HAVENLOODS Raadsleden weten nu waar Rotterdam het water haalt Vredesweek in teken uitbanning kernbom BontShow Handtekeningenactie Gusto verloopt goed 2rti. r 4^0(O)(5OO kontaktlenzen vrijblijvend Uitstapje naar Biesbosch Station Nieuwland voorziet in behoefte Themadiensten in Schiedam SLAAPKAMERS [i naar Jamin voor ijs Volkoren Cocktail WurliTzer vanURK DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1977» 26e JAARGANG NO. 37 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170 editie p SCHIEDAM Armando en 'N illy Boers in Stedelijk. Autocross was ooit een lucratief vertier. i)e democratie moet terugkeren bij MSV. Evenwicht van de afschrikking, een wan- hoopstheorie. a Zo., ma., di., woM do. GEOPEND VAN 10.00 UUR V.M. TOT 01.00 UUR 's NACHTS VRIJDAG EN ZATERDAG 10.00 UUR V.M. TOT 02.00 UUR 's NACHTS TEL/732422 (WEL EVEN RESERVEREN) De Rijnmond band heeft in de maand september. SCHIEDAM - Tijdens de uit zonderlijk droge zomer van 1976 heeft niemand die in Rotterdam en naaste omgeving de kraan opendraaide om een slok water te nemen, met een vies gezicht dat water hoeven uit te spuwen. Dat was in januari 1963 wel het geval toen gedurende een viertal dagen ondrinkbaar brak water uit de kraan stroomde. Deze ge beurtenis kreeg de naam „zout- invasie" en gaf uiteindelijk de stoot tot het aanleggen van spaarbekkens in de Brabant se Biesbosch. Vorige week dins dag namen het college van burgemeester en wethouders, gemeenteraadsleden en enkele ambtenaren een kijkje in deze „keuken" van het Rotterdamse drinkwaterbedrijf. Het uitstapje bestond uit een le zing door directeur Prof. Ir. P.L. Knoppert, de vertoning van een film over de aanleg, een rondrit over het terrein en een rondvaart door de Biesbosch. Het bezoek werd beslo ten met een diner in het kalkoen restaurant De Brabantse Biesbosch. De historie van de Biesbosch gaat te rug tot in 1421 toen de St. Elisa- beths-vloed een grote watervlakte deed ontstaan die zich allengs door de groei van op- en aanwassen tot een unieke delta ontwikkelde. Tot de afsluiting van het Haringvliet in 1970 werd het gebied eigenlijk alleen maar' bezocht door de fanatieke water sporters, omdat het grote verschil in waterstand bij eb en vloed het varen er nogal moeilijk maakte. Daarnaast was de Biesbosch voor natuurlief hebbers een interessant gebied. SCHIEDAM - Het in 1975 geopende station Nieuwland blijkt in een duidelijke behoefte te voorzien. Jaarlijks neemt het aantal reizigers dat gebruik maakt van het laatste op de lijn Hoek van Holland-Rotterdam gebouwde station toe. De NS ging er in haar prognoses vanuit dat er dagelijks ca. 1850 reizigers van het station gebruik zouden maken. Dat aantal is dit jaar ruimschoots overtroffen. Vorig jaar september maakten 1680 reizigers gebruik van het station, in januari van dit jaar stapten in Nieuwland ruim 2500 reizigers in of uit de trein. Dinsdag 20 september mode 1977-1978 donderdag 22 september 14.30 en 20.00 te houden in onze salons bijwonen, is verplicht, tel (010) 226672 Kleiweg 145-Rotterdam SCHIEDAM - De handteke ningenactie van PvdA en CPN voor behoud van de werf Gusto verloopt tot nu toe succesvol. Op de Welzijnsmarkt van 3 sep tember werden zevenhonderd handtekeningen opgehaald, ter- 5CHIEDAM - De Hervormde Ge meente Schiedam heeft vorige week een proefnummer van haar maand blad verspreid onder achtduizend doop-, geboorte- en belijdende leden van de Nederlands Hervormde Kerk. Dit proefnummer bevat een overzicht van de activiteiten van de Hervormdt Kerk in de verschillende wijkgemeen- tes. Wanneer de reacties op het num mer gunstig zijn, is het plan het blad volgend jaar maandelijks te gaan uitgeven. Daarmee zou dan de weke lijks verschijnende Zondagsbode kunnen verdwijnen. Reacties worden gaarne ontvangen op het Kerkelijk Bureau, Lange Kerkstraat 35, tele- fopn 266139. wijl daar afgelopen zaterdag tij dens de feestelijkheden in het centrum nog eens zo'n elfhon- re groeperingen zich bij het ini tiatief-comité aangesloten. Het initiatief-comité bestaat teel uit PvdA, CPN, vrouwencomité „Gusto open", schoolverlaters comi té, FNV afdeling Schiedam. Bewonersvereniging Schiedam-Zuid, Trechter, D'66 en PPR. Dit comité heeft besloten over anderhalve maand een grote demonstratieve ver gadering te organiseren met daaraan voorafgaand een demonstratie. Inmiddels wordt de handtekeningen actie voortgezet. Iedere avond wor den tussen kwart over zeven en half negen huis-aan-huis handtekeningen opgehaald. Wie wil meehelpen, wordt verzocht contact op te nemen met U. Bruseker, Joh. Braakensiekstraat 127, telefoon 71.56.90 of P. van Leeuwen Puccinistraat 27, telefoon 70.36.49. Piet Broersma op Passage-orgel SCHIEDAM - Het eerste theater- orgelconcert in de Passage van dit seizoen wordt op zondag 18 septem ber verzorgd door de Rotterdamse organist Piet Broersma. Het concert dat wordt georganiseerd door de Nederlandse Orgel Federatie, begint om half elf. Toegangsprijs voor niet- leden is f.3,50 en voor NOF-leden, vijfenzestig plussers, CJP-houders en kinderen tot en met twaalf jaar f.2,-. Kaarten zijn vanaf 10 september dagelijks verkrijgbaar aan de kassa van het Passagetheater, bij de heer P. P. Foncke, van Ruysdaellaan 35 a, Schiedam en op zondagmorgen vanaf half tien aan de kassa van de Passage. Er werd riet gesneden en hout gekapt in de grienden, gejaagd en er waren landbouwbedrijven. De afsluiting van het Haringvliet maakte een eind aan de eb- en vloedfceweging en de vraag naar de producten van de grienden in de Biesbosch verdween nagenoeg. Inmiddels heeft het massa-watertoe- risme de Biesbosch ontdekt en heeft de aanleg van de spaarbekkens er ook voor gezorgd dat de Biesbosch aan grijpend veranderd is. Tevreden Wie de Biesbosch nog van vroeger kent, treurt daarom. Ir. Knoppert, directeur van de N.V. Waterwinning- bedrijf Brabantse Biesbosch zoals het bedrijf officieel heet, in ieder geval niet. Hij heeft, zo bleek vorige week meer oog (eigenlijk moeten wij schrijven: torig) voor de kwaliteit van het Rotterdamse drinkwater. En wie zich het gekanker van 1963 nog herinnert, kan hem eigenlijk geen ongelijk geven. De heer Knoppert was met name nogal tevreden over de inpassing van de spaarbekkens en bedrijfsgebouwen in het landschap. Nu kan men daarover van mening verschillen want de dijken om de spaarbekkens zijn anderhalve meter boven N.A.P. hoog en zijn bepaald niet gecamoufleerd. Dat geldt overigens wel voor de bedrijfsgebou wen en leidingen die deels onder de grond liggen. Het bedrijf bestaat uit een tweetal spaarbekkens, de Petrusplaat (105 hectare) en de Honderd en Dertig (219 hectare) terwijl een derde (De Gijster, 320 hectare) in aanleg is. Op het bedrijfsterrein aan de Petrusplaat nevinden zich de belangrijkste ge bouwen, waaronder een laboratori um, opslagtanks en diverse bureau- ruimten. Daarvandaan lopen tran sportleidingen naar het Rotterdamse zuiveringsbedrijf op de Berenplaat en in Kralingen. In zuidelijke richting en Zeeland die te zijner tijd worden aan gesloten. De aanlegwerkzaamheden van het bedrijf begonnen eind 1969. In april 1973 werden de eerste twee bekkens in gebruik genomen. De spaarbekkens in de Biesbosch zijn te vergelijken met een regenton. Ze hebben tot doel de wisselende afvoer van de regenrivier de \(aas te over bruggen en in geval van camiliteiten, wanneer het Maaswater tijdeüjk niet bruikbaar zou zijn, zo'n periode te overbruggen. Het water dat momen teel tegen een prijs van drieëndertig cent per kubieke meter aan Rotter dam wordt geleverd, is geen drinkwa ter. alhoewel de kwaliteit ervan be duidend beter is dan die van het Rijnwater. De chef van het laborato rium in de Biesbosch durft het wa ter overigens wel te drinken, zo liet de directeur Knoppert weten. Vorige week hebben de Schiedamse raadsleden met eigen ogen kunnen aanschouwen waar het Schiedamse drinkwater vandaan komt. Wellicht herinnerden ze zich met weemoed nog de tijd toen de Schiedammers dankzij een uiterst aantrekkelijk contract met Rotterdam, slechts vier cent per kubieke meter betaalden. Rotterdam heeft dat contract afge kocht en de waterprijs ligt thans rond éénguldenvijftig per kubieke meter. De schiedamse raadsleden weten nu waar een deel van dat geld voor wordt gebruikt. Alle maten en kleuren, reeds vanaf Uitgevoerd in acryl en angora acrylblend. ROTTERDAM: Hoogstraat 192 Schitterende collectie Uitgevoerd 70% wol en 30% polyester, in 5 kleuren Alléén bij ons rr^r Cor v d Velden verlaat G roenoord SCHIEDAM - Cor van der Velden coacht het honkbalteam van SK/ Groenoord niet langer. Hiij heeft zijn doel - kampioen worden van de dis trictsklas en promotie naar de tweede klas - bereikt. Desgevraagd vertelde hij ons, dat hij het behalen van de ti tel een geschikt moment vond om zijn vertrek aan te kondigen. "Ik heb er nu vier jaar bij Groenoord opzit ten. De tweede klas is bereikt. Wel, dan vind ik het tijd worden om een andere coach aan de slag te laten gaan." De, nu voormalige, Groenoord-coach heeft terstond een einde gemaakt aan zijn werk in sportpark Kethel. Zon dag immers zat hij op de tribune bij SVV-FC Vlaardingen '74 terwijl zijn gewezen discipelen een toernooi speelden bij The Stags in Etten-Leur. Van der Velden zoekt nu naar èen andere vereniging. Hij heeft een aan bieding in handen van Eurostars, maar het is niet uitgesloten, dat ook VS/Holy zich meldt. Riverside Revival opent jazz-seizoen SCHIEDAM - Het tweede seizoen van de Riverside Club wordt op zaterdag 24 september geopend. Tij dens die openingsavond speelt de Riverside Revival, een jazz-band waarvan drie leden in Schiedam wonen. De Riverside Club viert op 29 oktober haar éénjarig bestaan. Men kan lid worden tegen betaling van tien gulden per seizoen. De toegansprijs voor de avonden die een maal per maand worden georgani seerd, bedraagt dan drie gulden. Niet- leden betalen vijf gulden. In het lid maatschap is toezending van het clubblad begrepen. Wie belangstelling heeft lid te worden, kan contact op nemen met voorzitter Jan Roeling, Goereesestraat 3b, telefoon 268366 of zich schriftelijk opgeven bij Frits Renirie, postbus 300, Schiedam. Ook kan men tijdens de avonden lid wor den. SCHIEDAM - „Help de kernwapens de we reld uit. Om te beginnen pit Ne derland". Dat is het motto van de vredesweek van dit jaar. waarin tevens de aanzet wordt gegeven voor een langdurige actie tegen de kernwapens. In Schiedam worden in het kader van de vredesweek twee activi teiten georganiseerd: een avond op 20 september waarop prof. dr. J. de Graaf zal praten over het thema van de vredesweek en een vredesdienst in de kerk van St. Jan de Doper op 25 septem ber. „Het aantal kernwapens neemt toe", zegt John Hensen van de interkerke lijke vredeswerkgroep Schiedam. „Er wordt alleen maar gepraat. Nieuwe wapens -zoals neutronenbom- blijven buiten de gesprekken en wor den verder geperfectioneerd. Die neu tronenbom wordt zelfs een schoon wapen genoemd. Volgens ons vor men kernwapens de grootste bedrei ging van de mensheid". De diskussie over de neutronenbom", voegt Hanneke Scheeres daaraan toe, „leidt de aandacht af van het feit dat de wereld barstensvol kernwapens zit". ismcje^ R'dam. Tel. 010 12.64.61. pakiïfiö J 29 250 gram^0O"J 79 JAMIN De neutronenbom is een kernwapen dat dodelijk is voor mensen maar verhoudingsgewijs onschadelijk voor huizen en fabrieken. Voorstanders van de bom noemen hem daarom „schoon", „doelgericht" en zelfs „humaan". Binnenkort zal president Carter beslissen over het al dan niet in produktie nemen van de neutro nenbom. Inmiddels heeft het bestuur van de Partij van de Arbeid al een verklaring aangenomen tegen het in produktie nemen en in Europa op slaan van de neutronenbom. geaccepteerd De diskussie over de neutronenbom vormt een illustratie van het feit dat kernwapens geaccepteerd lijken te zijn. Deze constatering heeft het landelijk Interkerkelijk Vredesberaad (IKV), een organisatie waarin negen kerkgenootschappen samenwerken, ertoe gebracht om het vraagstuk van de kernbewapening niet alleen ter discussie te stellen, maar vooral om een duidelijke actie te gaan voeren. Volgens de secretaris van het IKV heeft de diskussie over de kernwa pens iets weg van een spoorwegem placement. ..Iedereen mag er met zijn trein op rangeren, maar het aantal mogeüjkheden om te rijden ligt vol ledig vast", zo zegt hij. „En het ergste is dat het hele emplacement geen aansluiting lijkt te hebben op een baan die werkelijk ergens naai tbe leidt". De diskussie over kernbewapening wordt al heel lang gevoerd. In 1962 sprak de generale synode der Neder lands Hervormde Kerk een „radicaal neen" uit tegen de kernwapens. De wereldraad van Kerken in 1968 de nucleaire oorlog" de zwaarste aan slag op het menselijk geweten". Ook andere verklaringen werden uitgege ven, maar in geen enkele werden duidelijke voorstellen gedaan. „Het IKV" heeft nu het besluit ge nomen de fase van de diskussie over het probleem van de kernwapens af te sluiten", zegt Mient Jan Faber, secretaris IKV. „Het IKV wil probe ren een nieuw begin te maken met een langdurige en geconcentreerde campagne tegen de kernwapens. Het doel is: help de kernwapens de wereld uit. Het middel is: om te beginnen uit Nederland. Dat is de duw die we onze Nederlandse politici willen meegeven als ze verder gaan onderhandelen over het terugdringen van de kernwapens in de wereld". Manifest Hoe de actie tegen de kernwapens op de lange termijn gevoerd gaat wor den, is nog onduidelijk. Op korte termijn vormt de vredesweek (18-25 september) de aanzet. Het Interker- 'kelijk Vredesberaad heeft een mani fest tegen de kernwapens uitgegeven. Daarin wordt aan de Nederlandse regering gevraagd om de Amerikaanse regering zijn kernwapens van Neder lands grondgebied te laten weghalen. Wie het eens is met dit manifest en het ondertekent, verplicht zich het probleem van de kernwapens overal in zijn omgeving aan de orde te stellen en zijn stem veel meer dan voorheen bij verkiezingen te laten bepalen door de vraag of een partij de verwijdering van kernwapens uit Nederland tot een punt van haar partij- en regeringsprogram wil ma ken. Daarnaast toont men door het zetten van zijn handtekening de be reidheid zich aan te sluiten bij één van de plaatselijke kernen van waar uit de campagne tegen de kernwa pens gevoerd gaat worden. Vredesdienst De interkerkelijke vredeswerkgroep Schiedam organiseert in het kader van de vredesweek op dinsdag 20 september een bijeenkomst in De Rank, Schiedamseweg t.o. Bad Groenoord. Tijdens deze avond spreek prof. dr. J. de Graaf, oud hoogleraar aan de Rijks Universiteit van Utrecht en jarenlang voorzitter van de vereniging „Kerk en Vrede", over het thema van de vredesweek. Op zondag 25 september is er vervol gens een vredesdienst in de kerk van Sint Jan de Doper aan de Mgr. No- lenslaan met als predikant dominee P. Magré. De vredeskrant van het IKV is te ver krijgen bij het contactadres van de werkgroep, van Leeuwenhoekstraat 40, telefoon 266653 en tijdens bo vengenoemde bijeenkomsten. Ir. Vlaardingen worden zondag diver se themadiensten gehouden. In de bovenzaal van de Rehobothkerk houdt drs. L.J. Hogebrink dinsdag om 20.00 uur een lezing met als on derwerp „Interkerkelijk Vredesbe raad en de kernbewapening". Op vrijdagavond 23 september en zater dag 24 september is er een vredes- markt op het Liesveld, waar de We reldwinkel, Amnestie Internationaal, Werkgroep Anti-kernenergie en We- relddiakonaat Kerk en Ontwikke lingssamenwerking met stands ver tegenwoordigd zullen zijn. De Vredesweek wordt in Vlaardingen afgesloten op zondag 25 september met een interkerkelijke viering in de Johannes de Doperkerk op de Hoog straat. Rechtstreeks van importeur de allernieuwste model 625 16.900.- e, hoor en speel hem in onze showrooi de nieuwe dimensie in geluid unicon b.v. wetenschappelijk instituut 1 voor kontaktlenzen aangesloten bij de A.N.V.C. SCHIEDAMSEWEG 73 - VLAARDINGEN TEL.:010-346374 Steenstraat 16, Leiden, tel. 071-141166 Schoutenhoek 158 Zoetermeer.tel 079-31930C dagelijks geopend UNIGON HEEFT ALLEEN KONTAKTLENZEN in,0fmati* Er is meer QQQ voor uw QQQ d« l"i»te KONTAKTLENS

De Havenloods | 1977 | | pagina 1