Middenstanders bang voor uitbreiding winkelbestand BIJZONDERE UITVERKOOP 10-50% KORTING! 139?° Beeld krijgt rust aan gevel toupet of pruik BGSW krijgt apparatuur Vrees voor project ontwikkelaar Ennia opruiming opruiming achter. Maten Kerkdiensten Artsendiensten MAASSLUIS - De middenstan ders van Maassluis staan weer eens op de barricaden. Maar weinig groepen in de plaatse lijke samenleving timmeren zo veelvuldig en nadrukkelijk aan de weg als de dames en heren detaillisten. Nu de koopavond ten langen leste is verschoven van de vrijdag naar de donder dag worden de schijnwerpers gericht op een gesignaleerd ge brek aan inspraak rondom de toekomst van het gebied Koningshoek. Volgens een kortgeleden uitgebracht voorontwerp-bestemmingsplan komen rondom het huidige winkel centrum plus het snel groeiende stadskantoor 300 huizen plus een 4000 vierkante meter aan winkel voorzieningen. Over die huizen maken de middenstanders zich niet druk; dat zijn tenslotte de klanten van de toekomst. Maar nieuwe concurrenten op het vinkentouw is wel degelijk een afschrikwekkend beeld. Uitgaande van een bepaalde afname per inwoners, en een omzetbehoefte per middenstander, gecorrigeerd met een deel van de bestedingen wat naar elders gaat, komt de plaatse lijke ondernemersfederatie samen werking tot de conclusie, dat er na realisering van alle nu bekende winkelbouwplannen veel te veel winkelruimte zal zijn. Ondanks alle kooplust zullen de klanten maar liefst 20 miljoen gulden te weinig opbrengen om aan alle middenstan ders een goed belegde boterham te kunnen bieden. De komst van de Vendet gaj indertijd ook aanleiding tot pessimistische toekomstvoorspellingen van de gevestigde middenstanders. Achteraf is het allemaal erg meegevallen: Faillissementen zijn tot nu toe niet voorgekomen. Onderzoek Die getallen zijn, dat geeft de onder nemersfederatie ook zelf toe, voor discussie vatbaar. Vandaar, dat men ook pleit voor een onafhankelijk onderzoek naar de winkelbezetting in Maassluis. Op kosten van rijk en gemeente wel te verstaan. Kosten voor de gemeente: naar schatting tussen de 40.000 en 50.000 gulden. Elke middenstander die kranten leest, zal begrijpen dat een dergelijk voorstel waarschijnlijk niet door de gemeenteraad zal worden aangeno men, vooropgesteld dat het college van B W het ooit zou aanbieden. De portemonnee van Maassluis is akelig leeg en zelfs voor zaken waar van niemandk kan suggereren dat ze één bepaalde groep materieel ten goede komen, is al geen geld meer beschikbaar. Nu houdt de middenstand vol, dat hun belang dat van de burgerij is. Een dergelijke redenering gaat maar gedeeltelijk op. Want de consument kijkt in de eerste plaats naar prijs en kwaliteit. En hoe meer keuze, des te liever het de consument is. De geves tigde middenstander is echter maar al te bang voor indringers. Vendet De aangekondigde vestingen van V D-dochter Vendet was enkele jaren geleden al goed voor menige aanzegging van rampspoed en ellende. Tot nu toe heeft het echter geen faillissementen geregend. En zo was het eerder ook al geweest. Sinds er ooit besloten is in Maassluis winkels te gaan bouwen op andere plaatsen dan de oude stadskern (Markt, Nieuwstraat en vlieten) is van de zijde van de winkeliers geroepen, dat er te veel verkoopruimte werd gecrëeerd. Vooral als dergelijke besluiten worden genomen zonder dat men mag meepraten is wrok en wrevel al gauw geboren, maar dat geldt be paald niet alleen voor winkeliers. Na driftig overleg heeft men een vinger in de pap gekregen bij het plannen maken voor een winkelcentrum in de Steendijkpolder en dat is bij de middenstand dan ook in goede aarde gevallen. Ennia In het geval van Koningshoek vreest men echter ingepakt te worden. Niet zo zeer door de gemeente als wel door het Ennia-verzekeringsconcern, die het winkelprojekt financiert en de winkels vervolgens heeft verhuurd. En dat verhuren gebeurt zoals Ennia het goed vindt en niet anders. Ter wijl de middenstanders nu zo graag zelf mee zouden bepalen hoeveel supermarkts en hoeveel slijters er komen. Gezien ervaringen met Ennia is men duidelijk bang, dat d:t concern de gemeente de duimschroeven zal aandraaien. ,,Wij willen meedoen, maar dan geen gezeur mei inspraak en dergelijke", zou een eis van Ennia kunnen zijn. Er zijn tenslotte geval len genoeg bekend van dergelijke pro jectontwikkelaars, die een gemeente volkomen in hun zak steken. Het meest schrijnende geval is nog steeds het winkelcentrum Hoog Catharijne in Utrecht, waar de machtige Bredero-maatschappij de la kens uitdeelde terwijl het stadsbestuur volkomen machteloos moest toezien wat er gebeurde; en voor de zeer zware verliezen mocht opdraaien. Nogmaals, angst voor trucs van projektontwikkelaars - no dig voor de gemeente in verband met het benodigde kapitaal - is begrijpe lijk. Actie Die angst hebben de Maassluise middenstanders nu ongezet in een publiciteitsactie. Drie weken achter een verschijnt een „Aan de burgers" op de voorpagina van een plaatselijk advertentieblad. Duur, een dergelijke vorm van voorlichting? Welnee, „de leden van de ondernemersfederatie zijn tenslotte grote adveerteerder in dat blad" zegt een bestuurslid van die federatie. De gemeente heeft inmiddels vorige maand al een eerste hoorzitting gehouden over het voorontwerp-be- stemminsplan. Maar dat gaat de middenstand nog niet ver genoeg. Hoorzittingen hebben trouwens ook niets met inspraak te maken. De kwaliteit en de mogelijkheden van de inmiddels door het gemeen tebestuur aangekondigde „echte" in spraak zal moeten aantonen of de middenstand ongelijk heeft en Ennia niet achter de schermen aan de touwtjes trekt. MAASSLUIS - Op woensdag 27 juli •a.s. begint om half acht in de con ferentiekamer van de gemeentesecre tarie aan de Govert van Wijnkade 30 een openbare vergadering van de raadscommissie voor sociale zaken, volksgezondheid en milieuzaken. Op de agenda staat een aantal voorstel len tot aanschaf van apparatuur voor de BGSW, de gemeentelijke sociale werkplaats, die zich vooral bezig houdt met het vervaardigen van sta len meubels, projectietafels e.d. Een bedrag van f 13.000 wordt ge vraagd om een revisiemotor te kun nen aanschaffen voor de Mercedes- meubeltransportwagen van de BGSW. In de huidige motor zijn „diverse complicaties" opgetreden, aldus de toelichting op de agenda. Verder vraagt het college van B W goedkeuring voor een krediet van 3.900 gulden voor de aanschaf van een Hako Flipper-veegmachine. Als gevolg van het grote vloeropper vlak van het bedrijf, dat eerder dit jaar een nieuwe vestiging betrok aan de Industrieweg, is het ondoenlijk om nog met de bezem in de hand de zaak schoon te houden. De aan te schaffen veegmachine wordt omschreven als „milieuvrien delijk". Bovendien kan hij ook door werknemers met geringe licha melijk beperkingen gemakkelijk en zonder grote krachtsinspanningen bediend worden. Tenslotte moet de commissie zich uitspreken over een voorstel om een bedrag van f 10.615,- uit te trekken voor de aanschaf van vier buigschijven met bijbehorende linealen voor de buigmachine. VLAARDINGEN *- Sinds enige tijd wordt de gevel van de sociëteit Talare aan de Hoogstraat gesierd door een gipsbeeld van een bloot vrouwsper soon dat kennelijk in zwangere staat verkeert. Wars van dolle Mina-ideeën steekt de vrouw vol trots haar dikke buik naar voren. Het beeld is dan ook al weer geruime tijd geleden gemaakt, toen emancipatie nog een vrij onbe kend woord was. In het al weer ruim tienjarige bestaan van de sociëteit Talare die vroeger de naam DAT droeg heeft het beeld min of meer als mascotte gediend. Het kunstwerk dat vervaardigd is door een studente van de kunstacademie kwam telkens weer - al dan niet geschonden - uit de as van diverse feesten tevoor schijn. Wanneer het beeld eens wat al te stevig was aangepakt werd het met behulp van gips weer liefdevol in oude glorie hersteld. Nu heeft het beeld dan, ver weg van het soosge- woel, rust gevonden aan de onlangs gerestaureerde gevel van de sociëteit. DE HAVENLOODS DONDERDAG 21 JULI 1977 Minder dan de helft! Doe het zeivers dit is een unie ke gelegenheid om uw bankstel of stoelen voor een prikje op nieuw te bekleden. Wij bieden u kunstleer op textielbasis met kleine schoonheidsfoutjes voor minder dan de helft van de prijs. Ongeveer 120 cm breed en in diverse kleuren Niet slechts enkele restanten, maar op onze hele kollektie MANTELS JASJES (in de maten 36 t.m. 52) <4 let °P het GESPECIALISEERD IN GROTE MATEN l\J juiste nr. T.M. 54. EVENTUEEL naar maat AMSTERDAM ROTTERDAM aa&aa&a Keizersgracht 510 Tel 020 - 26 26 93 Karei Doormanstraat 358 CERTIFICAAT P Open: maandag t.m. zaterdag 9-18 uur. Tel010 -12 75 46 VAN ECHTHEID S donderdag tot 21.30 uur. Open: maandag t.m zaterdag 9-18 uur <i BIJ IEDERE Te bereiken met tram 1 en 2. vrijdag tot 21 uur BONTMANTEL ROTTER DAM ARNHEM C Jonker Fransstraat 128 A Ir. J.P. van Muijlwijkstraat 60 EINDHOVEN Tel 010 - 13 80 65 Tel085 - 42 29 70 Hooghuisstraat 2 Tel 040 - 44 56 53 Open maandag t.m. zaterdag 9-18 uur. Open: maandag t.m. zaterdag 9-18 uur. Open maandag t m zaterdag 9-18 uur vrijdag tot 21 uur donderdag tot 21 uur vrijdag tot 21 uur Behalve in Amsterdam zijn alle zaken op maandagmorgen t.m. 13 uur gesloten Reiskosten voor 2 personen binnen Nederland bij aankoop volledig betaald! Stoere mode... Sportieve India jongensshirts verkrijgbaar in twee modellen: A. Met korte mouw in ecru blauw gestreept. B. Met lange mouw in een rood/ marine/witte ruit. Beide modellen zijn afgewerkt met borstzakken en jukstukken zowel voor als achter. Maten not/m 164. iror Van 16,95 voor Voor een goede nachtrust.... is een kwaliteitsmatras van het grootste belang. Deze Draka ma trassen hebben een SG van 35, zijn ca. 16 cm dik en zijn aan één zijde met schapenwol afgedekt. Beide zijden doorgestikt en met geborduurde borders. Kleur groen Maten 80x190 cm 90x190 cm f. 159,80 90x200 cm f. 189,80 120x190 cm f. 219,80 130x190 cm f. 239,80 140x190 cm f. 259,80 140x200 cm f.

De Havenloods | 1977 | | pagina 3