'ZE PRATEN NET NIET OVER SLAVENHANDEL' 'Succes is voortvaarde' DE HAVENLOODS Promotie was niet de bedoeling SW's Maarten Eising vraagt de gemeente niet meer om subsidie SPORTPRIJSVRAAG DE HAVENLOODS DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1977 UNITAS VERBAASDE HANS VAN ZELM HANDBAL Op dit moment zijn de voorberei dingen al in volle gang voor het nieuwe seizoen en de Maassluise ver eniging wil nog meer van de diensten van Hans van Zelm gebruik maken. „We hebben nu ook een vaste coach voor het dames-team, zodat ik me volledig met de training kan bezig houden en van de zijlijn de zaak goed kan observeren". De damesploeg is nu ook ter sprake gekomen. „Unitas speelde op een laag peil, maar ook daar zit een opbouw in en met de komst van Yvonne van Zelm en nog wat nieuwelingen zie ik de toekomst zeker niet somber in". Hans van Zelm triiner van de Maassluise handbalvereniging Unitas is eigenlijk zelf het meest verbaasd over het bereikte resul taat van de heren-ploeg in het afgelopen seizoen. „Wij zitten met de ploeg in een duidelijke opbouwperiode. Dat kampioen schap en later die promotie was eigenlijk helemaal de bedoeling .niet". Hiermee wil Van Zelm, die al veel in de de ploeg heeft juist in die wedstrijd laten zien recht te hebben op die promotie". Hans van Zelm wil daar wel iets meer over zeggen. „Ik heb bewust dit jaar de prestaties afge remd, omdat ik met de opbouw van de ploeg bezig was, maar de ploeg wilde zelf prestaties leveren"! De Maassluise oefenmeester zag dat vooral in die beslissingswedstrijd. „Wat de ploeg toen presteerde ver baasde mij ook een beetje, een speel wijze, waarop ik wel duidelijk had seizoen Hpt eerste seizoen waarop Unitas volledig op hem kon rekenen, „ik ben al twee jaar bij de vereni ging, maar het jaar daarvoor was ik ook nog trainer van het Vlaardingse De Hollandiaan en het is gebleken, dat je geen twee heren kan dienen". De volledige overstap naar de Maas sluise vereniging is de in Schiedam wonende trainer erg goed bevallen. „Als we eerlijk zijn, had Unitas in deze regio geen beste naam. Het speelde veel te hard, eigenlijk geen echt handbal: een beetje rauw". Hans vari Zelm heeft dat in korte tijd om- overal in deze omgeving oefenwed strijden te spelen is daaraan niet vreemd". Unitas heeft in die wed strijd veel goodwill gekweekt. Hans van Zelm ziet de stap naar de lande lijke tweede klasse zeker niet als een zware opgave. „Natuurlijk zullen wij het niet makkelijk krijgen, maar de ploeg kan het karwei aan, daarvoor heeft het teveel talent". Unitas steunt op een brok ervaring, ver mengd met veel jeugd. „En", zegt Hans van Zelm. „Ik wil de samen werking tussen coach Ton van Ettinger en mij niet vergeten. Dat gaat uitstekend". getraind, maar nog niet verwacht dat dit nu al in praktijk kon worden ge bracht". Hans van Zelm gaat hier over verder. „In de beslissende fase van die wedstrijd, toen de ploeg met één doelpunt voorstond, ging het een systeem spelen over drie man en daaruit kwamen een aantal doelpun ten, die Unitas de overwinning bracht", aldus Hans van Zelm. Het is ook duidelijk, dat de aanpak van Van Zelm bij Unitas is aange slagen. Eigenlijk was het afgelopen gebogen. „Ik wil me natuurlijk niet op de borst slaan, maar de ploeg was erg leergierig en bracht de oefenstof al snel tot uitvoering op het veld". Het hoogtepunt vormde ongetwijfeld die promotjewedstrijch Goodwill „Omdat de handbalcompetitie zo goed als afgelopen was, trok deze wedstrijd veel kijkers en deze ston den verbaasd van de kwaliteiten van de ploeg. De uitnodigingen om nu Verdediging Bij de dames vormde de verdediging het grootste probleem. „Er zat ge noeg schotkracht in de ploeg, maar verdedigend ging het vaak mis en dat kostte meestal de overwinningen". Hans van Zelm kijkt al weer verder, naar het zaalseizoen. „Unitas is een duidelijke buitenploeg, daarom zal het in de zaal minder gaan". Voor lopig wil hij zich concentreren op het veldhandbal: „Daar liggen voor deze ploeg de mogelijkheden". handbalwereld heeft meege maakt, zijn verbazing onder woorden brengen. De verrassing was dan ook groot, toen Unitas in de promotie-klasse zover kwam dat het met het zeven- handbalteam het kampioen schap binnenhaalde, „We hadden daarom geen enkele verwachting voor die promotiewed strijd tegen Saturnus voor een plaats in de landelijke tweede klasse, maar Slechts Jan van Altena ontbrak op het appel, nadat Pim Visser's jachthoorn voor de competiti ouverture geschald had. De jonge Maassluizer koos weer neerd. Er zijn gelukkig aan aantal verstandige jongens bij. Ze denken redelijk en hebben ingezien, dat er na de magere resultaten van de laat ste jaren weinig te eisen valt. Ze be seffen ook goed, dat het Nederlandse voetbal niet op spelers van SVV zit te wachten. Natuurlijk, FC Vlaardin- gen schijnt in de markt te zijn ge weest voor Steenbergen. Schijnt, want ze hebber ons nooit benaderd. Het hele spel is via de pers gespeeld". Sober SVV zelf heeft een sober aankoop vereniging ontkoppeld worden. Mocht dat de voorwaarde zijn voor een overheidssubsidie van een kwart miljoen, dan zullen we weinig keus hebben, maar op het moment, dat we een stichting worden, zal er niemand meer zijn, die er iets voor wil doen. Zelf zou ik onmiddellijk stoppen. Ik voel er niets voor om me in mijn vrije tijd in te zetten voor een commercieel beweginkje", aldus Maarten Eising. „En zo denken ze er hier allemaal over. Ondanks of mis schien we dankzij dat betaalde voet bal hebben we een prettig stuk vrijetijdsbesteding. Aan het lonken kopen. Net als andere clubs. Dikwijle kost het echter al de grootste moeite om een amateurspeler bij een hoofd- of eersteklasser weg te halen. Ze vragen ijskoud wat wij meer kunnen betalen dan ze nu verdienen. Laten we dat maar eens duidelijk stellen, want wie zegt, dat'het niet zo is, gaat voorbij aan de realiteit". In Harga mag dan schuldloos betaald voetbal bedreven worden, in de ogen van de commissie Christiaanse (het oogappeltje van CRM-minister Harry van Doorn) valt er het één en ander gezond te maken. Eising: „Die mijn Nu Maarten Eising voor het amateurvoetbal. had een beenbreuk hem parten gespeeld, maar nochtans zag de SVV-leiding voldoende talent om hem andermaal een con tract voor te leggen. Maar Van Altena's gretigheid was verdwe nen. Hij wierp tegen, dat de be loning te mager was in vergelij king met de tijd, die hij in SVV moest investeren en keerde naar VDL terug. Nu is het bedrijven van betaald voetbal welhaast synoniem met het verwerken van teleurstel lingen, maar SV V-voorzitter Maarten Eising blijft het triest vinden, dat Van Altena zijn be slissing zo overhaast nam „De motivatie klopte niet' hij sprak zichzelf gewoon tegen. Tegen ons zei hij dat hij fysiek niet tegen betaald voetbal was opgewassen. Pas later kwam de verklaring, dat het contractbe drag te laag was. Door zijn beenbreuk heeft hij zich pas laat in het eerste elftal kunnen spelen. Mogelijk heeft hij daar door ook niet helemaal kunnen ontplooien. We wilden best met hem verder, maar niet tot iedere prijs. Het is zonde van het geld, dat we vorig jaar aanVDL hebben moeten betalen om hem los te krijgen, maar we kunnen niet zomaar contracten uit de hand laten lopen. We werken met stan daardbedragen, waarvan we al leen in heel uitzondelijke geval len afwijken. Dat geldt voor allemaal". Wellicht was die wetenschap de voor naamste reden van het snelle tekenen van de meest SV V-contractanten. jElsing: „Ze zijn niet zo geëmotio- beleid. Heeft telkens ook slechts zo'n twintig a vijfentwintig duizend .gul den te besteden. Noem het maar betaald voetbal in de marge. Maarten Eising zal het in ieder geval niet be strijden. „We kunnen onze inkom sten op tienduizend gulden nauw keurig begroten", zegt hij vastbera den. „Maar we kunnen geen escapa des maken. Ik heb een verrekte hekel aan schulden. Daarom is de kosten bewaking nogal strak. Maar wie denkt, dat we het met onze finan ciën moeilijk hebben - en dat moet men dan maar van me aannemen - heeft het mis". Op de keper beschouwd drijft het Schiedamse betaalde voetbal zelfs op de zelfwerkzaamheid van de leden. „Om die reden zal er ook heel wat moeten gebeuren wil het am; en betaalde voetbal binnen naar sponsors denken we gewoon niet. Zodra het bedrijfsleven de club binnengehaald wordt, willen ze ook iets te zeggen hebben. Dat kan in onze verenigingsstructuur niet. Bij SVV hebben de leden het nog voor het zeggen". Het verandert overigens niets aan SW's status quo. Eising zegt het zelf: „We kunnen rondkomen, maar niet vooruitkomen. We voeren een 'lange termijn politiek: we moeten vanuit de basis, de jeugd, bouwen aan het eerste elftal. Vandaar dat we ook best bereid zijn veel tijd en geld aan de training van die jongeren te beste den. Dat heeft ons de laatste twee jaar Ruud van Dijk en Corrie Huigen opgeleverd. Maar we zouden via een subsidie van wie dan ook best eens een aantrekkelijke speler willen heer Christiaanse mag dan een knappe man zijn, maar daarom hoeft hij nog geen verstand van betaald voetbal-zaken te hebben. Ik weet, dat er in het sectie-bestuur betaald voet bal van de KNVB mensen zitten, die een andere visie hebben en die ook dichter bij de realiteit staan". heb de stellige indruk, dat die com missie zelfs nooit bijeen geweest is", beschuldigt Maarten Eising dan. „Mijn bezwaar is, dat er in deze stad gewoon niets kan. Nu weet ik wel, dat andere gemeentebesturen het ook vertikken een subsidie te ver strekken, maar dat wordt dan dik wijls ruimschoots gecompenseerd door een andere vorm van steun". „Zo kan er in Vlaardingen een garan tie af. Daar krijgt Fortuna een nieu we kleedaccommodatie, waarvan de FC meeprofiteert. In Rotterdam be taalde de gemeente de kleedlokaal uitbreiding van Excelsior. In Zwolle heeft de plaatselijke overheid ruim anderhalf miljoen gulden gereser veerd om de tribunes van PEC te overkappen. Van ons complex is nog geen spijker van de gemeente. Laatst las ik, dat FC Dordrecht's subsidie aanvraag was afgewezen, maar dat de gemeente de huur van het veld voor zijn rekening zou gaan nemen. Ware neer Rotterdam dadelijk over de brug komt voor Sparta, Feyenoord en Excelsior - en ik zie dat gebeuren - dan zijn Amsterdam en Schiedam nog de enige steden, waar het betaal de voetbal door de overheid niet gesteund wordt". Eising voelt zich nog steeds achter gesteld bij de meerderheid van de be taald voetbal spelende clubs. Tot twee keer toe heeft SVV getracht een minimale gemeentelijke subsidie Slavenhandel Dat vooruitzicht ergert Eising mate loos. Maar hij weigert het om nog een derde keer bij de gemeente aan te los te krijgen. Ze vingen bot. Wel kloppen. „Het is een bekend feit, dat kwam de gemeente met de toezeg ging, dat een commissie-ad hoe de problemen van de topsport (en daar bij werd ook gedacht aan bijvoor beeld Juventus en De Koorenbeurs) onder de loupe zou gaan nemen. „Ik SW's hoofdmacht begint punten uit vijf wedstrijden. t vertrouwen aan weer een nieuwe competitie Tram sommige politici meer verwantschap voelen met de recreatie-sport, dan met de betaalde sport. Ze praten nog niet niet over slavenhandel, maar we zijn er niet ver meer van af. Alles moet in vrijheid gebeuren: dat is de levensvisie van deze mensen. Weet je wat ik nu eens prettig zou vinden: dat de partij, die ik bedoel nu eens in zijn programma zou zetten, dat ze tegen het betaalde voetbal zijn". Ook vanuit zijn zetel in de Schiedam se sportraad kan hij aan dat politieke standpunt weinig veranderen. Eising stelt terecht, dat hij niet in de sport raad zit om het SVV-standpunt te verdedigen, maar dat hij door de ne gentien voetbalclubs is gekozen om hen in de sportraad te vertegenwoor digen. „Die zaken houd ik streng ge scheiden, maar dat wil niet zeggen, dat il$ me desondanks niet aan vele andere zaken erger. Zo liggen er in Blijdorp vier velden en aan de Paral lelweg twee velden nog steeds on gebruikt. En dat terwijl er een acute veldennood is. Maar de sportraad is nog steeds niet functioneel en kan derhalve geen slagvaardig beleid voeren. We zijn een adviescollege en wat die velden betreft zijn we volkomen afhankelijk van de dienst van gemeentewerken". Met SVV wil hij in ieder geval niet afhankelijk zijn. „Ze hebben ons ooit eens verteld, dat het helemaal geen kwaad kan om schulden te maken. We hebben dat afgewezen. Nu is er in Nederland niemand, die ook maar een cent van ons tegoed Htm Visser recent alvast op vijf heeft. En dat is toch een geruststel lende gedachte" RI~ANRi,rEreB.V.,ZnTrddimOP 14 10 V7' aan9Bb0den d°0r REDER,J VI/.?®¥"L?!laiLt.en Beekse Bergen aangeboden door REKREATIEPARK BEEKSE BERGEN. - 1 paar SKISCHOENEN model „Sprint - 1 skiset Flipper met Tyrolia hakaut f 244.- ook aangeboden door DAKA SPORT Rotterdam! uit 15 landen aangeboden door VIVAT SLIJTE- Pakket van 25 flessen t RIJEN WIJNHANDEL in Rotterdam 2 L.P.'s naar keuze worden aangebodei door FREE RECORD SHOPS B.V. SP'^RT Teksten: Gerard S. Verver, Peter Spek en anderen. Foto's: Dick Hogerwerf en foto Ton den Haan Eindredactie: Bert Cattel FC Vlaardingen- directeur Bas Gouka Bas Gouka, directeur van FC Vlaar dingen '74 zegt het heel duidelijk als we vragen naar de verwachtingen voor het nieuwe seizoen! „We moe ten het beslist dit seizoen gaan maken, anders kunnen we heel het betaalde voetbal in Vlaardingen wel vergeten". Duidelijke taal van Gouka. maar ook een zware last op de schou ders van de spelers, die weten dat een periode-titel het minst is wat gehaald moet worden. FC Vlaardingen '74 wil zich duidelijk met Theo Laseroms laten zien in de eerste divisie". „We hebben er alles aan gedaan om dit jaar definitief door te breken", zegt Bas Gouka. Voor Theo Lase roms is het ook een belangrijk sei zoen. Ondanks een aantal contacten met andere verenigingen is hij in Vlaardingen gebleven. „Om zich te bewijzen in die eerste divisie", zegt Bas Gouka. „Hij begon in Vlaardin gen met een Haagse erfenis en een zwak team, hij heeft in de loop van het vorig seizoen toch voor een rede lijk succes kunnen zorgen, met uit eindelijk een negende plaats en met het net missen van de laatste periode titel". De Vlaardingse directeur ziet de toekomst van de FC wel zitten. „We hebben geprobeerd om een zo evenwichtig mogelijk team op de been te krijgen, waarbij we de onder linge concurrentie niet uit het oog hebben verloren, als een soort aan moediging". Het zal overigens geen makkelijke start worden voor de Vlaardingse for matie. In twee weken tijd moeten er al vijf wedstrijden gespeeld, waar onder een uitwedstrijd bij FC Groningen. Bas Gouka is wel geluk kig met het feit, dat FC Vlaardingen '74 en SVV niet gelijktijdig meer thuis spelen. „Dat kan de publieke belangstelling voor beide ploegen ten goede komen, ik had nog wel meer wensen voor wat betreft het zondag- Theo Lazeroms programma, maar ik kan me voor stellen dat de competitieleider niet overal rekening mee kan houden". Aanvalskracht Inderdaad heeft FC Vlaardingen met de nieuwkomers Lohman, Polder man, Jansen en op de valreep Molen dijk voor de nodige aanvalskracht gezorgd. Gevoegd bij het tandem Beek en Tijl zal het dringen worden in de aanval. „We kunnen zeggen, dat we straks volwaardige vervangers heb ben op de reseivebank" Naast de ge noemde nieuwe spelers, heeft FC Vlaardingen '74 ook vier amateurs in de gelederen opgenomen, die eerst nog in het C-team moesten rijpen. Van de twintig selektie-spelers kan Theo Laseroms er 16 a 17 voor de uiteindelijke selektie en de start van het nieuwe seizoen gebruiken. Wie er nog moeten afvallen, dat heeft het Intussen heeft FC Vlaardingen ook een gesprek gehad met de gemeente Vlaardingen. Niet enthousiast Dit om het betaalde voetbal in Vlaar dingen te waarborgen. Veel wijzer is men niet geworden. „Men is niet zo enthousiast voor dat betaalde voetbal", zegt Bas Gouka voorzich tig. Ook hoopt de FC op korte termijn verandering te brengen in de accommodatie: „Het is een van onze vurigste wensen, omdat het niet ver antwoord meer is om ploegen op de huidige accommodatie te ontvan gen". Bas Gouka denkt ook aan de al verplichte licht installatie. „Maar geld ontbreekt nog om tot realise ring hiervan te komen". Met pres taties hoopt FC Vlaardingen in het nieuwe en beslissende seizoen de achterstand snel in te halen.

De Havenloods | 1977 | | pagina 15