sHGdezë Vrouwen sparen veel geld uit met naaien en bekleden Voorlichting krijgt zware kracht binnenkort HBKB* 'trilt u' Grote Jamin Drop-aktie pArtfJ SLAAPKAMERS WE5TMNDW Raad mogelijk ook 's middags kontaktlenzen s. COhfS - ...bovenop de eerste! I editie p SCHIEDAM maand van start MASSIEF EIKEN MEUBELEN |e(t{e weei{\nieuue\ Orpheus krijgt druk seizoen Huidige kracht kan minimale service verlenen JAMIN DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1977 26e JAARGANG NO. 35 Er komt 'n tweedeTer Meulen in Rotterdam... HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170 iltLLLLLLtili t7f, t &H3KSu5HS zie achterpagina 1 e katern SCHIEDAM - "Sinds verleden jaar september geven de deel-i neemsters aan onze cursus naaien ruiterlijk toe dat ze de cursus volgen omdat de confec tie te duur is geworden. Vroeger zaten ze misschien ook om diezelfde reden op onze cursus, maar ze gaven het niet toe. Op onze cursus kun je voor vijftig gulden een jurkje maken, waar- cntige Alleen bij ons Ook in grote maten. Inschrijving SHG De Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting organiseert dit jaar de volgende cursussen: naaien, gast- en gastvrouw/heer, koken, In disch koken, bloemschikken, samen afslanken, gymnastiek, wandkleden maken, stoelen bekleden, poppen maken en macramé. Belangstellenden voor één van deze cursussen kunnen zich van dinsdag tot en met vrijdag opgeven bij het Bureau, Korte Dam 5 telefoon 264781. Het Bureau is ge opend van half tien tot twaalf uur. Tussen half zes en half zeven s a- voor je in de winkel twee honderd gulden betaalt. Ook maken de cursisten veel kin derkleding, want vooral die is schrikbarend duur." Aldus mevrouw Van Mansum, direc trice van de Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoor lichting over één van de vijf entwintig cursussen die in sep tember van start gaat. Een populaire cursus want honderd tachtig deelneemsters volgen de cursus naaien. Eigenlijk moeten wij schrijven honderdnegenenzeventig deelneem sters en één deelnemer, want voor het eerst in de geschiedenis van de Stichting neemt een man deel aan de cursus naaien: een marktkoopman uit Hoek van Holland die zijn klanten beter wil adviseren over de stoffen die hij verkoopt. "Daar zijn wij ver schrikkelijk trots op", zegt mevrouw Van Mansum. Zoals ook bij de mees te andere cursussen die door de Stichting worden gegeven, bestaat de cursus naaien uit acht lessen. De cur cursus wodt zowel 's ochtends 's middags als 's avonds gegeven. In totaal gaan er deze maand vijftien naaicursussen van start, waarvan twee in het kruisgebouw in Groenoord worden gegeven en de overige in het gebouw van de Stichting aan de Kor te Dam. De naaicursus is verschrikke lijk populair: in het seizoen 1976/ 1977 werden in totaal honderdvier naaicursussen gegeven. "We hebben een lange wachtlijst", zegt mi Van Mansum, "vooral voor de dagavond cursus." men naar eigen ruimtes. Op 1 januari 1972 werd de Stichting opgeheven. Het Ministerie draaide de subsidie kraan dicht omdat men de Stichting te duur vond. Bijkomende redenen waren de te kleine omvang van het cursuspakket en het feit dat de cur sussen in een aantal plaatsen niet meer functioneerden. "Eén van de grote bezwaren, dat alles met één klap weg was, was het weg vallen van onze consumentenvoor lichting", aldus mevrouw Van Man sum. "Wij hebben jarenlang voorlich ting gegeven. Het is veel prettiger voor de consument als hij in de eigen plaats ergens naar toe kan gaan om iets te weten te komen over allerlei apparaten. Het typische is dat het Ministerie van CRM nu weer iets nieuws wil gaan opzetten op voor- lichtingsgebied. De gemeente Schie dam die de Stichting al voor een deel subsidieerde, zat het belang ervan in en is ermee doorgegaan. Ik vond het enorm van de gemeente dat zij dat Crisisjaren De Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting is in de crisisjaren ontstaan. In ruim vijftig plaatsen in Nederland organiseerde de Stichting naai- en kookcursussen. Lapjes stoffen en ingrediënten werden gratis ter beschikking gesteld. De naaicur sus was er spéciaal op gericht om van oude kleren "nieuwe" te maken. Na de oorlog is de Stichting, waarvan het hoofdbureau in Den Haag was geves tigd, opnieuw begonnen. Tot 1960 werden alle cursussen in huishoud scholen gegeven, daarna verhuisde wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen «ndustriegebou w^oudsesjng^BBJR^dam^TelJilO^I^A^I^^^^ RM m Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker dan heeft u voor gewone prijzen wel heel wat anders in uw huis. Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid Wilhelminahaven euwe Haven N.Z VLAARDINGEN Tel. 010- 343006 Let vanaf heden op onze wekelijkse aanbiedingen Sftlflfl y 1° Tijdschriften. 1" 'Slechts 1.90p'week I I vul de antwoordkaart in 4 mooie pocket» kado. Voor afhandeling /fsaaie punten" De discussie over de gemeenteraads vergadering ontstond naar aanleiding van een klacht'van CDA'er mevrouw Taverne over de vorige raadsvergade ring die tot één uur uitliep. Ze wilde voortaan een reserve-avond. Daar naast vond ze dat er bij het samen stellen van de agenda rekening gehou den diende te worden met het aanwe zige publiek. Dat moet soms uren wachten voor het onderwerp, waar voor het gekomen is, ter sprake komt V.V.D'er Verhulsdonk suggereerde de ingekomen stukken die teveel tijd in beslag nemen, naar de commissie vergaderingen te verwijzen. Lems wees hem erop dat de gemeentewet dat niet toestaat. Wel is het mogelijk een kopie van ingezonden brieven naar de commissies te sturen, zodat die er van tevoren over kunnen pra ten. Alhoewel de commissie vorige week geen beslissingen nam, gaat Lems on derzoeken of het mogelijk is de raads vergadering in twee stukken te hak ken: een middag- en avondvergade ring. „Ik zou dat best willen probe ren bij bijvoorbeeld de begrotingsbe handeling", aldus burgemeester Lems. Daarnaast heeft de burgemeester, ge meente-secretaris Mr. M.J. Blok de opdracht gegeven de volgorde van de agenda-punten eens te bekijken en na te gaan of het mogelijk is ingekomen stukken en mededelingen achteraan te zetten. Tijdens de septemberverga- dering wordt evenwel de oude werk wijze gevolgd. SCHIEDAM - The Happy Heart Club organiseert zondag 11 septem ber a.s. een puzzelrit iri de omgeving van Zoetermeer. De prijsuitreiking vindt 's avonds tijdens een dansavond in Hotel Rijnmond plaats. Men kan zich telefonisch onder no. 211059 en 700769 opgeven. unicon b.v wetenschappelijk instituut voor kontaktlenzen aangesloten bij de A.N.V.C. SCHIEDAMSEWEG 73 - VLAARDINGEN TEL.: 010 - 346374 dagelijks geopend UNICON HEEFT ALLEEN KONTAKTLENZEN informatie Er is meer QQQ voor uw QQG de juiste KONTAKTLENS SCHIEDAM - Het mannenkoor Orpheus is onlangs, na een lange zo- merpauze, weer met de repetities onder leiding van Chris Verhoog, begonnen. Ook dit seizoen heeft het koor een drukke concert- agenda. Zo wordt op maandag 5 september a.s. meegewerkt aan een zangers- avond, georganiseerd door het Ge west Zuid-Holland van het Konink lijk Nederlands Zangersverbond. Op dinsdag 18 oktober werkt Orp heus mee aan het jubileum-concert van het Gemengd Koor Excelsior in de Grote Kerk te Schiedam, waarna op dinsdag 20 december een Kerst concert wordt gegeven in het nieuwe verpleeghuis Waterweg-Noord. Op 7 januari 1978 wordt, op uitno diging van het Toonkunstkoor Al- blasserdam gezongen op een Nieuw jaarsconcert aldaar. Ook voor 1978 is reeds een aantal belangrijke con certen gepland. Orpheus is ook op 3 september a.s. vertegenwoordigd op de Welzijns- markt, georganiseerd door de Stich ting de Schiedamse Gemeenschap. In de stand zal, naast uiteraard veel propaganda-materiaal, ook voor de liefhebbers veel oude stukken en foto'S uit het roemrijke verleden van dit koor te zien zijn. deed want de cursussen lopen nu als een trein. We hebben wel de cursus gelden die tot 1972 laag waren, moeten optrekken. Uit die cursus gelden worden de leerkrachten betaald. Daarom moet iedere cursus minimaal twaalf deelnemers hebben. De subsidie van de gemeente bedraagt achttienduizend gulden, daarvan betalen we de huur van het gebouw, van het kruisgebouw in Groenoord, van een gymnastiek lokaal en andere onkosten." Overi gens is Schiedam niet de enige gemeente die besloot de subsidiëring van de Stichting over te nemen; mnomenteel functioneren in tien plaatsen in Nederland soortgelijke stichtingen. Vakwerk Het nieuwe seizoen van de Stichting start op 5 september. Dan gaan vijf entwintig cursussen met in totaal driehonderdzestig cursisten van start. Drie cursussen zijn pas een jaar oud. Dat zijn de cursussen wandkleden maken, poppen maken en stoelen bekleden. De cursus stoelen bekleden wordt gegeven op de zolder van het gebouw aan de Korte Dam. "Het, resultaat is gewoon vakwerk", vertelt mevrouw Van Mansum. "De cursis ten nemen huneigen stoel mee. Ze le ren ook het binnenwerk vernieuwen. Alles bekleden ze, ook kuipstoelen en antieke stoelen. Evenals bij de cursus naaien, speelt het besparings motief bij deze cursus een rol. Stoe len bekleden is tegenwoordig niet meer te betalen". De cursus bloemschikken leidt dit jaar een moeilijk bestaan. „We hebben jaren gehad dat die cursus iedere keer hardstikke vol zat, maar we hebben nu moeite om hem vol te krijgen. Er zijn vreselijk weinig aanmeldingen. Zo raar: ook voor de bloemschikcursussen van de volks tuinverenigingen bestaat weinig animo. Het lijkt wel of iedereen ver 'igd is", aldus mevrouw Van Mansum Quiche Loraine Mevrouw Van Mansum: „De curus macramé is nog steeds populair. De cursus gaat in oktober van start en de cursisten leren er ondermeer tassen, ceintuurs en wandkleden maken. Een plantenhanger waarvoor je in de win kel tien gulden betaalt, kun je op die cursus voor één gulden vijftig maken. De cursus koken is een tijdje slecht bezocht geweest, maar nu begint iedereen weer te koken. Het was vroeger een cursus waar men leerde aardappelen, groenten en vlees klaar te maken. Nu gaan de mensen meer over op aparte recepten. Ze leren bij voorbeeld Quiche Loraine klaarma ken. Een vreselijk duur woord voor een ham en kaasschotel in deeg. Erg lekker en je kunt hem overdag klaar maken. Een half uur voor je gaat eten zet je hem in de oven. Bij die cursus valt het op dat de meeste mensen niet met een oven kunnen werken. De cursisten leren ook opdienen zo dat ze een leuke tafel krijgen". Tot slot de cursussen samen afslan ken en gastheer/gastvrouw. Eerder besteedden wij in de Havenloods uit gebreid aandacht aan de cursus af slanken. De cursus gastheer/gast vrouw wordt - zoals het woord al zegt- zowel door mannen als door vrouwen gevolgd. De cursisten Ieren er op verschillende manieren koffie te zetten, het maken van kaas- en vleesfondue (inclusief de sausjes), het klaarmaken van kaas- en vleesfondue (inclusief de sausjes), het klaarmaken van borrelhapjes en ze leren het één en ander over wijnen en kaas. Al met al biedt de Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting een pakket, waarvan met recht gezegd kan worden dat de gemeente Schiedam destijds in 1972 een goed besluit heeft genomen. Niet alleen omdat het leuk of economisch is om een bepaalde cursus te volgen. Maar ook omdat de cursus nieuwkomers in Schiedam de gelegenheid geeft kennis te maken met andere Schiedammers. „Wij hebben altijd veel mensen uit (.foenoord gehad", besluit mevrouw Vin Mansum, ..die in contact met aridere ménsen wilden komen. Ik heb altijd gezegd: „dat vind ik een be langrijk element. Voor veel huis vrouwen zijn onze cursussen een mo gelijkheid om er eens uit te zijn". De SHG is gehuisvest in een pandje aan de Korte Dam Voorlichtingsambtenaar Buschkens krijgt er een collega bij SCHIEDAM - „Voorlichting is een kostbare zaak, maar dat moet het ons waard zijn", zei VVD-fractieleider Gerard Ver hulsdonk vorige week tijdens een vergadering van de raads commissie voor algemene en be stuurlijke zaken. De enige ver standige opmerking die gemaakt werd tijdens de discussie over de voorlichting in Schiedam. Veel verschil van mening was er overigens over dat onderwerp nauwelijks: alle aanwezige frac ties waren het erover eens dat er een tweede voorlichtingsman bij moet komen. Welke andere uit gaven daarvoor in ruil worden geschrapt, wordt nog nader be keken. Het gemeentelijk Bureau Voorlich ting is gevestigd op de achtste verdie ping van het Stadskantoor en wordt bemand door één persoon. Deze voorlichtingsambtenaar, een oud journalist, geeft voorlichting via de pers, informeert het publiek zowel Elke 250 gram drop l^ I.39 Speculaas i4o 98 Kersenbonbons 150 gram 2A8 2.15 telefonisch als ook mondeling en schriftelijk, bereid besluiten van bur gemeester en wethouders uit en voert ze uit, geeft een stukje interne voor lichting en hij staat gemeentelijke diensten en afdelingen op publici- teitsgebied bij. Voorts houdt hij een documentatie en krantenarchief bij. Hij is waarschijnlijk het meest bekend van de gemeente informatie- -pagina's in één van de plaatselijke advertentiebladen, die door hem worden verzorgd. De voorlichtingsambtenaar heeft on langs een discussie-nota uitgebracht over de voorlichting in Schiedam. Daarin geeft hij ondermeer een over zicht van het takenpakket en beman ning van bureaus in andere gemeen ten. Alhoewel verschillende bureaus moeilijk vergelijkbaar zijn, omdat een aantal ook VVV-taken uitvoert, blij ken andere gemeenten aanzienelijke grotere en actievere voorlichtingbu reaus te hebben. Zo heeft Vlaarding- en een bureau dat uit drie secties be staat, namelijk voorlichting met drie vier voorlichters, de VVV met drie informatrices die een gedeeltelijke voorlichtingstaak hebben en in spraak met twee inspraakambte- naren. Minimaal Vorige week werd de discussie-nota besproken door de coiymissie voor algemene en bestuurlijke zaken. Dat is een commissie onder voorzitter schap van de burgemeester, waarvan alle fractieleiders lid zijn. Het kwam daarbij nauwelijks tot meer dat het maken van een aantal detail-opmer kingen. Volgens de burgemeester kan de huidige voorlichter slechts mini male service verlenen. De burgemees ter noemde voorlichting van begin af aan van groot belang. Gerard Ver hulsdonk constateerde dat het pu bliek niet naar openbare commissie vergaderingen komt en dat inspraak vaak verwarrend is. „Wij hebben ge zegd", aldus Verhulsdonk, „dat de schuld daarvoor bij ons ligt. Voor lichting moet opwekken tot inspraak en het bezoeken van vergaderingen die van belang zijn voor de bevol king," „Het is een desillusie te verwachten dat het publiek in grote getale zal komen. Dat had ik nooit verwacht", antwoordde de burgemeester. „Men sen komen als er een bijzonder punt op de agenda staat. Daarnaast is de pers aanwezig als intermedair tussen publiek en commissie. T aakomschrijving Tot slot van de vergadering conclu deerde de burgemeester dat de com missie het ermee eens was een tweede voorlichtingsman aan te stellen na afweging van het prioriteiten over zicht. „Een bijzondere zware kracht eventueel met ervaring in andere ge meenten", merkte PvdA'er Joop de Jong over die tweede man op. Daar naast vroeg de burgemeester de voor lichter regelmatig verslag uit te. brengen, zulks naar aanleiding van me vrouw Taverne's (CDA) vragen. Voorts komt er een taakomschrijving voor de afdeling voorlichting. met warme gewatteerde voering. Vervaardigd van een prachtige flanelkwaliteit, in de kleuren grijs en zwart. Maten 46/56

De Havenloods | 1977 | | pagina 1