Fusie ziekenhuizen lijkt onvermijdelijk mmbw Expositie geeft beeld van zuivelbereiding rond 1900 Première'Malcolm': Goed spel if moeilijk stuk B wmmmmmmmmm Brasil Tropical in Stadsgehoorzaal termeulen MASSIEF EIKEN MEUBELEN WESTMNDM PPfWT distinction TE RIELE Lems (Schiedam) praeses provinciale milieuraad termeulen termeulen Shiplï, Zöpfli of Birelli DE HAVENLOODS DONDERDAG 20 OKTOBER 1977 SCHIEDAM Vermindering van het aantal ziekenhuisbedden in Schie dam lijkt onvermijdelijk. Zelfs wan neet rekening wordt gehouden met de ongunstige bevolkingssamenstel ling van Schiedam, het tekort aan hutsartsen en de weinig ontwikkel de «xtra-murale voorzieningen zijn er teveel bedden in Schiedam. Dat schrijft de directie van het Gemeen teziekenhuis in haar onlangs ver schenen jaarverslag over 1976. De di rectie noemt het samengaan van Nolet- en gemeenteziekenhuis nood zakelijk, omdat elk van de beide ziekenhuizen niet in staat is alleen deze sanering te bewerkstellingen. Het jaar 1976 is voor het gemeente ziekenhuis niet ongunstig geweest: het aantal opnamen bedroeg in 1976 5179 patiënten en vertoonde een lichte daling, maar de gemiddelde verpleegduur steeg naar 19,7 dagen. Ook het aantal verrichtingen en be handelingen door de medische en para-medische afdelingen steeg met twaalf procent aanzienlijk. Het aantal bedden en wiegen werd met dertien verlaagd en bedroeg eind vorig jaar driehonderdzeventien. „Omdat de relatieve positie van een ziekenhuis SCHIEDAM Een zee van bloemen en een langdurige ovatie vorm den het sluitstuk van de première van „Malcolm'. door het Schiedamse amateurtoneelgezelschap Groeton afgelopen vrijdag in zoldertheater In de Teerstoof. Huldeblijken van een publiek dat zeer enthousiast reageerde op de verrichtingen van de Groeton- spelers die het onder leiding van regisseur Ad Hoeymans hebben aangedurfd de toneelbewerking van Edward Albee van James Purdy's roman „Malcolm" op hun repertoire te zetten. Een terechte huldeblijk voor zes maanden hard ploeteren en vechten met een tekst en met handelingen die zelfs voor een professioneel gezel schap de nodige voetangels en klemmen bevatten. Sfeervol licht... Bijzonder leuk lampje .uitgevoerd in geschulpt mat glas. Uitermate geschikt voor boven uw eetbar of plantenbak. Kompleet met pendel. Voor lampen met een normale fit ting. In matwit. Nu slechts „Malcolm" is een moeilijk stuk; daar staat de naam Albee, die onder andere „Wie is bang voor Virginia Woolf" schreef, wel borg voor. Groeton greep met deze keuze dus zeer hoog en is overigens van plan dat te blijven doen met toekomstige opvoeringen van stukken van Shake speare, Wilder, Anouilh en Pinter. Keuzes die het levensgrote risico in zich dragen dat de vertolkingen ervan belachelijk worden. De vertol king van „Malcolm'. was dat niet. Malcolm behandelt een periode uit het leven van een puber. Hij maakt kennis met het arme echtpaar Raphaelson, het extreem rijke echt paar Girard Girard en het bohemien echtpaar Brace. Zijn leeftijdsgenoot Melba, een zangeresje, maakt een eind aan zijn puberteit. Fascinerend „Malcolm" is door zijn thematiek invoelbaar te maken; om los te komen van de tekst en de indruk te wekken niet al te nadrukkelijk to neel te spelen. Naar mijn mening slaagde Karei Prins als Professor Cox, een astroloog die Malcolm door zijn teenertijd heenloodst, daar het best in. Ook Nico v.d. Berg kwam als meneer Girard Girard overtuigend over. Onno de Jong had als Malcolm de moeilijkste rol; voor de pauze speelde hij voortreffelijk, maar na de pauze maakte hij evenals zijn tegen speelster Joke Leerschoon als het zangeresje Melba de indruk de thema's liefde en dood net niet tot het bot toe uitgebeend te hebben. Maar dat gedeelte van Malcolm stelde ook wel heel erg hoge eisen. Ook andere spelers lieten wat dit aspect betreft sporadisch een steekje val len. Al met al bracht Groeton een vertol king van „Malcolm" die de toets der kritiek met glans kan doorstaan. Het is te hopen dat de zaal bij vol gende voorstellingen net zo vol zal zijn als tijdens de uitverkochte pre mière. MAASSLUIS - Aan de gemeenteraad zal worden voorgesteld een krediet f 920.000.- beschikbaar te stellen voo aanleg van fietspaden langs de Westlan weg. In dit bedrag zijn de kosten voor eventuele aanvulling van de openbare lichting en voor het wijzigen van de open bare groenvoorziening e.d. niet begre] Zonodig zullen daarvoor in een later diufn aanvullende kredieten worden ge vraagd. Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker, dan heeft u voor gewone prijzen wet heel wat anders in uw huis. Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. Kon. Wilhelminahaven I z.g. Nieuwe Haven N.Z. 27 VLAARDINGEN küü Tel. 010- 343006 „Kind van de zon in de Toverbal MAASSLUIS—In de Toverbal draait vrijdag de bekende film "Kind van de zon". Anna, dochter van keurige middenstanders, gaat op 17 jarige leeftijd naar een kunstnijverheids school. Vanaf dat moment openba ren zich eigenschappen bij Anna, die haar omgang met anderen bemoeilij ken. In haar vriendin gaat zij tal van angstwekkende karaktertrekken zien, zodat zij van het meisje wegvlucht. Zij gaat kamers zoeken in Amster dam, waar zij steeds meer vereen zaamt. Dagen ligt zij op bed, ze ver vuilt en zwerft apatisch door de stad. Opname in een inrichting blijkt on afwendbaar en via een moeizame ob servatie periode komt zij terecht in de groepstherapie. Na een langdurige behandeling is ze uiteindelijk zover dat zjj naar haar kamer in Amster dam mag terugkeren. Griffel-winnaar praat met kinderen over zijn boeken VLAARDINGEN Op vrijdagmor gen 21 oktober komt de schrijyer en illustrator Wim Hofman in de Ge meentebibliotheek Fransenstraat om met jeugdige lezers vanaf tien jaar te praten over zijn boeken. Zijn boek „Wim' is dit jaar bekroond met een zilveren griffel, terwijl „Koning Wik- kepokluk" in 1974 een gouden pen seel kreeg voor de kunstzinnige illustraties. De toegang is gratis. Aan vang 10 uur. Voor de jongste kinderen zijn er verder feestochtenden op de centrale en in de filialen. Onder het motto „Wie je droomt ben je zelf" mogen de kinderen verkleed komen als een figuur uit een bekend boek en een kleurplaat maken. onder meer wordt afgemeten aan het aantal bezette bedden", schrijft de directie, „kan de plaats van het gemeenteziekenhuis onder de Schie damse en regionale gezondheids voorzieningen sterk en stabiel genoemd worden". In de loop van 1976 bleek dat een verhoging van de verpleegtarieven noodzakelijk was om een sluitende exploitatie te krijgen. Deze ver hoging ging per 1 januari van dit jaar in. Het tekort over 1976 bedroeg daardoor bijna een half miljoen gulden. Verschil De directie van het gemeentezie kenhuis noemt het samengaan van Nolet en het eigen ziekenhuis onver mijdelijk. Zoals bekend is het Colle ge voor Ziekenhuisvoorzieningen, dat een onderzoek heeft ingesteld naar de ziekenhuissituatie in en om Rot terdam, tot de conclusie gekomen dat het Schiedamse verzorgingsgebied een zeer groot aantal bedden teveel in gebruik heeft. Volgens de direc tie van het gemeenteziekenhuis kan dit teveel aan bedden niet worden weggeredeneerd door te wijzen op de ongunstige bevolkingssamenstelling van Schiedam en het tekort aan huis artsen en de weinig ontwikkelde extra-murale voorzieningen. „Hoe waar deze feiten op zichzelf ook mogen zijn", aldus GZ-directie, „een belangrijk kwantitatief verschil zal wel blijven bestaan". m REGIO VLAARDINGEN - Donderdag 27 oktober treedt in de Stadsgehoorzaal Brasil.Tropical op. Brasil Troplical dankt haar ontstaan aan een groepje jeugdige Brazilianen - waarvan Edval-, do Caneiro er één van was - die in Salvador, de hoofdstad van de pro vincie Bahia, elkaar ontmoetten bij de geliefde sport Capocira, een Bude- spel, waarbij men voornamelijk op de handen beweegt en uitsluitend met de voeten treffers maakt en waarbij kracht, lenigheid, snelheid, list en durf op de proef gesteld worden. Edvaldo en zijn vrienden besloten hun geliefde en spectaculaire sport te verwerken tot een theatraal, attrac tieve show, waarbij al gauw het idee boven kwam ook andere typische as pecten van het Braziliaanse leven op het toneel te vertolken. Zo ontstond een avond-vullend Spektakel met Bra ziliaanse rythmen, liederen en dans. Van alle Braziliaanse steden in Salva dor, meer nog dan Rio de Janeiro tot op de dag van vandaag de meest ge roemde, meest geliefde en meest be zongen stad van het prachtige Bra ziliaanse land. Doordat de jongelui uit deze wereld stad voor een groot deel geboren kunstenaars zijn, beschikte Edvaldo al gauw over een troep van uitste kende dansers, zangers en musici. Na dat ook nog Domingos Cimpos, die al vele malen prachtige choreogra fieën voor „Brasiliana" gemaakt had, tot de groep was toegetreden, ont stond een originele, in Europa nog niet eerder vertoonde show, met warmbloedige, jonge kunstenaars uit Brazilië. Er; worden verschillende dansen uit gevoerd, o.a. slavenschip, visvangst, maar het hoogtepunt is ongetwijfeld „Carneval do Brasil", gebaseerd op het meest geliefde volksfeest in Bra zilië, het carnaval. De koketterie en de praalzucht, die zich uiten in de fantastische cos- tuums, de grote variëteit aan ryth men, die zich uit in de ononderbro ken werveling van de dans, dat alles maakt dit feest tot een lust voor het oog. De toegangsprijzen bedragen f.17,50, f.15,-en f.12,50. De kassa is voor kaartverkoop ge opend vanaf vrijdag 21 oktober dage lijks (behalve zondag) van 10-13 uur en van 19-21 uur. Elke dag opnieuw: hoe minder het een gewoonte wordt. CROFTPORT leert kennen. VJ\vi JL cAgedforlOyearsinwöod een begrip voor delicatessen. Nw. Binnenweg 88 - Rotterdam. Zuid-Holland krijgt een Provinciale Raad voor de Milieuhygiëne. Gedepu teerde Mr. H.B. Engelsman zal de raad vrijdag 21 oktober in het Pro vinciehuis in Den Haag installeren. Voorzitter wordt drs. A.J. Lems, bur gemeester van Schiedam. Het is de Koffieconcert in aula museum SCHIEDAM - De Vereniging Vrien den van het Stedelijk Museum orga niseert op zondag 23 oktober een koffieconcert in de aula van het Ste delijk Museum, Hoogstraat 112. Het gitaarduo Joke de Mol en Harry Pot hof zal daarbij werken van onder an deren Sor en Leo Brouwer vertolken. Het concert begint om half twaalf. Toegangsprijs leden twee gulden vijf tig, niet-leden betalen vier gulden. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar en zijn telefonisch te bestellen via nummer 269066. bedoeling dat de Provinciale Raad voor de Milieuhygiëne (PRM) het provinciaal bestuur zal adviseren om trent de maatschappelijke consequen ties van het beleid van de provincie op het terrein van de milieuhygiëne. In de raad komen vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorga nisaties, van de agrarische bevolking, van de Zuidhollandse actiegroepen, van de regionale milieudiensten in Zuid-Holland, van de waterschappen en van de rijksoverheid. De taak van de raad zal zich uitstrek ken tot het gehele terrein van de milieuhygiëne, zoals de bestrijding van bodem-, water- en luchtveront reiniging door chemische oorzaken alsmede de verontreiniging door fysische oorzaken (met name door geluid en straling). Daarnaast zal de raad ook adviezen kunnen geven over algemene milieuhygiënische vraag stukken van bijvoorbeeld energie opwekking, de bio-industrie en de problematiek van de gevaarlijke stoffen. Haast u... want de voorraad is beperkt! Supervoordelige polyamide huis- houdschorten. Bijzonder praktisch met zakken en knoopsluiting aan de voorzijde. In geel, wit, oranje, appelgroen of rood, maten 38 t/m 52.Van 14,95 voor MAASSLUIS De gemeenteraad zal wor den voorgesteld een krediet van 308.100.- beschikbaar te stellen voor het aansluiten van de Van Beethovenlaan op de Westlandseweg. In dit werk is begrepen de aanleg van een kruispunt Van Beethovenlaan-Westlandse- weg-Richard Hollaan. De kosten van aan leg van openbare verlichting en een bevei ligde voetgangers-oversteekplaats zijn in het krediet opgenomen. MAASSLUIS - Burgemeester en wet houders hebben goedkeuring gehecht aan een verhoging met 10 procent van de tarieven voor het gebruik van de Olym- piahal en de gemeentelijke gymnastiek lokalen per 1 januari 1978, zoals de c~~—en Recreatieraad die heeft Zuivere scheerwol... Eigentijdse jonge mode, deze 100% scheerwollen Shetland pull overs. In 5 fantastische kleuren: gemêleerd grijs, marine, gemêleerd beige, bruin of gemêleerd bleu. Normaal 27,95 tot 29,95. Nu maten 104-116 128-152 17,95; 164-176 18,95 MAASLAND - Vrijdag 20 ok tober om 8 uur 's avonds zal burgemeester J. v.d. Brink in de Rozenhof de expositie „De Zuivelbereiding eertijds op de Boerderij" openen. De tentoon stelling wordt georganiseerd door de Historische Werkgroep Maasland. De direkte aanlei ding; het zelf boter en kaas ma ken is een uitstervend beroep maar, gelukkig, zijn er nog steeds mensen die dit beroep uitoefenen. Er komen ook steeds meer mensen die deze oude ambachten niet alleen met een welwillende, nostalgieke blik bekijken maar die ook de adressen waar zelfgemaakte zuivelprodukten verkocht wor den weten te vinden. De bordjes met „dagelijks verse melk en karnemelk" en „dagelijks verse boter" staan niet voor niets op de Maaslandse boerderijen. De expositie die vanaf morgen in de Rozenhof wordt gehouden omvat meer dan 80 oude gebruiksvoor werpen en foto's, die verband hou den met de geschiedenis van de boter- en kaasbereiding, zoals die plaats vond op de boerderijen in het Midden-Delfland-gebied omstreeks het begin van deze eeuw. De op de tentoonstelling aanwezig voorwer pen zijn grotendeels afkomstig van boerderijen uit Maasland en wijde omgeving. Kaasmaker S. v.d. Kooij van de kaasboerderij „Maes- Iantsluys" aan de Zuidbuurtseweg, is één van de grote animatoren van deze tentoonstelling. Met behulp van zijn kontakten gingen de leden van de historische werkgroep de boer op om het materiaal bij elkaar te krijgen. De oogst aan gebraiksvoor- Een deel van de zuivelbereiding vindt plaats in de karnemolen werpen was zo groot dat een volle dig beeld van de zuivelbereiding rond 1900, toen dit alles nog op de boer derij plaats vond, wordt weergegeven. Tijdens de expositie van 21 t/m 30 oktober a.s. zullen er nog verschil lende aktiviteiten plaats vinden. Dins dagavond 25 oktober in de Rozen hof: Demonstratie kaasbreiding door de heer en mevr. V.d. Kooy. Woens dagavond 26 en Vrijdagavond 28 ok tober in de Rozenhof: Demonstratie boterbereiding door mevr. J. Sonne- veld-Doelman, Kortebuurt 15 in Maasland. Donderdagavond 27 okto ber in ,,'t Trefpunt", om 8 uur 's avonds: lezing met dia's en een film over de zuivelbereiding in het verleden. Leden van de historische werkgroep zullen de lezing toelich ten. Daarna een rondgang in de Rozenhof. De openingstijden van de expositie zijn: iedere avond (maandag t/m vrijdag) van 19.00-21.00 uur en zaterdag, zondag en woensdagmid dag van 15.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Gewone macaroni... Neem liever eier-macaroni Engelse organist op Passage-orgel SCHIEDAM - Op zondag 23 okto ber organiseert de Nederlandse Orgel Federatie haar maandelijks theater- orgelconcert in het Passage Theater Tijdens dit concert speelt de Engelse organist Arnold Loxam op het Standaart orgel. Loxam heeft jaren lang gewerkt in een dansorkest en kreeg grote bekendheid door zijn vertolkingen van de quick-step. Het concert begint om half elf. Zaal open tfen uur. Toegangsprijs voor leden van de NOF, 65-plussers, CJP-hou- ders en kinderen t/m twaalf jaar: twee gulden. Niet-leden betalen drie gulden vijftig. Kaarten zijn vanaf heden dagelijks verkrijgbaar aan de kassa van het theater en op zondag morgen vanaf half tien.

De Havenloods | 1977 | | pagina 4