VENLOODS Vlaardingen krijgt tenniscentrum met, kunststof banen Vlaardingen wil geen opslagplaats voor gas op de Maasvlakte editie p SCHIEDAM Initiatiefnemer Jan Hoogendijk:' Uitdaging is voortgevloeid uithobby' nationale taptoe breaa'77 SLAAPKAMERS „Wees solidair met a rbeiders G ru nwick" Schiedamse Wereldwinkel wordt vanavond geopend. Eerste paal 'HOUSE OF LORDS" ATTENTIE! DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1977 26e JAARGANG NO. 31 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 Actievoerders VOP bereiden groot scheepse kraakactie voor. Alle materialen Jeugdstad door Lrand verwoest. Recreatie-ambtenaar Max van der Does. Prestatiedrang mag niet overheersen. VLAARDINGEN/MAASSLUIS SCHIEDAM - Indien de Vlaar- dingse gemeenteraad in haarau- gustusvergadering akkoord gaat, gaan begin september al de pa len voor een uiterst modern ten niscentrum, dat zondermeer u- niek voor het gehele Rijnmond gebied genoemd kan worden, de grond in. Het complex, dat be staat uit twee tennishallen met acht kunststof binnenbanen, zes kunststof buitenbanen en een horecabedrijf, wordt ge bouwd op een terrein aan de Zwanensingel in de Holywijk. Aanvankelijk zou op deze plaats een technische school gebouwd worden. Het rijk heeft de Stich ting Technisch Onderwijs Vlaar dingen echter laten weten dat er geen geld beschikbaar is. waardoor de bouwplannen voor lopig op de lange baan gescho ven zijn. INSCHRIJVING VLAARDINGEN -Nu al bestaat de mogelijkheid om zich op te geven voor het buitentennis of het overdekte ten nis op de banen van tenniscentrum Hoogendijk. De zogenaamde jaarrond- leden, die gebruik maken van de bui tenbanen, betalen een bedrag van 300 gulden lidmaatschap en een eenmalig inschrijfgeld van 50 gulden. Voor dat bedrag kan men dan het gehele jaar tennissen, terwijl in de zomermanden bij slecht weer of volle banen van de hal gebruik gemaakt kan worden. De verhuring van de overdekte banen in de wintermaanden geschiedt per uur. Het tenniscentrum is voorlopig bereik baar onder telefoonnummer 01738-8194. iedere avond van 18t/m27 aug (behalve zondag) ml en voorverkoop VVV Breda Tel. 076-125733*/132150' AANLEG CAI BEGONNEN SCHIEDAM - Nu de bouwvakvakan tie voorbij is zijn de werkzaamheden voor de aanleg van de Centrale An tenne Inrichting weer gestart. Door de installateur E.T.B. Vos - Dor drecht en het Aannemingsbedrijf Ho- genboom - Spijkenisse wordt thans gewerkt in de wijk begrensd door Vlaardingerdijk - Rembrandtlaan - Julianalaan - Rubenslaan- Ary Prins laan - Aleidastraat.In deze wijk is in middels het informatieboekje van de Technische Bedrijven mèt de aanmel- dingskaart deur aan deur verspreid. Mocht men om één of andere reden toch nog nadere inlichtingen wensen kan men bellen naar de Technische Bedrijven der gemeente Schiedam, telefoon: 264980, toestel 196, dhr. Le Blanc of toestel 183, dhr. Logt, van de afdeling C.A.I. Initiatiefnemer en financier van het ambitieuze tennisplan is Jan Hoogen dijk van de Vlaardingse orgelfirma Hoogendijk. Jan Hoogendijk, die zelf sinds twee jaar een enthousiast beoe fenaar van de tennissport is, noemt het tenniscomplex, dat een slordige anderhalf miljoen gulden gaat kosten „een uitdaging die is voortgevloeid uit een hobby". Jan Hoogendijk: „Ik liep al geruime tijd rond met plannen om in Vlaardingen een tennishal te laten bouwen. Het is echter erg moei lijk om in Vlaardingen geschikte grond te vinden. Op een gegeven ogenblik lagen er mogelijkheden op het IJssel- hoeve-terrein, de grondgestcldheid en de situering waren echter niet aan trekkelijk genoeg om serieuze plannen te ontwikkelen. Toen wethouder Goudriaan me wees op de mogelijk heden op het terrein aan de Zwanen- singel ben ik er direct ingesprongen. Ik heb de laatste maanden het gemeente huis platgelopen om de plannen van de grond te krijgen. En met succes. Vooral dankzij de medewerking van diverse ambtenaren en gemeentebe stuurders ziet het er naar uit dat in januari van het volgend jaar de tennis banen ai opgeleverd zullen worden". Geen onderhoud De conventionele gravelbanen, die tot nu toe vrijwel overal werden aan gelegd, zijn in feite volkomen onge schikt voor het Nederlandse klimaat. Bij langdurige regenval zijn gravelba nen soms dagenlang onbespeelbaar, terwijl door gladheid de kans op bles sures toeneemt. Bovendiën vergen gravelbanen veel onderhoud. Al dit soort problemen zijn niet van toe passing op kunststofbanen. Jan Hoo gendijk: „Zelfs al regent het vijf da gen achter elkaar, dan nog zijn de kunststofbanen na vijf minuten weer volledig bespeelbaar. De aanlegkosten die tussen de dertig en veertig mille per baan liggen, zijn wel twee keer zo hoog, maar daar staat tegenover dat je totaal geen onderhoud behoeft te plegen. Veel topspelers spelen tegen woordig liever op kunststofbanen, omdat ze sneller zijn, geen oneffen heden vertonen en effectballen maxi maal tot hun recht laten komen. Alle spelers - beginnelingen en gevorder den - die op de kunststofbaan naast mijn huis speelden, waren enthousi ast. Maar het belangrijkste is natuur lijk dat er op kunststofbanen het ge hele jaar doorgetennisd kan worden." Het unieke van het tenniscomplex ligt vooral in het feit dat er een hal wordt gebouwd die speciaal voor tennis is in gericht. Jan Hoogendijk: „Zelfs Rot terdam heeft geen speciale tennishal met kunststofbanen. Meestal wordt overdekt tennis bedreven in sporthal len, wat allerlei nadelen, zoals geringe hoogte, slechte verlichting en een wir war van lijnen op de grond, met zich meebrengt. In deze tennishal is alles speciaal ingericht voor tennis. De ba nen zijn door de tennisbond goedge keurd, wat betekent dat er competi ties en toernooien op gespeeld mogen worden, de lobhoogte is dertien me ter en de uitloop bjj de base-line is zes meter. De verlichting is optimaal; per baan zijn er 120 tl-buizen. Die zijn afgeschermd door anti-verblin- dingsroosters. Verder zijn er twee the orielokalen, waar door de tennislera- ren met lichtbeelden kan worden ge werkt". Recreatietennis van toptennis naar Vlaardingen aan merkelijk vergroot. Jan Hoogendijk: „In de hal komen twee verrijdbare tribunes met een capaciteit van ieder 400 man te staan. We zullen zeker proberen om het wintercircuit van Nederlandse toptennissers naar Vlaar dingen te halen en wie weet misschien zijn hier nog wel eens internationale proftennissers te zien" Op de eerste plaats blijft echter het normale recreatietennis staan. Jan Hoogendijk: „Ik richt me bewust op het tennis voor iedereen, daarom komt hier voorlopig ook geen vereni ging spelen. Voor het buitentennis kunnen maximaal zevenhonderd men sen lid worden van het tenniscentrum dat geen vereniging is. De contributie bedraagt driehonderd gulden. Dat lijkt veel, maar je moet wel bedenken dat men dan het gehele jaar op elk tijd stip kan spelen en dat in de zomer bij volle buitenbanen of slecht weer gra tis van de binnenbanen gebruik ge maakt kan worden. Winters worden de binnenbanen uur verhuurd. In de avonduren reken ik 25 gulden per uur, overdae geldt een tarief van twintig gulden per uur". Aanvankelijk was het nooit de bedoe ling van Jan Hoogendijk om'een ten niscomplex van zo'n grote omvang te laten bouwen. Jan Hoogendijk: „Ik wilde eigenlijk alleen maar een zes- baanshal bouwen. De gemeente legde me echter de verplichting op om op het terrein aan de Zwanensingel ook een horecabedrijf te bouwen, omdat er in die omgeving geen horeca is. Het logisch gevolg is dat ik dan ook s zomers open moet blijven. Nu, als ik dan toch open blijf, kan ik er net zo goed buitenbanen bij exploiteren. Er zijn zes buitenbanen, maar door dat ik niet, zoals aanvankelijk de be doeling was, een woonhuis bij het complex laat bouwen, zijn er nog uit breidingsmogelijkheden voor twee buitenbanen. Dat de zesbaanshal een achtbaanshal is geworden ligt in het feit dat overdekt tennis enorm popu lair is. In de plaatsen Oosterhout, Made, Dongen en Goirle, die op slechts enkele kilometers van elkaar liggen, zijn de tennishallen met een totaal banenarsenaal van 22, voor bij na honderd procent bezet. In enkele hallen wordt zelfs op zondagavond van 23.00-24.00 uur gespeeld. Een achtbaanshal leek me dus geen al te grote gok" Meer zorgen heeft Jan Hoogendijk over de exploitatiemogelijkheden van het horecabedrijf, dat bestaat uit een petit-restaurant, een bar en een zit- kuil met open haard. Jan Hoogendijk: „Het horeca-bedrijf is voor iedereen toegankelijk. Er zal gezocht moeten worden naar een formule waarin ten nissers en buitenstaanders zich kun nen vinden. Het restaurant, dat uit>~ zicht biedt op de binnen- en buiten banen, gaat zich vooral richten op de lunch en kleine hapjes. Ik ben op het ogenblik in onderhandeling met een bekende Vlaardingse horeca-man die De gehele familie Hoogendijk tennist. Jan Hoogendijk voorgrondheeft dan ook de stille hoop dat één van zijn zoons z 'n brood later op het tenniscentrum gaat verdienen. ke investering. Jan Hoogendijk: Het is een gok, maar het zou de eerste keer zijn dat er iets misgaat dat ik onderneem. Ik heb goede hoop dat het tenniscentrum goejj zal gaan draaien. Overigens is de gehele onder neming voor eigen risico. Samen met mijn vrouw heb ik alle aandelen in bezit". De prefabricated hal die in vier maan den wordt neergezet heeft een gevel- wand van aluminiumprofiel. Het res taurant wordt in baksteen opgetrok ken. Jan Hoogendijk. „Na de opleve ring heb ik niet zo veel meer met het tenniscentrum te maken. Ik houd me hoofdzakelijk bezig met ,de voorbe reiding. Mijn vrouw gaat het tennis centrum runnen. Zij regelt de admi nistratie en de indeling van de banen. Verder wordt er een tennisleraar in dienst genomen die zich ook zal be zighouden met het organiseren van toernooien". ueen concurrent Volgens Jan Hoogendijk is er geen sprake van dat het tenniscentrum een concurrentiepositie ten opzichte van de Vlaardingse tennisparkei^enaren zal innemen. Jan Hoogendijk: „Ik wil alleen maar samenwerken met de Vlaardingse verenigingen. Binnenkort nodig ik de verenigingen uit voor een gesprek, waarbij o.a. voorrang voor de Vlaardingse verenigingen bij win tertennis aan de orde zal komen. Overigens voorziet het tenniscentrum duidelijk in een behoefte, want alle Vlaardingse verenigingen werken met ledenstops en lange wachtlijsten. De tennisvereniging Holy heeft inmid dels enkele bezwaarschriften tegen de plannen voor het tenniscentrum inge diend, omdat men bang is voor finan ciële nadelen. Ik begrijp dat niet zo best, die mensen betalen een erf pacht van twee kwartjes per vierkan te meter, terwjjl ik zes gulden per vierkante meter neer moet leggen. Ik krijg niets vergoed; de groen- en par keervoorzieningen moet ik zelf be kostigen. De enige tegemoetkoming die ik krijg is een trapsgewijze klim van het erfpachtbedrag in de eerste jaren tot het definitieve bedrag van 130.000 gulden". Gok Al met al vergt het complex een flin- Naam Het tenniscentrum heet voorlopig „Tenniscentrum J. Hoogendijk BV". Jan Hoogendijk: „Ik vind dat niet zo'n gelukkige naam. Ik zie het niet zo zitten dat de mensen zeggen: Ik ga bij Hoogendijk tennissen. Er wordt nog naar een geschikte naam gezocht. Suggesties zijn welkom, een bruikba re suggestie wordt beloond met een gratis lidmaatschap van een jaar". ROEL VAN LEEUWEN a regen en minder wandmeubelen, bankstellen eng. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen industriegebouw, Goudsesingel 66. R'dam. Tel. 010 12.64.61. VLAARDINGEN—Het Vlaardingste gemeentebestuur is ongerust over de plannen van de Gasunie om een op slaginstallatie op de Maasvlakte om te bouwen tot overslagstation voor vloei baar aardgas (LNG). Het vloeibaar gas zou volgens de plannen per mammoet- tanker uit Algerije aangevoerd moeten worden. In een brief aan het college van Rotterdam en het dagelijks be stuur van Rijnmond wijst het Vlaar dingse college erop dat een overslagsta tion voor vloeibaar aardgas in het drukke waterweggebied zeer veel riso- co's met zich meebrengt."Met name zou een botsing van de tanker of lek- Mevrouw Meilink op Oranje-carillon VLAARDINGEN - Morgenavond zal mevrouw L. Meilink-Hoedemaker van 19.30 - 20.30 uur het Oranje-carillon bespelen in plaats van mevrouw J. Moerdijk-van der Swalm, die verhin derd is. Mevrouw Meilink (geboren in 1940) kreeg haar opleiding aan de Erasmus Universiteit en de Neder landse Beiaardschool. Verder is zij lid van de Rotterdamse Beiaardcommis sie, van de Propagandacommissie van de Nederlandse Klokkenspelvereni ging en maakt zij deel uit van de re dactie van het blad „Klok en Kle pel". BEVOLKING VERDERTERUG SCHIEDAM - De Schiedamse bevol king is in de maand juni met 45 men sen teruggelopen tot 76418. Er ves tigden zich 278 mensen en er ver trokken 345 mensen. Er werden 69 kinderen geboren, terwijl er 47 Schie dammers overleden. Sinds 1 januari is de bevolking met 447 mensen afge nomen. Woningen Kruiskade worden ontruimd MAASLAND - De woningen Kluis- kade 17 en 18 verkeren volgens de gemeente in een zodanige staat dat ze ongeschikt zijn voor bewoning. Om dat verbeteringen economisch niet haalbaar zijn, zijn de woningen on bewoonbaar verklaard. Kluiskade 17 wordt zeer binnenkort ontruimd. Het pand Kluiskade 18 is nog steeds be- ■woond. De gemeente stelt zich voor het pand binnen 6 maanden te kun nen ontruimen. kages rampzalige gevolgen kunnen hebben voor de nabij gelegen dichtbe volkte gebieden." Volgens diverse berichten zou de gas unie aan een LNG-opslagplaats de voorkeur geven boven een terminal op een kunstmatig eiland voor de kust. De Gasunie zou hierover al druk overleg met de gemeente Rotterdam voeren. Het Vlaardingse college meent dat overwegingen van economische aard in dit geval niet van doorslaggevende be tekenis mogen zijn. Verder dringt het college er op aan dat deze zaak niet door Rotterdam wordt afgehandeld maar door alle betrokken gemeenten en instanties in de regio. Dat de verontrusting van het Vlaar dingse gemeentebestuur gegrond is, is inmiddels gebleken uit een rapport van TNO. Volgens dat rapport kunnen rampen met aardgastankers op de Maasvlakte minimaal 35 slachtoffers en maximaal 17.600 slachtoffers eisen. De Gasunie is van plan in totaal vier miljard kubieke meter aardgas uit Algerije naar Nederland te vervoeren. De eerste afleveringn zouden in 1985 moeten starten. Een afschrift van de brief van het Vlaardingse gemeentebestuur is even eens verstuurd naar de Minister van Volksgezondheid en milieuhygiëne de Minister van Verkeer en Waterstaat' de Minister van Economische Zaken en Gedeputeerde Staten. Pamfletten voor werknemers Bonuspool SCHIEDAM- Vóór achten al wachtten woensdagochtend een vijftal politieke activisten tot het personeel van de Schiedamse ont wikkelcentrale Bonuspool er aan zou komen. Hun doei: solidariteit kweken met de werknemers van het Engelse bedrijf Grunwick, waarvan de arbeiders al een jaar lang staken. De staking is niet kompleet, zodat Grunwick gewoon doordraait. Een van de klanten is Bonuspool en het pamflet riep de werknemers op om aan de directie te vragen hun werk bij een ander bedrijf dan Grunwick te laten doen. Wat lacherig, namen de ongeveer 10 personeelsleden de pamfletten in ontvangst. Slechts één meisje weigerde de aangeboden stencils. Allen leken van de staking gehoord te hebben en verklaarden „alles eens rustig te zullen overdenken". Bij het pamflet zat een in het Engels gestelde solidariteitsver klaring die aan de stakers kan worden opgestuurd. Bedrijfsleider Hoogerwerf wilde voor de sluiting van deze editie geen commentaar geven. Hij moest daar voor eerst met de directie over leggen. Wie dat dan wel was wei gerde hij te vertellen. Toen wij wilden weten waarom zijn bedrijf als Varia BV bij de Kamer van Koophandel staat ingeschreven en niet als Bonuspool, antwoordde hij: „Dat is een goede vraag". In het bngelse bedrijf heersen schrijnende arbeidsomstandigheden. De meeste werknemers van wie een groot deel vrouwen zijn Aziatische immigranten die pas een paar jaar geleden in Engeland zijn aangeko men. Grunwick stelt ze te werk voor bedragen tussen de f. 100.- en f.150.- per week, ook voor Engelse begrippen een schijntje. De weinig geschoolde Aziaten, in hun nieuwe vaderland bovendien slachtoffer van forse diskriminatie, zijn wel ge dwongen om met het honger loon genoegen te nemen. Toen een deel van het personeel zich vorig jaar bij de vakbond Apex meldde, reageerde de directie daarop met ontslag. Hierop brak een staking uit: tweederde van de 250 werknemers legde het werk neer. Niettemin weet Grunwick de produktie op peil te houden. Dit stuit echter op steeds meer verzet. Op 11 oktober hielden 18.000 vakbondsleden een gplida- riteitsbetoging door de Londense straten en de kaderleden wisten driekwart van de Londense dro gisterijen zover te krijgen dat zij niet langer van de ontwikkel centrale Grunwick gebruik maken. Dat proberen de actievoerders nu ook bij Bonuspool te bereiken. Ze hopen dat de werknemers van het Schiedamse bedrijf hen daarbij zullen steunen. De actie werd georganiseerd door de trotzkistische J.K.B., de KEN(ml), de S.P., de vakbond O.V.B., de Bond van Dienstplich tigen, Ver. van Dienstweigeraars, de P.S.P. afd. Schiedam, Rotterdam en Vlaardingen, de P.P.R. Rotterdam en Schiedam en de P.v.d.A. Rotter dam. De P.v.d.A. Schiedam doet niet mee. Het contact met die afdeling ging wegens vakanties de mist in. SCHIEDAM - Vanavond gaat de 'Schiedamse Wereldwinkel voor het eerst open. De wereldwinkel geeft in formatie over de armste landen en verkoopt produkten uit die landen. De Schiedamse Wereldwinkel wordt beheerd door de werkgroep voor ont wikkelingssamenwerking. De winkel, die is gevestigd in 't Hoekpunt (bij het kerkelijk Bureau van de NH kerk, Lange Kerkstraat 35) is voortaan ie dere donderdagavond van 19.00 uur tot 21.00 uur geopend en iedere vrij dag van 10.00 tot 17.00 uur. Ieder een die iets over de Derde Wereld wil weten of iets uit de derde Wereld wil kopen is welkom. Er wordt o.a. kof fie, thee, houtsnij-, riet- en aardewerk verkocht. ASFALT VOOR PARALLELWEG VLAARDINGEN - De Parallelweg wordt binnenkort geasfaltterd. Aan vankelijk stond de Parallelweg nog niet op het programma voor asfalte ring, maar omdat er langs deze weg veel continue-mensen wonen die o- verdag hinder ondervinden van de verkeersdrukte, is besloten de Paral lelweg nu al van een asfaltlaag te voorzien. Met de asfaltering is een be drag van 260.000 gulden gemoeid. VLAARDINGEN - Mevrouw J. Ver- meule- van Dijk, wethouder van so ciale zaken en volksgezondheid en voorzitster van de stichting Algemene Stichting voor Huisvesting en Verzor ging van Bejaarden, zal op vrijdag 12 augustus a.s. om 15.00 uur de eerste paal slaan voor de bouw van 176 be jaardenwoningen aan de Amsterdam laan in Holy-Noord. Algemeen Ziekenfonds A.R.V. 's Gravendijkwal 114 is op vrijdag 15 aug. a.s. de gehele dag gesloten. Privé Club Oosthavenkade 89, Vlaardingen (Oost) tel. 010-358733 Wij maken u, er op attent dat wij voortaan v.a. 6 augustus de zaterdagavonden, contactavonden voor echtparen en verloofde paren houden. Ook onze leden zijn natuurlijk van harte welkom. Shows, service 1e klas 1e klas gastvrouwen, snacks gratis en nog veel meer. Kom en overtuig u zelf. Entree f. 50,- echtparen f. 35,- per persoon. Geopend: maandag tot zaterddag v.a. 20 uur tot 04.00 uur. Zondags gesloten telefonische inlichtingen na 20 uur.

De Havenloods | 1977 | | pagina 1