n Zeilen op zee, een uitdaging Waarom zo schokken^ Henk? éADAMSOIt termeulen Twee gratis vakanties op De Eendracht Hedendaagse keramiek in Gouda termeulen Mee h tjeó keil* termeulen Geloven is geen vanzelfsprekende zaak DE HAVENLOODS DONDFRDAG 10 MAART 1977 De Eendracht in volle zee op avontuur. Bijzonder modieuze badmantels van 100% katoenen badstof. Fijn 'oor de vakantie, op de camping, n de sauna of gewoon thuis. Het vlotte model heeft twee zakken en een strikceintuur. Kleur wit met een blauwe bies, of wit met een rode bies. Maten 36 t/m 50. Nu f 49,00 Zwerven over de oceanen met een echt zeilschip! Er zijn ongetwij feld duizenden die hiervan dromen. Dan komt de dag van vertrek. De zeilen van gaffelschoener worden gehesen. Deze droom kan werkelijkheid worden.... Op deze pagina volgt een uitnodiging aan alle jongeren tussen 16 en 26 jaar die wonen in het verspreidingsgebied van De Havenloods. Misschien kan zelfs gesproken worden van een uitdaging. Wie die aandurft, heeft wellicht een aantrekkelijke beloning voor zijn of haar prestatie in het vooruitzicht. De beloning is niets minder dan een tweeweekse vakantie, avontuurlijk en gratis. Deze aanlokkelijke buitenkans ligt buitengaats: op het ruime sop van de Noordzee en waarschijnlijk ook de Atlantische Oceaan. Een opvallend schip, dat steeds meer belangstelling geniet, bevaart de wijde wateren met een markant doel: de opvarenden een directe kans bieden om vertrouwd te raken met de gedragingen van het element en met de „stuurkunst" die ALGEMEEN van de schipper wordt vereist. De Eendracht. De uitdaging Maar dat opvallende schip biedt meer: de kans om aan boord een boeiende voor velen ongekend plezie rige en ongedacht fraaie vakantie door te brengen. Hoe dat zeeschip ook vaart en waarheen het ook koerst, het brengt bij elke afmering een gezelschap voldane zeevaarders op de wal. Het is 't inmiddels alom bekende zeeschip De Eendracht, dat daartoe de garantie biedt. De Havenloods biedt zijn jonge lezers, die de uitdaging aandurven, de kans om ook de stap aan boord van het zeilend zeeschip te zetten en twee weken lang het element te trotseren, temidden van de zuivere zeelucht. De uitdaging die deze krant hier op werpt, is een gezonde sportieve uit nodiging aan alle jongeren tussen 16 en 26 jaar. die hun rol van „landrot" even kwijt willen! In de drie vorige jaren stelde De Ha venloods twee lezers in de gelegen heid om mee te varen, dit jaar gebeurt dat opnieuw. We willen dat net als verleden jaar weer zo eerlijk mogelijk doen. De aspirant- scheepgangers kunnen zichzelf als het ware aanprijzen. Niet door een Allemaal in de mast: het zeil gaat uit! In het stedelijk museum „De Mori aan" in Gouda zal van 5 t/m 29 maart een tentoonstelling te bezichtigen zjjn van hedendaagse Nederlandse ke ramiek. Keramiek is gemaakt van aardewerk. Klei, het voornaamste materiaal, wordt gevormd met de hand, op de draaischijf of met een mal en daarna geglazuurd en gebakken. Het vervaar digen van keramiek vereist een zeer specifieke vakkennis en veel oefening. In veel van de in deze collectie opge nomen werken komt deze vakken nis duidelijk tot uiting. Maar keramiek blijkt niet louter ambacht. Een kera- De overvloedige demonstratie van ambachtelijke vaardigheid zou dan maar afleiden van de eigenlijke be doeling. Maar tussen het puur verfijnde kera mische object en een zo eenvoudig mogelijk aangegeven idee, liggen veel mogelijkheden. De collectie laat daarvan iets zien, er is een grote variatie van de op de draaischijf gemaakte vazen tot sculp turaal opgevatte objecten. Het onlangs verschenen boek „Neder landse Keramiek 1900 - 1975", ge schreven door Miek G. Spruit Lede- boer, zal op de tentoon stelling ter in zage liggen. Het stedelijk museum „De Moriaan" is gevestigd aan de Westhaven 29 in Gouda. Openingstijden: maadag t/m zaterdag 10-12.30 uur en 13.30-17 uur, zondag 12-17 uur. Zaterdag is de toegang gratis. economic travel service voordelig reizen Elke kllënt een waardevol kennismakinns-oeschenk (linnen(l) reistas inhoud). Kies bij ons uit meer dan 1000 vakantie-bestemmingen. Alle reizen onder volledige garantie. Bel nü voor toezending reisinformatie: 010-12 92 50 of 129237 Schiedamsedijk 71a Rotterdam (verlengde vd Coolsingel) Een juweeltje... Deze moderne slaapkamer uitgevoerd in zwart/ wit, afgewerkt met. aluminium strips. Ledikant 140x zuu cm, 2 nachtkastjes en een ombouw met spieqel en veel bergruimte. Deze slaapkamer (ongemonteerd) koopt u nu voor het droomprijsje van f 498.-- voor 2 Q bijpassende 3-deurskast f 375,-- Inlegramen vanaf f 109,95. brief in te sturen, waarin ze hun- persoonlijke kwaliteiten roemen, wel door te schrijven wat hen in de zee en in de zeilscheepvaart trekt. Waarom is zeilen op zee boeiend? Wat verwacht je ervan? Waarom nodigt de zee uit tot het avondtuur? Schrijf het ons, liefst zo bondig mogelijk! Wie doen er mee? Alle jongeren die geboren zijn tussen 22 juli 1950 en 9 juli 1961 kunnen meedoen. In veel maar liever weinig bewoordingen (met een briefkaart of in een brief) kun je „zee en zeilen" vanuit eigen gezichtsveld beschrijven. De schrijvers die op papier het meest overtuigend naar voren komen, kun nen aan boord. Dat betekent dus niet dat degenen die de mooiste woorden kiezen en de prachtigste zinnen samenstellen automatisch winnaars zullen zijn! De twee hoofdprijzen (beschikbaar gesteld door De Havenloods en het comité Rijnmond van de Nationale Vereniging „Het zeilend Zeeschip") in deze schrijfwedstrijd zijn de kooien, baarnaast zijn er nog acht andere prijzen (waaronder prachtige scheepvaartboeken van Uni-boek), die de moeite van het schrijven zeker lonen! Voor deelname moeten jongeren aan de gestelde leeftijdsgrenzen voldoen, terwijl zij worden geacht tjure vakanties niet zelf te kunnen bekos tigen. De brieven moeten worden voorzien van naam, volledig adres en leeftijd en worden gestuurd aan: De Havenloods, tav. Marco van Milaan, postbus 1980, Rotterdam. De Tweeweekse reis met De Een- dracht begint zaterdag 9 juli in Bres- kens en eindigt in Den Helder op vrijdag 22 juli, een uitzonderlijk goede tijd dachten wij. Uitnodigend Tenslotte: werp je in gedachten en op papier maar alvast op het zilte nat en het uitnodigende schip De Eendracht. Wij als redactie zijn enorm benieuwd. SU Tante Stien vierde haar verjaardag De aanhang Die 't nog beleven mocht Zocht gretig de nog niet-bezette stoelen. Bedaagde mensen, bedaagd en bejaard. Opgetut deden ze denken aan Getuigde platbodemschepen Uit een een voorbij verleden Stoer en sterk nog bol en rond. De conversatie in de mannenhoek Bewoog zich luidruchtig Om het werk van alle dag. 't Gesnater bij de vrouwen Werd gelardeerd met uithalig hoe-gelach. 't Lucht op zo 'n luide loeier Na een drukbezette dag Maar 't jaagt de decibellen wel Gedurig over de rooie streep. Toen er toch eventjes een stilte viel -ze komen op z 'n onverwachts, die dominé's Riep ome Jaap: De nieuwe dokter wou me niet onderzoeken Hij schold voor „hippe donder" of zoiets Ik vind 't een schande! Hilariteit alom - maar ook verontwaardiging Ome Jaap, stemmig in 't zwart, diaken Tante Stien werd rood van woede Om wat haar broer was aangedaan Ze zou die dokter... en ze deed het d 'A ndere dag. Mens, lachte de arts, hypochonder Zal 'k gezegd hebben en dat is iemand Die maar dénkt dat-ie wat heeft. Op weg naar huis was tante Stien 't Vreemde woord alweer vergeten Een scheldwoord blijft het, dacht ze boos en die dokters moeten op hun woorden letten. LEEN DE ZWART Kurz... een begrip voor kwaliteit en luxe. Fijne veldbedden van sterk buisframe overtrokken met oersterke stof in fleurige dessins. Hoofd en voeteneinde verstelbaar door middel van patentscharnieren. Maat 63x 190 cm. Keus uit 2 modellen als 2-poots veldbed. van f 75,-- voor Als 3-poots veldbed met ge polsterde overtrek f 99.- voor Straks komt 't nieuwe weekblad Privé. Privé voor u. Van Henk van der Meyden en zijn mensen. Privé wordt liefde op 't eerste gezicht. Daarom krijgen de snelle beslissers de twee nummers die in maart verschijnen gratis. En een welkomstattentie: een Privé button en een serie Privé stickers. Met de kans op een Privé-diner voor twee in de Club Privé in Amsterdam. Vul de voor-intekenbon in. Dan zit u straks op de eerste rij. Privé. Pielde op emle geziekt ^""privé is voor mij liefde op 't eerste gezicht I k neem daarom een kwartaalabonnement èf 15,- halfjaarabonnement a f 30, jaarabonnement a f 60, J en krijg de nummers van maart gratis, en het welkomstcadeautje met kans op 'n Privé-diner voor twee. I I Naam: Straat Plaats: j naiiuieKenmg Ik wacht met betalen op de acceptgirokaart. I In open enveloppe zonder postzegel sturen aan ^Weekblad Privé, Antwoordnummer 1980, Amsterdam. Een indruk van een manier van r.k. kerk-zijn in een nieuw bouwwijk, of beter gezegd in drie wijken. Meer zou ik wat hierna volgt niet willen noemen. Het is geen verhaal dat opgaat voor élke nieuwbouwwijk. Twee zijn echt nieuw: Alexander- Polder en Ommoord; de derde, Capelle aan de IJssel, is de forse uitbreiding van een reeds langer bestaande kern. Het gaat om drie wijken omdat we al een aantal jaren heel concreet en zeer intensief samenwerken in één zielzorgdistrict. Me' een team van op het ogenblik tussen de zes en zes-en-een-halve pastor. En met een duidelijk gedeelde verantwoordelijkheid van „leken" en pastores, waarbij de laatsten in toenemende mate als een van de vele werkgroepen worden beschouwd. Het is een „andere" situatie, waar we nog voortdurend mee moeten leren leven. Er zijn ogenblikken dat de pastores nog wel eens moeite hebben om los te komen uit de historische situatie waarin zij het laatste woord hadden. Er zijn ook mo menten waarin de mensen die een stuk verantwoordelijkheid dragen voor het kerkelijke reilen en zeilen in Alexanderpolder, Ommoord en Capelle, het daar moeilijk mee hebben: omdat dé pastores bewust weigeren het laatste woord te spreken. Maar we leren steeds beter de verantwoordelijkheid met elkaar te dragen. Het betekent niet alleen in open samenspel met elkaar het beleid en het gezicht van de kerk bëpalen, het betekent óók dat leken op een aantal punten taken van pasto res overnemen. Een ontwikkeling die mede een oefening voor de toekomst betekent, waarin de kerk het met nog'minder pastores zal moeten doen. Om wat voorbeelden van dat overnemen van taken te noemen: er zijn in ons gebied verhoudingsgewijs veel groepen die zich met de voorbereiding van diensten bezig houden (iets wat ook elders gebeurt) en die zelf ook een actief aandeel in die diensten hebben. Werkgroepen met namen als themavieringen, gezinsdiensten (aansluitend op de katechese op de basis school), oecumenische diensten en ga zo maar door. Ook bij dopen en trouwen - en naar we hopen binnenkort ook bij sterven - zijn werkgroepen van „leken" actief. Dopen en trouwen zijn bij ons geen zaken, die als vanzelfsprekend gedaan worden. Er gaat altijcf een aantal gespreken aan vooraf. Gesprekken die in toenemende mate worden begeleid door leken, die bij voorkeur niet met één paar doopouders of met één stel dat wil gaan trouwen worden gevoerd - al is dat moge lijk maar met een aantal ouders of een aantal mensen, die willen gaan trouwen. Daarbij komen vragen aan de orde als: waérom wil je je kind laten dopen of waarom willen jullie je huwelijk laten inzegenen? Dat betekent, dat ook je eigen geloven aan de orde komt. Het gebeurt dan ook wel, dat ouders na zo'n serie gesprekken hun kind niet laten dopen, of dat een stel zegt: we zien af van een kerkelijke huwelijksinze gening. Met andere woorden: geloven is geen vanzelfsprekende zaak. Dat zou je eigenlijk de achtergrond kunnen noemen van de hele manier waarop we in Alexanderpolder, Caplle en Ommoord proberen gestalte te geven aan ons kerk-zijn. Nog wat voorbeelden' Er zijn mensen in ons district die in de diensten alleen te weinig ons gemeenschap-zijn tot uiting vinden komen en die daarom zoeken naar ander, intensere vormen. Ook al is het zo dat de diensten niet een geisoleerd bestaan in het weekend leiden, maar vaak lijnen trekken naar het leven van alledag, wat ook in de vorm tot uiting komt. We zetten nog al eens vraag tekens bij zaken, die we vanuit de traditie op een bepaalde manier gewend zijn. In Ommoord uit zich dat bijvoorbeeld in een zo veel mogelijk optrekken met de kerken van de refor matie. Onder meer tot uiting komend in een gezamenlijk kerk gebouw, een gezamenlijk blad (oplage 5300) een aantal oecu menische diensten per jaar en een vrij groot aantal oecu menische werkgroepen, die zich nog weer met andere aspecten van kerk-zijn en samenleving bezig houden. In Capelle betekende het vorige zomer bijvoorbeeld dat toen tijdens de vakantieperiode het aantal diensten in het weekend verminderd werd, een groep „leken" op zaterdagavond een gebedsdienst organiseerde. Het betekent ook als kerk betrok ken zijn zaken als een wereldwinkel, een jongeren-adviescen trum, een rechtswinkel en vormingswerk.Het is duidelijk dat proberen op deze manier kerk te zijn, in een aantal geval len duidelijk kiezen betekent. Niet iedereen kan zich daar in vinden. Er zijn mensen die vinden dat er te veel dingen overboord gezet worden of dat er te veel aandacht wordt be steed aan zaken die niet „des kerks" zijn. Ze kunnen er zich niet meer in vinden. Ze haken af of zoeken ergens anders een plek om hun kerk-zijn te beleven. Dat is een zaak waar niet iedereen in ons district die een stuk verantwoordelijkheid draagt, het even gemakkelijk mee heeft. Ben je niet verplicht om als kerk in een bepaald gebied een dusdanig aanbod te doen, dat zo veel mogelijk betrokken mensen zich daar in kunnen vinden? „Betrokken mensen" is in ons district dan ongeveer 20 pet. van de mensen die als r.k. geregistreerd staan We hebben dan ook duidelijk te maken gehad met een periode van een afnemend aantal kerkgangers. De laatste tijd consta teren we echter een groeiende belangstelling. Het blijkt echter, althans in Ommoord - maar ze komen ook van elders uit Rotterdam en daarbuiten duidelijk een andere groep te zijn: mensen die van de traditionele kerk vervreemd zijn of daar kri tisch tegenover staan. Het zijn mensen die zich echter wel kun nen vinden in de manier waarop wij proberen aan het kerk-zijn gestalte tegeven. Het blijkt ook een groep mensen te zijn die buiten het (onregelmatig) naar de kerk-gaan. op nog een andere manier betrokken is of verantwoordelijkheid wil dra gen in een of andere werkgroep. Alles bij elkaar zou jet kerk-zijn in Alexanderpolder, Capelle en Ommoord kunnen schetsen als niet-traditioneel, met vrij veel mensen die zich betrokken voelen, niet'altijd even ge makkelijk, maar wel boeiend en dynamisch. Meer dan een oppervlakkig beeld heb ik niet kunnen geven. Misschien zijn er mensen, die meer willen weten. Daarom een paar telefoon nummers om informatie te vragen (alle 010): 21.54.83, 20.34.59 en 50.23.54. Deze nummers kunnen 's morgens op werkdagen gebeld worden. Hans Bunnik (geen pastor, wel lid van het kernteam „parochieraad" van Ommoord en lid van de ledenraad van het district Alexander- stad.

De Havenloods | 1977 | | pagina 9