sss Schiedam Noord: Geen definitief plan, wel aanleg van riolering Bart Verhal lenplein wordt gereconstrueerd 'Huurverhoging kan worden geweigerd' Geloogd Massief Eiken 9?* Meubelfabriek Oisterwijk WESÏMNDM editie D SCHIEDAM Moeilijke situatie voor Zijdeveld na negeren raad li termeulen Bomen moeten verplaatst worden Bewonersvereniging Oost Hoogstraat 's nachts dicht m MASSIEF EIKEN MEUBELEN DONDERDAG 10 MAAR I 1977»26e JAARGANG NO. 10 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170 ■Jf „Meer vrouwen in bestuursfuncties" Ruud van Gent in rally wagen van Carlsson ■Jf Twee gratis vakanties op De Eendracht SCHIEDAM Wethouder Zij develd (stadsontwikkeling) heeft zichzelf met de plannen om in Woudhoek/Spaland vijf duizend woningen neer te zet ten goed in de nesten gewerkt. Zonder dat de gemeenteraad hem toestemming heeft gegeven of burgers gelegenheid hebben gehad bezwaren te maken, heeft hij in Woudhoek al bouwstraten laten aanleggen en ligt de riole ring al deels in de grond. „Een zeer onfrisse zaak vooral ten op zichte van de burgers", oorde len politieke kringen in Schie dam. Daarnaast loopt Zijdeveld de kans in de gemeenteraadsver gadering van april fors onderuit gehaald te worden als hij niet met een aantal keiharde toezeg gingen voor extra steun van Minister Gruijters komt. Het enige dat Zijdeveld tot nu toe in de wacht heeft weten te slepen is een aansluiting van Schiedam- Noord op de geplande rijksweg 19. Een NS-station Kethel zit er voorlopig niet in, terwijl één van de belangrijkste andere knelpunten, een spoorwegvia duct over de Nieuwe Damlaan, nog steeds niet opgelost is. Zo wel het CDA als de VVD willen hardere toezeggingen dan tot nu toe gegeven zijn; kotnen die niet dan ziet de toekomst er voor Zijdeveld somber uit. De plannen met betrekking tot Schiedam-Noord zijn in een vergevor derd stadium. Het ontwerp-bestem- mingsplan is klaar. Een groot aantal instanties heeft er commentaar op ge leverd. Zijdeveld wil het ontwerp- bestemmingsplan in april in de ge meenteraad brengen. Ook wil hij ge bruik maken van de zogeheten artikel 19-procedure. Dit houdt in dat hij Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land toestemming vraagt alvast te mogen beginnen met bouwen, zonder dat het bestemmingsplan officieel is goedgekeurd. Onbehoorlijk Inmiddels is gebleken dat ten noor den van het Faassenplein, waar on geveer driehonderdvijftig woningen gebouwd gaan worden, de riolering al in de grond ligt. Er zijn bouwstraten aangelegd, er liggen stenen en trottoir banden en de op bouwplaatsen zo be kende paaltjes met oranje kop staan al in de grond. De heistelling hoeft al leen maar op het terrein te rollen en de eerste paal kan de grond in gaan. Ook ligt het zandlichaam voor een viaduct over de Harreweg en het zandlichaam voor de verhoogde wijkweg er al. Dit alles terwijl het be stemmingsplan niet is goedgekeurd en Zijdeveld heel goed weet dat di verse groeperingen er bezwaren tegen hebben. Op zo'n manier wordt die hele artikel 19-procedure natuurlijk een farce, terwijl de gemeenteraad buitenspel wordt gezet. Het wachten is alleen nog maar op de eerste die het Schiedamse gemeentebestuur van onbehoorlijk bestuur beticht. wen heeft trouwens nog meer haken en ogen. Terwijl de Stichting Samen levingsopbouw Schiedam-Noord over Woudhoek-Zuid al eens heeft gezegd dat er te veel huizen op een te kleine oppervlakte staan, wordt die bebou wingsdichtheid in Woudhoek-midden nog veel hoger. Met andere woorden: de toekomstige bewoners kunnen wijze van spreken bij de buurman op zijn eettafel kijken. Het andere pro bleem is dat de kosten de pan uit vliegen. Momenteel wordt de toe komstige huurprijs geschat op een be drag van tegen de zeshonderd gulden per maand. Die huurprijs zou met subsidie wellicht tot vierhonderd gul den per maand gedrukt kunnen wor den, maar dan nog kan niet gespro- a IWW: Hoewel er nog geen definitieve uitspraken over Schiedam Noord zijn gedaan, vonden er in het gebied al volop voorbereidingen voor de bouw plaats. Veel licht voor weinig geld. Voor nog géén tientje koopt u 'n komplete T.L.-balk (123 cm lang) die veel licht geeft en toch maar 40 Watt verbruikt. Nu kompleet nr starter en voorschakelapparaat. Alleen vrijdag en zaterdag zo voordelig. Matwitte plexi glas afschermkap met zwarte zijschotjes van f 5,95 voor f 3,95. SCHIEDAM - In verband met de ko mende huurverhogingen heeft bewo nersvereniging Schiedam-Oost haar wekelijks spreekuur uitgebreid. Op maandag- en donderdagavond van ze ven tot acht uut zijn leden van de huurgroep present in het winkeltje van de bewonersvereniging. SCHIEDAM Op woensdag 9 maart is een begin gemaakt met het op peQ brengen van het Bart Verhallenplein in Groenoord. Gestart wordt met het verplaatsen van de 38 op het plein aanwezige bomen, nodig voor het ophogen van het terrein. Enige haast is daarbij nodig, omdat met maart ook het plantseizoen verstrijkt. Direct daarop de volledige vernieu wing van het rioleringsnet, zowel de hoofdleiding als de dienstleidingen naar de woningblokken. Dan volgt de eigenlijke ophoging van het terrein en ten slot het aanbren gen van een nieuwe bestrating en de aanleg van de beplantingen. Het gehele werk zal ongeveer tien weken duren; men hoopt in de 2e helft van mei gereed te zijn. Delen van het plein zullen echter eerder toeganke lijk zijn. Het terrein is bijna een meter verzakt, zodat een laag aarde van die hoogte opgebracht dient te worden. Een vrfj aanzienlijke ingreep, waar de bewoners van het plein onvermijde lijk enige hinder van zullen ondervin den. Zo zullen zij,wanneer het terrein voor hun flatgebouw wordt opge hoogd, de ingang slechts kunnen be reiken vijl bouten loopschotten of' anders over stalen rijplaten. De ge meente hoopt dat men begrip wil hebben voor dit tijdelijke ongerief. Een geluk daarbij is, dat het werk in uitvoering komt in een vrij gunstig deel van het jaar. De garages zullen, wanneer het ter rein opgehoogt wordt, tijdelijk niet toegankelijk zijn. Zoals ook de parkeerplaatsen tijdelijk niet te ge bruiken zullen zijn. De meest voor de hand liggende plaats voor het neer zetten van de auto's zal zijn de Peter van Anrooijlaan nabij het scholen complex. Dit is een rustig wegge deelte geworden, doordat de laan bij de Laan van Bol'Es immers afgeslo ten is voor het autoverkeer. Voor zichtig rijden is wel geboden in ver band met de schoolgaande kinderen. Over de reconstructie van het Bart Verhallenplein, die o.m. een ver ruiming geeft van de parkeermoge- lijkheden van 77 tot 100 plaatsen en ook een aanmerkelijke uitbrei ding van de groenvoorzieningen, is vorig jaar uitvoerig overleg ge weest met de bewoners, de Wijk- vereniging Groenoord en de S.S.S.N. In mei is een enquête gehouden, aan de hand waarvan de eerste plannen zijn opgesteld. Die zijn besproken op een informatieavond in augustus, wat tot een wijziging heeft geleid. Het uiteindelijke resultaat, met schetstekeningen van de totale op zet, zal de bewoners op korte termijn worden meegedeeld. ken worden van een betaalbare wo ning. Een mogelijke oplossing is het aantal koopwoningen in Woudhoek te vergroten, maar dat stuit op grote bezwaren van de PvdA die niet wil dat er geknabbeld wordt aan het aan tal woningwetwoningen. Een eis die in Schiedam bepaald op zijn plaats is. Minder woningen? Zijdeveld is met het ontwerp-bestem- mingsplan ook op andere problemen gestuit. Met zijn uitbreidingsplannen komt hij in Midden-Delfland. En dat mag niet, want Midden-Delfland is de verantwoordelijkheid van de recon structiecommissie die in mei wordt samengesteld. En bij de plannenma kerij voor dit gebied zal zeker reke ning worden gehouden met de resul tanten van de onlangs afgeronde in spraakronde. Op 18 maart worden de resultaten daarvan aan Gedeputeerde Staten aangeboden. De tendens van de inspraakronde, waaraan honderd zestig burgers uit zes gemeenten deel namen, is duidelijk: Midden-Delfland moet als polderlandschap behouden blijven. Voor Schiedam heeft dat een aantal consequenties. De plangrens voor de uitbreidingen zal naar het zuiden verlegd moeten worden en dat betekent minder woningen tenzij men pal tot op de grens van Midden- Delfland wil gaan bouwen. Maar daar zal Gedeputeerde Staten zeker geen toestemming voor verlenen. Daarnaast speelt de duscussie over een goed openbaar-vervoersysteem waarvoor in de plannen met betrek king tot Woudhoek/Spaland een baan wordt gereserveerd. Komt er een sneltramverbinding van Rotterdam via Schiedam naar Holy en eventueel Broekpolder, dan kan Schiedam zijn binnenstad wel afschrijven. De Groenoordse bevolking zit dan bin nen de korste tijd in Rotterdam en Vlaardingen. Daarom pleit de werk groep Socialistische Politiek van de PvdA-Schiedam er voor de wijken van Schiedam in de eerste plaats in verbinding te brengen met de stads kern. „Tal van steden met ongeveer de grootte van Schiedam kennen een bruisend stadscentrum", zegt de werkgroep. „Voor Schiedam zal dat altijd een wat moeilijke kwestie blij ven, gezien de ligging gekneld tussen Vlaardingen en gigant Rotterdam". Door nu het openbaar vervoer van Schiedam-Noord op het stadscen trum te richten, geeft dit - aldus de werkgroep - een impuls voor de bin nenstad. Maar dan zal daar wel wat moeten gebeuren. Dan moet Zijde veld ophouden zich te verschuilen achter het bezwaarschrift en de moei lijke relatie met Empeo. Dan moet hij ook eens een oude motie uitvoe ren waarin wordt gevraagd van het Schienokogebied een proeftuin te maken. Dan wordt het ook tijd dat hij eens de plannen die hij in zijn vo rig jaar uitgekomen Nota Stadsver nieuwing heeft aangekondigd, gaat uitvoeren. Maar misschien wil hij wel helemaal niets doen in de binnenstad. Niet voor niets is de consulent stads vernieuwing (omdat hij niet vast be noemd werd, trad wethouder Van der Wilk af) inmiddels afgevoerd naar een functie bij de Sociale Dienst. Slaapkamers, wandmeubelen, bankstellen, enz. NERGENS FABRIEKSTOONZALEN industriegebouw, GOUDSESINGEL 66, ROTTERDAM zo'n Keus TEL. 010-12.64.61. SCHIEDAM Het college van burge meester en wethouders heeft besloten de Hoogstraat tussen twaalf uur middernacht en zes uur 's ochtends voor alle verkeer ge sloten te verklaren. Daardoor zal de Hoogstraat alleen nog maar ochtends tussen zes en elf uur toe gankelijk zijn voor motorvoertui gen, fietsers en bromfietsers. Alle winkeliers in de Hoogstraat zullen van dit besluit op de hoogte worden gebracht. Het Verkeersbesluit moet nog worden aangepast, zodat de borden pas daarna kunnen worden veranderd. SCHIEDAM - „Huurverho ging??? Maar niet altijd!!!" On der dat motto voert bewoners vereniging Schiedam-Oost, teza men met de overige wijk- en be wonersverenigingen, de buurt en clubhuizen en een aantal an dere organisaties, actie tegen de komende huurverhoging. ,,Wat wij willen met deze actie", zeg gen Gé Brouwer en Aad Verbeek van de huurgroep van de bewo nersvereniging, ,js de mensen wat bewust temaken dat ze niet alles hoeven te slikken. Wij wil len er ook toe bijdragen de wo ningen in Oost te verbeteren. Het stencil dat wij vorige week huis-aan-huis hebben verspreid, heeft niet alleen als bedoeling de mensen erop te attenderen dat ze kunnen weigeren en op welke manier. Sommige men sen denken dat een briefje naar de huisbaas voldoende is. Dat is niet zo. Wie weifelt of meer wil weten kan naar ons spreekuur komen. Huurverhoging kan ge weigerd worden, maar alleen door het invullen van een weige ringsformulier, af te halen op de zevende etage van het Stadskan toor of bij de bewonersvereni- De huurverhoging bedraagt dit jaar in principe zeven procent. Is de woning ouder dan vijf jaar, dan kan deze ver hoging geweigerd worden wanneer sprake is van onvoldoende of slecht onderhoud. „Die weigering is een machtmiddel voor de huurder", aldus Gé Brouwer, „om het opheffen van achterstallig onderhoud af te dwin gen van de verhuurder. Sommige mensen hebben het idee dat ze ver beteringen kunnen afdwingen, bij voorbeeld een douche. Dat kan niet, dat is een onjuiste opvatting. Er ko men bij ons veel klachten uit de om geving van de Lorentzlaan en de Watt straat en omgeving. Er komen op dit moment voornamelijk klachten over particuliere verhuurders en weinig Ge Brouwer.mensen bewust over de woningbouwcorporaties en de gemeente. Er komen relatief wei nig klachten van bejaarden. Die vra gen altijd gelijk: kunnen ze me dan de huur opzeggen? Daar hoeven ze helemaal niet bang voor te zijn. Be jaarden hebben een relatief goede huurbescherming". Krachtiger Gé Brouwer: „Een veel krachtiger machtsmiddel is natuurlijk de klacht bij Bouw- en Woningtoezicht te de poneren. Dan gaat de gemeente zich ermee bemoeien. Dat komt veel har der aan. Wij hebben al vrij veel men sen verwezen naar Bouw- en Woning toezicht. Lekkage is bijvoorbeeld al voldoende om aan te schrijven". Het Stedelijk Huuroverleg, een sa menwerking tussen bewoners- en wijk verenigingen, heeft in juli van het afgelopen jaar in een Nota er bij de gemeente op aangedrongen een actie ver aanschrijvingsbeleid te gaan voe ren. Volgens de Nota is de gemeente te passief. „In de praktijk schrijft de gemeente pas aan op verzoek van de huurder. Veel huurders weten echter niet dat die mogelijkheid bestaat", al dus de Nota. „Tevens blijken alleen ernstige klachten op deze wijze te worden behandeld. Wat de gemeente ernstig vindt, is niet duidelijk Het is de ervaring van de huurgroep van bewonersvereniging Oost dat som mige huiseigenaren na één aanmaning helemaal niet meer aandringen op een huurverhoging. Dat doen ze dan omdat de kosten voor het verhelpen van de klachten hoger zijn dan de op brengst van de huurverhoging. Als de huisbaas na bijvoorbeeld drie jaar in eens de klachten wel zou verhelpen, dan heeft hij het recht voorgaande huurverhogingeil in de nieuwe huur door te berekenen. Dat heeft dan tot gevolg dat de huur in één klap met bijvoorbeeld dertig a veertig gulden per maand omhoog kan gaan. - Wat gebeurt er als je weigert? Gé Brouwer en Aad Verbeek: „Wat er zou moeten gebeuren is, dat de ver huurder het weigeringsformulier met zijn commentaar doorstuurt naar de Huuradviescommissie. Die stuurt een opzichter. De opzichter brengt rap port uit en op dat rapport neemt de Huuradviescommissie een besluit. Dat besluit gaat naar zowel de huurder als de verhuurder. Die uitspraak is bin dend. De aardigheid is dat er soms merkwaardige situaties voorkomen. Bijvoorbeeld: Iemand klaagt overeen natte muur. Hij weigert in maart en krijgt in juli tijdens een loeihete zo mer bezoek van de opzichter. De klacht wordt afgewezen. Maar die muur is nu natuurlijk weer nat. Dat komt voor, alhoewel het een beetje een uitzonderlijk geval is, maar het ty peert wel de situatie die kan ontstaan. De praktijk is evenwel dat de ver huurder probeert de mensen om te praten, al dan niet onder het dreige ment de huur op te zeggen. Of er wordt beloofd de zaak op te knappen. En betaal je één keer de verhoging, dan betekent dat dat je de huurver hoging accepteert, dan zit je er feite lijk aan vast. Dan kun je niet meer te rug. Dat is een veel voorkomende praktijk waar de mensen geen genoe gen mee moeten nemen. Ze moeten blijven weigeren tot de klacht verhol pen is. Pas dan gaat de huurverhoging in. De huurverhoging wordt alleen met terugwerkende kracht in rekening gebracht als de Huuradviescommissie de huurder in het ongelijk stelt. Daar om adviseren wij altijd altijd geld op zij te leggen". aanzienlijk ettectiever zijn dan wan neer je als eenling weigert. Zo komt het in Oost vaak voor dat een pand (verticaal gezien) van één eigenaar is, terwijl de panden ernaast van een an dere eigenaar zijn. In zo'n geval loont het de moeite eens met de boven- of benedenburen te gaan praten. „De weigering de huurverhoging te beta len is evenwel middel", benadrukt de huurgroep. „Het doel is verbeterin gen te verkrijgen". Onzorgvuldig Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar 12 jaar garantie. de Meubelmakers uit het zuiden des lands eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen ge- in eigen werkplaatsen verkoop uitsluitend in eigen toon- I vi -• j 1 gratis thuisbezorgd Teegen de Huuradviescommissies, die momenteel voor een groot deel uit makelaars bestaan, bestaan overigens grote bezwaren. Al in 1974 heeft de Minister in zijn Nota „Huur- en subsi diebeleid" aangekondigd dat de werk zaamheden van deze commissies be langrijk uitgebreid zullen worden. „Bij de wijzigingen in de omvang en de samenstelling van de huuradvies commissies zal erop worden gelet", aldus de minister, „dat de belangen van de huurders in deze commissies tot hun recht komen". De aanzegging tot huurverhoging moet minstens één maand voor de verhoging ingaat, gedaan zijn. De ge meente en woningbouwcorporaties doen dat ook. De SSSW, een bunde ling van de Schiedamse woningbouw verenigingen, voegt er zelfs een voor lichtingsboekje van het Ministerie bij. Particulieren zijn soms onzorg vuldig. De huurgroep heeft vreemde dateringen geconstateerd. Zo kwam het voor dat een huurder de aanzeg ging tot verhoging in een envelop zon der poststempel in de bus vond. Ook gebeurde het wel dat een brief geda teerd 27 februari pas tien dagen later in de bus lag. Tot slot wijst de huur groep erop dat massale weigeringen VOOR Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker, dan heeft u voor gewone prijzen wel heel wat anders in uw huis. Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. VLAARDINGEN

De Havenloods | 1977 | | pagina 1