Kunstenaars krijgen koninklijke subsidie li Gemeente laat weinig los over toewijzing huizen r-fe Win Moeders mooiste hartewensl SCHlEDAf termeulen Juliana bij uitreiking prijzen JAM I N i volvo n Nogmaals onderzoek baarmoederhalskanker SLAAPKAMERS TUINGROND FA. J. VAN DER MEER Inspraak Woudhoek Noord komt te laat DONDERDAG 28 APR 11 1977 26e JAARGANG NO M Maria Carlier zet vrouw op voet stuk HOOFDKANTOOR. PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170 Maarten 't Hart: Maassluis komt vaak in verhalen terug. Toch kleine mirakels bij veldreno- vatie. Zit als gegoten... dit prachtige soepele herenonder goed van 100%katoen of ter- lenka, afgezet met konstraste- rend elastiek. Maten 4-5-6-7. In diverse uni kleuren, of gedessi neerd. Nu per slip of singlet POPFESTIVAL OP PLANTAGE SCHIEDAM De Tempel organiseert op Koninginnedag een gratis popcon cert op de Plantage. Deelnemende groepen zijn o.a. Alveo, Slails, Iron Earth, Massada en de Engelse groep' Browning Ville Bennet. Verder is er een lichtshow. Aanvang 14.00 uur. Jaap van der Merwe op één mei feest SCHIEDAM - Het Nederlands Insti tuut voor Ontwikkeling en Natuur- vriendenwerk van de afdeling Schie dam organiseert in sameivwerking met de PvdA een 1 mei feest in de grote zaal van Irene, Nieuwe Haven 115 Behalve een spreker, van wie de naam nog niet bekend is, zal Jaap van der Merwe een optreden-'' verzorgen. Aanvang 13.00 uur. SCHIEDAM - H.K.H. Koningin Ju liana heeft afgelopen dinsdag een be zoek aan Schiedam getracht. De Ko ningin bezocht 's ochtends het poli tiebureau en Stadskantoor en was 's middags getuige van het uitreiken van de prijzen door de Koninklijke Jury voor de Vrije Schilderkunst. De Koningin, die gekleed was in een grijs mantelpakje met parelgrijze bontkraag, arriveerde 's ochtends om elf uur met haar gevolg bij de krui sing van de afslag Schiedam-centrum van Rijksweg 20 met de 's-Graveland- seweg. Ter begroeting waren daar Mr. Vrolijk, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland; burge meester Lems en Commissaris Van der Haagen aanwezig. Vandaar ging het gezelschap naar het hoofdbureau van politie, dat een dag eerder gron dig onderhanden was genomen door schilders en electriciens. Op het politiebureau gaf onderwijs- consulent Lex Tigges een uiteenzet ting over de manier waarop school kinderen in Schiedam vertrouwd ge maakt worden rrtet het werk van de politie. Dat gebeurt sinds enkele maanden door middel van een lesbrief en een bezoek dat scholieren aan het politiebureau brengen. Leerlingen van de zesde klas van de Gunning- school waren dinsdag de gelukkigen om zo'n les op het politiebureau mee te maken. De Koningin maakte een deel van de les mee en praatte na af loop énige tijd met de scholiértjes. Jazz-combo In het Stadskantoor werd de Konin gin voorgesteld aan de overige leden van het College en gebruikte ze teza men met hen de lunch. De rit naar het Museum voerde langs de vier nog resterende molens van Schiedam, waarvan enkele feestelijk gepavoiseerd waren. Inmiddels was de aula van het Museum al volgestroomd met geno digden, waarbij een jazz-combo voor wat sfeer zorgde. In de aula was de Koningin getuige van het bekend Koningin Juliana werd in het Stedelijk Museum verwèlkomd door directeur Paalman (rechts). maken van de prijswinnaars en het uitreiken der prijzen door de Konink lijke Jury voor de Vrije Schilderkunst. In totaal werden voor de Koninklijke Subsidie (een bedrag van vijfduizend gulden belastingvrij) vijfhonderdvijf entwintig werken van honderdvijfen zeventig kunstenaars ingezonden. De gelukkigen waren Frans van Veen, Peter Thijs, John van 't Slot, Gerard Hendriks, Hans van Wingerden en de Schiedamse kunstenaar Albert Ver- kade. In zijn toespraak zei Museum directeur Hans Paalman, tevens voor zitter van de Jury, dat het de jury was opgevallen dat een aanzienlijk aantal kunstenaars uit de omgeving van het Rijnmondgebied had inge zonden. „Vanuit andere regio's bij voorbeeld uit het noorden van het land waren opvallend weinig inzen dingen", aldus Paalman. ..Wellicht zou het voostel tot het landelijk doen vervoaren van de inzendingen in overweging genomen kunnen wor den. De kosten van inzending blijken voor de veraf wonende jonge kunste naars blijkbaar toch een bezwaar te zijn". Uit de handen van de secretaris van de jury, de heer J. Dijker, ontvingen de zes winnaars vervolgens de prijs. Daarna maakte de Koningin een rond gang over de tentoonstelling en werd zv voorgesteld aan diverse gemeente lijke politici. Circa half vijf vertrok de Koningin weer naar Paleis Soest- dijk. 75 ct voordeel op250gr bonbons Maak met deze supervoordelige moederdag aanbieding van de week uw wedstrijdkaart vol en maak kans op reischeques dinercheques bioscoopbonnen IzVt 99 Aanbiedingen geldig' Weer meer woningzoekenden SCHIEDAM - Het aantal woningzoe kenden is in de maand maart met tachtig toegenomen. Per 31 maart zochten vijfduizendtweeëndertig mensen een huis in Schiedam. In de maand maart zijn in totaal dertig gemeentewoningen en negen wonin gen eigendom van een woning bouwvereniging vrijgekomen. Het totaal aantal woningzoekenden kan als volgt verdeeld worden: 356 aanstaande echtparen zoeken een huis, 147 echtparen die thans inwo nend zijn, 358 zelfstandig wonenden die onvoldoende gehuisvest zijn en 1867. zelfstandig wonenden die volgens de kriteria van het bureau huisvesting voldoende gehuisvest zijn. Daarnaast staan zeshonderddertig zelfstandig wonenden en bejaarden met een GGD-rapport ingeschreven, 445 bejaarden zonder GGD-rapport, 324 alleenstaanden terwijl de categorie overigen negentien bedraagt. Deze cijfers hebben betrek king op Schiedammers. Ook niet-Schiedamers staan onge schreven om hier een huis te bètrek- ken. Deze groep bestaat uit 331 men sen die in de eigen gemeente in wonend zijn. 564 die al zelfstandig wonen terwijl de categorie overigen elf bedraagt. Autoservice Eigenraam B.V. Dirk de Derdelaan <8, VI aardingen, tel. 010-350055. AV195- overgooier combineren In kaki en legergroen Erg voordelig KORTE LIJNBAAN 10 WINKELCENTRUM ZUIDPLEIN HOOG 572 Z4 UUR PER DAG BEREIKBAAR SCHIEDAM De vrouwelijke bewo ners van 35 t/in 54 jaar, die indertijd een oproep hebben ontvangen om deel te nemen aan het baarmoeder- halskankeronderzoek dat in de maan den februari en maart in Schiedam is gehouden, maar die om welke rede nen dan ook niet aan het onderzoek hebben deelgenomen, krijgen alsnog een kans zich te laten onderzoeken. Dit zal dan zijn op donderdag 28 en vrijdag 29 april in het gebouw van het Wit-Gele Kruis aan de Kethelweg 51 in Vlaardingen en wel 's morgens van 9.15 - 12.00 uur en 's middags van 13.00 - 15.45 uur. Het onder zoek, waaraan geen kosten zijn ver bonden, is geheel pijnloos en bestaat slechts uit het nemen van een zg. „uitstrijksel" van de baarmoeder- mond. Het gehele onderzoek, ook het administratieve gedeelte daarvan, wordt verzorgd door dames. Zoals bekend, is het de bedoeling het onderzoek iedere drie jaar te herha len bij vrouwen in de leeftijdsgroep van 35 - 54 jaar. Doch elk jaar zal slechts een derde deel van de in aan merking komende vrouwen onder zocht worden. In dit jaar 1977 zijn aan de beurt de dames die geboren zijn in de jaren 1942, 1939, 1936, 1933, 1930, 1927, 1924 en 1923. Zij hebben dan ook een oproepkaart ontvangen. In 1978 komen aan de beurt de da mes geboren in 1943, 1940, 1937, 1934, 1931, 1928, 1925 en 1924 en in 1979 de dames die geboren zijn in de jaren 1944, 1941, 1938, 1935, 1932, 1929, 1926 en 1925. Korte Lijnbaan 22 Leuke kleren waar je snel bij moet zijn wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61. HANDIG-GEMAKKELIJK-SCHOON goede vruchtbare gemalen in stevige plastic zak van 40 L afhaalprijs: 4«— per zak bezorgen4*50 per zak (echter: minimaal 10 zakken) Wij bezorgen netjes en snel! turfmolm tuinturf bloemistengrond gedroogde koemest compost graszaad (voor tuin, bordes, balcon, caravan en tuinhuisje) Ook zaterdags geopend. groothandeli Mathenesserstraat 65b - Rotterdam-West Tel. 370590 -370505. SCHIEDAM Het kan ronduit een schande genoemd worden daf de gemeente nooit op het idee is gekomen een informatie avond over Schiedam-Noord te organiseren. Vorige week bleek in de Ark dat voor de woning bouwplannen van de gemeente in Woudho^k-Noord een leven dige belangstelling bestaat. Ruim honderdvijftig Schie dammers waren naar een infor matieavond van de werkgroep ruimtelijke ordening van de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord gekomen om daar meer over te horen. Maar op de twee belangrijkste vragen (hoe hoog worden de huren en hoe wordt de woningtoewijzing geregeld) kregen ze van de aan wezige ambtenaren geen ant woord. In zijn openingswoord zei de heer Van Zeeland van de werkgroep het te betreuren dat de werkgroep niet betrokkeri^s geweest in de planont wikkeling en dat de inspraak niet vroegtijdig geregeld is. „Het is het standpunt van de werkgroep, dat wij niet de gelegenheid voorbij mochten laten gaan naar de bewoners informa tie te verstrekken alhoewel een deel van de plannen al geregeld is. Het is voor ons de eerste en de laatste keer dat wij in een zo laat stadium infor matie moeten geven aan bewoners. Wij hebben niet zoveel illusies, ge zien het stadium, dat de opmer kingen die gemaakt worden, verwerkt zullen worden", aldus Van Zeeland. Vervolgens was het woord aan de heren Griffioen en Schaap van de gemeente. Alhoewel wethouder Zij- develd afwezig was, had hij zich bij zonder zwaar laten vertegenwoordi gen. Zo waren behalve de directeur gemeentewerken ook een aantal an dere topambtenaren aanwezig. De heer Griffioen schetste in zijn betoog een somber beeld van Schiedam met een teruglopende bevolking, een groot aantal woningzoekenden en een laag aantal vrijkomende wonin gen per maand. De heer Schaap gaf een toelichting op de structuurschets voor Schiedam-Noord en het ont- werp-bestemmingsplan dat zoals be kend nog niet door de gemeenteraad is goedgekeurd. Dat plan wordt. nadat het nog eenmaal in de raads commissie voor de ruimtelijke orde ning is besproken, in de maand mei ter visie gelegd en komt daarna in de gemeenteraad. Van gemeentewege werd toegezegd het plan op meer plaatsen dan in Noord alleen in de openbare biblio theek ter visie te leggen. Samenhang Schaap noemde als meest kenmer kende element van de plannen de sa menhang tussen groen, verkeer en bebouwing. Aan de hand'van enkele kaarten lichtte hij deze samenhang toe. Ook ging hij vrij uitvoerig in op het begrip „gestapelde laagbouw", een bouwwijze die in Woudhoek veel zal worden toegepast. Aan de hand van dia's liet hij zien dat hierin een geïnteresseerd in de woningbouw plannen en bestookte de gemeente vertegenwoordigers met een spervuur van vragen. Buurtwinkels Naar aanleiding van vragen over een toeneming van de verkeersdrukte op Nieuwe Damlaan en Mozartlaan ant woordde de heer De Block, directeur gemeentewerken, dat de ondertunne ling van de spoorlijn een belangrijk punt van overleg is in gesprekken met hei ministerie. Schaap verwachtte geen sluipverkeer van Vlaardingen door Woudhoek. Over Rijksweg 19 iberkte hij op dat het Ministerie toe zeggingen heeft gedaan voor geluids- werende voorzieningen en over open baar vervoer dat op de Van Dalsum- laan een reservering is gemaakt voor twee deelplannen voorzien in vier honderdtwintig woningen. Everard ter Haar van de stuwgroep Midden- Delfland ging in discussie met De Block over de grenskwestie. Zoals bekend komt Schiedam met zijn plannen deels in Midden-Delfland, een gebied dat volgens een onlangs afgesloten inspraakprocedure land schappelijk moet blijven. Huurprijs vrij grote variatie kan worden be reikt. Vodrts gaf de heer Schaap een toelichting op de eerste twee deel plannen die ten Noorden van het Faassenplein gerealiseerd zullen wor den. Hier komen tweehonderd tweeëntachtig woningwetwoningen, tweeëntwintig woningen in de be schutte sfeer, zesentachtig premie koopwoningen en dertig woningen in de vrije sector. De bebouwingsdicht heid zal variëren van vijfenveertig woningen tot vijfenzeventig wonin gen per hectare. Na anderhalf uür waren beide heren uitgepraat. Een aantal mensen hield het toen wel voor gezien en verliet in de pauze de zaal. Een vrij forse groep bleek na de pauze evenwel Zeer maakt deel uit van de onderhandelingen een vrije busbaan terwijl huidige RET-lijnen worden doorgetrokken. Reactie uit de zaal: „Hoelang gaat dat duren? Het Faassenplein wacht al vier jaar." Ook wees Schaap op de reservering voor een metro/sneltram dwars door Woudhoek. „Wanneer staan de buurtwinkels in Woudhoek, ik wacht al tweeënhalf iaar", vroeg één der aanwezigen. Schaap dacht midden volgend jaar, terwijl De Block wees op het winkel centrum Kethel aan de Zwaluwlaan waaraan vrij snel begonnen wordt. Overigens deed de heer Griffioen uit de doeken dat de kleinste winkel voorziening pas lonend is bij zestien- a zeventienhonderd woningen. Ter illustratie: in Woudhoek-Zuid staan negenhonderd woningen, de eerste De heer De Boer van de woningdienst legde uit dat het nog niet mogelijk is voorlopige huren vast te stellen, omdat overleg wordt gevoerd over grond- en bouwkosten. Op een des betreffende vraag van één der aan wezigen over de indeling van de woningen, zei hij dat hij de platte gronden in zijn tas had. Aan het eind van de discussie haalde hij ze tevoorschijn. Ook op het punt van woningtoewijzing waren de gemeen tevertegenwoordigers opvallend nietszeggend. „Daar zijn nog geen duidelijke afspraken over gemaakt", aldus Griffioen. „Het is de bedoe ling dat de uitgifte zo gericht mo gelijk wordt op doorstroming. Schie dammers hebben de voorkeur". Voorts bleek dat dezelfde aannemer die de woning in het project Grote Waal in Hoorn heeft gebouwd, de voorkeur van de gemeente heeft om ook in Woudhoek te bouwen. Zoals bekend wordt dat project daar grotendeels herhaald. Er waren enekel aanwezigen die kritiek hadden op de hellingbanen in het plan en de slechte bereikbaarheid van de wonin gen voor gehadicapten. Voorts was één der aanwezigen bang voor de kwaliteit van de woningen: „Als die dezelfde kwaliteit hebben als de woningen in de Woudhoek-Zuid, dan vrees ik het ergste voor de stook kosten". Antwoord van De Boer: „Wij hebben adviezen over akoeti- sche en thermische isolatie verwerkt". Aan het eind van de avond bleek dat dertig mensen alvast een voorlopig inschrijfformulier hadden ingevuld om informatie te krijgen over de woningen in Woudhoek-Noord. Het inmiddels gevormde informatieteam Schiedam-Noord komt binnenkort met vollediger informatie. Tegen half twaalf sloot Van Zeeland de bijeenkomst met de mededeling dat de werkgroeo op 16 mei weer ver gadert.

De Havenloods | 1977 | | pagina 1