Bank Mees Hope nv ZON:overkoepeling 200'huisomroepen' OPREIS Hoe hoger de rente, hoe moeilijker u aan uw spaargeld kunt komen. Tenzij... Obligatierente-rekening: 229?° c53 DAMSOI^ termeulen In Hilversum ZiekenOmroep Nederla opgericht niet uit eigen kracht trouw aan tiet beginsel geef acht Uw stem Tien dagen naar Davos „Zes van alle tien" prestatielopen MESHED BED nKAST"EN ïïSfïïiSr SST """»<«»- termeulen 198 oteentjeo keilen termeulen meditatie Verschuiving van de aandacht DE HAVENLOODS DONDERDAG 21 APRIL 1977 Hendriks opent Medica Utrecht De 9e Internationale Tentoonstelling voor Ziekenhuizen en Instellingen MEDICA'77 zal op dinsdag 3 mei om 10.00 uur officieel worden geopend door de heer J.P.M. Hendriks, staats secretaris van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne. MEDICA'77 wordt van dinsdag 3 tot en met zaterdag 7 mei 1977 gehou den in de Bernhardhal en de Marijke- hal van de Jaarbeurs te Utrecht. De openingstijden zijndinsdag 3 tot en met vrijdag 6 mei 1977 dagelijks 9.30-17.30 uur, zaterdag 7 mei 9.30- 15.00 uur. Voor uw kleuter- deze hippe blue denim tuinbroek met stoere opgestikte zakken plus borstzakje met leuke kontrasterende stiksels. Een dijk van een tuinbroek voor jongens en meisjes. 100% ka toen. Maten 86 t/m 122. van f.16,95 voor ALGEMEEN In het Omroepcomplex van de NOS in Hilversum heeft afgelopen zaterdag de oprichtingsvergadering plaatsgevonden van een lande lijke, overkoepelende vereniging van zieken- en bejaardenomroe pen, de Vereniging ZON. Deze vereniging zal in de nabije toekomst in groter verband de activiteiten van de Stichting Zonnefonds Zie- kenomroepwerk, die op enkele onderdelen al een landelijke func tie ten behoeve van de ziekenomroepen had, voortzetten. Tot voorzitter van het voorlopig bestuur is gekozen de vroegere advi seur van de Stichting Zonnefonds Ziekenomroepwerk. de heer E.A. Schuttenheim. ook de vroegere voorzitter van de NOS. De vereniging ZON (afkorting van Zieken Omroepen Nederland) stelt zich onder meer tot doel het bevor deren en instandhouden van zieken en bejaardenomroepen in Nederland. De bedoeling is dat zo snel mogelijk een landelijk bureau wordt gesticht, dat gerund zal worden door —voor lopig- drie professionele medewer kers. Dit bureau zal ten dienste staan van ziekenomroepen die daar be hoefte aan hebben bij zaken als het aanvragen van subsidies, het voeren van landelijke publiciteit' en al die andere zaken, die centraal geregeld kunnen worden. Er zijn in Nederland zo'n 200 zieken en bejaardenomroepen (of, om de terminologie van de Vereniging ZON te gebruiken, „huisomroepen") werk zaam. Het fenomeen ziekenomroep, dat zo'n dertig jaar geleden in Rotter dam begon is vooral de laatste tien jaar uigegroeid tot een medium met een grote belangrijkheid. In nagenoeg ieder ziekenhuis in Nederland en in een groeiend aantal bejaardencentra is wel een huisomroep werkzaam, die zich meer dan de Hilversumse zuilen rechtstreeks richt tot de luisteraars en vaak pok door middel van uitzen dingen vanaf een afdeling probeert die luisteraars rechtstreeks bij de pro gramma's te betrekken. Professioneel Op enkele uitzonderingen na werken al die huisomroepen op vrij willige basis. Ze worden gerund door mensendie naast hun gewone dage lijkse werk hun vrije tijd beschikbaar stellen voor het omroepwerk. Som mige omroepen hebben weinig uit zend-mogelijkheden^ beschikken nau welijks over een goede studio en moeten het doen met wat primi tieve apparatuur, maar andere omroe pen, vooral in de grotere steden, kun nen bogen op een professionele aanpak en uitgebreide technische mo gelijkheden. Het medium als zodanig wordt de laatste jaren steeds meer serieus ge nomen, niet alleen door ziekenhuis directies maar ook door bijvoorbeeld de plaatselijke en landelijke overheid. Toch ondervinden sommige indivi duele ziekenomroepen nog weinig medewerking bij hun activiteiten in bepaalde verpleeginrichtingen. Nog niet iedere ziekenhuisdirecteur is overtuigd van de waarde van het me dium. Dok daaraan wil ZON iets pro beren te doen. In landelijk verband hebben de Ne derlandse ziekenomroepen eigenlijk nog nooit een vuist kunnen maken. Weliswaar bestond tot voor enkele jaren een landelijke vereniging, maar die heeft nooit een goede overkoe pelende functie gehad. Uit die vereni ging is de Stichting Zonnefonds Zie kenomroepwerk ontstaan, die echter ook niet optimaal kon functioneren, vooral door het ontbreken van man kracht en financiële middelen. Fondswerving Het werven van fondsen zal dan ook een belangrijke taak worden van de nieuwe vereniging. Er zijn al onder handelingen gaande met o.a. het Koningin Julianafonds, dat in prin- door PAUL HOUKES deskundige op medisch terrein be hoeft te zijn, maar in ieder geval in grote lijnen iets af zou moeten we ten van de mensen waar hij voor werkt. In september van dit jaar wordt het definitieve bestuur van de vereniging ZON gekozen. In de periode daarna zal de vereniging zich zonder twijfel in groter kader aan het Nederlandse publiek presenteren. Als ondersteu ning van het belangrijke werk, dat de zieken- en bejaardenomroepen in Nederland verrichten. cipe heeft toegezegd mee te willen werken. Er is van dit fonds een voor lopige toezegging, dat het functio neren van het landelijk bureau voor enkele jaren kan worden gegaran deerd. Binnen de vereniging worden de komende maanden plannen ontwik keld, om een donoractie te hou den. Deze actie is bedoeld om dona teurs te krijgen die het landelijke en plaatselijke ziekenomroepwerk kunnen steunen. De bedoeling is verder, dat de ver eniging cursussen zal geven op veler lei terrein, zoals programma-tech nisch, organisatorisch en ook sociaal medisch. Het voorlopig bestuur is van mening dat de medewerker van een ziekenomroep weliswaar geen Evenals verleden jaar organiseert De Havenloods in samenwerking met VanderKaay-reizen te Nieuwerkerk a.d. IJssel een tiendaagse reis naar Davos, van 4 t/m 13 juni 1977. U logeert hier in het mooie Chresta- Sun-hotel, kamer met o.a. bad/ douche-toilet en radio. Er is een zwembad en een sauna. U verblijft hier op basis van vol-pension, behou dens enkele lunches, tijdens de dag tochten naar St. Moritz en Liechten stein. De reissom voor deze reis bedraagt f.625,-, éénpersoonskamer toeslag f.50,-. Annuleringsverzekering f.20,- per persoon. Reisongevallen- verzekering A (cómb.) inbegrepen (f.1,— per dag per persoon). U dient in het bezit te zijn van een paspoort, dat uiterlijk 5 jaar verlopen mag zijn, of een geldige toeristenkaart. Voor boekingen en inlichtingen kunt u terecht bij De Havenloods, Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 010-132170 (mej. M. de Klerk) of bij onze bijkantoren in Vlaardingen, Hoogstraat 122, tel. 010-352911 en Krimpen a.d. IJssel, Weteringsingel 2, tel. 16899. U kunt ook nog reserveren voor 16 t.m. 25 juli (f 680. voor 13 t.m. 22 augustus (f 650 -) en voor 10 t.m. 19 september (f 630.-). Zes sportmensen die alle tien „edities" van de jaarlijkse prestatieloop van De Havenloods en de Rotterdamse atle tiekvereniging tot een goed einde hebben gebracht, zijn ten kantore van onze krant in het zonnetje gezet. In de foyer werden zij toegesproken door PAC-bestuurslid Wim van Hemert die „de zes van alle tien"(dit jaar werd het tweede lustrum gevierd) lof toezwaaide voor hun inspanningen en hoopte hen over wéér tien jaar andermaal te kunnen ver welkomen. PAC had voor de gasten een aardewerk pul laten bakken met de inscriptie „Havenloods-prestatieloop 1968-1977". Er was ook een bos bloemen. Complimenten van De Havenloods kwamen er bij monde van hoofdredacteur Bert Cattel die en in het bijzonder de bijdrage memoreerde van de op de dag van de huldiging overleden promotor Joop Mekes. De Havenloods zorgde voor een attentie in de vorm van een fotoboek over Rotterdam. Op de foto v.l.n.r. PAC-bestuurslid Wim van Hemert, K. Schippers te Rotterdam, van Werkhoven te Rotterdam, L. de Koning te Nieuwerkerk aan den IJssel, mevrouw Romers te Rotterdam, A.G. Meijer te Capelle aan den IJssel én de echtgenoot van mevrouw Romers, de hoofdonderwijzer G. Romers van de Hildegaertschool in Hillegersberg. Natuurlijk, op sommige spagrre- Voordeel 2: Toch een hoge rente. keningen kunt u een imponerende rente Het unieke van de Obligatierente-rekening krijgen. Maar het betekent wel dat u uw^*^, is, dat de rente gekoppeld is aan het spaargeld voor lange tijd kwijt bent^ perj rendement van 3 langlopende staats- Mees Hope heeft een Pp N leningen. Niet de bank bepaalt de rekening die u gelukkig heel wat ^10/ rente, maar deze volgt maandelijks meer vrijheid laat. En waarop de kapitaalmarkt. In de praktijk u toch een forse rente ontvangt;- l/\3? I ligt de rente altijd hoger dan bij de Obligatierente-rekening. tp\J langer lopende spaarrekeningen. Voordeel 1: Ruime vrije opname. Voor mei bedraagt de rente 5'/2%. Elke maand kunt u tot een bedrag van f 1.000,- vrij opnemen. Overigens geldt een opzegtermijn van 3 maanden. Onbeperkte vrije opname voor aanschaf van effekten en onroerend goed. Ook als u (nog) geen cliënt bent van Mees Hope kunt u een Obligatierente rekening openen. U kunt er zelfs per giro geld op laten storten. Wilt u meer weten? Vraag de speciale folder bij uw kantoor in de buurt. hogere rente en toch kontant geld. Rotterdam. Cooisingel 93, tel. 010 - 63 2911 n. Kantoor Erasmus Universiteit). Rotterdam Burg. Oudlaan 50. tel. ÖIÖ - i412 33 Schiedam, Nieuwe Haven 133/hock B.K. laan. tel. 010 - 34 02 22 laardingen. Schiedamseweg 53, tel. 010 - 3402 22. Ajblasserdam. Plamageweg 19. tel 01859 - 2605/2344. OUDE BINNENWEG 137 - ROTTERDAM - TEL. 010-135993/ *De vijftigste kinderpostzegelactie heeft voor 8 1/4 miljoen. Voor deze actie kreeg miljoen gulden omhoog. In 1975 werd zege*s de medewerking van onder andere voor 7 1/2 miljoen verkocht, vorig jaar ruim 400.000 schoolkinderen. Uit ons tuincentrum op de 2e etage Dwergroosjes, Deze bijzondere roosjes in rood, of blauw. Normaal f.2,98 Veronica Armstrongi (Hebe) in pot. Oranje-bruin struikje met witte bloemen. Bloeitijd juni-juli. Groerv blijvend. Normaal f. 3,48 Vuurdoorn (Pyracantha Orange Glow) in pot. Een klimmer die in de herfst en winter massa's oranje-rode bessen geeft. Normaal f. 3,48 Nu per stuk Pak Asef stalmest (gedroogde koemest) f. 2,30 Ivosta rozenmest per pakje f. 1,40 *Tot leden van de hoofddirectie van de Spaarbank Rotterdam zijn benoemd de heren G.S. de Vries en mr. R.W. Ober man. De lieren R. Bakker en mr. J.A. de Bruyne zijn nu directeur, terwijl de heer G. Punt adjunct-directeur is geworden. Ingeklemd zaten ze In de volle wachtkamer. Pa, mager en mieierig Moe, rechtop, overvol in 't corselet Dochter, met contouren Die mannen aan het denken I zetten. Ze ruzieden op fluistertoon Doch iedereeen kon het ver- staan. f „Ik ga vanavond tóch", zei de dochter. „Als je 't hart hebt", siste Pa „Mag ik dan wel weten waarom ik niet mag? deed de dochter hautain „Daarom niet" beet Pa. „Stil toch maande Moe. „Ik wil weten waarom niet!" zei de dochter „Nou dat hoor je toch, daarom niet", zei Moe. „Dat is nonsens" zei de doch- I ter ,tDat is niks, dat is flauwekul" Daarom is geen reden „Ik sta erop te weten waarom I ik niet mag" „Daar heb ik recht op" Pa boog zich vinnig voorover J en zei: „Als ik zeg daarom niet, dan is het daarom niet" Begrepen „Ach, stik vent"zei de dochter j Pa vergat zijn omgeving, sprong m overeind en brulde: „Wat? Ik ben je vader, hoor!" De wachtkamer gnuifde. De wachtkamer was niet op de hpnd van Pa. „Daarom is geen reden. „Als je van de trap afvalt „Dan ben je gauw beneden" declameerde pesterig een opge- m schoten knul. Opvoeden? 't Is mpeilijk, dacht ik En voor kinderen is het maar een tref Wat voor ouders ze meekrijgen, g LEEN DE ZWART j 'Schuttevaer': 254 voorstellen De Koninklijke Schippersvereniging „Schuttevaer" houdt op 27 en 28 april haar traditionele jaarvergade ring. Ditmaal verzamelen de afgevaar digden van de 38 afdelingen en de genodigden zich in „Tivoli" te Utrecht om weer vele zaken uit de binnenvaart te bespreken. „Schutte vaer" houdt zich bezig met de nau- tisch-technische kant van het varen, vandaar dat de behandeling van het Ontwerp Vaarwegennota en het daar bij behorende Structuurschema Vaar wegen in de belangstelling staat. Tijdens het officiële gedeelte in de middag van de eerste dag zal het Loodswezen een inleiding houden over het nieuwe betonningsstelsel dat dit jaar in een gedeelte van Nederland zal worden ingevoerd. In totaal zijn er 254 voorstellen, die handelen over o.a. reglementen, betonning, seingeving, vaarwegen, kunstwerken, onderwijs, afmeergele- genheid, stremmingen, spertijden, welzijnsvoorzieningen en marifoon. Heel voordelig Moderne tienerkamer uitgevoerd in bruin met blank grenen in een mooie strakke vormgeving. De slaapkamer bestaat uit: een ledikant van 90x 190cm, een nachtkastje met 2 laden, het buro heeft 2 klapdeurtjes en 2 ruime laden. Kompleet van f. 345,- 2-deurskast f. 169,80. Het is onjuist te stellen dat er de laatste jaren geen aandacht was voor de ethiek, voor de vraag of iets als goed of als kwaad moet worden ge zien. Wel kan gesteld worden, dat wij te maken kregen met een verschuiving van de aandacht. Voorheen was men sterk van oordeel dat wij zo iets als een paradijs op aarde zouden krijgen als de individuele mensen allemaal maar lief en aardig voor elkaar waren. Tegelijk zag men dat zoiets niet het geval was en van daaruit werd dan ook alle ellende in de wereld ver klaard. Nadat het reeds lang geleden ontdekt was, werd het sinds 1960 onder ons in steeds sterker mate gemeengoed, om te denken: „De samenle ving en de maatschappij zitten niet goed in el kaar. Dat heeft allerlei narigheden tot gevolg, zoals armoede en ziekte, maar ook misdadig heid." En door deze gedachten werden wij wak kere lieden, die er op uit waren een goede sa menleving in elkaar te timmeren. Betere voor zieningen, betere regelingen, betere structu ren en daardoor een betere en gelukkiger wereld. Neen, wij waren ethisch niet in slaap gevallen. Dat is evenmin te zeggen, als wij ook op iets anders letten. Sinds 1960 hebben wij hoe lan ger hoe meer gekozen voor de vrijheid t.a.v. het individuele gedragspatroon. Wij kregen goed tabak van alle taboe's van voorheen: dit mag hierom niet en dat daarom niet! Wij zou den zelf weieens gaan uitmaken, wat goed voor ons was. Dat hoefde een ander -in ieder geval een oud normenstelsel- ons niet te ver tellen. Wij werden wakker en stonden op tot de persoonlijke vrijheid. Ik ben het op grond van deze overwegingen met iedereen eens, die de term „ethisch reveil is ethische ontwaking" een ongelukkige uitdruk king vindt. Ik geef ook toe, dat deze term het misverstand kan oproepen alsof wij zouden moeten terugkeren naar onze vroegere manier van leven. Wij waren in slaap gevallen en moeten maar weer eens wakker worden. Ik verbaas mij er echter over, wanneer op gebruikers van deze term een ketterjacht wordt geopend op een wijze alsof zich vandaag op het terrein van de ethiek geen problemen voordoen. En ik steiger van verontwaardiging, wanneer men voorwendt dat men tot het ethisch reveil oproept om de werkelijke problemen in maatschappij en sa menleving te verdoezelen. Wij zullen moeten bekennen, dat een geduchte bezinning'op gang moet komen t.a.v. de vraag: Hoe leven wij als mensen met eikaar en voor elkaar? Na de ontwikkelingen, die wij de laatste jaren hebben meegemaakt, is op dit terrein metter daad iets aan de hand. Het is prachtig, dat de welvaart zo is toegenomen; het is fijn, dat er zoveel sociale voorzieningen zijn gekomen. Het is echter verschrikkelijk jammer, dat door al dit mooie de mentaliteit is ontstaan van „ik kan mijzelf wel redden; ik heb de ander niet nodig!" Al het positieve heeft door onze domheid dit negatieve meegebracht! En dan moeten wij daaraan nog toevoegen, dat er nogal eens ge kozen is voor vrijbuiterij in plaats van voor vrijheid. Ook vrijbuiterij tegenover elkaar! En zo komen wij dan terecht bij de grote ethische problemen van vandaag. En dan moe ten wij niet denken aan de harde criminaliteit, pornografie, heroine-gebruik, alcoholisme enz.... Dat zijn beangstigende topjes van een ijsberg. Neen. dan zullen wij moeten denken aan buren die geen belangstelling voor elkaar hebben; aan getrouwde kinderen, die niet naar hun oude ouders omzien; aan ouders, die hun kinderen erg aan hun lot overlaten; aan echtgenoten die hun eigen leven gaan leiden en dan elkaar kwijtraken. Dit zijn de ethische problemen van vandaag, waardoor zeer velen ongelukkig worden. En wij zullen ons moeten inzetten voor de oplossing van deze ethische problemen. En die oplossing is: Medemens zijn voor de ander met toewijding, trouw, eer lijkheid, overgave, offerbereidheid enz... Hier hebben wij het terrein waarop het ethisch reveil van toepassing is. En ik zou het onjuist vinden, als slechts één politieke partij hiervoor aandacht zou hebben; hiervoor moeten alle politieke partijen in het geweer komen. Ook al is hier niet zoveel te regelen (één geweldige uitzondering: bevordering van het vrijwilligers werk), maar dat hoeft ook niet altijd. Politieke partijen bevorderen ook in sterke mate ae mentaliteit bij de bevolking. A.J. JANSSENS

De Havenloods | 1977 | | pagina 13