Jeugd vernielt bomen Vogelsoorten in Beatrixpark breiden zich uit Culturele Raad gaat anders functioneren Weer oude ambachten op braderie Groenoord Bijdorp-bewoners klagen over verkeerssituaties Zordag excursie KNNV Lezing over molens MAR VS ANTIEKWINKEL Muziekbands in Schiedam Dode bomen worden niet weggehaald Voorbeeld RECONSTRUCTIE VAN LANDREPLEIN DE HAVENLOODS DONDERDAG 28 APRIL 1977 watervogels, zoals eenden, zijn er ook bijzondere vogelsoorten in het Beatrixpark waarneembadr. Fitis, tjiftjaf, zwartkop, tuinfluiter, spotvogel, merel, zanglijster, grasmus, heggemus, de zeldzame braamsluiper en vijf a zes futenpaartjes. Dat zijn enkele vogelsoorten die met een beetje geluk aanstaande zondag tij dens de jaarlijkse propaganda excur sie van de KNNV in het Prinses Bea trixpark te zien zijn en te horen zijn. „Het Prinses Beatrixpark is qua vogelsoorten een duidelijk zich uit breidend park", zegt Hendrik-Jan Dijkerman, voorzitter van de afdeling Schiedam-Vlaardingen van de Ko ninklijke Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging. „Het park krijgt oudere boomsoorten en trekt daar door andere vogelsoorten aan. Bij voorbeeld de spechten, die hebben oudere bomen nodig. Vorig jaar heeft de grote bonte specht een vergeefse poging gedaan vlakbij de Heemtuin te broeden. Ik hoop dat-ie het dit jaar wel doet." De afdeling Schiedam-Vlaardingen van de KNNV bestaat sinds 1937 en is onderverdeeld in de werkgroepen strand, planten, vogels en insecten. De afdeling telt tweehonderddertig leden, waarvan er honderdtien in de werkgroepen actief zijn. De excursie van aanstaande zondag wordt geor ganiseerd door het afdelingsbestuur. Doel? Hendrik-Jan: „Mensen die geen lid zijn maar wel belangstelling hebben voor de natuur te wijzen op dingen die je daar kunt aantreffen. Veelal gaan mensen eraan voorbij dat er in het Prinses Beatrixpark een aardig aantal vogels en planten zijn. Over het algemeen is de belangstelling vrij redelijk. Vorig jaar waren er veertig' belangstellenden, drie jaar geleden honderdtwintig." Zekere ^crt - Hoe is Hendrik-Jan Dijkerman in vogels geïnteresseerd geraakt? Hendrik' Jan: „Destijds woonden wij in Haarlem en wij trokken veel de Kennemerduinen in. Mijn moeder was geïnteresseerd in planten. Ik denk dat ik mij van de weeromstuit in vogels ben gaan interesseren. Hoe word je vogelliefhebber? Door toeval zou ik zeggen. Vogels boeien, en het is een zekere sport om ze te vinden en ze zo snel mogelijk te determine ren. Bij sommige vogelliefhebbers vind je een mentaliteit van soorten- jagerij. Daar houd ik niet zo van. Het bedrag van vogels spreekt mij erg aan. Bij de futen valt bijvoorbeeld erg veel te zien. Vooral hun balts waarbij ze uit het water komen en met de nek- nekken tegen elkaar dansen. Zang vogels beginnen nu terug te komen. Je selecteert ze eerst op geluid en gaat ze daarna zoeken. Een klein aan tal vogels laat zich lokken. Bijvoor beeld de wielewaal: dat is de enige manier om hem te zien te krijgen. Op 1 mei houden wij eerst een inleidend praatje over waarom vogels zingen. Dat heeft namelijk twee redenen. In de eerste plaats bakent het mannetje er een bepaald gebied (territorium) mee af. Dat kun je zien als het zor gen voor voedsel in het gebied dat hem ten dienste staat. De boompie per zingt niet alleen maar vliegt daar bij ook van de ene naar de andere boom. In de tweede plaats zingen de mannetjes in de broedtijd om het vrouwtje te lokken. Na die inleiding lopen wij door het Prinses Beatrix park. Dat duurt ongeveer twee uur. Wij hopen op mooi weer, want bij zingen vogels veel min- De verschillende werkgroepen van de KNNV organiseren ook elk afzonder lijk excursies. „Op één daarvan ver scheen een man verkleed in keurig net pak met wit overhemd en strop das. De excursie ging naar de West plaats bij Oostvoorne. Daar aan ge komen moest hij zijn schoenen en sokken uittrekken. Hij kwam vrese lijk besmeurd terug. Wij hebben hem nooit meer terug gezien", vertelt Hendrik-Jan. Wie aanstaande zondag meegaat hoeft daar in ieder geval niet bang voor te zijn. Alleen de verre kijker is handig om bij de hand te hebben, wat kleding betreft beslissen de weergoden. Wie Schiedam een beetje beter wil leren kennen, mag deze excursie beslist niet missen. De excursie begint om acht uur vanaf de Kinderboerderij in het Prinses Bea trixpark. Wie verhinderd is, maar toch belangstelling heeft voor de ac tiviteiten van de KNNV kan altijd te recht bij Hendrik-Jan Dijkerman. Zijn adres is: Koekoekslaan 10. Tele foon 707505. SCHIEDAM - Donderdag 5 mei houdt de heer Korpershoek een lezing over Schiedamse molens in de Aula van het stedelijk museum. Op de avond, die om 20.00 uur begint, zullen dia's vertoondworden en de film „Molens in Vrijheid in bedrijf" van Baars en Oosterhuis. De organisa tie is in handen van de Historische Vereniging Vlaardingen Schiedam met de Stichting „Molen de Vrij heid". vóór een goed antiekof Nwe. Binnenweg J Openingstijden: IV middag. Za.: v, n gezellig stuk 39. Tel. 767475 a-.di-, do v vrij- an .10-17 uur. SCHIEDAM - Wijkvereniging heeft op voorstel van één der leden een commissie wijkaan- gelegenheden in het leven ge roepen. Deze commissie die wordt samengesteld uit verte- Informatie-avond over wijkcentrum SCHIEDAM - De werkgroep Wijk- ontmoetingscentrum, die zich bezig houdt met de ontwikkeling van de plannen voor een wijkontmoetings- centrum als onderdeel van het toe komstige wijk/winkelcentrum Kethel, organiseert op donderdag 5 mei een informatieavond in de Ark op het Hargaplein. Aanvang 20.00 Ook deze avond zullen leden van de werkgroep en Dik Vrielink, adviseur van de Stichting Ruimte een toelich ting geven op het voorlopig programma van eisen voor het wijk- ontmoetingscentrum. De basis van het programma van wensen, dat de werkgroep eind februari aan de bevolking heeft voorgelegd, is het voorlopig programma van eisen opge steld. Het omvat: een algemene karakteristiek van het vrijetrijdscen- trum een opgave van de verschillen de ruimten en hun onderlinge rela ties; per ruimte: oppervlak, afmetin gen, gebruik, capaciteit, ligging; per ruimte: inrichting, meubilering, bij zondere voorzieningen. OOk hoopt de werkgroep een raming te geven van de investerings- en exploitatiekosten en zal een voorstel worden gedaan over de toekomstige beheersvorm van het wijkontmoe- tingscentrum. Het voorlopig programma van eisen zal op 5 mei aan de bezoekers van de avond worden uitgereikt. SCHIEDAM - De afdeling muziek van de Schiedamse Gemeenschap organiseert op 5 mei en 24 septem ber een stertocht. Op de eerste tocht zullen aanwezig zijn: St. Radboud start op het Wibaut- plein, drumband Juliana start Loeff- straat, de Rijnmondband start op de Nieuwe Haven (bij Irene), de drum band van Ambrosius start Rozen- burgsestraat. het Schiedams Politie Muziek Gezelschap start in de Lange Nieuwstraat (politieburo) en O.B.K. start op het stationsplein. De bands konien dus vanuit de verschillende wijken in het centrum van de stad op een centraal punt, het Emmaplein, bij elkaar. Daar zal dan door de bands een non-stop show worden gegeven, die ongeveer een uur zal duren. genwoordigers per straat, gaat zich bezighouden met de ver keerssituatie in de wijk, het op gang brengen van overleg tussen bewoners wat het onderhoud der huizen betreft en andere Wijkproblemen, waarvan een elftal onlangs door het hoofd bestuur aan de orde zijn gesteld in een brief aan wethouder Zijdeveld. Tijdens de jaarverga dering die afgelopen vrijdag in gebouw 't Trefpunt werd ge houden, werd ook een feest commissie in het leven geroepen ter voorbereiding van de festivi teiten ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der vereniging in april van het volgend jaar. Het gaat goed met de wijkvereniging. Het aantal leden schommelt rond de vierhonderd personen. Honderd tachtig hiervan wonen in de wijk en tweehonderdertig er buiten. In het afgelopen jaar draaiden de af delingen redelijk tot goed. De Blij- dorpse Football Club groeide wat betreft het aantal leden. Momenteel telt de club twee elftallen terwijl er in het nieuwe seizoen een derde bij komt. Op 7 mei heeft de club zijn jaarfeest in het Trefpunt. Belang stellenden zijn op dit feest, dat om acht uur begint, van harte welkom. Voor de muzikale begeleiding zorgt het trio Triplesec. Ook de jeugdclubs „10-15" en Keteltje" hadden vorig jaar niet over gebrek aan belangstelling te klagen. De groep „10-15" gaf deze maand een uitvoering van de musical „De Tijdmachine" en oogstte daarmee veel succes. Ook de kaart en toneelclub hadden het afgelopen jaar over belangstelling niet te klagen. Enkele leden van de toneel club verleennde medewerking aan het te zijner tijd uitzenden van hoorspe len door de Ziekenomroep Schiedam. De dansclub draaide het vorig jaar zo goed dat geen enkele deelnemer het bijltje erbij heeft neergegooid. Het volgend seizoen komen er twee categorieën namelijk beginners en gevorderden. Tijdens de jaarverga dering werd gevraagd om een tweede hands stencilmachine. De vereniging brengt tweemaandelijks het Blijdorpnieuws uit en heeft daaraan dringend behoefte. Enkele leden van de wijkvereniging hadden klachten over de huidige ver keerssituatie in de wijk. In de eerste plaats wordt het verkeer vanuit Kethel omdat de Prinses Beatrixlaan is afgesloten, tijdelijk omgeleid via Schiedamseweg en Verlengde Sport halstraat. Dit heeft veel overlast tot gevolg. Daarnaast trekken veel automobilisten zich weinig aan van het verbod de Schiedamseweg vanaf de Nieuwe Damlaan te mogen in rijden. En het hekje dat midden op de rijweg staat, blijkt een weinig in drukwekkende barrière. Inmiddels heeft de gemeente wel een parkeer verbod ingesteld op de Verlengde Sporthalstraat. Hier had de vereniging al eerder op aangedrongen. Volgens enkele bewoners mag de politie wel constant agenten in deze straat stationeren, zeker wan neer de sportvelden in Blijdorp te zijner 'tijd in gebruik worden geno men. Tijdens de Pasar Dalam moest er overigens een takelwagen aan te pas komen om een auto te verwij deren en deze nieuwe straat voor het verkeer bereikbaar te maken. VLAARDINGEN - Hoewel tegen woordig bijna iedereen beseft hoe noodzakelijk de natuur voor het voortbestaan van de mens is. wordt er toch nog steeds onherstelbare scha de aan de natuur aangericht. Een vreemd verschijnsel is dat vooral in het voorjaar, wanneer het blad aan de boom komt, moedwillige vernielin gen aan straat- en parkbomen plaats vinden. Deze vernielingen bestaan uit het op bepaalde hoogte rondom de stam wegsnijden of -scheuren van de schors. Of een dergelijke moordaanslag op een boom nu neerkomt op opzette lijke vernieling of dat er mede sprake is van een stuk onwetendheid tijdens een wel erg'ruw experimenteel kinder spel is moeilijk na te gaan. Men zou namelijk kunnen veronderstellen, dat een boomwond, zoals bij de mens, wel weer geneest. Dat is echter een misverstand: een wond aan een plant kan wel overgroeid worden, maar niet dichtgroeien met nieuwe huidcel- Vooral jonge bomen vallen vaak ten prooi aan de vernielzucht van de jeugd. len die onder de oude huid - als bij de mens- ontstaan. Maar hetrondom de stam weghalen van de schors is voor een boom hetzelfde als een dolk steek in het hart van de mens. Anders gezegd: een boom leeft met zijn vita le delen^aan de buitenkant, een mens aan de binnenkant. Het kernhout van een boom leeft niet meer en heeft ook geen vitale funktie meer. Vandaar dat er zoveel holle bomen zijn onder de geslachten wilg en linde. De zogenaamde cam- biumlaag —een laag cellen die naar binnen spinthoutcellen vormt en naar buiten bastcellen— is als het ware het „hart" van de boom. In het spinthout en de bast zitten vaten, waardoor het vervoer van water en voedingsstoffen plaatsvindt. Zonder cambiumlaag is verdere groei niet mogelijk. Bij verwijdering van de schors laat de cambiumlaag los van het aangrenzen de spinthout, en na een halve dag is het houtoppervlak verdroogd en onherstelbaar beschadigdde boom is ten dode opgeschreven, al lijkt het daar in het jaar van de „moord" niet direkt op. Want meestal krijgt de boom dan toch nog blad omdat hij kennelijk nog voldoende water in zijn huis van het bovenste gedeelte van de stam heeft opgenomen. De ervaringen van de plantsoenen dienst zijn echter van dien aard, dat vast staat, dat een op bovenstaande wijze „gewurgde" boom het jaar erop onherroepelijk het loodje legt. Dat een gewurgde boom zou kunnen blij ven leven omdat hij toch nog uitloopt is een fabel. Omdat het vernieleh van bomen de laaste jaren steeds hardnekkig stand gehouden heeft en zich mogelijk uit breidt. heeft de plantsoenendienst besloten recent gewurgde bomen niet onmiddellijk weer te vervangen of te behandelen met lakbalsem (een soort groenkleurige wondzalf). Voorlopig blijven ze enige jaren als dode staken in de straat staan, als afschikwekkend voorbeeld, en overwogen wordt nog deze beleidsmaatregel in de toekomst meer te gaan toepassen. Naast het in de straat staan, als afschrikwekkend voorbeeld, en overwogen wordt nog deze beleidsmaatregel in de toekomst meer te gaan toepassen. Naast het laten staan van dode bomen, waarvan de vervanging minimaal 500 gulden kost, wordt naar middelen gezocht om bomen door middel van verf en het plaatsen van opvallende borden onder de aandacht van het publiek te brengen. De plantsoenendienst hoopt echter door middel van'voorlichting aan het publiek en permanente milieu-eduka- tie in het onderwijs het kwetsbare le ven van bomen onder de aandacht te brengen, ten einde te bereiken dat door oplettende burgers meer wordt voorkomen dat het Vlaardingse stads beeld wordt geschaad door onnaden kende lieden of vandalisten. VLAARDINGEN - De culturele Raad van Vlaardingen krijgt een andere samenstelling. Reden hiervan is het onbevredigend functioneren van de diverse secties. Men heeft be sloten de vijf secties op te heffen en inplaats hiervan komt een recht streeks overleg met de plaatselijke overkoepelingen, zoals het Vlaar- dings Centrum voor het Amateurto neel en de Federatie van Vlaardingse Muziekgezelschappen. De sector „zang" zou moeten overwegen, of er opnieuw een federatie moet komen. Het voordeel van deze wegwijzer is, dat de overkoepelingen op bestuursni veau overleg hebben en bovendien meer gemotiveerd zijn, omdat de organisatie uit Verenigingsbelang is voortgekomen. De culturele Raad daarentegen is van bovenaf opge legd. Daarnaast zouden niet gebundelde belangengroepen, zoals beeldende kunstenaars, beroepsmusici of zelfs zangverenigingen, indien het niet opnieuw tot een federatieverband komt, voor tijdelijk doelgericht over leg een beroep moeten kunnen doen op administratieve bijstand (versla gen en correspondentie) van de Culturele Raad. Om de Culturele Raad zelf eveneens te activeren zou deze onderwerpen moeten selecteren, die onderwerp van studie moeten uitmaken van door hem in te stellen werkgroepen met een tijdelijk karakter. Het -nood zakelijk uit te breiden en regelmatig per half jaar te bespreken- werk (be- leidsjplan zou daarvoor als uitgangs punt kunnen dienen. Dergelijke werkgroepen zouden eveneens belast kunnen worden met het organiseren van tijdelijke activiteiten. Van deze werkgroepen moeten in elk geval één of meer leden van de Culturele Raad, die geacht kunnen worden een algemene belangstelling te hebben voor het terrein van het te behandelen onderwerp, deel uitma ken. Het resultaat van de studie moeten zij namelijk namens de werk groep te zijner tijd in de Raad ver dedigen. Naast de leden van de Raad kunnen deze werkgroepen bestaan uit enkele deskundigen uit of van buiten Vlaardingen en enkele voor het aan de orde zijnde onderwerp enthousiaste burgers. Deze werkgroepen moeten al naar gelang de ingewikkeldheid van het onderwerp een vooraf bepaalde tijd krijgen om hun karwei af te ron den Dit heeft tot voordeel dat, personen die gevraagd worden aan een dergelijke studie deel te nemen, kunnen overzien wanneer het voorbij is. Dit kan de bereidheid tot deelneming stimuleren. Anderzijds moeten de deelnemers aan een derge lijk overleg tevoren weten, vooral als er geld mee gemoeid is wat nog door de gemeenteraad beschikbaar moet worden gesteld, welke procedure hun werkstuk moet volgen, alvorens het tot enig resultaat kan leiden. Veel automobilisten negeren het inrijverbod op de Schiedamseweg SCHIEDAM Evenals in voor gaande twee jaren organiseert de vereniging middenstandsbe- drijven Schiedam-Zuid ook dit jaar weer een braderie. Deze ambachtelijke braderie wordt op 28, 29 en 30 april gehouden op de Groenelaan. r zijn dit jaar weer een aantal leuke oude ambachten te zien. Zo komt er mandenvlechter, hoepelmaker, spinster, smid, barbier, imker, stoe- lenmatter en kleermaker. Op donder dag zal het draaiorgel de blauwe Gavioli voor muziek zorgen, terwijl 's avonds tussen zeven uur en half negen de Rijnmondband present is om een optreden te geven. Op zater dagmiddag komt het trompetter korps Liberté uit Vlaardingen tussen twee uur en half vier. Zij zullen ge kleed gaan in oud Hollandse kleder dracht. Tijdens de markt zal een levensgrote krentenmik, gebakken door één van de warme bakkers uit Groenelaan, te zien zijn. Van deze krentenmik moet het gewicht geraden worden en kan op een leuk prijsje rekenen. Twee andere warme bakkers etaleren tijdens de markt in de showroom Groenelaan 46 een aantal broodsoorten waarvan de naam ge raden moet worden. Ballonwedstrijd 1 mei bijeenkomst in de Hoogkamer VLAARDINGEN - Het 1 mei comi té van Vlaardingen houdt op één mei een feestelijke bijeenkomst in de Hoogkamer aan de Van Baerlestraat 252. Elke bezoeker krijgt een kopje koffie aangeboden, er zullen wat liederen gezongen worden en omstreeks 11 uur zal mevrouw Nel Barendregt een toespraak houden over het wezen van de eerste mei. Voor de kinderen is er een speciaal programma samengesteld, er zal een film gedraaid worden en er bestaat de mogelijkheid om pannekoeken te bakken. Aanvang van de bijeenkomst is 10.00 uur. kinderen van de lagere scholen in Zuid. 's Ochtends worden de ballon nen opgeblazen en aan elke ballon komt een kaartje. Om één uur worden de ballonnen „gelost" op het kruispunt Groenelaan/Pernissestraat. Per schoolklas zullen tien ballonnen de lucht ingaan. De klas wiens ballon het verst komt, krijgt een prijs van vijfhonderd gulden. Gezichtsbepalend voor de markt zal weer het feit zijn dat alle standhou ders gekleed gaan in historische kleding. Aan het begin en het eind van de Groenelaan worden een aantal antieke auto's geplaatst. „Het was vorig jaar stralend weer", zegt organisator Bijtel. „Het is toen bijzonder druk geweest. Er waren vrij veel mensen omdat iedereen tpen twee dagen vrij had. Als de weer goden ons dit jaar gunstig gezind zijn, zien wij het weer zitten. Dat is buiten kijf." De ambachtelijke bra derie 702 is op donderdag geopend van tien uur 's ochtends tot negen uur 's avonds. Op vrijdag en zaterdag van tien uur 's ochtend tot vijf uur 's middags. SCHIEDAM - De gemeente is momenteel bezig met het maken van een schetsontwerp voor de reconstructie van het Cornelia van Zantenplein en het Willem Landréplein. Naar ver wachting zal dit ontwerp eind mei klaar zijn. De schets wordt gemaakt aan de hand van wen sen van bewoners zoals deze naar voren zijn gekomen uit een enquête onder de bewoners die vorige maand gehouden werd. De resultaten van deze enquête zijn deze maand besproken met een werkgroep van bewoners. Midden juni verwacht de gemeente een informatieavond te kunnen organiseren waarop het schetsont werp aan de bevolking wordt gepre senteerd. Dit ontwerp zal eerst in de werkgroep worden besproken. Het Landréplein. Eventuele kritiek die tijdens de informatieavond wordt gespuid zal zoveel mogelijk door de gemeente in het schetsontwerp worden verwerkt voordat een definitief plan wordt gemaakt. Mocht dit plan sterk gaan afwijken van het oor spronkelijke ontwerp, dan zal nog maals een werkgroepbijeenkomst worden gehouden. Geprobeerd zal worden nog dit jaar met de uitvoe ring van de werkzaamheden te begin nen. De voorbereidingen voor de recon structie van het gebied ten oosten van Eduard van Beinumlaan zullen wellicht nog voor de grote vakantie of anders direct daarna van start gaan. Hierover worden desbe treffende bewoners afzonderlijk gere formeerd. Nadere inlichtingen kan men krijgen op het Stadskantoor bij de ambte naar boor wijkaangelegenhedep, de heer A.J. Cornax, telefoon 260500, toestel 195.

De Havenloods | 1977 | | pagina 13