Therapie vooral gericht op openen gevoelswereld wegwezen CENTRUM onsz< elf te zijn' 89.- 49?° Droom of werkelijkheid cJIDAMSOI^ termeulen Dagcentrum verslaafden: maar eerst, Patiënten verte VVti 1< ilBli IlUe termeulen Begrippen uit drugswereld óteentjeó keilen termeulen termeulen fMESHEPv°o»BED'"KASrEN^ DE HAVENLOODS DONDERDAG 9 JUNI 1977 25 gulden voordeel... Een 3-delige D.A.M. 'strand/ zeehengel met versterkte bus sen, slijtvaste polygon ogen en een 80 ent lange greep. Deze staalblauwe hengel van duits- lands grootste hengelsportfabri kant is geschikt voor een werp- gewicht tot 100 gram. Lengte 3,90 m. Nu koopt u deze fan tastische hengel in pfastic^fou- draal van 104,- Niet meer dan Ifen hengel per persoon (ALGEMEEN Hot drugsprobleem stuut de laatste tijd erg in de belangstelling. Terecht uiteraard, want het gaat in bijna alle gevallen om een kwestie van leven of dood. Inmiddels /.ijn in Nederland diverse klinieken en crisiscentra uit de grond gereven en één daarvan bevindt zich in Rotterdam aan de Heemraadssingel. Nauw ver want aan deze kliniek is het dagcentrum aan de Burg. Mcinesz- laan 49. waar men ook een opvangcentrum heeft voor verslaafden en mensen met andere moeilijkheden, maar dan wel -de naam zegt het al- in de vorm van een dagtherapie. De meeste gevallen komen via het Consultatiebureau (gevestigd in het pand aan de Burg. Meineszlaan) naar de introduktie op de Heemraads singel. Daar wordt bekeken of men opgenomen wordt en als dat het geval is, waar men het beste heen kan. Diegenen die op de dagthera pie verzeild raken hebben meestal nog op enigerlei wijze contact met familie of kennissen waar zij irt de avonden en weekenden op terug kunnen vallen. Zij krijgen aller eerst de opdracht hun levensverhaal te schrijven en na die goedkeuring kan men worden opgenomen. Al naar gelang de aard van de verslaving wordt beslist of men de zg cold- turkey of de Fase 1 gaat doen. In dat geval krijgen de patiënten een nauwkeurig afgepaste hoeveelheid methadon toegediend om ontwen ningsverschijnselen tegen te gaan. Langzaam afkicken dus. Tevens zijn er gespreksmogelijkheden voor echtgenoot, echtgenote of ver loofde. Medisch en therapeutisch arts is dr. Trimbos, die samenwerkt met zo'n 7 medewerkers, die parttime, dan e stafmedewerkers van het dagcentrum. Werkwijze Er worden strenge eisen gesteld aan de junkies. Zij moeten beslist zonder drugs, barbituraten of alcohol de therapie volgen. Die therapie bestaat onder meer uit groepsgesprekken waarin men vooral uitingen van aller lei gevoelens als agressie, verdriet en geluk naar voren probeert te halen en bovendien alle bestaande proble men bespreekt. Daarnaast is er crea- tiviteitstherapie (schilderen, muziek, boetseren) en gezond gericht op het herstelle slechte konditie. Hiervoor worden lichaamsoefeningen gedaan en yoga. Belangrijkste facet van alles blijft het opwekken van het gevoelsleven, het leven met de medemensen, het herstellen van contacten, met andere woorden, het op verantwoorde wijze terugkeren in de maatschappij zonder angsten of remmingen. De duur van de therapie verschilt uiferaard, maar als maximum wordt een periode van een jaar aange houden. Vrijheid Zoals gezegd, bezitten de patiënten in het dagcentrum een zekere mate van vrijheid. Voor zover zij die vrij heid niet aankunnen, zijrt er mensen die zich speciaal in de weekenden en avonden beschikbaar houden om voor eventuele opvang te zorgen. Iedere dag staat een urinecontrole op het programma om te kunnen aantonen dat men inderdaad „clean" is. Is dat niet het geval dan komt men vaak toch in het crisiscentrum terécht, of men krijgt een paar opdrachten om intensief bezig te blijven. Ook» dat wordt uiteraard individueel bekeken. vakantie-pret-pakket Bij aankoop van 2 aieuwe banden krijgt u van Bandèncentrum een leuk vakantie-pret-pakket voor de "kleinevakantie-gangers. De inhoud bestaat o.a. uit een katoenen "race"-pet kaarten met spelletjes voor onderwegdoosje kleur potloden autovuilniszakje en een leuke kleurwedstrijd met fijne prijzen en een paar stickers^ 15 minuten voor uw veiligheid, door contröle van banden, uitlijning. balanceren, schokdempers en wanneer dit wenselijk is: nieuwe banden. Kom langs of bel voor een afspraak PRIJST VEILIGHEID AAN EN BANDEN AF ROTTERDAM (CENTRUM) SCHIETBAANSTRAAT 7A-B-C TEL nanien en 361233 (WAALHAVEN) VAN MAASDIJKWEG 56-6o! TEL adresse" 294243 (SPAANSE POLDER) BETTOWEG 11, TEL. 374455 de OOK IN SCHEVENINGEN, SLIEDRECHT, ZOETERMEER DAGELIJKS VAN 8-17.30 UUR ZAT. TOT 12.00 UUR Een drietal mensen, dat op het ogenblik onder behan deling is in het dagcentrum was bereid over hun erva- familie. Hij ging handelen gevoelens te ordenen en me in heroine, kwam met aller- er niet voor te schamen. Ik lei duistere zaken in aanra- kan nu gillen als het me te king om aan geld te komen veel wordt en ben gemoti- een êx-patient, die een klei ne twee weken geleden met goed gevolg werd ontslagen uit het dagcentrum. Nelleke Netleke is nu 19 jaar en werd circa 7 maanden gele ren het gevolg. „Van het consultatiebureau kreeg ik methadon en besloot na 4 maanden in het leger te gaan. omdat ik dacht dat het dan beter zou gaan. Twee maanden later was ik weer terug en werd via het crisiscentrum op het dag ken. Mijn vrouw en kind zijn weer terug en de rela tie is beter dan ooit. Mijn gitaarstudie heb ik weer hervat en ik hoop toela tingsexamen te doen voor Raymond Raymond, 24 jaar, is enke le weken geleden uit het dagcentrum ontslagen. Vanaf zijn 18de gebruikte hij soft drugs en kreeg een den in het dagcentrum ge plaatst. Ze zat op het gym nasium in Groningen en toen ze 3 jaar geleden ver huisde naar Rotterdam en daar naar school ging. centrum geplaatst. Ik ben nou bijna 6 maanden hier en ik heb erg veel geleerd. In het begin kon ik me niet best aanpassen, omdat het bijna allemaal Nederlanders het leggen van contacten. Ze kreeg veel ruzie thuis en begon te drinken en hash te gebruiken. Vlak voor haar eindexamen zag ze het niet meer zitten en liep thuis weg. „Ik was bang om gek te worden en via een maatschappelijk werk- met het consultatiebureau. Eigenlijk leefde ik in een geisoleerde wereld met ei gen denkbeelden en wist geleerd goed met mensen om te gaan. Ik heb afge leerd steeds alleen aan me zelf te denken en ook met mijn tfuders heb ik weer goede banden. Ik ga waar schijnlijk terug naar school en heb examen gedaan voor een studie aan de so ciale academie". Ed Ed. 28 jaar. ging op 14-ja- joint heroine aangeboden. Sindsdien ging het snel bergafwaarts. Raymond werd ontslagen op zijn werk. moest zich in allerlei bochten wringen om aan gpld te komen en waagde uiteindelijk met behulp van zijn ouders en zuster de grote stap om te stoppen. Het lukte hem op eigen houtje niet zo best. was apatisch en meldde zich bij de Bouwmanstichting. Erg komen. Ik kon me niet uiten, niet praten en als ik in contact moest komen met mensen dan was ik bij na altijd „stoned". De chaos is nou ontward. De verhouding met mijn ou- ders is stukken beter, ik durf de mensen weer recht aan te kijken en ik kan weer een beetje mezelf zijn. was zeer snel verslaafd, ging in 1968 het leger in België in en bracht 7,5 maand door in het zieken huis wegens het gebruik van soft en hard drugs. Hij kreeg slechte tripmiddelen aangeboden en werd uit eindelijk naar huis gestuurd. Ed ging speed in combina tie met alcohol gebruiken pie had hij niet. „Ik kreeg al heet snel in de gaten, dat we allemaal met dezelfde vertrouwelijke sfeer was. Mijn achtervolgingswaan zin, die ik had van de he roïne en de sped is ver dwenen en ik heb absoluut geen verlangen meer naar ook weer, ik wil naar de pedagogische academie om straks les te kunnen geven op een vrije school". Imro Imro is 23 jaar en kwam 5 „Vanaf '73 tot nu heb 'ik steeds in psychiatrische in richtingen en therapeuti sche gemeenschappen geze ten. Mijn vrouw en kind lieten me in de steek en on danks alle pogingen, die ik deed om op te houden. drugs. Mijn vroegere vrien den mijd ik en in augustus kan ik weer bij mijn vroe gere baas beginnen Raymond is terug in de maatschappij, hij kan er weer tegen aan en we me nen te mogen stellen dat jaar geleden uit Suriname om hier te studeren. Hij had het in Rotterdam slecht naar zijn zin en kwam eerst in aanraking met soft drugs. Drie jaar geleden werd dat heroine en ging Imro weg bij zijn mislukte het steeds weer. Begin van dit jaar was ik geestelijk en lichamelijk een wrak en kreeg het ad vies hier naar toe te gaan. Ik had veel angsten om gek of ziek te zijn. Nu heb ik geleerd mezelf te zijn, mijn dat ook voor de anderen het geval zal zijn. Het kan wél en wie dat ook wil on dervinden: van een versla ving afwil, moet de tele foon maar grijpen en nr. 76.28.19 draaien. Het kan, als de wil er maar is.... zijn geweest, omdat men ervan uit gaat dat zii het best op de hoogte zijn met de problematiek. Vanzelf sprekend hebben zij wel een aantal trainingen gevolgd om deskundig te kunnen werken. Meer ruimte Het dagcentrum bestond in mei 3 jaar en pas sinds januari krijgt men subsidie. Met de verhuizing van het .Jngelijfde" consultatiebureau hoopt men binnenkort meer ruimte te krijgen. In aanmerking genomen hoe intensief en efficient gewerkt wordt, is dat een bittere noodzaak en kan men zich afvragen of het centrum niet méér dan alleen dat verdient. Oud Hollandse kinderstoel... voor een oud hollands prijsje. Deze houten kinderstoel heeft gedraaide poten en spijlen In donkerbruin. Nu met een voordeel van bijna 30 gulden van 98,-- voor Ter verduidelijking van een aantal begrippen die in de artikelen worden genoemd volgt hier een verzameling verklaringen van soorten drugs, hun gevolgen en de bijbehorende .scene "-woorden Clean - ..Schoon zijn", oftewel vol komen vrij van drugs. Stoned Een sterkere vorm van ..high" zijn, d.i. ais de gebruiker zich volkomen tevreden voelt en in een soort droomwereld verkeert. Cold Turkey - Het afkicken (stoppen) met drugs maar dan in eens, zonder gebruik van ver zachtende midhelen als Methadon. De naam is ontleend aan het feit dat de ontwenningsverschijnselen die zich openbaren onder andere gepaard gaan met enorme koude- aanvallen, dus kippevel. Drugs Drugs zijn al die middelen die geslikt, gesnoven, gerookt of gespoten wor den en een geestelijke en/of licha melijke afhankelijkheid (gewenning) tot gevolg hebben. Er bestaat een duidelijk onderscheid tussen soft en hard drugs. Soft drugs zijn middelen, die alleen geestelijke afhankelijkheid bewerkstelligen en hard drugs naast een geestelijke ook lichamelijke gewenning. soft drugs zijn: hash en marihunana. De gebruiker voelt zich high en bij grote hoe veelheden kan men „out" gaan. zich bedreigd voelen en in paranoia toestanden verzeild raken. Een regel matig gebruiker heeft in tegenstel ling tot alle andere drugs steeds minder nodig om hetzelfde resultaat te bereiken. Hard drugs: Bij hard drugs maakt men onderscheid tussen de stimulan tia, opiaten, hallucinogenen en barbi turaten. Stimulantia: amfetaminen (pep, speed) als benzedrine, pervitrine en methedine. Zij verhogen prestatiever mogen, verdrijven de slaap, remmen hongergevoelens en eisen steeds hoge re doseringen. Langdurig gebruik heeft verdwijnen eétlust haaruitval, ingevallen ogen, impotentie en los raken tanden tot gevolg. Dit afbraak proces kan tot de dood leiden. Cocaine mag gedeeltelijk onder stimulantia gerekend worden. Het geeft naast bovenstaande.symptomen plaatselijke verdoving, opwinding, rusteloosheid en krampen. Opiaten: De belangrijkste zijn: opium, morfine, heroine en codeine. Verder zijn er een aantal synthetische preparaten die dezelfde werking heb ben. De bekendste middelen daar van zijn: pethidine, methadon (symo- ron) en palfium. De werking is pijnstillend en slaap verwekkend. Na toediening geven ze een „flash" (warmteverspreiding over het gehele lichaam) en daarna door remming van het ademhalings centrum weldra diepe slaap. Ze zijn sterk lichamelijk en geestelijk verslavend en veroorzaken ernstige on thoudingsverschijnselen HallucinogenenLSD, mescaline, STP, DMT en psylocybjne zijn de belangrijkste. Deze preparaten heb ben een tripeffect dat al naar gelang de aard van het middel 6 tot 12 uur duurt. Er ontstaan sterke bewust zijnsveranderingen, met voorwerpen en situaties die niet in werkelijkheid van kracht zijn. Gevaren zijn „bad trip" waarin allerlei angstsituaties ontstaan, „flippén", toestand van acute paniek en de „one way trip", een irrealistische denkwereld waar uit men nóóit meer tevoorschijn komt. BarbituratenDat zijn de tranquil lizers (kalmerende middelen) en slaapmiddelen, als valipm, libirum luminal, sonyryl en mogadon. Ze zijn slaapverwekkend, tasten het oordeelsvermogen aan, ontspannen de spierén en werken kalmeren. De kans op lichamelijk afhankelijk heid met de daarbij behorende ont wenningsverschijnselen is hier eveneens van kracht. Ter overweging Veel is er al geschreven over de gebeurtenissen in Boven-Smilde en de Punt. Meer dan anders werd er na het bekend worden van de gijzelin gen naar de radio geluisterd en naar de T.V. gekeken. Met z'n allen waren we er bij betrok ken en er door geraakt. Niet het minst vanwege het feit dat het vooral ook om kinderen ging. We hielden de adem in. Als er ook maar wat met één van- de kinderen zou gebeuren, dan.... Intussen is de tweede week volgemaakt. De aandacht verslapt. De informatie wordt min der; De wachtende journalisten hebben nog weinig te melden. Wanneer dit nummer ver schijnt, mag je hopen dat er. een eind aan de gijzeling gekomen is. 't Is gewoon te gek en onaanvaardbaar, wat daar in Drenthe gebeurt. Wie kan beschrijven het leed, de angst, ook de verbolgenheid, het op gekropte gevoel wat te willen doen. Maar hoe? Bewondering moeten we hebben voor de be windslieden, die er uren en dagen mee in de weer zijn. Moeten wikken en-wegen. Wat een verantwoordelijkheid! De niet mis te verstane woorden van minister Van Agt zondagavond j.l. hebben velen aan het denken gezet. Wat gaat er gebeuren? Moeten we een explosie van geweld verwachten? Groot is de agressie die door heel het gebeuren onder ons volk is op geroepen en velen zouden al te graag in h.un woede tegenmaatregelen willen nemen. Begrij pelijk wellicht, maar niet te hopen dat er iets van dien aard zal plaats vinden. Wat moeten we van heel deze zaak denken? Bij alle woedeuitbarhingen die er gehoord worden, ook bij het ongenuanceerde denken over hoe de zaken met de Zuid-Molukkers moeten wor den opgelost, is het goed elkaar te zeggen dat de Zuid-Molukkers niet alleen dromen, maar ook willen vechten voor hun ideaal. Dat is opnieuw maar al te zeer aan het licht getreden. Het laat een ware doodsveraèhting zien, zoals je die bij vrijheidsbewegingen telkens tegen komt. In het verleden zijn er van Nedferlandse zijde be loften gedaan. Beloften die we niet zijri nage komen. De eigen staat, in vrijheid te leven, dat ideaal, zeker overtrokken, heeft diepe wortels gekregen. Buiten proporties wordt het verhaal van vader op zoon doorverteld: hoe mooi de stranden zijn en hoe wit het zand aan de oever van de zee. Dat nergens in de wereld de wind zuiverder door de palmen waait dan daar: in hun eigen vaderland. De liederen die geleerd en gezongen worden roepen eenzelfde sentiment op, als bij ons vroeger de vaderlandse liederen, nu alleen .nog maar bekend via het stencil van de Oranjevereniging op Koninginnedag. Wie in een plaats woont waar geen Zuid-Moluk kers wonen, bekijkt het zeker veel meer op af stand. Zegt gemakkelijker dat 'het allemaal irreëel is. Gewoon onzin. En als ze dan zó graag er naar toe willen, laten ze dan gaan. We leven in een vrij land en niemand houdt je tegen als je weg wilt. Maar daar zit 'm nu juist de moei lijkheid. Vertrekken kan wel, maar niet naar Ambon. Zelfs naar Indonesië met z'n allen gaait, zal niet lukken. Welkom zijn ze er niet. Mis schien een aantal, als zij tenminste hun idéaal laten voor wat het is en zich laten opnemen in de Indonesische sitautie en daar zich ves tigen, zoals de regering ginds het bepaalt. Het zal veel van onze lezers/essen moeilijk val len, maar we zullen de Zuid-Molukkers serieus moeten nemen. Veel meer dan we tot nu toe gedaan hebben. Ze verkeren in een geweldige identiteitscrisis. In feite 2ijn het ontwortelde mensen. Kind van de rekening. Een duidelijk gevolg van pns koloniale verleden. Ingehuurd waren ze voor de handhaving van ons gezag in de Archipel, waar we dankbaar gebruik van hebben gemaakt. Maar nu zijn ze over en teveel. Het zijn mensen die hier niet thuis' horen, nèt zoals de blanken indertijd niet in de oost thuis hoorden. Maar gelukkig voor hen zelf waren die er de baas en dat, lieten Ze ook duidelijk blij, ken. Die geschiedenis is uit. De kaarten zijn anders komen te liggen. Maar dank zij dat verleden zjjn nu in ons land de Zuid-Molukkers, die niet iri de Nederlandse samenleving wensen op te gaan. Dat is hun goed recht. Natuurlijk zullen zij zich hebben te hou den aan de regels van onze democratie en de be staande rechtsregels. Dat zal de overheid hen zeer duidelijk hebben te maken. Willen we komen tot een meer open gesprek en ook tot erkenning van gerechtvaardigde wensen en verlangens, dan is dit zeker voorwaarde nummer één. Terreur,, intimidatie, kleine pesterijen kunnen niet worden geduld. Omgekeerd moe ten wij als Nederlanders ook ophouden hen te discrimineren. Dat gebeurt ook en nogal op grote schaal. Erg gemakkelijk zeggen ze bij het minste of geringste: „dat hebben Zuid- Molukkers gedaan", zonder enig bewijs. Bij alle dingen die er moeten gebeuren, staat uiteraard voorop de vrijlating van de gijzelaars. En dan moet het recht z'n loop hebben. Maar wat Van ons Nederlanders verwaGht mag worden is dat niet de haatgevoelens de boventoon voe ren, de bereidheid om te luisteren dient er te zijn. Të luisteren naar wat er écht onder hen leeft. Dat is niet zo eenvoudig. Wij begrijpen de oosterling niet zo goed. Hij formuleert meer zoals hij de dingen ziet. We gebruiken wel dezelfde woorden, mgar we bedoelen er niet aL tijd hetzelfde mee. Tot slot: dromen zijn niet altijd bedrog. De geschiedenis leert hoe meer volken jaren lang gedroomd en vanwege de situatie gevochten .hebben om hun vrijheid. Voor een eigen stuk land. De joden zijn daar toch we[ een voorbeeld bij uitstek van. Die op hun beurt te maken heb ben gekregen met de eisen van de Palestijnen. Op het voorbeeld zal zeker af te dingen zijn. Maar wat ons eigen land en onze vrijheid be treft: hebben wij zelf ook niet vijf jaar lang naar de bevrijding uitgekeken en gelukkig herkregen. Méér dan we gedaan hebben als regering en volk moeten we naar mogelijkheden zoeken dat <fe droom van de Zuid-Molukkers werkelijkheid kan worden. Als zij daar zelf in blijven geloven. Maar dan wél zonder geweld! S. VAN DER VEEN Vraag mij niets m Ik weet alleen Dat keer op keer MDe nacht Als met een kille hand Hen onzalig stukje trein k hen verdoemde school J Op een verlaten plein I Omvat Totdat m Onheilig witte ochtëndnevels 5 Tot flarden uiteengereten /-n opgejaagd door koude wind\ Zich in het duister dringen T.n de lange dag begint... I I I I Ik weet alleen Dat keer op keer 5 De zon Haar baan beklimt In hét azuren blauw Dan weer langzaam daalt 5 En aldoor onbarmhartig i Zengt Stooft Met stilgeworden schoolgebouw 5 De verstarde trein U Waar achter dichtgeplakte ramen 5 Mensen lijden doordat q Ze domweg wreed gegijzeld I Gijzelingen Gesel van deze tijd'"" Leen de ZwartM Twee- en- een- half maal dichterbij! Uw camera kijkt twee-en-een-half maal verder (ziet dus veel meer) met de Pallas telelens. Een lichtsterke 2.8/135 mm 4-elementen lens met een beeldboek van 18°, volauto matische diafragma-instelling van 2.8-22, afstandsinstelling vanaf 2 m meter en inschuifbare zonnekap. Zelfs èonder statief maakt u haar scherpe opnamen-op-afstand. De telelens met schroefvatting voor o.a. Practica en Asahi Pentax, kompleet met tasje Van f 1 9,50 vi TELE-CONVERTER als tussen stuk tussen de camera en de lens schroeven voor een verdubbe ling van het tele-bereik. f. 29,50 Om zelf te beitsen deze blank houten kapstok. Een apart, staand model, dat behalve erg dekoratiëf, ook erg praktisch is. Pa'st in ieder intérieur en neemt weinig ruimte in. Nu voor een extra voordelige prijs, van 69.-- voór jg\OUPE BINNENWEG 137 - ROTTERDAM - TEL. 010-135993 Aff

De Havenloods | 1977 | | pagina 11