HAVENLOODS T 1 Beneluxtunnel over drie jaar tolvrij? Kom maar M m r» tuin^ubel ~!show'i§ SCHIED/ Meerderheid voetbalclubs betaalt niets COMMENTAAR Scheepsbouw (Mee)besturen SLAAPKAMERS Zaterdag treedt 'Kaboodle' op in Schiedamse Tempel GELD NODIG 7| Horn bellen]) Reconstructie - 150 SS 2.09 &B3a£S?\ JAM IN Speelinstuif Maassluis krijgt langzaam vorm Najaar 19/8 winkelcentrum r 5 DONDERDAG 9 JUNI 1977 26e JAARGANG NO. 2° HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 SPORT OP het gisteren en vandaag in Eindhoven- gehouden congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft de burgemeester van Schiedam drs. Arie J. Lems een aantal belangwekkende din gen gezégd over „besturen en mee besturen in de gemeente". Echt gloednieuwe uitspraken heeft hij er niet gedaan; de wezenlijke waarde van zijn voor vele honder den gmeentebestuurders gehouden verhaal zit'm in het overzicht van de problematiek-als-geheel. Zijn inleiding fungeerde trouwens als aanloop voor velerlei groepsdiscus sies waarin iedere bestuurder zijn of haar ervaringen met zaken als bestuur en inspraak kwijt kon. Lems begon zijn betoog met op te merken dat het werkterrein van de gemeenten steeds groter wordt en de bemoeienis verder gaat, onder meer op gebieden als ruimtelijke ordening, milieubeheer en wel zijnsvoorzieningen. „De overheid staat elke dag bij de burger op de stoep, zij gaat zich steeds meer met hem bemoeien". Daarnaast is er de ontwikkeling dat de burger het reilen en zeilen van het gemeentebestuur kri tischer is gaan benaderen. Vroe ger schikte men zich erin dat het gemeentebestuur „in zijn onein dige wijsheid" beslissingen nam. Slechts eens in {Ie vier jaar kwam de burger via het stembiljet aan dé beurt om een opninie te geven. Het emancipatieproces heeft de burger nu aanzienlijk kritischer en zelfbewuster gerpaakt. „Dat noopt de overheid ertoe om de besluit vorming doorzichtiger te maken, openheid te betrachten en van een voetstuk af te stappen. De passie ve consument wil meedoen, hij wij de rol van mede-prödücent gaan spelen". Om dit proces in goede banen te leiden is een krachtige wijziging in de wijze van besluitvorming nodig. Lems: „In bestuurlijk opzicht is de samenleving bijzonder kwets baar geworden. Als het bestuur niet passend reageert op de behoefte van de burgers om mee te denken, mee te spreken, mee te weten en eventueel mee te beslis sen dan ontstaat er een spannings veld dat het grote gevaa' in zich draagt dat het tot een uitbarsting komt, óf dat de burgerij zich hele maal van h#t bestuur afwendt". Wellicht zullen velen zeggen dat de burgemeester van Schiedam in zijn verhaal open deuren intrapt omdat voorlichting en inspraak de laatste jaren verworvenheden zijn geworden. We zijn het daarmee slechts gedeeltelijk eens, in de eerste plaats omdat nog altijd in een flink aantal, vooral kleinere, gemeenten van een echte beïnvloe ding van het bestuur door de bur gers nog nauwelijks sprake is om dat „het gemeentehuis" het alle maal „veel beter weet", en ten tweede omdat in een aantal ge meenten de inspraak volstrekt ver keerd wordt aangepakt. NA alle sombere geluiden die de laatste tijd uit de scheepsbouw sector tot ons zijn gekomen is het plezierig nu eens een wat opge wektere stem te laten horen. Die stem behoort tot niemand minder dan dr. J. Kymmell, een Interna tionaal bekend econoom en voor zitter van dé raad van commissa rissen van de scheepswerf Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan den IJssel. Op de algemene verga dering van aandeelhouders van dit bedrijf sprak hij de mening ui de huidige crisis in de scheeps bouw slechts van tijdelijke aard, dus niet structureel is. „De inter nationale handel zal zich blijven uitbreiden waardoor de behoefte aan scheepsruimte weer zal toene men", aldus Kymmell. Volgens hem is de huidige reces sie in de scheepsbouw het gevolg van een overschatting van de be hoefte aan scheepsruimte geduren de een aantfel jaren. De scheeps- bouvyindustrie hoeft zich dus slechts tijdelijk aan te passen. „Als we nu de scheepsbouw zouden ontmantelen zitten we zónder als de tijden beter worden. Deze ople ving zou zich wel eens onver wachts kunnen voordoen". Dr. Kymmell heeft, zoals gezegd, een internationale faam opge bouwd; hij was werkzaam als hoofdambtenaar op Buitenlandse Zaken, als hoogleraar in de inter nationale economische betrekkin gen en in het internationale be drijfsleven. Hij speelt nu een be langrijke rol als adviseur van het bedrijfsleven in het Rijnmondge bied. Kymmell weet waarover hij het heeft, en bovendien staat hij benaald bekend als een mooi prater. Voor de duizenden oq de n in ons gebiecj moeten de woorden van dr. Kymmell een hart onder de riem betekenen. We i er met vreugde acte van! E.J.M. Veiligheid tunnel op hoog peil VLAARDINGEN- Ruim zesendertigduizend voertuigen per et maal. Dat indrukwekkende getal kan genoteerd worden met 'be trekking tot de Beneluxtunnel; de oeververbinding die afgelopen maandag haar tienjarig bestaan vierde. Een getal, dat hoort bij de rekordmaand mei 1977, waarin het rekord van een jaar eerder, dat op 33.000 voertuigen per etmaal lag, glansrijk werd verbroken. Cijfers die wel iets zeggen over de betekenis van de Beneluxtunnel in het randstedelijke wegverkeer. Zeker als men bedenkt, dat de tunnel pas optimaal zal funktioneren ajs ze, over enkele jaren, daadwerkelijk onderdeel uitmaakt van de doorgaande verbinding Amsterdam-Antwerpen. De nog vrij jonge geschiedenis van de Beneluxtunnel mag zekeT suksesvol genoemd worden. Als het aan Rijks waterstaat had gelegen, zou de tun nel, die tegenwoordig een belangrijk onderdeel vormt van de ring rond Rotterdam, er waarschijnlijk nog he lemaal niet geweest zijn. De bedoe ling was, dat de tunnel pas in 1980 of daaromtrent in gebruik zou worden genomen. Dat was een beetje te gek, zo vond onder andere oud-burgemeester van Vlaardingen, Mr. J. Heusdens. Op zijn initiatief werd een comité ge vormd dat de mogelijkheden rond een tol-tunnel ging bestuderen. Dat comité werd later, toen de plannen meer geconcretiseerd konden worden omgezet in een NV waarin naast de gemeenten Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen ook dé beide Kamers van Koophandel en enkele grote be drijven participeerden. De werkzaam heden van die NV leidden er toe, dat de tunnel op 5 juni 1966 voor het verkeer geopend kon worden. De kosten van het gehele project bedroe gen inclusief de aan- en afvoerwegen ruim 25t) miljoen gulden, waarvan zo'n 110 miljoen voor de tunnel zelf. Onder prognose Gedurenden de eerste maanden kwam er overigens beduidend minder verkeer door de tunnel dan de bou wers verwacht hadden. Men had voor die eerste periode een prognose opge steld van zo'n 16.000 voertuigen per etmaal, maar daar bleef men duide lijk onder. In die beginperiode was echter de ruit rond Rotterdam nog met geheel gesloten, hetgeen duide lijk van invloed was op het verkeers aanbod. Ook de energiecrisis in 1973 heeft haar uitwerking niet gemist: aan de cijfer^ waren de problemen rond de benzinebon dujdelijk af te le- De stijging in vervoersaanbod per jaar is overigens nagenoeg constant. Per jaar komen er 20 pet. meer auto's en vrachtauto's door de tunnel. Een ont wikkeling, die zich zeker nog enige tijd zal voorzetten. De groeiende ver keersstroom kan overigens zonder problemen worden verwerkt, zelfs door de tolstraten. De verwachting is zelfs, dat het aap tal voertuigen per etmaal rustig mag stijgen tot zo'n 80.000, alvorens Maastunnelachtige toestanden zullen optreden. L r mag rustig gezegd worden, dat de initiatiefnemers het destijds goed ge zien hebben. De tunnel is geen jaar te vroeg in gebruik genomen. Want hoe groot zouden de files voor de Van Brienenoordbrug momenteel zijn,«als de zuidelijke oeververbinding niet zou bestaan? We moeten er maar niet aan denken.. Veiligheid Opstoppingen en vertragingen komen bij de Benelux tunnel nauwelijks t Zelfs de tolstraat kan het verkeer onder normale omstandigheden zonder problemen verwerken. 9 SCHIEDAM - Zaterdag 11 juni treedt de Engelse theatergroep "Kaboodle" op in de Tempel, Over- schiesestraat 44. Deze groep neemt ook deel aan het landelijk Festival of Fools. Het Festival of Fools is eén jaarmarkt van narren, clowns, dansers, muzi kanten en bizarre voorstellingen. Het wordt voor de derde maal georgani seerd en de voorstellingen van dit Festival vinden plaats in Amsterdam, Utrecht, Delft, Nijmegen en Rotter dam. De groep Kaboodle bestaat uit Johnny Melville. Franki James en Pete Banham. Zij brengen theater voor grote en kleine mensen, waarin muziek, clownswerk, mime, dans, vaudeville en jazz-rock alkaar af wisselen. Het ..spel" speelt zich af in een gevangenis die tjokvol is. Aan een groepje nieuw aangekomen ge vangenen wordt gratie' aangeboden, echter op voorwaarden dat één van hen zich laat executeren. De vraag "wie' is er bereid zich te laten executeren" staat centtaai in het stuk. Ondanks de opoffering van één hunner, gaat het groepje alvast zijn toekomstige bevrijding vieren. Op de dag vgn de executie blijkt de executie-machine defect te zijn. Wat er' daarna gebeurt is niet voorspel baar, want het vervolg van dé voor stelling wordt ter plaatse geirrtpro- viseerd. Het optreden van "Kaboodle" begint om half tien. De entree-prijs be draagt vijf gulden. Een probleem, waar de Beneluxtun nel NV in de eerste jaren wel m kampen heeft gehad was de beweg wijzering. Op de bekende ANWB-bor- den langs 's Heeren wegen worden al leen bestemmingen aangegeven en geen zogenaamde via's. Het gebeurde nogal eens. dat men de Beneluxtun- ikI niet wist te vinden. Dat probleem is echter opgelost door het overal in de omgeving plaatsen van de oranje aanduiding ..Route Beneluxtunnel" De veiligheid van de tunnel staat blijkbaar op hoog peil. In de tunnel hebben zich in de afgelopen tien jaar -gelukkig- geen ernstige ongevallen voorgedaan, terwijl of de aan en af voerwegen tweemaal een ongeval plaatsvond, waarbij een dode te be treuren viel. Wel is het voorgekomen dat iemand (hoe is eigenlijk een raadsel) de verkeerde tunnelbuis in reed. Ook dat hoeft geen directe nare gevolgen te hebben: in dat geval treedt automatisch een verkeerssigna- lering in werking die al het tegemoet komende verkeer naar de rechter rij strook dirigeert. Als iedereen zich daaraan houdt kan een frontale bot sing worden voorkomen. De tolgelden zijn overigens in al die jaren gelijkgebleven. Nog steeds beta len personenauto's het tarief van f. I.-. voertuigen met een grotere wielbasis dan 3.20 m of meer dan twee assen dienen f. 2.5Ö in te leve ren. Overigens wie had gehoopt dat ter gelegenheid van het tienjarig be staan de tunnel tolvrij zou worden komt bedrogen uit. De kosten zijn nog steeds niet helemaal uit zodat Retourtje SCHIEDAM - Op II en 12 juni ver toeft een deel van het gemeentebe stuur van Schiedam in de Duitse stad Esslingen. De vroede va'deren zijn daar op uitnodiging van het gemeen tebestuur van deze gemeente in het kader van het 1200-.iarig bestaan van de stad. Het gemeentebestuur wordt vertegenwoordigd door burgemeester drs. A.J. Lems, wethouder drs. R. Scheeres en gemeentesecretaris mr. M.J. Blok, vergezeld door hun echt- Het gemeentebestuur van Esslingen was ook aanwezig bij de viering in 1975 van het 700-jarig bestaan van Schiedam. J A. BORN TEL. 01899 14694 [ASSURANTIËN/HYPOTHEKEN, KORHOENSTRAAT 35 MAASSLUIS MAASSLUIS Het kruispunt Innge Booncstraat - PC Hooftlaan zal worden gereconstrueerd. De kosten bedragen 21.500. -. Deze werkzaamheden zijn no dig ter verbetering en beveiliging van het voetgangersverkeer tussen de I ertowijk en de oude binnenstad Ook de openbare ver lichting zal worden aangqmt. <VV men -nog even zal moeten wachten, als trien er gratis doorheen wil. Met het Rijk bestaat overigens een o- vereenkomst, dat per vijf jaar beke ken kan worden of Rijkswaterstaat het eigendom en beheer van de tun nel van-de NV overneemt, in 1980 loopt weer zo'n vijfjarige periode af: de mogelijkheid is niet uitgesloten dat dat dan inderdaad zal gebeuren. Voorwaarde van de NV is wel, dat de tunnel op het moment dat zij over gaat in handen van de staat, tolvrij zal worden. Het zou dus kunnen, over drie jaar, maar misschien duurt het ook nog wel wat langer Het rijk krijgt de Beneluxtunnel overigens niet voor niets. Stel dat in 1980 tot aankoop wordt overgegaan, dan zal toch nog zo ongeveer 80 mil joen moeten worden betaald. Maar goed beschouwd is dat een koopje, als je kijkt wat zo'n kunstwerk tegen woordig kost t '-«aai voor ,B°erinnekesdrop voordeel 52 ct,; N een fles V^enda Sherry. Kersenbonbons ^Grandioze stikkereti 1— Niet duur wel heerlijk. anbiedingen geldig van 9t/ml5 ju MAASSLUIS- Na enkele vergaderin gen van de gemeentelijke organisa toren met de werkgroép kwam vorige week in Koningshof het bijna voltal lige leidersteam bijeen. Tijdens deze vergadering werden o.a. de werk zaamheden verdeel onder de 50 men sen die zich van 1 t/m 12 augustus voor de Maassluise jeugd zullen inzet- Na jarenlang een speelinstuif in de Olympiasporthal zal dit jaar voor het eerst het ontmoetingscentrum Ko ningshof het centrum zijn van de va kantie-activiteiten. De organisatoren verwachten dat een instuif in dit ge bouw meer mogelijkheden biedt dan in de sporthal. De diverse activiteiten worden ondergebracht in de centrale hal en aangrenzende zalen. Men heefr zelfs de patioi een functie toebedacht voor het bakken van poffertjes. Een speciaal sport- en spelteam zal in de grootste zaal van Koningshof elke dag een wisselend evenement organi seren, zoals een zeskamp, een dag met oud-hollandse kinderspelen en een ridderfeest. De uitbreiding van de grote zaal wordt ingericht als bios- Ook het theatergebeuren zal een gro te plaats innemen. £r is hiervoor een zaal gereserveerd waar leden van de theatergroep „Argeloos" met de jeugd zal werken. Hoewel in tegen stelling tot een instuif in een sporthal nu alles zich in aparte ruimten zal af spelen, is het de bedoeling dat de ver- schilldende onderdelen in elkaar overlopen. Voor hijvoorbeeld een theateroptreden kunnen de kinderen zich eerst schminken in de make-up- hoek maskers maken in de handen- arbeidzaal veivolgens achter de naai machine gaar# zitten voor de kos tuums en natuurlijk nog decors bou wen in de timmerstand. Iedere dag zal eén nauwgezet verslag van de feestelijkheden worden ge maakt door instuifjournalisten, die in de typestand hun eigen krant vervaar- VOOR STORINGEN 24 UUR PER DAG BEREIKBAAR MAASSLUIS De verwachting, is dat najaar 1978 het winkelcentrum Steendijkpolder kan warden geopend. In het /uidelijke gedeelte van deze polder /uilen dap ongeveer 1 125 wo ningen gereed zijn. In liet noordelijke deel zullen 875 huizen worden ge bouwd. waarvan er Volgend jaar zo'n 250 worden opgeleverd, in 1979 en 1980 eveneens 250 en de resterende 125 dan in 1981. Het toekomstige buurtwinkelcen trum zal niet alleen bestemd zijn voor de bevolking van de Steendijk polder, ook voor die van de reeds be staande Bu rgemeestersw ij k Autoservice Eigenraam B.V. Dirk deDerdelaan 18, Vlaardingen, tel. 010-350055. Avigi I VOLVO I t. 500 m2 beker HERLAG I ENFANT ♦KETTLER j TRABITEN •KURTZ •REDWOOD BURMA TEAK BANKEN EN STOELEN irtering grasmaaiei Ruime parkeergelegenheid dagelijks geopend, vrijdagavond, 's zaterdags de gehele dag. codrUbv. Haast veiling Bleiswijk naast rijkswed tussen Gouda Zoetermeer. 2 TELEFO"» TEENERKAMERS MEUBELS SLAAPKAMERS TAPIJT GORDIJNEN Honderden vierkante meters keus in „woonplezier". Kom maar kijken En wie was de laagste ook alweer met tapijtprijzen Parade Praktika Parade Panama noppenberber an 100% scheerwol 400 breed NATUURLIJK GRATIS GELEGD EN PRIJSGARANTIE U KUNT GEWOON NIET TE DUUR UIT ZIJN Zuidvliet 8, 10 en 11 Dr. Kuyperkade 3, 4 en 6 Telefoon 12161 Alleen in Koopcentrum De Lantaarn

De Havenloods | 1977 | | pagina 1