Gusto-hopperzuiger maandag voor proefvaart vertrokken Schiedam geeft minder aan Afvalverwerking Rijnmond WE5ÏL4NDM NS -Kriskraskaart gratis 2 dagen lam SHS protesteert tegen bouwbeleid Wie leent er nou midden op straat z'n auto aan u uit? I editie p SCHIEDAM Belangrijkste bezettingswapen personeel uit handen geslagen m MASSIEF EIKEN MEUBELEN -sump Raad onder protest akkoord SLAAPKAMERS f DONDERDAG 23 JUNI 1977 26e JAARGANG NO. 25 HQOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 •Goed lezen is erg belangrijk voor gehele verdere leven ■•Green Eagles zit na zes jaar weer zonder sponsor •ANWB-alarmcentrale houdt van stunten Komt de hopperzuiger 880 na haar proefvaart die afgelopen maandag is begonnen, terug naar de werf Gusto? Alhoewel het Gusto-personeel vorige week in meerderheid tegen be zetting van dit baggerschip stemde, is het helemaal niet on denkbaar dat de directie besluit dit schip elders te laten afbou wen. Daarmee zou het werfper- soneel dan het sterkste wapen om sluiting van de werf te voor komen óf een goede afvloeiings regeling af te dwingen, uit han den zijn geslagen. Een aantal personeelsleden die sinds maart 1976 de alternatieve bedrijfs- krant „Vijfkant" (bedrijfskrant van het Ik Heb Centen concern) uitgegeven heeft, heeft vorige week tijdens een personeelsver gadering tevergeefs geprobeerd het personeel te bewegen zowel de hopperzuiger 880 als enige secties die voor een ander werf gebouwd worden, te bezetten. Wij spraken met enkele leden van deze Vijfkantgroep. De Vijfkantgroep ontstond vorig jaar maart, nadat er op 18 maart twee uur gestaakt was toen een Noorse reder zijn order voor een boorschip dat al op de helling lag, annuleerde. De regering besloot het bedrijf een kredietgarantie van 135 miljoen te geven waardoor het schip voor eigen rekening kon worden afgebouwd. In oktober 1976 vertrok directeur Van Gunsterfin toen een investeringsplan van oorspronkelijk vijftig miljoen, in tweede distantie teruggebracht tot twintig miljoen, door de con cerndirectie werd opgeschort. In april van dit jaar volgden een aantal lei dinggevende functionarissen. Omdat die binnen één week vertrokken, lijkt het waarschijnlijk dat de con clusies van het McKinsey-rapport al uitgelekt waren. Twee weken geleden kwam dat rapport officieel uit. Ruim veertig procent dehopperzuiger. de aanwezige personeelsleden stemde vorige week maandag voor bezetting van Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker, dan heeft u voor gewone prijzen wel heel wat anders in uw huis. Bezoekt onze jitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. Kon. Wilhelminahaven z.g. Nieuwe Haven N.Z. 27 VLAARDINGEN McKinsey concludeerde dat er weinig werk in de off-shore sector is en dat een bundeling van off-shore bedrijven weinig zin heeft. Ondanks hei feit dat Gusto in 1976 een bruto-winst van ruim negentien miljoen had ge maakt, werden McKinsey's conclusies door de Raad van Bestuur van het IHC-concern vertaald in de beslissing: dan moet de Gusto volgend jaar maai dicht. Hoogwaardig De werf Gusto bestaat sinds 1905. In 1969 werd het IHC-concern gevormd door het bijeenbrengen van ondei andere Gusto, Smit Kinderdijk, De Klop Sliedrecht en Verschurt Amsterdam. Gusto heeft op scheeps bouwgebied altijd een bijzonder goede naam gehad door de hoogwaar dige producten die - vaak naar eigen ontwerp - werdén afgeleverd. Daar onder waren onder meer een twee honderdmeter lange pijpenlegger, zes ferry-boten, vijf hefeilanden, boorschepen, koopvaardijschepen, kranen, bruggen en coasters. De Gusto is echter één van de meest ouderwetse werven in het Water weggebied. „Dat is deels te wijten aan de familie Smulders", aldus de Vijfkantgroep. „Er is nooit ge ïnvesteerd. Dat oude zootje van 1905 staat nog steeds overeind. Alle bei de hellingen zijn kapot. De werf is versloft. Toen de nood aan de man kwam, is de familie Smulders eruit gegaan. De familie heeft haar aan delen op de markt gegooid en een vette winst gemaakt." Nederland heeft een aandeel van twee a drie procent in de wereld- scheepsbouw. Het sterkste punt van de Nederlandse indpstrie was altijd de korte levertijd. Door ons lage lo<pn- en prijspeil is er in de Neder landse scheepsbouw gedurende de eerste twintig jaar na de oorlog wei nig geihvesteerd en gemoderniseerd. Modernisering was aanvankelijk geen vereiste om de concurrentie bij te kunnen houden. In het begin van de jaren zestig liep het personeelsbe stand bij de werven met bijna twin tig procent terug. Veel arbeiders in de Rijnmond trekken naar de aard olie- en chemische industrie. Halver wege de jaren zestig begonnen de lonen en prijzen te stijgen. Maar toen waren inmiddels onvoldoende finan ciële middelen beschikbaar voor de noodzakelijke diepte-investeringen. Thans liggen onze prijzen gemiddeld zo'n dertig a veertig procent hoger dan in Japan. Japan kan evenals Zweden - goedkoper produceren omdat de Japanse scheepsbouw veel moderner is en er al veel langer in serie gebouwd wordt. Na de totstandkoming van het IHC-concern werd IHC-Gusto de be langrijkste werf in de off-shore divi sie. Een werkterrein waarvan de ver wachtingen toendertijd hoog gespan nen waren. Maar de off-shore markt zakte in 1975 alweer in elkaar. Zelfs aan het begin van dit jaar zei de di rectie, ondanks deze ontwikkelingen, niets anders tegen het personeel dan vertrouwen in haar te hebben en har der te werken. Maar vorige week moest de directie eindelijk met de billen bloot. Vorige week maandag kwam de helft van het personeel in vergadering bijeen. Een voorstel van de Vijfkantgroep om tot bezetting over te gaan haalde slechts veertig procent van het totaal aantal stem men. Vijfkant: „Er is bij de Gusto al jaren een gespannen situatie. Er ligt nu een hopperzuiger voor de kant met een boete-clausule bij te late op levering. Als wij die bezetten kun nen wij druk uitoefenen voor het be houd van de werf of een goede af vloeiingsregeling. Wij hebben bijzon der veel kritiek op de bonden die althans bij Gusto bijzonder slecht werk doen. Vorig jaar moesten de mensen uit de krant lezen dat het be drijf waarschijnlijk over veertien da gen zou dichtgaan. Wij hebben toen een staking georganiseerd, terwijl de bonden zich aan hun zwijgplicht hielden. Ons eerste punt is behoud van de werf, omdat dat een mogelijkheid is. De off-shore markt trekt nu al enigs zins aan en na 1980 is er voor hon derden miljarden werk. Tot 1980. kunnen We de zaak overbruggen via het Maritiem Plan van de regering. Het Maritiem Plan is een maatregel waarbij Nederlandse reders een in vesteringssubsidie krijgen als ze hun orders bij Nederlandse werven plaat sen. Natuurlijk kan niemand de ga rantie geven dat Gusto eeuwig blijft bestaan". Bang Niettemin stemde de meerderheid te gen bezetting en voor moties naar de minister, kamerleden, de Rijnmond- raad en de beleidscommissie scheeps bouw. Tijdens die vergadering waren, aldus de Vijfkantgroep, de bazen en het kantoorpersoneel in de meer derheid: „Het kantoorpersoneel is nooit solidair geweest. De enginee ring blijft nu bestaan. Smit lacht om papieren moties, bezetting is de enige mogelijkheid. Er is nu sprakevan een pat-stelling. De mensen zijn bang ge worden. Niemand doet meer wat op de werf. Ik denk dat er gemiddeld twee uur per dag gewerkt wordt. De stemming is onrustig. Er is veel dis cussie en de bazen zien het ook som ber in. Er worden ook allerlei leugens verspreid. Tijdens die vergadering zei men: als je die hopperzuiger bezet, dan betaalt de verzekering de boete. Of men zei: de bonden gaan er niet achter staan. Het stomste argument was dat de mensen hun vakantie al hadden besproken. Dat is in feite flauwekul: er is nooit meer dan der tig procent tegelijk op vakantie. We hadden een heel snelle beslissing kun nen forceren door bezetting van de 880. Dadelijk heb je geen poot meer om op te staan. Je moet tot keihar de actie overgaan. Het enige punt dat nu overblijft is de nachtdienst te weigeren. Sommige werknemers denken dat ze door overwerk een hogere WW-uitkering krijgen. Maar als we met zijn allen de nacht ingaan, gaan we twee maanden eerder de WW DICK VAN DER LUGT '7 8 9 Met het 8-daagse Kriskras- abonnement kunt u evenzoveel dagen door Nederland treinen waar heen u wilt. Voor f 63,— (le klas f 94,50). En bovendien rijdt u voor half geld op alle interlokale buslijnen. Dat is dat. Maar niet in de maand juli. Want dan mag u er van de NS nog 2 dagen aan vast plakken. Gratis voor niks.lODagen dus. Met 2 weekends. En precies in de vakantiereizentijd. Moeten we nog meer zeggenPSnel naar't loket. SCHIEDAM - Het Stedelijk Huur- overleg Schiedam, een samenwer kingsverband van wijk- en bewoners verenigingen, heeft een tweetal brie ven aan de leden van de Tweede Ka mer gestuurd. In de eerste plaats wordt bezwaar gemaakt tegen de „ernstige verslechtering van de indivi duele huursubsidie voor 1977". „We hebben moeten constateren dat evenals vorig jaar juist de laagstbe taalden weer de dupe zijn van deze vorm van subsidie op veel te hoge hu ren. Kregen zij in 1976 een huurver hoging van niet minder dan twintig procent te verwerken; dit jaar wordt hen een huurverhoging van minimaal twaalf procent in rekening gebracht", aldus de brief. „Wij dringen er daarom bij de leden van de Tweede Kamer op aan hierin zo snel mogelijk verbetering te In de tweede brief schrijft het Stede lijk Huuroverleg Schiedam met ver bijstering kennis te hebben genomen van de wijziging van het bouwbeleid in Nederland daags na de verkiezin gen van 25 mei; „Volgens het Minis terie zal nog maar veertig procent van alle nieuwbouwplannen in de wo ningwetsector mogen worden uitge voerd", aldus de brief. „Dit is ramp zalig voor een stad als Schiedam." Het Stedelijk Huuroverleg rekent erop, aldus de brief, dat de Tweede Kamer deze maatregel, waartegen inmiddels ook door de drie grote steden bezwaar is aangetekend, in gunstige zin zal wijzigen. „Zo niet", schrijft het Stedelijk Huuroverleg, „dan concluderen wij dat hier sprake is van je reinste kiezersbedrog." VOOR STORINGEN 24 UUR PER DAG BEREIKBAAR Schiedam -Dankzij tussenkomst van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hoeft Schiedam geen vier miljoen, zoals oor spronkelijk de bedoeling was, maar slechts twee miljoen bij te dragen in de aanloopverliezen van de N.V. Afvalverwerking Rijnmond. De gemeenteraad slikte afgelopen maandag deze in de woorden van PvdA- fractieleider Joop de Jong „enigszins vergulde bittere pil" unaniem. Tijdens de raadsver gadering van augustus buigt de gemeenteraad zich over de vraag hoe die twee miljoen in de komende begroting verwerkt moet worden. De raadsvergade ring van afgelopen maandag kon pas om kwart voor één door burgemeester Lems besloten worden met de woorden „een plezierige zomer toegewenst". Daarvoor hield de raad zich on dermeer uitgebreid bezig met Wij.., zie elders in dit blad) liet prioriteitenoverzicht 1977- 1981, de subsidieregeling kruis vereniging Schiedam, samenwer king tussen Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis op het gebied van de gezondheidszorg, de nieuwe huisvesting van de Technische Bedrijven én de leegstand van gemeentepanden. Een brief van de bewoners van de Lange Singelstraat over het dichtmet- selen van het pand Lange Singelstraat 39 was voor Hans van der Wilk (PPR) aanleiding een motie in te dienen met het verzoek een overzicht te geven van de gemeentepanden die leegstaan en de mogelijkheden na te gaan om deze leegstand te verminderen. De motie werd met één stem verschil verworpen, omdat de vragen van Van der Wilk „een verschrikkelijke hoop werk" zouden opleveren, zoals Joop de Jong zei. Daarnaast merkte hij op: „Iedereen kan aanvoelen waar er ge renoveerd of gesloopt moet worden." Wethouder Zijdeveld verdedigde het beleid leegstaande panden dicht te metselen met de woorden: „Als je niet dichtmetselt, kunnen leegstaan de panden gekraakt worden of bezet worden door kinderen die er spelen. Prioriteiten Alle fracties waren vol lof over het werk verricht voor het samenstellen van het prioriteitenoverzicht 1977- 1981. Een overzicht waarin alle wensen voor de komende jaren in geldbedragen worden „vertaald". De Jong (PvdA) vroeg om een duidelijke omschrijving van het begrip onvoor ziene uitgaven. Hij was teleurgesteld dat de diverse raadscommissies zo weinig bij de totstandkoming van het overzicht waren betrokken geweest. Hij vroeg om een voorstel van het College wat te doen als de raad wat. in het prioriteitenschema wil wijzigen. „Kunnen wij als raadsleden nu op stappen of is er nog werk aan de winkel?", aldus De Jong. Hij vroeg voorts om een duidelijke bestem ming voor de financiële reserves om daarmee de indruk te voorkomen alsof er geld genoeg is. Daarnaast noemde De Jong een aantal wensen die tussen wal en schip dreigde te raken, zoals extra aandacht voor voorlichting, overdekt zwembad Groenoord, restauratie Proveniers huis, trainingsvelden Thurlede, restauratie wielerbaan, recreatiesport en geestelijke volksgezondheid. VVD- fractieleider Verhulsdonk had kritiek op het feit dat hij te weinig tijd had gehad het overzicht door te spitten en het feit dat de raadscommissie niet was betrokken bij het aandra-, gen van bouwstenen. Verhulsdonk wilde daarbij het prioriteitenover zicht slechts voor kennisgeving aan nemen en niet vaststellen, zoals het Collegevoorstel luidde. Poels (CDA) wilde eerder geld voor Lindehof, schoolbuitenhuis en een aantal an dere zaken. Wethouder Scheeres legde in zjjn ant woord uit dat het prioriteitenover zicht jaarlijks wordt vastgesteld en dat voorstellen voor wijzigingen tij dens de vergaderingen van de raads commissies in augustus kunnen wor den gedaan. „De volgende keer staat alles weer ter discussie", aldus Schee res. „Je legt je nu voor één jaar vast en probeert je een beeld te vormen wat er vier jaar daarna gaat gebeu ren^" Scheeres verdedigde „vaststel len" in plaats van „voor kennisgeving aannemen" met de woorden: „Dat weet je zeker dat het College aan de uitspraak van de raad vastgebakken zit." Tegen Verhulsdonk zei hij: „De VVD heeft in elke raadscommissie zijn geluid kunnen laten horen." Bevoogding Bij de subsidieregeling Kruisvereni ging moest burgemeester Lems te hulp komen om wethouder Collé voor een volledige afgang te behoe den. Reden daarvan was dat V.d.Veer (PvdA) met een wijzigingsvoorstel kwam de Kruisvereniging te verplich ten jaarlijks een beleidsplan voor drie jaar te maken. Mevrouw Hellwig (CDA) noemde zo'n verplichting .„een demonstratie van extra bevoog ding". „Dat is overbodig: de in vloed van B en W is voldoende ge regeld. Je moet enige ruimte overla ten voor het particulier initiatief." Ook de VVD was tegen zo'n jaarlijks beleidsplan omdat dat een te grote belasting zou zijn voor de Kruisver eniging. „Ik vraag me af of dit niet wat teveel van het goede is. Jaarlijks vindt er een toetsing plaats via begro ting, toelichting en jaarverslag", zei wethouder Collé. Uiteindelijk kwam burgemeester Lems met het verzoe ningsvoorstel de subsidieregeling „moreel" aan te nemen en de\ wet houder de gelegenheid te geven het bestuur van de Kruisvereniging nader te raadplegen. De raad ging ermee akkoord de exacte formulering van de subsidieregeling aan te houden tot de volgende vergadering. Joop de Jong: Gereduceerde bijdrage Afvalverwerking vergulde pil. „Enerzijds een meevaller en ander zijds een tegenvaller", noemde De Jong het voorstel akkoord te gaan met het voorstel twee miljoen te be talen in de aanloopverliezen van de N.V. Afvalverwerking Rijnmond die in totaal zesenzestig miljoen bedra gen. Over dit onderwerp hebben de drieëntwintig deelnemende gemeen ten langdurig touwgetrokken. Schie dam wilde aanvankelijk helemaal niets bijdragen omdat wij ons huis vuil via de VAM afvoeren. Niettemin kreeg Schiedam een bij drage van vier miljoen te betalen in de aanloopverliezen. Deze vier mil joen gulden is dankzij tussenkomst van Gedeputeerde Staten thans terug gebracht tot twee miljoen. Wethou der Scheeres noemde dat bedrag „hel maximum dat eruit te halen is" en gaf de raad het advies akkoord te gaan. Tandenknarsend gebeurde dat inderdaad. Poels: „Elk bedrag tussen nul en vier miljoen is eigenlijk te hoog." Bakkers (VVD): „Aanvaar den maar dan wel onder protest." De Wolf (CPN): „Een keus tussen twee kwaden. De wethouder con cludeerde dan ook: „Ik heb zelden zo'n demonstratie van unanieme standpunten meegemaakt." wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen industriegebouw. Goudsesingel 66. R'dam. Tel. 010 - 12.64.61.

De Havenloods | 1977 | | pagina 1