HAVENLOODS Jubilerende Teerstoof gaat donateurs werven 35: ALLE TARIEVEN 7,5 PCT. HOGER DERAG z$0ElS Ambtenaren krijgen periodieke keuring kontaktlenzen vrijblijvend r n COMMENTAAR Niet nodig Begroting weer niet sluitend Première Malcolm bij vijf jarig bestaan Mantelaktje! urliTzer Antwerpse Bonbons35° -JAM INJ SLAAPKAMERS netncD DOE HETZELF KURSUS DONDERDAG 13 OKTOBER 1977 26e JAARGANG NO. 40 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 win Het lijkt niet aannemelijk dat Schiedam ontheffing van de mini ster krijgt voor de extra stijging van 2,5 procent boven de vastge stelde vijf procent-limiet voor de gemeentelijke tarieven. De rege ring heeft duidelijk laten weten dat de overheidstarieven in 1978 met niet meer dan vijf procent mogen stijgen. Nu kan er in in cidentele gevallen voor een be paald tarief wèl een uitzondering gemaakt worden, maar het lijkt niet aannemelijk dat een minister zijn fiat geeft aan een extra verho ging die over de gehele linie wordt doorgevoerd. Bovendien is in Schiedam de noodzaak van een extra verhoging niet zo duidelijk aanwezig. Het niet sluiten van de begroting moet eerder gezien wor den als een boekhoudkundige truc dan als een indicatie voor de noodlijdendheid van de gemeente. Er is wel een tekort van 7,5 ton, maar daar staat tegenover dat de omvang van de saldi-reserve of financiële buffervoorraad op z'n minst riant genoemd kan worden. Er zijn heel wat gemeentes in Ne derland die met een veel kleinere saldi-reserve toch een sluitende be groting presenteren. In het steeds weer presenteren van een niet slui tende begroting schuilt overigens een zeker risico. GS kan in theorie besluiten om de gemeente op een gegeven moment onder curatele te stellen, wat een nadelige invloed heeft op allerlei besluitvormings processen. Tegen de achtergrond van de hoge saldi-reserve lijkt het ook niet juist om de aankoop van een tweede stadskantoor gedeelte lijk te financieren uit de forse ver hoging van de OGB-belasting. RvL SCHIEDAM - De onroerend- goedbelasting gaat volgend jaar met ruim twaalf procent om hoog. Alle andere gemeentelij ke tarieven stijgen met ruim ze ven procent. Dat zijn de belang rijkste prijsstijgingen die de Schiedammers het komend jaar kunnen verwachten. Daarnaast zullen de tarieven voor gas, wa ter en elektriciteit omhooggaan. iininiiiiiiiinitiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Eén en ander blijkt uit de on langs verschenen gemeente be groting voor 1978. Aanstaande maandag zal de gemeenteraad zich al uitspreken over de verho ging van de belastingtarieven. De begroting zelf komt pas in november in de raad ter sprake. de saldi-reserve (financiële buffer voorraad) per 1 januari 1978 op ne gen miljoen wordt geschat. In totaal wordt in 1978 honderdvijfendertig, miljoen gulden uitgegeven, hetgeen neerkomt op f 1756,63 per inwoner. De begroting sloot in eerste instantie met een tekort van ruim één miljoen gulden. Dit tekort is teruggebracht tot ruim zeven ton als gevolg van mee vallers in 1976, het niet of niet direct vervullen van vacatures bij woning- dienst en sociale dienst en kleine aan passingen van de begroting. ONTHEFFING Zoals bekend heeft de regering beslo ten om de overheidstarieven in 1978 met niet meer dan vijf procent te la ten stijgen. Het college wil voor de extra stijging van tweeënhalf procent ontheffing vragen van de minister. De forse verhoging van de onroerend- goedbelasting met vijf procent extra is nodig voor de aankoop van het twee de stadskantoor aan de 's Graveland- seweg. De gemeenteraad van aanstaan de maandag zal zich al buigen over de belangrijkste verhogingsvoorstellen. Zo wil het college, op wethouder Collé na, de waterprijs met dertien cent per kubieke meter verhogen en het vastrecht met drie gulden. De nieuwe tarieven zouden dan resp. fl,68 en f45,— worden. De reini gingsrechten wil het college optrek ken tot f55,68 een verhoging met bij na vier gulden. minimin milium iiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii FREERICKSPLAATS 9 IS HEROPEND! Kom eens vrijblijvend een kijkje ne men. Proef de Oosterse sfeer en ervaar de prettige manier waarop U bij Derag wordt geadviseerd, over de aankoop van een PERZISCH TAPIJT. Natuurlijk tijdens de opening met een kopje koffie en oebak. FREERICKSPLAATS 9 Rotterdam-Hillegersberg tol. 010-18.77.00. SCHIEDAM - Op vrijdag 14 ok tober is het op de kop af vijf jaar geleden dat oud-burgemeester Roelfsema het zoldertheater In de Teerstoof opende. Sindsdien werden in dit vestzaktheater zo'n driehonderd voorstellingen voor volwassenen en honderd vijftig voorstellingen voor kin deren georganiseerd.' De Teer stoof, die geheel gerund wordt door vrijwillige medewerkers, SCHIEDAM - Als de gemeente raad op 17 oktober ja 'zegt tegen de plannen van een perio diek geneeskundig onderzoek voor gemeentepersoneel, gaat dat onderzoek op 1 november van start. In tegenstelling tot het collegevoorstel dit onder zoek af te nemen in de leef tijdscategorie 45 tot 65 jaar. zijn twee raadscommissies én het georganiseerd overleg er een Informatieavond SCHIEDAM - De werkgroep Kethel organiseert op donderdag 20 oktober een informatie-avond over de plan nen van de gemeente om van dorp Kethel een woonerf te piaken. Op deze avond zal een functionaris van de afdeling verkeer van de gemeente aanwezig zijn om de plannen toe te lichten. De avond die om acht uur begint, wordt gehouden in 't Schepp- huys, achter de Dorpskerk in de Dprpsstraat. SCHIEDAM - De ledenvergadering van de PPR, Schiedam wordt donder dag 13 oktober niet zoals gebruike lijk gehouden in "Irene", maar in ge bouw Chr. Sociale Belangen. Lange Haven 73. Op de agenda staan de congresstukken. De vergadering begint om acht uur. SCHIEDAM - De jaarvergadering van de PvdA., afdeling Schiedam wordt op woensdag 19 oktober gehouden in zaal "Irene", Nieuwe Haven 155. Op de agenda staan het jaarverslag van de secretaris, huishou delijk reglement, benoeming cam pagne commissie gemeenteraadsver kiezingen en de verkiezing van onder anderen bestuursleden en di verse afgevaardigden. De vergade ring begint om acht uur. voorstander van te beginnen bij de vijfendertigjarigen. Tijdens een vergadering van de com missie voor sociale zaken en volksge zondheid vorige week woensdag drong PvdA-raadslid Van der Veer daarop aan en hij vroeg tegelijk het onderzoek uit te breiden met een on derzoek naar belastende factoren (stress) in het werk. Daarnaast wilde hij een duurdere elektrocardiograaf aanschaffen dan het college van plan was. Volgens dokter Wolfs, directeur van de GG en GD, was die 45Jaars- grens gekozen in verband met de be schikbare mankracht en de wens het onderzoek elke twee jaar te herhalen. „Een ondergrens is altijd enigszins arbitrair", aldus Wolfs. Hij zei bij de oudste groeperingen te willen be ginnen, zodat de vijfenveertigjarigen na twee jaar aan de beurt komen. Voorts zei hij dat ingewikkelder ap paratuur in Vlaardingen aanwezig was. Van der Veer liet zich evenwel niet overtuigen. „Wij pleiten ervoor", zei hij, „vroeger met het onderzoek te beginnen. Wij vinden dit project zo belangrijk dat wij bereid zijn hogere kosten te overwegen". CDA'er Van Raalte ondersteunde V.d. Veer op dit punt. Nog tijdens de vergadering ver anderde wethouder Collé het raads voorstel dat aanstaande maandag in de raad komt. Zo wordt een duurde re cardiograaf aangeschaft en hij belooft in het raadsvoorstel binnen drie maanden met een nota te waarin wordt aangegeven hoe het onderzoek de komende jaren kan worden uitgebreid. Wat betreft de leeftijdsgrens wordt nog voor de raadsvergadering nagegaan, wat zo'n uitbreiding voor consequenties heeft in aantallen te onderzoeken ambte naren. Volgens een schatting van Van der Veer zou die verschuiving alleen maar betekenen dat het onderzoek niet om de tweeënhalf a drie jaar herhaald kan worden, tenzij de GG en GD meer personeel krijgt. heeft in de algelopen vijf jaar eèn niet weg te denken plaats in het schamele uitgaansleven van Schiedam veroverd. Daarbij heeft het zich ontwikkeld tot een typisch cabaret-theater, al hoewel het komend seizoen weer geprobeerd wordt een wat veelzijdiger programma aan te bieden. Het eerste lustrum van de Teerstoof wordt dit komend weekend gevierd met een heuse première. Voor het eerst in Nederland brengt het ama teurtoneelgezelschap Groeton „Mal colm" van James Purdy in de toneel bewerking van Edward Albee. Op za terdag treedt het cabaret Don Qui- shocking voor het voetlicht met „Af- scheidstoernee I" waarna een lustrum feest plaatsvindt met muziek van trio Bert de Lange. De Teerstoof heeft het in de afgelopen vijf jaar niet gemakkelijk gehad. De moeilijkheden lagen - en liggen nog steeds - voornamelijk op financieel terrein. Zo schat het zoldertheater het tekort voor dit theaterseizoen op elf- a twaalfduizend gulden. Daarom gaat de Teerstoof donateurs werven. Als deze actie evenwel niet het ge wenste resultaat heeft en de gemeen te weigert het theater te gaan aubsi- diëren in zijn exploitatie-tekort, ziet de toekomst er voor de Teerstoof somber uit. Waarschijnlijk zal het De Grootfonds, dat vijf jaar geleden de verbouwing financierde en al die ja ren geen huur in rekening heeft ge bracht, dit seizoen dan wel weer bij springen. Maar: hoe lang nog? Toen wij vorig jaar met medewerkers van De Teerstoof spraken, zei één van hen: „In Schiedam wordt particulier initiatief niet op prijs gesteld". Deze klacht werd nog geen week later over genomen door de voorzitter van de Dierenbescherming Schiedam, de heer Broeders, tijdens de opening van het nieuwe dierenasiel de Hargahoeve. De realisering hiervan had dertien jaar ge duurd en Broeders veranderde die klacht in: „Het particulier initiatief wordt het in Schiedam wel verdomd moeilijk gemaakt". Medeverantwoordelijk De wethouder voor vorming en re creatie heeft zich over financiële steun voor De Teerstoof tot nu toe opmer kelijk op de vlakte gehouden. Zijn voorgangster daarentegen stelde in haar beleidsnota keihard: „Er wordt nog steeds uitgegaan van financiële medeverantwoordelijkheid van dege nen, die destijds de stoot tot de ver bouwing hebben gegeven en de finan ciering voor hun rekening hebben ge nomen". Vertaald in normaal Neder lands: wij hebben er niet om gevraagd, dus dop je eigen boontjes maar. Daar de huidige wethouder Posthoorn geen nieuwe nota heeft uitgebracht, mo- «en wij aannemen dat hij met die ge dachte nog steeds akkoord gaat. En tegenover medewerkers van de Teer stoof heeft hij tot nu toe niets anders De Teerstoof jubileert in een straat die al jarenlang ligt opengebroken. Let op. Laat dit niet Uw neus voorbijgaan!!! in vele modellen en kleurea maten 38t/m48. Voor de spotprijs ROTTERDAM: Hoogstraat 192 zwart, grijs, beige, blauw Anders dan Anderen-prijs ROTTERDAMHoogstraat 192 Rechtstreeks van importeur de allernieuwste model W625 16.900.- Zie, boor en speel hem in onze showroom. de nieuwe dimensie in geluid Nieuwemodef^^ft 3.295.- gezegd, dan dat subsidiëring in het exploitatie-tekort wel erg moeilijk ligt. Het zoldertheater doet het overi gens niet geheel zonder steun van de gemeentelijke overheid. Er is een sub sidie-regeling via de Schiedamse Ge meenschap waarbij per onverkochte plaats tot een bepaald maximum een bedrag wordt uitgekeerd. Maar die subsidie-regeling werkt eigenlijk alleen maar optimaal als het theatertje regel matig half lege zalen heeft. Variatie Bij een lustrum is het een goede ge woonte om achterom te kijken. Het is daarbij typisch te moeten vaststel len, dat de programmering van de Teerstoof in de prille beginperiode heel wat gevarieerder was dan bijvoor beeld het afgelopen seizoen. De Teer- stoofmedewerkers hebben al heel gauw programma's die weinig bezoek trokken, afgestoken. Wat overbleef waren grotendeels cabaretprogram ma's die doorgaans goed bezocht wor den. Vooral „de grote drie" Ivo de Wijs, Don Quishocking en Tekstpieri- ment trokken volle zalen en bij die voorstellingen zou het theatertje best wat groter mogen zijn. Gelukkig biedt het programma dit seizoen weer een wat gevarieerder aanblik, zonder dat echt experimentele programma's wor den geboden. Sfgelopen weekend speelde Josephine van Gasteren bij voorbeeld „Juffrouw Margreet". Die voorstelling werd redelijk bezocht en wat daarbij opviel was dat de zaal niet gevuld was met het vaste Teer- stoofpubliek. Een bewijs dat het thea tertje niet alleen meer uitsluitend be kend is bij cabaretliefhebbers. Wanneer morgen het eerste lustrum van De Teerstoof gevierd wordt, is het te hopen dat daarmee tegelijker tijd een tweede lustrumperiode be gint die minder moeilijk zal zijn dan de eerste. De sleutel daarvoor is in handen van de wethouder. Aan het enthousiasme en de inzet van het veertien man tellende bestuur van de Teerstoof zal het niet liggen. Spreekuur voor bejaarden SCHIEDAM - De sectie Maatschap pelijke Dienstverlening en Volksge zondheid van de Raad voor het Bejaardenwerk, die tot taak heeft leemten op te sporen in de dienst verlening aan ouderen in Schiedam, is momenteel bezig met een inven tarisatie van de dienstverlenings faciliteiten voor oudere stadgenoten in Wijk Oost. In het kader van dit onderzoek zal de sectie een keer per week een spreekuur houden in het gebouw van de Bewonersvereniging „Oost" aan de Franklinstraat 1. Het spreekuur zal gehouden worden elke maandag van 11 tot 12 uur vanaf 3 oktober 1977 t/m 27 februa ri 1978. Het spreekuur is bedoeld voor be jaarden die mogelijkerwijs vragen hebben of kunnen hebben over onderwerpen als: bejaardenhulp; huisbezoek; warme maaltijden. Doe "lekker" mee aan de grandioze 1 BONBON PROEF EN TROEF WEDSTRIJD VAN JAM IN Elke werkdag (ma. t/m vr.) vanaf 22 september t/m 19 oktober zijn er 11 prijzen te winnen: - 1 reiscbeque t.w.v. f 500,- - 10 bioskoopbonnen t.w.v. f 15,- elk. In totaal f 13.000,- aan prijzen! Wedstrijdkaarten worden verstrekt bij aankoop van een 250 grams doos bonbons. Doe mee! 't Is makkelijk en Jeuk en nog lekker ook! Deze week 251) gr. van 4.25 voor wetenschappelijlTi'nstituut 4^(o)(0)(5 voor kontaktlenzen aangesloten bij de A.N.V.C. SCHIEDAMSEWEG 73 - VLAARDINGEN TEL.:010-346374 daaeliiks oeooerwt Steenstraat 16, Leiden, tel. 071-141166 Schoutenhoek 158 Zoetermeer.tei.079-319300 UNICON HEEFT ALLEEN KONTAKTLENZEN nformatie Er is meer QOG voor uw QQQ 4e juiste K0 NTAKTLE NS wandmeubeien, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen ^ndujtriegebouw^oudseiinge^6^rdan^el^1^^^^^L^^^ Bekend merk fluwelen tuinbroeken vind je nergens voor Enorme kollektie blouses Zuidpietn Hoog 572 Korte Lijnbaan 10 Ook in Amsterdam en Utrecht De G.E.W.B. in Vlaardingen organiseren een De kursus bestaat uit 4 lessen van ca. 2 1/2 uur. Er wordt o.a. behandeld: - het aanzetten van kontaktstoppen (stekkers) - het maken van een verlengsnoer. - schemerlamp van een snoer voorzien het vervangen van wandkontaktdozen (stopkontakten) en scha kelaars - het ophangen van lampen. „WAT WEL EN NIET MAG MET ELEKTRICITEIT" Deze lessen worden op dinsdagavonden in de instruktiezaal van het G.E.W.B.-gebouw, Hoflaan 21Vlaardingen, gegeven. De eerste kursuscyclus start op 1 november 1977: begindata van de volgende vallen op 29 november 1977, 3 januari 1978, 31 januari 1978 enz. Aanvang van de lessen: 19.30 uur. Het kutsusgeld bedraagt fl. 15,- incl. materiaalkosten en konsumpties. Voor inlichtingen en inschrijving kunt U bellen naar de afd.voor- lichting, telefoon nr. 354444, toestel 116 of 214. N.B. Aan deze kursus kunnen zowel dames als heren deelnemen.

De Havenloods | 1977 | | pagina 1