Antwoord werkloosheid: aanpak in EEG-verband 14?s ót eentjes keilen In lidstaten 5,4 miljoen mensen zonder werk termeulen Symphonia termeuien termeulen Md ettp wee\ 'n nieuwe leesit[ap Meijer op de bres voor zeehonden FIJN! DANSLES! Dansschool C.F. WUYSTER Voorin toupet of pruik De kerk moet het lef hebben termeulen DE HAVENLOODS DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1977 «ALGEMEEN- Afgelopen donderdag 25 augustus organiseerde de VVV Rotterdam in opdracht van Rotterdam-Promotie, een studiedag met als thema, de Europese aanpak van de werkloosheid, bestrijding, alsmede de - problematiek van de gastarbeiders in de Europese Gemeenschap. De Europese Gemeenschap (EEG) bestaat volgend jaar, 20 jaar. In 1978 zullen er voor het eerst in de geschiedenis van Europa, recht streeks verkiezingen voor het Europese Parlement plaatsvinden. Wat heeft de EEG in haar twintig jarig bestaan bereikt? Wat het eerste deel van de vraag betreft kan men stellen dat dankzij de oprichting van de Gemeenschap, de douanerechten binnen de lidstaten zijn afgeschaft (1968) en het gemeenschappelijk buitentarief van kracht werd. Op sociaal terrein is er een volledig vrij verkeer van werkne mers terwijl er aanzienlijke verbeteringen zijn geboekt bij de uit werking van het gemeenschappelijk vervoers- en handelsbeleid. Er wordt gestreefd naar een economische en monetaire unie en de rea- lasatie van deze plannen is in een zeer vergevorderd stadium. Nog stééds niet bereikt, is een een heid van aanpak betreffende het pro bleem van de werkloosheid. Hoe kan de EEG haar Steentje(s) bijdragen tot de oplossing van dit vraagstuk in de verschillende lidstaten? Er zijn in het gebied van de EEG zo'n 5,4 miljoen werklozen, terwijl er in hetzelfde ge- Extra voordelig! Zelfs al heeft u twee linker han den, dan is dit wandvinyl op pa pierbasis nog gemakkelijk aan te brengen. Het is sterk, dus scheurt niet snel, gemakkelijk naadloos te plakken, afwasbaar en krimp- vrij. In oranje of paars. 50 cm breed, rollengte 8 1/2 meter. Dit Rotterdamse amateursympho- nieorkest verzoekt gevorderde ama teurmusici zowel strijkers als blazers zich voor kennismaking bij het oudste symphonieorkest in Neder land te willen jopgeven. De eerste re petitie zal op 5 september te 20 uur in het repetitielokaal van de Tech nische School, Baljuwstraat 2 (bij Walenburgerweg) te Rotterdam on der leiding van de dirigent Henk Brier gehouden worden. Het ko mende seizoen worden 2 concer ten in De Doelen (foyer) gegeven en ook daaromtrent zal mevr. L. van Vreeswijk-v.d. Eb, Westzee dijk 194 Rotterdam, tel. 366762 u gaarne inlichten. Buitenlandse werknemers, die in het begin Tan de zestiger jaren zijn aan getrokken om te kunnen voldoen aan de vraag van het industrieel complex, zoals dat in die tijd tunctioneerde. Alles ging toen immers gesmeerd: fabrieken draaiden op volle toeren, de productie bleef stijgen, de boeren konden hun producten kwijt, de dreiging van een 3e wereldoorlog ver vaagde, grondstoffen waren ruim schoots voor handen (en nog goed koop). Het was logisch dat men toen goedkope krachten uit het buiten land huurde voor bepaalde baantjes waarvoor in de verschillende west- europese landen, bij de eigen bevol king, toch weinig animo bestond, maar die in het belang van het in stand houden van de westerse leef wijze, toch vervuld moesten worden. Bovendien was het ook nog een sociale daad want in hun eigen land kregen deze mensen toch geen baan en verdienden ze in elk geval een stuk Olie-crisis De geschiedenis van die crisis is be kend. Er werd teveel geproduceerd, te weinig gelet op de aanwezige voor raden grondstoffen, voorbijgegaan aan de milieuvervuiling en als klap op de vuurpijl draaiden de Arabische landen, na de vierde oorlog in het Midden-Oosten tegen Israel, de olie kraan naar West-Europa dicht. De grote olie-maatschappijen toonden weinig consideratie met het ge schrokken Europa en gebruikten de crisis om de olieprijzen op te schroe ven. De EEG bleek toen een vergaarbak te zijn van individuele lidstaten die het gemeenschapsbelang vergaten en het nationaal belang boven alles lieten prevaleren. In Nederland werden er nieuwe afspraken gemaakt tussen re gering en bevolking. Nederland moest een stap terug doen en daar is het nu nog steeds mee bezig. Gezien de situatie in de andere landen van de EEG, moet het Neder land aandeel in de productie terugge draaid worden. Dit is natuurlijk maar één van de facetten die verbonden worden. Dit is natuurlijk maar van de facetten die verbonden zijn aan de algehele teruggang die Neder land nu meemaakt, maar het sluit wel aan op de mede daardoor ontstane vergroting van de werkloosheid. De EEG-leden beraden zich over de vraag, hoe het immense probleem op te lossen. Helaas, zoals al eerder opgemerkt, stuiten ze hier vaak op de nationale belangen van de afzonder lijke lidstaten. De vraag rijst of de politieke wil tot het vinden van een oplossing voor de werkloosheid wel aanwezig is bij de verschillende landen die zich verenigd hebben in een Europese Gemeen schap. Socialisten Voor het klassieke interieur../^ Bijzonder mooie voitine in boogmodel. (100% poly ester). Een lust voor het oog; hagelwit, met 'n ca. 20 cm hoge beige borduurrand en 15 cm. lange ruche. Voorzien van schuif en hoofdje. 3 maten: 160 cm hoog x 250 cm breed voor 160 cm hoog x 300 cm breed voor f.28,95 200 cm hoog x 450 cm breed voor f.47,95 verschillende fracties. De socialisti sche fractie binnen het Europees Par lement bepleit o.a. een grotere open heid in het investeringsbeleid van de multinationals opdat de verschillende regeringen meer greep op dat beleid krijgen. In het verleden is het immers vaak genoeg gebleken dat het belang van de multinationale ondernemin gen niet overeen kwam met de ge meenschappelijke belangen. Boven dien vinden de socialisten dat natio nale protectie-maatregelen moeten worden tegengehouden en dat er een betere verdeling moej komen van het beschikbare werk" op de arbeids markt, door maatregelen als het ver langen van vakanties, beperking van overwerk, bestrijden van zwart werk, arbeidstijdverkorting e.d Een ander plan van de socialisten, dat op veel weerstdnd zal stuiten van werkgeverszijde, is om grote bedrij ven te verplichten, per verloren gega- ne arbeidskracht, een bepaald bedrag te storten in een fonds. Dit fonds is bedoeld als één soort dekking van de werkloosheid. Ter bestrijding van de opkomende jeugdwerkloosheid bepleit de socialis tische fractie een verlenging van de leerplicht terwijl in de laatste jaren van de schooltijd een soort beroeps gerichte opleiding moet worden gege ven in de nog beschikbare arbeids plaatsen. De Christen-Democraten in het Europese Parlement willen, overigens evenals de socialisten, een gemeen schappelijk beleid waarin o.a. inves teringsplannen gemeld moeten wor den in Brussel om vandaar uit geco ördineerd te worden in Europese ver band. Er bestaat ook een Europees Sociaal Fonds. Dit fonds geeft bijvoorbeeld geld om mensen een ander vak te leren waarin ze wel werk kunnen vinden. Het fonds geeft ook geld aan mensen die ergens anders willen gaan werken (in een ander land en met ge gronde redenen). Het fonds geeft echter slechts aanvullende steun en kan slechts gebruikt worden na een genomen initiatief van een regering van een lidstaat. De Christen-Demo craten zouden graag zien dat het gebruik van het fonds niet meer al leen afhankelijk is van een initiatief van een nationale regering, maar ook zelfstandig gebruikt zou kunnen worden. De liberalen hebben vrijheid van onderneming hoog in het vaandel staan. Ondanks alle problemen vinden zij dat de uitbreiding van industrie en handel moet doorgaan en dat de rege ringen particuliere bedrijvigheid moe ten stimuleren door het economisch klimaat voor investeringen aantrekke lijk te maken voor ^lie investeerders (verlagen belastingen, vestigingseisen minder zwaar maken e.d.). T egenstellingen Wanneer men het standpunt van de socialisten vergelijkt met dat van de liberalen ziet men dat de tegenstel lingen, evenals op nationaal niveau, ook in gemeenschapsverband enorm groot zijn. Dat werkt een spoedige oplossing niet bepaald in de hand. Dan is er ook nog een ander punt aan de orde, namelijk het toetreden van Spanje, Portugal en Griekenland tot de EÉG. Enerzijds zouden de prob- blemen groter worden (mensen uit die landen die naar de rijkere landen zouden trekken voor het vinden van werk) maar anderzijds worden ook de mogelijkheden groter. Er zouden in die landen bijvoorbeeld fabrieken e.d. gevestigd kunnen worden die vol doen aan een daar bestaande vraag. Vanuit de redelijkheid zou er dus geen vuiltje aan de lucht moeten zijn. Maar redelijk en redelijk is twee. Vanuit regeringsstandpunt en vanuit het standpunt der multinationals. En wie van die twee regeren nu werkelijk in Europa? Mogelijk kunnen de rechtstreekse verkiezingen voor het Europese Parlement daar volgend jaar wat meer (duidelijkheid) over ver schaffen. Het allergrootste punt is echter nog maals de bereidheid van alle afzon- delijke lidstaten om tot een oplos sing te komen in gemeenschapsver band en dus de nationale belangen naar de tweede plaats te verwijzen. Redelijk gezien moet die bereidheid vanzelfsprekend zijn. Dit is makkelijk te illustreren aan de hand van een klein voorbeeld. Wanneer Nederland bijvoorbeeld eens de eigen textiel industrie zou gaan beschermen door allerlei importverboden e.d. zouden de landen die getroffen worden door die importverboden, op hun beurt weer allerlei restricties kunnen gaan stellen aan de import van goederen die vanuit Nederland naar die betref fende landen worden geëxporteerd. Nog geen 15 gulden... Een prettig dragende jeans 100% katoen met een leuk steekzakje en originele stiksels aan de achter zijde. Maten 36 t/m 42. Nu met bijna 25 gulden voordeel, van 39,75 INBRAAK-BRAND EN BEDRIJFS- BEVEILIGINGSSYSTEMEN latie- en Adviesgroep Batenburg BV, Rotterdam, 010-136500 De derde wereldoorlog 5 Dorst niet uitbreken Maar je kon de lucht Van oost naar west Van de zenuwen drukte ergens Een hooggeplaatste idioot Op een verboden knop. g Groene lichtjes in een lange rij Sprongen van groen op rood Geluidloos braakten computers Gegevens en irtstrukties uit. bewaakt met honden Begon proefraket R.O.T. J Bijgenaamd „het rotje" Zich langzaam naar omhoog te richten. J Dan loste zich in de kop Gezeten op een straal van vuur En spoot het luchtruim in Hoger en hoger Totdat hij als een kleine ster Nog zichtbaar was. Een kleine ster die zich repte Langs het zwerk Met een snelheid Die bergmassieven tot greppels En oceanen tot poldervaarten Reduceerde. I In zifn ingewanden Droeg de ster het mechanisme B Dat in eindeloze cijferreeksen Het doel aftelde. I® Het doeleen slapende stad, 10.000 km verderop. De ontploffing in de lucht Exact op het geprogrammeerde tijdstip De straling naar omlaag I feilloos en zeker. Ergens huilde nog een kind m Blafte nog een hond 5 Toen was ook dat voorbij. Nederlandse Kampioenschappen wedstrijdvissen De Nederlandse kampioenschappen wedstrijdvissen 1977 worden zaterdag 10 september door de NWS georga niseerd in het kanaal van Wessem naar Nederweert tussen de brug naar Grathem en de plaats Nederweert langs de harde weg. De ruim 600 deelnemers hebben zich voor deze kampioenschappen geklas seerd via selectiewedstrijden van de 21 bij de NWS aangesloten federa ties. De wedstrijden worden van 10 tot 14.30 uur gehouden. De prijsuit reiking vindt om half zeven plaats in „De Poort van Limburg", Bassin 5 in Weert. De even geschrokken klokketoren Deed bronzen slagen beieren Over de in enkele minuten ontzidlde stad LEEN DE ZWART Elke week 10 tijdschriften bij u thuis: Panorama,Nieuwe Revue, Margriet, Mimo, Dummy, Kuifje, Jaguar, Diane, Story. Ubelle, Petra (1 x p. mnd.). 'n Vast abonnement op 2 wille keurige bladen kost veel meer. 10 van de beste tijdschriften gratis thuisbezorgd vanaf slechts 1.90 per week. Elke nieuwe abonnee 4 mooie pockets kado! Vraag ook naar onze stripalbums. Bel of schrijf LEESKRING LE NOBLE' Antwoord nummer 287, Rotterdam Tel. 85.47.77 35.000 Briefkaarten hebben staatssekretaris Meijer van CRM doen besluiten, bepaalde delen van de Waddenzee aan te wijzen als staatsnatuurmonument. Die briefkaarten waren afkomstig van sympathisanten van de aktie „De zee hond terug in de Waddenzee", die werd ingezet door de Landelijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee. achteruitgang van de zeehondenstand en de aanwezigheid van giftige afval- produkten. Op basis van de onderzoekgegevens moet inderdaad worden gevreesd, dat er een verband bestaat tussen de BEKENDMAKING De Vereniging van Exploitanten van Electriciteitsbedrijven in Nederland (VEEN) maakt bekend dat het Technisch bureau G.J. van Leeuwen, Oostblok 92 te Wateringen tot nadere orde is geschorst wegens het niet voldoen aan de verplichtingen, neergelegd in de Regeling voor de erkenning van elektrotechni sche installateurs (REI-1976). Dit houdt in dat de elektriciteitsbedrijven kunnen weigeren de door deze installateur aangelegde nieuwe of gewijzigde elektrotechnische installaties of uitbreidingen daarvan op hun net aan te sluiten. De bewindsman verklaart dat hij be reid is om behalve het huidige onder zoek van het Rijksinstituut voor Na tuurbeheer, ook een voortgezet on derzoek te bevorderen naar de her komst van de gifstoffen en de moge lijkheden om verdere lozingen tegen te gaan. Het ligt in de bedoeling de bestem ming als staatsnatuurmonument te doen plaatsvinden in het kader van de Natuurbeschermingswet. Deze wet biedt de mogelijkheid om aan onbe voegden de toegang tot het gebied te ontzeggen. De gronden waar het vooral om te doen is liggen veelal op het specifieke waddengebied; de steeds wisselende grens van land en water. Op die stro ken land hebben veel vogels hun broedgebieden en ook voor de zee hond zijn ze van belang voor z'n voedsel. De maatregelen tegen de lozingen van afvalstoffen zullen minder vlot verlo pen; daarvoor is overleg met andere bewindslieden nodig en dat zal waar schijnlijk meer tijd vergen. AANVANG NIEUWE LESSEN IN ONZE AFDELINGEN NÓORD ZUID-OMMOORD IJSSELMONDE SPIJKENISSE Inlichtingen en inschrijvingen tel. 66 72 75 - 65 78 86. Ter overweging Toch had Hier en Nu nog iets ongewoons: de confrontatie met een man, die vindt, dat zijn basisinkomen te hoog is. Hij heet Ram en hij is huisarts in Oss. Rammen zijn van nature door drammers, maar ik denk dat dokter Ram en zijn paar metgezellen zich met hun idealisme een buil zullen vallen op de muur van verzet tegen zijn voorstelien.v Als niet-t.v.-kijker las ik dit in een commentaar in Trouw d.d. 29-8-'77. Hoe heilig onder ons de salarissen zijn, merkten wij een week daarvoor aan de reactie van het Ne derlands Genootschap van Leraren op het in geding brengen van de inkomens van zijn leden. Er was reeds het één en ander gebeurd. Maar vooral de losjes door minister Van Kemenade gedane suggestie dat in de toekomst meer le raren aan het werk gehouden kunnen worden als zij allemaal iets minder verdienen, is het genootschap in het verkeerde keelgat gescho ten. De vlam sloeg in de pan. Men dreigt zelfs met een staking! Wanneer je dit alles op je laat inwerken, kun je alleen maar zeggen: De kerk doet er verstandig aan om zich niet te bemoeien met het inko mensbeleid en het stabiliseren van de salarissen op de nullijn, zoals Den Uyl van de nieuwe re gering wil (de). Zij heeft naast allerlei andere twee belangrijke excuses bij de hand om in de zen geen partij te moeten kiezen. Excuse 1: Het gaat in de kerk om God en niet om de sa larissen. Excuse 2: De kerk is op het terrein 1 van de salarissen niet deskundig. En door zo de wijste partij te kiezen kan de kerk ook ont komen aan het gevaar, dat laatst iemand aldus omschreef; „Vroeger zijn de armen de kerk uit gejaagd. Nu jaagt men de meer gegoeden eruit. Zo houdt men op den duur niemand meer in de kerk over!" Toch moet m.i. de kerk tonen, dat zij wel par tij durft te kiezen. Natuurlijk is zij niet deskun dig om een gefundeerd oordeel uit te spreken o- ver de economische noodzaak en het effect van de nullijn. Zij kan niet anders praten, dan in de trant van: Als die nullijn voor ons volk iets kan betekenen, dan, beste mensen, achter zo'n poli tiek gaan staan! Waarom moet de kerk daartoe het lef hebben? Omdat de kerk pretendeert iets van God te zijn. Nu is het niet zo, dat God van een leven op de nullijn houdt, van een karig en sober bestaan onder de mensen. Als je de bijbel leest, merk je het steeds weer, dat God het fijn vindt, als mensen het goed hebben en een vro lijk en fleurig bestaan kunnen leiden. Dat is echter niet het enige. God, die ons het goede van harte gunt, wil tegelijk van ons, dat wij be reid zijn om een offer te brengen. Het behoort tot de geest van onze tijd om die bereidheid niet te kennen. Wij leiden een nog al platvloers bestaan; wij hebben niets hogers en niets meer dan het aardse. Het materiële, dat heeft ons helemaal te pakken. God, die dit alles te boven gaat, hebben wij vaarwel gezegd. Wij horen niet Zijn Stem, die ons oproept heel veel voor Hem over te hebben; een offer te brengen uit eerbied voor Hem. En als ons be staan zo platvloers is geworden, horen wij Hem ook niet zeggen, dat wij een offer over moeten hebben voor de naaste, offers voor l-(em en of fers voor de naaste horen in de bijbel zo almach tig sterk )>ij elkaar1! Als de kerk, de kerk van God wil zijn, zal zij al tijd en ook vandaag het lef moeten hebben om op te roepen tot offerbereidheid voor God én de naaste, waartoe ook de werkloze behoort. Als dat de nullijn betekent, goed, dan gaat zij daar helemaal achter staan, hoe een Nederlands Genootschap van Leraren dan ook tekeer gaat en ook al zou zij alleen maar een dokter Ram met een paar metgezellen over houden (al weet ik niet, of dokter Ram kerklid is). Trouw aan de boodschap betekent voor de kerk meer dan de macht van het aantal. De kerk durft bui len te vallen térwille van haar boodschap van redding voor nu en voor eeuwig. Althans dat móet de kerk durven. A.J. Janssens. Praktisch... Een elegante opvouwbare dames paraplu met nylon bespanning, 8 baleinen en het bekende koordje. Lengte in opgevouwen toestand ca 31 cm, doorsnede scherm 94 cm. In uni o.a. zwart, marine, rood en donkerbruin of gedes sineerd rood, bruin, blauw of geel. Van 17,95 voor

De Havenloods | 1977 | | pagina 11