HAVENLOODS Provincie spreekt zich nog niet uit over Rijksweg 19 Geloogd Massief Eiken cotnp^ Negen mensen door hekgolf van Hoekse Pier gesleurd Meubelfabriek Oisterwijk IM Resultaat inspraak Midden Delfland aangeboden OPEN GEBIED MET AGRARISCH KARAKTER SLAAPKAMERS UortM*9_ Piano's Bert Cattel hoofdredacteur Wethouders laten verstek gaan bij Broekpolder-debat HOGE KORTINGEN DONDERDAG 24 MAART 1977 26e JAARGANG NO. 12 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 Mijn kinderboeken zijn bevolkt met anti-helden Posthoorn :Ursus krijgt alle informatie „Alleen nog kunst na oorlog aankopen'" Holiërhoek bang voor terugloop klandizie Jeugdhaven en SSM geen stap verder Den Briel in april een maritiem feest VLAARDINGEN - SCHIE DAM - MAASSLUIS - „Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland spreken zich voors hands niet uit voor Rijksweg 19. Wel vinden Gedeputeerde Staten een verbinding tussen de Rotterdamse en Haagse agglo- moraties nodig. Maar daarmee heeft GS zich niet uitgesproken voor Rijksweg 19."' Dat zei ge deputeerde Drs. J. Borgman vorige week vrijdag in het Waag- theater in Delft. Tijdens deze bijeenkomst kreeg hij het resul taat van tweeënhalve maand meedenken over Midden-Delf land. Een inspraak-procedure waaraan honderdzestig mensen uit Delft, Maasland, Schiedam, Vlaardingen en Schipluiden deelnamen. In het inspraakrap port spreken de deelnemers zich uit voor Midden-Delfland als een open, landelijk gebied met een agrarisch karakter en fiets en wandelpaden. Gedeputeerde Borgman noemde de inspraak-procedure een bij zondere procedure. „Zullen de resultaten gebruikt worden?", vroeg hij zich af. „Ik heb de nei ging te zeggen van wel. Voor mij staat nu al vast dat de werk zaamheden niet voor niets zijn geweest. Inspraak is hoogst noodzakelijk." Zes inspraakgroepen hielden zich de afgelopen maanden bezig met de toekomst van Midden Delfland. De insprekers waren het er over eens dat het gebied, dat ingeklemd ligt tussen. Delft, Maassluis, Vlaardingen en Schiedam, zijn landelijk karakter moet behouden. ;De avond in het Waagtheater die door ruim honderdveertig mensen be zocht werd, werd geopend door de heer F. Hekker, voorzitter van de be geleidingscommissie van de inspraak procedure. Deze procedure ging op 1 september van start en bestond Midden-Delfland is het gebied tussen Delft, De Lier, Vlaardingen, Schie dam en de Rijksweg 13. Een open, landelijk gebied, zesduizend hectare groot. Dit typische Hollandse polder landschap vormt een steeds kleiner wordende ruimte in dit sterk ver stedelijkt gebied. Op 21 oktober 1976 heeft de (Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming de Reconstructiewet Midden-Delfland aangenomen. Dit wetsonderwerp komt één dezer dagen in de Eerste Kamer. Als de wet ook daar wordt aangenomen, kan de reconstructiecommissie worden ingesteld. Deze commissie wordt belast met de leiding en de uitvoering van de reconstructie van Midden-Delfland. De Provincie heeft vooruitlopend op deze wettelijke procedure een inspraakronde georga niseerd. Doel van deze ronde was het naar boven halen van wensen en verlangens van de bevolking ten aan zien van de inrichting van Midden- Delfland. tegenover het opspuiten van haven- slib (Broekpolder, Woudbroek, Spa- land) in Midden-Delfland. Van alle deelnemers aan de gespreks groepen woont ongeveer de helft bin nen de grenzen van Midden-Delfland en de andere helft in de omliggende grote steden. De deelnemers willen in de toekomst doorgaan met het in de gaten houden van de plannenmakerij. Gerard Peet, één van de vier inspraak coördinatoren, noemde als belang rijkste conclusie van de inspraak procedure het feit dat mensen aardig in de richting van plannen maken kunnen opgaan. „Mensen kunnen planologisch meer dan je denkt", aldus Peet. behalve uit een rondreizende ten toonstelling en informatieavonden uit een discussiefase waarvoor zes gespreksgroepen werden geformeerd. Arend Zantinga die samen met drie anderen, voor de coördinatie zorgde zei dat er met ontzettend veel enthousiasme is gewerkt. „De verga deringen werden trouw bezocht. Er is geen verloop geweest. Uit een enquête onder de deelnemers is gebleken dat iedereen het zijne heeft kunnen zeggen. Het nut zie ik aan de ene kant vooral in de formulering van standpunten en aan de andere kant in het bevorderen van de betrokkenheid met het hele gebied en het ontstaan van onderling begrip tussen boeren, recreanten en natuurbeschermers.", aldus Zantinga. „Het is de taak van de overheid het wantrouwen weg te nemen of het materiaal gebruikt zal worden. Ik hoop dat de provinciale overheid het hare ertoe zal bijdragen dat de inspraakprocedure niet voor niets is geweest en dat het resultaat op een goede manier gebruikt zal worden." De heer J.W. de Vries (begflei- dingscommissielid) noemde het belangrijk dat de belanghebbenden m een vroege fase huri mening kenbaar hebben kunnen maken. Hij overhan digde gedeputeerde Borgman het lij vige rapport en sprak de hoop uit dat de inspraak zal bijdragen tot een goede reconstructie van Midden-Delf land en het beheer ervan. Snode plannen Borgman noemde een grondige reconstructie van Midden-Delfland voor de recreatie „verlaten ideeën". In antwoord op opmerkingen van een aantal insprekers zei hij: „Het moderne agrarische bedrijf heeft de neiging onder druk van de economie het weiland wat te verschralen in die zin dat de natuur en het landschap wat poverder gaan worden." De plan nen van het Schiedams gemeentebe- Landelijk Het is ondoenlijk de standpunten van de zes inspraakgroepen erg gedetail leerd weer te geven. Wel zijn een aan tal hoofdlijnen te trekken. De belang rijkste daarvan is, dat Midden-Delf land een open, landelijk gebied moet blijven met een agrarisch karakter en een extensieve recreatiefunctie (fiets- en wandelpaden). Ten aanzien van de landbouw in Midden-Delf land zijn een aantal knelpunten ge signaleerd. In het algemeen wordt kavelruil (geen ruilverkaveling, die veel ingrijpender is) voldoende gevonden. Tegenover de aanleg van Rijksweg 24 (de zogenaamde tweede ruit om Rotterdam) staat men in het algemeen afwijzend. In de gespreks groepen was een vrij grote meerder heid tegen de aanleg van Rijksweg 19. Men staat in meerderheid negatief VLAARDINGEN- Ontzettend geschrokken is de Vlaardingse mevrouw T.H. van Driel toen zij zaterdag met haar man en kinderen door een hoge golf, die werd veroorzaakt door een te snel varende boot, van de pier in Hoek van Holland werd gesleurd. Mevrouw Van Driel: „Zaterdag middag omstreeks 16.30 uur maakten we met negen mensen een wandeling over de pier. Een boot, die de naam „Asmara" droeg passeerde met zeer hoge snelheid zeer dicht langs de pier. Plotseling sloegen er me tershoge golven over de pier, die ons meesleurden. We gingen al lemaal kopje onder en vooral onder de kinderen brak een vre selijke paniek uit. Gelukkig konden we weer op de kant krabbelen, de schade beperkte zich tot kleerscheuren en zoek geraakte schoenen". Nadat de familie Van Driel wat op verhaal was gekomen, is zij naar de inspecteur van het loodswezen ge gaan om een klacht in te dienen. Me vrouw Van Driel: „Die man stuurde ons met een kluitje in het riet. Hij vertelde ons dat het wandelen op de pier voor eigen risico is en dat die pier er niet voor wandelaars, maar voor schepen is. Hij zei ook dat een waarschuwingsbord bij de pier staat, dat is echter niet waar. We zijn toen naar de politie gegaan, die ons naar de rivierpolitie verwees. Daar kregen we hetzelfde verhaal als bij het loodswezen te horen: „Wij kun nen er niets aan doen, die pier is er om de golfslag te breken en niet om te wandelen". Mevrouw Van Driel: „Wij vinden het een vreemde zaak, temeer omdat er bij mooi weer vaak honderden mensen op die pier wan delen. Zelf gaan we nooit meer op de pier, andere mensen willen we waar schuwen voor de levensgevaarlijke si tuatie. Blijkbaar moet er eerst ie mand verdrinken voordat er ingegre pen wordt." Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar 12 jaar garantie. de Meubelmakers uit het zuiden des lands Expositie in t (langs het wat avond tot 21 i kehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers oud recept eigen originele modellen ge- rverkoop uitsluitend in eigen toon- en 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd Opgehoogd Volgens rijkshavenmeester Van Eik zijn de schepen die de Nieuwe Water weg binnenvaren niet aan een maxi mum-snelheid gebonden. „Die sche pen moeten een bepaalde snelheid aanhouden om bestuurbaar te blij ven. Er kunnen zich dan inderdaad gevaarlijke situaties voordoen. Vorig jaar is een moeder met een kind in de kinderwagen de pier afgeslagen. Ook dat liep gelukkig goed af. De pier is opgehoogd om o.a. wandelaars beter de gelegenheid te geven op de pier te recreëren. Vooral bij hoog water blijft het echter een riskante zaak om op de pier te wandelen, grote waar schuwingsborden geven dat ook Volgens de heer Van Eik gebeurt het niet vaak dat schepen dicht onder de pier varen. „Geen een loods zal een schip onnodig dicht onder de pier la ten varen. Er kunnen zich echter wel eens omstandigheden voordoen dat een schip naar de pierkant uit moet wijken". stuur om in Schiedam-Noord vijf duizend woningen te gaan bouwen kenschetste hij als „snode plannen". Eén der insprekers wees hem erop dat de gemeente Schiedam met haar uitbreidingsplannen over de grens van Midden-Delfland komt. Borgman vond dat met Midden-Delfland reke ning gehouden dient te worden. „Ik wacht nog.even af wat het eindelijk gaat worden", aldus Borgman. Het idee om de Foppenpolder bij Maas sluis ten behoeve van de watersport onder water te zetten, viel bij de in- spraakgroep Maasland niet in goede aarde. Eén der insprekers: „De Fop penpolder moet droog blijven. De watersport moet op een andere manier aan banden worden gelegd." Borgman hierover: „Een stuk ruimte gebrek voor de watersporters is mogelijkerwijs op te heffen door de Foppenpolder onder water te zetten. Ik had gedacht dat dat een uiterst serieuze mogelijkheid was. Het land is niet al te best en de dijken zijn niet al te best. Het. onderwater zetten is een heel moeilijk punt." Tot slot zei Borgman dat het meer dan tijd was dat de mensen van Midden-Delfland weten waar ze aan toe zijn. Beslissend? Hekker, voorzitter van de begelei dingscommissie, zei dat de inspraak niet altijd beslissend zal kunnen zijn. Maar hij gaf wel de waarborg dat bij afweging van de diverse standpunten de stem van de insprekers zo duide lijk mogelijk wordt gehoord. „Maar", zei hij, „er moet ook rekening wor den gehouden met boven-regionale belangen." Nat dit officiële gedeelte werd er door de aanwezigen, inmiddels aan gegroeid tot zo'n driehonderdvijftig man, uitbundig feestgevierd onder de muzikale begeleiding van Fungus. Daarbij maakten meer dan honderd mensen van de gelegenheid gebruik lid te worden van de op die avond opgerichte vereniging Midden-Delf land. Een vereniging voor boeren, re creanten, milieumensen, historici, en bestuurders, kortom voor iedereen die iets met Midden-Delfland te ma ken heeft. Het motto van deze piep jonge vereniging: Midden-Delfland is het waard. Cherny (nieuw) 2.285.- CHERNY(nw) i.w.v X44tt 2.645.- Lindbeigh* 3J4*. 2.850.- Schimmel* bMïr 3.945.- I Rich. WEBER(nw) 5^*55- 3.895.- Yamaha* 4.695.; 3.425.- Sauter (nieuw) SMir 3.925.- Geyer* AMSr- 3.720.- Rösler* 4J&0TT 3.520.- I BECHNER (nieuw) iMSrr 3.995.- Steinway&Sons* TWOCr-10.400.- I IRMBACH '"'ST' ym? 4.445.- Aug. Förster* 3.600.- l TCHAI KA «ftT1 5.495.- Occasion piano's"anTf'tOOo"!'*' 0'an° Vleugels Steinway Sons 35J73T-17.900.- wtr-19.900.- iFoeov-12.900.- 4A450T- 10.850.- ikwr. 15.900.- iMWT. 17.900. Yamaha* iMnr- 9.200.- Bösendorfer* 2tA0&r-18.400.- Ibach* «^oer-14.900.- Estonia <meu Bechstein* Bechner (mei BILithner* Grotrian- door geheel Nederlanc VLAARDINGEN De bewoners van Coornhertstraat zijn ingegaan op het voorstel van wethouder Goudriaan om deze straat eventueel als woonerf in te richten. Eerder was een verzoek van de bewoners om verkeersdrem pels aan te leggen door de gemeente afgewezen, omdat die geen heil in zo'n voorziening ziet. Per 1 april a.s. is de heer B. Cattel (30) benoemd tot hoofdredacteur van De Havenloods B.V. Hij volgt in deze functie de heer E.J. Mathies op die per gelijke datum zal gaan optreden als stafredacteur van Wegener's Couranten Concern N.V. - waartoe De Havenloods B.V. behoort - en als Haags redacteur van de Pers Unie, een samenwerkingsverband van regio nale dagbladen. Bert Cattel, woonachtig in Moor drecht, is sinds juni vorig jaar chef-redacteur van De Havenloods B.V. Eerder was hij werkzaam als eindredacteur van Holland Sil houet, dochteruitgave van De Havenloods. Na het voltooien van zijn middelbare opleiding aan de (toenmalige) Rijks-HBS in Gouda, in welke gemeente hij ook werd geboren, deed Bert Cattel bij diverse dagbladen ervaring op. Sinds 1968 is hij aan De Haven loods B.V. verbonden. In zijn huidige functie houdt hij zich vooral bezig met organisatie, vormgeving en algemene redactie. De Havenloods B.V. is uitgeefster van de bladen De Havenloods, Holland Silhouet, Nieuwe Vlaar dingse Courant, Schiedams Nieuwsblad en Maassluis Nieuws blad. Directie contact opties kleute MAN organiseert handtekeningenactie VLAARDINGEN - Het Milieu Aktiecentrum Nederland gaat in samenwerking met de Vereni ging Voorkomen is Beter (VIB) een handtekeningenaktie houden onder de Vlaardingse bevolking. De bedoeling van de actie is de verantwoordelijke overheden aan te zetten maat regelen te nemen om de gevaren van het giftige slib in de Broek polder weg te nemen. Deze actie is het resultaat van een vergadering die het MAN en de VIB maandag in zaal Excelsior hielden. Eigenlijk had de vergadering een debat moeten zijn waarin het gif in de Broekpolder centraal stond. Daar voor waren zowel de inspecteur van Volksgezondheid als de verantwoor delijke wethouders van Rotterdam en Vlaardingen uitgenodigd. Omdat deze mensen verstek lieten gaan bleef het kleine aantal aanwezigen niets anders over dan te vernemen wat het MAN en de VIB, vertegenwoordigd Joke van Ballegoyen.Remy Poppe en Gerrit Breukelaar vrij entree Dij Groothandel Dames- heren- en kinderkleding ROTTERDAM Groothanflelsgebouw door Remy Poppe, Joke van Balie- gooien en Gerrit Breukelaar, van plan waren en daarmee hun instemming te betuigen. Landbouwer Slechts één aanwezige het weten het er niet mee eens te zijn en dat was landbouwer van Woerden, die onder andere aardappelen op de giftige grond verbouwd. Enkele aanwezigen wilden terstond weten of hij zelf zijn produkten at en aan wie hjj zijn aard appelen verkocht. Daarop wilde de boer, die voortijdig de vergadering verliet, echter niet antwoorden. Om uiting te geven aan het ongenoe gen over het wegblijven van de wet houders en de inspecteur werd beslo ten hen een petitie te sturen waarin stond dat zij hun verantwoording ver zaakten en dat hun onwil om te ko men een aantasting was van een demokratisch recht op informatie. Remy Poppe verwacht in Vlaardin gen veel handtekeningen te kunnen verzamelen. Over de actie zei hjj: „Het kan de druppel zijn die de em mer doet overlopen, want de mmer begint nu wel aardig vol te raken". ROTTERDAM Karet Doormanstraat 129 hoek Van Oldenbarneveltstraat (bij de Schouwburg) VERBOUWINGSOPRUIMING De fijnste Oosterse tapijten, in alle maten, nü met vrijdag koopavond vanaf 5 maart t/m 2 april 1977 (met toestemming K.v.K.)

De Havenloods | 1977 | | pagina 1