Geloogd Massief Eiken I ONDERWIJSBEGELEIDINGSDIENST NA ANDERHALF JAAR AL TE KRAP BEHUISD Meubelfabriek Oisterwiik 21- Havenloods belicht activiteiten OBD Ruimer onderkomen in stadsschool op Markt termeulen termeulen Delgorge in Etude: beeld schoon, maar vervelend Galapagos geëxposeerd de Meubelmakers uit het zuiden des lands DE HAVENLOODS DONDERDAG 3 MAART 1977 9-573 De Onderwijsbegeleidingsdienst is slechts anderhalf jaar na de oprich ting al uit haar jasje gegroeid. De O.B.D. (Onderwijsbegeleidingsdienst) heeft originele verhuiskaarten rond gestuurd van 11 cm. hoog en 60 cm. lang. De kaart laat een verhuiskara- vaan zien van zo'n 39 medewerkers. Negenendertig medewerkers, voorna melijk ten dienste van het basison derwijs, maar tevens voor het buiten gewoon onderwijs en een aantal kleuterscholen. De Onderwijsbegelei dingsdienst is werkzaam in Vlaardin- gen, Schiedam en Maassluis. Wat doet zo'n begeleidingsdienst? Op de ver- huiskaart staat eenaantal stereotiepe indrukken die de gemiddelde leek zo - heeft. Een pedagoog - diaaktikus wordt voorgesteld als een peda- goochelaar, en psycholoog roert met een grote lepel in je ziel en zo waren er nog wat voorbeelden. Wat doet zo'n Onderwijsbegeleidingsdienst wérkelijk? Een onderzoek maakt duidelijk, dat de O.B.D. zich in het vlak beweegt van een volkomen nieuwe stroom van ontwikkelingen in het kleuter- en ba sisonderwijs. Spraakgebrek Veel mensen zullen zich ongetwijfeld afvragen, als ouders van schoolgaande kinderen, wat ze met die dienst te maken hebben. De direkteur van de dienst, de heer Spanjersberg hierover: Voor de serie artikelen over de O.B.D. is een vignet ontworpen. Het symboliseert de onderwijstaak die de O.B.D. heeft in Maassluis, Vlaardin- gen en Schiedam. Voorlopig vindt u in De Havenloods elke 14 dagen een artikel hierover. De komende maanden be steedt de Havenloods via een artikelenserie aandacht aan de Onderwijsbegelei dingsdienst. In ieder artikel zal steeds één begeleidings activiteit centraal staan. Speciaal voor de grote damesmaten. XXL panties met een goede pasvorm, geschikt voor de maten 46 t/m 52.Naadloze panties met een groot tussen stuk in het verstevigde broekje, in middengrijs, camel (normale kousenkleur en Misty (taupe) Wat voor mensen werken er in zo'n begeleidingsdienst. Waar komen ze vandaan, wat voor opleiding en erva ring hebben ze. Allemaal vragen die in volgende arti kelen uitgebreid beant woord zullen worden. Een globaal eerste overzicht is echter wel nodig. Allereerst zijn er de admini stratieve mensen. Zij moe ten er voor zorgen dat de mensen die hun werk in rie scholen doen daar zo lang mogelijk kunnen zijn. Zij verrichten typewerk en andere administratieve be zigheden vóór deze mensen. Dan zijn er logopedistes. Hiermee hebben kinderen te maken die spraakgebreken vertonen. Een pedagoog-di- daktikus begeleidt een grote groep scholen. Hij heeft kontakt met leerkrachten, leerlingen en schoolbestu ren. De individuele hulp aan leerlingen met leerproble men wordt verricht door remedial-teachers. Er zijn nog meer moeilijke namen. Een ortho-pedagoog houdt zich bezig met kinderen die erg grote leer- of gedrags problemen hebben. Hij werkt o.a. samen met twee assistentes en zo nodig een psycholoog. Ook zijn er enkele maatschappelijk werkers aan de dienst ver bonden. Wanneer b.v. een leerling problemen heeft die hun oorzaak zouden kun nen hebben in de gezinssi tuatie, wordt hun hulp inge roepen. Dan werkt de O.B.D. verder nauw samen met allerlei an dere, reeds langer bestaande instanties, zoals de school- artsendienst, een Medisch Opvoedkundig Bureau, de Stichting Geestelijke Volks gezondheid enz. „Als je kinderen op de kleuterschool hebt, de lagere school of het buiten gewoon onderwijs, dan zijn er nogal wat mogelijkheden waarop kind of ouders in aanraking met de O.B.D. kunnen komen. Direct of indirect wel te verstaan. Doordat zoon Jeroen zo ver achter raakt met rekenen, dat hij hiervoor speciale hulp nodig heeft. Of dochter Marjolene heeft een spraakgebrek. Gevallen dus waar in de hulp van de O.B.D. ingeroepen wordt. Indirect zijn er ook heel wat aanrakingsmogelijkheden. Een mede werker van de Onderwijsbegeleidings dienst kan een groep onderwijzers iets verteld hebben over taal, lezen of rekenen, waardoor het onderwijs op een andere manier dan voorheen wordt gegeven", aldus Spanjersberg. Die Onderwijsbegeleidingsdienst heeft dus nogal een belangrijke taak. Is iedereen die bij dat onderwijs be trokken is, daar wel even gelukkig mee? Een antwoord op deze vraag werd gegeven door de heer Schriel. Hij is voorzitter van het Algemeen Bestuur van de Onderwijsbegeleidingsdienst. Schriel is hoofd van de algeme dienst van het Vlaardingse bedrijf Windmill. Hij is een korte energieke vijftiger. Tijdens het gesprek blijkt hij ee snelle, enthousiaste maar ook zake lijke prater te zijn. Weet duidelijk wat hij wil. Voelt zich een man van de grote lijn. Kwam in 1948 al in dienst bij Windmill, met alleen een MULO-diploma op zak. Zijn interes ses zijn zo veelzijdig, dat hij naast zijn baan bij Windmill nog heel wat andere functies vervult. Hij is o.a. gemeenteraadslid in Vlaardingen, Ld van het bestuur van het Holyzieken- huis, bestuurslid van de Stichting ChristeUjk Buitengewoon Onderwijs, Ld van de Commissie Buitengewoon Onderwijs Rijnmond en voorzitter van het bestuur van de O.B.D. Intergemeentelijk Hij is duideLjk erg blij met de nieuwe behuizing van de O.B.D. in het pand Markt 47 te Vlaardingen. In dit pand hebben nu alle medewerkers van de dienst een plaatsje kunnen krijgen. Eerst waren die nog verdeeld over het oude kantoor in Vlaardingen en dependances in Maassluis en Schie dam. De dienst is natuurlijk geen lou ter Vlaardingse zaak. Integendeel, ze werkt intergemeentelijk tussen Schie dam, Vlaardingen en Maassluis. Vlaardingen ligt hierin centraal. In het nieuwe gebouw kunnen de diver se medewerkers en teams gemakke- Ljker contact hebben en ervaringen en gegevens uitwisselen. ..Natuurlijk is iedereen gelukkig met die Onderwijsbegeleidingsdienst", zegt Schriel. De dienst is opgericht als een gezamenlijk initiatief van de 3 gemeentebesturen, de besturen van de Verenigingen voor ChristeUjk Schoolonderwijs en de besturen van de Rooms Katholieke schoolbesturen van de 3 gemeenten. Al enige jaren geleden zag men in, dat regionale sa menwerking voor zo'n Schoolbegelei dingsdienst noodzakehjk was. Noodzaak OBD Vroeger waren er geen begeleidings diensten. Waarom acht men ze dan nu wel noodzakelijk? De verandering in de maatschappij en daardoor ook in de school, volgen elkaar steeds sneUer op. De school moet verande ren (integratie kleuter-en basisonder wijs b.v.) De kinderen zijn veel vrijer tegenwoordig, maar ook gecomph- ceerder. Het onderwijs is veel meer kindgericht. De kinderen krijgen een grotere individuele aandacht. Proble men worden eerder gesignaleerd en daardoor ook eerder behandeld. De onderwijzer heeft in de meeste geval len zijn handen meer dan vol. Hulp bij het invoeren van nieuwe leersys- temen, hulp bij de behandeling van individuele problemen kan hij erg goed gebruiken. Bij de oprichting van de dienst moes ten er nogal wat bezwaren en weder zijds wantrouwen tussen de verschil lende levensbeschouwelijke onder- wijsrichtingen uit de weg geruimd worden. Nu streeft men er naar de uitwisseling en daardoor de begelei ding zo optimaal mogelijk te maken. Natuurlijk kan elke vorm van onder wijs zijn eigen karakter en stempel behouden. Fundamentele onderwijs problemen zijn echter niet gebonden aan een bepaalde geloofsrichting. Men moet naar de toekomst kijken. Een meerjarenplanning maken voor die begeleiding, 15 scholen per bege leidingsteam zou het mooiste zijn vindt Schriel. Dat zou waarschijnlijk wel te duur worden op dit moment, zo merkt Schriel op. De dienst wordt op dit moment voor 90 proc. betaald door bijdragen van de 3 gemeenten. Het rijk financiert tevens een aantal aparte projecten. Penningmeester is de heer Dries. Hij is directeur van de St. Willibrordus- stichting in Schiedam. Uit zijn functie blijkt ook dat meerdere on- derwijsrichtingen in het bestuur zijn vertegenwoordigd. Het Algemeen Be stuur, 21 man, bestaat uit een gebjk aantal vertegenwoordigers van het Openbaar, het Protestants Christehjk en het Rooms Katholiek Onderwijs. tr De financiën vormen nog een groot probleem. Sinds de oprichting van de dienst in het vooijaar van 1975 is ze sterk uitgebreid. Met het beter func tioneren van de dienst stegen ook de vragen uit het onderwijsveld. De on derwijsbegeleidingsdienst is een ser vice-instituut. Ze moet kunnen in gaan op de vragen van het onderwijs veld. Nu de scholen de mogehjkhe- den van de hulp gaan inzien, gaat men steeds vaker een beroep doen op de medewerkers van de O.B.D. Met name het kleuteronderwijs vraagt dringend om assistentie. In bepaalde gevallen heeft de O.B.D. zich daar wegens gebrek aan mankracht nog niet mee bezig gehouden. Schriel ziet als ideaal een dienst die zich bezig houdt met kinderen vanaf de eerste klas van de kleuterschool tot aan de brugklas van het voortgezet onder wijs. Zo ver is men echter nog lang niet. Kant en klaar... zijn deze prachtige gordijnen van 80/20 viscose/nylon, kompleet met hakenband en keurig afgezoomd. Kleuren: goud,appelgroen,donker- groen,oranje en beige. In verschillen de hoogtes, vensterbank- en kamer- hoog: Breedte Hoogte 120x220 cm voor 240x220 cm voor f 42,- 120x260 cm voor f 22,95. 240x260 cm voor f 45,90 K- en Kamer- SCHIEDAM - „Etude" heette het programma dat Marianne Delgorge en Wim Valenkamp vrijdag en zaterdag in zoldertheater In de Teerstoof brachten. Nu is een etude een muziekstuk dat dient ter oefening van de speler. Het programma van Marianne en Wim leek meer op een oefening die veel te moeilijk voor hen was. Etude bleek een uiterst vervelend programma, gebracht door twee mensen die beter liedjes over leraren kunnen gaan zingen voor middelbare-schoolleerlingen. De gevelsteen stadsschool" heeft weer betekenis gekregen. Sinds vorige week heeft de Onderwijsbegeleidings dienst Nieuwe Waterweg Noord dit historische pand aan de Markt 47 als nieuwe huis\>esting betrokken. Voor het pand de heer Schriel, voorzitter van het Algemeen Bestuur van de O.B.D. Marianne Delgorge denkt blijkbaar dat ze artieste is. Geheel ten onrechte want acteren kan ze niet en ze mist de „personabty" om een onc-woman- show aan te kunnen. In de Teerstoof leek ze meer op een bakvis die net heeft ontdekt dat ze volwassenen is geworden. Met grote verbaasde ogen en rode wangetjes speelde ze voor een pubhek van nog geen twintig man dat beleefdheidshalve tot het eind van de voorstelling bleef. Ze zong wat liedjes en bracht wat conferences over onder andere school en de „showbusiness". Die teksten behandelde ze alsof ze de woorden net uit haar hoofd had geleerd, maar eigenbjk niet goed begreep waar het allemaal over ging. Het was niet meer dan opzeggen op een vlakke toon zonder veel accenten. Marianne leek meer op een verlegen -bepaald beeldschoon, dat moet ge zegd worden- meisje dat niet goed durfde. Het programma maakte een statische en uiterst trage indruk. Marianne en Wim kwamen te weinig van hun plaats, terwijl het tempo veel te laag lag. Wim zat als een zwijgende sfinx achter de piano, zo nu en dan quasi-wjjs achterom kijkend. De wei nige keren dat hij een liedje zong, was hij moeilijk verstaanbaar omdat hij achter in de mond praatte. Zijn spel op piano en accordeon was overigens van behoorlijke kwaLteit. Al met al een slecht programma met hier en daar een krentje dat de moeite waard was. Met name het deel vlak na de pauze leek een belofte voor iets beters in te houden. Helaas gebeurde dat niet. Marianne en Wim moeten hun Etude maar niet meer op de planken brengen. De try-out in de Teerstoof moet hen dat toch wel hebben duidelijk gemaakt. Leerlingen geven opvoering MAASSLUIS Op vrijdag 4 maart treedt een groot aantal leerlingen van de Maassluise Balletschool op met hun leraren Maria en Jan Rebel in zaal de Ark aan de Rembrandtlaan. Naast de dansen die door het echt paar Rebel gebracht worden, zullen de leerlingen een Spaanse volksdans dansen. De leerlingen van de afdeling „Mime" zullen tussen de diverse balletdansen hun kunnen laten zien, een attraktie van de Maassluise Balletschool waar mee men al menig keer succes oogst te. Speciaal voor kinderen wordt er op 12 maart, 's middags, opnieuw een optreden door de Maassluise Ballet school verzorgd in de Ark. Kaarten a f4,- zijn verkrijgbaar bij het VVV, bij de Balletschool zelf (Prinsekade no. 5) en aan de zaal. In Diergaarde Blijdorp wordt van 1 maart a.s. tot en met 15 juni een tentoon stelling gehouden over de Galapagoseilanden. De Galapagos is een groep van 13 grote en een aantal kleine eilanden in de Stille Oceaan, ongeveer 600 mijl westelijk van de kust van Zuid Amerika verwijderd en praktisch op de evenaar. De eilanden zijn van vulkanische oor sprong en hebben een totale opper vlakte van 3000 vierkante mijlen. Omdat de Galapagos eilanden tussen twee zeestromingen liggen, is er een buitengewoon rijk zeeleven te vin den. Tevens worden deze eilanden bewoond door grote aantallen vogels en zeezoogdieren. Aan de hand van foto's, schema's en opgezette dieren geeft deze tentoonstelling een indruk van het leven op en rond deze eilan dengroep. Dagelijks geopend van 9.00-17.00 uur. Sinds enige tijd wordt in Diergaarde BLjdorp door de biologisch-weten- schappelijke afdehng een onderzoek verricht naar de chromosomen van dieren. Dit onderzoek wordt geleid door dr. L.E.M. de Boer, bioloog en hoofd van deze afdehng. De verzorgers van de levende have ontdekten een niet alledaagse ge boorte bü de Wombat, een buidel dier uit het zuiden van AustraLë. Deze geboorte komt zelden voor om dat de Wombats vrij solitair leven en uitsluitend in de paartijd gezel schap zoeken. Verkeerscirculatie Groen oord wordt opnieuw bezien SCHIEDAM - Naar aanleiding van het voornemen van de gemeente Schiedam om het gebied Groenoord- Midden te gaan ophogen, vond er op vrijdag 25 februari een informatie avond plaats in het kerkgebouw de Ark. Op deze avond is door de gemeente informatie gegeven over een mogelij ke wijziging in de verkeerscirculatie van Groenoord. Een ander aspect van de ophoging is de herinrichting van de diverse binnenterreinen. Deze her inrichting stond buiten deze bijeen komst aangezien de afzonderlijke be woners apart zullen wotjden benaderd om samen met de S.S.S.N., de wjjk- vereniging Groenoord e.o. en de ge meente in werkgroepen zitting te ne men. Op de eerdergenoemde informatie avond waren ongeveer 50 bewoners uit de wjjk aanwezig. Naar aanleiding van de informatie die inmiddels in de pers was verschenen en hetgeen op de informatieavond naar voren is ge bracht, hebben zich 23 bewoners aangemeld om in werkgroepen de verkeerscirculatie in Groenoord nader te bezien aan de hand van door de gemeente gedane voorstellen. Deze werkgroepen zullen hierom trent een mening vormen welke ter kennis wordt gebracht aan het ge meentebestuur die een uitspraak hier over zal doen. Binnenkort zullen de werkgroepen voor de eerste maal bij elkaar komen. Deze vergaderingen zijn openbaar en anderen die ook in een dergelijke werkgroep zouden willen meepraten, kunnen zich nog tot dinsdag 8 maart a.s. opgeven bij de gemeente. Men kan hiervoor bellen naar de heer A.J. Cornax, telefoon 260.500 toestel 195. Eetkamers, slaapkamers, woonkamers bekende Oisterwijkse dekenk Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar..... 12 jaar garantie. eerste kwaliteit eikehout «goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen gemaakt in eigen werkplaatsen verkoop uitsluitend in eigen toonzalen 12 jaar garantie 9 ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891 -4670. Ma t/m za 9-18 uur, vrijdagavond tot 21 uur.

De Havenloods | 1977 | | pagina 7