Maria Carlier zet vrouw op voetstuk OPREIS 51% Hoe hoger de rente, hoe moeilijker u aan uw spaargeld kunt komen. Tenzij... Obligatierente-rekening: fjA DAMSON termeulen Rotterdarr.se werkt voor Madame Tussaud termeulen Tien dagen naar Davos lialÜ^ MESHED BED - KASTEN 7 Bank Mees Hope nv s Breng De Hoge Veluwe' in beeld Wat de metDs in Lor Datleestualléénin eteen tjeó keilt termeulen ISamen op een andere manier proberen DE HAVENLOODS DONDERDAG 28 APRIL 1977 Een speciale aanbieding zomerse bollen voor in de tuin of op het balkon.,De echte Hollandse gla diolen- en anemonenbollen of het leuke Geluksklavertje (Oxalis). Alleen dit weekend zo voordelig! 100 Gladiolen in gemengde kleuren van f 5,98 voor 100 dubbele Anemonen in gemengde kleuren van f 6,90 voor 100 Geluksklavers (Oxalis) van f 5,98 v „Ach, er staan al zoveel mannen in Madame Tussaud, ik vind het veel leuker om vrouwen te maken die echt iets gepresteerd hebben, wéét je. Ik ben een echte feministe, ik geloof dat de vrouw nog steeds ondergewaardeerd wordt!" Maria Carlier lacht eens veront schuldigend naar onze fotograaf „Je moet niet denken, dat ik een hekel aan mannen heb hoor, kom gewoon op voor de vrouw". Maria, wonend in Rotterdam, maakt poppen voor Madame Tus saud, het (wassen)beeldenmuseum in Amsterdam. Een kleine veer tien dagen geleden werd haar nieuwste aanwinst, Willeke van Ammelrooy, daar geplaatst. Willeke was al voorgegaan door ande re creaties als André van Duin, de Zangeres zonder Naam, Dorus en Vader en zoon" van tekenaar Peter van Straten „Het is niet allemaal mijn werk, hoor. Mijn zusjes Marianne en Chris- tiane hebben meegewerkt aan Willeke en de hoofden van de Zangeres zonder Naam en Vader en Zoon zijn van Marga. We hebben een grote familie en eigenlijk doen ze allemaal iets aan kunst. In 1968 is het alle maal begonnen. We hadden twee marionetten gemaakt en niet lang daarna hebben we een tentoonstel ling gehad van 30 poppen in 't Ven ster. Dit verliep allemaal zo goed, dat we met de hele familie zijn verder gegaan". door HANNEKE VAN VEENENDAAL In 1970 volgde dan ook het „Fami- lieprojekt" in het Mickery Theater, waar het complete gezin uitgebeeld was en in kamers ingedeeld. Nu, 29 laar oud, brengt ze haar dagen ge deeltelijk door in haar Rotterdamse atelier, geassisteerd door enkele Zusjes. „Meestal duurt het wel een maand of drie vier voordat er werke lijk een pop klaar is. Ik kan er niet dag en nacht aan werken, want ik heb ook nog eens een gezin met een zoontje van vier jaar, waar ik voor moet zorgen". Kunstacademie Maria heeft op de Kunstacademie te Rotterdam de afdeling schilderen bezocht. Het was toendertijd niet mogelijk het beeldhouwen te leren en dus ontstonden pas later ideeën in die richting. „Ik heb het wel op een moeilijke manier moeten leren. Als je alles zelf moet doen, dan duurt het erg lang voordat je alle kneepjes onder de knie hebt. Als ik aan een pop begin, dan gaat een fotograaf op pad om foto's te maken van die per soon. Met die foto's (16 in totaal, van alle kanten belicht) en de opge nomen maten, ga ik de vorm van klei maken. Als dat is gebeurd, dan wordt het in gips afgegoten in twee helften, die met polyester verwerkt worden en weer aan elkaar _gezet. Voor het lichaam worden allerlei materialen gebruikt, zoals gaas, stof en polyes- ter". ,.De kleding maak ik niet zelf. Mees tal vraag ik kleding aan de persoon en van Willeke bijvoorbeeld, heb ik ook een jurk en laarzen gehad. Dat vind Maria heeft volop plannen voor de toekomst. „Op het ogenblik probeer ik contacten te leggen met Sylvia Kristel en Monique van der Ven. Ik zou ze zerg graag willen uitbeelden. Tot nog toe is er nog niemand ge weest, die heeft geweigerd, dus ik hoop echt dat ze geen „nee" zeg gen". Ze pauseert even, steekt een sigaret op en glimlacht een beetje mysterieus. Eigenlijk heb ik nóg iemand op het oog, maar die is zo bekend dat ik daar nog niks over wil zeggen ..Je ziet, het zijn allemaal vrouwen, hè. Juist omdat anderen geen vrou wen maken voor Madame Tussaud, wil ik het graag doen". Maria is weer terug bij haar feministische betoog. Haar stem klinkt ineens stukken gedecideerder. maar daarom niet minder vriendelijk en oprecht. Drankjes Hoe rechtvaardig haar pleidooi is, merken we toch nog net eventjes bij het afscheid. Als goed feministe biedt ze aan de drankjes te betalen, maar moet toch een beetje het onderspit delven. „Weet je wat", zegt de foto graaf, „de volgende keer betaal jij". Ineens wordt het veel begrijpelijker dat Maria eigenlijk ook liever in het poppenwereldje de aandacht voor de vrouw opeist. Dorus (Tom Manders), wie herinnert zich nog de stunt met de échte Dorus? Voor moeilijke 'wakkerworders' Deze elektrische sluimerwekker. Zolang de wekker aan de bovenzijde wordt afgezet, alarmeert deze weer na 10 minuten met 24 uur weksy- steem, waardoor de wekker automa tisch de volgende dag op dezelfde tijd weer afloopt. Kompleet met ver lichte wijzerplaat. Kleur wit. Van de prijs hoeft u nietwakker te liggen. Nu voor 1 |aar garantie Evenals verleden jaar organiseert De Havenloods in samenwerking met VanderKaay-reizen te Nieuwerkerk a.d. IJssel een tiendaagse reis naar Davos, vhn 4 t/m 13 juni 1977. U logeert hier in het mooie Chresta- Sun-hotel, kamer met o.a. bad/ douche-toilet en radio. Er is een zwembad en een sauna. U verblijft hier op basis van vol-pension, behou dens enkele lunches, tijdens de dag tochten naar St. Moritz en Liechten stein. De reissom voor deze reis bedraagt f.625,—, éénpersoonskamer toeslag f.50,-. Annuleringsverzekering f.20,- per persoon. Reisongevallen- verzeker^ng A (comb.) inbegrepen (f.1,- per dag per persoon). U dient in het bezit te zijn van een paspoort, dat uiterlijk 5 jaar verlopen mag zijn, of een geldige toeristenkaart. Voor boekingen en inlichtingen kunt u terecht bij De Havenloods, Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 010-132170 (mej. M. de Klerk) of bij onze bijkantoren in Vlaardingen, Hor U kunt ook nog reserveren voor 16 t.m. 25 juli (f 680. voor 13 t.m. 22 augustus (f 650.—) en voor 10 t.m. 19 september (f 630.-). INBRAAK-BRAND EN BEDRUFS- BEVEILIGINGSSYSTEMEN Installatie- en Adviesgroep Beveiligingssystemen Batenburg BV. Rotterdam, 010-136500 OUDE BINNENWEG 137 - ROTTERDAM - TEL. 010-135993 PSikkens heeft ""ons als dealer erkend. Dat betekent dat wij bekende produkten van Sikkens ;n, zoals Flexa verf, Redpoint behang, Ceta-Bever beitsen en lijmen. Servant verf- gereedschap. Neem nu Redpoint behang: Keuze uit honderden dessins en kleuren. Te zien bij: Boone Noordmolenstraat 6 Rotterdam Hooykaas Kerstroosstraat 6 Rotterdam Jonas Laan van Bolnes 21 Schiedam. Het unieke van de Obligatierente-rekening dat de rente gekoppeld is aan het rendement van 3 langlopende staats- Natuurlijk, op sommige spaarre keningen kunt u een imponerende.rente krijgen. Maar het betekent wel dat u uw^-, is, dat de rente gekoppeld is aan het spaargeld voor lange tijd kwijt benLj^OA ren Mees Hope heeft een - rekening die u gelukkig heel wat meer vrijheid laat. En waarop u toch een forse rente ontvangt: v de Obligatierente-rekening. L<^j\^ Voordeel l: Ruime vriie opname. Elke maand kunt u tot een bedrag van f 1.000,- vrij opnemen. Overigens geldt een opzegtermijn van 3 maanden. Onbeperkte vrije opname voor aanschaf van effekten en onroerend goed. leningen. Niet de bank bepaalt de rente, maar deze volgt maandelijks de kapitaalmarkt. In de praktijk ligt de rente altijd hoger dan bij langer lopende spaarrekeningen. Voor april bedraagt de rente'5/Wo. Ook als ju (nog) geen cliënt bent van. Mees Hope kunt u een Obligatierente rekening openen. U kunt er zelfs per giro geld op laten storten. Wilt u meer weten? Vraag de speciale folder bij uw kantoor in de buurt. hogere rente en toch kohtant geld. Rotterdam.Coolsingcl 93. tel. 010 - 63 29 11 Rotterdam, Bcijerlandselaan 204, let. 010- 192" 11 Gravendijkwal 108,tel.010-363600 Burg. Oudlaan 50. tel. 010- 14 1233. Nieuwe Haven D3/hoek B.K. laan, tel. 010 - 3402 22. Alblassef Het Nationale Park "De Hoge Velu we" is één van de laatste woeste gronden die de Veluwe nog kent. Jaarlijks wordt dit gebied door hon derduizenden mensen bezocht. Behalve de natuur trekt de ctiltuur vele bezoekers. De schilderijen van Vincent van Gogh en andere moder ne kunstschilders zijn tot ver over onze landsgrenzen bekend. Het Museum Kröller Müller en zijn omgeving bevatten ook een uitge breide collectie beeldhouwwerken. it hun om- Ter gelegenheid van het feit dat het Rijksmuseum Kröller Müller onlangs een grote uitbreiding onderging, heeft de vereniging "Vrienden van de Hoge Veluwe" een bijzondere wed strijd uitgeschreven. De bedoeling is dat men tijdens een bezoek een het Nationaal Park de beelden in teke ning, aquarel of foto brengt. De deelname aan de wedstrijd is gratis voor elke amateur. De jury zal daar om meer waarde hechten aan de visie dan aan de technische vaardigheden waarmee de amateur-kunstenaar zijn tekening, aquarel, foto (zwart-wit of in kleur) of dia maakte. De e. Wildernislaan 49, Apeldoorn. *Tot buitengewoon lector in de faculteit der rechtsgeleerdheid, om onderwijs te geven in de statistiek en in de methoden en technieken van sociaal-wetenschappe lijk onderzoek, is benoemd dr. W. van Gilst. Eveneens aan de Erasmusuniversiteit gewoon hoogleraar, in de faculteit „•-.i» „.„.„„„„I- - Monsieur Jaques'A een kunstwerk van de beeldhouwer Wenkenbach, bij het i Museum Kröller Müller maar ook in Rotterdam een goede bekende. VMS EvenUag zij in de trillende armen van de superheld HUTCH". Overal verkrijgbaar ƒ1.25 SU t Is toch eigenlijk wel jammer Dat ae winkel op de hoek Niet meer bestaat. Die winkel, waar de winkelier Nog met je praat. Hoe is 't nu met je man en Jan Gaat die nog niet naar school? Ja, ja, een half pond kaas, Proef deze eens, 't is goeie 't Is toch eigenlijk wel jammer Dat het kroegje op de hoek Niet meer bestaat. Dat kroegje, waar de kastelein Nog met je praat. Hoè is 't nou met je man en Jan. Gaat die nog niet naar school Ja, ja je biertje 't Komt eraan, 't wordt vers getapt.... I Je bent niet i Je bent gewoon een anonieme klant Je behoort - in ons verknoeide Nederlands - Tot het cliëntenbestand Van supermarkt en selfservice restaurant. Voorgewogen, vacuum-packed, plastic zakken, dozen, pakken, grabbelend en grissen maar Gooi 't maar op een hoop en prop je tassen vol Meer dan je nodig hebt, 't is eigenlijk te dol. Ginds is dan de coffeeshop Werp een geldstuk in de gleuf Drup op de knop En slobber 't gore drab Dat morsig uit een kraantje komt dan staande op... Voeg je daarna gehoorzaam Met je afgeladen winkelwagen bij de massa En laat je langs de dranghekken Opduwen - als vee op 't abattoir - nee niet naar de slchtbank nog.... maar naar de kassa, de grote centenpot 't is eigenlijk te zot. LEEN DE ZWART. utLtLly UCj WAK Bijzonder hip.... dit ruime schoudermandje van naturelkleqrig riet. Leuk te dra gen bij je hippe jeans etc. Afm. 34x30cm. Nu voor Ter overweging De verkiezingen naderen. Dat is ook op straat al te zien. De ene partij na de andere meldt zich in het gezellig stadsbeeld van borden op brug gen en volgeplakte zuilen. Ik vind 't altijd een spannende, maar ook een gezellige tijd. Er is iets dat ons allemaal bezig houdt en allicht de praat geeft. Goed, er zijn verschillen, maar daar discussiëren we over. De tijd is voorbij dat we elkaar er voor op het hoofd sloegen. En die tijd moet ook niet terugkeren. En juist dat laatste lijkt wel te gebeuren. Ook al is dat dan nog niet zo bij ons, in de ons omringende landen lees je van de ene politieke geweldpleging na de andore. En je kunt er zelfs niet alleen kritiek op hebben, want 't zal je maar gebeuren dat je land en volk geregeerd wordt door een aantal corrupte lieden. Dan wil je de straat wel op. Toch doet het me allemaal net iets teveel aan de dertiger jaren denken. Dat zal wel komen om dat ik ze zelf zo intens meegemaakt heb. Ik zie nog de rijen werklozen tegenover ons voor het stempellokaal. Vaak werdén die rijen geflan keerd door grimmige politie te paard. De rellet jes in de Amsterdamse Jordaan zal ik ook niet gemakkelijk kwijt raken. Alle bruggen omhoog en barricades in de straten. Dat waren de derti ger jaren. Misschien schrijf ik er wel over omdat ik juist vanmorgen, tussen slapen en wakker worden in, het weer voor me zag. Hele eskaders vliegtuigen boven de stad. Dat grommend ge luid en even daarna, want zo gaat dat in die dro men die slechts een seconde of minder duren, zag ik ze door de straten lopen. De avondklok was al ingesteld en ik was nog op straat. In een kleine paniek werd ik wakker. Dat zit er nog diep in. Niet alleen bij mij, maar bij miljoenen. Ze vragen zich in deze tijden van teruggang en wereldcrisis af hoe dat moet aflopen. Het lijkt ergens op. Het lijkt op wat we al meegemaakt hebben. In zo'n tijd naderen de verkiezingen. Dat wil niet zeggen dat alles zo gaat als het eens gegaan is. De geschiedenis herhaalt zich, zeggen we wei- eens. Maar niets is minder waar. Nooit herhaalt de geschiedenis van mensen zich. Er zijn wel vergelijkbare situaties, rliaar de mensen zijn in tussen andere mensen geworden. Ook dat bele ven wij vandaag. In de dertiger jaren kenden we de wereld niet. Ook toen stierven miljoenen mensen van de honger en werden andere miljoe nen gediscrimineerd en bedreigd omdat ze in enig opzicht anders waren dan wij. Maar we de den er weinig of niets aan. Niemand kan zeggen dat we toen arm waren. De Duitsers haalden onze rijkdom weg en werden mede daardoor in staat gesteld het zo lang uit te houden. Weer beleven we kritieke tijden. Het stadsbeeld mag wat opfleuren van de verkiezingsreclame - straks zijn we ook weer blij als die hele rommel van de straten verdwenen is - intussen is de situ tie ernstig genoeg. We gaan een volksvertegen woordiging kiezen. In vrijheid! Nogal logisch, zal iemand zeggen. Goed, wij zijn het gewend. Maar laten we er wel even bij stilstaan. Het is een uitzondering op de vele wereldsituaties, dat een volk in volstrekte vrijheid en ook zon der dat het ook maar enige angst behoeft te hebben dat er met de uitslag geknoeid zal wor den, naar de stembus gaat. Eén van die weinige uitzonderingen vormen wij. We gaan dus een Tweede Kamer kiezen, d.w.z. mannen en vrou wen die ons daar vertegenwoordigen. Die gaan zeggen en besluiten wat wij zouden willen zeg gen en besluiten. Zoveel mogelijk dan, natuur lijk. Maar dat houdt meteen in dat ze ook iets gaan zeggen over en beslissingen gaan nemen die verband houden met die précaire wereld situatie die velen aan de dertiger jaren doet den ken. Daar worden ze straks in geplaatst. In alle crisis-situaties hebben de mensen de nei ging zoiets te roepen als "vrouwen en kinderen eerst", "sauve qui peut" (ieder die kan redde zich maar). In zulke situaties komt ons egoisme met grote kracht naar boven. We laten ons ge makkelijk in belangengroepen opsplitsen. Ik kies waar mijn belang ligt. Anders ben ik een dief van m'n eigen portemonnaie! Het k'inkt al lemaal zo redelijk en verstandig. We hebben nu genoeg zorgen over onze eigen economie, laten we de noodlijdenden in de wereld maar eens even laten wachten. Zulke dingen worden ge hoord. En die geluiden liggen ons. We kunnen er in komen. Uiteraard is dit blad geen orgaan om aan z'n le zers een stemadvies te geven. Daar zijn we niet voor. Maar als eerlijke mensen willen we 't er toch wel met elkaar over hebben. Zoals we er over praten aan de bar en op visite, in de club en in de kerk. Want 't is belangrijk (let u even op: belang rijk!) genoeg. Paulus schrijft in zijn brief aan christenen die indertijd in de Klein- aziatische stad Filippj woonden: jullie moeten niet alleen aan je eigen belang denken. Hij schrijft dat in een verhaal over Jezus. Die deed dat ook niet. Die dacht aan anderen. Die was solidair met de zwakken en geringen. Die ver eenzelvigde zich met de minsten der mensen. Dat is geen vrome praat. Dat heeft alles met de verkiezingen te maken. U moet zelf weten op wie u stemt. Maar het zou wel eens een heel goede zaak kunnen zijn, om aan zo'n eenvoudig woord van een joods-christelijk mens uit de eerste eeuw te denken. Het is duidelijk dat die man om zich heen geke ken had. Hij zag mensen die als maar bezig waren met aan hun eigen belang te denken. Daar zaten ze, om zo te zeggen, in verstrikt. En hij wist wat daarvan kwam. Wij weten ook wat daarvan komt. We moeten het samen anders proberen. Laat niemand zeggen, dat dit onwer kelijk gepraat is. De werkelijkheid is, dat we 't nog nooit samen op een andere manier gepro beerd hebben. Nog nooit op de manier van die briefschrijver en zijn Heer. Het zou best eens de moeite waard kunnen zijn, als straks de verkie zingen komef». Visserman

De Havenloods | 1977 | | pagina 11