Wijkbewoners maken intensief gebruik van Van 't Hoffplein Informatieavond over woningbouw Woud hoek Grandioze Meubebhow! In memoriam Joop Mekes kleurwedstrijd Nooit meer moe met't Nieuwe Atkinsdieet WE5ÏMNDM Zaterdag officiële ingebruik stelling Aanbieding van de maand 't Oude Ambacht v/hSprij MASSIEF EIKEN MEUBELEN WEMDIfl SLAAPKAMERS termeulen Dat leest u alléén in editie p SCHIEDAM HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 i:OBD helpt kinderen met gedragsproblemen Joegoslavische naièven in Gemeentemuseum ^Kamperen op gemeentelijke grond Boeiende expositie over dagelijks leven in Vlaardingen van 1600 tot 1800 Delicatessenzaak Paalvast houdt er na londerd jaar mee op SCHIEDAM Een doordeweekse dag, half elf 's avonds: een groep je oudere jeugd en een aantal volwassenen spelen een oefenpartijtje basketbal. Dit tafereeltje is zo nu en dan te zien op het Van 't Hoffplein. Sinds dit plein ingrijpend verbeterd is, wordt er voor en na schooltijd en in de vroege avonduurtjes een zo intensief gebruik van gemaakt, dat het erop lijkt alsof er ineens weer kinderen zijn in Oost. Het Van "t Hoffplein is waarschijnlijk de meest geslaagde poging van de gemeente om in samenwerking met de wijkbewoners de overwegend saaie Oostwijk een beetje leefbaarder te maken. De allereerste plannen dateren van 1937. Toen vroeg het Singelkwartier aan de gemeente toestemming het plein als speeltuin worden waar kin deren tegen betaling konden spelen. Dit plan is niet doorgegaan. De draad werd in 1974 bij de oprichting van bewoneisvereniging Schiedam-Oost weer opgepikt door de werkgroep groen en speelgelegenheid. De werk groep maakte een ontwerp, hield een enquête, huurde een keet van gemeen tewerken en presenteerde drie speel plannen aan de omwonenden. Het meest rigoreuze plan haalde de mees- Korte Lijnbaan 22 Leukeklerenwaar je snel hijmoet zijn te punten. Eind oktober 1974 werd een maquette en de uitslag van de enquête aangeboden aan de wethou ders Van der Wilk en Zijdeveld. Bei den ontvingen de plannen heel en thousiast In mei 1975 keurde de gemeenteraad een kredietaanvrage voor de verbetering van het plein goed. "In de loop van 1975 zijn bepaalde brieven gestuurd om te vragen of er vooruitgang in de' plannenmakerij zat", vertelt Lex v.d. Heuvel, voorzitter van bewonersver eniging SchiedamOost. "Tot onze stomme verbazing werd toen ineens die subsidie aangevraagd." Plomp verloren V.d. Heuvel: "We hebben tot begin 1976 niets gehoord. Toen zijn we benaderd door een ambtelijke werk groep pleinen. Daar is een zeer in tensief en vruchtbaar contact mee geweest. Vrijwel elke week geduren de vijf maanden hebben we een werk bespreking van tweeënhalf uur gehad. Daaraan nam de gemeente en de be wonersvereniging deel. Later is het Singelkwartier uitgenodigd en na men één a vijf omwonenden deel aan de besprekingen. We hebben van veel kanten tegen het plan aangekeken. We zijn begonnen met een grof ont werp en we gingen elke week stukje bij beetje verder. Van de oppervlakte indeling zijn we naar het soort bestra ting gegaan en hebben we over moge lijke soorten bestrating nagedacht. Toen we het over het klimwerktuig hadden ontstond plompverloren het idee er sproeikoppen in te zetten. Er is toen een geultje uitgezet dat naar beneden naar een putje slingert. Om dat het Indianenfort al was gepland is er toen een houten bruggetje bijge komen. Doordacht In mei 1976 werden de plannen in ♦++r-Xtf*O0 m ftOOO m 6000 m 6000 m 00 GROTM) 1MX KEN. VOBTBALVfiLO GAAT DAT ZIEK 't Oude Ambacht biedt U 6000 rrT toonkamèrs met ?n internationale meubefkoljèktie: woonkamers, eetkam* fcapkamers.,sa)onrneube]e$.zilverkasten, dekenkisten dl bitterend aapbod I deze granrty style eethoek in L donker gebrande I uitvoering Mooi r en degelijk uitge- bescheiden prijs. Normaal kost eethoek 1601- WESTHAVENKADEÏI VLAARDINGEN TELEFOON OIO-34U122 Dagelijks 9ko[^yaffO ti)l lï^VzcVOrdafivan 0 lot 17.1 Kl,tTiid.ig5 k,.pawind-ICA. 1 Lka. een kraam op de Boerhavelaan aan het' publiek gepresenteerd. Nu bijna een jaar later is het dan zover: op zaterdag 16 april opent wethouder Zijdeveld het rigoreus verbeterde Van 't Hoffplein. "Een zeer doordacht plan", zegt Lex v.d. Heuvel. "We hebben er weinig klachten over ge hoord.Ik heb het idee dat iedereen enthousiast is. Destijds wilden wij de bomen behouden. Uit een onderzoek naar de lichtval bleek dat er teveel schaduw zou zijn. De gemeente is toen met het plan gekomen één boom in het midden van de Boerhaa- velaan neer te zetten. Dat was ten grandioze vondst, anders was-ie gekapt. Een ander punt waar we op aan gedrongen hebben, was een zeer goede verlichting bij avond om het vandalisme te bestrijden. We hebben er zelfs over gedacht het plein ontoe gankelijk te maken voor fietsers en bromfietsers. Maar omdat het plein wel toegankelijk moest blijven voor moeders met kinderwagens bleek dat niet mogelijk. Thuis Het "nieuwe" Van 't Hoffplein be staat globaal gesproken uit drie ge deeltes. Er is een stuk vlak terrein voor rolschaatsen en balspelen als volleybal, basketbal, voetbal en hand bal. Er is een ravotgedeelte met klim- tuigen en een Indianenfort waar de kinderen naar hartelust kunnen klau teren en klimmen en er is een mini- trimbaan die precies in de school huisroute van de meeste kinderen in Oost ligt. Daarnaast zijn er aan de kant van de Boerhaavelaan een aan tal zitjes. Opvallend op het plein zijn de hekken die er omheen staan om te voorkomen dat kinderen zonder te kijken de rijweg op hollen. Op het plein staan geen struiken en is nood gedwongen gekozen voor een harde ondergrond. Daarom zijn de speeltui gen ook lager geworden dan oor spronkelijk de bedoeling was. De af wezigheid van zand, gras en struiken heeft verschillende redenen; de be langrijkste daarvan is dat men heeft willen voorkomen dat het Van 't Hoffplein, zoals in het verleden, een plaats zou worden om honden uit te laten. Om het plein zijn drie verkeers drempels aangebracht, terwijl de auto bezitters een heel kleine veer hebben moeten laten door twee parkeer plaatsen in te leveren. AI met al een plein dat de Oostwijk verdient. "Je hebt geen echte andere speelgelegenheden in Oost", zegt Lex v.d. Heuvel. "Het plein maakt een open indruk ondanks het feit dat er veel opstaat. Het lijkt groter dan het is en je hebt er een vrij goed overzicht. Vrij entree SCHIEDAM - Zondag a.s. is het weer „vrij entree" in dienstencen trum De Vier Molens. De volksdans groep zal optreden en mevrouw Ot- terlo zal haar wandkleden exposeren. De middag begint om f5.30 uur. De onrechtvaardige zegen Een ieder die zijn eigen doodsangst tracht te smoren in een groot ver toon van vitaliteit, wordt een soort symbool van leven. Neem Joop Mekes. Wie zou hem geen vitale levensgenieter hebben genoemd? Altijd druk, altijd in voor gein, zoals hij het zelf noemde, altijd royaal. Zelden bedrukt, hoewel hij het de laatste jaren in zijn werk minder naar zijn zin had dan in de roerige jaren zestig toen hij met de toenmalige redactie van De Haven loods van harte meedeed aan het slopen van heilige autoriteitshuisjes. In 1960 werden Joop en ik gabbers op het eerste gezicht. Dat is soms meer dan vrienden, vaak minder. We kwamen niet of hoogst zelden bij elkaar over de vloer. Visites, dat was zijn stijl van leven niet. Je zag elkaar op de krant, in de kroeg, op straat. Dat was ons werkterrein. „Feestterrein" tevens- Daar vonden ook de momenten plaats dat door de oppervlakkige vitaliteit werd heengebroken en Joop zich in al zijn gekwetstheid liet zien. Want dat was hij, ge kwetst, op een leeftijd dat reden en verstand gevoelens nog niet kun nen kanaliseren, omdat ze nog niet ontwikkeld zijn. Het vertrek van zijn moeder toen hij vier jaar was, bleef zijn levenlang een schrijnende wond. Van de jaren voor '60 weet ik niet zoveel over Joop. Hij begon zijn loopbaan op een kantoor, een keu rige baan. Hij verruilde dat bestaan voor „de vrije handel", een werk terrein waarvoor hij zeker aanleg bezat, maar dat hem geen genoegen schonk omdat hij zich er niet in kon waar maken. Die kans bood hem de journalistiek. Voor zichzelf had hij verhalen en gedichten geschreven, maar het was Huib Verweij, voormalig hoofdre dacteur van De Havenloods, die in hem de geëngageerde journalist ont dekte. Geëngageerd in deze zin: Joop kwam uit „het volk" en heeft dat nooit verloochend. In zijn jour nalistieke werk nam hij het op voor de gewone man, die in de verdruk king zat. In die eerste jaren heeft hij heel wat overhoop gehaald, om dat zijn verhaal niet af was als het eenmaal in de krant stond. Hij zorgde voor de „follow up" door er zich voor in te zetten dat het door hem beschreven onrecht te niet werd gedaan. Recht moest ge schieden. In latere jaren werd een ander ta lent in hem ontdekt. Hij was een goed organisator. Dat bood de krant de gelegenheid hem in te zetten op een terrein, waar hij zijn ware bestemming vond. Het orga niseren van evenementen. Hier was hij in zijn element, omdat hij zijn gave met mensen om te gaan naar hartelust kon botvieren. Autoritei ten, bureaucraten, kunstenaars, de één-dagsvliegen uit_ de showbis, sportsterrenhij wist ze te bespe len als geen ander. Op dit terrein zou hij de laatste werkzame jaren van zijn leven aan Rotterdam geven. Een stad tot wie hij stond in een haat-liefde ver houding. Al zijn liefde heeft hij ge legd in zijn beschrijvingen van het vooroorlogse Rotterdam. In een ru briek in De Havenloods, oud- Rotterdam. In boeken die er het ge volg van waren: „Wijs mij de plaats waar ik woonde" en „Rotterdam, stad van mijn vader'" Al zijn kritiek, soms woede bijna, heeft hij gespuid over de opbouw van de nieuwe stad, waar hij het le ven uit zag verdwijnen. Hij schreef het commentaar voor een film van Jan Schaper over dit onderwerp. Maar het bloed kroop waar het niet gaan kon; geen kwaad woord over Rotterdam als puntje bij paaltje kwam. Hij stond op het punt in dienst te treden van de stad als „evenemen ten-man", organisator van feeste lijkheden waarin hij zijn fantasie kon uitleven. Een baam hem op maat gesneden. Maar Joop bleek uitgeleefd. De afgelopen maan den heeft hij geknokt om de strijd te winnen. Een te ongelijke strijd. Het einde kwam in de nacht van maandag op dinsdag. De onrecht vaardige zegen. Onrechtvaardig om dat 53 jaar geen leeftijd is om te sterven. Een zegen, omdat er een einde kwam aan zijn lijden. Zonder strijd tenslotte. JAN HEIN DE GROOT De crematie vindt plaats op vrijdag 15 Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker dan heeft u voor gewone prijzen wel heel wat anders in uw huis. Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. IKon. Wilhelminahaven z.g. Nieuwe Haven N.Z. 27 VLAARDINGEN Tel. 010- 343006 SCHIEDAM - Hoe dicht komen de huizen in Schiedam-Noord op elkaar te staan? Komen er winkels, scholen en medische voorzie ningen? Hoe hoog worden de huren? Dit zijn enkele vragen die aanstaande dinsdag 19 april ter sprake zullen komen tijdens een informatieavond over de woningbouw in Woudhoek. Deze avond wordt georganiseerd door de werkgroep ruimtelijke ordening van de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord in De Ark, Hargplein 101. merkingen rekening wordt gehouden. Op de avond in De Ark die om acht uur begint, zal van de kant van de ge meente een uitvoerige toelichting op de plannen gegeven worden. Tijdens de avond kan men zich als lid van de werkgroep aanmelden. Voor informa ties kan men ook terecht bijR. Poels, telefoon 700191H. van Zeeland, te lefoon 709061 of J. v.d. Lugt, tele foon 702207. Zoals bekend wil de gemeente in Woudhoek/Spaland ongeveer vijfdui zend woningen gaan neerzetten. Het Bijeenkomst KEN SCHIEDAM De Kommunistische Eenheidsbeweging Nederland organi seert op dinsdag 19 april een verkie zingsbijeenkomst in Arcade, Lange Haven 71. Dit jaar neemt de KEN voor het eerst deel aan de verkiezin gen voor de Tweede Karfier. Hierbij stelt de KEN de volgende proble men aan de orde: de economische crisis en zijn gevolgen, het toene mend oorlogsgevaar en de vraag hoe een socialistisch en onafhankelijk Nederland te bereiken. De bijeen komst in Arcade begint om acht uur. Spreker is Wouter ter Braake. Geen geld voor terrein Beatrix-school SCHIEDAM Nu de aandacht zo geconcentreerd is op het Van 't Hoffplein lijkt het terrein achter de Beatrixschool aan de Buys Ballot singel vergeten te zijn. Toen de plan nen voor het Van 't Hoffplein nog in de kinderschoenen stonden, was er sprake van tegelijkertijd dat terreintje aan te pakken. Omwonenden klaag den nogal over overlast van jongelui met bromfietsen, terwijl ook de school schade ondervond. Gebleken is, dat het Van 't Hoffplein zo duur was geworden dat het opknappen van het terreintje achter de Beatrixschool er niet meer van betaald kon worden. De gemeente is wel van plan een apart krediet aan te vragen om ook dat terrein onder handen te nemen. eerste uitwerkingsplan voorziet, in driehonderd huurwoningen ten noor den van het Faassenplein. Ten oos ten daarvan komen koopwoningen in de premie en vrije sector-bouw. Al hoewel de gemeenteraad de plannen nog moet goedkeuren, vindt de werk groep het nuttig dat niet alleen de huidige bewoners van Noord, maar ook de toekomstige bewoners, zich een oordeel kunnen vormen over de plannen. Volgens de werkgroep zal men waarschijnlijk duidelijkheid wil len hebben over vragen als: waar ko men parken, plantsoenen, bomen en struiken; wat wordt geregeld op het gebied van openbaar vervoer, het ove rige verkeer en het parkeren; hoe zijn de plannen voor speelgelegenheden voor kinderen; welk soort woningen gaat er gebouwd worden; hoe zien de woningen eruit en wat is de indeling van de woningen; hoe zijn de wonin gen gelegen; zijn wijk en woningen ook toegankelijk voor gehandicapten; hoe stelt de gemeente zich de over gang tussen stad en land naar Midden- Delfland voor; waar liggen sportvel den en andere sportaccommodaties en welke mogelijkheden zijn er om eventueel via wettelijke procedures invloed te hebben op de plannen? Geen garantie De werkgroep zal alle opmerkingen die over de gemeenteplannen worden gemaakt, doorgeven aan het gemeen tebestuur. De werkgroep heeft geen garanties dat die opmerkingen ook verwerkt zullen worden. Wel zal de werkgroep via commissievergaderin gen controleren of met gemaakte op- SCHIEDAM - Wethouder Zijdeveld zal op zaterdag 16 april om twee uur het Van 't Hoffplein officieel in ge bruik stellen. Vervolgens worden wedstrijden voor kinderen gehouden waarbij in vijf categorieën wordt ge streden, Een groep vendelzwaaiers uit Waalwijk zal haar medewerking verle nen. Het bestuur van Het Singelkwar tier biedt genodigden na afloop van de festiviteiten een drankje aan. Volgende week donderdag (21 april) in DE HAVENLOODS een grote met aantrekkelijke prijzen 24 UUR PER DAG BEREIKBAAR Uitzoeken.... Een grote verscheidenheid e kwaliteit emaille pannen met roest vrij stalen stootranden. Keus uit de meest fraaie dekoraties. Maten 16 t/m 24 cm doorsnede. Nu door elkaar per stuk slechts Het nieuwe Atkins-dieet. De rage waar Amerika over praat! Overal verkrijgbaar 1,25 ijftfK I -1 AÉllÉj-rfMk'inrfr tw-

De Havenloods | 1977 | | pagina 1