Den Briel in april één maritiem feest Piet Veenstra herdenkt 150e sterfdag Beethoven 34* 49a80 c&DAMSOr termeulen Alva's bril over boord gegooid? lüSii mw termeulen 198 termeulen termeulen meditatie Uit het huis op de gracht LENTEMODESHOW DE HAVENLOODS DONDERDAG 24 MAART 1977 ALGEMEEN Heerlijk luieren op dit stabiele 3-poots veld- "»ed. waarvan het hoofdeinde n diverse standen verstelbaar is is door 2 patentscharnieren. Het bed is kompleet met een komfortabel matras in diverse fraaie kleuren. De ideale kombi- natie voor in de tuin of op de camping! Afm. bed ca. 60x80 cm., matras ca. 58x178 cm. samen van f. 49.50 CARAVAN een caravan die paal bij uw wagen en uw guln Hummie huurprijs tij aankoop Jan van Riebeeckweg 2, Schiedam, 010-1520 66 LgiagiraMggrsciHiïiraflÉ Brielle zal een maand lang bruisen van allerlei activiteiten die met de scheep vaart en de watersport te maken hebben. „Brielle Maritiem '77", van 2 tot en met 30 april in het eeuwenoude vestingstadje, heeft tot doel de banden tus sen ons en het water te verstevigen. Want het is de organisatoren (Nederlands Maritiem Instituut, Stichting Maritiem Centrum Koninklijke Marine, Stich- Het is de bedoeling dat de manifesta tie zoals nu in Brielle, de komende jaren wordt herhaald. In steeds een andere plaats die van oudsher banden met de zee en de scheepvaart kent. „Brielle Maritiem '77" wordt zater dag 2 april officieel geopend door Prins Bernhard en Prinses Margriet. Deze plechtigheid vindt om twee uur plaats in de St. Catharijnekerk. Prin ses Margriet inspecteert voorts om tien voor drie de erewacht van het Zeekadetkorps „Nederland" voor het Maritiem Informatie Centrum aan de Lijnbaan, waarna dit centrum offici eel door Hare Koninklijke Hoogheid wordt geopend, 's Avonds op de openingsdag wordt om acht uur in de Jacobskerk het spel „De Zee en de Wind voor Vijand en Vrind" opge voerd. Waarom Brielle? Dat juist Brielle in het middelpunt van deze landelijke maritieme presen tatie staat, komt doordat het stadje los van krijgskundige zaken altijd met het water verbonden is geweest. Tot 1952 was er een open verbinding met de zee en op tal van plaatsen is nog zichtbaar dat in tijden van hoog wa ter vloedplanken moesten worden aangebracht, om de huizen langs de havens tegen binnenstromend water te beschermen. Bovendien heeft Brielle in het verleden beroemde landgenoten binnen haar poorten ge kend, zoals Maarten Tromp en Witte de Wit. Ook siert een praalgraf van admiraal Almonde de Sint Catha- rijne kerk. Daarnaast kent het plaats- ting Europoort/Botlek Belangen e.a.) gebleken dat maar weinig Nederlanders er zich van bewust zijn welke plaats het maritiem gebeuren in onze samenle ving inneemt: Zij willen laten zien dat er in ons land meer gebeurt dan het bouwen van- en het varen met schepen. door MARCO VAN MILAAN J i mTer gelegenheid van „Brielle Maritiem '77" wordt een poster met het eens beroemde Geuzenschip uitgegeven. NSU-Harmonie en een demonstratie van de Maatschappij tot Redding Ileitis 6e sfaó op last tan aluares óe toUóo m oen neöekUnöen acnKmngwnsnuiie PhlllPPus H sen Middelbare School voor Scheepswerktuigbouwkundigen bin nen haar vesting, waar jonge mensen worden opgeleid voor functies in de moderne zeevaart. Hoewel wij het uitgebreide program ma de komende weken steeds in De Havenloods zullen vermelden, geven we hier alvast de hoofdlijnen weer. Festiviteiten Demonstraties met radiografisch be stuurde scheepsmodellen zal zondag 3 april ongetwijfeld veel belangstel lenden naar Lange Vest trekken 14- 16.30 uur). De tentoonstelling „He dendaags Maritiem" in de School voor Scheepswerktuigkundigen kan, van 4 tot en met 29 april dagelijks van 10 tot 12 en van 13 tot 16 uur worden bezichtigd. Woensdag 6 april opent de Watersporttentoonstelling Boma '77 op het terrein van de School voor Scheepswerktuigkundi gen. Deze expositie kan tot 13 april worden bezichtigd. Woensdagmiddag (14 uur) geven kikvorsmannen van de marine demonstraties langs de haven. Een redding-demonstratie „Auto te water", wordt donderdag 7 april ver zorgd door de regionale brandweer. Kinderspelen, een optreden van de Schipbreukelingen vullen de zater dag. Bij het redden van de drenkelin gen wordt vanaf 14.50 uur een heli copter ingezet. Antiekmarkt Een twaalftal bedrijven, die zijn aan gesloten bij de Stichting Europoort/ Botlek Belangen zijn in april voor het publiek geopend, zodat iedereen een kijkje achter de schermen kan ne men. Voor deze excursies vertrekken speciale bussen vanaf het Maritiem Informatie Centrum aan de Lijnbaan. De deelnemende bedrijven zjjn: BP, Ertsoverslag Europoort, Europees Massagoed Overslagbedrijf, Esso, Graan Elevator, Gulf, ICI, Maasvlak te Olie Terminal, Nieuwe Matex, Oxirane Chemie, Verolme en Akzo. Vrijdag 15 april wordt er voor de Ja cobskerk een Maritieme Antiekmarkt georganiseerd, waar Henk Bakkeren maritieme houtversieringen maakt. Deze antiekmarkt gaat zaterdag ver der, maar op die dag zal Brielle voor al in het teken staan van de Rampen bestrijding in het Europoort/Botlek- gebied. Al het beschikbare mate rieel wordt gedemonstreerd (10.30- 12.30 uur) aan de Neckarweg. Woensdag 20 april opent de Expo sitie Maritieme Tekeningen en Werk stukken in de Jacobskerk. Tot en met 23 april tonen kinderen van 10 tot en met 15 jaar hier eigen werk. Vrijdag 22 april worden drie mijnen vegers van de Koninklijke Marine ver wacht die op nog nader vast te stel len tijden toegankelijk zijn voor het publiek. Zaterdag 23 april twee hoofdthema's: zeilwedstrijden voor 'vletten op de Brielse Maas (aanvang 9 uur) en de Rijkspolitie, ANWB en brandweer belichten de veilig heidsaspecten voor de recreatievaart. Vooral voor de laatste dagen van april staan er vele bijzonder aantrek kelijke manifestaties op het program ma. Deze zullen op een later tijd- Het initiatief dat in Brielle is ont plooid verdient naar onze mening alle aandacht. Het vele dat het program ma biedt, is zeker niet alleen voor de bewoners van Brielle of het Rijn- Tijdens de maand april kunt u over het programma dagelijks van 10 tot 16 uur inlichtingen verkrijgen bij: Maritiem Informatie Centrum, Lijn baan Brielle. Telefoon: 01886-6259. Dit centrum is bovendien in staat alle vragen op het gebied van de scheepvaart en watersport te beant- Uit ons tuincentrum op de 2e etage Dwergroosjes, in pot gekweekt. Deze bijzondere roosjes in rood, roze, geel, wit of dubbelkleurig. Normaal f. 3,25 Veronica Armstrongi (Hebe) in pot. Oranje-bruin struikje met witte bloemen. Bloeitijd juni-juli. Groen- blijvend. Normaal f. 3,48 Vuurdoorn (Pyrachanta Orange Glow) in pot. Een klimmer die in de herfst en winter massa's oranje-rode bessen geeft. Normaal f. 3,48 Nu per stuk Pak Asef stalmest (gedroogde koemest) f. 2,30 Ivosta rozenmest per pakje f. 1,40 Ze waren al wat op jaren Zij weduwe, hij weduwnaar Ze vonden elkaar best aardig Ze wilden best een huwelijk Die eenzaamheid... J afschuwelijk. Maar ze hadden elk hun eigen huis Hun thuis, daar hadden ze ge- I leefd Verdriet geleden en geluk be- leefd Dat huis, zo vol herinneringen Zo vol met voor hen lieve din- gen. t een jammer- INa drie dagen bij hem zei zij Onmogelijke stoelen en die boekenkast! En dat orgel, kast I Hoe ik nii reeds m'n mooie spullen mis Zal ik blij zijn j Wanneer die week weer over is. Ha drie dagen bij haar zei hij Wat zit jij d 'r toch tuttig bij En altijd maar die ramen open Ik heb 'n verkoudheid opgelo pen. En dat bed van jou, wat ligt dat slecht En die kleedjes overal, dat vind ik ook niet echt.... Zeg hoor eens, riep zij.. Ah, u hebt het al begrepen Het werd geen fusie, het werd Het eigen nest is heilig Het vreemde lijkt vijandig en onveilig En daardoor ging het helemaal it eigenlijk toch jammer is. LEEN DE ZWART Twang 'ÜZrtn Mme 3n vk awdiü-brim vm ft* Brief scrtcn* uj epsApX fapArttvk. Uned tfeej ffrrkq 'DcXaiin" wh atuMik vh. (jartnijkeU 9De voor Brielle karakteristieke Geuzenmaaltijd Zondag 21 maart recital in de Doelen Op 26 maar 1827 sterft in Wenen een eenzame, sombere man. Hij was maar 57, afgesloten van de wereld om hem heen. Oorzaak daarvan was behalve zijn karakter zijn doofheid, die zich al op zijn 30ste openbaarde, maar die op zijn 50ste zover was voortgeschreden dat geen enkel geluid, geen vaste klank meer tot hem doordrong. Dat is erg voor ieder mens, het is erger voor iemand die zich dagelijks met klank bezighoudt, het lijkt een ramp vooreen komponist, maar het heeft Beethoven er niet van weerhouden tot het laatst te blijven komponeren. Sterker nog, het heeft z 'jn scheppend vermogen eerder verder uitgediept en in waarde doen toenemen. Een lichtbrenger... in keuken, hobby kamer e.d. is deze praktische T.L. verlichting, kom pleet met 2 buizen (wit) van 20 watt(daglichtkleur). Met armatuur van witgemoffeld metaal en een prisma kap. Afm. 65x20 cm. Nd, kompleet van f 49,95 voor Wat er allemaal over Beethoven ge zegd kan worden en hoe men ook - met wisselende waardering over zijn komposities heeft geoordeeld, niemand kan ontkennen dat Beet hoven nog altijd één van de markant ste figuren in de muziekhistorie is, een rots waar we nog altijd niet om heen kunnen of willen. Daarom is een Beefhoven-herdenking nog altijd op haar plaats en is het goed Beethoven telkens opnieuw te ontdekken. Dat geldt voor de luiste raar die tenslotte niet uitgeluisterd raakt op zijn muziek, dat geldt in niet mindere mate voor de uitvoe rend kunstenaar die in zijn werken telkens nieuwe aspekten aantreft en nieuwe inspiratie vindt. Incidenteel Leverde de herdenking van de hon derdste sterfdag van Beethoven een grootse herdenking op en kwam er ook bij de 125ste sterfdag heel wat los, in 1977 moeten we het doen met enkele incidentele herdenkingen naast de gigantische plaatherdenking die Deutsche Grammophon in een schier eindeloze reeks cassettes voor- Rotterdam kent zelfs maar één enke le herdenking. Het is de Rotterdamse pianist Piet Veenstra - nog onlangs met een Chopin-recital opgetreden in de kleine zaal van de Doelen - die zijn verbondenheid met Beethoven (zijn tweede lievelingskomponist) uitdraagt in een recital-matinee in de Doelen. Het is niet eenvoudig uit het omvang rijke oeuvre voor piano van Beetho ven een programma samen te stellen waarin de facetten van zijn meester schap alle aan het licht worden ge bracht. Piet Veenstra is daar toch goed in geslaagd. Hij koos drie Om te beginnen de Sonate op. 10 nr. 2, uit de periode waarin het werk van Beethoven naast al zeer persoonlijke trekken nog veel paralellen vertoont met dat van Haydn en Mozart, de Sonate op. 57, bijgenaamd „Appassionata" en ont staan in de tijd dat Beethoven op het toppunt van zijn persoonlijke stijl was aangeland en tenslotte de 33 Variaties over een thema van Dia- belli, een werk uit zijn laatste schep pingsperiode, toen de doofheid hem al voor 100 procent parten speelde. Desondanks één van de meest gigan tische komposities van de .Jate" Beethoven. Het recital wordtj hoe paradoxaal dat moge klinken, zondag 27 maart gegeven in de feestzaal van de Doelen en vangt aan om half drie Sfeervol eten... ia, -e r ,de2£ eethoek van rust«ek eikenhout in Windsor Style. De stoelen zijn bekleed met groene of beige sl De tafel is in twee uitvoeringen verkrijgbaar: met vast blad van 80x120 cm of met een uitschuiftafel. Tafel met 4 stoelen van f 675,-- voor Uitschuiftafel met 4 stoelen van f 735,- voor f 't Is al jaren geleden, maar ik zie mezelf nog zitten in die klas van een middelbare school op de gracht. Van buiten drongen vage geluiden door. Ik woonde toen in Amsterdam. Het moet geweest zijn in het jaar dat het Paleis voor Volksvlijt afbrandde. Mooiere brand heb ik nimmer gezien, hoewel ik later pas besefte dat 't toch wel erg naar was om dat fraaie „Cristal Palace" van de hoofdstad te moeten missen. Het moet in die tijd geweest zijn dat wij langs allerlei trappen in het oude grach tenhuis op het dak wisten te komen om daar van het ene dak op het andere te klimmen, hoog boven „het gewoel der mensen", zoals we dat noemden. Ik zie me nog zitten, in de klas bij die oude dominee. Ik denk intussen dat hij helemaal niet zo oud was, maar ja „oud" is een relatief begrip voor kinderen. Voor mijn besef was m'n vader altijd oud en werd m'n verwondering dat hij later werkelijk zo oud werd met het jaar groter. Maar goed, die dominee dan. Ik hoorde hem graag, want hij sprak indrukwekkend en hij gaf ons godsdienstles, 't Is zonde, dat ik 't zeg, maar daar bracht hij niets van terecht. Ten eerste waren wij lastig ondanks zijn vervaarlijke wenkbrauwen. En ten tweede wist hij met ons niets anders aan te vangen dan eindeloos de bijbel door te lezen, leder twee verzen, te beginnen rechts vooraan, zodat je al meteen begon uit te rekenen bij welke verzen je zelf de beurt had. Wat was dat allemaal stierlijk vervelend! En wat kreeg je een hekel aan de bijbel! Het werd een boek vol met teksten voor je. Af en toe, want dat moet ik er toch bij vertellen, onderbrak hij ons om iets uit te leggen, maar daar luisterde helemaal geen hond naar. En als je dan ondanks al dat gereken toch niet wist waar het was - want o ja, dat vergat ik nog, hij had ook de akelige gewoonte om zomaar ineens iemand een beurt te geven. Die moest dan verder lezen en wist 't natuurlijk niet want hij hield z'n vinger bij het vers dat hij uitgere- kend had. Dan was Leiden in last. Dan moest je op woensdagmiddag terugkomen, want dan gaf hij aan enkele bollebozen Hebreeuwse les. Dan moest je achterin het lokaal zitten en hele lappen uit Samuël of uit Koningen overschrijven. Ja, dat was doffe ellende. Als ik aan al die toestanden terugdenk en die aantasting van je gouden vrije middag door een dominee, dan kan ik er nog een beetje boos over worden. Vaak zwoer ik, dat ik nooit meer bij hem in de kerk zou komen. Maar dat hield ik niet lang vol. want, zoals gezegd, hij sprak me in de kerk wel aan. Waarom ik dat allemaal vertel? U begrijpt het, denk ik, omdat ik er- van overtuigd ben dat als de bijbel op school aanwezig hoort te zijn, dan in ieder geval niet op de manier van die school op de gracht. Als iets alle interesse kan doden voor de bijbel dan is het wel het ziel loos doorlezen van alles wat erin staat. En toch breek ik graag een lans voor de bijbel op school. In Amsterdam zit de Unie School en Evangelie (Van Breestraat 14). Die Unig geeft nu al enkele jaren -zeer zinnige boeken uit over wat het zou kunnen betekenen een bijbel op school te hebben. Het laatste, dat nu juist naast mij ligt heet dan ook „Een school met of zonder Bijbel?" Het is geschreven door iemand die zijn leven lang hiervoor grote aandacht gehad heeft: de heer L. Kalsbeek. Ik ga het hier niet bespreken. Het is een bijzonder actuele zaak. Ook in katholieke kring vraagt men zich opnieuw af wat een school met het evangelie kan betekenen. Ik denk dat het van een beslissende betekenis is. We zijn met onze samenleving in menig opzicht op een belangrijk punt aangekomen. We worden allemaal een beetje bang als we aan de toekomst denken. Veel mensen raken zelfs in paniek. Ik geloof dat dat fout is, maar ik kan het begrijpen. Onze wereld dreigt letterlijk dood gedrukt te worden door wat we zelf allemaal hebben uitgedacht en uitgevonden. De techniek en de wetenschap, onmisbare grootheden bij een groeiende wereldbevolking, lijken ons toch uit de hand te lopen. Ze beginnen ons leven te overheersen. Sommigen spreken hier van een natuurwet. Een heel merkwaardige ontwikkeling. Nooit te voren is de mens zover geweest in het beheersen van de natuur. Maar tegelijk lijkt het wel alsof die natuur terugslaat. De technocratie, het overheersen van de techniek en het omgaan met de dingen, laat ons nauwelijks ruimte om te leven. Laat staan op een geestelijke wijze te leven. De signalen van deze nood in de mystiek zoeken of 's- Maar wel hierin overeenkomend dat het beide van de moderne mens om zich aan de dodende greep van de machine en van de ondernemingsmaatschappij te Ontworstelen. Meer dan ooit hebben we op onze scholen nodig dat de overheersing van alle tech nische bedrevenheden doorbroken wordt door een diepere bezinning. In de bijbel en door het goede aanwenden van de bijbel kan die be zinning op gang gebracht worden. Dat zal nooit kunnen door de boeken van de bijbel stomweg achter elkaar door te lezen. Daar zal mee gewerkt moeten worden. Dat eist interesse en inzet van leraren en ouder In die bijbel worden wij samen toegesproken op ons leven. En niet in 't minst op die situatie van ons leven waarin we geen uitzicht meer heb ben. De Stem die in de bijbel tot ons wil doorklinken opent ons een f werkelijke toekomst. Voor ons en onze kinderen. En misschien heb ik j dat toch wel meegekregen, zeits onoanks die oer-vervelende uren vanuit dat oude huis op de gracht. VISSERMAN datum 6 en 7 april stop plaats Gouden Balzaal Hilton stop aanvang 20 uur stop medewerking Foxtrot, Lijnbaan 102 Tendence, Lijnbaan 102 PourToi, Korte Lijnbaan 2 Vamp. Peppelweg 60 en Zwartjanstraat 8 Zero, Pannekoekstraat 8 Dream, Zuidplein hoog 749 Woman, Lijnbaan 42 Darling, Lijnbaan 53 f J. de Bruin modes. Noordmolenstraat 64 en Hoogstraat 210.Vlaardingen Kogels schoenen, Korte Lijnbaan 13 stop presentatie Ruud ter Weyden stop muzikale omlijsting Tony Mouse Discoshow Patricia Paay stop entree 5 gulden inklusief konsumptie stop kaarten verkrijgbaar bij bovengenoemde zaken stop tot ziens stop

De Havenloods | 1977 | | pagina 13