1 Als kinderen zelf mochten kiezen.. Birkel Werkelijkheid wordt niet weggemoffeld Dagboek mm uit verzet Gouden griffel pas vierde termeulen Sheriff Ben termeulen Erunott Orkaan Dit koos de kinderjury Gewone macaroni... Neem liever eier-macaroni Shipli, Zöpfli of Birelli Vogeltips termeulen DE HAVENLOODS DONDERDAG 6 OKTOBER 1977 SCHIEDAM - ..Spannend van de eerste tot de laatste bladzijde. We zouden het iedereen willen aanraden: kinderen vanaf ongeveer toen jaar, maar ook volwassenen. Het boek is in één woord gewel dig", zo luidt het oordeel van de overgrote meerderheid van vier en twintig kinderjury's over Dubbelboers „Joel en de veenheks". Een boek over het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog, dat ook door de kindeijury van Rotterdam is uitgeroepen tot het beste kinderboek van 1977. Een boek dat daarentegen door de volwas senjury zelfs niet beoordeeld is: die bekroonde Barnards „Kon hesi baka/Kom gauw terug", met de gouden griffel. Dit jaar organiseerde de Stichting Verenigde Provinciale Bibliotheek centrales voor Zuid-Holland, in na volging van Amsterdam, Rotterdan en Den Haag, voor de tweede maal een jurering door kinderen van dit jaar verschenen oorspronkelijk Nederlandstalige kinderboeken. In vierentwintig van de zesendertig aangesloten provinciale bibliotheken werden kinderjury's gevormd die acht voorgeselecteerde boeken ter beoordeling kregen. Dubbelboers „Joel en de veenheks" eindigde overtuigend als eerste, het gouden griffelboek van Barnard kwam niet verder dan een vierde plaats. In het hoofdkantoor van- de Stich ting te Schiedam praten we met Wilma Jorna van de jeugdafdeling. Zij zorgde ervoor dat in de verschil lende aangesloten bibliotheken kin derjury's werden gevormd. De leden van die jury's kregen steeds één a twee boeken tegelijk en bespraken die dan aan de hand van een uitge breide waarderingslijst onder leiding van hun bibliothecaresse. Vo rige maand kwamen vertegenwoordi gers van die jury's in Schiedam bij- Einduitslag De einduitslag van de jurering door kinderen, georganiseerd door de Stichting Provinciale Biblio theekcentrales is als volgt: 1 Joel en de Veenheks, B. Dub belboer, 182 punten: 2. Geef me de ruimte. Th. Beekman, 162 punten; 3, Die rotschool met die fijne klas, Jac. Vriens, 151 pun ten. 4. Kon Hesi Baka/Kom gauw terug, H. Barnard. 127 punten; 5. Het levende beeld in de tempel, L. Kooiker. 69 punten; 6. Ze snap pen er niets van, R. Törnqvist- Verschuur, 69 punten: 7. Mijn Timmetje, S Schell, 59 punten: 8. De ouders en onderwijzers, die de inhoud meestal niet kennen, rea geren doorgaans geschrokken. Over Grashoffs werk (onder andere de Belinda-, Claudia- en Petraserie) zegt ze: „Wanstaltige boeken. Hij produceert ze aan de lopende band. Ze verkopen verschrikkelijk goed, maar wij schaffen ze niet aan. Ze zijn slecht van taal en agressief. In de - verschillende boeken van één serie vindt geen karakterwis seling plaats, de karakters ontwik kelen niet. De personen zijn goed of slecht. In één van zijii jongensboe ken komt het voor dat drie jongens even een auto kopen: dat kan hele maal niet Zijn boeken zijn vaak discriminerend: bijvoorbeeld bejaar den zijn domme mensen. Arendsoog en de Kameleon zijn in mijn ogen leesvoer. Ze zijn niet goed. maar wel acceptabel. Al die boeken zijn het zelfde, na negenenveertig delen ge bruiken de Indianen in Arendsoog nog steeds kromme woorden. Ik heb geen bezwaren tegen het lezen van Arendsoog, als de kinderen er ook iets goeds naast lezen. Abortus „Ze vonden het boek van Dubbel boer allemaal mooi", vertelt Wilma Jorna. Het ouderwets taalgebruik en de nogal gedragen zinsbouw van Dubbelboer, waar wij over gevallen waren, viel de kinderen nauwelijks op. Bij het boek van Barnard sloe gen de stukken geschiedenis aan het begin van elk hoofdstuk niet aan: die vonden ze zo stom. Een paar jury's hebben het heel hoog ge waardeerd, maar een aantal kinderen vond het een waardeloos boek". Wanstaltig Wanneer Wilma Jorna voor ouders of onderwijzers een lezing houdt over kinderboeken, leest ze altijd - als afschrikwekkend voorbeeld passages voor uit het lopende- bandwerk van Pieter Grashoff. Voor zijn meisjesboeken gebruikt hij de Minder dan de helft- van de prijs betaalt u nu voor dit textielbehang op papierba sis. In diverse naturel tinten. Breedte 65 cm. Nu, door één klein schoonheidsfoutje per rol van 8.15 rr van 45,-- Er was eens een 7-jarige jongen die zo klein was, dat iedereen hem Krui meltje noemde en wie dacht dat hij dat leuk vond sloeg de plank góéd mis! Benjamin Kruum, zo heette hij helaas ook nog, wilde helemaal geen „kruimpje" zijn maar een stoere, dappere knul zoals sheriff Ben uit Dodge City die iedere week op de televisie te zien was. Hoe hij een dag echt in dat stadje in het Wilde Westen verzeild raakte, daar zijn vereerde held leerde kennen en hem diezelfde dag van z'n voetstuk zag vallen omdat de sheriff eigenlijk maar een schurk was, be schrijft Frederik Hetmann in het spannende kinderboek „Sheriff Ben of een zwarte dag in Dodge City". Het werd door Jan F. de Zanger uit het Duits vertaald en is bestemd voor jongens en meisjes van 8 tot 12 jaar. Het boekje bevat naast de tekstpagi na's een aantal bladzijden met Uit sluitend tekeningen zodat het een echt lees-kijkboek is. Die illustraties in zwart/wit zijn van Gottfried Pilz, de omslagtekening in kleur verzorgde Rik Slinger. Uitgever van het origi neel uitgevoerde boekje is Leopold B.V., Den Haag. Jaloerse Borre Een kat is spelbreker in het gelukkige samenzijn*van Borre. een harige hond en de oude vrouw Roosje, "s Avonds ontdekt Roosje de kat, maar Borre is jaloers en wil niets van het kattebeest weten. Eerst doet hij net of er geen kat is en later wil hij het dier niet binnen laten. Roosje wordt ziek. Na lang nadenken vraagt Borre aan Roosje of ze van de kat beter zou worden. Na een bevestigend antwoord laat Borre de kat binnen en ze zijn np met hun drieën gelukkig. In „Borre en de nachtzwarte kat" zijn mooie illustraties. Deze zijn ge maakt door Ron Brooks. Hij heeft een speciale stijl, die wordt geken merkt door een veelvuldig gebruik van streepjes. Wilma Jorna: „Er worden steeds meer kinderboeken geschreven. Dik Trom was eigenlijk het eerste kin derboek. Dat gaat uit van het kind, er wordt kindertaal in gebruikt Tegenwoordig zijn er noga! wat volwassenschrijvers die overstappen naar het schrijven van kinderboeken. Het klassieke patroon gaat er ook uit: één derde van de huidige kinder boeken gaat over onvolledige gezin nen en rolpatronen. Alhoewel er veel traditionele kinder boeken blijven verschijnen, worden er nu veel meer dan vroeger boeken geschreven waarin de sexuele omgang, puberteitsproblemen, zwan gerschap voor het huwelijk en abor tus. Als een kind wiens ouders gescheiden zijn, een boek leest over een onvolledig gezin, dan kan dat soms wel helpen. Maar het kan ook dat het er dieper dobr in de put raakt: het vereist daarom een stuk begeleiding". Sinds drie a vier jaar hebben de bibliotheken ook stripverhalen in huis. „Ik kan er weinig over zeggen", aldus Wilma Jorna. „Er is een dus- cussie over gaande Er is er nooit eentje thuis. Ik vind het belangrijk dat de kinderen er gewone boeken naast lezen. Toen in 1975 de kinder bibliotheken gratis werden, is het uitleencijfer meer dan verdubbeld. Persoonlijk geloof ik dat veel kin deren door de aanwezigheid van stripverhalen lid zijn geworden. Maar dat is een gok". Wanneer we het gesprek beëindigen, komt de koffiejuffrouw binnen. Op tafel ligt een Claudia-boek van Grashoff. „0. die zijn zo leuk", zegt ze. ..Mijn dochter vindt ze zo leuk. Die heeft er echt schik Dick van der Lugt, Guus van Veldhuizen Corrie van Haasteren, Kitty Dam en Carinvan Wijnen, coördinatie Een goed boek. waarin alledaagse werkelijkheden niet weggemoffeld maar juist besproken worden, is „Een leven voor jezelf" van Gunnel Beekman. Anne Jare- berg, een Zweeds meisje van ongeveer achttien jaar, maakt in enkele maanden ontzettend veel mee. Door alle gebeurtenissen uit deze periode gaat ze veel be grijpen van wat tot dan toe onduidelijk voor haar was. mm ÉsliMi bekroonde boek ..Het geheim van Mories Besjoer", heeft onlangs een nieuwe jeugdroman gepubliceerd. Bij Lemniscaat Rotterdam verscheen „Belledonne", kamer 16. „Dit keer is haar werk bestemd voor de leef tijdsgroep brugklassers en ouder. Robert, zoori van een Franse moe der en een Nederlandse vader, ge bruikt zijn zomervakantie om de ge schiedenis te achterhalen van de on bekende Fransman Robert Macy. Na het overlijden van zijn Parijse grootvader had hij tussen diens papieren namelijk een soort dagboek gevonden dat dateerde uit het laatste jaar van de tweede wereldoorlog. Belangrijkste aanknopingspunten voor hem zijn de aantekeningen: het dorp N. en Vanavond pension Belledonne, kamer 16 Af vlug ontdekt hij dat de man die hem zo interesseert al lang niet 'meer in leven is. De man blijkt een vluchte ling uit een concentratiekamp te zijn die naar men aanneemt op het eind van de oorlog nog door de Duitsers is ontdekt en doodgeschoten. In een vlot geschreven verhaal vertelt Anke de Vries hqe Robert de geschiede nis langzaam ontrafelt. Dat er ten slotte toch nog meer achter blijkt te zitten blijkt pas aan het eind van het boek, zodat de ontknoping toch nog verrassend is. 20 gulden voordeel... Een sportieve tuinrok met twee steekzakken, om einde loos mee te combineren. Ge heel gevoerd. Gemaakt van prettig dragende 100% ka toenen corduroy. In bruin of zwart. Maten 36 t/m 44. Van 47,5 |specia!e| aanbieding Zéér luxe wandklok. Eiken of noten uitvoering. lengte 90 cm!!! Zwaar koperen uurwerk. Melodieuze bim-bam-slag. Schriftelijke garande van 465.- nu 239.75 De laatste regelsherkenbaar boek Maydo van Marwijk Kooy vertaalde het jeugdboek „De laatste regels" van Else Breen, dat onlangs verscheen bij uitgeverij Lemniscaat. Het vertelt het verhaal van Berit, een Noorse tiener, de oudste uit een mpdern gezin waarvan zowel vader als moe der werken en waar iedereen volgens de „huisregels" zijn eigen taken pakket heeft. Als moeder dan ziek wordt en Berit toevallig een gesprek tussen vader en moeder hoort waaruit blijkt dat de ziekte Onge neeslijk is krijgt ze het erg moei lijk. Vooral omdat de andere kinde ren in het gezin hier nog niets van af weten, en ze er met vader of moeder Het verhaal begint even na Kerstmis op het moment dat Anne's ouders op proef uit elkaar gaan en dat haar ver kering met Janne uit gaat. Door deze situatie is de hoofdpersoon erg op zichzelf aangewezen en gaat daardoor nadenken over haar situatie en die van andere meisjes. Een vriendin van haar moet trouwen omdat ze in ver wachting is; zelf heeft ze enige tijd daarvoor ook erover in de rats geze ten dat ze een kind zou krijgen. Ze had gehoopt dat deze panieksituatie haar' dichter tot Janne zou brengen. Hejt tegendeel was waar. Anne is bij haar vader gebleven maar het is nogal stil thuis geworden, /„k komt daarom op het idee haar groot moeder in huis te nemen. Na veel tegenstand „Ze kan in het bejaar dentehuis toch beter verzorgd wor den" en „Ik zou u het hele plan wil len ontraden" komt grootmoeder toch in huis. Anne heeft met groot moeder vrij indringende gesprekken over vroeger, de vrouwenemancipatie en de dood. Het valt op dat Anne haar oma niet beschouwt als iemand uit een andere generatie, maar als een volwaardige gesprekspartner. Open einde Ondanks haar sympathie voor de vrouwenbeweging wordt ze verliefd op Martin, een jongen die maar één ding wil: met haar naar bed gaan. Anne wil dat eigenlijk ook wel maar wil meer. Dit maakt ze hem op een avond in een twistgesprek duidelijk. Haar grootmoeder komt dezelfde avond ziek thuis. Het blijkt mis te zijn Ze wordt naar het ziekenhuis gebracht en overlijdt kort daarop Het boek eindigt open: er wordt niet beschreven hoe de verhouding tussen Anne en Martin en die tussen haar ouders zich ontwikkelen. Het is een reëel en inleefbaar boek. Men kan zich echter afvragen of het gegoede milieu waarin Anne zich be weegt, wel iedereen in Nederland zal aanspreken. Ook is het moeilijk aan te geven voor wie het boek geschikt is. De leeftijd zal per jongen of meisje verschillen. In ieder geval moet men niet slimmer dan de natuur willen zijn. Toch veilig thuis „Het vogeltje dat te vervloog" is een gezellig kijk- en voorleesboek. De kinderen kunnen tijdens het voor lezen meekijken omdat het boek in de lengte gebonden is. Vooral, de prachtige illustraties van Sei'ichi Horiuchi maken het boek de moeite waard. De tekst van Ruth Ainsworth maakt het de voorlezer mogelijk, door allerlei geluiden en gebaren zijn luisteraartjes beter bij het verhaal te betrekken. Waf er in gebeurt, is gauw verteld. Een jong vogeltje is zo enthousiast dat hij kan vliegen, dat hij veel te ver gaat. Hij komt bij aller lei vogels maar wordt door hen niet geaccepteerd omdat hij niet hetzelfde geluid maakt als zij. Tegen zonson dergang (erg mooi getekend) komt hij zijn moeder weer tegen, die hem naar huis brengt. „Als je 13 jaar bent en bijna 14 wordt weet je nog niet alles. Je weet maar een beetje eigenlijk". Dat zegt Sonia Garmers schrijfster ook van het mooie boekje „Lieve Koningin, hierbij stuur ik u mijn dochter" - in het jeugdboek „Orkaan" uitgegeven bij Leopold, Den Haag. Orkaan is de bijnaam van een jongen die meer van" kattekwaad uithalen houdt dan van studeren. Niets bijzonders natuurlijk als je 13 bent. Maar waarom wil Orkaan niet leren en waarom ook zegt en doet hij aller lei dingen die volwassenen boos ma ken? Geen mens snapte het. Tot Chaya, een eenvoudig dienstmeisje, bij z'n ouders in betrekking kwam en Orkaan in bescherming begon te nemen. Zij ontdekt wat iedereen schijnt te ontgaan, namelijk dat de jongen geen studiehoofd, heeft maar het als „gewoon" timmerman heel ver zou kunnen brengen. Als Orkaan dan ook nog het geluk heeft een tim merende oom en zijn dochter Mayra te leren kennen begrijpt hij dat z'n toekomst niet uitsluitend bepaald hoeft te worden door wat hij uit boe ken leert. De lessen van en in het gewone, daagse leven zijn voor een jongen van bijna 14 beslist net zo be langrijk! Sonia Carmers liet haar verhaal weer afspelen in Curacao wat het alleen maar boeiender maakt voor jeugd die van dat eiland vaak bitter weinig af weet. Dat journaliste Sonia tevens iets vertelt over de vrouwen daar en haar strijd voor emancipatie maakt .„Orkaan" tevens interessant voor de moeders en zussen van alle „Or- kaantjes" die ook in ons land overal te vinden zijn. De vlotte pen van de schrijfster staat bovendien borg voor vele uren leesplezier. „Joel en de veenheks" van Beerne de Dubbelboer speelt Wereldoorlog. Joëls ouders worden door de Duitsers gevangen genomen, maar Joël kan zelf ont snappen. Hij duikt onder en ont vangt ondanks alle ellende, veel vriendschap, steun en liefde Beene Dubbelboer is 71 jaar. Hij werd als laatste geboren in een ge zin van twaalf kinderen. Tijdens de oorlog woonde hij vlak bij het beruchte kamp Westerbork. Hij begon twintig jaar geleden met het schrijven van kinderboeken toen hij voor zijn werk werd afgekeurd. Van zijn hand verschenen ondermeer Geheim Verzet, Benzine en Krenten (zijn eerste boek, geschreven „in opdracht" van zijn dochter), Stor mende Motoren, Project 722, Vier jongens kamperen, Dorp in verzet en de verdwenen Old Timer. „Ik houd niet van ongezonde sensatie", zegt Dubbelboer over zijn werk. „Verder vertel ik altijd iets dat de moeite van het weten waard is. Zelf heb ik een nogal humoristische kijk op het leven" niet over durft te spreken. Heel treffend vertelt de schrijfster hoe het hoofdpersoontje reageert op de langzaam veranderende houding van haar moeder en de spanningen die zich gaandeweg opstapelen. Else Breen is eriij geslaagd een boek over dit trieste, maar helaas levens echte onderwerp te schrijven zonder in het minst sentimenteel te worden. DIRÉKT INDUSTRIEEL WERK VOOR PR0DUKT1E MEDEWERKERS in een 3-ploegendienst bij een van onze cliënten in Rotterdam-Zuid. PRODUKTIEMEDEWERKERS in een 2-ploegendienst bij een van onze cliënten in Maassluis INPAKSTERS in de leeftijd van 18 tot 23 jaar bij diverse cliënten in Rotterdam. Voor verdere informa tie kunt U kontakt opnemen met: Rochussenstraat 397b Rotterdam Tel. 010-772544 ■v randstad uitzendbureau Onder de titel „Een vogel is ook maar een mens" beschreef Frans Buissink en tekende Peter van Campenhout vele buiten- en volière vogels die we in ons land kennen. Dit boek werd uitgegeven ter gele genheid van werelddierendag (4 ok tober jl.) door de firma Sluis (vogel- voer) in samenwerking met de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Vogels. Het boekje, dat tot het eind van het jaar verkrijgbaar is via een coupon op de Sluis-verpakking met bijbetaling vat f. 5,-. bevat geestig geschreven we tenswaardigheden over vogelgedrag en voedertips. Vooral dierenvrienden die de 's winters hier verblijvende vogels willen helpen, vinden volop informatie in dit boekje. De beschrij vingen zijn zeker niet direct bedoeld voor vogelkenners: wel voor de na tuurliefhebber die bij tijd en wijle veel genoegen beleeft aan een wandeling door het Hollandse land schap. Het boekje vertelt in kort be stek iets over de plotselinge „inval" van Russische vogelkolonies, of over Vlaamse gaaien die om zich schoon te houden een mierenbad nemen en hoe een uil luistert met zijn ogen. Ook over de diverse volière-huisge noten wordt interessante informatie gegeven. Plezierig is dat de 40 vogelportretten in kleur eenvoudig gehouden zijn. Ook voor kinderen, die wat meer willen weten over de vogels om hen heen is dit een goed boekje geworden. Van twee kanten In een huisje aan de rand van het grote bos wonen een oud vrouwtje en een rattenfamilie. Ze kunnen elkaar wedèrzijds niet uitstaan. Maar dankzij de rattenvanger komt alles Helemaal in... op dit moment, die uni bad doeken en washandjes van het vertrouwde merk'Nicölientje Gemaakt van 100% katoenen badstof. In diverse kleuren, zo als bruin, wit, oranje, geel, blauw en groen. Maat baddoek 50x90 Baddoek van 9,95 Washandjes per stuk voor 95 op het eind toch in orde. Dat is in het kort de inhoud van het kleuter boek „De Rattenvanger" van James Cressey en Tamasin Cole dat voor Lemniscaat werd naverteld door L.M. Niskos. Op twee tegenover elkaar liggende bladzijden wordt het ver haal vertelt, aan de ene kant zoals het vrouwtje het beleeft en aan de andere kant zoals de ratten het be leven. Daardoor wordt een bijzonder grappig effect verkregen. Een ge zellig voorleesverhaal, extra aantrek kelijk door de leuke illustraties in erg mooie kleuren. Maud en Rik Voor pasbeginnende lezertjes ver scheen bij G.F, Callenbach BV te Nijkerk „Maud en Rik in de tent". Coby vertelt daarin het verhaal van Rik en zijn buurmeisje die samen met rik's ouders in het Dafje een tent gaan kopen. Ondernemende Rik zorgt daarbij voor heel wat opwinding door eerst zijn geitje Kik stiekem in een tas mee te nemen naar de grote stad en daarna in het waren huis zoek te raken. Alle schrik is echter vergeten als het tweetal later de tent mag helpen op zetten en er met pa en mams zelfs een nacht in mag blijven slapen. Korte zinnejtes zorgen er voor, dat 6 en 7 jarigen het boekje zonder veel moeite zelf kunnen lezen. De gezel lige plaatjes tussen de tekst zijn van Tiny van Asselt. Het boekje kost f. 3,65. Ontdek de wereld Ontdekkingsreizen vormen een onder onderwerp dat kinderen zo in de leef tijd van 10 tot 12 jaar vaak enorm aanspreekt. Het boek „Met Colum bus naar Amerika" van Ceserani en Ventura laat hen in woord en beeld nader kennismaken met Co lumbus. de tijd waarin hij leefde, het wereldbeeld dat men in die dagen had en de omstandigheden waaron der de Nieuwe Wereld ontdekt werd Daarbij wordt niet geromantiseerd De bijzonder slechte levensomstan digheden aan boord en de kwalijke gevolgen die de ontdekking voor de Indianen had, worden niet ver zwegen. ben uitgave die eigenlijk in geen enkel dokumentatiecentrum van de lagere school zou mogen ont breken.

De Havenloods | 1977 | | pagina 15