Dusty haalt grinnikend de bezem door de stal eSoundof O f- lÜ^, 240.- 240.- 240.- termeulen leotorlng the piano of ftNITfl KERR c Hoestsiroop? ABDIJSIROOP! - voor jong en oud 'Klimbeesten'in Bouwcentrum Reuzenlolly te koop ten behoeve van RANO óteentjeó keilen termeulen 308 lialp? „Alles gaat beter zónder jou" termeulen v» O/lf DE HAVENLOODS DONDERDAG 6 OKTOBER 1V77 «ALGEMEEN - Daar is Dusty dan. Een nieuwe strip en vooral niet zómaar een strip. Hij is tot ons gekomen vanwege de enorme troep die we om ons heen plegen te verspreiden. En, in tegenstelling tot Bert Garthoff, die zich in zijn befaamde televisiespotje vertwijfeld afvroeg: „Waar komt die rotzooi dan vandaan?" weet Dusty de daders aan te wijzen: dat zijn wij zelf, met ons allen. Hij wrijft het ons neem het niet al te letterlijk onder de neus, maar doet dat niet betweterig vanuit de hoogte: integendeel, hij wil een van ons zijn, samen met ons op een luchtige manier bekijken hoe we iets ergeren. We zullen hem ook in onze krant wekelijks tegenkomen. En daar niet alleen: hij verschijnt in allerlei gedaanten, als mascotte op vuilniswagens, als blikvanger op allerlei handelsartikelen, als pop, in puzzels, op de televisie, overal waar maar emplooi voor hem te vinden is. Dusty is tot wasdom gekomen in het brein van Joop Geesink, evenals bijvoorbeeld Loeki de Leeuw en talloze andere figuren de meester in de loop der jaren zo'n tachtig internationale kunnen doen aan dingen, waaraan we onszelf eigenlijk ook dagelijks onderscheidingen hebben opgeleverd. OOK ALS MEDEWERKER VAN ONZE KRANT: Overdrijvende wolkenvel den van sigarenrook om sluieren af .en toe het goedlachs gelaat van Joop Gee sink en vanuit die wolken klinkt een stem: „Kijk mij nou eens, mijn eigen Dusty zou mij een milieuvervuiler van de eerste orde kunnen noemen." Tja maar dat zou Dusty nu juist zo gauw niet doen. Het gaat hem niet om de sigarenrook, die je vanuit een goed geventileerd vertrek wel aan de buitenlucht kwijt kunt raken, maar om de si- garenpeuk, die achteloos wordt neergesmeten op plaatsen waar hij dagenlang kan blijven liggen. Ook bemoeit hij zich zeer bewust niet met het grote werk op het gebied van de milieubescher ming, daar zijn andere instanties voor met grotere bevoegdheden. Dusty zou niet eens bevoegdhe den willen hebben. Hij wil ge woon een beetje samen met ons optrekken en ons met een kni poogje laten zien, wat een bende we van onze naaste omgeving maken alleen al met de „kleine" vervuiling: de rommel op straat 40 Denier panty... Een moderne sterke panty van 40 denier. In nègre(don- kerbruin), dreamgrey(midden- grijs) of smoke(donkergrijs). Maten 36-44. t Van 2,75 voor Joop Geesink: Voor 't eerst in mijn leven vind ik de onderwerpen op straat en bij huis, in het water, de on nodige geluidsoverlast. Hij is daarbij ook niet te beroerd om ons luchtigjes te adviseren hoe het anders zou kunnen. Evenals wij zelf eigenlijk, wil Dusty een schonere en daardoor wat mooie re wereld om zich heen en hij zegt: „Waarom zouden we el kaar dan niet een handje hel pen?" Toch wel een aardig kereltje, Dusty. Het begin. Een jaar of drie geleden kwam Joop Gee sink, Amsterdammer met de Amsterdammers, via de KLM in contact met het ge meentebestuur over het onder werp: kunnen we iets tegen de vervuiling van onze stad doen. voordat we tot over de enkels door de troep lopen? Er werd ge dacht aan campagnes, maar Geesink voelde er weinig voor, daarmee in zee te gaan. Al te vaak had hij gezien, dat de men sen na afloop van zo'n campag ne, na ijverig eraan te hebben meegedaan, weer overgingen tot de orde van de dag. Dan was er niets veranderd. Dat dus niet, maar wat dan wel? Het idee kreeg hij uiteindelijk in het vliegtuig, reizend van Hamburg naar Amsterdam. Hij benaderde er meteen zijn relaties in vele landen ter wereld mee, waarna. 100 jaar geluid in Evoluon In het Eindhovense Evoluon opende dinsdag de tentoonstelling „100 jaar geluidsregistratie". Vele historische fonografen, grammofoons en recor ders illustreren de gestage verbete ringen van de geluidskwaliteit van nauwelijks herkenbare klanken tot repertoire krijgt de aandacht. Zo zijn er historische opnamen te beluiste ren. De expositie kan tot 1 maart vol gend jaar worden bezocht. Anita Kerr oertolktrnet haar prat jilige kontpoaities de warmte en genegenheid die zij mor haar medemens me&. Mm ook op musiCQtsttte zoals te doen gebruikelijk, een lange periode van vergaderen volgde. Je zou namelijk van alles moeten hebben om Dusty tot diep in alle poriën van het da gelijks leven te laten doordrin gen: zendtijd op de televisie, me dewerking van de overheid, be langstelling van de industrie zó zou je Dusty wel op poten kunnen krijgen. En nu doet Dus ty dan tegelijkertijd z'n intree in Nederland, waar de Strengholt Groep zijn belangen behartigt, in Italië en in Frankrijk. In Bra zilië zijn de contacten bijna rond en volgend voorjaar zal Oosten rijk Dusty aan 't hart sluiten. Voor 't overige zal het wellicht net zo gaan als met Loeki en nog een paar broertjes: Joop Geesink kan dan op de wereldkaart in zijn studio lijntjes naar alle we relddelen tekenen, zoals je ook wel ziet op folders van grote luchtvaartmaatschappijen. reau siert. Joop houdt v ty, dat kun je zien. Voldaan steekt hij de brand in een paal van een sigaar, de zo- Wa f aarom heeft Geesink zijn Dusty in het vel van een kangoeroe gestoken? Wel, in de eerste plaats omdat hij er geen mannetje van wilde maken. Hij vond het met name voor de mannen van de gemeen tereinigingsdiensten niet leuk, als ze zich elke dag vereenzel vigd zouden zien met Dusty. Maar het moest ook geen schim mig figuurtje worden, waarin niemand iets zou herkennen. Zo kwam uiteindelijk een soort kan goeroe uit de bus. Hij bracht van huis uit al een buidel met zich mee, waar rommel in kan en een staart, waaraan je een bezem kunt vastmaken. Van Geesink kreeg hij een geinig koppetje op- gpstoken en kijk, daar had je hem. verigens is Joop Geesink allerminst van zijn jong- ste geesteskind af, als hij het ten doop heeft gehouden. Er moeten, wil de zaak blijven lo pen, elk jaar tweehonderdvijftig nieuwe ideeën voor bedacht en ontwikkeld worden. Is dat nou moeilijk of waait het hem zo maar aan? Joop Geesink kan uit jarenlange ervaring getuigen dat er in zijn werk geen dingen zijn, die zomaar komen aanwaaien. Maar in dit geval is het tenmin ste niet moeilijk om onderwer pen te vinden. Kijk maar om je heen, zegt hij, altijd en overal rommel in alle mogelijke varia ties. Daar haal je moeiteloos de onderwerpen uit. Echt waar, als ik voor Loeki de Leeuw nieuwe onderwerpen nodig heb moet ik er een week tussenuit. Voor Dus ty kan ik ze zo van straat halen. Hij ziet met een stralende glimlach neer op het bronzen beeldje van Dusty, dat zijn bu- iBüirsiiooy veelste vanmorgen al. Even later valt de askegel op het bureau, vlak voor de voeten van Dusty. Maar Dusty zegt niks, kwis- ipelt de kegel zelfs niet weg met zijn bezemstaart. Laat vader in z'n eigen huis dat beetje vrijheid nou, zal hij wel denken. Van 12 oktober tot en met 19 no vember wordt in het Bouwcentrum te Rotterdam een expositie gehouden onder de titel „Klimbeesten", poly ester speelbeesten. Deze kijk-, klim- en speelelementen worden vervaar digd naar een ontwerp van beeldend kunstenaar Hans Morselt. Te zien zijn dieren als honden, koeien, een stier, een olifant, een schildpad en kuikens. De beesten variëren in prijs van 1.600 tot 3.000 gulden per stuk. Men kan ze onder meer plaatsen op kinder speelplaatsen, in tuinen van kinder tehuizen, winkelcentra enz. Ook de particulier met een grote tuin kan er plezier aan beleven. Klimbeesten kan men tegenkomen in Rotterdam, Arn hem, Zwolle en Montfoort. De com plete collectie werd eerder geëxpo seerd in het expositiepark van de Heidemij. ROTTERDAM - De bijna vier meter hoge reuzenlolly, die een van de grote trekpleisters vormt van de consumentenbeurs Femina, die momenteel in het A hoy'-complex in Rotterdam wordt gehouden, zal aanstaande zondag 9 oktober, bij opbod worden verkocht. De opbrengst wordt door de fabrikant van deze enorme lekkernij, de suikerwerkfabriek Lemco uit Rotterdam, ge schonken aan de ziekenomroep Rano-Rotterdam, die momenteel een aktie voert voor de aanschaf van een reportagewagen. De lolly, die tijdens de beurs meters hoog in de Waalhal staat te pronken, weegt zo'n 75 kilo. De in het product verwerkte suiker is ruimschoots vol doende voor honderden normale lol ly's, die tussen de 6 en 21 gram we gen. De ziekenomroep Rano, die net als Lemco met een stand op de Femina aanwezig is en vanuit een tijdelijke studio rechtstreeks radio-uitzendin gen verzorgt voor vijf Rotterdamse ziekenhuizen, voert tijdens de Femi na een zogenaamde „kwartjesaktie" waarmee de aanschaf van éen repor tagewagen gefinancierd zou moeten worden. Het ziet er, gezien de mede werking van de suikerwerkfabriek, naar uit dat die wensdroom inderdaad gerealiseerd kan worden. Een andere standhouder heeft inmid dels een flink bedrag geboden. De openbare verkoping zal zondag plaatsvinden tussen 15 en 17 uur in de Merwedehal van het Ahoy'-com- plex bij de stand van de 75-jarige VVV. ledereen die ook een bod wil doen is welkom. Over de medewerking van de diverse standhouders heeft de Rano trou wens toch niet te klagen. Iedere avond wordt in de radio-uitzendingen wedstrijden met de luisteraars in de ziekenhuizen gespeeld, waarvoor door de standhouders fijne prijzen en prijsjes beschikbaar zijn gesteld. De grote klapper wordt, in de uit zending van a.s. zaterdagavond, de hoofdprijs, die evenals vorig jaar tijdens de Rano-Femina-uitzendin- gen niet mals zal zijn. De Vlaarding- se firma De Winter-De Lange heeft een lederen bankstel ter waarde van bijna f.2.000,- beschikbaar gesteld. Wie van de verpleegden in de aange sloten ziekenhuizen met die prijs naar huis kan gaan, daarover blijft men tot zaterdagavond in spanning. Het krtulletje stond te kwekken Aan het tuinhek. Gretig vroeg-ie: Mag ik de spinnen in Uw tuin Doodmaken, meneer? Nu is het wel zo. Dat ik bang voor spinnen ben. Ik vind ze akelige engerds. Ik weet echter dat ze nuttig In onze tuin heb ik er dertig 5 Doodgedrukt zei 't knulltje Toen heb ik een massagraf ge- maakt. Een massagraf, vroeg ik ge- 5 schrokken. I Jazeker, zei het joch. Eerst heb ik een putje gegraven n Toen heb ik er de spinnen in- gedaan. Alle dertig op een hoop. f Toen heb ik uit de keuken Een beetje spiritus gepikt. Dat heb ik erop gegoten. En toen aangestoken. Er bleef een heel klein beetje as Het jochie liep weg. Ik keek hem na. Kleine man in een grote gevaar- I lijke wereld. Een wereld die steeds kleiner wordt. Zo kein al, dat-ie tegenwoordig Dagelijks rondwentelt in elke huiskamer. En kleine potjes hebben oren. En kleine knulletjes hebben I zieltjes. En die zieltjes pantseren zich.... I Gelukkig maar. PawPaw. LEEN DE ZWART. L— Een schatje... deze leuke vinylpop met kam- baar haar en slaapogen. Gekleed in een fleurig jurkje, keuze uit diverse dessins. Verras het pop- penmoedertje en uw portemon-_ nee. ca. 30 cm. hoog. Van 5,95 INBRAAK-BRAND EN BEDR1JFS- BEVEILIGINGSSYSTEMEN nstallatie en Adviesgroep Batenburg BV, Rotterdam, 010-136500 Ter overweging We zitten op de zesde etage. Een zijkamer van een apartement in Rotterdam-West. Door de ra men zien we onze bedrijvige stad. „Zit je hier vaak?" vraag ik „Bijna elke dag. Ik lees wat, schrijf brieven, denk na". Twee jaar is hij nu hier. Via Zwitserland uit Libanon gekomen. Omdat hij een Nederlandse vrouw heeft getrouwd. Twee jaar maakte hij de eindeloze circelgang langs de loketten: van Den Haag naar Amster dam en terug. Van de vreemdelingenpolitie naar het consulaat. Van de GGD naar het GAB. Re sultaat: een doos vol met papieren, geen werk, geen uitzicht. „Hoe vind je Holland", vraag ik. Hij blijft be leefd: „Anders dan me was verteld. Ze hadden me enthousiast gemaakt met hun opgetogen verhalen over democratie, tolerantie, vrijheid, spreekwoordelijke vriendelijkheid. Nu zit ik me zelf op te sluiten. Ik durf niet goed meer naar buiten". „Hoe zo?" „Ik ben mezelf een soort misdadiger gaan voelen. Bij ieder loket waar ik kom, wordt ogenblikkelijk de politie gebeld om informatie, antecedenten. Er worden mij voortdurend vra gen gesteld. Ik krijg nooit antwoorden. Ik hoor alleen vragen. Ik ben een onmogelijk geval. Ik ben geen uitgewezen vreemdeling, geen poli tieke vlucht, ik vraag geen asiel, ik ben ge woon een man die met een Hollandse vrouw getrouwd is. En dat kan blijkbaar niet". „Waarom werkt u niet"?, vraag ik tegen beter weten in. „Ik zou niets liever willen. Ik héb een werkver gunning. Ik ben zelfs getest. Je bent intelligent, zeiden ze. Je bent geschikt voor een administra tieve job. Maar we hebben geen administratieve jobs voor mensen die niet foutloos Nederlands kunnen schrijven. Dat moet u toch begrijpen 'Dus ben ik werkloos. Ik heb gevraagd om onge schoolde handarbeid, maar dat krijg ik niet want dat is beneden mijn kwalificatie. Het gaat niet om het geld. Mijn vrouw werkt wel. Het gaat om dat gevoel: je hoort er niet bij. Je krijgt hier geen eigen plek in het leven. Je blijft een geval. Een lastig geval. Je bent overbodig. Alles gaat beter zónder jou. Daarom mogen ze van al les tegen je zeggen, alles aan je vragen. Alles sug gereren. En jij moet zwijgen. Je moet oppassen dat je je verblijfsvergunning niet verspeelt". Ik weet niets meer te vragen. De benauwenis van de kleine kamer valt op me. Ik moet aan Kafka denken. Onder ons zien we geluidloos de bedrijvige stad. Moeder is boodschappen doen, de kinderen zijn néar school. „Of ik me verveel zo zonder werk? Geen mo ment. Kijk zelf maar". Hij laat me zien wat er allemaal gedaan is om van het krot een fatsoen lijke woning te maken. Wat er nog gedaan moet worden aan de zolder om de kinderen een toch- en lekvrije slaapplaats te bieden. „Daar zit nog maanden werk in. Tussendoor ben ik druk met de auto. Een Ford '71. Ik lig er meer onder dan ik er in zit. Onderdelen haal ik op de sloop en dat kost ook tijd. En -eerlijk gezegd- als ik tus sendoor een paar dagen zwart werk kan vinden zak ik het niet laten. Met de bijstandsuitkering alleen kom ik er niet. Nee, vervelen doe ik me geen moment". Hij heft welgemoed het glas. „Dus al met al tevreden?" Het glas zakt. Zij gezicht betrekt. En dan komt zijn verhaal. Hoe hij het arbeidsburo heeft plat gelopen. Hoe hij zelfstandig langs bazen en be drijven is gegaan. Hij laat de beduimelde papie ren zien. Getuigschriften van jaren trouw wer ken. De laatste ontslagbrief met „eervol" en „helaas wegens reorganisatie van ons bedrijf" etc. Een vakdiploma. Alle rijvaardigheidsbe wijzen. „Je bent te oud", zeggen ze „Je moet teveel verdienen ais je 38 jaar bent. Een knul van 20 kan evenveel en kost de helft" „Maar ik kan meer", zegt hij. „Ik ben rijper", ik heb mijn dolle tijd gehad. Ik werk nauwkeuri ger, ervarener. Ik heb het in mijn vingers". „Ik hoef nu niet meer elke maand stempelen. Kom maar om de zes weken of twee maanden zeggen ze, er is geen werk. Ik verveel me niks, maar ik wil niet afgeschreven zijn. Ik ben sterk en gezond. Ik heb vijf kinderen. De steun is niet genoeg. Het is genoeg om niet dood te gaan. Het is te weinig om te leven, om verder te ko men. „Surinamers zijn lui, zeggen ze. Ze vreten ons uit op onze kosten. Maar toen ik bij de Stralco jaar in jaar uit op de bulldozer zat was ik niet te lui. Vindt u het verkeerd dominee, dat ik probeer zwart te werken"? Ik vind nikt. Wat moet ik vinden? Ik denk aan mijn vele, hardwerkende, goedverdienende vriendjes. Ik denk aan hun borrelpraat over het „ongunstige ondernemersklimaat", de „toene mende belastingdruk", de „waanzin" van de stijgende sociale lasten, de „ontelbare profi teurs", die te beroerd zijn om hun handen uit de mouwen te steken als „gezonde Hollandse jongen" en die van jouw „zuurverdiende" belas tinggeld op hun rug liggen. Mijn vriendjes, die van mij bevestigd willen krijgen dat „toch ook de bijbel zegt dat wie niet werk ook niet zal eten". En ik droom van een avondje bijbelstu die samen met borrelvriendjes en mijn Suri naamse en Libanese stadsgenoten. B.ter Haar Unieke aanbieding- Strikt eerste keus KVT ta pijt (de naam staat garant voor de kwaliteit). Alles 400 cm. breed. Keuze uit: A. Gedessineerde moquette (80/20 wol/nylon) In cognac of beige. Van 317,-- AilA B. Lichtgemeleerd berbei (100% scheerwol) voor318' 24C C. All over gedessineerd hoogpolig berber (100% eleerd berber rwol) edessineerd irber (100%

De Havenloods | 1977 | | pagina 4