ANWB houdt van stunten OPREIS 9» 19?5 Alarmcentrale helpt iedereen (deel 2) c&DAMSObi termeuier! Milieudefensie keert zich in brochure tegen overheid termeulen Voor'n toupet of pruik Monumentale exDOSitiein Bouwcentrum G.S. willen naar vijf drinkwaterbedrijven Nederland op weg naar 14 miljoen Parijs „Meer dan het gewone" óteen tjeo keil* termeulen termeulen DE HAVENLOODS DONDERDAG 23 JUNI 1977 I ALGEMEEN In een fractie van een seconde verandert een auto in een wrak. De zonnige vakantie van een Rotterdams gezin eindigt nabij Bordeaux; in een ziekenhuis. Eén telefoontje naar Den Haag en het machtigste vakantie-hulp verleningsapparaat dat ons land kent, komt in werking: telexen ratelen, op een enorme landenkaart wordt een veelkleurig blokje bijgeplaatst, telefoons gaan. Van Schiphol vertrekt een speciaal vliegtuig met een dokter en verpleegkundigen aan boord; een re- patriëringsploeg gaat uit Lyon op weg om de beschadigde auto op te^ halen; Het gigantische apparaat dat kortweg „dé alarmcentra le" heet, is in werking getreden. f Laat u niet verrassen door een plotselinge regenbui. Dit handige regenpak is ideaal voor de vakantie, op de fiets of op de brommer. Het jack heeft 'n metalen deelbare rits, sluiting, ventilatiegaatjes, zak ken en 'n kapuchon. In op vallend oranje-rood. Maten S, M, L en XL (46 t/m 56) Nu voor Kosten noch moeite worden ge spaard. Dit alles op basis van het be kende gele boekje: Internationale Reis- en Kredietbrief. Kosten: f.22.50. Eén op de 25 verstrekte kre dietbrieven wordt daadwerkelijk ge bruikt. Dit jaar worden er meer dan 900.000 uitgereikt. Teken niets Belangrijkste raad van Herman Mees, chef hulpverlening van de ANWB- Alarmcentrale aan de Nederlandse va kantieganger in het buitenland: „Re gel in noodsituaties nooit iets zelf. Teken niets, anders hangen wij. Zelfs begrafenisondernemers zijn keiharde zakenlui. Vooral in Spanje, waar het de gewoonte is om je binnen 24 uur onder de grond te stoppen!" Bel altijd eerst de alarmcentrale of laat dat doen: 070-26.44.26. De ANWB beschikt over een groot team specialisten en het beste materiaal. Als het moet komt de hulp heel vlug. Het doet er niet toe waar: in Europa of Noord-Afrika. Aan het reizen zijn risico's verbon den. Men accepteert ze als iets wat er bij hoort. Tegen de financiële gevol gen van allerlei pech en schade kunt u en moet u verzekeringen afsluiten. En dat is dan vooral achteraf van be lang. Eerste hulp Maar op het moment, dat de pech toeslaat, als u daar staat, ligt of zit, hebt u vooral behoefte aan deskun- door MARCO VAN MILAAN dige raad, aan directe practische hulp, aan de middelen om u uit de eerste narigheid te helpen. Voor die steun in de eerste fase zorgt de ANWB-Alarmcentrale op grond van de IRK. Maar ook als u zo onver standig bent om onverzekerd op reis te gaan biedt men hulp waar maar mogelijk is. De kosten komen dan wel voor uw rekening! U mag nóg zo goed verzekerd zijn (reisongevallenverzekering etc.), zonder IRK zou u er wél alleen voor staan, wanneer, bijvoorbeeld, de te rugreis geregeld moet worden van een herstellende zieke. Of - wat he laas ook gebeurt - van een in het buitenland overleden reisgenoot. Of als uw auto is veranderd in een wrak. Of als uw auto het verder vertikt omdat net dat ene schroefje ont breekt dat juist ter plaatse nergens te krijgen is. In deze gevallen biedt de kredietbrie] uitkomst. Niet alleen voor de auto mobilist, maar voor iedereen die naar het buitenland reist: per trein, vlieg tuig, fiets, te voet, naar welk land dan ook. Herman Mees: „Juist in ernstge situaties neemt de alarmcen trale de zorgen over, wij regelen, stu ren zonodig persoonlijke hulp. Alle organisatiekosten zijn voor rekening van de ANWB. Er is een scala van mogelijkheden: trein, ambulance, vervoer per lijnvliegtuig, maar ook per ambulance-vliegtuig dat dag en nacht klaar staat. En als het nodig is vliegt er een dokter mee. De hulp verlening is altijd dichtbij want wij beschikken over een netwerk met als belangrijkste steunpunten Barcelona, Lyon en Mendriso bij de Zwitsers-Ita liaanse grens. Het Nederlandse perso neel ter plaatse kent de mogelijkhe den in wijde omtrek en kan zo de hulp nog beter organiseren Bolwerk In het bolwerk van de alarmcentrale in Den Haag hangt een enorme kaart waarop met een soort veelkleurige Alle zorgen en kosten zijn voor rekening van de ANWB mits u in liet bezit bent van de Internatio nale Reis- en Kredietbrief, die voor de au to dus zonder aanhanger f. 22,50 kost en vol jaar gel dig is. legio-steentjes wordt aangegeven waar en wat voor hulp geboden is. Bij de ANWB wordt op dit moment ieder personeelslid dat maar even vrijgemaakt kan worden, ingezet. Tot de hoofddirecteur toe. Iedereen doet mee. Toen wij voor dit artikel in Den Haag waren, was de Europa- kaart nagenoeg maagdelijk 'schoon, „maar", vertelde de heer Mees toen, „binnen enkele weken wordt snel duidelijk welke landen in trek zijn. Van de ene op de andere dag tekent zich meestal een baan richting het zuiden af. Ieder legosteentje betekent tientallen telefoontjes. Kortom mas sa's werk". Op de alarmcentrale is veertig man dag en nacht in de weer, uiterst zorg vuldig geselecteerde medewerkers en medewerksters die in staat zijn om onder hoogspanning te werken en die in noodsituaties toch de juiste „toon" weten te vinden. Alarmchef Mees: „Het ene moment belt ie mand waarvan een familielid is om gekomen. Een rotsituatie dus. Dan leg je de haak neer, maar in gedach ten ben je de zaak al aan het orga niseren. Dan gaat weer de telefoon: een man die een veertje voor zijn weet ik wat moet hebben. Beide ge vallen moeten geholpen worden. Bei den zitten in de puree. Beiden reke nen, op een plezierige stem. Het is wel eens moeilijk". De mensen van de ANWB maken er een sport van om te stunten. Mees: „De man die 's avonds om tien uur voor z'n veertje belt, kan geluk heb ben. De volgende morgen staat er om negen uur iemand voor z'n tent... met 't veertje. Kijk, daf is nou ons geheim, maar we fiksen het. We spe len steeds meer op de mens. Natuur lijk krijgt het persoonlijk leed alle voorrang, maar als het effe kan..." Op een afgelegen plaats in Lapland kan een huisvader ook zijn been bre ken. Ook dan wordt er hulp geboden. Een medewerker van de ANWB stapt in het vliegtuig, reist verder per trein, per bus en soms tientallen kilometers te voet tot hij de familie gevonden heeft. Hij breekt de tent af, helpt in laden, zorgt desnoods voor de kin deren en de hond. De hele reuteme- teu-t rijdt hij veilig naar huis. Zelfs deze zekerheid koopt u met de kre dietbrief! 9 In geval peelt heeft behoefte directe praktische hulp. In een brochure: „Plaatsen voor kerncentrales, en wat wij daarover hebben te zeggen" bekritiseert de Vereniging Milieudefensie de voor lichting van de overheid over kern energie zoals' die wordt gegeven in het kader van het Aanvullend Struk- tuurschema Elektriciteitsvoorziening (ASEV). De brochure van VMD, die geschre ven is door medewerkers en studen ten van de Rijksuniversiteit Gronin gen, gaat vooral in op de voorlich tingsbrochure van de overheid: „Plaatsen voor kerncentrales, en wat u daarover te zeggen heeft". De voor lichting van de overheid is eenzijdig, onvolledig, onjuist en onduidelijk, al dus de samenstellers. Eenzijdig en on volledig, omdat bij de vergelijking van kernenergie en het gebruik van kolen en olie alleen de water- en luchtverontreiniging wordt genoemd. Voor het klassieke interieur... Bijzonder mooie voiline in boogmodel. (100% poly ester). Een lust voor het oog; hagelwit, met 'n ca. 20 cm hoge beige borduurrand en 15 cm. lange ruche. Voorzien van schuif en hoofdje. Keus uit 3 maten: f.28,95 f.47,95. Radio-aktief afval, dat tot een vorm van bodemverontreiniging zou wor den, wordt daardoor in het geheel niet genoemd. Geen woord ook over „de verspreiding van kernwapens". Een onjuiste voorlichting, omdat ge steld wordt dat ook in het ergste ge val van een ongeluk van een kern centrale geen slachtoffers zullen val len op een afstand groter dan 20 ki lometer. Dit is in strijd met bereke ningen van de gezondheidsraad. Bo vendien wordt verzwegen dat het hier om directe slachtoffers gaat. De Vereniging Milieudefensie conclu deert dat de overheid „haar huis werk moet doen en inspraak moet ge ven op grond van eerlijke voorlich ting". De twijfels rond kernenergie mogen niet worden verzwegen. Die inspraak zal moeten gaan over de vraag „of wij kernenergie nodig" heb ben en niet alleen over de vraag „waar kerncentrales moeten komen". De brochure wordt gestuurd aan alle betrokken gemeenten en provincies en ter beschikking gesteld aan die groeperingen, die de voorlichtingsbij eenkomsten bezoeken. U/J V. ïstersingel 34. R'dam Tel. 36.07.33. Dag. geopend 9.00-17.30 uur. Zaterdags 9.00-16.00 uur. Van 23 juni tot en met 23 juli wordt in het Bouwcentrum te Rotterdam een architectuurexpositie gehouden onder de titel „Nicolaas Molenaar, ar chitect 1850 - 1930". Deze expositie bestaat uit ongeveer 85 panelen met originele tekeningen. Molenaar heeft onder meer 24 ker ken gebouwd, waarvan er inmiddels zes verloren zijn gegaan of gesloopt. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland gaan de gemeentebesturen en de drinkwaterbedrijven in Zuid- Holland een plan voorleggen om te komen tot de vorming van vijf grote drinkwaterbedrijven voor de hele provincie. Op het ogenblik heeft Zuid-Holland nog 15 bedrijven, die duinwater winnen en/of distribueren, 6 bedrijven, die oppervlaktewater winnen/ distribueren en 10 die grondwater distribueren. Het plan voorziet in de vorming van twee bedrijven in de duinwatersector, één in de sector oppervlaktewater en twee in de grondwatersector. De twee duin waterbedrijven zouden zijn 'Zuid-Holland-Noord' (rond het Leidse bedrijf) en 'Zuid-Holland-West' (rond de waterleiding van Den Haag). De mogelijkheid van een fusie van deze twee bedrijven zal nog nader worden bezien. In de oppervlaktewatersector zou één bedrijf ontstaan met de naam 'Rijn mond' (het gebied waar nu water van de Rotterdamse drinkwaterleiding wordt gedistribueerd). Dan zouden volgens het plan nog twee grondwa- terbedrijven gevormd moeten wor den: één voor een gebied rond Dord recht, aangeduid als 'Zuid-Holland- Zuid; en één bedrijf voor het reste rende deel van de provincie: 'Zuid- Holland-Oost'. De Nederlandse bevolking nam in 1976 met 0,6 pet. toe. In 1975 was dit nog 1 pet. Deze terugloop in de bevolkingsgroei moet vooral worden toegeschreven aan het sterk vermin derde aantal buitenlanders dat zich vergeleken met 1975 in ons land ves tigde. Dit blijkt ui cijfers die vermeld staatn in het jaarverslag over 1976 van de Rijksplanologische Dienst. Het aantal geboorten bedroeg vorig jaar 177.000, dat is 900 minder dan in 1975. Er stierven in 1976 144.000 personen. Het geboorteoverschot be droeg in 1976 dus 62.900. Dit is slechts 1.300 lager dan in 1975. Het migratie-overschot lag echter duide lijk lager dan in 1975. In dat jaar ves tigden zich nog per saldo 72.000 mensen in ons land. In 1976 was dit aantal teruggelopen tot 21.000. Deze teruggang komt zowel voor re kening van de verminderde immigra tie uit Suriname en de Nederlandse Antillen als uit de landen rondom de Middellandse Zee. Zo vestigden zich in 1976 slechts 2.800 personen uit Suriname en de Nederlandse Antillen in ons land tegen 39.000 het voor gaande jaar. Volgens de laatste berekeningen zal dit aantal tot het jaar 2000 nog met tenminste 0,6 miljoen groeien. Van zondag 3 juli t.m. woensdag 6 juli organiseert De Havenloods weer een vierdaagse reis naar Parijs. U ver trekt per touringcar vanaf de West- blaak tegenover Cinerama om 8.15 uur. Via Breda, Antwerpen en Gent naar Kortrijk waar in restaurant Francois een koffie-tafel gereed staat. Vervolgens via Lille naar Parijs, aan komst in het hotel ca. 18.00 uur. We logeren in het Paris-Lyon Palace hotel waar ook alle maaltijden ge bruikt zullen worden. Met diverse rondritten zuUen wij u Parijs laten zien, wij maken een tocht naar Versailles en bovendien krijgt u gelegenheid om te winkelen. Wilt u extra theaterbezoek, de reisleider weet er alles van en de touringcar is steeds ter beschikking. De reissom bedraagt f 297.- per persoon (toe slag 1-persoonskamer f 20.-) in clusief logies en alle maaltijden in hotel, alle rondritten in Parijs, de tour naar Versailles, koffietafel op heen-en-terugweg en groot-afscheids diner bij Breda. Verzekeringen: reisverzekering be draagt f 1.- per persoon per dag. Annuleringsverzekering: f 8.91 per persoon (dit is exclusief poliskosten). Voor boekingen en informatie kunt u terecht bij De Havenloods, Prins Hendrikkade 14, RoJterdam, tel. 010-132170. Of bij de bijkantoren in Vlaardingen, Hoogstraat 122, tel. 010-352911 of in Knmpen a d. IJs- sel Weteringsingel 2, tel. 01807- 16899. Ter overweging Spreekwoorden zijn „zo oud als de weg naar Kralingen". Ze bevatten vaak een schat van wijsheid. Alleen wordt je er meestal niet wijzer door. Want het is oude kost, en het levert meestal niets nieuw op. Neem nu het bekende gezegde: „Wat gij niet wilt, dat u geschiedt, doe dat ook aan een ander niet". Wij vinden dit woord al bij Confusius en ook in het oude Jo dendom. Een niet-dood zei tegen rabbi Hillel (uit de tijd van Jezus) dat hij Jood-(proseliet) wilde worden op één voorwaarde: „dat u mij de gehele Thora leert, terwijl ik op één been sta". Deze antwoordde: „Wat gij niet wilt, doe dat ook een ander niet aan; dat is de gehele Thora en al hét andere is uitleg. Commentaar: ga en leer". Maar dit woord gaat vooral over wat je NIET moet doen. Maar wat dan wél? In de bekende Bergrede van Jezus geeft aan dit oude woord een hele nieuwe inhoud. Hij maakt van oud nieuw. Hij zegt: „Alles nu wat u wilt dat de mensen doen, moet u hun ook zo doen". CONFICIUS Pas geleden is er een prachtig boekje over de Bergrede verschenen van dr. F. Boerwinkel: „Meer dan het gewone". Hij zegt, dat Jezus hier geen pasklaar antwoord geeft, maar dat hij een beroep doet op onze eigen fantasie. Of - zoals men tegenwoordig graag zegt op onze creati viteit. We worden gedwongen, onszelf even heel precies af te vragen: „hoet wil ik eigenlijk dat de houding van de mensen tegenover mij is?" Als we nagaan wat we in feite van anderen ho pen (misschien nog niet direct verwachten) dan is het, dat ze iets meer voor ons zijn, iets meer voor ons doen dan wij meestal voor hen doen en rijn. We verwachten, hopen, dat ze ons bijvoorbeeld met een half woord zullen begrijpen, ook al vragen we van de ander meestal een heel woord. We verwachten, hopen, dat ze aan ons denken, ook al denken wij niet of weinig aan hen. We verwachten dat ze iets goeds van ons zullen ont houden en de missers maar gauw zullen verge ten - ook al doen wij zelf dat niet. Wij zillen ook graag dat de ander heel eerlijk tegenover ons is. maar zelf zijn we bang dat we door eerlijkheid t.o.v. de ander zijn sympathie zullen verspelen. Tot het ineens (maar dan in woede) tot een geweldige „eerlijke" uitbarsting komt. Kortom wij willen graag een overmaat ontvangen, ook als wij mondjesmaat geven. Het gaat het er niet om of het nog nooit zo gezegd is als Jezus het hier doet. De hoofdzaak is dat bij hem zijn hele daad, zijn hele persoon er achter staat. Hij is veel meer dan een leraar, een ouderwijze, een zedemeester. Hij is de ene mens, in wie de Godsheerschappij al vast op aarde Is gereali seerd. Daarmee is een vaste bodem gelegd onder al het handelen, dat wij als zijn volgelingen in verbinding met Hem mogen verrichten. Doordat die vaste bodem onder ons is geschoven, kunnen wij niet meer verloren vallen in hef grondeloze niets, in de afgrond van de totale zinloosheid van al ons menselijk handelen. Ons werken - zegt Paulus - is niet zinloos als het „in Hem" wordt verricht. Verbonden met Hem inderdaad DOEN, wat wij graag van anderen WILLEN. Hij helpt ons in frustaties met anderen en onszelf. Dat is die „moeilijke Bergrede. Dr. K.J. Kraan. 2M A cht uur. Onmiddellijk na de zoveelste via radio en teevee herhaalde hersenspoeling in het onwelluidendst Nederlands en met onbenullig stemgeluid waarbij men onder meer wordt aangemaand niet en nooit meer te vergeten bij de beeldbuis kaas uit de blote vuist te eten kofftt het nieuws dat eigenlijk geen nieuws meer is omdat het altijd weer hetzelfde is. Wie hoort er noi van ap dat landje a landje b binnenvalt op weg naar stadje c en onderweg het grazend vee tot bloederige klompen knalt en aangekomen bij de opge schreven stad met vlammenwerpers raketten krombaangeschut napalmbommen en vliegtuig-boordkanonnen zoveel vuur en lood en ijzer braakt dat 't hele stadje binnen enkele uren met de grond wordt gelijkgemaakt. Kijk daar staat de generaal Hij zegt 't was maar een kleine vergeldingsactie 't is weer voorbij It is all over now. Gelukkig maar! LEEN DE ZWART. Ook in de zomer eed fris verzorgde tuin met deze 15 meter lange tuinslang kom pleet met spuitstuk en water- dief. Uiteraard ook makkelijk om de auto mee te wassen. van f.15,95 voor Slang-ophanger v.a. f.2,80. h Vlak voor de vakantie nog even zo'n blouson kopen, van 100% katoene i interlock. Uitgevoerd in uni met kon trast bies of in een sportief streepdessin. Maten S, M, L en XL (48 t/m 54). In marine, rood, wit, ecru of meerkleurig. Nu met 12 tot 15 gulden voordeel. Van f.31,90 en^f.34,90 voor

De Havenloods | 1977 | | pagina 9