'Er bestaat een schrijnend gebrek aan vermakelijkheid' Stadsgehoorzaal bestaat vijfentwintig jaar Schoolraad krijgt taken gemeenteraad Kamervragen over herbouw binnenstad mM Tl?5 Drs.P. tot Toverbal jeugd 'ZIEKENHUIS-STRATEN' WORDEN HERINGERICHT termeulen 'Knopen ontwarren en dingen duidelijk maken' CPN in de Oostwijk termeulen Gemeente zoekt huurder voor boerderij termeulen VERSE IMTUURHIRm EIEREN nnruuRHiRm DE HAVENLOODS DONDERDAG 7 APRIL 1977 Het is een lastige zaak om onbe vangen en zonder vooroordelen te gaan luisteren naar een cause rie van Drs. P. Je hebt het beeld al bij je dat het medium televi sie je voorschotelde: een wat knorrige, oudere heer, stijfjes in 't pak, die met geknepen -stem geluid z'n eigen liedjes brengt, waarbij melodie en rhytme hooghartig genegeerd worden. Soms is zo'n optreden verlucht met enkele stijve danspasjes, óók dwars tegen de maat in: een presentatie die een deel van de kijkers gruwelijk ergert en andere geweldig aanspreekt. Maar je weet tegelijkertijd dat Drs. P., als Geo Staad operend, de meest ingewikkelde dichtvormen als ambacht presenteert in literaire ru brieken die ironische titels als „Ons Knutselhoekje" hebben meegekre gen. Die balladen, sonnetten en ron delen en des schrijvers laatste hobby de ,Jight verses", zoals verzameld in het minibundeltje „Ollekebollekes" bevatten bovendien de meest waan zinnige woordspelingen en taal-effec- SCHIEDAM - De bewoners van de straten in de omgeving van het ziekenhuis hebben een vra genlijst ingevuld over de gewens te inrichting van hun straat. In deze lijst wordt ondermeer geïn formeerd naar parkeren. De re sultaten van de vragenlijsten zijn gisteravond besproken door Aktueel... Moderne blouses waarmee je he lemaal in bent. Keus uit twee mo dellen, maar allebei even sportief en van 100%katoen. Er is een bul- letblouse met onderscheidingste kens en een blouse met een leuk klein vlaggetje op het ene borst zakje. Beide hebben korte mou wen en zijn er in diverse kleuren: o.a. wit, zwart, khaki enz. Maten 36 t/m 44. een eerder geformeerde werk groep. In deze werkgroep zitten tweeëntwintig bewoners en ver tegenwoordigers van de gemeen te. De gemeente manoeuvreert zeer be hoedzaam ten aanzien van de herbe- stratingsplannen en overlegprocedure Tijdens een bespreking, begin maart waarbij zestig personen aanwezig wa ren (een relatief zeer hoge opkomst), bleek een vrij grote ongerustheid over de bedoelingen van de gemeente met de herinrichting. Een groot aantal be woners was bezorgd over de mogelijke inrichting als een woonerf Door ver tegenwoordigers van de gemeente is toen benadrukt dat de gemeente geen enkele behoefte heeft om aan de be woners een bepaalde inrichting van hun straat op te dringen. Medio maart heeft de gemeente voor de eerste maal gepraat met de werkgroep van bewo ners. In dit overleg is besloten een vragenlijst aan de bewoners voor te leggen waaruit eventuele problemen, knelpunten en wensen naar voren zouden komen. Het gaat hierbij in de eerste plaats om de vraag hoe de be woners de straat willen hebben. Ver keersmaatregelen zijn van later orde. Die zullen in de werkgroep worden besproken. Enquête Aan de hand van de enquêteresulta ten worden de uitgangspunten voor de inrichtingsvoorstellen per straat vastgesteld. Aan de hand van deze uit gangspunten werkt «Je afdeling stede- bouw van gemeentewerken vervolgens een voorstel per straat uit. Deze wor den in de werkgroep besproken en aan de bewoners toegestuurd. Op een informatiebijeenkomst kunnen ver volgens alle bewoners op de voorstel len reageren. Deze reacties worden dan weer verwerkt in een definitief schetsontwerp. Voordat met de her bestrating wordt begonnen, ontvan gen de bewoners het definitieve in richtingsvoorstel thuis. ten. Waarschijnlijk omdat, volgens Geo Staad, .humor kreatiever is dan alle andere literatuur". Evocatie Beminnelijker dan ik me had voor gesteld („ik vind het zo ontzettend moeilijk om m'n tekst te onthouden dat ik er onmogelijk op kan letten wat dirigenten, regisseurs en camera mensen van me verlangen" verklaart hij als ik rekenschap verlang van z'n kwasi-klunzig optreden op de buis) en bekwaam jonglerend met onze moedertaal heeft de heer Polzer (want zo heet hij echt) de Toverbal bezoekers met een hinkstapsprong door de literatuur gevoerd. Of de causerie nog een officiële titel had meegekregen bleef onduidelijk. De le zing had van alles te maken met krea- tief taalgebruik, met kritisch lezen en met het hanteren en doorzien van „gimmicks", de kunstgrepen en handigheidjes waar praktisch elke schrijver zich van bedient. „De beste proza-gimmick is de evocatie, de kunst van het weglaten van elke over bodig woord", aldus Drs. P. „Laat de lezer zelf maar invullen: de plaatjes inkleuren. Willem Elsschot en de taal wisten wat ze aan elkaar hadden en waren goed bevriend. Hij vormt een uitzondering in de Nederlandse litera tuur die op drie pijlers rust: het zelf beklag, het zeuren en het zalven". En passant werd afgerekend met: „de mooischrijverij van die ellendige tach tigers", met „de bladzijden vullende nietszeggendheid van schrijvers als Harold Robbins (mijdt hem als de pest, hij is weerzinwekkend)" en met „de verachtelijke eigentijdse schrij vers die zich presenteren als zak of trut". Kortom, er werden „kommer en kwel", „droefenis en boerenbedrog" en „afzichtelijk gedram" alom in de letterkunde geconstateerd, aangevuld met „een schrijnend gebrek aan ver makelijkheid". „Gelukkig voorziet Geo Staad in deze dringende behoefte", aldus Drs. P., die tegelijkertijd z'n nieuwe L.P. aankondigde waarvan de opbrengst deels ten goede komt aan Amnesty International en deels aan de Stich ting „Schrijvers in Nood". Er werd benadrukt dat deze stichting zich rcgclwedstrijden van het district West 2 winnend afgesloten en veroverde aldus een plaats in de volgende ronde, die op vrijdag 15 april zal plaatsvinden in het clubgebouw van Vierpolders. Inzet is dan het kampioenschap van Zuid-Holland en de winnaar zal de provincie vertegen woordigen op de landelijke finale van de spelregelwedstrijden in Apeldoorn. HBSS winnaar van de wedstrijden in Schiedam, haalde de volgende ronde niet. Ze eindig den op de vierde plaats. MAASLAND Organist Klaas Jan Mulder speelt op 16 april op het orgel van de Nederlands Hervormde Kerk te Maasland. Aanvang 20.00 SCHIEDAM - De boekenweek is in Schiedam uitgeluid met een causerie in het Stedelijk Museum. Afgelopen vrijdag wa ren ongeveer veertig Schiedam mers naar de Aula van het Mu seum gekomen om te luisteren naar een voordracht van de Maassluisse schrijver-bioloog Maarten 't Hart. SCHIEDAM - Wethouder Post hoorn (onderwijs) gaat binnen kort praten met het dagelijks bestuur van de gemeenschappe lijke schoolraad over het moge lijke doorschuiven van taken van de gemeenteraad naar de gemeenschappelijke schoolraad. „We moeten gezamenlijk dingen proberen te vinden die mogelijk zouden kunnen zijn. Er is een aantal dingen waarvan ik vind dat ze zouden kunnen worden doorgeschoven. Ik wil hierover graag met het dagelijks bestuur overleggen Tijdens de vergadering van de ge meenschappelijke schoolraad noemde de wethouder vier zaken waarmee de schoolraad zich zou kunnen bezig houden:. „In eerste instantie het omschrijven van wat ouders en oudercommissies in het onderwijs veld kunnen doen. Wat zijn de rechten van ouders? Daarnaast advi sering. U moet sterk opletten wat bij de Onderwijsbegeleidingsdienst wordt voorgebakken. Het derde punt het overdragen van taken. We moeten zien in hoeverre het mogelijk is bepaalde taken van de gemeenteraad door te schuiven naar de gemeen schappelijke schoolraad. Het vierde punt: het stimuleren van ouderparti cipatie". i Herman Posthoorn De gemeenschappelijke schoolraad hield zich maandag onder andere be zig met het opstellen vaq zijn begro ting voor 1978. Besloten werd een vergoeding van tweehondervijftig gulden per lid te schappen en hier voor in de plaats een vaste onkosten vergoeding van honderd gulden op te voeren. Ook besloot de schoolraad wederom een poging te wagen om personeel te krijgen. Eerder heeft het gemeentebestuur een aanvraag voor een full-time kracht afgewezen; ditmaal vraagt de schoolraad om een part-time kracht. De avond werd georganiseerd door de Vereniging Vrienden van het Stede lijk Museum en een aantal boekhan delaren. Maarten 't Hart vertelde als hobbies lezen, luisteren naar muziek en schrijven te hebben. Daartoe han teert h(j een strak dagschema: 's och tends vroeg opstaan en schrijven, daarna werken in een laboratorium en 's avonds lezen en plaatjes draaien. In zijn causerie ging 't Hart uitgebreid in op de vraag waarom hij schrijver was geworden. Hij vertelde dat zijn eerste boek „Stenen voor een rans uil" ontstaan was toen hij in een la boratorium in Rijswijk werkte en niets te doen had. Dit boek kreeg een eervolle vermelding voor de Reina Prinsen Geerligsprijs. Evenals „Ik had een wapenbroeder" behandelt het het thema homo-sexua- liteit, omdat - aldus 't Hart -- het verschijnsel homo-sexualiteit hem verbaasde. „Maar ik had na het ver schijnen van die boeken", aldus 't Hart, „niet het gevoel dat ik homo- sexualiteit had begrepen". Hij zei over de functie van schrijven: „Je wilt een knoop ontwarren en voor jezelf proberen dingen duidelijk te maken. Je probeert achter dingen te komen waarop je op geen enkele andere manier kunt achter komen. Daardoor krijg je beter zicht op de dingen waarover je jezelf verbaast. Wat het voor de lezer betekent, kan ik nooit goed achterhalen. Het is al tijd een groot raadsel geweest, waar om mensen geïnteresseerd zijn in wat ik heb geschreven". Ter illustratie las Maarten 't Hart twee verhalen uit eigen werk voor. SCHIEDAM - De CPN afdeling Schiedam organiseert vanavond een vergadering voor de bewoners van Schiedam-Oost in zaal De Wilgenburg achter de Singelkerk. Aanvang om 20.00 uur. Spreker is de heer Van Dillen, lid van het Partijbestuur van de CPN. De CPN wil met de bewoners en diverse organisaties uit Schiedam-Oost pra ten over de huidige politieke situatie en over de komende verkiezingen met als motto: Voor een andere Regeringspolitiek. bezig houdt met schrijvers die moe ten leven in een meer autoritaire sa menleving dan de onze en „niet be doeld is om Nederlandse schrijvers die in scheiding liggen te steunen." „Heeft u nou echt van die nare uit spraken gedaan over domme mensen die maar opgeruimd moeten worden en kinderen waar u een hekel aan heeft?" vraagt het aardige meisje na afloop. Ettertjes „Lieve kind", zegt Drs. P. vaderlijk, „wanneer ik over domme mensen spreek bedoel ik niet diegenen die al leen maar lager onderwijs gehad heb ben, maar mensen met een zeer be perkte belangstelling die niet verder reikt dan b.v. het voetballen. Domme mensen vind je overal, in alle rangen en standen. Opruimen is niet nodig zolang ze mij maar niet voor de voe ten lopen. Kinderen die hun ijs over mijn broek uitsmeren mag ik even min. Ik beweer niet dat ik van de jeugd hou, ik onderscheid aardige kinderen en ettertjes". En dan moet hij zich reppen" want het eerste klas-compartiment wacht op het station". Tineke Diepenhorst. Sfeervol... zo'n buitenlantaarn aan uw huis. Prachtig bronskleurig gegoten aluminium uitvoering met am berkleurige craquelé glasbol en porseleinen fitting. Totale hoog te 38 cm, doorsnede bol 20 cm. van f 49,50 Verleen predikaat goed en goedkoop aan huizen MAASSLUIS - Ook leden van de Tweede Kamer houden zich nu bezig met de problemen rond de nieuwe bebouwing van het vorig jaar met de grond ge lijkgemaakte deel van de bin nenstad van Maassluis. De heren Nypels (D'66) en Kombrink (PvdA) hebben minister Gruij- ters van volkshuisvesting ge vraagd of hij voor de nieuwe huizen, die gebouwd gaan wor den, toch het predikaat „goed en goedkoop" wil verlenen. Dat betekent dat de huurprijs met een paar tientjes omlaag kan. Gruijters heeft al eerder laten weten, dat volgens hem Maassluis wat betreft het plan Lijnstraat en omge ving niet aan de voorwaarden voor „goed en goedkoop" voldoet. Kom brink en Nypels zijn dat niet met de minister eens en vinden, dat de huizen alsnog voor die subsidie regeling in aanmerking komt, die aan „goed en goedkoop" is ver bonden. Bij het voorbereiden van de nieuw bouw in het stadscentrum is er altijd van uitgegaan, dat de huur prijs dermate laag moest blijven, dat de oude bewoners in principe terug moesten kunnen naar hun wijk. Dat zou altijd nog gepaard gaan met een fikse huurverhoging, vergeleken met de prijzen van soms enkele tientjes per maand, die men vroeger be taalde. Voor de nieuwe huizen denkt men aan een huur van f.307,- per maand. Als Gruijters echter niet over de brug komt met subsidie betel ent dat een huur van ongeveer f.465,- per maand. Vandaar, dat wethouder Han Hummelen van Stadsontwik keling en Jan Barendregt, directeur van de Gemeentelijke Woningstich ting nog steeds intensief bezig zijn om de minister en zijn ambtenaren tot andere gedachten te brengen. Zoals bekend voorzien de plannen in de bouw van een nieuwe wijk, die relatief dicht bebouwd zal zijn met woonhuizen en enkele winkel panden. De plannen zijn ontwik keld in nauwe samenwerking met de vroegere bewoners. De architect is Nico Andriessen uit Haarlem. De Woningstichting zou als verhuurder van de huizen gaan optreden. Free Fair bereikt grenzen jazz-rock De jazz-liefhebbers die ook nog wel geavanceerde rock-muziek willen ge dogen, spuiten vaak hun gram over het feit dat al het goede van gene zijde van de oceaan komt. Voor hen v; H!9B HU VLAARDINGEN - De gemeente zit duidelijk in haar maag met de on langs aangekochte boerderij aan de Korte Dijk. Een bestemming voor het woonhuis met de sterk vervallen stal len is nog niet gevonden. In een ad vertentie heeft de gemeente gegadig den voor de boerderij opgeroepen. De nieuwe eigenaar hoeft volgens de advertentie slecht een symbolische huur te betalen. Niet symbolisch zijn de opknapkosten die de toekomstige huurder op tafel moet leggen. In de commissie stadsherstel werd onlangs gesproken van een bedrag dat tussen de drie en vier ton ligt. zal het een welkome zaak zijn dat Hollandse musici zich soms aan een Amerikaans contra-bas-talent als, Roger Cooke weten op te trekken. Zo blijft Eric Ineke er zeer jong bij, getuige een „muzikale" drumsolo en veel bewegingsvrijheid in de be geleiding, vaak in samenwerking met Rob van de Broeck, een pianist, die eens niet alleen zijn toetsen beheerst, maar ook de vele knoppen op zijn Fender-piano, Arp-Odyssey-synthe- siser en verdere installatie. Meer dan bij hen echter was er bij saxofonist Dik Vennik iets te merken van een terugval van het kwartet Free Fair t.o.v. het concert dat men vorig jaar in de Quibus gaf. Zijn presentatie op fluit was zwak, en hoewel hij met de sopraan-sax geen moeite had, deed zijn weerbarstige tenor vaak niet wat hij ervan verlangde, hetgeen wellicht minder aan zijn capaciteiten lag dan aan zijn (avant-gardistische) voorkeur. In de jazz-rock (een ongelukkige term, die veel goeds en slechts onder één noemer brengt) van Free Fair staat de jazz centraal in het muzikaal concept. Het rock-aspect uit zich dan in de herhaling en de tonaliteit van het thema, waarmee Vennik de groot ste moeite had, gezien zijn spel en voorts zijn driftige gebaren naar zijn begeleiders, van wie Cooke grimmig bleef doorplukken, Ineke onverstoor baar doorging met het slaan van com plexe figuren en de inventatieve van de Broeck als vredestichter overal raad op wist. Deze dwang-van-het-thema lijkt de objektieve grens te zijn van de jazz- rock, die meer een eenmalige vondst is, dan een genre waarbinnen een ontwikkeling mogelijk is. Het in her halingen vallen en tenslotte emigre ren van Chris Hinze (uit wiens „school" Free Fair voortkomt) mag een teken aan de wand heten en de nieuwe Miles Davis laat ook al jaren op zich wachten. Toch liet Free Fair geregeld horen dat goede musici bin nen elke genre kunnen vlammen. Maar dan moeten er wel nieuwe num mers komen, en meer inspiratie en minder misverstanden zijn. Eén ex cuus was er: de materiaalpech van Roger Cooke, die daardoor niet zijn onstuimige soli kon loslaten. Het hoogtepunt van de avond viel dan ook een uur te vroeg: de vingeroefe ningen van de zich inspelende won der bassist. JAN VAN RAVENS. Voor kleine meisjes.... en grote meisjes. Hippe Jeansrok van 100%denim. Een sportief model met aan de voorkant twee klepzakken, twee opgestikte achter zakken, een jukstuk en gekruiste riemlussen. In indigo blauw met oranje sierstiksels. Maten 104 t/m 170. maat 104-122 van f.21,95 u slechts maat 128-146 van f.22,95 voor f.12,95maat 152-170 van f.23,95 r f.13,95. VLAARDINGEN - De Stadsgehoor zaal bestaat al weer 25 jaar. Velen zullen zich de eerste voorstelling van „De Barbier van Sevilla" nog kunnen herinneren. Hiervoor was zoveel belangstelling, dat er maar liefst 700 teleurgestelden waren die geen kaart jes hadden kunnen bemachtigen. Vlaardingen hield daaraan in ieder geval een tweede kunstkring —naast het Vlaardings kunstcentrum— aan over. Dat deze dit jaar zijn laatste seizoen beleeft getuigt paradoxaal ge noeg van een gezonde ontwikke- De voorgangers van de heer Van Ginneken waren namelijk niets an ders dan goed-betaaldc-zaalver- huurders, die geen enkel eigen initia tief konden ontwikkelen. Het organiseren van culturele voor stellingen was nu eenmaal voprbe- houden aan het Vlaardings Kunstcen trum en de Stichting Culturele Kring. Het was dan niet verwonderlijk, dat -met uitzondering van de heer Drion, die om andere redenen weg ging- achtereenvolgens Van Zuylen en Come van baan verwisselden, niettegenstaande het feit, dat deze heren de handen nog vol hadden aan het verhuren van de zaal. Doordat de tijden veranderen, werd dit echter allengs minder en het zal dan ook niet verbazen, dat toen de heer Van Ginneken de vacature „Corne" kwam vervullen, hij dit ging doen in de functie van bedrijfschef. Met andere woorden, iemand die de zaak gaande moest houden. De ont wikkeling is echter duidelijk anders geweest. Van Ginneken heet allang geen bedrijfschef meer. Hij is intussen via bedrijfsleider thans een heuse directeur. Het verhuren van zalen is ook steeds minder ge worden, maar daarentegen zorgt Van Ginneken wel voor een eigen pro gramma van tussen de 30 tot 40 voorstellingen per seizoen. De belang stelling groeit nog steeds en niet on vermeld mag blijven, dat het pro gramma van vorig jaar de gemeen schap geen cent heeft gekost. De conclusie van dit verhaal zou kunnen zijn, dat de Stadsgehoorzaal zijn tijd goed heeft gebruikt en in die 25 jaar is toegegroeid naar een echte schouwburg, waar het goed toeven is. /staatu \Gunt u op zekerheid en kwalltelttNv mij een dierwaardig haataan? VRAAG DAN UW WINKELIER NAAR (Echte scharreleieren) GEGARANDEERD: 1. VERSER (worden verser dan 2x24 uur bij uw winkelier afgeleverd) 2. CONSTANTE KWALITEIT (alle eieren komen uit eigen farm) 3. FIJNE SMAAK (dieren kunnen scharrelen in stro) 4. GOEDKOPER dan andere merken! NIEUWE TONGE Tel. 01875-590-357 KROMME WEEGJE 1-5

De Havenloods | 1977 | | pagina 7