DE HAVENLOODS D'66 Rijnmond- West opgericht 'Als het tegen Van Agt gaat is kennelijk alles geoorloofd' Geloof MasisieiFÈiken sa D'66 in de boot Fancy-fair Meubelfabriek Oisterwijk Onrust bij RPDover benoeming De Geus SCHIEDAM sKssggr X0.5 korting?J*MLN Professor Piet Steenkamp: Steinhart weg? SLAAPKAMERS om de vrijheid VRIJDAG 20 MEI 1977 26e JAARGANG NO. 20 HOOFDKANTOOR PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170 Verkeersdrempels remmen niet of nauwelijks af. Geluidshinder BK-laan overschrijdt normen. Riet Brouwer dreigt Passage/VCJ te verlaten. Partijen maken veel werk van cam- Portugese kunst in Weeshuis Anne Marijke Steen VLAARDINGEN - In het kader van de D'66-aktie „De reine Rijn" zal een boottocht worden ge maakt over de belangrijkste direkt of indirekt door de Rijn befnvloe- de wateren van Nederland. Dat de ze aktie plaats heeft kort voor de verkiezingen is volgens D'66 be paald geen toeval en maakt der halve deze aktie mede tot een ver- kiezingsaktiviteit. Niettemin dient deze aktie in hoofdzaak om nog maals de aandacht te vestigen op een van de nijpendste milieupro blemen van Noord-West Europa, welk probleem door de werkgele- genheidsproblematiek uit de aan dacht dreigt te geraken; milieube heer is geen luxe, gereserveerd voor betere tijden", aldus D'66. Ook het Rijnmond-gebied zal door de D.66-boot worden be zocht, het Rijnmondgebied, dat wel zeer rijkelijk is bedeeld met milieuproblemen. Naar verwach ting omstreeks 09.00 uur op maandag 23 mei 1977 zal men afmeren aan „Het oude veer" in Maassluis, vervolgens rond 11.30 uur aan Het Hoofd te Schiedam en tenslotte tegen 16.00 uur in de Parkhaven te Rotterdam. Op en bij de boot zal gediscus sieerd kunnen worden óver aktu- ele onderwerpen, betreffende de Rijn in het bijzonder en het mi lieu in het algemeen. In Maassluis zal aan de orde komen dè verzil- ting van het Westland, deze pro blematiek zal ook een rol spelen tijdens het bezoek aan Schiedam, proces tegen de Franse kalimij- nen; voorts zal kunnen gespro ken worden over het opspuiten van de Vlaardingse Broekpolder met giftig Rotterdams havenslib en de opspuitingen in Schiedam- Noord ten behoeve van de omstre den aanleg van Rijksweg 19; in Rotterdam tenslotte wordt de noodlijdende binnenscheepvaart behandeld, alsmede wellicht de dreigende kerncentrale op de Maasvlakte en de even dreigende uitbreiding van Zestienhoven. Iedereen is op maandag 23 mei 1977 op de aangegeven uren van harte welkom op de zeeveerboot „Estrelle" Het Schiedamse col lege zal het D.66 gezelschap op Stadskantoor ontvangen, bij welke gelegenheid een typisch Schie dams en milieuvriendelijk produkt aan B. en W. zal worden overhan digd. Hierbij zullen enkele lande lijke D'66-kopstukken aanwezig zijn. SCHIEDAM - De Willem Brou- werschool en de Klaas de Wies- school organiseren op donder dag 26 mei van zes tot tien uur een fancy fair. Beide scholen die in één gebouw in de Gorzen gevestigd zijn, willen daarmee geld verzamelen om een sten cilschrijver te kunnen kopen. Dat is een apparaat waarmee langs electronische weg stencils vervaardigd kunnen worden. Het gemeentebestuur heeft la ten weten zo'n apparaat niet te willen betalen. De fancy-fair omvat vele bekende en minder bekende activiteiten zoals blikken gooien, doelschieten, steek spel. sjoelen en muntwerpen. Daar naast kunnen bezoekers een foto van zichzelf laten maken waarbij ze alleen maar hun hoofd door het gat van een bord hoeven te steken. Op dat bord is een aap die aan een tak hangt, geschilderd. Voorts is er een doorlopende filmvoorstelling van tekenfilmpjes, in een snoepkraam kan men al voor een dubbeltje te recht terwijl er ook koffie, limona de, frikandellen en zure bommen te koop zijn. Bezoekers kunnen raden hoeveel knikkers in een glazen pot zitten en hoeveel het personeel van beide scholen tezamen weegt. In het gymnastieklokaal van de scholer wordt bingo gespeeld, er is een lote rjj met als hoofdprijs een electrisc.ie friteuze en er is een uitgebreide rom melmarkt ingericht waarin de spul len tegen belachelijk lage prijzen weg gaan. Het schoolgebouw staat aan de Wil lem Brouwerstraat 1 Autoservice Eigenraam B.V. Dirk de Derdelaan 18, Vlaardingen, tel. 010-350055. I VOLVO G i.v.i WILD's ËLASHANDEl b.V. Noorder glas groep Tel. 010-378411 DIVERSE MATEN UIT VOORRAAD LEVERBAAR [lijst op aanvraag verkrijgbaar Na verkiezingen wellicht plaatselijke afdelingen „Het prikkelt mij wanneer de VVD het simpele verhaal houdt dat de werkloosheid als sneeuw voor de zon verdwijnt wanneer de rendementen verhoogd wor den. In de eerste plaats is er geen enkele waarborg dat er door verhoging van rendemen ten in Nederland geïnvesteerd wordt en in de tweede plaats dat nieuwe investeringen meer arbeidsplaatsen opleveren. Die waarborgen worden er niet bij gegeven. Werkloosheid is een structurele zaak. De VVD houdt de kiezers een beetje voor de gek". Dat zegt Anne Marijke Steen, voorzitter van de één mand oude afdeling Rijn mond-West van D'66, een par één maand oude afdeling Rijn mond-West van D'66, een partij die onlangs nieuw leven is inge blazen. D'66 ontstond in het midden van de zestiger jaren toen de burgers zich be wust werden dat ze heel weinig greep op het bestuur hadden. Zoals Jan Terlouw het wel eens uitdrukt: de politiek was een groot raadhuis met vijf balcons. Vertegenwoordigers van de verschillende politieke partijen spraken de kiezers elk afzonderlijk vanaf die balcons toe en trokken zich vervolgens terug om met elkaar te on derhandelen over verder regeren. Des tijds kwam het idee van D'66 om de minister-president en burgemeesters te laten kiezen en een beperkt distric tenstelsel in de voeren, nogal veel in de publiciteit. In de periode 1970-1974 bezette D'66 drie raadszetels in de Vlaarding se gemeenteraad en drie zetels in de Schiedamse raad. inmiddels ging het steeds sleèhter met de partij totdat Jan Terlouw gevraagd werd lijsttrek ker te worden. Hij wilde dat wel doen, maar onder twee voorwaarden er moesten zestienhonderd nieuwe le den bijkomen (D'66 had toen honderd leden) en er moesten zes-' tigduizend handtekeningen komen van mensen die vonden dat D'66 mee diende te doen aan de verkiezingen. De actie was meer dan succesvol: on langs werd het zesduizendste lid inge schreven. De laatste maanden is men binnen D'66 druk doende een hechte organisatie op te bouwen. De afde ling Rijnmond-West, omvattende Maasland, Maassluis, Vlaardingen en Schiedam, werd een maand geleden opgericht. Anne Marijke Steen die in 1975 lid werd van D'66 toen het slecht ging met de partij, is voorzitter van deze nieuwe afdeling. Industriebeleid „Werkloosheid is een structurele zaak", zegt ze. ,De groei is eruit. In de textiel en de scheepsbouw gaat het slecht. Je moet je afvragen of je niet tot een andere opzet moet ko men. Ik geloof dat de overheid, het bedrijfsleven en de wetenschap tot een beter samenspel moeten komen om een industriebeleid te formule ren. Nederland heeft zich bij allerlei 'Groene'-avond in Holy-wijk MAANDAG 23 mei a.s. om 20 uur is er in het Dienstencentrum "Holy", Willem de Zwijgerlaan 460 een "groene avond" georganiseerd door de K.M.T.P.afd. Vlaardingen en omg. Mevr. ing. J.J. van der Steen uit- Maassluis, bestuurslid, houdt een kor te verhandeling over het onderwerp tuinen en planten. Hierna wordt een instructieve serie dia's gepresenteerd. De pauze biedt ruime gelegenheid om vragen te stellen en onderling van gedachten te wisselen. Men kan evtl. gewortelde stekken meebrengen om te ruilen of weg te geven. Fen lectuur- tafel biedt u allerlei informatie. Men kan er kleurplaten kopen (1 kwartje) voor de kinderen, om mee te dingen in een wedstrijd. Men kan zich opge ven voor de wedstrijd "Wie heeft de hóógste zonnebloem?" Logen geeft een diepe, warme kleur aan éikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. 1 de Meubelmakers uit het zuiden des lands I Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Mi I (langs het water) lel. 01891 -4670. Ma t n 1 ld (ot 21 i kwaliteit eikehout goed uitgewerkt ineigen droogkamers |d volgens oud recept eigen onginele modellen V *-» - verkoop uitsluitend, in eigen t< producten te weinig alert afgevraagd of er wel een markt voor was. Er kunnen bij voorbeeld belastingfacili teiten geschapen worden om produc ten te maken die milieuvriendelijk zijn en weinig energie gebruiken. Daarnaast kan de overheid zeggen; investeringen die arbeidsplaatsen scheppen, ga ik subsidiëren. Het is ze ker niet onze bedoeling er staatsbe drijven van te maken. Wij pleiten voor een gelijke invloed van aandeel houders en werknemers. Wjj zouden daarbij willen dat iedereen zo veel mogelijk zinvol werk doet. Dat kan onder andere bereikt worden door kleinschaligheid; kleinere onderne mingen waar'de mogelijkheid bestaat dat de werknemer ziet waarmee hij bezig is. Over het algemeen is de sfeer in zo'n bedrijf veel beter. Je moet de mensen zoveel mogelijk verantwoor delijkheid geven. Daarom zouden kleine en middelgro te ondernemingen moeten worden gestimuleerd bjj voorbeeld door be lasting faciliteiten Die ondernemin gen hebben trouwens te weinig moge lijkheden hun afzetmogelijkheden uit te breidenze kunnen een betere be geleiding krijgen in het buitenland. Het is de laatste jaren met de export niet zo goed gegaan. Dat komt door de harde gulden en de hoge arbeids kosten. Je moet daarom zoeken naar betere kwaliteitsproducten". Verzet Anne Marijke Steen„In Schiedam is zwaar verzet gekomen tegen het feit dat het IHC-concern geen nieuwe in vesteringen wil doen in de werf Gusto. In 1975 heeft IHC twaalf mil- jflen winst gemaakt en in het vorig taar dertig komma vier miljoen. Wij kunnen aannemen dat het aandeel van Gusto in die winst tien procent was. Toch zegt IHC: wij investeren niet. Dat is een slechte zaak. Het aan tal werknemers is gehalveerd. Op dit moment richt men zich op off-shore activiteiten maar men zou in de bag ger nog voor een groot deel orders kunnen binnenhalen. Als gemeen tebestuur zou je moeten proberen die zaak te stimuleren. Het minste wat je kunt doen is ernstig te gaan praten met het concern, zodat ze de orders anders gaan verdelen. Bovendien kun je je invloed aanwenden bij het Minis terie van Economische Zaken". Part-time Anne Marijke Steen* „Er is nog een heleboel werkgelegenheid in de so ciaal-culturele sector. Bejaarden en hulpbehoevenden kunnen nog een heleboel hulp gebruiken. Je zou moeten proberen die mensen meer betrokken te houden bij het sociaal- culturele leven. Je moet naar kleinere eenheden gaan en meer proberen iong en oud door elkaar te laten le ven. Wij zijn er ook voor part-time arbeid te bevorderen. In de part time sector zijn voor heel vrouwen mogelijkheden werk te doen. Juist in de sociaal-culturele sector kun je veel realiseren. De PvdA zegt: spreiding van macht, inkomen en kennis. Wij voegen daar een vierde punt aan toe spreiding van werk. Daarnaast: arbeidstijdverkorting, een flexibele pensioenleeftijd en het scheppen van mogelijkheden er bij te leren als je al werkt". Pindarotsjesj Aardbei- t vanille-ijs j -goc 420 345 i iiterpak Voordeel:; kwartje j 92 Roomboter koeken pak 145 25 MAASSLUIS Bij de Rijks Psychologische Dienst in Den Haag is onrust ontstaan over de benoeming van het Maassluise CDA-raadslid drs. Piet de Geus tot directeur-generaal economie en financiën op het ministerie van defensie. Volgens het Rot- terdamsch Nieuwsblad signa leert de RPD een tweetal opval lende benoemingen van confes sionele ambtenaren in de top van het ministerie. Behalve om De Geus gaat het daarbij om dr. B. Buiten, die directeur-generaal personeèl wordt. De Rijks Psy chologische Dienst is een over heidsorgaan, dat zich bezig houdt met het werven en selec teren van personeel voor de overheid. Wie bij een ministerie solliciteert moet zijn brief dan ook altijd naar die RPD sturen. In het geval van De Geus en Buiten is de dienst echter min of meer gepas seerd De teksten van de advertenties zijn niet, zoals gebruikelijk, aan de RPD voorgelegd. Het is de mensen van die instantie niet ontgaan dat de advertentieteksten vrijwel naar De Geus en Buiten „toegeschreven" wa ren. Volgens een officiële verklaring van de RPD heeft men daar iets dergelijks nog nooit meegemaakt. Een woord voerder van het ministerie van Defen sie kan echter niets onregelmatigs be speuren. „Iedereen kon gewoon sol liciteren", zegt men daar., Hoeveel brieven er zijn binnengekomen op de advertentie voor deze baantjes, die een maandsalaris van 10.285 gulden opleveren, kon men echter niet zeg gen. De Rijks Psychologische Dienst blijft zich in elk geval van de gang van zaken distantiëren. In politiek Den Haag heeft men de indruk dat de benoeming van de Maassluise CDA-fractievoorzitter en zijn evenmin progressieve collega een aanzet is tot een nieuwe claim van de Partij van de Arbeid op het ministe rie van defensie in een nieuw kabinet. Met een top, waarin verhoudingsge wijs nogal wat confessionelen zitten en een progressieve minister kan er moeilijk ruzie ontstaan over een te grote invloed van een bepaalde poli tieke partij „Er is een vorm van agressie gekomen in de verkiezingskampagne die je voor onmogelijk had gehouden. Ik wijs op de navrante beelden van het gebeuren in Nijmegen. Is er iemand die verwacht had, dat dat zou kunnen gebeuren in een land van verdraagzaamheid? Dit is een ernstig verschijnsel". Aldus reageerde Professor Piet Steenkamp, grondlegger van het CDA, afgelopen maandag avond tijdens een verkiezingsbijeenkomst van het CDA in het Passagetheater. Een avond waarbij twee functionarissen van de Schiedamse gemeentepolitie aanwezig waren om eventuele ordeverstoringen de kop in te drukken. Dat bleek overigens niet nodig, want de avond in de Passage had een heel vredig verloop. Ruim driehonderd CDA-sympatisan- ten en een groot aantal VVD'ers waren maandag naar De Passage gekomen om Piet Steenkamp te horen prateh. In zijn welkomstwoord las Mr. Jansen, voorzitter van het CDA, afdeling Schiedam een stuk voor uit de Voorwaarts, het blad van de PvdA Schiedam. In dat stuk wordt lijsttrekker Van Agt nogal hard aan gepakt. „Het voorlezen alleen was al moeilijk genoeg", aldus Mr. Jansen, waarop de zaal appaudiseerde. Mr. Jansen sprak van een moordende ver kiezingsstrijd. op de hak werd genomen. „Hoe ver zijn we gekomen", vroeg Steenkamp zich af. „Dit is een vorm van agres sie die je voor onmogelijk had gehou den in een verkiezingskampagne. Sinds vrijdag heeft de telefoon rood gloeiend gestaan bjj de KRO" VeiEgfiëkf Agressie Ook Prof. Steenkamp besteedde ruime aandacht aan de toenemende polarisatie. „Polarisatie leidt -als je niet oppast- tot agressie en terreur", aldus Steenkamp. „Als het gaat tegen Van Agt is kennelijk alles geoor loofd". Ter illustratie hiervan gaf hij drie voorbeelden. In het blad van de Franciscaners stond een artikel waar in de negenduizend abonnees (gro tendeels paters) de raad werd gegeven geen CDA te stemmen. In Studio, het blad van de KRO, stond een stripverhaal waarin Van Agt als een rover en bandiet werd afgeschilderd. „Het schokt je als je dit leest in een blad van de KRO en de Franciscaner samenwerking", aldus Steenkamp. Voorts wees hij op de achterkant van Vrij Nederland, waarin Van Agt ook SCHIEDAM - Ds. Steinhart, al twaalf jaar Luthers predikant in Schiedam, heeft een beroep ont vangen van de gemeente Utrecht. In de Lutherse kerk heeft men dan een maand bedenktijd om de beslissing te nemen. In On/e Kerk, rijn maandblad, doet ds. Steinhart de gemeente kond van het beroep. Hij schrijft erbij die maand be denktijd hard nodig te hebben. Eerder had Professor Steen kamp in zijn inleiding de werkloosheid en de veiligheid in binnen- en buitenland aangesneden. .Hoever moet de werk loosheid oplopen totdat we gaan zien wat er in dit land gebeurt. Het complex van sociale verzeke ringen is naar percentage van het nationaal inkomen het hoogste van West Europa, de arbeidskosten zijn de hoogste van de EEG en het tempo waarin het aantal werknemers in de industrie terugloopt is het hoogste van heel de wereld. En nu zijn er nog mensen die niet weten wat er aan de hand is", aldus Steenkamp. Als mogelijke oplossingen gaf Steen kamp vervolgens aan het beperken van de inkomens en de groei in de overheidsuitgaven en het ruimte scheppen voor investeringen. Over de veiligheid in binnen- en buitenland merkte Professor Steen kamp op dat de bedreiging uit Oost Europa aanwezig blijft. „Het kan niet", zei hij, „om op termijn uit de NAVO te gaan of de uit gaven voor defensie terug te brengen tot drie procent van het nationaal inkomen". Wat betreft de binnen landse veiligheid sprak Steenkamp van een toenemende criminaliteit; „Het aantal diefstallen en vernie lingen neemt toe. Het is daarom van grote betekenis het politie apparaat zowel kwalitatief als kwan titatief te versterken". Tijdens de discussie verklaarde Steen kamp nog eens dat hij geen intentie verklaring wilde geven om met PvdA of de VVD te regeren. Volgens hem moet eerst de verkiezingen worden afgewacht. Prof. Piet Steemkamp. wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010 - 12.64.61. 'Als vrij mens wil je jezelf zijn. Wil je op waarde geschat worden. Wil je werken. Verwacht je dat de overheid je aanmoedigt. Eis je goed onderwijs voor je kinderen. Ben je bereid tot offers voor sociaal-zwakken. Wil je je ontplooien, en daardoor vrijer en dus gelukkiger worden Twijfelt U nog? kies een liberale koers, kies WD. Koninginnegracht 57. Den Haag, tel 070-614121

De Havenloods | 1977 | | pagina 1