'Toenemende interesse voor het amateurtoneel' Financiële positie Oost baart zorgen pSBISEi 497s 6?s WESMNDM vT/j§k termeulen H. Roelfsema VARIATIE OP PEIL Josephine van Gasteren in 'Juffrouw Margreet' Subsidie gaat pas volgend jaar in termeulen MASSIEF EIKEN MEUBELEN HET BONT .-=S" DE HAVENLOODS DONDERDAG 6 OKTOBER 1977 Zolang voorradig... Prachtige mouton -lederen schoudertassen in maar liefst 5 modell'en. Uiterst modieu ze maar ook ruime tassen, voor een sensationeel lage prijs. In bruingevlamd, midden bruin of naturel. Per stuk slechts :vidmu, miaaen- maakt zelf-verhuizen simpel professionele midi-verhuiswagen [rijbewijs b.e. voldoet) met daarbij takelmateriaal.eenmalige jwdocen en dekens. En u betaalt nauwelijks n behelpen-geblazen-busje. Meer behoefte aan oplegge d«r ent 01853 - T468 erkend verhuizer SCHIEDAM „Er is een stij gende belangstelling voor voor stellingen van het amateurto neel. Vooral de laatste twee a drie jaar is het aantal bezoekers toegenomen. Doordat het peil de laatste jaren enorm is geste gen, behoren de bezoekers niet meer uitsluitend tot de directe achterban, maar is de kring van belangstellenden zich tot mijn vreugde aan het verwijden". Dat zegt de heer H. Roelfsema, voorzitter van de sectie toneel van de Schiedamse Gemeen schap. „Die toenemende be- langsteiiing is ook een kwestie van propaganda. Vorig jaar heb ben drie verenigingen gezamen lijk een abonnement uitgege ven; dit jaar presenteren vier verenigingen zich tezamen". -U heeft eens gezegd dat het ama teurtoneel een heel oud cultuurgoed is. Waar liggen de wortels van het amateurtoneel? Roelfsema: „In de Middeleeuwen lag één van de wortels in de zogenaamde mysteriespelen die in de kerk werden opgevoerd door amateurs. Als onder werp hadden die vaak het paasgebeu- ren. De kerk moest de bijbel zicht baar en hoorbaar maken, omdat de mensen niet konden lezen en schrij ven. Uit die mysteriespelen hebben zich andere soorten ontwikkeld, die H. Roelfsema opvoeren van niveau. „Variatie op peil". Aldus omschrijft Roelfsema het pro programma dat de vier amateur toneelverenigingen, verenigd in de sectie Toneel van de Schiedamse Gemeenschap, brengen. Allereerst Groeton. Die speelt „Malcolm" van de beroemde Amerikaanse toneelschrijver Edward Albee. Van dit stuk zijn acht voorstellingen in De Teerstoof gepland en wel op 14, 21, 22 en 27 oktober en op 3,10, 17 en 24 npvember. Telefonisch bespreken is mogelijk via de VW of het secretariaat van Groeton, tel. 705359, bb.g.g. 704034. Toe gangsprijs is zes gulden. Utile Dulci speelt „The Mouse trap" (de muizenval) van Agatha Christie. Dit stuk ging in 1952 in Londen in première en loopt daar nog steeds. U.D. speelt dit stuk op 17 maart in het Passage-theater. Alberdinkgk Thijn heeft gekozen voor een Nederlandse schrijver. Op 7 januari speelt deze vereniging „Koffie met cognac" van Ad Vinken. Het stuk speelt zich af op die plaatsen waar chantage wordt gepleegd en koffie met cognac wordt gedronken. De voorstelling wordt gegeven in Arcade en in dezelfde maand volgen voorstel lingen in Slikkerveer, Ridderkerk, Nieuwerkerk aan de IJssel en O- verschie. Tenslotte Toneelgroep '71. Die speelt op 25 november in het Passagetheater het blijspel „Van melk en honing" van Philip King. buiten de kerk werden opgevoerd op wagens. Zoals de klucht dip tijdens de kermis werd opgevoerd. Dat woordje kermis is overigens niets meer dan een verbastering van het woord kerkmis. Een andere uitloper was het mirakelspel, zoals Mariken van Nieumeghen. Een derde uitloper was de moraliteit, of het zinnespel waarin men deugden of ondeugden uitbeeldde. Een voorbeeld van zo'n moraliteit is de Elckerlijc. In de zestiende eeuw zie je in bijna alle steden Rederijkers Kamers opkomen. Elke stad die zich een beetje respec teerde, had zo'n Kamer waarin de burgers voordroegen, voordrachten hielden en Rederijkersspelen op voerden. Zelfs Kethel heeft er één gehad en nu zijn er nog dorpen waar ze nog bestaan. Eens in de zoveel tijd was er een Landjuweel. Een heel bekende was destijds in Antwerpen. De NATU (Nederlandse Amateur Toneel Unie, red.) heeft een tijd gele den alweer zo'n vijfjaarlijks Land juweel doen herleven. Groeton had vorig jaar in Delft tijdens het provin ciaal Landjuweel de eerste prijs. Daar had de vereniging zelf niet op gerekend en ik moest de prijs in ont vangst nemen omdat er niemand Van de vereniging meer was". afdelingen opgericht en verleent een stuk service. Er is een toneelfonds waaruit je een stuk kunt kiezen. En die stukken zijn de moeite van het spelen waard. In elke provincie is er een toneel adviseur die regie-cursus sen geeft of een vereniging een aantal keren bij het regisseren helpt. In de steden heb je de ontwikkeling dat de goede gezelschappen rechtstreeks beroepskrachten vragen de hele regie te doen. Door de invloed van de NATU is het peil enorm geste gen en het gros van de verenigingen stelt het lidmaatschap daarom op prijs." -Hoe de situatie in Schiedam? Hoog peil ope, Roelfsema: „Er zijn natuurlijk een hoop gelegenheids amateurvoorstel lingen. Er zijn op het platteland heel wat zangverenigingen die eenmaal per jaar een toneelstuk opvoeren. De NATO heeft veel werk gedaan om het peil van het amateurtoneel op te voeren. De NATU heeft provinciale Roelfsema: „In Schiedam hebben wp bijzonder goede amateurtoneelgezel schappen. Toen ik hier in 1965 als burgemeester kwam, stonden de jaarlijkse wedstrijden al op een hoog peil. Het aantal leden is altijd gering geweest, maar amateurverenigingen zijn altijd kleine groepjes. Het bezoek is daarentegen de laatste jaren hoe langer hoe groter geworden. Utile Dulce is uit zaal „Irene" gebarsten en heeft de sprong naar de Passage gemaakt. Groeton heeft een aantal jaren geleden de sprong van De Rank in Kethel naar de Passage gemaakt Onderscheid -Zijn amateurs dilettanten? Roelfsema: „Amateurtoneel spelers hebben er niet hun beroep van gemaakt; zij hebben ook geen opleiding aan de toneelschool gehad. Het peil van het amateurtoneel staat natuurlijk niet gelijk met het beroepspeil. Maar af en toe kom je amateurs tegen die het tegen een beroepsspeler kunnen opnemen. In Schiedam is er een aantal dat niet van een beroepsspeler is te onder scheiden. Onder de beroemde toneelspelers waren er veel die auto didact waren en geen beroepsoplei ding hadden. Die overgang amateur- niet amateur ligt moeilijk. Neem nou Simon Carmiggelt; die is van beroep journalist. Moet je die nu amateur schrijver noemen?" Dit jaar voert Groeton Malcolm op, een stuk dat nog niet eerder in Nederland is gespeeld. Ook niet door beroepsspelers. Het amateurtoneel als proeftuin voor de beroepsspelers, ziet u dat Roelfsema: „In de regel kiezen amateurs een successtuk van het be roepstoneel. Maar het kan zijn dat de rollen omgekeerd worden. Het is nog niet vaak voorgekomen. Een amateurtoneelvereniging heeft zijn beperkingen in repetitietijd en decors. Als een vereniging te hoog grijpt wordt het gauw belachelijk. Als er te weinig leden in een stuk meespelen is dat niet animerend voor de overige leden. Een stuk met weinig spelers kan wel, maar dan moet je op één avond een paar korte een-acters spelen. Een probleem is dat grimeurs erg duur zijn geworden en het huren van costuums in grote aantallen is moeilijk. Maar verder zijn er op het ogenblik geen speci- le problemen. Alleen het aantal verenigingen is wat teruggelopen."' Goed besteed U bent nu sinds 1975 voorzitter van de sectie toneel van de Schie damse Gemeenschap. Hoe ziet u de functie van de sectie? Roelfsema: „Te proberen propagan da te maken voor de voorstellingen. Een tweede punt is het met elkaar zorgen voor een goed programma en het opvoeren van het niveau. We willen een goed geheel proberen op te bouwen en ook Nederlandse toneelschrijvers een kans geven. Op den duur willen we misschien de ver enigingen animeren een klassiek stuk te spelen. En we willen af en toe een vrije productie brengen, een stuk of een musical door mensen die geen lid zijn. Dat willen we volgend jaar proberen te realiseren, maar we moe ten eerst een goed stuk vinden." Tot slot: wat kan een bezoeker van een amateurtoneelvoorstelling ver wachten? Roelfsema: „Een heerlijke, goed be stede avond, waarvan je ook iets kunt overhouden." DICK VAN DER LUGT. SCHIEDAM - Morgenavond en zaterdagavond om 21.00 uur zal er in het Zoldertheater „In de Teerstoof" een boeiend stuk solotoneel opgevoerd worden door één van de groten uit de Nederlandse toneelwereld; Josephine van Gasteren in het stuk van Roberto Athayde „Juffrouw Margreet" Het zou te ver voeren om de gehele carrière van deze dochter van de legendarische Louis van Gasteren geheel weer te geven. In haar ruim veertigjarige carrière speelde zij stuk ken van vrijwel alle grote schrijvers: van Shakespeare tot Jan de Hartog, van Ibsen tot Tsjechow. Zij speelde bij Theater, Het Nieuw Rotterdams Toneel en later in het Piccolo Theater met kleine producties. Verder geniet zij bekend heid wegens haar talloze publikaties over haar vele reizen naar allerlei lan den. In „Juffrouw Margreet" schetst de in 1944 in Brazilië geboren Roberto Athayde op een zeer „theaterechte" wijze in één personage, al onze „onderwijzeressen", ja ons hele onderwijssysteem. Hij probeert ons begrip te doen opbrengen voor de hebbelijkheden, de angsten, het wan trouwen en de soms onmenselijk heden. van het onderwijs en haar die naren. Dankzij zijn auteurstechniek weet Athayde heel goed de satire van de psychoanalyse op het toneel aan te wenden, waardoor het „profiel" van Margreet nog feller en dynamischer uit de verf komt. Om juffrouw Margreet kun je lachen, je kunt haar zelfs uitlachen om daarna weer gespannen toe te kijken met diepe, verwarde en kritische ont roering, wanneer ze weer eens onstui mig bezig is haar macht uit te oefe nen. En dat betreft dan niet alleen kritiek op de macht van Margreet, maar kritiek op alle macht. De thea tertaal van Athayde is nooit onbenul lig. Hij schildert de hoofdpersoon als een etjorm personage, strijdbaar, maar in een eindeloze verwonding, in een tragische eenzaamheid. De toegangsprijs voor deze voorstelling is f. 11,— en voor houders van een CJP-pas en 65-plussers f. 8,50. Kaartjes kunnen worden gereserveerd van maandag tot en met vrijdag via het VVV Schiedam, en vrijdagavond en zater dagavond na 13.00 uur via het theater. Crypto in Tempel Schiedam - Zaterdagavond 8 okto ber treedt de Nederlandse formatie Crypto op in open-jongerencentrum de Tempel, Overschiesestraat 42. Crypto speelt jazz-rock, een stroming in de muziek die de laatste tijd steeds populairder wordt. De groep bestaat uit Cor Dekker, bas; Ernst Ooster beek, keyboards, fenderpiano. syn thesizer; Dik Remelink, saxofoon; Bert Devies, gitaar, synthesizer en Pierre van der Linden op drums. Het optreden begint om half tien, zaal open acht uur. SCHIEDAM - „Haalt bewo nersvereniging Schiedam-Oost 1978? Deze indringende vraag wordt in het onlangs verschenen blad van de bewonersvereniging gesteld door bestuurslid Gé Brouwer. Het blad besteedt Warm getinte. Deze moderne bedrukte zweedse weefstof ,bij uitstek geschikt voor het meer moderne interi eur. 100%viscose. In donker bruin, groen Van 12,98 voorts aandacht aan de verkeerssituatie in de Oostsin gel, terwijl ook een nieuw spreekuur voor bejaarden wordt aangekondigd. Dat spreekuur wordt gehouden in het pandje van de bewonersvereniging aan de Franklinstraat en het wordt verzorgd door medewerksters van de Stichting Raad voor Be jaarden werk. Bewonersvereniging Schiedam-Oost staat er financieel slecht voor. Daarom vraagt Gé Brouwer zich af of de vemiging het volgend jaar wel haalt. Die slechte financiële situatie wordt door Gé Brouwer toegeschre ven aan een drastische daling van het ledental en de kosten van het huren van het pandje van wijlen Koos de Kapper. Volgens Gé Brouwer heeft het bestuur geen verkeerd beleid ge voerd om dit pandje te huren, omdat de toenmalige wethouder Van der Wilk tijdens de opening van het onderkomen al aankondigde dat een subsidieverordening in de maak was. Een ontwerp hiervoor kwam eind 1975 al op tafel, maar de bewoners verenigingen vonden die regeling te ingewikkeld. Inmiddels stapte Van der Wilk als wethouder op en werd over subsidie niets meer gehoord. Op aandrang van de bewonersverenigin gen is er toch een subsidieveror dening gekomen. Deze werd op 15 augustus door de raad goedgekeurd. De huisvestingskosten worden volgens die verordening volledig ver goed; bovendien ontvangt de ver eniging een rijksdaalder per lid. „Maar", schrijft Gé Brouwer, „de subsidie gaat pas in op 1 januari 1978. Dus de verwachte subsidie over 1976 en 1977 komt er niet en mede daardoor zal er een behoorlijk fi nancieel tekort ontstaan.Brouwer doet daarom een beroep op alle leden om nieuwe leden te maken. „Als iedereen zo meewerkt haalt de ver eniging niet alleen 1978, maar ook nog wel het jaar 2000, desnoods zonder subsidie." Spreekuur Afgelopen maandagochtend is in het pandje van de bewonersvereniging aaan de Franklinstraat voor de eerste maal een spreekuur voor bejaarden gehouden. Dit spreekuur wordt wekelijks gehouden van elf tot twaalf uur. Ouderen kunnen met raad en daad geholpen worden door de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk. Alle adviezen zijn gratis. Het blad van de bewonersvereniging maakt melding van een actie van een groepje bewoners uit de Oostsingel. Deze straat is tamelijk onveilig terwijl de huizen er door het zware verkeer scheuren. Op 5 september hebben de actievoerders een brief met handtekeningen van de meeste bewoners aan wethouder Zijdeveld overhandigd. In de brief wordt ondermeer voorgesteld parkeervak ken aan te geven, scheef op straat, zodat de rijbaan wordt versmald en min of meer zig-zag door de straat gaat lopen. Volgens Gé Brouwer is het voorgesteld plan betrekkelijk eenvoudig en goedkoop omdat in 1979 en 1980 de straat toch moet worden opengebroken voor nieuwe leidingen. Volgens het bestuur van de bewonersvereniging dient de gemeen te Schiedam aansprakelijk gesteld te worden voor de schade die op 22 au gustus is ontstaan toen een aantal straten en huizen blank kwam te staan. Dit was het gevolg van een overvloedige regenval, een elektrici- De slechte financiële situatie van bewonersvereniging Oost wordt ondermeer veroorzaakt door het huren van het pandje van Koos de Kapper, waarin sinds kort ook een spreekuur voor bejaarden in wordt gehouden. teitsstoring en het daardoor uitvallen van het rioolgemaal aan de Marconi straat. Het bestuur heeft voor de getroffen bewoners een brief opge steld waarin de gemeente aansprake lijk wordt gesteld. Hierdoor heeft de vereniging goede contacten kunnen leggen in de getroffen straten en laten zien dat er meer wordt gedaan dan helpen bij huurproblemen of straatverbetering. Het bestuur neemt het de gemeente overigens kwalijk dat wel een keurig persbericht is opgesteld over het ontstaan van de overlast, maar dat dit bericht niet in de getroffen straten is verspreid. „het zou een heleboel wilde verhalen en onrust zonder al te veel moeite hebben voorkomen", aldus het be stuur. Kerkdiensten SCHIEDAM. PINKSTERGEMEENTE OUD-KATHOLIEKE KERK: Pastoor P van Tilburg, Feest van St. Michael. NED. PROTESTANTENBOND: Westvest 90. zondag 10.30 uur ds. B. ban Blanken. JOHAN MA ASB ACH WERELDZEN HERVORMDE GEMEENTE: Gro HERVORMDE GEMEENTE KETHEL m m VOOR Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker dan heeft u voor gewgne prijzen wel heel wat anders in uw huis. Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. Kon Wilhelminahaven z.g. Nieuwe Haven N.Z. 27 VLAARDINGEN DONDERDAG: Stadsgehoorzaal 20 uur orgelfestival fa. A. Hoogendijk VRIJDAG Vlaardingen-Stadsgehoor- van den Boskoor; Schiedam-Zolderthea- :hiedam-Zolder- Clown Woudi r WOENSDAG: Zoh Di versen m, Westhavenkade 53/54, e Nederlandse Zeevisserij ...voor zorgeloos verhuizen! zowel in binnen- als 'buitenland overzee/emigratie ver pakkingen boedel- en archiefopslag hydraulische verhuislift tot 6e verdieping waar of u ook woont de afstand oude - nieuwe woning bepaalt ons tarief. eenmalige uouwdozen* inbegrepen rijksverhuizingen ierpolders/Brie von die** ent Spijkenisse - 4614 Speelobjecten Jos Spanbroek in Teerstoof SCHIEDAM Vanaf 10 oktober zal in het Zoldertheater „In de Teer stoof" de lustrumweek gevierd worden. Vanaf die datum zal in de foyer van het theater werk van de de bekende poppenspeler Jos Spanbroek te zi tl zijn. Het zijn geen schilderijen of teke ningen. Hij noemt ze zelf „speel kasten": Kastjes met objecten. In deze kastjes zitten figuren die de be zoeker zelf kan laten bewegen. Ze zijn identiek aan de figuren die hij bij zijn poppenspel gebruikt. Verder maakt hij ook speelobjekten (o.a. speelkubussen) en koperen en plastic beeldhouwwerk, Hij heeft sinds kort een poppen theater in zijn eigen huis. Verder werkt hij veel met kinderen. Zo ook in onze lustrumweek op woensdag middag 12 oktober. Hij speelt dan eerst een poppenverhaal en na de pauze laat hij de kinderen van waardeloos materiaal zelf poppen maken, waarmee ze dan zelf het verhaal kunnen uitspelen. WrlwrmrllK&r AwwW PW" Sw JS^l? Mla«sch-V«i»s'e (belevoltón) va" f c VOOJJ&Z ^rtsde!er395nWl van f2'3'v rj 2395 ^firaat vanechtheid Tel 010- 138065 9-18 uur. donderdag tot 21 9-18 uur, vrijdag tot 21 uui let op het juiste nr. 510 Reiskosten voor 2 personen binnen Nederland bij aankoop volledig betaald!

De Havenloods | 1977 | | pagina 3