Lap de derde wereld niet aan uw laars 429, 1.98 Hoe hoger de rente, hoe moeilijker u aan uw spaargeld kunt komen. Tenzij... Obligatierente-rekening: termeulen Hun problemen ook de onze termeulen Bank Mees Hope nv [Srunott ter meulen ótee h tjee ke Mayday in Ahoy' met thema 'Mens uit één stuk' Voor1!» toupet of pruik termeulen Mens-en-rechten DE HAVENLOODS bONDERDAG 5 MEI 1977 Pampasgras in pot geteeld. Een laatbloeier met prachtige zilverwitte pluimen. Groei- hoogte ca. 180 cm. Normaal f. 5,90 Donkerblauwe konifeer (Cham laws Alumi). Pyramidaal groeiend. Geschikt als haagplant. 'sWinters kleurhoudend. Maat 40 - 60 cm., met forse aard kluit. Winterhard. Normaal f. 6,48 Goudgele konifeer (Champis plum Aurea) met kluit. Gedijt zelfs op steenachtige grond. Maat 30-40 cm. Winter hard. Normaal f. 6,48 Staalblauwe konifeer (Cham Laws Ellwoodi) met kluit. Winterhard, behoudt de pyramidaalvorm. Ook geschikt voor bakken. Normaal f. 6,4 Nu per stuk slechts - «jfl ALGEMEEN door CARIN VAN WIJNEN Theater, dans. muziek, poppenkast, film. kunst, fototentoonstel lingen. schimmenspel en veel stands met schriftelijke informatie. Dat alles is te zien en te beleven tijdens een groots opgezette, drie dagen durende manifestatie rond de derde wereld, die in het week end van 6 tot 8 mei gehouden wordt in het Rotterdamse Trefcen trum. Niet minder dan twintig instellingen en actiegroepen met zeer uiteenlopende achtergronden werken eraan mee. Om er een paar te noemen: Konda. het Namibië Komitee. liet Le ger des Hcils, het CLAT. het BAKO. het comité ..Rotterdam redt een kind" en vele anderen. Eén ding hebben ze echter gemeen: ze zetten zich stuk voor stuk in voor het tweederde deel van de we reldbevolking dat we .derde wereld" noemen. Het initiatief tot deze manifestatie is afkomstig van het Trefcentrum. Eric Muller, die daar momenteel als staf lid werkt, is zelf een aantal jaren als ontwikkelingswerker in India geweest. ..Voor ik vertrok was er in mijn ken nissenkring nauwelijks belangstelling voor de problematiek. Toen ik terug kwam bleek dat totaal anders te zijn. Doordat men er van zo dichtbij mee geconfronteerd was voelden ook ken nissen er zich erg bij betrokken. Die betrokkenheid wil ik ook graag over brengen op anderen. Vandaar dit idee". Met veel kunst en vliegwerk heeft men de organisatie in nog geen twee maan den rond gekregen. Het enthousias me bij alle medewerkers bleek enorm groot. Zo zelfs dat overwogen wordt er een jaarlijks terugkomende activi- ^it van te maken. „De bezoekers die daarvoor voelen kunnen dat het ko mende weekend op een intekenlijst kenbaar maken. Er moet dan wel een wat grotere groep achter gaan staan. Want alleen was het bijna geen doen". Veelzijdig Juist omdat het programma erg afwis selend en veelzijdig is verwacht het Trefcentrum een fors aantal bezoe kers. „Maar ook al komt er maar hon derd man. waarvan er tien gaan inzien dat de problemen van de derde we reld ook hun problemen zijn. dan is de manifestatie voor mijn gevoel al geslaagd". Want dat is uiteindelijk de bedoeling: laten zien dat de wereld niet ophoudt aan het eind van de straat. Dat de el lende van de medemens op 10.000 kilometer afstand te maken heeft met de situatie hier in het Westen. Laten zien wat de oorzaken zijn van de slechte verdeling van kennis, macht en inkomen. En de mensen zo ver te krijgen dat ze bereid zijn er ook daad werkelijk naar te streven verbetering in de situatie te brengen. Kortom: in ternationale solidariteit. Programma Op vrijdag 6 mei om 19 uur gaan de deuren v$n het Trefcentrum aan de Generaal van der Heijdenstraat 40 Twee eeuwen ivoor op Dordtse expo Vanaf 24 april tot en met 12 juni wordt in Museum Mr. Simon van Gijn te Dordrecht een expositie „Ivoor uit de negentiende en twin tigste eeuw" gehouden. Het is de eerste tentoonstelling op dit gebied in Nederland. Hoewel de expositie beperkt is tot wat er in Europa is gemaakt, geven de ongeveer 250 voorwerpen een bijzonder gevarieerd beeld. Uit de Napoleontische tijd. toen schulptures bij voorkeur uit marmer vervaardigd werden, zijn er waaiers en doosjes. Later in de negen tiende eeuw wordt er weer meer uit ivoor gesneden. De tentoonstelling is geopend van 24 april tot en met 1 2 juni op weekda gen van 10 tot 17 uur en op zon-en feestdagen van 13 tot T7 uur. Het museum Mr. Simon van Gijn is gevestigd aan de Nieuwe Haven 29 in Dordrecht. Expositie over kinderboerderijen Tot eind april is in het Hulp- en In formatiecentrum (postkantoor Cool- singel) een tentoonstelling te zien over het werk van de kinderboerde rijen in Rotterdam De tentoonstelling is samengesteld door het Bureau Natuurrecreatie en ■educatie van de Dienst voor Sport en Recreatie. Aan de hand van foto's en dia's wordt een indruk gegeven van het werk van de kinderboerderijen en de educatieve mogelijkheden van deze boerderijen voor de Rotterdamse jeugd. De kinderboerderij De Bokkesprong heeft de levende have voor de expo sitie geleverd: kippen, konijnen, woesstijnratten. cavia's en muizen. Folders en brochures liggen klaar om door de bezoekers van de tentoon stelling te worden meegenomen. Spot-goéd-koop is deze moderne wand- of plafondspot. Licht waar u maar wilt. Deze kunststoffen spot is geheel verstelbaar. Kom- lamp. Doorsnede spot Natuurlijk, op sommige spaarre keningen kunt u een imponerende rente krijgen. Maar het betekent wel dat u uw/ spaargeld voor lange tijd kwijt bent. v Mees Hope heeft een rekening die u gelukkig heel wat meer vrijheid laat. En waarop j u toch een forse rente ontvangt: j a de Obligatierente-rekening. L Voordeel I: ftuime vriie opname. Elke maand kunt u tot een bedrag van f 1.000,- vrij opnemen. Overigens geldt een opzegtermijn van 3 maanden. Onbeperkte vrije opname voor aanschaf van effekten en onroerend goed. Voordeel 2: Toch een hoge rente. Het unieke van de Obligatierente-rekening "n is. dat de rente gekoppeld is aan het rendement van 3 langlopende staats- leningen. Niet de bank bepaalt de Q/ maarxleze volgt maandelijks - j de kapitaalmarkt. In de praktijk r/li. j ligt de rente altijd hoger dan bij langer lopende spaarrekeningen. Voor april bedraagt de rente 5' Ook als u (nog) geen cliënt bent van Mees Hope kunt u een Obligatierente rekening openen. U kunt er zelfs per giro geld op laten storten. Wilt u meer weten? Vraag de speciale folder bij uw kantoor in de buurt. hogere rente en toch kontant geld. jravcndijkwal 108. Iel. 010-36 3b 00 Burg. Oudlaan 50.tel.010- 14 1233 m. Nieuwe Haven 133/hock B K laan. lel. 03 rdingcn. Schiedamseweg 53. tel. 010 - 34 02 22. asserdam. Plantagewcg I». tel. 01854- 2h 05/214 open. Het was de bedoeling dat minis ter Pronk de zaak zou openen, maar die bleek te elfder ure verhinderd. Speciale aanbieding Fraaie houten uitvoering. Zeer solide koperen uurwerk (8-daags), met prachtig slagwerk. 1 jaar schriftelijke garantie, van f 325.- NU 185.- Vandaar dat het PvdA-kamerlid Arie van der Hek zijn taak zal overnemen. Die eerste dag spreekt ook de heer' E. F.rro. parlementslid in Urugay voor de militaire staatsgreep in 1973, die hem in de gevangenis bracht en later verdreef naar Parijs. Om 21 uur is dan het Aktiverend Volkstheater uit Breda aan de beurt. Zaterdag Zaterdagmiddag staan op het pro gramma een poppenkast, films over de opbouw van Vietnam en de situatie in Kongo, een videoprogramma over de Antillen, een uitvoering van de Rotterdamse Dansschool met als the ma „Chili" en de Groningse Toneel groep Zuid-Afrika. Dat begint om 13 Om 19 uur gaat de zaal weer open voor films over Indonesië en Oost-Ti- mor, de Kaap Verdische eilanden en een film van de Kritische Filmers uit Breda. Er zijn ook sprekers over Indo nesië. Poëzie Hardop brengt vertaal de Chileense gedichten en de Rotter damse Dansschool brengt een voor stelling op Chileefise muziek. Zondag En zondag 8 mei tussen 13 en 1 7 uur zijn er dja's en films over Chili, China, Turkije en Azania, een Chinees schim menspel ee/i optreden van Liza Jon kers en een Chinese speelfilm. Gedurende de hele manifestatie zijn de informatiestands van de deelne mende groepen bemand. In de expo sitieruimte zijn Vietnamese grafieken te zien. er worden Derder Wereld pro- dukten verkocht en er is een praat- hoek. Iedereen is van harte welkom. De toegang is dan ook geheel gratis. Op 5 mei worden bij de Lijnbaan poort pamfletten uitgedeeld. Die da tum is niet toevallig gekozen. „Neder land herdenkt dan de bevrijding van de fascistische onderdrukking. Mis schien dat men zich op die dag wil openstellen voor andere landen ver hier vandaan, die nog niet zo gelukkig zijn zich bevrijdt te kunnen noemen". Dolgelukkig was het Rode Kruis een half jaar geleden. Overal in het land wer den nieuwe lectuurhuisjes geplaatst. Van onverwoestbaar beton. Het kostte wel tienduizend guldens, maar dat had het Rode Kruis er graag voor' over, want talloze worden met de inhoud blij gemaakt. Iedereen weet waarom die huisjes er staan: voor boeken en tijdschriften. Daar mankeert het ook niet Waar het wel aan mankeert is dat sommigen toch de kans zien deze huisjes te mollen. Het Josdeurtje" wordt gesloopt, de inhoud geplunderd of in de hens gestoken. Volgens het Rode Kruis moeten alleen in Rotterdam drie huisjes per week het ontgelden. Met het Rode Kruis gaan wij ervan uit dat de helfhaftige daders óf deze krant niet lezen, óf zich van een waarschuwing niets aantrekken. Mede op verzoek van de Rotterdamse politie, doet het Rode Kruis een dringend beroep op alle Rotterdammers om direct de politie te bellen (14.14.14.) als één van de lec tuurhuisjes het volgend slachtoffer dreigt te worden. Boodschappen doen... maak het iets makkelijker voor Moeder en geef haar zo'n han dige boodschappenwagen. Met een ijzersterk onderstel met extra grote wielen, een ruime tas met extra binnen- vakje voor uw portemonnee én sleutels en stevige ritsslui ting. Verchroomd onderstel met inschuifbare handgreep. Tas in 5 kleuren, o.a. rood, bruin of cognac. Nu van f. 59,95 g voor SU Een volk dat leeft, kalkt. Kinderen en dwazen kalken woorden van drie letters, argeloos en overdag. heid. Bij 't krieken van de dag, op weg naar 't werk. stuit de massa op in levensgrote nog nadruipende neergesm e ten slogans. zodat de hersenen, nog duf, meteen tot denken worden aangespoord. doordat ze vaak wel zinnig zijn, die kreten. op de rand van viadukten AUTO ROT OP! Voor dingen die de mensen eenmaal hebben uitgevonden en ge maakt is er geen terug zolabg ze nogniet zijn ver drongen door nóg geperfectioneerder producten van onze geest. De mens. het geniale beest! Auto. vliegtuig, atoomraket en Dingen van deze tijd. We raken ze niet kwijt.... tritij... dan hoeft er ook niet meer ge kalkt te worden. Dan zijn we "uitgekalkt". LEEN DE ZWART Hemelvaartdag. 19 mei, organiseert Youth for Christ-Nederland voor de vijfde keer Mayday, haar jaarlijkse grote jongerendag. Deze Mayday wordt, evenals in 1974 en 1975. in Ahoy-Rotterdam gehouden. Thema van deze dag is: „Mens uit één stuk". Naast twee gebruikelijke program ma's met toespraken en veel muziek, zijn nieuw dit jaar: een afwisselend en ontspannend middagprogramma en een schaaksimultaan tegen schaker Coen Zuidema. Verder kunnen de jongeren in speakerscorners discus siëren met Hannie van Leeuwen, po liticus: Nel Benschop, dichteres en J.F. van Maanen, hoofd televisie NCRV. Muzikale medewerking komt onder anderen van de inter nationale muziekgroep Oasis en van de Engelse zanger Adrian Snell. De presentatie van deze lustrum-Mayday is in handen van Bart van Empel. De Nederlandse Spoorwegen zet. evenals vorige jaren, vanuit diverse plaatsen in ons land speciale treinen (de Mayday-express) in. Youth for Christ-Nederland verwacht ruim 9000 jongeren in Rotterdam. On der hen zijn een 50-tal jonge Denen. Eind vorig jaar is Youth for Christ Nederland evangelisatiewerk gestart in Denemarken. Voor alle informatie over Mayday kan men terecht bij de bijna hon derd plaatselijke afdelingen van Youth for Christ of via telefoonnum mer 023-321809. Volop ruimte biedt dit geweldig fraaie wandmeubel dank ztj\ de 3 laden, de barkiep en de afzonderlijk afsluitbare kastjes. 2 aparte vakjes met glazen deurtjes voor het deko- ratief neerzetten van mooie voorwerpen. Uitgevoerd in zwart met' een wit fond. Nu van f. 525, - voor slechts Ter overweging Van de Russische dissident Synjavski wordt het volgende verhaal verteld. Toen hij na eindeloze en treurige moeiliikheden met de overheid in de Sowjet-Unie in het „vrije Westen" was aange komen, wilde hij wel eens ervaren, hoe Parijse burgers gebruik maakten van hun recht op vrije meningsuiting, dat hem zolang onthouden was. Het resultaat van zijn persoonlijk onderzoek was bedroevend: velen hadden geen mening (meer?). Het verhaal zal wel half verzonnen zijn, maar de moraal is duidelijk: vrijheidsrechten zijn mooi, maar ook al heb je het recht om je mening vrije lijk te uiten, daarmee heb je nog geen mening. Dit soort verhalen zet bij mij altijd een domper op ons westers vooruitgangsgeloof. Vooruit gangsgeloof vormde de grondslag waarop bijna twee eeuwen geleden progresssieve burgers en overheden (in Frankrijk en in de Verenigde Sta ten) de vrijheidsrechten vastlegden: niemand, ook de overheid niet, bezit het recht om bij voorbeeld iemand te vervolgen of van een pu blieke functie uit te sluiten vanwege een afwij kende mening, vanwege zijn huidskleur, vanwe ge leeftijd of geslacht of godsdienstige overtui ging. Teveel ellende, oorlog en mishandeling had men meegemaakt onder vorsten die met strenge hand toezicht hielden op zeden, geloof, politieke en andere overtuiging. „Als we ieder een maar het recht geven zichzelf te ontplooien, ontstaat vanzelf een menselijker samenleving", was het liberale geloof van de burgerstand. Vanzelf gaat echter alleen de zon op; de rest is mensenwerk: ontplooiing van de mens en even wicht tussen de ontplooiing van de een en van de ander moeten geregeld worden. Behalve vrij heidsrechten zijn er dus sociale grondrechten nodig. Beschermen de vrijheidsrechten de burger tegen de willekeur van de overheid; op grond van de sociale grondrechten kan de overheid ingrijpen om het recht van de een tegen de vrijheid van de ander te beschermen. Het recht om vrijelijk over je eigen bezit te beschikken kan door de overheid worden ingeperkt om woonruimte te scheppen voor anderen die in het vrije spel der economische krachten het onderspit delven. So ciaal grondrecht betekent dat de overheid soms kranten in stand houdt om sommige geluiden in de samenleving niet te laten verstommen. Het kan ook betekenen dat burgers van de overheid verlangen dat ze de anti-kraakwet nog maar eens een keer herziet; want er staan kapitale huizen schandalig lang leeg terwijl minder be middelden steeds maar niet aan een woning toe komen. Het kan ook betekenen dat burgers via hun kerken protest aantekenen tegen de wet buitenlandse werknemers: deze zullen daardoor een kansarme, en zelfs kansloze, groep wórden. Wie recht wil doen aan 5 mei en wie recht wil doen aan Helsinki 1975 (Conferentie over Vei ligheid en Samenwerking in Europa) zal ook deze „sociale" kant van de medaille der men senrechten in het licht moeten houden. Het is net ets te gemakkelijk, Rusland zijn dissidenten voor te houden, de DDR Wolf Bic Tsjecho-Slowakije Charta 77, Pinochet de gefol terde Chilenen en Zuid-Afrika Robbeneiland en Soweto, en het dan daarbij te laten: halve cita ten verduisteren de hele waarheid. De hele waarheid is dat iedere burger het recht heeft, zich te ontplooien, zijn mening te uiten, zijn geloof te belijden, aan een rechtvaardige rechtspraak te worden onderworpen etc. etc. En dat de overheid de vrijheid van de een op de rechten van de ander moet afstemmen. Je kunt dit laatste op wereldniveau makkelijk aantonen door te wijzen op de telkens mislukkende Noord-Zuid-dialoog, waar de vrijheden van het rijkere Noorden staan tegenover de miskende rechten van het armere Zuiden. Maar om dicht bij huis te blijven: feitelijk hebben nu in Rotter dam mensen geen mening om te uiten; soms wordt hun in bedrijven, ziekenhuizen en elders informatie onthouden; soms is er wel informa tie, maar hebben mensen niet geleerd die te ge bruiken, of zijn ze ervan overtuigd (geraakt) dat zij toch niets in te brengen hebben tegen „die daar boven". s onmenselijks, dom ge- Voor gesprekken in groepen kunt u een tip- krant over mensenrechten aanvragen bij Her vormde Jeugdraad, postbus 114, Driebergen.

De Havenloods | 1977 | | pagina 11