'Nuchter beschouwd zijn wij vakidioten' i98 O J>y Getekend werk in kruiken en kannen GaNMB- DaVnheel sparen, voordeliger! termeulen Echte bakkers zijn het „warmst" Het vijfde werelddeel in Blij dorp termeulen 9?8 'Nieuwe levensstijl' onderwerp kerken elke week 'ft nieuwe leesmap termeulen 2.98 2.®8 Antieke automarkt in Drunen termeulen -v - NMB Dingen van de menselijke maat DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 OKTOBER 1977 «ALGEMEEN- Geen gespetter meer... in de douche- of bad ruimte door afschermen met dit zware kwali teit douchegordijn .In een groot aantal dessins en kleuren o.a. blauw, rood, groen, rose, mos terd. Maten 120x200 cm, 180x200 cm en 180x 180 cm. Nu door elkaar per stuki M. 36.07.33. Dag. geopend 9.00- Zaterdags 9.00-16.00 uur De „echte bakkers" weten het: een goed ontbijt op 'n paar sneetjes smeltend wittebrood en twee Belgische bolletjes, waar de versheids flinters afschieten, is nog voor geen enkele kranteman aanleiding ge-' weest om ons Dagelijks Brood eens in het nieuws te halen. Na hun bakwedstrijd van melkwit en tijgers maandag, de door hen zelf ver zorgde uitgebreide broodmaaltijd in Engels en een streng juryrap port met wisselbeker, kunnen we er niet langer om heen. Want in zeventien zaaltjes in 't hele land komen ze bijeen: die vakbroeders van 't Echte Bakkersgilde. Onder mekaar, bij 'n pint en een goeie sigaar, delen zij de geheimen van hun ambacht. Ze charteren huis vrouwen om ongemerkt hun winkels in inspecterenen laten het zich geamuseerd welgevallen, uitgemeten op hun donder te krijgen. jury. Op volume, de kleur van het kruim, de bakaard, structuur, afwer king, het aroma, het aanzien en de totale, indruk. Bakker Jan v.d. Poel heeft het beste brood geleverd op een kruimellengte gevolgd door Jan Troost en Cees den Hollander. Allen krijgen op deze feestavond een prijs- „Op de toonbanken staan teveel en niet afgedekte (neven)produkten, de klant staat zich lam te wijzen bij het kiezen uit zeventig broodsoorten, zet er dus namen bij, de kleding van de verkoopsters kan best beter en op de etalageruit wil de klant de naam van de „echte bakker" zien, aldus de ongezoute kritiek van huisvrouw- jurylid Nora de Rek, die het na twee jaar welletjes vindt de gildebroeders nog langer achter hun bakkersbroek te zitten. „Toch komt er bij mij al leen brood van jullie op tafel", ver goelijkt zij, „want jullie blijven het best!". Beunhazen En dat weten die „echte bakkers" net zo goed als de jury, als zij tevre den de dansvloer betreden om samen met de „echte bakkersvrouwen" op het Gildelied te deinen. Dat gilde be staat uit 350 eerste klas vakmensen die strenge testen hebben doorstaan. Zo telt de Rotterdamse afdeling - en die strekt zich uit van Maassluis tot Gouda en ver in Zeeland slechts 45 leden, nog geen zes procent van alle branchegenoten. De grote rest staat afgunstig te dringen via „warm" zo snel mogelijk „echt" te worden, maar de kring blijft klein. Gildevoorzitter-bakker G. Gerritsen: „Zelfs ijskoude doorverkopers zeggen dat ze „warme bakker" zijn. Tegen deze beunhazerij zijn we tien jaar ge leden als echte warme bakkers" in Door MARCO VAN MILAAN het geweer gkomen. lieten een geel embleem met een warm bakkertje er op wettig deponeren en stelden eisen vast, waaraan het brood minimaal moet voldoen. Zo weet de klant ze ker dat de vlag de lading dekt". Aan de voeten van de orkestleden lig gen de tientallen broden, stuk voor stuk gekeurd door weer een andere Wisselbeker De spanning in Engels stijgt als het opgetelde resultaat van beide jury's uit de oven komt. Als „warmste" van alle gildebakkers wordt bakker Ben de Waal uit Rijsoord geëerd. Hij haal de 122 van de maximaal 180 toe te kennen punten. Jan Troost uit Stel lendam en Nico de Ridder uit Vlaar- dingen verzamelden op alle onderde len genoeg punten voor de tweede en derde plaats, waarna de directeur van een meelfabriek in Ameide, de gro tere prijzen uitreikt. Gildepenningmeester J. van Lente- ren uit Maassluis vindt dat het com petitie-element er in moet zitten om tot steeds betere prestaties te komen Het gildebestuur „echte bakkers"afdeling Rotterdam: „Wij zijn standbewust". en ook de jury beaamt dat het stuk ken beter is dan de vorige keer. Bak ker Van Lenteren: „Nuchter be schouwd zijn wij vakidioten, mensen die het geweldig vinden om de klant de geurige vrucht van de nachtelijke arbeid voor te schotelen". Geen goed woord heeft hij over voor de fabrie ken waar het geprogrammeerde brood bij duizenden van de band loopt. „Ze stoppen er soms tien pro cent vet in -smaakloze reuzel om het een weekendlang-vers te ma ken. Dan krijg je sponzerig brood en de smaak en het aroma zijn verlo ren", verzekert hij. „Wij veredelen vaak met eiwitpoeder, pure gezond heid. Toch kunnen wij tegen de fa brieken op, maar dan alleen door 60 uur per week keihard te werken. Met het luxe brood zijn we zelfs goedko per. Toch loopt het brood al 4 a 5 cent achter op het prijsschema, maar de minister wil er nog niet van weten. Reken maar uit: 60 baaltjes meel per week, goed voor 90 broden ieder, dat scheelt zo'n driehonderd gulden". De Vrijheid Het beste brood bereiden de „echte bakkers" als de wind zuid-west staat en het niet te koud is, komen we als pikant detail aan de weet. Het zout wordt vooral na een late vergade ring, wel eens vergeten, maar dan „pikt" het deeg net iets anders zodat er nog een noodgreep kan worden verricht, maar het krijgt er .wel een klap van". Kortom vaktaal in over vloed op zo'n gilde bijeen komst. Nog een bijzonderheid: het gilde maalt zelf op steen. Er zijn zeven mo lens geadopteerd waaronder „De Vrijheid" in Schiedam en de achtste is op komst. Zo blijft de vitaminerij- ke kiem in het meel en daardoor bakt de „echte bakker" groffer brood en dat is weer beter voor de spijsverte ring. Tot slot: Wij zijn de gildebakker als handwerkman gaan waarderen, Met meesterhand houdt hij greep op zijn kostje! "Notogaea" is het motief van de groots opgezette tentoonstelling die van 1 november tot 1 maart 1978 in Diergaarde Blijdorp wordt gehouden. Prins Bernhard verricht maandag 7 Van wand tot wand.... Prachtige, naadloze fantasievoile Uitgevoerd met een fraaie onderrand' en bedrukt met een zeer dekoratief bloemmotief. Hoogte maar liefst 300 cm. In wit met een beige/bruin bloemmotief. november om drie uur 's-middags de officiële opening in het Riviera Hal complex. Met de naam "Notogaea" wordt in de zoögeografie (de wetenschap die zich bezighoudt met de verspreiding van diergroepen) het gebied aangege ven waartoe Australië, Nieuw-Guinea en Nieuw-Zeeland en de omringende eilanden behoren. Voor alle duidel ijkheid kreeg de tentoonstelling dan ook "het 5de werelddeel" als onder titel mee. Om de fauna en flora van dit deel van de wereld wat nader onder de aan dacht te brengen zullen tijdens de expositie vele tientallen soorten plan ten en dieren in levende lijve te zien zijn. Het embleem dat voor deze ten toonstelling is gekozen beeldt de drie gebieden uit waar het op gaat: Au stralië is vertegenwoordigd door de "kangeroe", in Nieuw-Zeeland staat de "kiwi" centraal en Nieuw-Guinea voert de "paradijsvogel" in het vaan del. Prof Verdoom kwart eeuw hoogleraar EUR Prof. dr. P.J. Verdoorn is 25 jaar hoogleraar aan de Erasmus faculteit der economische wetenschappen. Hij is hoogleraar in de staathuishoud kunde, macro-economische politiek en algemeen economisch onderzoek. Geboren in 1911 heeft prof. Ver doorn aan de Universiteit van Am sterdam gestudeerd. Na het behalen van het doctoraal examen had hij aanvankelijk onder meer functies bjj de P.T.T. en de Nederlandse Spoor wegen. Hij promoveerde in 1943 bij prof. dr. J. Tinbergen op het proefschrift „De verstarring van de produktiekosten". In 1945 kwam prof. Verdoorn in dienst bij het Centraal Planbureau, waarvan hij in 1975 afscheid nam als adjunct-directeur. In 1952 werd prof. Verdoorn aan de toenmalige Neder landse Economische Hogeschool be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de marktanalyse en bedrijfsstati- stiek; later kwam hier de commercië- bij. INBRAAK-BRAND EN BEDRUFS- _1 BEVEILIGINGSSYSTEMEN FLandelijke Installatie- en Adviesgroep Batenburg BV, Rotterdam, 010-136500 Woensdagavond 9 november organi seert het Provinciaal Beraad van Ker ken in Zuid-Holland in de Pedagogi sche Akademie Thomas Morus (Sta tionssingel 80) te Rotterdam een bij eenkomst voor afgevaardigden van modieuze kleding skies en skischoenen verhuur (alleen op afspraak) deskundige voorlichting Goudsesingel 81-83 Rotterdam-C - tel. 14.17.54 's maandags gesloten de plaatselijke en regionale raden en gemeenschappen van Kerken in de provincie. Aanvang 19.30 uur. Bedoeling van de bijeenkomst is een eerste aanzet te geven tot de voor bereiding op de Kerkenconferentie in 1979. Tevens om tot een afspraak te komen over het ter plaatse uit te voeren program. De Raad van Kerken in Nederland heeft voor deze conferentie de vol gende themata vastgesteld. "Het zich als christenen rekenschap geven van de hoop die in ons is" en "Nieuwe levensstijl". Het Provinciaal Beraad heeft het plan om in de herfst van 1978 een Provinciale Kerkenconfe rentie in Zuid-Holland te organiseren om de provinciale inbreng op de con ferentie van 1979 te bespreken. Daarvoor zou dan een plaatselijk, of door enkele gemeenschappen ge zamenlijk te organiseren .regionaal beraad moeten voorafgaan. Elke week 10 tijdschriften bij u thuis. Panorama,Nieuwe Revue, Margriet, Mlmo, Dummy, Kuifje, Jaguar, Dlane, Story, Llbelle, Petra (1 x p. mnd.). 'n Vast abonnement op 2 wille keurige bladen kost veel meer. 10 van de beste tijdschriften gratis thuisbezorgd vanaf slechts 1.90 per week. Elke nieuwe abonnee 4 mooie pockets kado! Vraag ook naar onze stripalbums. Bel of schrijf naar LEESKRING LE NOBLE' Antwoord nummer 287 Rotterdam Tel. 85.47.77 Uit ons vernieuwde tuincentrum Donkerblauwe konifeer met kluit (Cham. Laws Alumil.Pyramidaal groeiend, 'swinters kleurhoudend en winterhard. Groeihoogte 40-6 cm. 40-60 cm.Van 6,48 voor Brem in pot (Cytisus Genista). Doet het op iedere grond en geeft het voorjaar een fontein van bloemen. In rood, geel of dubbel- kleurig. Van 5,98 iihoogte niKt ais Groenblijvende konifeer met kluit (Cham Laws Erecta Vir.) Pyramidaal groeiend, 'swinters kleurhoudend, geschikt als haagplant. Van 6,48 voor Pampasgras (Cortaderia) ir geteeld. De laatbloeier die zil veren pluimen krijgt als de andere planten beginnen af te sterven. Bloeitijd sept.-nov. Groeihoogte c; Van 5,90 voor Het gaat er niet zozeer om hoe de dingen gebeuren. Het gaat erom dat ze gebeuren en misschien ging een recent B gebeuren aldus toe. Tea for two! De dames schonken elkaar in. m Liever hadden ze elkaar vergif S geschonken maar hoe doe je dat als het uit één pot komt. Dus bleef het thee. Voor twee. Moet je goed luisteren, meid. Op papier was je nou eenmaal getrouwd met mijn vader en je deelt mee in de poen. En nou is het toevallig zo dat alle centen belegd zijn. Scheepies, huissies, onderne- m in kies Dat mot te gelde gemaakt.. Dat neemt tijd! En dan zit jij daar met je lange neus bovenop En we zien je smoeltje liever niet dan wel In het Lips Autotron en in de groen teveiling van Drunen vindt van 4 tot en met 6 november een markt van ruim 500 antieke auto's plaats. Daar onder bevinden zich pantserwagens uit de 2e wereldoorlog, Rolls Royces, Bentley's en ook fietsen en zelfs een originele stoomboot zijn te koop. Een gratis busdienst zorgt voor ver voer tussen beide markten. Er wor den bezpekers verwacht, onder an dere uit Engeland,Frankrjjk.België en Duitsland. De markt is geopend van 10 tot 18 uur. De toegangsprijs va rieert van 3 gulden voor kinderen tot een tientje voor volwassenen. Zal jij een lekkere bek hebben trut! Ik, als weduwe He, ja, ken je wel rondkomme? Ik, als weduwe Ja, jou, als weduwe wille we af kopen. In één bedrag. Noem je prijs! Zestig millioen dollar.!!! Top! Het is geen kattepis. top! En zo werd het geregeld, nei is een „crazy world" Of niet, soms? LEEN DE ZWART. Oerdegelijk.... van zeer zware kwaliteit is dit frisée tapijt van I00%poiyamide. in 4 fraaie kleuren steenrood, beige, tabac en olijfgroen. 400 cm. breed. Door kleine schoonheidsfoutjes nu per meter geen 234,-- maar slechts. Een bijzonder aantrekkelijke mini tentoonstelling van (penjtekeningen en keramiek is van donderdag tot en met zaterdag te zien in de Nieuwer- kerkse galerie Jn kannen en krui ken". Voor de jonge graficus Rob Stolk is het de eerste keer dat hij met zijn werk naar buiten treedt, voor namelijk met ragfijne tekeningen. Rotterdammer en galeriehouder Jan Speksnijder laat zien dat de mogelijk heden in klei schier onuitputtèlijk zijn. Opvallend zijn zijn glazuurtoe- passingen. Donderdag en vrijdag is „In kannen en kruiken" geopend van vijf tot half negen en zaterdag 29 oktober van tien tot zes uur. De toegang is vrij. De galerie is achter een paar knotwil gen, te vinden op nummer 3 van de eeuwenoude 's-Gravenweg op de grens van Capelle en het IJsseldorp. Hetgeen in Nieuwerkerk a.d. IJssel wordt geëxposeerd is ook te koop. 1% extra rente, dus 5% i.p.v. 4%. dagelijks opvraagbaar tot f 5.000,- >er maand. hogere bedragen 1 maand opzegging. bij opname geen retourrente. NMB-girosparen, moeiteloos via de brievenbus. inlichtingen en folder bij elk NMB-kantoor. Nu gratis voor iedere nieuwe spaarder het unieke jubileumboekwerk "Feesten in Nederland'. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Ter overweging Een tijd geleden hebben wij wel eens geschreven onder de titel: „Begint het te dooien?" Wij vroegen ons toen af of het klimaat in het open bare leven mijder werd. De kou zou er af zijn en we zouden misschien wel belanden in zoelere streken. Ik meende een aantal symtonen te kunnen aanwijzen. Nü zou het niet in mijn hoofd opkomen om die vraag te stellen. Het is een trieste zaak, maar velen zullen het zo met mij ervaren. Het wordt kouder. En het geweld, zowel in Eurppa als in met name Zuid-Afrika' houdt onze deze dagen bezig en komt op ons af als een ijzige noordenwind. We vragen ons af of we in poolstreken terecht zijn gekomen. Jonge mensen menen als enig antwoord op onze inderdaad uit de rails lopende maatschappij te hebben: het vermoorden van een aantal wille keurig gekozen vooraanstaande mensen, captains of industry, mensen die zich veel geld verworven hebben. En ook ambassadeurs van kapitalistische staten zijn het doelwit van deze radelozen. Het is niet^moeilijk in te zien dat dit niets helpt. Dit zijn woede-uitbarstingen die on ze wereld geen stap verder brengen, eerder te gen geweld oproepen. Zoals ook al gebleken is. Men vraagt zich af of een beroep op het gezond verstand hier nog baat en of het ergens aankomt. En tegelijk meent de Zuidafrikaanse minder heidsregering van blanken zichzelf in het zadel te kunnen houden door steeds hardere maatre gelen te beramen. Dit wordt ook duidelijk uit gesproken. Men toont daarmee totaal voorbij te gaan aan de veranderingen die zich vrijwel onder alle mensen hebben voorgedaan. Deze manier van optreden verraadt dat de mondigwor ding van mensen van allerlei ras en kleur niet opgemerkt is. Dit laatste moet men wel vast stellen, wil men niet gedwongen worden aan te nemen dat hier een uitermate kwade wil achter steekt, namelijk de wil om mensen met elk denkbaar geweld in een onderdrukte en daacpm ongelukkige positie te houden. Al deze dingen samen mogen ons tot waak zaamheid manen. Voor de oorlog verscheen er een serie brochures onder deze titel „Waak zaamheid". Mensen als ds. Buskes, Menno ter Braak, Anton van Duinkerken en ds. Niemöller gaven er hun bijdrage aan. Ze waren, hoe ver schillend ook in denken, hierdoor verbonden: Een weg terug is er niet. Mensen kunnen niet overheerst worden. Regeren kan nooit mensen van hun menselijke leefruimte beroven, hun mond snoeren en hun gangen beperken. Het ziet er naar uit dat wij opnieuw naar elkaar toegedreven zullen worden om in de toestand van dreigende chaos een gemeenschappelijke overtuiging te vinden die wij ook in de oorlog bij het nazibewind bij elkaar herkenden. Het zou volstrekt rampzalig zijn wanneer wij ons nu niet gereed maakten om ons op alle mogelijke manieren te bezinnen op het verdedigen van een eerlijke democratie. Een stand van zaken waarin het om mensen gaat en hun leefruimte. Om de bewoonbaarheid van deze aarae voor iedereen. Daarbij helpt geweld niet. Wie dat nog niet ge leerd heeft, moet volslagen doof en blind ver klaard worden. Vóór een nieuw inzicht zullen wij andere bronnen moeten aanboren. Een vernieuwing van denken. Een ander spoor voor onze gedach ten. Een andere weg voor onze inzet ten aan zien van jonge mensen. Zij mogen niet de du pe worden van onze laksheid. Velen stellen zich misschien nog voor dat alles vanzelf wel weer overgaat, de negers van Zuid-Afrika wonen ver weg en zijn niets anders gewend. Maar dit zijn drogredenen. Wij zullen wakker moeten wor den. Niet op een triomfantelijke manier van mensen die precies weten hoe het moet en die volstaan met het herhalen van een aantal oude opgepoetste leuzen. Maar op een geheel nieuwe manier. Dieper dan ooit hebben wij een evangelische oriëntatie nodig, ledereen die zich hiermede, in welk verband ook, bezig houdt, staat voor deze opdracht. Niet langer kan dit licht onder een korenmaat verborgen blijven, zoals Jezus zegt. Wij zullen voor de dag moeten komen met een eerlijke poging om het verstaan van elkaar en de vrede voor elkaar bespreekbaar te maken. Het is niet waar dat de problemen te groot zijn om door ons te worden aangepakt. Het zijn menselijke problemen die door mensen onder ogen gezien dienen te worden. Het zijn dingen van de menselijke maat. Zo is het afgesproken. Niet dat wij probleemloos zouden mogen leven, maar dat in de problemen Geest en Woord ons nabij zouden zijn. VISSERMAN

De Havenloods | 1977 | | pagina 13