswijziging lijkt de over heid teruggekomen te zijn van het tot nu toe gevoerde beleid. Centraal in dat beleid stond de regionalisatie: het streven naar grote, regionale woonwa genkampen. Zo voorzag de wet van 1968 in vijftig kampen waar elk zes tig tot tachtig wagens een plaats zou den moeten krijgen. Aan die grote kampen werden maat schappelijk werkers, cultureel werkers peuterleidsters, beheerders en onder wijzend personeel verbonden. De min der plezierige gevolgen voor de woon wagenbewoners van die concentratie waren concurrentie van sloopbedrij ven, wegvallen van handelsmogelijkhe den en overvolle kampen. RUMOER ROND KORTE LIJNBAAN A.s. zaterdag rond 11.00 uur schijnt er een zaak geopend te worden door 'n Steelband en de Harley-Davidsonclub. SCHIEDAM - Zelden zal het carna val dit jaar zo uitbundig gevierd zijn als afgelopen donderdag bij de stich ting Lentefeest. Prins Carnaval en zijn Raad van Elf bracht er tezamen met de boeren kapel van Ambrosius een bezoek waarover door de gehan dicapten van Lentefeest nog lang ge praat zal worden. Wat dit jaar natuur lijk de feestvreugde nog eens extra verhoogde was het feit dat Lentefeest het carnaval voor het eerst in een ei gen onderkomen, het voormalig café de Karsseboom, kon vieren. Verder onderscheidde het feest bij Lentefeest zich niet van andere fees ten die de afgelopen dagen in Schie dam gevierd zijn. Iedereen was ver kleed en er werd gehost en de polo naise gelopen. De rolstoelpatiënten werden daarbij door vrijwilligers van Lentefeest rondgereden. Zoals ge bruikelijk tijdens een carnavalsavond kregen diverse mensen een onder scheiding. „Er is niets gebeurd aan het kamp. De stemming is heel erg slecht. De mensen denken: je kunt op je kop gaan staan. Al meer dan twee jaar zijn we bezig, maar we hebben nog nooit iets definitiefs gehad. Wethouder Collé heeft ons twee jaar zoetgehouden. We zijn zo veel keer op het Stadskantoor geweest, hoeveel keer we al niet vergaderd hebben. Er komt nooit iets uit. Iedereen is het zogenaamd met je eens. Ze vin den het allemaal verschrikkelijk en ze doen geen van allen wat. We zijn zwaar teleurgesteld". Aldus omschrijven twee leden van de bewonerscommissie van het Woonwagencentrum aan de Schiekade de stemming onder de bewoners. Sinds 1 oktober 1975 betalen de be woners geen staangeld meer. Het re sultaat van die actie is dat één schuur tje is opgeknapt en dat elk schuurtje een electrisch verwarmingselement heeft gekregen. Wie de stekker van dat „kacheltje" in het stopcontact steekt, zit wel gelijk goed in de kosten. Het apparaat vreet vierenhalve gulden aan stroom per dag; de gemeente vergoedt alleen de kosten die tijdens vorstda- gen worden gemaakt. Daarbij komt dat de temperatuur in het schuurtje waar de bewoners moeten douchen, slechts tot een paar graden boven nul oploopt: net voldoende om de ruimte vorstvrij te houden en de wa terleiding niet te laten bevriezen. Maar om bij zo'n temperatuur te douchen, is natuurlijk geen pretje. Tijdens de vorstperiode in december moesten de bewoners trouwens voor ieder emmertje water naar buiten, want de verbindingen tussen schuurtje en wagen waren wel bevroren. Die schuurtjes werden ongeveer zes jaar geleden neergezet. „Prachtig", zeggen de bewoners. „Als het regent is het net een klein riviertje binnen. Het water komt boven en onder de deur door. Het eerste kacheltje gaat nu al roesten". Hopeloos In 1959 verhuisden de Schiedamse woonwagenbewoners van een terrein aan de Oude Dijk naar het huidige ter rein aan de Schiekade. Op dat nieuwe terrein stonden twee pompen. De electrische leidingen liepen los over de straat. De toiletten bestonden uit gaten in de grond. „Het is altijd een hopeloze toestand geweest", aldus een bewoner, ,,'s Winters moesten we met stro de pomp vorstvrij houden. Ja, ze hebben altijd hun best gedaan. Later kregen we één toilet per drie gezinnen en weer later die schuurtjes". Wat er sindsdien gebeurde, mag bekend ver ondersteld worden. Na veel heen-en- weer gepraat kwam er eind 1975 een redelijk plan voor het kamp uit de bus rollen. Dat plan voorzag in een speel terrein waar de wagens omheen ge groepeerd zouden worden. Op 8 sep tember 1976 bleek dit plan te duur. De wethouder kwam met het voor stel een gedeelte van het kamp naar de Buitenhavenweg en de Eendracht- straat te verplaatsen. „Volgens mij SCHIEDAM - Slechts vier Schiedammers hebban foto's ingestuurd voor de fototen toonstelling/wedstrijd onder het motto SCHIEDAM ANNO 1984. die op zyndag- tntrum da 4 Molens zou worden gehouden. wedstrijd af te gelasten SCHIEDAM - Lucas Goudzwaard speelt zaterdagmiddag met zijn pop pentheater in het Zoldertheater in de Teerstoof het verhaal van de Japanse nachtegaal Het begin van het spel is ontleend aan het sprookje van Hans Christiaan Anderson, die in 1805 werd geboren. Hij overleed 70 jaar later en liet ons een schat aan sprook jes en vertellingen na. Veel poppenspelers zijn door zijn ver tellingen geüispireerd. Lucas Goud zwaard heeft het basis-idee uit het sprookjes „de Chineese nachtegaal" gebruikt gewoon een zoethoudertje", oordeelt thans één der bewoners drie maanden nadat dit voorstel is gedaan. Woonwagenschap Laatste ontwikkeling is de instelling van het Woonwagenschap Regio West- land. Voorzitter van het „Schap" zo als het in de wandeling wordt ge noemd, is wethouder Collé. In het schap werken een aantal gemeenten, waaronder Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, samen en het bestaat sinds 1 april 1976. Onlangs heeft het colle ge van burgemeester en wethouders er nog eens op gewezen dat - wan neer Collé naar buiten optreedt - hij dit doet als voorzitter van het woon wagenschap en niet als wethouder van Sociale Zaken en Vólksgezondheid. Afgelopen maandag vergaderde het Woonwagenschap onder voorzitter schap van mevrouw J. Vermeule- v.Djjk, wethouder van Sociale Zaken, Bejaarden en Volksgezondheid in Vlaardingen. Collé is met ziekteverlof. Het Schiedamse kamp kwam tijdens deze vergadering nauwelijks ter spra ke. Wel vertelde mevrouw Vermeule dat de Provincie een voorkeur heeft voor kleine kampen met twintig vijf entwintig wagens. Theoretisch gespro ken zou dit betekenen dat de helft van de Schiedamse woonwagenbewo ners naar elders moet vertrekken. Ook boog de vergadering zich over de een nieuwe verordening woonwagenrech ten. Hierin wordt het staangeld vast gesteld op zeshonderd gulden per jaar. Dit tarief gaat in op een nader te be palen datum. Voor de Schiedamse woonwagenbewoners zou dit tarief een forse stijging betekenen. Momen teel moeten ze namelijk zes gulden vijftig per week betalen. Verlanglijstje Of het Schap aan de problemen met het Schiedamse kamp een einde kan maken blijft voorlopig een open vraag. De bewoners hebben al twee jaar geleden een verlanglijstje gemaakt met de volgende wensen: een aanslui ting op het aardgasnet, vergroten van het terrein, het neerzetten van nieu we schuurtjes, het vrijmaken van het middenterrein en speelvoorzieningen voor de kinderen. Tot nu toe zijn geen van deze gehonoreerd. De bewoners worden er moedeloos van. „Collé be looft altijd leuke dingen", aldus één van hen. J.Zenuwpatiënt wordt je er- Volop vrolijk Pasen bij Jamin. Bij 1 - literpak roomijs 'n eierdopje I# kado. j Grote Paasu/edstrijd. Maak een schilderij van de paashaas. Haal gauw een gratis wedstrijdkaa 27 feb'uan KAN MR. BLOK NIET TELLEN? Het lijkt er wel op. Wat is name lijk het geval? De agendapunten van de raadsvergadering worden toegelicht in de zogeheten "ver zameling raadsstukken". Deze zijn genummerd. De raadsstuk ken van de januari-vergadering waren genummerd van één tot en met zevenentwintig. Nummer zevenentwintig was het voorstel Hans van der Wilk een plaatsje te geven in de commissie voor de Ruimtelijke Ordening. De raads stukken voor de februari-verga- dering begonnen evenwel ook met zevenentwintig. Dat stuk ging over de wijziging van de erf pachtsovereenkomst met druk kerij Steens. Tweemaal nummer zevenentwintig: zou Mr. Blok niet meer kunnen tellen? SCHIEDAM Het plan de omgeving van Bad Groenoord te verbeteren ken merkt zich door de aanleg van twee honderdvijftig parkeerplaatsen (een uitbreiding van circa honderd), de aanleg van een tweetal voetgangers routes die het groengebied Hargapark en Poldervaart verbinden met het Bea- trixpark en een fietspad tussen de Schiedamseweg-Kethel en de Schie dam seweg-Bijdorp. Daarnaast komt er een aansluiting op de nog aan te leggen Prinses Beatrix- laan die parallel aan de Rijksweg gaat lopen. Zowel voet- als fietspaden wor den van het „autogebied" gescheiden door groen. Voor de bezoekers van het Bad Groenoord is direct grenzend aan de ingang van het bad - waar nu een grasveld is - een rijwielstalling gepro jecteerd. Het parkeerterrein zal toe gankelijk zijn vanaf de Schiedamse- weg in Kethel en via een nieuwe weg verbinding vanaf de sporthal. Door portalen te plaatsen bij in- en uitgang van het parkeerterrein wordt voorko men dat autobussen erop kunnen ko men. Autobussen dienen geparkeerd te worden bü de sporthal. Aan het gebied tussen de vijver en het Prinses Beatrixpark wordt momenteel al ge werkt in het kader van de aanpassings- werken Poldervaart. De thans nog aanwezige boerderij-woningen wor den in het plan ingepast. SCHIEDAM - Aan de damsunultaan tegen Wim Vrjjlandt vorige week dinsdag in het dienstencentrum de Woudhoek hebben veertig mensen deelgenomen. Achtentwin tig deelnemers werden door Wim op verlies gezet. SCHIEDAM - De toneelgroep van diens tencentrum de Vier Molens kan nog uitge breid worden. De groep is op 7 januari en thousiast begonnen onder leiding van me dé begonnen, zijn er nog ir Herman Posthoord Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar 12 jaar garantie. de Meubelmakers uit het zuiden des lands avond tot 21 uur door geheel Nederland goed uitgewerkt in eigen droogkamen eigen onginele modellen ge verkoop uitsluitend In eigen toon- I 'ce gratis thuisbezorgd SCHIEDAM - De raadsvergade ring van afgelopen maandag avond was voor tien uur afgelo pen. De agenda bevatte namelijk een reeks van hamerstukken over o.a. onderwijs en gronduitgifte. Verreweg de meeste tijd werd besteed aan het voorstel over de verbouwing van de Savomin Lohmanschool tot een buurt centrum en het voorstel ruim één miljoen gulden uit te geven voor het her-inrichten van de omge ving van Bad Groenoord. Naar aanleiding van een brief van de Stichting Federatie van Schiedamse Instellingen voor Sociaal Cultureel Werk en Samenlevingsopbouw over de huisvesting van de Tempel deed wethouder Posthoorn de toezegging te gaan praten met deze stichting over een eventuele verhuizing van de Tem pel naar de oude brandweerkazerne aan de Huis te Riviereweg. Zoals be kend levert de Tempel nogal wat ge luidsoverlast voor de omwonenden op. Geen van de raadsleden had erg veel last met het voorstel buurtcentrum Oost - thans gehuisvest in de voorma lige Finse school aan de Zamenhof- straat - te laten verhuizen naar het vrijgekomen schoolgebouw aan de Galileistraat. Volgens de brandweer voldoet het huidige onderkomen niet meer aan redelijke eisen van brandvei ligheid. Hans van der Wilk (PPR) be nadrukte dat de verhuizing niet tot gevolg mocht hebben dat de discussie over een accommodatie op wijkniveau onder de tafel zou verdwijnen. Hij stelde voor die twee zaken met elkaar in verband te brengen. Mevrouw Taverne (CDA) vond dat er voor de verbouwing een open inschrij ving diende plaats te vinden. Zulks in verband met geruchten als zou ge meentewerken ae verbouwing gaan doen. Ook vond ze dat de watergel- den (het potje ontstaan na het afko pen van het watercontract met Rot terdam) „beslist niet" gebruikt moch ten worden om de verbouwing te be kostigen. Wethouder Posthoorn zei dat de opdracht tot verbouwing niet op voorhand aan gemeentewerken ge geven zou worden. Hij hoopte een groot gedeelte van de kosten door te kunnen schuiven naar het Ministerie van CRM. Ook had hij geen bezwaar tegen Van der Wilk's gedachtengang dat het buurtcentrum niet beteken de dat een wijkcentrum van de baan zou zijn. „De Savornin Lohmanschool is uitdrukkelijk bedoeld voor centrum Oost", aldus de wethouder. Groenoord Bij de discussies over het inrichtings plan omgeving Bad Groenoord ging het voornamelijk over de vraag of er nog wel plaats zou zijn voor een even tueel overdekt zwembad Noord. Arie Verlinde (PvdA) vond dat - als er zo'n zwembad mocht komen in de omgeving van Groenoord - er niet getornd diende te worden aan het aantal vierkante meters ligweide. Ook de VVD en het CDA maakten soort gelijke opmerkingen. Van Tilborg (VVD) wilde de plannen op elkaar af stemmen. Rosman (CDA) noemde het een goede zaak dat de jungle bij Groenoord een goed aanzien kreeg. Wethouder Zijdeveld hield een warm pleidooi om snel aan de gang te gaan. Hij wees op de parkeerproblemen die met het plan - er komen honderd parkeerplaatsen bij - uit de wereld zouden zijn. ,JIet inrichtingsplan frustreert op geen enkele wijze de be slissing over de plaats van een toe- R iet je Taverne komstig overdekt zwembad", zei hij. „De tekening laat zien dat er nog ge noeg mogelijkheden zijn". Met dit antwoord was de gemeente raad tevreden. Wethouder Posthoorn voegde hier nolg aan toe dat hij over een aantal maanden in zijn commis sie een uitspraak over het toekomsti ge overdekte zwembad in Noord zal doen. Mevrouw, wilt u iets nieuws? Vanaf woensdag 2 maart bij Modehuis Madeleine. Madeleine, vernieuwd, veijongd en toch dezelfde persoonlijke service. (Zie onze advertentie verder in dit blad.) nadeleine [xV Van Oldenbarneveldtplaats 408, (bij de Lijnbaan). Rotterdam.

De Havenloods | 1977 | | pagina 1