VENLOODS Midden-Delfland dient in z'n geheel behouden te 'Buurt moet meer dan slaapgebied worden' INSPRAAK OVER MIDDEN DELFLAND BIJNA AFGEROND termeulen Dorman Ode wordt Van Leeuwen's Druk Meiny Epema Wijkcentrum Schiedam-Noord I RECONSTRUCT! EWET SLAAPKAMERS DONDERDAG 3 MAART 1977» 26e JAARGANG NO. 9 HOOFDKANTOOR PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM TEL. 132170 editie p SCHIEDAM Onderwijsbegeleidingsdienst na anderhalf jaar al te krap behuisd „Eenrichtingsverkeer in zending is ten einde" Schilder Willem van 't Woui-t uit vergetelheid gehaald Zuiddijk-bewoners willen vrachtverkeer weren De inspraakronde „Meedenken over Midden-Delfland" is bijna voorbij. De afgelopen vier maanden hebben honderdzestig mensen uit vijf gemeenten in Midden-Delfland de gelegenheid gehad in kleine gespreksgroepen na te denken over de toekomst van dit ty pische Hollandse polderlandschap. De resultaten van al deze be sprekingen worden deze maand aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aangeboden. Wij spraken met Everard ter Haar, Eiso Blaauw en Nancy Mac Gillavry, drie deelnemers aan de inspraak ronde, over de discussies binnen de Schiedamse gespreksgroep. Eindconclusie van de overgrote meerderheid der Schiedamse en Vlaardingse insprekers: het landschap van Midden-Delfland moet behouden worden. Het midden-gebied moet openblijven en in tensieve recreatie mag alleen aan de randen plaatsvinden. „Behoud van het landschap betekent dat ruilverkaveling niet gewenst is", zegt Nancy Mac Gillavry. „Wij denken meer aan kavelruil waarbij de vorm van oude weggetjes en kavels behouden wordt. Iedereen is het er over eens dat het geen totale omploegerij mag worden. Geen 20 Stad-schoon-houders. Ja, dat zijn deze stevige kwali- teits vuilniszakken van het beken de merk Komo, die niet open scheuren en de straat bevuilen. Houdt-uw-stad schoon met deze grijze huisvuilzakken waar erg veel ingaat. Nu per 20 stuks r slechts ruilverkaveling zoals vroeger werd toegepast. Bio-industrie op grote schaal is niet gewenst. Geen intensie ve veehouderij met silo's, ligboxen- stallen of lopende-bandmelkmachine- reuzen. Onze bedoeling is het gebied landelijk en stil te houden. Ons uit-, gangspunt is het de wandelaar, fietser en de natuur zo prettig mogelijk te maken. We willen het autoverkeer ondergeschikt maken aan het andere verkeer. Daarom hebben we ons uitgesproken tegen verbreding van de bestaande wegen." Bestemmingsverkeer Everard ter Haar: „Het is de opvat ting van het grootste deel van onze groep het gebied verkeersarm te maken en het verkeer te beperken tot bestemmingsverkeer. Maar de manier waarop dat uitgevoerd moet worden is nog niet helemaal duidelijk. Het is een door velen gedeelde wens het sluipverkeer te weren, terwijl recreatie per auto ook niet zo wordt gewaardeerd. Pal aan de stad moet een gebied komen voor intensieve re creatie. Wat drukte betreft dus; denk aan het Beatrixpark en sportvelden. Volgens het plan Woudhoek komen er sportvelden en sportgebouwen tot aan de Woudweg. Dat ligt al in Mid den-Delfland en het doorkruist dit plan. Naar binnen toé moet Midden- Delfland steeds rustiger worden. Er zijn zelfs stukjes zoals eendenkooien en broedgebieden waar mensen hele maal niet of nauwelijks mogen komen." Rijksweg 19 Rond 1980 moet tussen Schiedam, Delft en Rijswijk een nieuwe snelweg worden aangelegd, rijksweg 19. In Schiedam sluit hij aan op de Bene- luxtunnel, in Rijswijk op rijksweg 4 naar Amsterdam. Deze weg is zeer omstreden. Bij de behandeling van de reconstructiewet in de Tweede Kamer is een motie aangenomen waarin de regering wordt gevraagd de werkzaamheden aan rijksweg 19 op te schorten en te zoeken naar oplos singen waarbij Midden-Delfland zo weinig mogelijk wordt geschaad. „Voor rijksweg 19 was geen enkele voorstander", vertelt Everard ter Haar. „We hebben er alleen over ge praat wat met het zandlichaam te doen. Als die weg er komt en Schie dam-Noord tot de laatste korrel wordt volgebouwd, dan is voor ons de lol eraf. Dan gaan wij emigreren naar Friesland en ons inzetten voor een buffer tussen Hamburg en Rot- VLAARDINGEN- Per 1 januari 1977 is het vanouds bekende Vlaar dingse drukkerij-bedrijf Dorsman Odé B.V. overgenomen door de direkteur de heer J.F. van Leeuwen. De heer Van Leeuwen was al sedert 1968 belast met de algehele leiding van de onderneming. Een onderne ming die in 1873 werd opgericht door de heer A. Dorsman, samen met de heer Odé. Het bedrijf ontwikkelde zich van boekhandel met binderij tot drukke rij en wat later tot uitgeefster van de Nieuwe Vlaardingse Courant.Tot 1970 was de NVC een belangrijk onderdeel van het bedrijfsgebeuren. Ook verzorgt D O al sinds 1885 DE HAVENLOODS is, zo blijkt ons telkenmale, een .veelgelezen blad. Hoewel wij uiteraard «reven naar een optimale (100 pet.) bezorging in heel ons verspreidingsgebied, komt het voor dat een heel enkel percentage niet, of niet op tijd wordt bezorgd. MoQht u de krant eens niet of niet 010-13 24 89 van 8.30 tot 17.30 uur. Wij zullen er dan voor zorgen da De Havenloods ten spoedigste gezorgd krijgt. het drukken van de Notulen van de Vlaardingse gemeenteraad. Na het vertrek van de Nieuwe Vlaar dingse Courant ontwikkelde de onderneming zich onder leiding van de heer Van Leeuwen tot een moderne kleine boek- en offsetdruk kerij. Na 104 jaar zal de naam Dorsman Odé worden omgezet in Van Leeuwen's Druk. Ter gelegenheid hiervan wordt een ieder in de gelegenheid gesteld in de drukkerij een kijkje te komen nemen en wel op vrijdag 4 maart van 16.00 - 18.00 uur. Het belangrijkste dëvies van alle (vooral jonge) medewerkers is Persoonlijke service, goede kwaliteit en je houden aan de afspraken. De drukkerij gaat zich vooral richten op de bedrijven in Vlaardingen en om geving. terdam. Je moet in Midden-Delfland zorgen voor open ruimte en een beet je natuur. Dan is er voor de mensen geen reden om weg te trekken. Maar binnen de grotere groep (alle hon derdzestig deelnemers, red.) is er geen eensluidende mening over rijks weg 19." „Ik krijg de indruk", voegt Eiso Blaauw daaraan toe, „dat alleen de boeren voor die rijksweg zijn. Op vallend daarbij is dat de voorstanders de argumenten van Westerterp heb ben overgenomen, zoals de bouw is al te ver gevorderd, het is een ontlas ting van de Brienenoordbrug, er is al zoveel geld ingestopt en je haalt met de rijksweg al het sluipverkeer uit Midden-Delfland." Voor de Schiedamse insprekers is rijksweg 19 volstrekt onaanvaard baar. De aanleg is een gevaar voor het milieu en versnippert de toch al zo minieme ruimte tussen Schiedam en Delft, aldus de insprekers. Volgens hen is het de vraag of het zo nood zakelijk is deze weg aan te leggen. Parkwachter Op het ogenblik gaat het slecht met de boeren in Midden-Delfland. Het grootste probleem is de verpaupering van het boerenbedrijf als gevolg van het feit dat de plannenmakerij al erg lang duurt. Onderhoud bleef achter wege, terwijl ook investeringen veel te lang zijn uitgebleven. Volgens een plan van 1968 zouden in een gebied van negentienhonderd hectare de boerenbedrijven onteigend worden. In het resterende deel zou een rigoreuze herverkaveling plaatsvin den. Voorts is de vraag van belang of moderne agrarische bedrijfsvoering met bestrijdingsmiddelen en veel kunstmest niet het milieu veel schade toebrengt. Eveard ter Haar: „In hoeverre kun je met milieuvriendelijke technieken een redelijk bedrijf voeren? De boeren zeggen dat het Ministerie van Landbouw qua bedrijfsgrootte veel verder gaat dan ze zelf willen. Ze willen het liefst een één- of twee- mansbedrijf. Ze zien het zelf niet zitten om geweldige investeringen te doen. De hele landbouwtechniek is trouwens in discussie. In hoeverre verdragen landbouw en natuurbe- SCHIEDAM- Vorige week donder dag publiceerden wij een vraag gesprek met Meiny Epema. Abu sievelijk is daarin vermeld dat Mevr. Epema op donderdag 24 februari naar Schiedam zou komen. Dit moest donderdag 3 maart zijn. Mevrouw Epema spreekt over het onderwerp „de economie van de huisvrouw". De avond die georganiseerd wordt door de Rooie Vrouwen wordt gehouden in zaal 1 van Irene. SCHIEDAM - Tijdens de eerste van een drietal informatieavonden over het toekomstige wijkontmoetingscentrum Schiedam-Noord vorige week donderdag in de Heymansflat hebben ruim veertig inwoners uit Groenoord zich laten informeren over de plannen die inmiddels ontwikkeld zijn. De werkgroep wijkontmoetingscentrum mag met deze opkomst best tevreden zijn. want om op koopavond belangstelling te trekken valt bepaald niet mee. Wie vorige week niet in de gelegenheid was te komen, kon afgelopen dinsdagavond nog terecht in de Ark, terwijl vanavond de laatste informatieavond Totaal-plan in boerderij Landvreugd wordt gehouden. Tijdens de avond in de Heyermans- flat vertelde Anneke de Jong, voor zitter van de werkgroep, wat over het ontstaan en de uitgangspunten van de werkgroep. In 1974 ontstond de werkgroep op initiatief van de Stich ting Samenlevingsopbouw Schiedam- Noord. De werkgroep hield een enquête naar de behoefte aan accom modaties in Schiedam-Noord en "maakte een inventarisatie van accom modaties die gebruikt (kunnen) wor den voor sociaal culturele activi teiten. Dick Vrieling van de Stichting Ruimte zei over samenlevingsop bouw: „Het gaat erom van het gebied iets meer te maken dan alleen maar slapen en er een huisje te hebben." Hij maakte een onderscheid tussen voorzieningen op buurtniveau (onge veer vijfduizend inwoners) en voor zieningen op wijkniveau (vijftien- tot vijfentwintigduizend inwoners). ,Voor allemaal geldt", aldus Vrie ling, „als één van de eerste eisen een goede bereikbaarheid. Voorts een goede toegankelijkheid, niet alleen qua afstand, maar het wijkcentrum moet ook een open, uitnodigend ge bouw zijn waar je spontaan kunt bin nenlopen. Als derde eis geldt dat mensen een betrokkenheid met hun voorzieningen moeten hebben. In Schiedam-Noord ligt het accent erg op wonen. Het winkelen is uit het wonen gehaald en geconcentreerd op bepaalde gebieden. Dat dreigt ook met sociaal-culturele voorzieningen te gebeuren. De werkgroep heeft daarom nogal wat tijd en aandacht besteed aan voorzieningen die buurt gebonden zijn." Open werkgroep Na de inleidingen van Anneke de Jong en Dick Vrieling werd een dia serie vertoond met beelden van di verse wijkcentra. De werkgroep pro beerde daarmee één van haar uit gangspunten - verwevenheid van functies - zichtbaar te maken. Die noodzaak van verweving van functies geldt voor de bibliotheek, muziek school en sociaal culturele voorzie ningen in het wijkcentrum. Die ver weving geldt ook voor de andere functies van het wijkcentrum zoals postkantoor en gezondheidscentrum. Volgens Ser Louis die de dia's toe lichtte is een kinderdagverblijf een "must" voor het wijkcentrum. Hij toonde onder andere beelden van een wijkcentrum in Nijmegen waar in de centrale hal een informatiestand staat. Louis dacht daarbij aan VVV, en banken en clubs. Een andere dia liet een gang zien die als een soort „terrasje" gebruikt werd. Tijdens de discussie kwam het beheer van het wijkcentrum ter sprake en werd om meer informatie over de wensen van jongeren gevraagd. Louis benadrukte nog eens dat de werk groep open staat voor iedere ge- interesseerde wijkbewoner. De werkgroep wijkontmoetingscen trum zal met de resultaten van de drie open avonden aan de slag gaan om een programma van eisen op te stellen. Het is de bedoeling dat dit programma eind april aan de bevol king wordt voorgelegd. Dan zullen ook de PTT en de bibliotheek hun wensen op tafel leggen en kan een to taalplan gemaakt worden. Enkele toekomstige gebruikers van het wijk centrum, leerlingen van de muziek school, gaven tijdens de avond in de Heyermansflat een korte uitvoering. Een klein voorproefje van wat de muziekschool in het wijkcentrum zal gaan doen. Tezamen met de tentoon gestelde foto's, kaarten en maquette werd zo een duidelijk beeld gegeven van wat de werkgroep voor ogen staat. Foppenpolder .Midden Delfland moet landelijk en stil blijven Tenslotte de watersport. Veel mensen vinden dat er te veel boten liggen de Maaslandse Vlieten en de Vlaardingervaart. Deze overbeboting maakt het recreëren minder aantrek kelijk en het brengt schade aan wal kanten en natuur met zich. Eveard ter Haar: „Er ligt een plan de Foppenpolder bij Maassluis te laten onderlopen om de Vlieten te ontlas ten. Dat is in zekere zin een compro mis omdat daardoor in het midden gebied een vorm van vrij intensieve recreatie zou komen. De meeste mensen zien zo'n meer liever aan de rand van het gebied. Vanuit de boeren zijn er geen problemen. De Foppenpolder is te drassig om er goed te kunnen boeren. Het is een redelijk compromis, omdat een stukje natuurgebied, de Vlietlanden, wordt ontlast. Het wordt afschuwe lijk druk op het water. De waterspor ters willen zelf ook "'een oplossing voor dit probleem." Eiso Blaauw besluit met: „Op de langere termijn ontkom je niet aan een vergunningenstelsel. Op deze manier loop het gewoon uit de hand." DICK VAN DER LUGT Tussen de waterwegsteden Rotter dam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis en Delft ligt Midden- Delfland. Een open, landelijk ge bied, zesduizend hectare groot. Dit typische Hollandse polderland schap vormt een steeds kleiner wordende ruimte in dit sterk ver stedelijkt gebied. Op 21 oktober 1976 heeft de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming de Reconstructiewet Midden-Delfland aangenomen. Hiermee is een eerste stap gezet om de onzekerheid weg te nemen die de laatste jaren met betrekking tot Midden-Delfland heeft bestaan. Het wetsontwerp komt deze maand in de Eerste Kamer. Verwacht wordt dat de reconstructiecommis sie in de maand mei benoemd zal worden. Deze commissie is belast met de leiding en de uitvoering van de reconstructie van Midden- Delfland. De commissie bestaat uit ten hoogste vijftien leden die be noemd worden door de Minister van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening. In de commissie komen vertegenwoordigers van verschillende ministeries, provin cie- en diverse belangenorganisa- Inspraakronde De Provincie heeft vooruitlopend op de wettelijke procedure een in- 1 spraakronde georganiseerd. In de maanden september en oktober werden in het gebied tentoonstel lingen gehouden. In Schiedam ge beurde dat begin oktober. Ook waren er informatieavonden waar op gespreksgroepen werden gefor meerd. In totaal hebben honderd zestig mensen verdeeld over vijf gemeenten meegedacht over Mid den -Delfland. De Schiedamse gespreksgroep heeft haar rapport onlangs opgesteld. Op 18 maart worden de resultaten van alle gespreksgroepen in Delft aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland overhandigd. De vereni ging Midden Delfland wordt dan officieel opgericht. 9 De inspraakronde werd georgani- seerd door de Provinciale Raad voor Ruimtelijke Ordening (PRRO) in samenwerking met belangengroep n pen uit Midden-Delfland. Eén daar- van zijn de Samenwerkende Milieu 8 werkgroepen Midden-Delfland. Q Deze hebben in augustus een uit- g gebreide reactie gegeven op de ont- werp-reconstructiewet. Volgens de milieuwerkgroepen biedt de voor- gestelde wet onvoldoende waarbor- gen voor het behoud van Midden- 1 Delfland alseenopenen ongeschon- j den gebied. In Schiedam houdt de stuwgroep 8 Midden-Delfland Schiedam zich al twee jaar bezig met de problema tiek van Midden-Delfland. Degroep neemt deel aan de inspraakproce- 8 dure van de Provincie. En Schie- 13 damse deelnemers hebben in de- cembcr commentaar geleverd op de plannen van de gemeente met I betrekking tot Woudhoek. Zoals fl bekend wil |de gemeente daar vijf- duizend woningen gaan bouwen, jj Volgens dit commentaar houdt D de gemeente echter geen rekening met de meningsvorming over Mid- den-Delfland. Ook is men teleur- fl gesteld over het feit dat geen ge- legenheid is gegeven voor het uit- wisselen van standpunten en in- formatie tussen bestuur en burgers. I Beter De Provincie doet het wat inspraak- 8 mogelijkheden betreft dus duide- (J lijk beter, ondanks het feit dat er eigenlijk nog geen concrete plan- nen voor Midden-Delfland bestaan. De wet geeft alleen instrumenten om plannen te maken, terwijl in g de toelichting op de wet (de Me- morie van Antwoord) door de re- gering een aantal suggesties wor- 8 den gedaan die in principe niet uit- gevoerd hoeven te worden. „Over m het algemeen gebeurt inspraak op basis van plannen", zegt Nancy 8 Mac Gillavry, één der Schiedamse J| insprekers. „Dat ontbrak hier he- flj lemaal. Omdat er geen concrete m plannen bestaan, had je geen hou- J vast waar je met inspraak moest 8 beginnen. Dat had tot gevolg dat f| er een hoop tijd en inlevingsvermo- n gen voor nodig was om aanschou- welijk te maken hoe het zou kun- 8 nen worden." Inwonersaantal loopt terug SCHIEDAM - Het aantal inwoners van Schiedam is in 1976 met twaalf honderddrie afgenomen. Op 31 de cember 1976 telde onze stad 76.865 inwoners. Gedurende het afgelopen jaar keerden meer dan vierduizend mensen Schiedam de rug toe. Onge veer drieduizend mensen vestigden zich in Schiedam. Bijna achthon derd babies werden geboren, ter wijl bijna zevenhonderd Schie- wandmeubelen. bankstellen enz! Nergens zon keus. Fabriekstoonza len industriegebouw, Goudsesmgel 66, R'dam. Tel, 010 12.64.61 „v dammers stierven. Dat alles blijkt uit de onlangs verschenen bevol kingsstatistiek der gemeente Schie dam over het jaar 1976. Het afnemen van het aantal inwo ners is in 1976 nog sneller gegaan dan in het jaar ervoor. In 1975 nam het aantal met ruim zevenhon derd af, vorig jaar lag dat aantal zo n vijfhonderd hoger. In 1976 werden 797 babies gebo ren en stierven 699 mensen. Hier door nam de bevolking met 98 Schiedammers toe. Deze toename werd echter volledig teniet gedaan door het groot aantal Schiedam- mers (4370) dat naar elders vertrok. Vooral Rotterdam, Vlaardingen, de rest van Zuid-Holland en Brabant wa- 1 ren populair. Er kwamen ook mensen i bij, in totaal 3069. Ze kwamen voor- namelijk uit de provincie Zuid-Hol land (Rotterdam en Vlaardingen). Het aantal huwelijken bedroegin 1976 661. Aansluitend aan het huwelijk ves tigde de helft daarvan zich in een ei gen woning en een kleiner deel buiten de gemeente. Zeventien paren gingen inwonen, zeven paren moesten afzon derlijk gaan wonen. Het aantal schei dingen lag op honderdvijfenzeventig. Een verhouding van ruwweg één op vier dus.

De Havenloods | 1977 | | pagina 1