F Noletziekenhuis boekt record aantal bezoekers Gemeente sleutelt aan educatief plan ffiiïifêis 79. 35° ^femina 30#; In Rotterdam e.o. staat een huis voor u. SLAAPKAMERS ««OSOG kontaktlenzen vrijblijvend Voorwaarde voor rijksbijdrage vormingswerk op de Femina Cursus etsen in Stedelijk SpOi Mantelaktie BONBON PROEF EN TROEF WEDSTRIJD VAN JAM IN! leperse Bonbons DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1977 26e JAARGANG NO. 39 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 editie p SCHIEDAM Ortho-pedagoog helpt kind met leer- en opvoedingsproblemen Moeilijke tijden voor motorcrossclub Schiedam lijken voorbij Veel te veel boten in Delflandse wateren Raad beslist over inspraak Woudhoek Noord wMK Vorig jaar is de centrale keuken van het Noletziekenhuis uitgebreid en gemoderniseerd. SCHIEDAM Het Noletzieken huis heeft in 1976 een record aantal patiënten opgenomen. Omdat het aantal verpleegdagen achterbleef bij de verwachtin gen leed het ziekenhuis toch een verlies van bijna zes ton. ..Het ziet er naar uit", schrijft bestuur en directie in het on langs verschenen jaarverslag. ,,dat het Noletziekenhuis in deze jaren de top van zijn ont plooiing bereikt, vlak voor het vijftigjarig bestaan en met een mogelijke fusje in het ver schiet." Het nadelige saldo van f.579.000.-op de exploitatie-rekening wordt behal ve aan het dalen van de gemiddelde verpleegduur door het bestuur van het ziekenhuis toegeschreven aan het hoger uitvallen van sommige kosten. Zo moet tijdens de ingrijpende ver- SCHIEDAM - De gemeente Schiedam is momenteel bezig met het opstellen van een educatief plan. Zo'n plan is een voorwaarde voor het verkrijgen van een rijksbijdrage in de kos ten van het vormings- in ont wikkelingswerk voor volwasse nen. Afgelopen donderdag bleek tijdens een vergadering van de commissie voor vorming en recreatie dat de aanwezige raadsleden trok ais^ conclusie dat het enige probleem ruimte gebrek was. Tot een inhoudelij ke discussie kwam het jn de dis cussievergadering niet. alhoewel de nota daar toch wel toe uit nodigde. Een educatief plan is nodig voor het krijgen van rijkssubsidie voor activi teiten zoals thans de kunstklassen van het Museum en cursussen van de Schiedamse Gemeenschap en de Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting. Die geven al jarenlang veelal met succes cursussen op uiteenlopende gebieden. Maar een plan, een samenhangend patroon van voorzieningen, ontbreekt. De cursus sen zijn in de praktijk ontstaan op basis van gissingen van wat mensen leuk of nuttig vinden te doen. Men kan hierbij denken aan talencursus sen en cursussen op het gebied van de vrijetijdsbesteding. Zo'n soort planning draagt het gevaar in zich dat alleen die dingen gedaan worden waarop de meeste mensen afkomen. Daarnaast is het helemaal niet zeker of daarmee alle behoeften van de Schiedamse bevolking worden bevredigd. De Rijksoverheid heeft daarom op 1 juni 1976 een rijksbij drageregeling ingevoerd voor het plaatselijk vormings- en ontwikke lingswerk. Wil een gemeente een rijksbijdrage ontvangen, dan moet een jaarlijks bij te stellen vierjaren plan gemaakt worden. Dit plan moet zo gemaakt worden dat rekening wordt gehouden met de wensen en behoeften van de bevolking. Ongunstig Dat is geen geringe opgave voor de meeste gemeenten. Het wekt dan ook weinig verbazing dat slechts een paar gemeenten een aanzet tot zo'n plan DRUMSTELLEN LWEES LINK,BEL BRINK 010-65.96.06 f hebben ingediend bij de overheid, terwijl een aantal andere gemeenten in een overgangsregeling zitten. Schiedam heeft nooit direct subsidies van het Rijk voor het vormings- en ontwikkelingswerk gehad. De diverse cursussen werden direct uit de ge meentelijke pot betaald. Voor volgend jaar wil de gemeente evenwel uit de Rijks ruif meeéten, terwijl men verwacht voor de jaren daarna ge bruik te kunnen maken van de nieuwe rijksbijdrageregeling. Zo is de planning dat de gemeentraad zich in mei 1978 over het Schiedamse edu catief plan kan uitspreken Voor het Schiedamse educatieve plan zijn thans de eerste bouwstenen aan gedragen. De concept-nota bevat een beschrijving van Schiedam als geheel en de wijken afzonderlijk. Daarnaast wordt er een poging in gedaan de behoeften van de Schiedamse bevol king tegen die achtergrond te formu leren. Op basis van de nota zijn wijkSgewijs gesprekken gevoerd met Vertegenwoordigers van diverse groe peringen. Ook is nagegaan wat er momenteel in Schiedam op educatief gebied gebeurt. Uit de nota blijkt dat Schiedam van de Rijnmond het on gunstigste gebied is. Wat betreft een aantal voorzieningen in de recreatieve sfeer komt Schiedam er tamelijk bekaaid af. Voorts valt het hoge aan tal bejaarden en bijstandstrekkers op, terwijl onze stad ook een zeer hoge bevolkmgsdichtheid heeft. Ook uit de wijkenbeschrijving in de nota valt op te maken dat heel wat probleem situaties om meer aandacht vragen. Aandacht De nota vraagt ondermeer aandacht voor WAO'ers, langdurig werklozen werkloze jongeren, groepen zonder voltooid lager onderwijs, vrouwen met een niveau tot lager onderwijs, aanstaande en pas gepensioneerden, buitenlandse werknemers, zelfstandig wonende bejaarden en woonwagen bewoners. Voor de meeste van deze groepen wordt overigens al het één en ander gedaan. Daarnaast bestaat volgens de nota behoefte aan een project Nederlanders-buitenlanders, kunstzinnige vorming in de wijken, vorming bestuurlijk kader wijkorga- nisaties, opleiding vrijwilligers, vor mingstoneel en - cabaret, voorlichting woningverbetering, vorming ouders (oudere) schooljeugd, bij- en herscho lingscursussen, trainingen voor onderwijzers en beroepskrachten sociaal-cultureel werk alsmede aan een cursus opvoeden. Moeite De raadscommissie had er vorige week moeite mee. Vooral ook omdat men dit educatief plan niet los wil zien van een andere Tijksbijdrage regeling namelijk die voor het sociaal- cultureel werk. "Er moet nog een verband inkomen, zei wetho»der Posthoorn daarom. "We moeten er nog heel goed over nadenken." Geen overbodige luxe, gezien het feit dat de Schiedamse bevolking volgens het tijdschema in" maart "1978 de gele genheid krijgt in te spreken. Maar misschien heeft de gemeente Schie dam tegen die tijd een tweede voor lichter die één en ander duidelijk adn de bevolking kan presenteren. En om volledig te zijn: aan di commissie leden want diq zitten er blijkbaar bouwing van de keuken die in'decem- ber gereed kwam, tijdelijk overge stapt worden op belangrijk duurdere diepvriesmaaltijden. Het nadelige sal do moet worden gecompenseerd door verhoging van de verpleegtarie- ven Het bestuur verwacht dat tariefscorrecties ook dit jaar niet te vermijden zijn. In 1976 zijn weer enkele belangrijke verbouwingen tot stand gekomen. Behalve de keuken werd de röntgen- afdeling en het vroegere zusterhuis onder handen genomen. Een aantal plannen voor renovatie van verpleeg- afdelingen zijn ingediend of worden uitgewerkt, terwijl ook wordt gestu deerd op de mogelijkheid de verou derde polikliniek te renoveren of he lemaal opnieuw op te bouwen. Bezettingsgraad Het aantal opgenomen patiënten steeg in 1976 met 3,4 procent tot 5.897: een absoluut record sinds het openingsjaar 1928 van het Nolet ziekenhuis. Het hoogste aantal op namen tot nu toe bedroeg 5.875 in 1969. De gemiddelde verpleegduur daalde met achttiende dag. Toch was de bezettingsraad 88,5 procent lande lijk gezien vrij hoog. Het aantal beval lingen, functie-onderzoeken, röntgen onderzoeken en eerste hulp steeg vorig jaar belangrijk, terwijl het aan tal polikliniek bezoeken niet toenam. In 1976 werden alle ontslagen patiën ten geënquêtteerd. Negentig procent van de ondervraagden patiënten vond de behandeling ..zeer goed", negen procent „goed", één procent „matig" en nul procent „slecht". Het Noletziekenhuis heeft dit jaar zijn takenpakket uitgebreid met een drietal deel-specialismen, namelijk psychiatrie, hart- en longziekten. Hiervoor zijn inmiddels specialisten aangezocht. De bedoeling is dat beide laatste specialismen als gezamelijk project van gemeente- en Noletzie kenhuis worden opgezet. Hiermede wordt dan tegelijk vooruitgelopen op een komende samenvoeging van beide ziekenhuizen. In de fusiebesprekingen die tot nu toe zeef moeizaam zijn verlopen, schijnt overigens enige voortgang te worden geboekt. Dit houdt verband met het eersdaags verschijnend ad vies van het College voor Ziekenhuis voorzieningen over de ziekenhuissi tuatie in Rotterdam en omgeving. In dit advies wordt gepleit voor het verminderen van het aantal bedden in Schiedam met ongeveer tweehon derd. De medische staven van beide ziekenhuizen hebben zich inmid dels uitgesproken voor de vorming van één geïntegreerd ziekenhuis in Schiedam. v met uitsluitend klassieke en antieke kasten Rommelmarkt SCHIEDAM Op zaterdag 1 oktober wordt van tien tot twee uur een rommelmarkt met tombola geor ganiseerd in de aula van de Kohn- stammschool, Fahrenheitstraat 4. De opbrengst wordt gebruikt om wat extra leesboekjes tc kopen. Het streefbedrag is achthonderd gulden. Wie nog oude spullen heeft en die kwijt wil, kan ze voor en na school tijd bij de school afleveren. ter gelegenheid van *Het grootste vuurwerk in Rotterdam* in 1977 donderdag 29 sept. 21.00 uur bij het Rotterdams Ahoy-gebouw Femina 30. geopend: 30 sept. t/m 9 okt. in Ahoy Woonkrant £xtha do Woonkrant Stft* Zaterdag 8 oktober aanstaande in de Woonkrant van De Telegraaf. Heel Nederland zal dan weten wat de havenstad Rotterdam en omgeving aan woonmogelijkheden te bieden hebben. Hoe en waar men kan wonen en leven. Bovendien wordt de Woonkrant op 8 oktober extra verspreid in Rotterdam, Hillegersberg, Schiebroek, Alexanderstad, Ommoord, Capelle, Nieuwerkerk en omgeving. Dat betekent 59.000 selectieve adressen EXTRA! Tegen normaal millimetertarief. Extra oplage, extra bereik, géén extra kosten. de Woonkrant Sluitingstijd voor d uur)\ EXTRA"® SCHIEDAM Op zaterdag I okto ber start in het Museum onder leiding van Sief Henderickx een cursus etsen voor leden van de vereniging vrienden van het Stedelijk Museum. Deze cur- sis is bedoeld als eerste kennismaking met de etstechniek en kost veertig gulden per persoon. De lessen wor den gegeven op acht zaterdagmidda gen van één tot drie uur. Het aantal deelnemers is beperkt tot maximaal vijftien personen. De vereniging organiseert dit seizoen wederom een aantal concerten in de aula van het Museum. Zo was er afge lopen zondag een koffieconcert tij dens de dahlia-tentoonstelling. Op vrijdag 4 november treedt de Augus- tinus Cantorij op en op zaterdag 17 december het Kamermuziekgezel schap Intertexta. Op donderdag avond kunnen de „vrienden" kennis nemen van de nieuwe aanwinsten voor de collectie van het Museum. De directeur van het Museum, de heer Paalman, zal hierbij een toelichting geven op het aankoopbeleid van het Museum. Er is gelegenheid tot discus sie en het stellen van vragen. Wie meer wil weten over de activitei ten van de vereniging wordt verzocht contact op te nemen met Hanneke Scheeres, tel. 266653 of met Truus Verweij, tel. 260847. „Opendeurdienst" in de Grote Kerk op de Markt. Aanvang 10 uur. Voorganger: Ds. D. Noordmans uit Apeldoorn. Lentefeest stopt met ophalen oud papier SCHIEDAM Stichting Lentefeest stopt met het ophalen van oud pa pier. De opbrengst van oud papier is te laag in verhouding tot de bergen werk die voor het ophalen er van verzet moeten worden. Daarbij komt dat Lentefeest het busje, waarmee het papier altijd werd opgehaald, thans harder nodig heeft voor het vervoer van gehandicapten waarvoor de laatste tijd erg veel aanvragen zijn. Originele met afneembare borgkraag. ROTTERDAMHoogstraat 192 en vele modellen en kleuren maten 38 t/m 48. Voor de spotprijs ROTTERDAM: Hoogstraat 192 Schaakcursus bij „Schiedam" SCHIEDAM - De Schaakvereniging Schiedam start op maandag 3 okto ber weer met een schaakkursus, die duurt tot maandag 21 november en over acht avonden wordt verdeeld. Iedere cursus-avond omvat twee delen: een uur les gevolgd door het spelen van een onderlinge partij, simultaan of snelschaak. De cursusleiding meent, dat door deze opzet het missen van één of twee lessen geen grote problemen oplevert. Een leeftijdsgrens kent men niet. Wel zullen de cursisten in twee groepen worden ingedeeld. Eén groep zal ge vormd worden door uit mensen, die vrijwel niets van schaken weten, ter wijl de andere groep zal bestaan uit schakers, die dikwijls in de huiselijke kring al spelen. De jongeren kunnen overigens aan het slot van de cursus het officiële schaakdiploma halen. De cursus is gratis, staat onder lei ding van Rob Laroy en wordt gehou den in het clubgebouw op de werf Wilton-Feijenoord (ingang Rubens laan), waar de schaakvereniging op maandag ook zijn wekelijkse club avond heeft. Meer inlichtingen bij Rob Laroy, tel. 010-742655 of bij Frans Groeneweg, tel. 010-701215. unicon b.v wetenschappelijk instituut 1 voor kontaktlenzen aangesloten bij de A.N.V.C. SCHIEDAMSEWEG 73 VLAARDINGEN TEL. 010 346374 daoeliiks oeooenri Steenstraat 16, Leiden, tel. 071-141166 9 1 Schoutenhoek 158 Zoetermeer.tel 079-319300 UNICON HEEFT ALLEEN KONTAKTLENZEN ,nformat" Er is meer QQQ voor uw QQQ ««de luiste KONTAKTLENS Doe "lekker" mee aan de grandioze n Elke werkdag (ma. t/m vr.) vanaf 22 september t/m 19 oktober zijn er,11 prijzen te winnen: - 1 reischeque t.w.v f 500,- - 10 bioscoopbonnen t.w.v. f 15,- elk. In totaal f 13.000,- aan prijzen! Wedstrijdkaarten worden verstrekt bij aankoop van een 250 grams doos bonbons. Doe mee! 't Is makkelijk en leuk, en nog lekker ook! 250 gr v

De Havenloods | 1977 | | pagina 1