■VADER ABRAHA 'Eenrichtingsverkeer in zending is ten einde' Waarom zo hard, Henk? OPREIS algemeen! ^DAMSON, Ds. Lukito helpt Nederlandse kerken t&de Doelen Rotterdam t** VADER ABRAHAM ZANGERES ZONDER NAAM Nieuwe uitgave Kleine Gids' Collectanten voor tbc termeulen 39S termeulen óteen tjed> keil i Zes dagen naar waddeneilanden Voorjaarsreis naar Parijs termeulen meditatie Pastor in een oude wijk DE HAVENLOODS DONDERDAG 3 MAART 1977 9-570 MAASSLUIS Wie de woorden „zending" of „missie" uitspreekt denkt dan in het algemeen aan christen-mannen en-vrouwen die uit het Westen (de „eerste wereld") naar landen in Azië. Afrika of La- tijns-Amerika (de „derde wereld") worden uitgezonden om in woord en daad het evangelie te verkondigen. Aan dit eenrichtings verkeer lijkt nu een eind te komen, niet omdat er geen zendings mensen meer naar de derde wereld zouden gaan (gelukkig wel), maar omdat nu ook een beweging op gang gekomen is in tegen overgestelde richting. De enkele jaren geleden in Bangkok gehou den Wereldzendingsconferentie heeft deze ontwikkeling krachtig gestimuleerd door erop te wijzen dat voor elk land geldt dat zen ding dient plaats te vinden binnen en vanuit het eigen land. ..Zen ding in zes continenten" was de uitspraak van „Bangkok", die gro te bekendheid kreeg. In dat kader werd in 1974 door de Indonesische Christelijke Kerk van West Java een predikant naar Neder land uitgezonden: ds. Lukito Hando- jo. Met hem hadden we dezer dagen een gesprek in zijn woning in Maas sluis-West. Daar vestigde hij zich met zijn vrouw en vier kinderen na een oriëntatieperiode in Oegstgeest. door E.J. MATHIES grote zaal - zondag 13 maart - 20.15 uur met medewerking van Mieke, Ronny Tober, (121/2 jarig jubileum), de Kermisklanten en het Vader Abraham Orkest f7.50. f 12.50, f 15.-en f 17.50 Kaarten verkrijgbaar aan de kassa van de Doelen. Telefonisch reserveren dagelijks 12-16 uur 010-132490. economic travel service voordelig reizen Elke kliënt een waardevol kennismakinos-aeschenk (linnen(!) reistas inhoud) Kies bij ons uit meer dan 1000 vakantie-bestemmingen Alle reizen onder volledige garantie. Bel nü voor toezending reisinformatie: 010 -12 92 50 of 12 92 37 Schiedamsedijk 71a Rotterdam (verlengde vd Coolsingel) Voor de zesendertigste keer is onlangs „De Kleine Gids voor de Ne derlandse sociale verzekering" ver schenen. Déze nuttige uitgave van de Vereeniging van Raden van Arbeid geeft al sinds jaar en dag praktische informatie over bijna alles in de socia le verzekering. Verder zijn enkele hoofdstukjes over Algemene Bij standswet, Rijksgroepsregeling werkloze werknemers, Wet Sociale Werkvoorziening en het Voorlich tingscentrum Sociale Verzekering opgenomen. Ook 'vindt men er in een duidelijk schema dat de sociale verzekerings wetten en de daarbij behorende uit voeringsorganen laat zien en een sa menvattend overzicht van de per 1 ja nuari j.l. geldende premies en uitke ringsbedragen. Om het geheel te kompleteren is een adreslijst in het boekje geplaatst, dat de adressen vermeldt van alle bij de uitvoering van de sociale verzekering betrokken instellingen. De gids is voor een gulden verkrijg baar bij elke Raad van Arbeid. Straks komt 't nieuwe weekblad Privé. Privé voor u. Van Henk van der Meyden en zijn mensen Privé wordt liefde op 't eerste gezicht. Daarom krijgen de snelle beslissers de twee nummers die in maart verschijnen gratis. En een welkomstattentie: een Privé button en^ een serie Privé stickers. Met de kans op een Privé-diner voor twee in de Club Privé in Amsterdam Vul de voor-intekenbon in. Dan zit u straks op de eerste rij. Privé Wdetyïemfe geziekt Privé is voor mij liefde op 't eerste gezicht Ik neem daarom een kwartaalabonnement t 15, - halfjaarabonnement f 30, jaarabonnement a f 60, - en krijg de nummers van maart gratis, en het welkomstcadeautje met kans op 'n Privé-diner voor twee Naam: Ik wacht met betalen op de acceptgirokaart In open enveloppe zonder postzegel sturen aan ^Weekblad Privé, Antwoordnummer 1980, Amsterdam Ds. LukitoHandojo, geboren in 1932, studeerde theologie in Jakar ta en aan de Yale University in de Verenigde Staten. In 1960 werd hij predikant van de Indonesische Chris telijke Kerk van West-Java in Jakar ta. Met een onderbreking van een verblijf in de V.S. was hij ruim der tien jaar pastor van een wijkgemeen- te van - laatstelijk - zo'n 3.600 mensen in de Indonesische hoofd stad. In 1967 nam ds. Lukito het initiatief tot het oprichten van een zendstation naast het kerkgebouw. Een aardige bijzonderheid dat dit op 't ogenblik de enige christelijke ra diozender in Jakarta is. Vele uren per week is de zender in bedrijf. Het is geen wonder dat ds. Lukito een graag geziene gast is in de gebouwen van de Wereldomroep in Hilversum! Ds. Lukito kwam naar Nederland na een uitnodiging van de kant van de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk. Waarom juist hij werd gevraagd weet ds. Lukito niet. Hij had nooit naar een dergelijke functie gesolliciteerd. Wel genoot hij in zijn land de nodige bekendheid omdat hij voorzitter is geweest van de synode van de Indonesische Chris telijke Kerk van West-Java én lid van het bestuur van de Indonesische Raad van Kerken. Het was voor ds. Lukito en vrouw een moeilijke beslissing, alleen omdat het ging om een u diging naar een heel ander werelddeel met alle gevolgen ook voor het gezin, maar ook omdai het ging om een gloednieuwe functie die op dat mo ment nog nauwelijks omschreven kon worden. Nederland Maar de sprong werd gewaagd. In 1974 kwam het gezin Lukito naar Nederland. Eerst naar het Zendings huis in Oegstgeest, later naar Maas sluis. In de eerste periode werden tal van contacten gelegd, vooral met ker kelijke instanties. Op het ogenblik is de situatie zo, dat ds. Lukito een deel zijn tijd werkzaam is in de wijkgemeente West van de Hervorm de Gemeente van Maassluis. Verder -Os. Lukito: kerken moeten tneer „samen op weg"zijn. houdt hij contact met gemeenten in Zuid-Holland en trekt hij voor het overige deel van de beschikbare tijd het land in om (o.a.) op gemeente avonden te spreken. Ook gaat hij zondags vaak voor in kerkdiensten. „Ik stel het erg op prijs om na die diensten met gemeenteleden van ge dachten te wisselen", zegt hij. Waarover spreekt ds. Lukito op de gemeente-avonden dié hij bezoekt? Niet over het werk van de Westerse Vorig en begin dit jaar zijn weer talrijke gevallen van tuberculose waargenomen. Vooral in Rotterdam moest een groot aantal nieuwe (meest jeugdige) patiënten worden geregistreerd. Nederland is in een sitiuatie gekomen waarin de TBC nauwelijks meer afneemt omdat er ene reservoir is van vier miljoen mensen, boven 40 jaar, die in vroeger jaren besmet zijn en jaarlijks slechts 3 pet. in aantal afnemen. De staatssecretaris van Volksgezond heid heeft dan ook beslotende tbc- bestrijding te handhaven. Voorko ming, begeleiding van nieuwe gevallen en voortdurende zorg voor oud-patienten vergen jaarlijks zeer aanzienlijke bedragen. Om voortzet ting van dit werk mogelijk te maken wordt ook dit jaar de Emmabloem- coilecte gehouden: donderdag 24, vrijdag 25 en zaterdag 26 maart. Stichting Emmabloemcollecte kan nog best wat collectanten ge bruiken, Wie voor dit goede doel met de bus wil rammelen kan zich tele fonisch in verbinding stellen met het bureau: nummer 010-135410. Ideaal voor de amateurkweker. Groeikasje van blauw/grijs of bruin plastic met glasheldere kap en 24 turfpotjes. Ideaal om in de kamer voor te zaaien, om kleine stekken op te kweken of om op het balkon of in het keukenraam een kruidentuintje aan te leggen. Dit groei/bloeikasje, kompleet met turfpotjes (waarin u de plant laat staan, dus geen overplant- schok), koopt u nu voor nog géén vier gulden. Afmetingen 36x22x Van f 8,95 v Extra turfpotjes: 24 stuks van f 2,50 voor f 1,85. 120 stuks van f 7,65 voor f 6,40. PoHuxs" 14057. t eh°01*880- kerken overzee en over bekeringen door „ons zendingswerk" in Indone sië. Nee, hij is in Nederland voor óns, om de gemeenten en hun leden te helpen bij de vervulling v missionaire opdracht hier. E wel in wezen hetzelfde, maar toch ook heel anders. Want in feite is, is in Nederland door heel wat kerk mensen al naar voren gebracht, ook Nederland, ook West-Europa, stuk zendingsgebied geworden, onkerkelijkheid neemt toe er. werfkracht van de kerken is betrek kelijk gering. Daarom juist is het een voorrecht dat een Indonesisch predi kant de Nederlandse kerken wil ko men helpen. De situatie in Indonesië is heel ders dan die in Nederland. Daar vor men de christenen een kleine minder heid naast de grote Islam-gemeen- schap. De kerken in Indonesië heb ben zo heb ik ook zelf op een cente reis door Indonesië ervarei een grote werfkracht, ook al staan ze niet op de hoeken van straten. Je zou kunnen zeggen dat de Indone sische kerken en hun leden dageüjks leren het Evangelie vóór te leven, al gaat het dan met vallen en opstaan. Samen Een van de dingen die ds. Lukito tel kens weer benadrukt is dat de kerk een wezenlijke taak heeft in c menleving. De kerken moeten zijn mening wat minder bezig zijn met hun onderlinge verschillen en veel meer met wat zij samen voor de samenleving kunnen doen. Hij vindt dat de gedachte van „samen op weg" veel meer in praktijk gebracht moet worden. Ten sterkste verwerpt hij uitspraken van predikanten en an deren die inhouden dat samen-doen niet zou „hóeven". Het is erg belangrijk dat deze Indo nesische predikant zo sterk accentu eert dat de christenen in Nederland niet alleen veel voor de mensen ver weg (zending, missie) kunnen bete kenen, maar ook voor mensen dicht bij. De wijze waaro ds. Lukito een en ander naar voren brengt, is beschei den (hij is er echt de man niet naai om te zeggen: zo móet het, en niet anders), maar ook overtuigend, zeg gen de mensen die met hem gespro ken hebben. Dat hij zich met zijn gezin in Maas sluis heeft gevestigd is niet toevaUig. Ds. Lukito had ook ergens anders in Nederland kunnen komen, maar dit gebied met zijn hoog geindustrali- seerde samenleving boeide hem. Het gezin Lukito blijft tot op z'n vroegst 1978 in Nederland. De uit zendingsperiode kan tot 1981 ver lengd worden. Velen hopen dat het vertrek inderdaad pas in het laatst genoemde jaar zal plaatsvinden om dat ze persoon en werk van ds. Lu kito op hoge prijs stellen. Hij heeft ons met zijn kennis van zaken, zijn ervaringen in eigen land, maar voor al door zijn evangelische bewogen heid véél te vertellen. CARAVAN VERHUUR? Voorjaarsbeurs voor verzamelaars De vereniging „Geode" houdt zater dag 19 maart in de zalen van de Walburghal in Zwijndrecht een voor- jaarsbeurd van mineralen, edelstenen fossielen en schelpen. De beurs is geopend van 10 tot 17 uur. Tevens worden er vele machines ter ver werking van edel- en eierstenen ge toond. Op 400 meter tafel zijn ook buiten landse inzendingen vertegenwoor digd met materialen uit de gehele wereld. Nog net even meegenomen., voor de laatste koude dagen van dit jaar. Prachtige 100% acryl pullovers in diverse soorten: Colpullover in uni rood of appel groen of een rood/marine streepje in de maten 92 t/m 128. Jaquard pulloversin ecru met roestbruin in de maten 116 t/m 164. Uit de prijsseries van f 12,75.tot f 17,95 nu voor slechts I I E I 't Is leuk de jongste nieuw- I bouwwijken Vanuil de auto te bekijken, m Niet meer zo saai, rechttoe, rechtan 't Bewijs dat het ook anders BH I Doch woont daar soms een E kennis van je. Vraagt die je op bezoek dan f kan je. Twee dingen doen. Een smoes I I verzinnen Of....aan een rampentocht f beginnen 't Is avond en geen hond op Eén dame, die aan het hollen j, I slaat Wanneer je haar de weg vraagt, fj Ze gilt. Ze denkt dat je wat anders wilt Je trekt weer op, loopt ginds I Wellicht dat je hém vragen kan. f Misschien dat die de weg hier kent. Hallo, hallo, weg is die vent. I Bruggetje over, rechtsom, i, linksaf. Hier moet 't toch wezen, f' je bent bek-af. I I r 't is, alleen het l omstandig uit gaan j hoe hij het Die wet Hij wil leggen Maar weet i moet zeggen. Wéér rijdt je door een labyrinth Totdat je het bij toeval vindt. I 't Adres, het naambord, hier moet 't zijn! Zijn jullie daar, ha. dat 's fijn! Kom binnen, zeg, kon je het vinden? Wat zeg je dan, het zijn je vrinden. Je zegt, het viel allemaal best 1 LEEN DE ZWART Zeg n 11 anders..r Van 23 n 28 april organiseren wij wederom met in samenwerking met Vanderkaay-Reizen te Nieuwer- kerk a.d. IJssel een prachtige reis naar de waddeneilanden. Zater dag 23 april: vertrek per autocar 8.00 uur uit R'dam. Via Alkmaar (koffie met gebak) naar Harlingen voor de lunch. In de namiddag per veerboot naar Terschelling (vaartijd i. anderhalf uUr). Wij logeren in het grote hotel Europa met volledige verzorging. We maken een rondrit over het eiland en prach tige wandelingen. Ook gaan we een dag naar Vlieland, met rondrit en lunch. Voor avond vermaak is er dansen in het hotel, er is een dia avond over Terschelling en kunt u gaan kegelen. De zesde dag in de namiddag per Koegelwiek (Snelboot) terug naar Harlingen, waar onze autocar weer wacht. Na het afscheidsdiner in Alkmaar zijn we ca. 23.00 uunweer in Rotterdam. De reissom is f.280.- p.p. (toeslag 1 persoonskamer f.20.-) anuleringsverzekering f.9.- p.p. De Van donderdag 31 maart t/m zondag 3 april organiseert De Havenloods een vierdaagse vooijaarsreis naar Pa rijs. Evenals verleden jaar zullen we in het Paris Lyon Palace Hotel loge ren, waar ook alle maaltijden ge bruikt zullen worden. Met diverse rondritten zullen we u Parijs laten zien, wij maken een tocht naar Ver sailles en bovendien krijgt u gelegen heid om te winkelen. Wilt u extra theaterbezoek, de reisleider weet er alles van en de touringcar is steeds ter herschikking. De prijs bedraagt f. 297,- per persoon (1 persoonskamer f.20,- toeslag) in clusief logies en alle maaltijden in ho tel, alle rondritten in Parijs, de tour naar Versailles, koffietafel op heen- en terugweg en groot afscheidsdiner bij Breda. Verzekeringen: reisverzekering be draagt f. 1,-per persoon (annulerings verzekering f. 8,91 per persoon. Voor boekingen en inlichtingen kunt u terecht bij De Havenloods, Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 010-132170 (mej. M. de Klerk). reiscomb.verz. A (f.1.- p.d.) is L de reissom inbegrepen; U kunt zie. aanmelden bij de Havenloods tel 01C 132170 en bij Vanderkaay reize; tel. 01803-2776. Sportief... Het staat goed en het zit prima zo'n zwaar sportvest van 100% acryl. In twee verschillende modellen en in goed kombineerbare kleuren: zwart, marine of groen. Maten S-M-L( 48 t/m 52/54). Nu voor bijna 1/3 van de normale prijs! Bijna negen jaar geleden stapte ik als pastor de parochie Ver losser en Barbara binnen. Een grote parochie, die zich uitstrekt over Rubroek, Oud en Nieuw Crooswijk en Kralingen-West. Het gebied telde negen jaar geleden nog drie monumentale kerkgebouwen. De Koninginnekerk (NH, ree'ds enkele jaren ge leden afgebroken), de Barbarakerk (sloop is in volle gang) en de RK-kerk aan de Goudse Rijweg (wordt afgestoten omdat onderhoud voor een kleine parochiegemeenschap onmogelijk is). Binnen de wijk heeft zich een volksverhuizing in gang gezet, die niet meer te stuiten lijkt: parochianen verhuizen naar gra ziger weiden, gastarbeiders, Surinamers (in Oud Crooswijk al meer dan 40 proc.l) betrekken legaal of illegaal de leeggeko men woningen, het aantal open gaten, dichtgetimmerde pan den, maken de wijk meer en meer tpt een woestijn, waar het leven niet goed is. Hoe moet je in zo n wijk pastor zijn? Het lezen van allerlei mooie beschouwingen levert geen at doend antwoord. Je begint maar gewoon rond te kijken, je te oriënteren en voor je er erg in hebt zit je weer over de oren in het werk - de parochianen voor wie je staat, kampen met veel moeilijk heden. Het is een hard gelag voor de kleine kudde die blijft, de ene na de andere kerk te moeten afstoten. Er volgen vele en dikwijls emotionele vergaderingen „Is alle moeite die we ons getroost hebben een kerk te bouwen, in stand te houden, dan voor niets geweest?" vragen parochianen zich af. Hoe vang je al deze gevoelens van in-de-kou-staan op? Het kost veel tijd en energie om met elkaar antwoorden te vinden op deze overrom pelende ontwikkeling. - Tegelijkertijd en in hetzelfde tempo verpaupert de wi|k. Je ontmoet bewoners en werkers die er iets aan willen doen. Wat ligt er meer voor de hand dan om met deze mensen contact te zoeken? Voor je het goed en wel beseft zit je in een gekraakt pand, vecht je mee voor betaalbare huren Heeft dit alles met pastor te maken? Op dat moment voor mij een theoretische vraag. Stel je voor: zondags sta je te preken over „gerechtigheid", we moeten naar een samenleving toe waarin ieder mens „tot zijn recht" kan ko men. 's Maandags echter is er een malafide huisbaas, die voor een onbewoonbaar pandje, dat bijna tegen de kerk is aange bouwd, f.2500,- sleutelgeld vraagt. De buurtbewoners zijn ra zend, pikken het niet en besluiten tot kraken over te gaan. Als je dan niet helemaal schizofreen bent, doe je gewoon mee, pas tor of niet. Van het een komt het ander: in 1973 wordt de projectgroep stadsvernieuwing opgericht. Je hebt dan met andere bewoners al zoveel woonellende gezien en meegemaakt dat je als vanzelf sprekend in dat hele proces van stadsvernieuwing betrokken raakt. Dikwijls wordt wel de vraag gesteld of de kerk een taak heeft in de stadsvernieuwing. Er worden zelfs studiedagen aan gewijd. De vraag stellen is echter iets anders dan er tot over de oren inzitten Van tijd tot tijd komt er in Rotterdam eenaantal pastores, die werkzaam zijn in oude stadswijken, bij elkaar om over de vraag: „hoe moet je in zo'n gebied als pastoor functioneren?" na te denken. Er is geen duidelijk concept van: dit behoort wel tot de taak van de pastor, dat niet. We luisteren naar eikaars er varingen en zoeken samen een weg. Hoe kun je als kerk, als pastor, een bijdrage leveren om van deze jungle een stukje leef bare stad te maken? We ontdekken aan elkaar dat we er allen op een verschillende manier bij betrokken zijn: de een be steedt meer tijd en aandacht aan de groepering kerkgangers, de betrokken bij de problemen die spelen in de ver ander i« schillende buurten. We hebben echter één punt gemeenschap pelijk. Niemand zegt: wat ik doe, dat is dé weg. dat is pasto raat, zo moet het. Je bewegen buiten het kerkgebouw, zelfs buiten de kleine groep kerkgebonden parochianen, roept heel wat reacties op: „Dit heeft niets meer met de kerk te maken". „Wat je doet is communisme, maöisme". „De kerk heeft zich uit de oude wijken teruggetrokken". Soms hoor je ook het tegenoverge stelde: „kerken, pastores, zouden die veel meer moeten doen". Spanningen zijn er ook, omdat je met zoveel dingen tegelijk bezig bent. Enerzijds heb je je taken binnen de parochie: weekend liturgie, geloofsgesprekken met groepen mensen, zoeken naar alternatieven wanneer een kerk dicht moet. Anderzijds ben je bezig met allerlei activiteiten op wijk- en buurtniveau Ik vraag me dan wel eens af: zou ik maar niet kiezen óf voor de groep kerkgangers óf voor de wijk. Dat lukt me nauwelijks. Ik vind dat je kerk en wijk niet los van elkaar mag zien, dat kerk en samenleving van alles met elkaar te maken hebben. Theoretisch is iedereen het hierover eens, maar hoe het praktisch moet? Deze versie vind je ook terug in de nu al weer bijna vergeten pastorale beleidschets van het bisdom Rotterdam: „In geheel ons bisdom, en in alle geledingen, dient de vraag aan de orde te komen: „wat kan de kerk in dit dorp, in deze stadswijk inbrengen opdat de mensen die er zijn gevestigd, tot meer geluk en vrede komen?" De vraag dient aan de orde te komen, jawel, maar dan niet al leen in vrijblijvende discussies. Deze weg zal ook geprobeerd moeten worden: al denkende en doende, doende en denkende. Een duidelijke weg is er niet, je zult hem met elkaar moeten vinden en maken. GIJS VAN WIJK, PASTOR.

De Havenloods | 1977 | | pagina 11