Wijkagent is geen tovenaar die alle zaken kan oplossen' Haags Sprookjestoneel treedt op in Jeugdland SB in unistó parket „Wij zijn noch een boeman, noch een oom STADSKRONIEK WESIMNIM foaagiG\um Commissaris Van der Haagen: opruiming SLAAPKAMERS Prikkeldraad 'm m DONDERDAG 21 JULI 1977 26e JAARGANG NO, 29 HOOFDKANTOOR PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM TEL 132170 editie p SCHIEDAM Middenstanders bang voor uitbreiding winkelbestand Beeld krijgt rust aan gevel Sportvelden in 't Nieuweland moeten toch een veer laten. Super wielrijder Jaap van der Kaaden: Overheid moet nog meer voor de fietsers Ldoen. a Het instellen van de afdeling rayonbewaking en de in januari van dit jaar uitgekomen les brief „De Schiedamse politie en wij" vormen twee pogingen om het werk van de politie dichter bij het publiek te brengen. Via deze lesbrief én een bezoek aan het politiebureau hebben het af gelopen schooljaar kennis ge maakt met het werk van de politie. De afdeling rayonbewa king, een duur woord voor de wijkagent, heeft de afgelopen jaren een duidelijk accent ge kregen in het Schiedamse poli- tie-apparaat. „Over het alge meen vind ik", zegt Van der Haagen, „dat de rayonagent uitstekend functioneert, alhoe wel hij geen tovenaar is die alles kan oplossen. Hij is niet een soort maatschappelijk werker; hij is en blijft politieman, maar hij kan wel verbindingen leg- Het tegenwoordige politie-apparaat is aan het eind van de vorige eeuw ont staan. Als eerste specialisatie binnen het corps verscheen de man met de dophoed: de rechercheur, een politie agent in burger In de twintigste eeuw heeft de politie zich verder in verschillende diensten vertakt. Achtereenvolgens verschenen de geüniformeerde verkeerspolitie, de afdeling bijzondere wetten voor toezicht op het naleven van bijvoor beeld de vuurwapen- en loterijwet, de vreemdelingendienst, de kinder politie en in de vijftiger jaren - toen de arbeidstijdverkorting werd inge voerd - de gemotoriseerde surveil lance. „Het gevolg van die gemoto riseerde surveillance was dat het con tact met de mensen dreigde verloren te gaan. Daarvoor was de surveillance altijd loop- en fietswerk geweest", vertelt commissaris Van der Haagen „Het tegenwicht van de gemotori seerde surveillance werd de rayon agent en het blijkt dat die man in een behoefte voorziet. In de loop der jaren hebben we in Schiedam tien rayonagenten en twee brigadiers ge kregen, die zich met deze taken bezighouden". 145 agenten Het Schiedamse politiecorps bestaat uit honderdvijfenveertig agenten. Het aantal agenten wordt jaarlijks vastge steld door de Minister van Binnen landse Zaken. Hoofd van de politie Werkelijk ideaal, de buggy wandelwagen waarin uw kind zo komfortabel zit. Hij is in één handbeweging in- en uitklap baar, roestvrij en superlicht. Opge vouwen is hij nauwelijks groter dan uw paraplu (102x6,5 cm), dus makkelijk mee te nemen in auto en openbaar vervoer. Het dubbele wielen-systeem voorkomt blokkeren tussen de straatstenen. Keus uit rood/wit of blauw/wit streep- dessin. Deze buggy wandelwagen met rem en veiligheidsgordel. Van 82,50 voor De rttyon-agefit is inmiddels een bekende verschijning in de wijken. is de Burgemeester. Binnen het poli tie-apparaat zijn drie afdelingen te onderscheiden: de gemeentelijke dienst, het justitiële gedeelte en daar tussen de administratieve dienst. De top van de gemeentelijke dienst wordt gevormd door drie hoofdin specteurs en vijf adjudanten. Onder deze dienst resorteren surveillance (eenenzestig agenten), verkeersdienst (veertien man), bijzondere wetten (vijf man) en rayonbewaking (veer- ten man). De top van het justitiële gedeelte wordt gevormd door twee hoofdinspecteurs en twee adjudan ten. Deze afdeling bestaat uit recherche, kinderpolitie, vreemdelin genpolitie en technische opsporing (totaal achtentwintig man). In de ad ministratieve dienst werken tien mensen Surveillance De surveillance is de grootste dienst met eenenzestig man. De agenten werken in vier brigades van elk twee brigadiers en twaalt (hoofd)agenten. De surveillance is een volcontinu bedrijf waarin de agenten veertig uur per week werken en om de zondag vrij zijn. Taak van deze dienst is het algemeen toezicht op de gang van zaken in de stad. Daaronder valt onder meer het reageren op meldin gen, waarvan er tienduizend per jaar op de meldkamer binnenkomen, het surveilleren op de fiets of in de auto of het dienstdoen op een vaste post bij bijvoorbeeld een uitgebrand pand. De verkeersdienst houdt toezicht op de doorgaande wegen en brengt het verkeer waar dat stokt, op gang. Daarnaast houdt deze dienst zich onder meer bezig met technische controle van voertuigen, controleren van de rijtijdewet, controle op de maximum snelheid, het afwikkelen van ernstige verkeersongevallen en de begeleiding van zware transporten. Rayonbewaking De afdeling rayonbewaking is een nieuwe dienst, ijl het leven geroepen toen de surveillance gemotoriseerd werd „Die dienst heeft een heel dui delijk accent gekregen. Het was in het verleden de politieman die al sur veillerend bekendheid genoot. Dat is terug te vinden inde rayonbewaking. Het is eigenlijk geen nieuwe afdeling maar eerder één die teruggekomen is. Wij hebben het gevoel dat deze afde ling de komende tijd meer aandacht moet krijgen. Wij hebben thans negen rayons. De vraag is of het niet raadzaam is in de toekomst de stad in vier wijken te verdelen met elk een vaste staf die al naar de behoefte gezamenlijk kan worden ingezet. Daar zijn wij over bezig", zegt commissaris Van der Haagen. „De rayonagenten houden zich veelal bezig met problemen en klachten die in eerste instantie be handeld worden door de surveillance en door hen worden overgenomen De rayonbewaking bestaat in de eer ste plaats uit mensen die dit werk graag zelf willen doen en waarvan wij verwachten dat ze die taak op de juiste wijze kunnen vervullen. Over het algemeen vinden wij dat ze uit stekend functioneren alhoewel de rayonagent geen tovenaar is die alles kan oplossen. De rayonagent onder houdt onder meer contacten met schoolhoofden en organisaties in de wijk. Maar hij is niet een soort maat schappelijk werker; hij is en blijft een politieman. Anderzijds kan hij wel verbindingen leggen. Bijvoorbeeld: de rayonagent ontdekt iemand die ver eenzaamt of verpaupert. Hij gaat er eerst kijken en probeert de betrokke ne daarna bij de Sociale Dienst te krijgen. Of hij stuit op een stukje huisvestingsproblematiek. Daarmee gaat hij dan naar het Bureau Huis vesting. In wezen doen rayonaee 5n de oude politiedienst" Aggressiever In de persslaan voor- en tegenstanden van de stelling dat de criminaliteit toeneemt, elkaar met cijfers om de oren. Neemt de misdaad toe? Van der Haagen: „Ik ken niet het aantal strafbare feiten dat niet wordt aangegeven. Daarnaast vind ik con clusies trekken uit getallen, zeker waar het kleine aantallen zijn zoals in Schiedam, een gevaarlijke zaak. Wat wel duidelijk is, is dat men wat agres siever is. Men is eerder aangebrand. Er zijn wat dat betreft wat symp- tonen. In verslagen van rechtbanken heb ik gelezen dat er in de grote steden een stukje terreur is Men dwingt bijvoorbeeld winkeliers kleine diefstallen te accepteren „anders slaan we je zaak in elkaar". Ook berovingen zijn voor mij een symp- toon dat we de verkeerde kant op gaan". Let op Havenloods! geven De Havenloods biedt u en uw gezin I eens met eigen Vogen te zien moet u gebruik maken van de onderstaande bon. Daarmee kunt u uw ruimtereis gratis met 85 meter verlengen. Een uniek en levend beeld van Rotterdam, zijn Maas en vele havens. U moet het zelf beleven! I j Voor maximaal 4 personen j Inleveren bij de kassa j Aantal personen, j Aangeboden door j DE HAVENLOODS J GELDIG t/m 30 SEPTEMBER 1977 Lesbrief politie succes „De lesbrief De Schiedamse politie en wij is wat ons be treft een schot in de roos", aldus commissaris Van der Haagen „Het streven is te la ten zien dat politiemensen gewone mensen zijn die een vak uitoefenen. Wij zijn noch een boeman, noch een oom. De lesbrief blijkt in de prak tijk goed te voldoen. De kin deren krijgen er een ander beeld door dan ze hadden. Aanleiding was de vraag; hoe bestrijden wij een stukje bal dadigheid bij kinderen van negen tot twaalf jaar. Wij hadden de gedachte dat dat mogelijk zou kunnen zijn door een stukje mentaliteits verandering". De lesbrief „De Schiedamse poli tie en wij" is met vaktechnische in breng van de politie samenge steld door gemeentelijk onder- wijsconsulent Tigges en Jaap de Nie van de Onderwijsbegeleidings dienst. Doel is informatie te geven over het werk van de politie. De lesbrief bestaat uit een leeslesje vragen, opdrachtjes en een leer lingenblad. Met dit materiaal kan bij voorbeeld een werkstukje ge maakt worden of een 1 sprek gehouden worden. Bezoek Het afgelopen schooljaar hebben dertig zesde klassen van lagere scholen de lesbrief ontvangen. Na dat de leerlingen de lesbrief had den doorgewerkt, brachten ze ter afsluiting een bezoekje aan het politiebureau. Daar werden dan dia's vertoond met Schiedamse situaties en er was gelegenheid om vragen te stellen. Voorts werd een bezoekje gebracht aan meld kamer, museum en garage. Het ontvangen van deze groepen lage- re-schoolkinderen en andere be zoekers gebeurt door de adjudan ten J.P. v.d. Biezen en H v Hou- welingen. JCinderen zitten boordevol met vragen", zegt V.d. Biezen. „Ze kunnen heel mpeilijke vragen stel len. Als ze bij ons weggaan, zijn ze bijzonder positief, dan hebben ze meer begrip voor de politie gekre gen. De reacties van de kinderen zijn bijzonder leuk. Het blijkt dat ze na zo'n bezoek makkelijker het bureau binnenkomen om wat te vragen en ook makkelijker po litiemensen aanspreken" „Ze ken nen dan ook de rangen", ndt Van Houwelingen aan. „U bent hoofd agent of adjudant, zeggen ze. Wat gaat u doen, zeker surveilleren?" „Het valt mij op dat kinderen best het verschil kunnen onderscheiden tussen de politie in televisiefilms en in de werkelijkheid". Moeilijk vak Ook andere groepen, zoals HAVO- leerlingen of leerling-verpleegkun digen bezoeken het politiebureau. „Wy proberen een antwoord op hun vragen te geven", zegt V.d Biezen. „Wij praten wat met de jongelui en wat belangrijk is: wij geven onze fouten toe. Het blijkt telkens weer dat de burgerij te weinig weet wat er vastzit aan het moeilijke vak van politieman". De straat is voor kinderen gevaar lijk. Het huis is voor kinderen gevaar lijk. De meeste wasmiddelen zijn voor kinderen gevaarlijk. Dat er niet meer ongelukken gebeuren met jeug dige personen, vervult me alleen met een grote verbazing. Misschien hebben de katholieken gelijk en heeft inderdaad ieder mens een engel bewaarder die meehelpt brokken te voorkomen. Op de lagere school kre gen we daarover zeer realistische SCHIEDAM - Ook de tweede Jeugdlandweek die aanstaande maandag met sportinstuif, kin derspelen en bloemschikken be gint, biedt een gevarieerd pro gramma aan alle Schiedamse kinderen die dit jaar niet op va kantie gaan of inmiddels al te ruggekeerd zijn. Op maandag 25 juli komt de sportin stuif om tien uur op de Oreliosingel en om twee uur aan de Julianalaan. Afhankelijk van de leeftijd van de deelnemers worden de volgende spor ten beoefend, hockey, handbal, voet bal, korfbal, volleybal, slagbal, bad minton, verspringen, jeu de boule, skoop en diverse behendigheidsspelen. Voorts kunnen kinderen die dag bloemschikken. Dat gebeurt om tien uur op het Edisonplein en om twee uur op het Wilhelminaplein. Tenslot te worden er kinderspelen gedaan om tien uur op het Wilhelminaplein en om twee uur op het Bachplein Op dinsdag 26 juli komt het Haags Sprookjestoneel voor de eerste maal naar Schiedam. Op het Plantage podium wordt om twee uur een voor stelling gegeven van het klassieke sprookje „Zwaan kleef aan". Hierin krijgt de hoofdfiguur Hans tot zijn verwondering van een oud mannetje een gouden zwaan cadeau. Maar deze zwaan heeft kuren, tot groot verdriet van hen die er een veertje van probe ren te stelen. De herbergier met zijn dochter, de bakkersvrouw, zelfs de burgemeester en tenslotte ook Ama- lia, een zelfbewuste kunstenares, pro beren allen een veertje te veroveren. Terwijl zij denken op deze manier rijk te worden, is het enige resultaat dat zij aan de zwaan vast blijven plak ken. Het wordt een bonte stoet die voortdurend toeren uithaalt om weer los te komen Uiteraard lukt dit niet. Wat wel lukt is de prinses aan het lachen te maken, een wonder, want dit was nog nooit iemand tevoren ge lukt. De mensen worden uit hun be narde posities verlost en „domme" Hans mag met de prinses trouwen. Vliegers maken Ook op dinsdag 26 juli komt de han- denarbeidkaravaan om tien uur naar het Wibautplein en om twee uur naar het Frans Halsplein. De kinderen kunnen dan vliegers maken, straatte kenen, verven, tekenen, plakken, kleien, weven en poppen maken. De sportinstuif is om tien uur te vinden aan de Marconistraat en om twee uur aan de Maasboulevard. Op woensdag 27 juli wordt een fiets- puzzeltocht georganiseerd voor kin deren van negen tot en met vijftien jaar. Alle deelnemers krijgen een vaantje en onderweg een frisdrank en versnapering. Inschrijven vanaf één uur bij het Stadskantoor, start om twee uur. De fietstocht gaat door en om Schiedam en onderweg komen de deelnemers zes posten tegen waar eenvoudige opdrachtjes moeten wor den uitgevoerd. De route is in totaal vijftien kilometer lang. Inschrijfgeld bedraagt vijftig cent. Ook op woensdag wordt de film „Pim Pandoer" vertoond. Om tien uur in het wijkcentrum Nieuwland aan het Wibautplein en om twee uur in De Ark in Groenoord. Toegang vijftig cent. De film is bedoeld voor kinderen van zes tot veertien jaar Voorts kunnen kinderen die dag weer handenarbeiden om tien uur in de school aan het Bachplein en om twee uur op het Edisonplein. Wandelen Op donderdag 28 juli komt om twee uur de Disco-drive-in-show van Music Explosion naar het Museumplein. De sportinstuif is om tien uur present aan de Oreliosingel en om twee uur op het Schuttersveld. De handenar- beidkaravaan is om tien uur op het Wilhelminaplein en om twee uur wor den er kinderspelen gedaan op het Frans Halsplein Op vrijdag 29 juli is er een wandel- puzzeltocht met posten. Inschrijven vanaf één uur bij het Stadskantoor, start twee uur. Kosten vijftig cent. De tocht van acht kilometer voert onder andere door het Prinses Bea- trixpark en het nieuwe park Blijdorp. Aan deze wandelpuzzeltocht kan worden deelgenomen door kinderen van zes tot veertien jaar. Deelnemers krijgen een vaantje en onderweg een frisdrank en versnapering. Ook op vrijdag is de sportinstuif om tien uur aan de Julianalaan. Voorts worden er kinderspelen gedaan: om tien uur op het Wibautplein en om twee uur op het Edisonplein. Popconcert f BOSBAD HOEVEN •prachtig gelegen temidden van bos en heide 4 bassins, w.o. groot ondiep speelbad kristalhelder verwarmd water uitgestrekte zonneweiden grote speeltuin met méér dan 50 attrakties trampolinepark* trapskelterbaan auto-scooterbaan space-walk i roeiboten waterfietsen botsauto's ielektrische motorbootjes* spoortrein midgetgolf* tennisbanen amusementshal «speelwerktuighal De tweede Jeugdlandweek wordt op zaterdag besloten met een popcon cert en een viswedstrijd. Het pop concert speelt zich af op het Plantage podium. Joe Bourne and Centre en Summerbreeze treden er op. Aanvang zeven uur. De viswedstrijd is weer aan de Poldervaart. Inschrijven tot en met 28 juli bij winkeliers met raambiljet of bij de heer J. van Til burg, De Meesterstraat 36. De vis wedstrijd begint om twee uur, ver zamelen bij het Theehuis in het Prin ses Beatrixpark. VLAARDINGEN - De oudste inwo ner van Maassluis, de 102-jarige Anna Cornelia van Riel is 11 juli in Maas sluis-overleden plaatjes te zien. Een reusachtige engel in hooggesloten avondjurk met twee vleugels, duwde een jongetje net voor de vrachtwagen weg, model Opel 1922, want sommige boekjes worden eindeloos ongewijzigd herdrukt. Ook ikzelf heb menigmaal oog in oog gestaan met de dood. Een jaar geleden vervoerden vrienden mij in dat van de volkswagen afgeleide mar telwerktuig „Buggy" naar de Vijzel straat in Amsterdam. Ik zette net mijn voet op de vrije trambaanstoep toen rakelings lijn 25 passeerde. Mijn vrienden zeiden later, dat ik nog nooit zo wit gezien had, maar dat zelfde kon ik hen vertellen. Zulke ongelukken voorkomt de H. Engelbewaarder. Hoe ongelovig ik de laatste tijd ook ben, mijn eerste gang was naar de Papegaai (een Am sterdamse kerk) om kaarsen op te steken. Maar toch wordt er door de mensen teveel vertrouwd op het geluk en dat met name door de overheden. In heel Schiedam beschermt prikkeldraad het prille groen, zilverwit prikkel draad in de nieuwe wijken, roestig dito, als de gemeente het al een paar jaar geleden heeft aangelegd. En prikkeldraad, daar vallen kinderen in. Soms hebben de vroede vaderen zulk een afrastering gevaarlijk dicht bij kinderspeelplaatsen gezet (en dat hoeven geen plekken te zijn, waar speeltuig is opgesteld; kinderen heb ben merkwaardige voorkeuren) Twee weken terug nog kwam het dochtertje van een mijner kennis sen zo ongelukkig in het prikkel draad terecht, dat het ziekenhuis hechtingen moest aanbrengen. Dit soort gebeurtenissen hebben de gemeente Maassluis ertoe gebracht het prikkeldraad buiten haargrenzen te bannen. De laatste maanden komt men echter schoorvoetend op dit besluit terug. Zeer met mate wordt er hier en daar weer eens zo'n hekje neergezet. Ik geloof ook niet, dat een stad zon der prikkeldraad kan. Maar wan neer besloten wordt tot aanleg, dient de veiligheid der kinderen voornaam ste punt van bespreking te zijn. Je kunt de engelbewaarder niet alles overlaten. I Stut I met Verkoopfiliaal Schiedam 's-Gravenlandseweg 954 Schiedam Tel. 010 - 703476 er omgaande volledige dokumentatie met legmstruMies en prqshjst. BEVOLKING TOEGENOMEN MAASSLUIS - De Maassluise be volking is in de maand juni met 180 mensen toegenomen van 30436 tot 30616. Er werden 56 baby's geboren en er vestigden zich 287 mensen. Er overleden acht mensen en 155 men sen gingen elders wonen. Sinds 1 ja nuari is de bevolking met 1252 men sen toegenomen. I m open envelop zonder postzegel aai Antwoordnummer 521. Aalst (NBI Tetetoon 049044128 VOOR MASSIEF EIKEN MEUBELEN Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker, dan heeft u voor gewone prijzen wel heel wat anders in uw huis. Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. Kon. Wilhelminahaven z.g. Nieuwe Haven N.Z. 27 VtAARDINGEN Tel. 010- 343006

De Havenloods | 1977 | | pagina 1