'Maak van Lange Haven woonerf' tr Woonomstandigheden in Schiedam snel verbeteren 69.80 rekken huursubsidie nu 'MINDER HUUR IN SCHIEDAM—ZUID' 81% Verzoek aan Kamer tijdens huurmanifestatie Volop vrolijk Pasen bij Jamin. r; c SLAAPKAMERS Projectgroep in nota: termeulen Groei-Kasbiljetten aan toonder van Mees Hope: 'n schrander spaaridee. Bank Mees Hope nv oibmhc DONDERDAG 17 7 MAART 1977 26e JAARGANG NO. 11 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 I editie p SCHIEDAM ♦Kleuters krijgen speciale begeleiding Buitenbad Kolpabad overdekken" *Boeiende strijd óm 150 zetels ♦Vrijwilligers geven Turken les SCHIEDAM - Tijdens de Schiedamse manifestatie voor een beter woonbeleid afgelopen maandagavond in Irene hebben de ruim tach tig aanwezigen unaniem een verklaring aangenomen. In deze verkla ring, gericht aan de Tweede Kamer, dringen zij erop aan de huurder en de overheid meer controle te laten uitoefenen op de huurop brengst. Ook vragen zij de Tweede Kamer de woonomstandighe den in Schiedam snel te verbeteren. IERSE FOLK IN QUIBUS Andermaal was zondagavond het po dium van de Quibus voor een solitai re gitarist-zanger. Andermaal stond dus een moedig musicus voor de tahk om met bescheiden middelen de aan dacht van een praatgraag publiek vast te houden. Toch deed Mick Flynn de wind wel uit een enigszins andere hoek waaien dan collegae die hem dit sei zoen voorgingen. Minder recente songs, geen blues, maar grotere nadruk op authenticiteit: op een enkel (in deze „bezetting" nogal misplaatst) rock'n'roll-nummer na, bracht de Ier vooral traditionele songs uit zijn va derland, waarbjj hij over een niet altijd even zuivere, maar toch prettige en vooral geschikte stem bleek te be schikken. De teksten, bij deze eento nige muziek van vrij groot belang, waren redelijk verstaanbaar, al geld dat niet voor zijn „conferences", die van een dergelijke Iers accent voor dien waren, dat Mick vaak de enige was die zich om de eigen grappen ver maakte. Toch kom hij wonderwel vooral na de pauze op flinke steun van het publiek rekenen, met name tijdens enkele soli (de zg. reels en jigs) op de penny-whistle (een als blokfluit te bespelen ijzeren fluitje-van-een- cent met plastic mondstuk). Zelfs dwong hij een waardige stilte af tijdens een slechts op een slaginstru ment begeleid Keltisch lied. Vooral naarmate de avond vorderde begon Mick Flynn, die overigens beslist geen gitaar-virtuoos kan worden genoemd, zich meer te amuseren, al deed hij daarbij weinig moeite om het voor oordeel dat gemeenlijk t.a.v. Ieren bestaat weg te werken. k a Bij 'n roomboteroaké R !u m 'n eierdopje kado Ton Pothove (CPN) gaven acte de pré- cence. Hierdoor overheerste in de dis cussie de verschillen tussen beide par tijen over het gevoerde huur- en sub sidiebeleid. De manifestatie van vorig jaar was waf dit betreft beslist interes- Hans Kombrink opende de avond met een lang nogal technisch verhaal waar in hij het beleid van de regering de re vue liet passeren. Hij prees de rege ring voor de drastische uitbreiding van de individuele huursubsidie die vier jaar geleden honderdvijftig miljoen bedroeg en inmiddels is opgelopen tot één miljard gulden. Wel zei hij dat het systeem van huursubsidies zich nog voor verbetering leent. „Over de wer king van de individuele huursubsidies bestaan nog allerlei vragen en verlan gens", aldus Kombrink. Hij noemde de wijziging van object-subsidies bij het bouwen van nieuwe woningen een belangrijke ingreep: „Dat is één van de redenen waarom particuliere beleggers op dit moment weinig geïn teresseerd zijn in de particuliere huur- woningbouw'-'. Nodig Kombrink vond de huurverhoging van zeven procent dit jaar niet te hoog. „De huurverhoging zal ongeveer gelijk moeten zijn", zei hij, „aan de gemid delde loon-en prijsstijging. Zolang de kosten stijgen is huurstiiging nodig". Hans Kombrink ging ook in op de stadsvernieuwing. Hij constateerde dat die zowel financieel als wat be treft het aantal woningen een enorme sprong vooruit had gemaakt. Kom brink: „Fr is erg veel gebeurd, maar er moet nog erg veel gebeuren. Ik dacht dat er nog ontzettend veel te verbeteren valt". Hij waarschuwde daarom («gen afbraakpogingen van CDA en VVD. Ton Pothove kenschetste het rege ringsbeleid als een herstel van het veel gekritiseerde beleid van minister Udink. Hij deed een aanval op het huurbeleid van de regering. „De pro testacties tegen de huurverhogingen zijn dit jaar groter dan ooit. Fr is een ernstige terugval in de productie van woningen. De stadsvernieuwing is niet van de grond gekomen. Er is een be langrijke verschuiving van de sociale woningbouw naar particuliere huur woningen en de eigen woning", aldus Pothove. „Wij hebben dit jaar gepleit voor een huurstop. Gezien de reacties spreekt dit verlangen onder grote de len van de bevolking. Ons uitgangs punt is dat een goede en betaalbare woning een sociaal recht voor iedere Nederlander is". Formulier Na een korte discussie en de pauze zorgde de Rotterdamse toneelgroep Diskus voor enig vertier. Deze groep bracht een fel realistisch toneelstuk in twee bedrijven onder de titel „for mulier D 1066". Dit is zoals bekend het formulier dat bij de weigering van de huurverhoging moet worden inge vuld. Diskus ging er lekker tegenaan en 'zorgde voor een welkome onder breking van een zo nu en dan lood zware discussie. De andere komische noot werd gevormd door een span doek dat voor de tafel van de spre kers hing. Dit doek met als tekst „voor goede en betaalbare woningen" viel verschillende malen op de grond ondanks verwoede reparatiepogingen van de organisatoren met plakband. Na Diskus was het woord weer aan de aanwezigen en vooral Hans Kom brink die door de aanwezige CPN'ers flink op zijn nek werd gezeten. Fven na elf uur sloot voorzitter Zwamborn de vergadering met het voorlezen van de verklaring. Een verklaring waar nie mand op tegen bleek te zjjn. ..CC De Tweede Kamer-leden Hans Kombrink ei inbreng tijdens de huurmanifestatie Ton Pothove (op de rug gezien) hadden een belangrijke Cursus politieke vorming van WD politieke onderwerpen. De cursus bestaat uit twee of drie avonden. In het beginsel staan de cursussen open voor alle leden van de VVD, maar het bestuur wil in het bijzonder de vrouwen-zien. Voor verdere infor matie kan men terecht onder tele foonnummer 010-345206. Verzoek aan Van Dam: SCHIEDAM - De bevvonersver- eniging Schiedam-Zuid heeft staatssecretaris Van Dam ge vraagd geen of minder dan ze ven procent huurverhoging te heffen voor bijna alle huurhui zen in Schiedam-Zuid. In de brief noemt de bewónersverenl- ging een drietal argumenten voor dit verzoek. Ten eerste ligt Schiedam- Zuid in één van de meest verontrei nigde gebieden van Nederland. „Om in termen van de klokkenréparateur A. Leker uit Asten te spreken: als het aantal agressieve stoffen in de wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel.010 12.64.61 SCHIEDAM De projectgroep Lange Haven van bewonersvereni- ging Schiedam-centrum heeft gisterenmiddag wethouder Zijdeveld (Stadsontwikkeling) een Nota over de Lange Haven aangeboden. In de nota pleit de projectgroep ervoor de Lange Haven, Hoog straatzijde, tot „woonerf' te verklaren en aan de andere kant een parkeerverbod in te stellen. Volgens de projectgroep moet de hui dige situatie drastisch veranderen omdat er anders niet veel meer van de historische haven overblijft. - Waarom een Nota over de Lange Haven, vroegen wij aan één der leden van de projectgroep, de heer J.A.C. Hagendoorn. Hagendoorn „Omdat de situatie rond de Lange Haven steeds vervelender wordt voor bewoners, bedrijven en bezoekers. De Haven is op sommige punten vier meter breed.Vijfennegen tig procent van de bebouwing is par ticulier bezit. Het zware verkeer brengt veel schade toe aan bebouwing bestrating en beplanting. Gemiddeld vijfentwintig tot vijfendertig ton den dert maar over de Haven. Het is nog steeds een wonder dat er op de Ha ven geen ernstige persoonlijke onge lukken gebeurd zijn. Schiedam is als stad langs de Waterweg nog de enige die in het gelukkige bezit is van een één-kilometerlange historische kade. De Havenkerk is keurig gerestaureerd maar die begint nu al te scheuren. De DE HAVENLOODS is, zo blijkt ons telkenmale, een veelgelezen blad. Hoewel wij uiteraard naar een optimale (100 pet.) inö in heel ons idingsgebied, komt het voor i heel enkel percentage niet, op tijd wordt bezorgd. Lange Haven fungeert voor tachtig procent als parkeerplaats voor winke liers en heden die op kantoor zitten. s Nachts parkeren de cafébezoekers Dat gaat de hele nacht door. Er wordt hier soms meer lawaai geproduceerd dan aan het eind van de startbaan van Schiphol. Voorts wordt de Lange Haven door zeer veel automobilisten gebruikt als sluiproute en worden de getroffen verkeersmaatregelen door honderden auromobilisten genegeerd. Als hier geen maatregelen worden ge troffen dan verpaupert de zaak. Men zal maatregelen moeten treffen om te voorkomen dat het zaakje hele maal in elkaar stort." Eind 1976 hield de bewonersvereni ging een enquête onder de bewoners van de Lange Haven over de verkeers situatie. De overgrote meerderheid vond dat er veel moest veranderen. Vervolgens werd in december een projectgroep in het leven geroepen. Deze groep van zes Lange Havenbe woners organiseerde twee hooravon- den en twee enquêtes. Volgens de projectgroep zijn de meerderheid van de bewoners en verschillende be drijven er'voorstander van de Lange Haven, Hoogstraatzijde, tot „woon erf" te verklaren en aan de andere bezorging i Mocht u de krant eens niet of niet op tijd ontvangen, dan kunt u rich wenden tot ons lezersservicenummer: 010-13 24 SO kant langs de huizen een algeheel par keerverbod in te stellen. Voorts wil men van de Lange Haven, Westvest- zijde, tussen de Griffioenstraat en de Gerrit Verboonstraat ook een woon erf maken en de smalle gedeelten par- keervrij maken. Volgens de plannen van de projectgroep moeten er meer parkeermeters op de Appelmarkt ko men, moet de Vismarkt autovrij ge maakt worden en dient het gebied rond de Korenbeurs voor voetgangers bestemd te worden. De inrichting tot woonerf zou tot ge volg hebben dat de automobilist niet harder dan „stapvoets" mag rijden en voetgangers niet mag hinderen. In een woonerf heeft alle verkeer (dus ook voetgangers en fietsers) van rechts voorrang. Suggesties De projectgroep heeft nog meer wen sen voor de Lange Haven. Als eerste maatregel wordt gedacht aan een ton nage beperking voor het vrachtverkeer Auto's met een laadvermogen groter dan bij voorbeeld twee a drie ton zou den geweerd moeten worden. Men wil op de Appelmarktbrug éénricht- tingsverkeer instellen en van de Ko renbeurs kan een beter gebruik ge maakt worden dan thans het geval is. Geef de Korenbeurs een meer alge mene bestemming, zegt de project groep. Tijdens de laatste hooravond kwamen overigens nog enkele sug gesties naar voren. Deze hadden voor namelijk tot doel het sluipverkeer te weren. Zo dacht men aan het om draaien van de rijrichting voor al het gemotoriseerde verkeer en het afslui ten van de Lange Haven bij de Korte Dam niet palen. Dit alles omdat „het dagelijks passe ren van duizenden auto's langs de ka- deh voor de bewoners allerlei proble men oproept", aldus de Nota. „Ver der is het parkeren van auto's een hinderlijke aangelegenheid voor de bewoners onidat het fraaie uitzicht over de Haven door allerlei kleuren blik wordt vergiftigd." lucht niet snel afneemt, dan kan ik de klokken over een paar jaar niet meer herstellen", aldus de brief. „Het moet u overigens bekend zijn, dat schepen veel meer onderhoud vergen als ze in de buurt van Schiedam varen dan elders in Nederland." Voorts wijst de bewonersvereniging op Tankercleaning: „een levensge vaarlijk bedrijf", aldus de brief. De bewonersvereniging wijst op klachten over roetuitstoot en stank en de aan- en afrijdende vrachtwagens met zeer giftige stoffen. In de derde plaats ba seert de bewonersvereniging haar ver zoek op een gemeentelijke onderzoek naar de „kwaliteit van de opstallen" in Schiedam-Zuid. „Dit onderzoek moet", aldus de brief, „helaas maar onverbiddelijk vaststellen, dat er slechts 75 bouwtechnisch goede wo ningen zijn, 655 van matige kwaliteit, 1737 van slechte kwaliteit, 93 in principe onbewoonbaar en 72 moeten worden gesloopt." De bewonersvereniging besluit haar brief met: „Tot grote verbazing en ongenoegen van de bewonersvereni ging Schiedam-Zuid heeft de gemeen te Schiedam zich niet gevoelig ge toond voor deze argumenten. Van daar ons verzoek aan u. De bewoners vereniging hoopt bij u meer gehoor te vinden." SCHIEDAM - De Stichting Open Huis organiseert op vrijdag 25 maart de maan delijkse Opcn-Huisavond in dienstencen trum de Vier Molens. Dit is altijd een ple zierige avond waarop men kan dansen, ge zellig met elkaar kan praten of een spel doen. De avond begint om acht uur. Zaal open kwart voor acht. De Open-Huisavond eindigt om twaalf uur. Huiswerk maken... Dat doe je met plezier aan dit fijne buro. Groot werk blad (48x100 cm), handige lade en extra berqvak onder Uitgevoerd met wit blad en zwart frame. Ongemonteerd^ van f 95, - Met ons Groei-Kasbiljet incasseert u een hoge rente. Verder kunt u na twee jaar kiezen: öf verzilveren of profiteren van een nóg hogere rente, die over de maximale termijn van 7 jaar zelfs oploopt tot Krijgt u voor Bij verzilvering na een Groei-Kasbiljet Rente op Rente van: 1.000.- 2 jaar r 1.139.60 6% 3 jaar f 1.233.70 7/. 4 jaar f 1.348,- n 5 jaar f 1.469,40 8 6 jaar I 1.609,10 8% 7 jaar f 1.770220 Erïijn ook coupures v< Kingcl 93, tgl. 0 Rotterdam, ücijcrla tn 204,tel.010- 1927 11. tndijkwal 108, tel. 010 - 36 36 00. mus Universiteit), -141233. 133/hock B.K. laan, lel. 010 - 3402 22. Uurg. Oud laan 50, tel. Schiedam.Nieuwe Ih Vlaardingcn. Schiedamscwcg 53, tel. 010 - 3402 22. Alhlasscrdam. I'lantagcwcg 19. tel. 01859 - 26 05/23 44. f

De Havenloods | 1977 | | pagina 1