DE HAVENLOODS Jeugdland Schiedam maandag van start mms® Silhouetten knippen een oude volkskunst Geloogd Massief Sten tuinnipubel Meubelfabriek Oisterwijk Amerikaan bespeelt camion COMMENTAAR Maasvlakte Nu op verschillende plaatsen College zet vraagteken achter Gusto opruiming SLAAPKAMERS Schiedam sinds mei 86 inwoners minder DONDERDAG 14 JULI 1977 26e JAARGANG NO. 28 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 17 AÜGUSTU OPNIEUW zijn de inwoners van het Rijnmondgebied, vooral die Van Hoek van Holland en op Voorne, opgeschrikt door berich ten over mogelijke gevolgen van een plan: de vestiging van een aardgasterminal. Zoals men heeft kunnen lezen of horen heeft de Nederlandse Gasunie een contract met Algerije afgesloten voor de in voer van aardgas in Nederland uit dat land. Er is een kans dat dit aardgas per tanker naar een gaster- minal op de Maasvlakte vervoerd zal worden. Daar heeft de Gasunie in het verleden al een opslagsta tion gebouwd waar zo'n 75 mil joen kubieke meter aardgas uit Groningen wordt opgeslagen om in de winter'te worden gebruikt als er extra vraag naar is. Dat sta tion zou omgebouwd en uitge breid moeten worden als daar ook het Algerijnse gas heen zou moe ten. Een maandag uitgelekt TNO-rap- port wijst heel duidelijk op de grote gevaren die het vervoer van het aardgas naar de Maasvlakte met zich mee zou kunnen brengen. Dat rapport ligt al op de tafels van o.a. de regering, het bestuur van Rijnmond en B. en W. van Rotter dam; in het kabinet had daarover vorige week vrijdag een ce- sprek plaats. Heel globaal gestéld zou w a nen zeggen: óf het wordt Mm vlakte met risico's voor de o...sa ving, óf het wordt een kunstmatig eiland in de Noordzee, op 40 km ten westen van Hoek van Holland of op de noordoostelijke punt van de Schouwenbank, maar dan wor den de kosten veel hoger. Op het ogenblik wordt het TNO- rapport intensief bestudeerd, waarbij ondermeer bezien wordt welke oplossing de beste is. Daar bij staat voorop dat de risico's tot de nullijn teruggebracht moeten worden. Gezien de mentaliteit waarmee de betrokken overheden werken hebben we het vertrouwen dat inderdaad de beste oplossing uit de bus komt. Hoe klein het risico ook moge zijn, het mag niet genomen worden. Liever een aan zienlijk duurdere oplossing dan één waarbij menselijke risico's ge nomen worden. E.J.M. PERMANENTE Wij hebben nog voorraad exclusieve tuinmeubelen met o.a. de bekende merken zoals: •HERLAG I ELEFANT 'KETTLER TRABITEN •KURTZ I RED WOOD BURMA TEAK BANKEN EN STOELEN waterpompen van klein tot groot Ruime parkeergelegenheid dagelijks geopend vrijdagavond, 's zaterdags codrUhM 2 Naast veiling Bleiswijk naast rijksweg tussen Gouda - Zoetermaer TELEFOON 01892-3044 SCHIEDAM - Maandag 18 juli geeft wethouder Herman Posthoorn op het parkeerterrein van het Stadskantoor het startsein voor Jeugd land 1977. Een evenement dat dit jaar niet centraal in sporthal Mar griet wordt georganiseerd maar zich op verschillende plaatsen in de Schiedamse wijken afspeelt. Het eerste evenement is een jeugdmarkt op maandag van elf uur tot half vier. Deze mini-markt wordt georganiseerd op het Stadserf (par keerterrein Stadskantoor) en omvat een fanCy-fair, demonstraties van oude ambachten en poppenkastvoorstellingen. Aan de openingsceremonie wordt deelgenomen door de Jeugdrijn- mondband, de Spalandruiters, een heuse koets en mogelijk een Majo rettecorps. Om elf uur verricht wet houder Posthoorn de opening. Daar na kunnen de kinderen terecht bij een uitgebreide fancy-fair met attrac ties als sjoelbak, doelschieten, touw trekken, pijltjesgooien, ballengooien, ringwerpen, flesjes hengelen, dubbel tjes gooien en grabbelton. De meeste attracties kosten een dub beltje. De kinderen kunnen voor een kwartje poffertjes eten, terwijl er ook frisdranken, worst en zuur te koop zijn. Voorts is er een grote luchtma tras waarop gratis gesprongen kan worden en er worden poppenkast voorstellingen gegeven. Daarnaast wordt een drietal oude ambachten gedemonstreerd, namelijk glasblazen, zilversmeden en silhouettenknippen. Verzamelaartjes kunnen van alles rui len op de markt. Alle kinderen krij gen een ballon en een jeugdland- sticker. Zoals bekend is aan Jeugdland dit jaar een tekenwedstrijd verbonden. Tekeningen met als onderwerp „va kantie" kunnen op de markt tot twee uur worden ingeleverd. Om drie uur maakt wethouder Posthoorn de win naars bekend en deelt de prijzen uit. Om half vier is er ?en prijsuitreiking voor de hoofdprijswinnaars van de fancy-fair. Ook op woensdag zijn er de volgende activiteiten: tien uur sportinstuif Marconistraat en handenarbeid Maas boulevard. Om twee uur sportinstuif Julianalaan en handenarbeid Edison- plein. Kinderspelen Het programma voor donderdag om vat een jazzconcert op het Museum plein met medewerking van de New Orleans Syncopaters. Aanvang half acht. Voorts Disco-drive-in-Show om twee uitrop het Bachplein met mede werking van de Reggy Discotheek, sportinstuif om tien uur op het Schuttersveld en om twee uur op de Maasboulevard. Daarnaast worden er om tien uur op het Frans Halsplein en om twee uur op het Edisonplein kinderspelen gedaan, zoals steltlopen, rolschaatsen, touwtjespringen, bus lopen en knikkeren. Op vrijdag geeft Chris Veenema twee poppenkastvoorstellingen. Om tien uur op het Edisonplein en om twee uur op het Wilhelminaplein. De sportinstuif is om tien uur aan de Oreliosingel en om twee uur aan Ju lianalaan. De handenarbeidkaravaan is om tien uur op het Wilhelmina plein en om twee uur op het Wibaut- plein. De eerste Jeugdlandweek wordt op zaterdag 23 juli besloten met een Hondenshow aan de Vlaardingerdijk tegenover de Joz. Israélstraat en een Viswedstrijd in de Poldervaart. De hondenshow begint om tien uur. De bedoeling is dat de kinderen verkleed komen met hun hond. Er zijn prijzen voor het leukst verklede kind en de best verzorgde hond. Het geheel wordt opgeluisterd door clown Al Preston. De viswedstrijd begint om twee uur. Kinderen kunnen daarvoor tot en met 22 juli inschrijven bij win keliers met raambiljet of bij de heer J. van Tilburg, De Meesterstraat 36. Leeftijd is van zes tot veertien jaar, deelnameprijs vijftig cent. Sportinstuif Op dinsdag 19 juli zijn er vjjf evene menten. De sportinstuif komt om tien uur naar de Oreliosingel in Groenoord. Afhankelijk van de leef tijd van de deelnemers worden de volgende sporten beoefend: hockey, handbal, voetbal, korfbal, volleybal, slagbal, badminton, verspringen, jeu de boule, skoop en diverse behendig heidsspelen. Om twee uur komt de handenarbeidkaravaan naar de school op het Bachplein. De kinderen kun nen er figuurzagen, straattekenen, verven, tekenen, plakken, kleien, we ven, poppen en macramé-werk ma ken. In het Dienstencentrum de Vier Mo lens wordt om twee uur een Kinder festival georganiseerd. De bedoeling hiervan is dat kinderen tussen de vier en twaalf jaar verkleed komen. Ze mogen hun muziekinstrumenten meebrengen. Het programma omvat een quiz, spelletjes en een muziek- show met eigen instrumenten. De kinderen krijgen een ijsje en een ver snapering. De toegang is gratis. De sportinstuif is diezelfde dag om twee uur present aan de Maasboulevard terwijl de handenarbeidkaravaan om tien uur op het Frans Halsplein te vinden is. Op woensdag 20 juli geeft theater „Kip" twee voorstellingen van het programma „Dikkie, Nikkie en het geheim van Meer". Om 11 uur op het Bachplein en om half drie op het Wibautplein. „Kip" is een theater- muziekgroep die in 1975 is opge richt Het kinderprogramma „Dikkie, Nikkie en het geheim van Meer" be helst de lotgevallen van twee kin deren die verschillend reageren op ge lijke situaties. Er worden daarbij har de noten gekraakt, maar ten slotte wordt de oude vriendschap hersteld. Het programma bestaat uit toneelspel poppenspel, mime, acrobatiek en ver schillende combinaties hiervan. Bij voorgaande voorstellingen op straat bleek het spel zulk een grote animo bij de kinderen teweeg te brengen dat zij vanzelf hun rol kozen en samen met de acteurs het spel gingen mee spelen. SCHIEDAM - Burgemeester en wethouders van Schiedam zijn niet overtuigd van de dwingende noodzaak tot sluiting van de scheepswerf IHC-Gusto. Dat schrijft het college in antwoord op vragen van CPN-raadslid Aad de Wolf. Het college zal daarom aan de minister van economische zaken en beleidscommissie scheepsbouw vragen een oplossing te bereiken die voor de werkne mers minder ernstige gevolgen heeft. Met raadslid Aad de Wolf is het college van mening dat alles in het werk moet worden gesteld om sluiting van de Gusto te voor komen of om de gevolgen van de sluiting te voorkomen. Ruim tien gulden voordeel Gezond lopen hoeft niet duur te zijn dankzij deze fijne voetbedslipper met een 'hörishofer naturform' voetbed. Uitgevoerd in velours met een verstelbare wreefband, gesp en een slijtvaste zool. In brqirvpf blauw. Maten 36 t/m 40. mon Nu van 14,95 f\ QU r slechts Woensdag 20 juli geeft theater „Kip twee voorstellingen. Open ingsman i festatie Jeugdland SCHIEDAM -,,Zeven jaar geleden ben ik gewoon maar eens begon nen met het knippen van silhouetten. Ik heb drie jaar zitten klunge len en kwam toen via een radio-uitzending in contact met iemand die ook knipte. Dat is een leuk contact geworden: we hebben geza menlijk aan heel wat tentoonstellingen deelgenomen. En zo ben ik van het één in het ander gerold. 'Ik vind silhouettenknippen erg leuk om te doen Dat zegt mevrouw Dietz uit Rijswijk die maandag deelneemt aan de ope ningsmanifestatie van Jeugdland 1977. Tijdens de Jeugdmarkt op het parkeerterrein van het Stadskantoor zal ze niet alleen demonstreren; me vrouw Dietz wil daarnaast kinderen helpen bij het maken van silhouetten. „Wie zin heeft wat te maken, mag meedoen. Iedereen die wil knippen is van harte welkom", zegt ze. Het knippen van papier is een heel oude volkskunst. Vermoedelijk werd het voor het eerst gedaan in Perzië en China. Zowel in Parijs, in Engelse badplaatsen als een diverse koninklij ke hoven waren vroeger portretknip pers aan het werk. Rond 1800 be hoorde het knippen van portretten zelfs tot een algemeen geliefd gezel schapsspelletje in Europa. In Neder land was het minstens net zo popu lair als koek vergulden. Toen de foto grafie h&ar intrede deed, is'het knip pen van portretten minder geworden. In Drenthe bevindt zich thans nog een knipmuseum waar bezoekers te gen betaling een portret van zichzelf kunnen laten knippen. de volkskunst. Door al dit werk ben ik aan het verzamelen geslagen. Mijn oudste knipsel dateert uit 1790. Dat is door een tienjarig jongetje gemaakt bij de geboorte van zijn zusje. Er werden destijds veel gelegenheids- prenten gemaakt bij geboorten of met bijbelse motieven. Uit China komt heel mooi knipwerk. Dat is ge knipt uit ontzettend dun papier: je WplUnm durft het bijna niet beet te pakken. Knipwerk wordt niet zo algemeen be oefend als spinnen, macramé of pot tenbakken. Sommige mensen zeggen: bah, dat is voor kleine kinderen. Ik vraag wel eens aan kinderen: knip jij ook wel eens? En dan zeggen ze: ja, kleedjes. Maar knippen is echt niet kinderachtig, het wordt ook door heel wat volwassenen gedaan. Het is een leuke vaardigheid. Het is een avontuur om zelf iets te bedenken en er dan voor te zorgen dat het iets wordt. Op tekenen heeft het voor dat je je niets van perspectief hoeft aan te trekken". Eigen plezier „Portretten maken doe ik zelf niet", zegt mevrouw Dietz. „Ik maak zo maar wat gezellige platen voor mijn eigen plezier met kabouters, een kindje, mannetjes en vrouwtjes. Be paalde motieven heb ik ontleend aan Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout ei accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. de Meubelmakers uit het zuiden des lands Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg I 16 (langs het water) tel. 01891 -4670. Ma t/m za 9-18 uur. vrijdag- avond tot 21 uur. twaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen ge maakt in eigen werkplaatsen verkoop uitsluitend in eigen toon- I zalen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland SCHIEDAM - Het aantal inwoners van Schiedam is in de maand mei met 86 afgenomen. Op 31 mei woonden er 76.463 mensen in Schiedam. Er zijn in mei 62 babies geboren, terwijl 56 Schiedammers overleden. Van de 62 babies werden er twee als onwet tig ingeschreven. In de maand mei vestigden 246 personen zich in Schie dam, terwijl 338 Schiedammers hun stad de rug toekeerden. Degenen die vertrokken, zochten hun heil groten deels in Rotterdam, Vlaardingen, Zuid-Holland en het buitenland. De genen die zich in Schiedam vestigden, kwamen hoofdzakelijk uit Rotter dam, Vlaardingen, Delft, Zuid-Hol land en het buitenland. Er werden in mei 61 huwelijken af gesloten. In 35 gevallen kwamen bei de partners uit Schiedam, in 17 ge vallen kwam één der partners uit Schiedam en bij de overige huwelij ken kwamen beide partners niet uit onze stad. Aansluitend aan het huwe lijk vestigden 35 paren zich in een eigen woning in Schiedam, 24 paren gingen buiten Schiedam wonen en van twee paren gingen de beide part ners afzonderlijk wonen. Binnen de gemeente Schiedam werd in de meimaand verhuisd door 254 personen. Hiermede waren 53 gezin nen en 99 alleenstaanden gemoeid. MAASSLUIS - Volgende week woensdag komt de Amerikaanse bei aardier Todd Fair naar Maassluis om een bijdrage te leveren aan de serie "Torenmuziek", concerten op woensdagavond op het carrillon van de Grote Kerk van Maassluis. Todd Fair is in 1951geboren in de staat Pensylvania. Hij begon zijn beiaard studie in 1967 bij Frank P. Law, o.a. beiaardier van het Nederlands Carril lon in Washington. In 1974 behaalde Fair het staatsdiploma piano- en mu ziekonderwijs. Vervolgens kwam hij naar Nederland om verder te stude ren aan de Nederlandse Beiaard school in Amersfoort. De jeugdige Amerikaan heeft sinds dien al talloze concerten verzorgd. Dat deed hij o.a. in de Verenigde Staten, Engeland, België, Denemar ken, de DDR en West-Duitsland. Ook in Maassluis bespeelde hjj al eerder het carillon. Voor dit nieuwe concert heeft Todd Fair een programma sa mengesteld van Amerikaanse composities. Hij begint met "Pre lude en Sarabande" van R. Barnes. Daarna een tweetal volksliedjes, gevolgd door selecties uit de we reldberoemde musical My Fair Lady. Als vierde stuk bestaat het programma de Andante uit "So nate voor 47 klokken" van P. Prince en als nummer vijf twee liederen van S. Forster. Todd Fair gaat daarna verder met een tweetal moderne composities en pre senteert dan een spectaculaire uit voering van de bekende mars "Stars and Stripes" van J.P. Sousa. Hierbij wordt hij geassisteerd door de Maas- sluise stadsbeiaardier Jan van der Zwart. Het concert wordt besloten met variaties op het lied dat in Nederland bekend is als "Blijf bij mij Wilt u nog iets zeggen tegen de Schie damse kinderen die maandag naar de Jeugdmarkt komen Mevrouw Dietz: „Wie wil knippen, is van harte wel kom. Neem zelf wel een schaartje mee. Knippen is een leuke bezigheid: vooral in de vakantie als het regent". Letop Havenloods! gevende etower De Havenloods biedt gezin Om het u mogelijk _te maken alles j eens met eigen Pogen te zien moet u gebruik maken van de onderstaande bon. Daarmee kunt u uw ruimtereis gratis met 85 meter verlengen. Een uniek en levend beeld van Rotterdam, zijn Maas en vele havens. U moet het 2elf beleven! Voor maximaal 4 personen Inleveren bij de kassa Aantal personen Aangeboden door DE HAVENLOODS GELDIG t/m 30 SEPTEMBER 1977

De Havenloods | 1977 | | pagina 1