Tin Abend in Wien' komt in de Doelen iüf Kleurders irt de wolken SIM Kalender missie en zending over 'werk' Drie concerten 'grote drie' termeulen termeulen -space® P weg termeulen Toon Hermans „een vrome neut?" Rijnmond bijna 10.000 winkels termeulen termeulen DE HAVENLOODS DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1977 ft ALGEMEEN- Doe het zelf... Bespaar veel geld door- deze rolgordijnen zelf te monteren. 175 cm hoog. In oranje gedes- sineerd. 90 cm breed J Mm Nu slechts MB 120 cm breed 29, - 140 cm breed 33,- K„-'V rolgordijnen om Un de Rotterdamse Doelen is op donderdag 1, vrijdag 2 en dinsdag .13 september „tin Abend in Wien" te bezoeken. In dit programma grote namen als die van Rudolf Shock en Renate Holm, vedettes uit de operette. Het Utrechts Symfonie Orkest, voor deze avonden uitgebreid tot 90 musici, zal onder leiding van de befaamde dirigent Willi Boskovsky (Wiener Philharmoniker) de Weense sfeer gestalte gaan geven. De mogelijkheid om deze „grote 3" van de operette, Renate, Robert en Willi, samen te brengen bestaat slechts enkele weken per jaar, zodat men gerust van een uxclusief optreden mag spreken. Opening van ,,Ein Abend in Wien" is de ouverture „Dichter und Bauer" van Franz van Suppé door het Utrechts Symfonie Orkest. Verder in het programma de Moulinet Polka van Josef Strauss, uit „Die Czardas- fürstin" het duet „Machen wir's den Schwalben nach", „An der schonen blauen Donau" van Johapn Strauss (orkest), uit „Frasquita" „Hab' ein blaues Himmelbett" door Rudolf Shock, door Renate Holm „Spiel un das Lied von Glück und Treu" en als sluiting van het geheel de Feuerfest- poika van Josef Strauss. Shock-clubs Rudolf Shock heeft al jaren wereld bekendheid. Na de dood van Richard Tauber in 1948 nam hij de Ameri- RUDOLF SHOCK kaanse tournee over, die voor Tauber was georganiseerd. Het was de sleutel naar de deur van de beroemdheid, die voorgoed voor Rudolf is open blijven staan. Traditie is nu, dat hij bijvoor beeld bij de Nieuwjaaruitvoeringen van „Die Fledermaus" in de Staats- oper te Wenen de hoofdrol vertolkt. RENA TE HOLM Renate is soliste van de Wiener Staats- oper. Zij begon haar carrière in de lichte muziek en maakte zo talrijke schlagers wereldberoemd. Ook heeft zij in vele films gespeeld en dankzij haar groot talent en onver zettelijk wil, heeft zij de top in de opera- en operettewereld bereikt. Enige soliste Hoe zeer men Renate Holm waardeert blijkt wel uit het feit dat zij bij de opera-uitvoeringen met Herbert van Karajan in mei van dit jaar, als enige soliste van de Staatsoper door Von Karajan werd geëngageerd. Voor de overige hoofdrollen had hij Italianen genomen. Wie „Ein Abend in Wien" wil bijwo nen, kan vanaf vrijdag 19 augustus kaarten krijgen. De kaartverkoop is van 10-16 uur aan de kassa van De Doelen, telefoon 132490. In verband met de te verwachten grote belang stelling, wordt men aangeraden vroeg tijdig kaarten te bestellen. Voor een spotprijsje- Solide vierkante wand- of plafond spot ,die geheel verstelbaar en jn metaal uitgevoerd is. In bruin, oranje, zwart, of wit. Voor lampen tot 60 watt. Zonder snoer of stekker. Van 14,95 j In een hypermoderne meet- en regel- kamer zit een procesregelaar op wacht: Er is een foto van gemaakt. Waar, is niet zo van belang, titan t zo'n plaat is in ieder industriegebied ter wereld, te schieten. In de 1978-uitga- l ve van de Algemene Missie Kalender Mexicaanse maji met gedroogde krui den op weg natr de markt. fij Let op Havenloods! De Havenloods biedt u en uw gezin Om het u mogelijk te maken alles eens met eigen 'ogen te zien moet u gebruik maken van de onderstaande bon. Daarmee kunt u uw ruimtereis gratis met 85 meter verlengen. Een uniek en levend beeld van Rotterdam, zijn Maas en vele havens. U moet het zelf beleven! Voor maximaal 4 personen Inleveren bij de kassa Aantal personen.. Aangeboden door DE HAVENLOODS en van de kalender van de Nederland se Zendingsraad, waarin zo'n foto te midden van een dertiental andere in kleur staat afgebeeld, wordt vermeld dat de opname gemaakt is in een gro te Australische procesfabriek. De kalenderredaktie noteert daarbij: „Het is geen bijbels beeld. Als de bijbel het over arbeid heeft, gaat het over ambachten en over landbouw, over werk van mensen samen, over gemeenschappelijke arbeid. Hier zit een procesregelaar alleen te waken over installaties waarvan de aanschaf - fingskosten de grootte van zijn jaar salaris vele duizenden malen over treffen. Grote verantwoordelijkheid, ook voor de produktie én voor de veiligheid van de fabriek en haar om geving. Eenzaamheid, verantwoorde lijkheid, spanning. In de rijke landen is arbeid duur geworden. Er wordt op bezuinigd door de produktieeenhe- den aldoor groter te maken en de technologie steeds meer te verfijnen. Dan zijn er nog maar enkele werkers nodig voor het kontroleren van het kontrole-instrumentarium. Op de ze vende dag wordt niet meer gerust. De fabriek weet van geen ophouden en de wacht krijgt een roostervrije dag ergens in de week". Deze nieuwe, wederom in co-produc- tie tot stand gebrachte Algemene Missiekalender en NZR-kalender staan dan ook geheel in het teken van het werk van de mens, het gebrek aan werk en het scheppen van werk in velerlei regio's op alle kontinenten van onze wereld. De titel is ontleend aan de Bijbel: „Wij zijn medewerkers van God. Die medewerkers ko men we tegen in de dertien (inclusief de omslagfoto) grote kleurenplaten uit Japan (theepluksters). Europa (metaalgieter), Nepal (werkzoeken den), Indonesië (zeilmakers) en vele landen meer. De ligging van het ge noemde land óf de regio wordt aan geduid op een schetsmatig land kaartje. Twaalf maandelijkse momentjes meditatie op een thema dat per plaat zeer informatief wordt toegelicht. Uit de vijf gulden die maar in reke ning worden gebracht voor deze ka lender moeten ook nog baten komen voor het missie- en het zendingswerk. De kalender is verkrijgbaar bij het Centraal Missie Commissariaat, Van Alkemadelaan 1, Den Haag door overboeking van f7,- (incl. f2,- porto kosten) op giro 17606. Omslag van de kalender i an missie en zending: een van de vele bana- nendragers op- .liet Antilliaanse land Sint Vincent. Ruim voordeel... Een uitstekende aanbieding herenanklets van 60/40% wol/ nylon. Origineel engels fabrikaat. In groen, grijs, bruin, camel, zwart, raf blauw, marine of .bordeaux. Eén maat passend voor de schoen maten 40 t/m 44: Van 4,50 Afgelopen zaterdag was het eindelijk zover voor de winnaressen van onze vöörjaarskleurwedsirijd. Ats afsluiting hun vakentie konden Carota, Ma rian en Sophie vanaf vliegveld Zestien hoven een uur tang de tucht in in een vierpersoons sportvliegtuigje. Het was voor hen alledrie de eerste keer dat in een vliegtuig stapten. Dat het ook meteen een vliegtuig was waar je pal naast of achter de piloot zit en precies kunt zien wat hij allemaal doet maakte het natuurlijk extra mooi. Gelukkig was het zaterdag nog al rustig in de lucht, zodat de plastic zakken die voor het geval van lucht- ziekte meegenomen waren niet nodig bleken. De tocht ging over de molens van de Kinderdijk, de Moerdijkbrug en de Volkerakdam, de Nieuwe Waterweg met al zijn schepen, en natuurlijk over het eigen huis van de meisjes. Het bleek niet mee te vallen om van uit de lucht ie eigen huis te herken nen. Na enig zoeken hadden Sophie en Marian het wel gevonden, maar Carota had haar straat niet ontdekt. „Wel de kermis en voetbalvelden". Natuurlijk waren de fototoestellen meegenomen. ,,lk hoop dat de foto's gelukt zijn, want als je door de zoe ker keek was het erg vaag op de grond" vertelde Marian. Dat valt in derdaad te hopen, want zo'n rond vlucht win je niet gauw een tweede keer. Over een ding waren ze het alle drie eens.'t was erg leuk! Ter overweging Raakt de rol van Toon Hermans uitgespeeld? Dat hoor je vaak zeggen. Maar volgens Toon zelf is er van afnemende interesse in het geheel geen sprake. „Laten ze er de boeken maar op nakijken. Als je, zoals ik, avond-aan-avond ver over de duizend bezoekers krijgt, mag je toch niet beweren dat er geen belangstelling meer voor bestaat", zegt hij. Alles is volgens hem te rug te voeren tot jaloezie en het feit dat sommi ge mensen niet accepteren dat hij niet alleen een grappenmaker is, maar ook een man die de mensen nog iets meer heeft te vertellen. „De clown uithangen betekent niet een clown zijn. Ik wil mezelf geen etiket opplakken, maar ik ben in ieder geval geen lolbroek, geen opper vlakkige man. Een clown moet, gelóóf ik, een ernstig iemand zijn, want zonder de ernst en de tragiek van het leven te kennen is het niet mo gelijk grappig te zijn. Onlangs kwam er na af loop van een voorstelling een mevrouw naar me toe, die vertelde.dat haar man omgekomen was bij de vliegramp van Tenerife. Zij was naar mijn show gekomen om er na al die weken vol na righeid eens even helemaal uit te zijn. Ais je zo iets hoort, besef je ineens dat je toch wat meer bent dan alleen een volksentertainer die mensen aan het lachen maakt, waar je naar toe gaat zoals je ook een moppenblaadje leest". Na zo'n ontmoeting met zo maar iemand uit het publiek groeit bij Toon de overtuiging dat hij eigenlijk - zij het op een heel andere ma nier - toch heeft bereikt wat hij als kind al wil de worden: dokter zijn. Maar dat kon moeder Hermans, die al jong weduwe was geworden, straatarm, niet bekostigen. Toon vertelt over dat jeugdideaal: „Ik weet nog goed dat ik een neef had die dokter was in een ziekenhuis in Antwerpen. Daar ging ik wel eens naar toe. Als jongen van een jaar of negen liep in dan in een witte jas door de gangen van het ziekenhuis. Ik vond het heel erg dat ik geen dokter kon wor den. Toen had ik er nog geen flauw vermoeden van dat ik later mensen met humor zou probe ren te genezen. Het is eigenlijk, zo heb ik later gedacht, niet zo verwonderlijk dat zo iemand op een gegeven ogenblik denkt: „Ik neem het niet langer, ik ga er tegenin, ik ga gek doen. Ik geloof dat de armoede uit mijn jeugd de drijfveer is geweest voor wat men mij wel eens verwijt: overdreven blijheid op het to neel. Wat ik in mijn jeugd heb meegemaakt, is echter van grote waarde geweest voor later. Het waardevolle van armoede is moeilijk te formu leren. Maar het geeft je een betere basis voor dit vak dan wanneer het je altijd voor de wind is gegaan". Bij het al of niet gelukkig zijn behoort volgens Toon ook het letten op kleine dingen, die in het leven toch belangrijk zijn. „Het ongelukkige is dat veel mensen verbijsterd zijn als hun iets ergs overkomt. Ze moesten eens meer verbijsterd zijn over de gewone alledaagse dingen in het le ven. Dat kunnen ouders hun kinderen bijbren gen. Zoals ouders hun kinderen veel kunnen meegeven. Eén van mijn jeugdherinneringen is het avondgebed met moeder. Dat blijft me al tijd bij. Het is heel belangrijk dat ouders met hun kinderen bidden. Dat bidden is voor mij niet je ogen dicht doen en woorden prevelen of op een stoel gaan zitten met een hele meute en met elkaar termen zeggen. Bidden is voor mij: bij jezelf naar binnen kijken en dan Hem ontdekken, voelen dat God er is". Toon draagt op zijn blauw geruite shirt een houten kruis. Als ik naar de bijzonderheden daarvan vraag zegt Toon: „Het is een geschenk van Rietje. Ik ben er erg op gesteld. Ik draag het bijna dagelijks, maar meestal zie je het niet omdat het achter mijn stropdas zit. Als je vraagt wat het voor me betekent, waarom ik het draag dat is omdat er een grote symboliek achter zit. Een kruis op zich is niets, maar het wijst naar Christus, de Man aan het kruis en dat is de fi guur waar alles mee begint. De kracht die van het kruis uitgaat doet je tot bezinning en inkeer komen, geeft je een gevoel van vertrouwen. Dat gevoel heb ik niet als ik naar het Vaticaan kijk, naar een man met een gouden jas aan, maar dat had ik misschien beter niet kunnen zeggen". Vorig jaar publiceerde Toon Hermans een dag boek, waarin hij zo maar wat gedachten uit strooide. Als je dat boek leest, zie je tussen de regels door ook dat voor Toon religie veel be tekent. „Niet iedereen heeft me dat in dank af genomen. Ik ben er kwetsbaar door geworden. Het zou zelfs wel eens kunnen zijn dat die tegenwerking van de afgelopen weken komt van mensen die dat niet kunnen zetten. Maar ik heb er geen spijt van. Het heeft mijn bezig zijn ver diept, er een extra dimensie aan gegeven. Je trapt mensen op hun tenen door te zeggen wat je denkt, maar volgens mijn vrouw ben ik nu pas volwassen geworden. De mensen die naar mijn shows komen, zien nu niet alleen een lol broek meer staan, maar een man van wie ze ver wachten dat hij elk moment iets kan zeggen dat ze in hun zak kunnen steken. Dat doe ik niet. Ik zou best op het toneel grappen kunnen ma ken waar meer denkkracht achter zit. Toch laat ik dat opzettelijk na. Als kinderen naar een speeltuin gaan, moet je ze geen rekenschrift meegeven, maar ze op een hobbelpaard en een .glijbaan laten zitten. Mensen in een theater wil len een avond hun zorgen van alledag vergeten en dan moet je niet de dominee of de priester willen uithangen". We ontlenen dit alles aan een exclusief inter view, dat Toon Hermans voor „Trouw" heeft gegeven. Dit interview eindigde zo: „Toon zwijgt, kijkt me aan en zegt dan: „Als de mensen lezen wat ik heb gezegd, zal ik wel door een vrome neut worden uitgemaakt. Ik ben erg diep op de dingen ingegaan, wat ik anders niet gauw doe. Het zal door sommigen wel weer verkeerd worden uitgelegd. Juist omdat Trouw geen boulevardblad is, zullen ze wel zeggen: Toon wilde zeker een goede beurt maken door vroom te gaan praten". Als iemand van De Havenloods dit alles had mo gen opschrijven, zou niemand hem ervan verdenken, dat hij bij het vrome volk een wit voetje wilde halen. Maar we zijn in elk geval niet bang om een flinke vrome noot te kra ken. Dr. K J. KRAAN De rashond van de Koning is ont- snapt Je vraagt je af, hoe heeft ze'm dat gelapt Eerst is ze over het hoge hek ge-■ klommen Daarna de brede slotgracht door-J gezwommen Nu rollebolt ze tierig in het grasjj 'n reu van nooit meer te her- J kennen ras Doch geen hond weet wat een stamboom is. 't Wordt spel Dat enige nasleep hebben zal, dat Aan 's Konings eigen hand gelijnd, dan lijkt Zo een hond bijzonder, doch datjj blijkt bedrog Want och, wanneer zo een dier" eens aan de haal is Wie ziet dan dat een koning zijn principaal is. Rijk of arm, een hond kan hetW niet verrfkken Hij kaix trouwens het verschil niet eens ontdekken Lompen en klompen, of pronk-m gewaad en praal Een hond kijkt daar doorheen, is m dat niét.kolossaal? LEEN DE ZWART l Het Rijnmondgebied is het eerste gewest in Nederland dat kan be schikken over een volledige winkelin ventarisatie. Op 20.000 ponskaarten en in lijstvorm zijn alle winkels in de 23 gemeenten geregistreerd. Het zijn er, naar de stand van het onderzoek, vorig jaar, 9.733 met in totaal 30.974 werknemers in volledige dienst en 6.394 part-timers. Het Rijnmondgebied beschikt over ruim 900.000 m2 verkoopvloer oppervlak en ruim 1,4 miljoen m2 bruto-bedrijfsvloeroppervlak Sportief sn vlot dit huisjurkje zonder mouwen. Geheel gedessineerd met zakken, effen bovenstuk en ritssluiting aan de voorzijde. 100% katoen. In rood, marine of groen. Maten 42 t/m 52. Nu van f.19,95 Ruim 100 gulden voordeel... Een prachtige kwaliteit berber frisee tapijt op schuimrubber rug, dat bij uitstek geschikt is voor veel belopen ruimtes. Inéén mooie kleur berber. 400 cm

De Havenloods | 1977 | | pagina 9